Sayfa 1/5 12345 SonSon
98 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: City Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ne yapılmalıdır?

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Standart City Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ne yapılmalıdır?

City Nedir Ne Değildir Nasıl Çalışır?

Grande Punto'larda direksiyon yardımcı ünitesi hidrolik sistem yerine elektirik motorlu (EPS) sistem kullanılmaktadır.

DELPHI tarafından üretilen elektrikli direksiyon EPS (Electrical Power Steering) bir direksiyon yardım sistemidir bunun amacı normal seyir halinde direksiyon çok hafif olmayacak şekilde özellikle dönüşlerde ve düşük hızlarda sürücünün direksiyona tatbik ettiği gücün hafifletilmesidir.

Sürücünün ihtiyaçlarına ( direksiyona uygulanan tork) ve araç hızına göre elektrikli direksiyon ünitesi (NGE) direksiyon milinin dönüşüne yardım eden elektrikli servomotora kumanda etmektedir.

Üzerinde sonsuz dişli bulunan bir mekanizma vasıtasıyla direksiyon miline bir tork uygulanmakta ve sürücünün direksiyonu döndürüdüğünde sarf ettiği güç azaltılmaktadır.

Sürücü, aracın hızını arttırdığında orantılı olarak direksiyona tatbik edilecek gücüde arttırmaktadır zira tekerleklerdeki mevcut güç aracın hızının artması ile azalmaktadır.

Bunu takiben NGE aracın hız sinyalinden yararlanarak küçük derecede bir direksiyon yardımını devreye sokmaktadır.

Şimdi gelelim bizim meşhur city arızasına

Aslında arızalanan elektrik motor değil direksiyon açı sensörüdür. zamanla direksiyon hareketlerinden dolayı sensör aşınmakta ve doğru karar verememektedir. bu nedenle elektirik motoruna yanlış sinyaller gönderip direksiyonun kendi kendine dönmesi, titreşim ve ses yapması gibi durumlar ortaya çıkıyor. sensör iyice gidince EPS sistemi toptan çalışamaz hale geliyor. Tabi bu duruma gelmeden önce belirtileri artıyor. Önce Gösterge panelinde kırmızı renkli EPS hata ışığı ile birlikte direksiyon sertleşir. İlk hatada genellikle kontağı kapatıp açtığınızda düzelir ancak arıza kapıdadır.

Aşağıdaki videoda arızalı olan ESP sisteminin çıkarttığı sesleri duyabilirsiniz. İlk zamanlarda bu sesler hafif olarak gelmekteydi. Zamanla şiddeti çoğaldı ve direksiyon kendi kendine (yolda giderken bile hafif hafif hissedebiliyorsunuz) sola çekmeye başladı.

Grande Punto City (EPS) Arızası - YouTube

Yolda Giderken Arıza Yaptı Ne Yapacağım?

Diyelim yolda 90 km/h hızla gidiyorsunuz ve ekranda kırmızı direksiyon ışığı yandı. panik yapmanıza gerek yok direksiyona halen kumanda verebilir, istediğiniz manevrayı biraz sert olsada yaptırabilirsiniz. düşük hızlarda EPS sistemi olmadan çok daha zorlanırsınız ancak size kaza yaptıracak, yoldan çıkartacak kadar çok büyük bir tehlike yaratmaz. sadece çok sert bir direksiyonla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Eskiden hidrolik direksiyonu olmayan araç kullanan kişilerin alışık olduğu şekilde

Belirtilerin Hepsi Var ne yapmalıyım?

