Sayfa 4/5 İlkİlk 12345 SonSon
82 sonuçtan 61 ile 80 arası

Konu: City arızasını temizleyerek çözdük!

YAVUZ ATMACA
    CEMSE640 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3

Arkadaşlar ben city arızasını bugün çözmüş bulunuyorum. Gitmediğim servis elektronikçi beyinci kalmadı. Her biri farklı şeyler söyledi BSİ (Body Computer), motor beyni, tesisat değişmesi lazım, bu araç adam olmaz sat kurtul, fiat yetkili servis bile direksiyonda birşey yok elktirik elektronik tamiri yapan yerlere götür dedi.. arıza direksiyondan çıktı. Test cihazına bağladığımızda sadece U1700 ve U1701 arıza kodu alıyorduk. Direksiyon yeni onarım yapılmıştı direksiyon tamiri yapan yerde 5-6 tane direksiyon takmışlar olmamıştı. Direksiyon normal modda çalışıyor gibiydi city şığığı yanıyor fakat çity modu çalışmıyordu. Arıza ışığı yanıyordu. Bu gün çıkma punto direksiyon (EPS) aldım hemen aldığım yerde soketlerini taktım arıza ışığı söndü. Aldığım yerden aracın üzerine takıp denemek için birgün müsade aldım aracı. Araca taktılar araç şimdi sorunsuz çalışıyor. Çıkmacıdan öğrendiğim bunların tamiri olmuyormuş biz arızalı çıkanı atıyoruz dedi. Fakat araç üzerinden çalışır vaziyette çıkanlarında hepsi her araca uyum sağlamıyormuş. Takıp denemek gerekiyor. Ben biraz işi bildiğim için direksiyon (EPS) altındaki kapak sökülmüş vaziyette gittim direksiyon üzerindeki iki fişi çıkarıp diğer direksiyonlara taktım birinci denediğimize olmadı ikinci direksiyonda arıza lambası söndü. Araç BSİ ve Direksiyon beyni ortak bazı değerleri okuduğu için uyum sağlamadığı zaman böyle sıkıntı yaratıyormuş. Yaklaşık bir aydır bu arıza ile uğraşıyorum epey bilgi edindim yarımcı olabileceğim birşeyler varsa mj atın yardım edeyim.

2. Bu mesajı için 3 kişi CEMSE640'ye teşekkür etti:

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

iyi de arkadaşlar bununla ilgili Emsal Mahkeme kararı var bu forumda yani servis yok ben nasıl değiştiremem der? Ya da Fiat merkez bu kararla tek celsede işi halletmek gerekli hukuken

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ŞAFAK CAN
    ardanuclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Aynı model araç bende de var aynı sorun da var Fiat karşılamadı masrafı yarın bend senin uyguladığın tekniği deneyecem

Ali Tandogan
    Castell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34
    Edilen teşekkür: 213

Alıntı ardanuclu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı model araç bende de var aynı sorun da var Fiat karşılamadı masrafı yarın bend senin uyguladığın tekniği deneyecem
    Forumda mahkeme ve tüketici hakem heyeti karar dosyaları var onları gösterin bence yapmıyoruz deme lüksleri yok...........

7. 19/02/2016, 12:49

Sebep
    City arızasını temizleyerek çözdük!

özgür aydın
    ozgumada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: City arızasını temizleyerek çözdük!

Psg dosyasını paylaşır mısïn.

9. 30/04/2016, 16:03

zeki yener
    yenler83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Resimleri goremiyorum. Tekrar yukleme imkaniniz varmi. Yada yenler83@hotmail.com adresine eposta atarsanjz sevinirim

GÖKHAN y
    teion67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Rengi
    Orleans Mavi

arkadaşlar bu temizleme konusunda yardımcı olabilecek olan var mı ? Resimler yok görünmüyor nasıl yapacağız.
    Mühendis bakışıyla punto....

grande punto
    klavikula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 55

temizleyerek çözemezsiniz arkadaşlar bir süre sonra tekrarlar tek çözüm sensör değişimi serviste ücretsiz değiştirmiyorlarsa internetten araştırıp güvenilir bir yerde halledebilirsiniz.

A. K.
    nasrettinhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

20 gün önce 1500 liraya tamir ettirdim...Önce 1 yıl boyunca direksiyon sağa veye sola dönük parkedildiği zaman kontağı bir defa çevirdiğimde direksiyon ikaz lambası çıkıyordu.Aracı çalıştırdığım zaman lamba sönüyordu.1 yıl boyunca sertleşme olmadı.Hep akü zayıftır herhalde ondandır deyip kendimi avuttum..20 gün önce yolda gidiyorken birden sertleşti ve ikaz lambası yandı.Taş gibi oldu...Bir gün sonra da tamir etttirdi.Bilgisayarda çıkan Arıza Hata kodu c1002 tork sensörü arızası...Servis sadece parça için 7000 lira istedi..

