Sayfa 1/5 12345 SonSon
82 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: City arızasını temizleyerek çözdük!

turgut kaya
    turkya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 32

Standart City arızasını temizleyerek çözdük!

Merhaba Arkadaşlar,
    “City arızasını temizleyerek çözdük!” yazısını güncelliyorum. Teknik adam olmadığım için, temizleme işlemini anlatırken bazı parça isimlerini yanlış kullanmışım. Sensör diye servomotoru temizlemişiz. Dolayısıyla yanlış bilgilendirme yapıp mesuliyet altına girmemek için tekrar yazıyorum. Kusura bakmayın. Benim uzunca anlattığım temizlik olayını dediğim gibi biz “Servomotor” üzerinde yapmışık. Asıl açı sensörü servomotorun üstündeymiş. Direksiyonu iyice aşağıya indirerek sönsörün soketini ve kontakt spreyle temizlik yapılacak yeri görebiliyorsun. İlk anlattığım temizleme işleminden sonra gerçi arıza çıkmadı, city arıza ışığı yanmadı. Ama ilgili almanca pdf dosyasında anlatılan temizlik işlemlerini tekrar okurken sensörün asıl yerini fark ettim ve ustama gidip işlemi tekrar yapmamız gerektiğini söyledim. Resimleri ekledim, oradan da bakarsınız. Soldaki servomotoru sökmeye gerek yok. Dediğim gibi direksiyonu iyice aşağıya indiriyorsun ve sensörün soketini ve kontakt spreyin ucunu sokacağımız yeri görüyorsun. Sensörü iyice çıkarmak biraz daha zahmetli bir iş. Zaten çıkarmaya gerek yok. Delikten ince ve uzun tornavidayı hafifçe soktuğumuzda sapsarı bir gres yağı bulaşıyor ve defalarca çıkarıp temizliyorsun. Şaşılacak kadar yağ çıktı. Zaten arızayı yapan da bu yağın fazlalığı imiş. Daha sonra spreyi aynı yerden sokup püskürtüyorsun. Bu arada araba çalışıyor ve direksiyonu sürekli sağa ve sola çevirip sensörün spreyle iyice temizlenmesini sağlıyorsun. Aşağıdan sapsarı bir sıvı akıyor. Tornavida ve spreyle temizleme işlemini defalarca yapıyorsunuz. Biz defalarca temizledik. Öyle ki tornavidaya hiç yağ bulaşmamaya başladı. Bir günü kapakları kapatmadan geçirdik. İkinci gün aynı temizlikleri birkaç defa daha uyguladık ve sonra kapakları yerine takıp işlemi bitirdik. Yine defalarca deneme sürüşleri yaptım. Hiçbir problem çıkmadı. İnşallah oldu diyorum. Ama zaman içerisinde sonuç kesinleşecek. Buraya ara ara yazar sizi bilgilendiririm. Allah’a emanet olun. Selamlar! Turgut - Tekirdağ
    Konu turkya tarafından (16/08/2013 Saat 20:29 ) değiştirilmiştir. Sebep: Bazı hatalı bilgilerin doğrusunu vermek için

Erhan YALÇIN
    Farklı sadece_erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269
    Edilen teşekkür: 297

abi şu bahsettiğin pdf dosyasını erhan.yalcin@ibb.gov.tr adresine gönderirmisin

geçmiş olsun

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

çok güzel yazmışsınız demek ki araştırmakla herşeye çözüm bulunabiliyor sizden ricam müsait vaktinizde o pdf dosyasını paylaşabilir misiniz ? şuan bir sorunum yok ama ilerde çıkması muhtemel o yüzden o dosyayı saklamak en iyisi

turgut kaya
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Dosyaları ekledim. Selamlar!