Şu ana kadar bu arızayı tamir eden bir elektirikçi görmedim, duymadım desem yalan olmaz ancak tamir olmayan sistemde olmaz. bu kadar yaygın bir arabanın bu denli fazla oranlı arızasını tamir edecek ustanında olmaması garip bir durum. bir ara bu işe girsem mi diye düşünmedim değil

Bu belirtilerle karşılaştıktan sonra Fiat yetkili servisine gidip durumu anlatıyorsunuz. onlarda şase numarasını sisteme girip arıza giderlerinin ne kadar karşılanacağını sistemden bakıyorlar. Burada servisin yapabileceği birşey yok çünkü sistem bunu servise söylüyor, servis kafasından değiştirelim demiyor. aracın modeline, km'sine göre sizden ya para talep etmezler ya da belirli oranda (%70, %50 gibi) arızanın giderilmesi için para talep ederler.

Forumda Tüketici mahkemesinden alınmış kararlar mevcut olup, arızanın ücretsiz giderilmesi için Fiat müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Arızasız, kazasız sürüşler dileğiyle.
    Du Hast

Ali Can
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. rbcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    07AAL45
    Edilen teşekkür: 421

teşekkürler güzel paylaşım olmuş

tab tab
    tab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 52

İstanbul da bu işi yapan firma var. Direksiyonu söktürüp karga ile gönderip yapıp gönderiyorlar yada ben istanbulda boğaz balık yiyeciğim dersen istanbul a gidip yaptırabilirsiniz. Hakem Hidrolik Direksiyon Sistemleri Revizyon Sistemleri İletişim adresi

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

yapışkan başlık olmalı.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Muslum Kaymak
    Ticari İşletme Sahibi 06kaymak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 MCZ 24
    Edilen teşekkür: 1014

Kardeşim sen bu işi ögrenmissin
    TÜRKİYE,ATATÜRK Ü ALLAH A BORÇLUSUN.GERİ KALAN HERŞEYİ DE ATATÜRK E......
    SIZ ULKENIN SEREFINI KORUYUN...O SIZIN GELECEGINIZI KORUR..!!!!

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cemal KÖYLÜOĞLU
    C(C)K cck1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 570

Gayet açık ve açıklayıcı teşekkürler...

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EMRULLAH AKCA
    akca37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    sonu 095
    Edilen teşekkür: 335

Teşekkürler kardeş ellerine sağlık güzel bi paylaşım olmuş...Tüm forumdaki punto kullanıcılarına city arızasız günler (bu arada bravoda hiç böyle bir sorun yaşayan olmamış mı çok merak ediyorum )
    Özgürlüğün Yolunu Aç...

kıvanç çiftçi
    since1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 220

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    City Nedir Ne Değildir Nasıl Çalışır?

Grande Punto'larda direksiyon yardımcı ünitesi hidrolik sistem yerine elektirik motorlu (EPS) sistem kullanılmaktadır.

DELPHI tarafından üretilen elektrikli direksiyon EPS (Electrical Power Steering) bir direksiyon yardım sistemidir bunun amacı normal seyir halinde direksiyon çok hafif olmayacak şekilde özellikle dönüşlerde ve düşük hızlarda sürücünün direksiyona tatbik ettiği gücün hafifletilmesidir.

Sürücünün ihtiyaçlarına ( direksiyona uygulanan tork) ve araç hızına göre elektrikli direksiyon ünitesi (NGE) direksiyon milinin dönüşüne yardım eden elektrikli servomotora kumanda etmektedir.

Üzerinde sonsuz dişli bulunan bir mekanizma vasıtasıyla direksiyon miline bir tork uygulanmakta ve sürücünün direksiyonu döndürüdüğünde sarf ettiği güç azaltılmaktadır.

Sürücü, aracın hızını arttırdığında orantılı olarak direksiyona tatbik edilecek gücüde arttırmaktadır zira tekerleklerdeki mevcut güç aracın hızının artması ile azalmaktadır.

Bunu takiben NGE aracın hız sinyalinden yararlanarak küçük derecede bir direksiyon yardımını devreye sokmaktadır.