Selcuk Tak
    taksel89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı turkya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,
    “City arızasını temizleyerek çözdük!” yazısını güncelliyorum. Teknik adam olmadığım için, temizleme işlemini anlatırken bazı parça isimlerini yanlış kullanmışım. Sensör diye servomotoru temizlemişiz. Dolayısıyla yanlış bilgilendirme yapıp mesuliyet altına girmemek için tekrar yazıyorum. Kusura bakmayın. Benim uzunca anlattığım temizlik olayını dediğim gibi biz “Servomotor” üzerinde yapmışık. Asıl açı sensörü servomotorun üstündeymiş. Direksiyonu iyice aşağıya indirerek sönsörün soketini ve kontakt spreyle temizlik yapılacak yeri görebiliyorsun. İlk anlattığım temizleme işleminden sonra gerçi arıza çıkmadı, city arıza ışığı yanmadı. Ama ilgili almanca pdf dosyasında anlatılan temizlik işlemlerini tekrar okurken sensörün asıl yerini fark ettim ve ustama gidip işlemi tekrar yapmamız gerektiğini söyledim. Resimleri ekledim, oradan da bakarsınız. Soldaki servomotoru sökmeye gerek yok. Dediğim gibi direksiyonu iyice aşağıya indiriyorsun ve sensörün soketini ve kontakt spreyin ucunu sokacağımız yeri görüyorsun. Sensörü iyice çıkarmak biraz daha zahmetli bir iş. Zaten çıkarmaya gerek yok. Delikten ince ve uzun tornavidayı hafifçe soktuğumuzda sapsarı bir gres yağı bulaşıyor ve defalarca çıkarıp temizliyorsun. Şaşılacak kadar yağ çıktı. Zaten arızayı yapan da bu yağın fazlalığı imiş. Daha sonra spreyi aynı yerden sokup püskürtüyorsun. Bu arada araba çalışıyor ve direksiyonu sürekli sağa ve sola çevirip sensörün spreyle iyice temizlenmesini sağlıyorsun. Aşağıdan sapsarı bir sıvı akıyor. Tornavida ve spreyle temizleme işlemini defalarca yapıyorsunuz. Biz defalarca temizledik. Öyle ki tornavidaya hiç yağ bulaşmamaya başladı. Bir günü kapakları kapatmadan geçirdik. İkinci gün aynı temizlikleri birkaç defa daha uyguladık ve sonra kapakları yerine takıp işlemi bitirdik. Yine defalarca deneme sürüşleri yaptım. Hiçbir problem çıkmadı. İnşallah oldu diyorum. Ama zaman içerisinde sonuç kesinleşecek. Buraya ara ara yazar sizi bilgilendiririm. Allah’a emanet olun. Selamlar! Turgut - Tekirdağ
    Kardes su fotolari ben bulamadim bana bi yollasana

15. 28/06/2019, 10:36

Mustafa Akarsu
    Mustafaakarsu25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Yok

Dosyaları ekledim. Selamlar!
    Kardeş resimleri göremedim yardımcı olursan sevinirim benim arabada uzun yolda direksiyon ani tutup bırakma oluyor yani viraja falan girerken kendini toplamıyor sendeki sorun tam olarak neydi onuda yazarsan sevinirim

Mustafa Akarsu
    Mustafaakarsu25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Yok

Dosyaları ekledim. Selamlar!
    Resimleri bulamadım yardımcı olursanız sevinirim benim direksiyonda sola doğru çevirince sertleşme var bide uzun yolda giderken viraja girince direksiyon kendini toplamıyor tutma oluyor senin aracın sorunu tam olarak neydi

resul olaş
    resulolas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    54ag782

resimler nerede

kadir hamza
    akdrhmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

arkadaşlar bende 2006 - 2009 arası grande punto almayı düşünüyorum da bu city modu sorunu her araçta oluyor mu çok büyük sorun mu çözüm noktası biraz karışık galiba bu arabayı tavsiye eder misiniz