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Muhteşem bir paylaşım

b. e.
    outlife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 527

kesinlikle süper bir paylaşım. emeğine sağlık. dosyalar elimizde, anlattıkların aklımızda herhangi bir sorun olduğunda yapacağımız ilk şey bu olacak... tekrar çok teşekkürler.
    Her Mücadele Eden Kazanamamıştır Belki Ama, Her Kazanan Mücadele Etmiştir...

müslüm karabulut
    klasman01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 33

emeğinize sağlık inşallah bir daha sorun çıkarmaz

D.Ali '
    dali0925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Kardeş gayet sağlam bir paylaşım olmuş ellerine sağlık

Kaan Genç
    otopunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

Soru Kaynağın Çevirisi

Slm, gerçekten süper paylaşım, teşekkürler.
    Kaynağa ulaşmanız nasıl oldu, acaba türkçe çevirisi ni yapabilen almanca bilenimiz varmıdır forumda.
    Bu city arızasının kesin çözümümü?, servisler veya hakem direksiyon hangi yöntemi uyguluyor? Yoksa birkaç yönlü bir arıza ile mi karşı karşıyayız, benim biraz kafam karıştı arkadaşlar.
    Birde bu arıza nedeniyle kaza atlatanımız oldu mu bu güne kadar?

turgut kaya
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Standart Temizlikten sonra maşaallah hala bir sorun yok! :)

S.A Arkadaşlar,
    Bugün (09.09.2013) yaptığımız temizlik olayı üzerinden tam bir ay geçti. Şu ana kadar tık bile demedi. Yani hiçbir sorun yok. Ayrıca bugüne kadar hiç gezmediğim kadar gezdim. Ben iyice ikna oldum ki, city arızası kesinlikle sensörün yağlanmasından kaynaklanıyor. Dosyadaki Almanca bilgileri Türkçeye çevirmesine çevireyim ama inanın ki gerek yok. Önemli olan resimlere bakarak sökülmesi gereken yerleri sökerek sensöre ulaşmak. Benim yukarıda eklediğim resimlere bakarak hata yapma riskiniz hiç yok. 4. resimde kontakt spreyini nereden sıkmanız gerektiğini gösteriyor. Biz hem oradan hem de sağlı sollu yanlardan bol bol sıktık.. Şunu da belirteyim, kontakt spreyi sensöre ilk sıktığımızda şak diye city arıza ışığı yandı. Hatta ustam “Abi yaraya parmak bastık. Sorun bence de gerçekten bu yağlanma” demişti. Herhangi bir tamirci veya elektrikçi arkadaşa o resimleri veya pdf dosyasındaki resimleri gösterdiğinizde 15 – 20 dakikada sökerler. İnanın çok kolay. Yukarıda dediğim gibi sensöre ancak direksiyonu en aşağıya indirerek ulaşabiliyorsunuz. Spreyi bence çok aşırı sıkmayın. Birkaç gün kapakları takmadan dolaşırsanız daha iyi olur, gerekirse arada bir yine spreyi sıkıp temizlik işlemini tekrarlarsınız. Arızanın düzeldiğine inandığınızda tekrar kapakları monte ettirirsiniz. Tabii zamanınız varsa. Ben o günden beri city modunu hiç kapatmadan kullanıyorum. Hiçbir sorun olmuyor. Şehir içinde veya 30-40 km hıza kadar direksiyon pamuk gibi. Ben temizlikten sonra yalnız bir şey fark ettim. Yolda giderken sağa ve sola dönüşlerde sanki çok hafif bir tutuklanma veya nasıl diyeyim, anlık bir hafif sertleşme oluyor. Düz yolda giderken hiçbir şey olmuyor. Bu dediğimi ilk zamanlar daha çok yapıyordu. Son zamanlar pek yapmıyor desem yeridir. Bunun sebebinin spreyi çok sıkmaktan dolayı belki de sensörün milindeki yağın azalmasına veya bitmesine bağlıyorum. Bu yüzden spreyi çok fazla kullanmayın, yani milde yağ kalacak gibi dikkatli uygulayın. Şunu da belirteyim arkadaşlar city arızasının bundan başka arıza sebepleri de olabilir. Burada anlatılanları uygulayıp arıza düzelmezse veya daha kötü bir şey olursa mesuliyet kabul etmem. Zaman zaman yine buraya yazar ve sizi bilgilendiririm. Allah’a emanet olunuz. Selamlar! Turgut - Tekirdağ