Şimdi gelelim bizim meşhur city arızasına

Aslında arızalanan elektrik motor değil direksiyon açı sensörüdür. zamanla direksiyon hareketlerinden dolayı sensör aşınmakta ve doğru karar verememektedir. bu nedenle elektirik motoruna yanlış sinyaller gönderip direksiyonun kendi kendine dönmesi, titreşim ve ses yapması gibi durumlar ortaya çıkıyor. sensör iyice gidince EPS sistemi toptan çalışamaz hale geliyor. Tabi bu duruma gelmeden önce belirtileri artıyor. Önce Gösterge panelinde kırmızı renkli EPS hata ışığı ile birlikte direksiyon sertleşir. İlk hatada genellikle kontağı kapatıp açtığınızda düzelir ancak arıza kapıdadır.

Aşağıdaki videoda arızalı olan ESP sisteminin çıkarttığı sesleri duyabilirsiniz. İlk zamanlarda bu sesler hafif olarak gelmekteydi. Zamanla şiddeti çoğaldı ve direksiyon kendi kendine (yolda giderken bile hafif hafif hissedebiliyorsunuz) sola çekmeye başladı.

Grande Punto City (EPS) Arızası - YouTube

Yolda Giderken Arıza Yaptı Ne Yapacağım?

Diyelim yolda 90 km/h hızla gidiyorsunuz ve ekranda kırmızı direksiyon ışığı yandı. panik yapmanıza gerek yok direksiyona halen kumanda verebilir, istediğiniz manevrayı biraz sert olsada yaptırabilirsiniz. düşük hızlarda EPS sistemi olmadan çok daha zorlanırsınız ancak size kaza yaptıracak, yoldan çıkartacak kadar çok büyük bir tehlike yaratmaz. sadece çok sert bir direksiyonla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Eskiden hidrolik direksiyonu olmayan araç kullanan kişilerin alışık olduğu şekilde

Belirtilerin Hepsi Var ne yapmalıyım?

Şu ana kadar bu arızayı tamir eden bir elektirikçi görmedim, duymadım desem yalan olmaz ancak tamir olmayan sistemde olmaz. bu kadar yaygın bir arabanın bu denli fazla oranlı arızasını tamir edecek ustanında olmaması garip bir durum. bir ara bu işe girsem mi diye düşünmedim değil

Bu belirtilerle karşılaştıktan sonra Fiat yetkili servisine gidip durumu anlatıyorsunuz. onlarda şase numarasını sisteme girip arıza giderlerinin ne kadar karşılanacağını sistemden bakıyorlar. Burada servisin yapabileceği birşey yok çünkü sistem bunu servise söylüyor, servis kafasından değiştirelim demiyor. aracın modeline, km'sine göre sizden ya para talep etmezler ya da belirli oranda (%70, %50 gibi) arızanın giderilmesi için para talep ederler.

Forumda Tüketici mahkemesinden alınmış kararlar mevcut olup, arızanın ücretsiz giderilmesi için Fiat müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Arızasız, kazasız sürüşler dileğiyle.
    Du Hast
    Can bey benim ve forumdak arkadaşların sizden öğreneceğimiz çok şey var.
    Bu ve bundan önceki paylaşımlaınız için teşekkürler

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nurullah KİZEK
    nurullahkizek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 3

Paylaşım güzel.Teşekürler.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nurullah KİZEK
    nurullahkizek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 3

Arızalı olduğunu gösteren kırmızı EPS ışığı CİTY'deyken mi yanıyor herzaman mı?

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı nurullahkizek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arızalı olduğunu gösteren kırmızı EPS ışığı CİTY'deyken mi yanıyor herzaman mı?
    arıza geçtiği an her zaman yanmaya başlar. city modunun açık ya da kapalı olması etkilemez.