ali aali
    winleonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Gri

Merhaba Arkadaşlar,
    “City arızasını temizleyerek çözdük!” yazısını güncelliyorum. Teknik adam olmadığım için, temizleme işlemini anlatırken bazı parça isimlerini yanlış kullanmışım. Sensör diye servomotoru temizlemişiz. Dolayısıyla yanlış bilgilendirme yapıp mesuliyet altına girmemek için tekrar yazıyorum. Kusura bakmayın. Benim uzunca anlattığım temizlik olayını dediğim gibi biz “Servomotor” üzerinde yapmışık. Asıl açı sensörü servomotorun üstündeymiş. Direksiyonu iyice aşağıya indirerek sönsörün soketini ve kontakt spreyle temizlik yapılacak yeri görebiliyorsun. İlk anlattığım temizleme işleminden sonra gerçi arıza çıkmadı, city arıza ışığı yanmadı. Ama ilgili almanca pdf dosyasında anlatılan temizlik işlemlerini tekrar okurken sensörün asıl yerini fark ettim ve ustama gidip işlemi tekrar yapmamız gerektiğini söyledim. Resimleri ekledim, oradan da bakarsınız. Soldaki servomotoru sökmeye gerek yok. Dediğim gibi direksiyonu iyice aşağıya indiriyorsun ve sensörün soketini ve kontakt spreyin ucunu sokacağımız yeri görüyorsun. Sensörü iyice çıkarmak biraz daha zahmetli bir iş. Zaten çıkarmaya gerek yok. Delikten ince ve uzun tornavidayı hafifçe soktuğumuzda sapsarı bir gres yağı bulaşıyor ve defalarca çıkarıp temizliyorsun. Şaşılacak kadar yağ çıktı. Zaten arızayı yapan da bu yağın fazlalığı imiş. Daha sonra spreyi aynı yerden sokup püskürtüyorsun. Bu arada araba çalışıyor ve direksiyonu sürekli sağa ve sola çevirip sensörün spreyle iyice temizlenmesini sağlıyorsun. Aşağıdan sapsarı bir sıvı akıyor. Tornavida ve spreyle temizleme işlemini defalarca yapıyorsunuz. Biz defalarca temizledik. Öyle ki tornavidaya hiç yağ bulaşmamaya başladı. Bir günü kapakları kapatmadan geçirdik. İkinci gün aynı temizlikleri birkaç defa daha uyguladık ve sonra kapakları yerine takıp işlemi bitirdik. Yine defalarca deneme sürüşleri yaptım. Hiçbir problem çıkmadı. İnşallah oldu diyorum. Ama zaman içerisinde sonuç kesinleşecek. Buraya ara ara yazar sizi bilgilendiririm. Allah’a emanet olun. Selamlar! Turgut - Tekirdağ
    hocam konu baya eski ama benimde başımda sıkıntı var city ışığı yanıp duruyor ama direksiyonda herhangi bir sıkıntı yok resimleri ve dosyaları duruyor ise gönderir misiniz

Engin Karadeniz
    raulforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    34 DC 9541
    Edilen teşekkür: 15

konu önemli, takipteyiz..
    2011 EVO DYNAMIC 1.3 MULTIJET 75 HP (5K)

Samet Önal
    Samet onal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 bc 9234
    Edilen teşekkür: 2

arkadaşlar almanların forumunda bu yağlama olayının geçici bi çözüm olduğu söylenmiş zaten
    Ekli Dosyalar Ekli Dosyalar

Berk Dolgun
    Berkovich10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Plaka
    16ACT736

Merhaba Bugün itibari le 2006 GP m da direksiyon sertleşme sıkıntısı yaşadım fakat aldığımı rakamlar dudak uçuklatan cinsten . Sonra forumda yazılarınızı okudum umarım benim derdime de çare olur lakin resim ve doyaları göremedim yardımcı olursanız sevinirim.

Dursun Kaptan
    dursun081 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Alıntı caatay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracımında da dönüşlerde (Özellikle dururken direksiyonu sağ - sol yapınca) tireme yapıyordu, amortisörcüm amortisör takozlararından olduğunu söyledi, değiştirdik ama azalmadı bile. Ayrıca bazen direksiyonun hidrolik özelliği kayboluyor göstergede kırmızı direksiyon ışığı yanıyor. City arızası bu şekilde mi yoksa benimi farklı bir arıza mı?
    Alıntı exern Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konudaki resimler Grande Puntolara tam olarak uymuyor. GP'de işlem daha kolay ve eğer bu işlerden biraz anlıyorsanız ustaya götürmeye gerek kalmayabilir. GP'de direksiyonun altındaki kısım sökülünce hemen sprey sıkılan kısım yani açı sensörü ortaya çıkıyor. Önce sol alttaki yani menü tuşlarının altında bir kapak var. O el ile çıkıyor zaten önce o çıkarılacak. Sonra yandaki büyük kapak vidaları sökülerek çıkarılacak. Sonrasında resimlerde görüldüğü gibi açı sensörüne sprey sıkılıp direksiyon çevriliyor.

Dursun Kaptan
    dursun081 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Slm resimleri ve PDF yi nasil görebilirim

Sayfa 4/5 İlkİlk 12345 SonSon