12. Bu mesajı için 2 kişi turkya'ye teşekkür etti:

Alper Çabuk
    alpercabuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    33 ATE 99
    Edilen teşekkür: 36

Alıntı turkya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    S.A Arkadaşlar,
    Bugün (09.09.2013) yaptığımız temizlik olayı üzerinden tam bir ay geçti. Şu ana kadar tık bile demedi. Yani hiçbir sorun yok. Ayrıca bugüne kadar hiç gezmediğim kadar gezdim. Ben iyice ikna oldum ki, city arızası kesinlikle sensörün yağlanmasından kaynaklanıyor. Dosyadaki Almanca bilgileri Türkçeye çevirmesine çevireyim ama inanın ki gerek yok. Önemli olan resimlere bakarak sökülmesi gereken yerleri sökerek sensöre ulaşmak. Benim yukarıda eklediğim resimlere bakarak hata yapma riskiniz hiç yok. 4. resimde kontakt spreyini nereden sıkmanız gerektiğini gösteriyor. Biz hem oradan hem de sağlı sollu yanlardan bol bol sıktık.. Şunu da belirteyim, kontakt spreyi sensöre ilk sıktığımızda şak diye city arıza ışığı yandı. Hatta ustam “Abi yaraya parmak bastık. Sorun bence de gerçekten bu yağlanma” demişti. Herhangi bir tamirci veya elektrikçi arkadaşa o resimleri veya pdf dosyasındaki resimleri gösterdiğinizde 15 – 20 dakikada sökerler. İnanın çok kolay. Yukarıda dediğim gibi sensöre ancak direksiyonu en aşağıya indirerek ulaşabiliyorsunuz. Spreyi bence çok aşırı sıkmayın. Birkaç gün kapakları takmadan dolaşırsanız daha iyi olur, gerekirse arada bir yine spreyi sıkıp temizlik işlemini tekrarlarsınız. Arızanın düzeldiğine inandığınızda tekrar kapakları monte ettirirsiniz. Tabii zamanınız varsa. Ben o günden beri city modunu hiç kapatmadan kullanıyorum. Hiçbir sorun olmuyor. Şehir içinde veya 30-40 km hıza kadar direksiyon pamuk gibi. Ben temizlikten sonra yalnız bir şey fark ettim. Yolda giderken sağa ve sola dönüşlerde sanki çok hafif bir tutuklanma veya nasıl diyeyim, anlık bir hafif sertleşme oluyor. Düz yolda giderken hiçbir şey olmuyor. Bu dediğimi ilk zamanlar daha çok yapıyordu. Son zamanlar pek yapmıyor desem yeridir. Bunun sebebinin spreyi çok sıkmaktan dolayı belki de sensörün milindeki yağın azalmasına veya bitmesine bağlıyorum. Bu yüzden spreyi çok fazla kullanmayın, yani milde yağ kalacak gibi dikkatli uygulayın. Şunu da belirteyim arkadaşlar city arızasının bundan başka arıza sebepleri de olabilir. Burada anlatılanları uygulayıp arıza düzelmezse veya daha kötü bir şey olursa mesuliyet kabul etmem. Zaman zaman yine buraya yazar ve sizi bilgilendiririm. Allah’a emanet olunuz. Selamlar! Turgut - Tekirdağ

Aracın modeli hakkında detay verir misiniz?

turgut kaya
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Fiat Punto 1,3 16v JTD DYNAMIC 2005 Model - Selamlar!

Alper Çabuk
    alpercabuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    33 ATE 99
    Edilen teşekkür: 36

2006 GP lerde acaba bu uygulama faydalı olur mu?

Yunus emre Bayram
    John Bayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34EA9036
    Edilen teşekkür: 0

5ay önce oto experden aldığım punto city arızası verdi servise gittim kabul etmediler 2006 model 71000 de bana yardımcı olun lütfen çıkmazdayım

turgut kaya
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Bugün itibariyle tam 72 gün oldu ve city arızasını bir daha yapmadı. Anlattığım şekilde cesaret edip bir temizlettirin. İnşallah olur diyorum. Selamlar!