19. Bu mesajı için 3 kişi Du Hast'ye teşekkür etti:

tuncay aktaş
    schneider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 1

Arkdslar mrhabalar bir sorunumu sizlere belirtmek istiyorum 2004 model fiat punto bir araç aldım 1ay önce 2.el anck aldktan sonra bnde bu direksiyon sorunuyla karsılastım aracımda city arızası başgösterdi direksiyon kilitleniyor servise götürdüğümde sorunun direksiyon kutusunun değişerek çözülebilecegini ve bunun da yaklaşık 2800 tl gbi bir masraf oldugunu söylediler ancak iyi niyet garantisiyle bu fiyatın yüzde 40ını karşılayabileceklerini söylediler ancak daha sonra da yaptıkları yazışmalar sonunda bu fiyatı hiç karsılayamayacaklarını ücreti tamamen benm karsılamamı istediler müşteri servisini aradım ordanda bi sonuç çıkmadı aracın 8yasında oldugunu ve bu tür sorunların olmasının doğal oldugu tarafıma bildirildi cok zor durumdayım benm bu masrafı karşılama sansım yok ne yapmalıyım nasıl bir yol gözterirsiniz bna gercekten cok magdur durumdayım yardımlarınız içn şmdiden tsekkr ederim.

Rüstem AŞICI
    RUSTEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    16 BGL 13
    Edilen teşekkür: 1

Sağol kardeş faydalı bir paylaşım...

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erkan e
    rational - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 27

geçenlerde direksiyon arıza ışığı yandı aracı servise bırakmıştım.Az önce de direksiyon ışığı yanmadı fakat direksiyon sertleşti (broadway gibi oldu ) fakat ışık yanmadı.Servise yakın mesafedeydim, hemen geçtim servise gösterdim.kontak kapatım açtım,şu anda düzeldi.bayramdan sonra perşembe günü değişecek...

Hakan İşbilir
    Surucu Merkezi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 14

Teşekkürler. Faydalı, detaylı ve Güzel açıklama olmuş.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İsmail Fatih Alkan
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. atlatma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    78AK292
    Edilen teşekkür: 90

Konu hortlamışken bir paylaşımda ben yapayım. bu city nin sıkıtı yapan parçası sensörü ve bu link teki amca italyanca olarak anlatmış. Ben pür dikkat dinlemeye çalıştım sıkıntının kaynağını ve nası giderileceğini anlatmış. Yalnız bir nokta var oda kalibrasyon yani sensör bozuldu hop yenisini alıp takmakla olmuyor heralde bir alet ile kalibrasyon yaptı video daki amca.
    inşallah bişeyler açıklayabilir. ve 2 mesajdaki arkadaşın verdiği direksiyon tamir servisinin ürünler kısmındaki parçalardan 2 si dikkatimi çekti:
    1- VW caddy direksiyon kutusu
    2- Fiat Punto Tork Sensörü

link te bu
    SENSORI DI COPPIA PIANTONE STERZO PROCEDURA DI ISTALLAZIONE - YouTube

MÜCAHİT SARIGÜZEL
    mucahit3481 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 0

Arkadaşımın Stilo'sunun başına da elektrikli direksiyon arızası geldi.Tamirine kaç para istiyorlar acaba

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Alıntı mucahit3481 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşımın Stilo'sunun başına da elektrikli direksiyon arızası geldi.Tamirine kaç para istiyorlar acaba
    Malesef pahalı. 2000-3000 tl ücreti. Fakat Stilo'da bu kronik sorun mu bilmediğim için,servise garanti kapsamında değiştirmesi için talimat verirseniz,belki ufak bir şans olsa da ücretsiz değişimini yaparlar.

Onun dışında İstanbul'da hakem direksiyon diye bir yer bu parçanın tamirini yapıyor. Bunun için Google'dan araştırabilirsiniz.

29. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Orçun Çavuşoğlu
    orcun19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 UG 4349
    Edilen teşekkür: 6

Aynı sıkıntı bendede vardı çok şükür tamir ettirdik servise göndermeden şimdi gayet güzel çalışıyor güzel paylaşım olmuş eline sağlık

Sayfa 1/5 12345 SonSon