Kenan Tan
    exern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 16

Bugün İzmir 3. sanayiye götürdüm 2006 GP mi. Usta direksiyonun alt kısmındaki diz hizasına gelen düz plastik kapağı açtı. Açı sensörü hemen gözüktü. Sandığımdan çok daha kolay ulaştık sensöre. Fakat içinde yağ yoktu. Sprey sıkılan yerden bakınca direksiyonu çevirdiğimizde dönen parçalar belli oluyor. Sprey sıktı usta. Sanayiden eve gelinceye kadar sorun çıkmadı. İşe yaradı mı bilmiyorum.

turgut kaya
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Bugün 92 gün oldu. City arızasını hiç yapmadı. Yalnız şöyle bir şey yaptık, sağa sola dönüşlerde hafif bir tutukluluk yapıyordu ve zamanla direksiyonu çevirirken hafif bir ses gelmeye başlamıştı. Sebebin tamamen yağsız kalmasından olduğunu anladım. Ustama tekrar gittim 20 gün önce falan. Durumu anlattım, tekrar söktük ve aynı yerlerden bu sefer sprey gres sıktık, her iki deliğe ikişer fıs fıs. Hemen denemeye çıktım o tutukluluk kayboldu. Hafif sesler yine geliyordu. Bir hafta sonra yine ikişer fis fis yaptık . Yine iki gün kadar kapağı takmadan dolaştım. Şonra ikiser defa daha sprey gres sıktıktan sonra kapağı kapattık. Çünkü ikna oldum ki olmuştu. Şu an yine hafif bir şır sesi geliyor ama zararsız olduğunu anlıyorum. City modunda kullanıyorum sürekli, direksiyon pamuk gibi. City ışığıda hic yanmadı. Forumda bir arkadaş zaten yazmış, sensör serviste değiştiği halde böyle bir ses yine geliyormuş. Valla benimki sadece bir tavsiye, ama benim bir sorunum kalmadı Allaha şükür , dediğim gibi neredeyse 100 gun oldu bir problem yok. Yalnız bu usulü deneyenler kontakt sprey temizliğinden sonra mutlaka birkaç defa sprey gres sıksınlar. Yüce Allaha emanet olun. S,a Turgut . Tekirdağ
    Konu turkya tarafından (12/11/2013 Saat 20:23 ) değiştirilmiştir.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mesut baş
    TOSCANA112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    26
    Edilen teşekkür: 0

Güzel bir paylaşım. Teşekkürler. Belki ileride lazım olur.

Kenan Tan
    exern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 16

1 aydan fazla oldu yazmayalı. Ustaya temizlettiğimden beri neredeyse hiç sertleşmedi. Yazın faydasını gördüm ama havalar soğuyunca iş değişti. Hemen arıza lambası yanıp sertleşmeye başlıyor. İyice yağlanması gerek belki de. Temizleyen ustanın kontakt spreyi yağlı mıydı yağsız mıydı bilmiyorum. Vakit bulursam yağlı sprey alıp kendim sıkacağım belki soğuklarda da iş görür. Yalnız bu spreyle temizleme olayı bence kalıcı bir çözüm değil. Zira direksiyonu çevirince kütür kütür etmeye devam etti. Sadece sertleşme sorununu azaltıyor bu işlem. Turgut beyin dediği gibi sprey gres de gerekli olabilir. Deneyip görmek lazım.

turgut kaya
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

S.a, Benim bugün itibariyle tam 130 gün oldu. Hala en ufak bir sorun yok. Allah'a çok şükür. Direksiyondan hafif bir ses geliyor, her zamanki gibi, ama kesinlikle kafama takmıyorum. Bir sorun çıkarmıyor. Forumda bir arkadaş sensörü değiştirdiği halde o sesin geldiğini yazmıştı. Buyüzden bence sese pek takılmayın. Ama temizlik yaptıktan sonra mutlaka ve mutlaka sprey gres kullanın. Randıman verinceye kadar. Allah cümlemizi kazadan beladan korusun! S.a Turgut

24. Bu mesajı için 2 kişi turkya'ye teşekkür etti:

Sayfa 1/5 12345 SonSon