Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: City Arızası ve Ücretsiz Değişim

Emir Ali
    anlayan21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

Standart City Arızası ve Ücretsiz Değişim

Arkadaslar 2015 model 1.4 Punto Easy S&S aracımda City Arızası aralıklı olarak 3 defa kendini gösterdi. Servise götürüp kontrol ettirince arızayı teyit ettiler ve kronik ariza olduğunu peşinen söyleseler de Fiat a gönderecekleri mail e gelecek cevaba göre değişimin ücretsiz mi yoksa yüzdelik hesaba göre ne kadarının karşılanacağını söyleyeceğiz dediler. Sizce bu arızanın aracın modeline ve km göre yapacakları değerlendirmeye göre bize maliyeti olur mu? Forumda ücretsiz değiştiren de var belli bir kısmını karşılayan da. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyor, kazasız belasız sürüşler diliyorum.

murat balamut
    Balamut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    06 DF 6060
    Edilen teşekkür: 6

Standart Cevap: City Arızası ve Ücretsiz Değişim

Merhaba, geçmiş olsun öncelikle hasarinizi halledebildiniz mi ücret aldılar mi

Emir Ali
    anlayan21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı Balamut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, geçmiş olsun öncelikle hasarinizi halledebildiniz mi ücret aldılar mi
    Teşekkürler,
    mesajı biraz geç gördüm kusura bakmayın. Servis gelen mail e göre %80 oranında iyiniyet indiriminin yapılacağını söyledi.Fiat kesinlikle garanti kapsamında ücretsiz değişim yapmıyor. Belirli oranda aracın modeli ve km sine göre indirim yapıyor. Ben de sanayide tamir fiyatının 1000 tl olduğunu öğrendikten sonra servise 1000 tl vererek sorunu hallettim. Şanslıymışım dedi servistekiler hatta. 2019 aralık ayında da airbag çağlağı sorununu %80 orandan faydalanarak yaptırdım. Aracın hiçbir sorunu kalmadı çok şükür.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mahmut Girginer
    MahmutGirginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34CVK301
    Edilen teşekkür: 29

Merhaba,
    2013 model(2014 Şubat trafiğe çıkışlı) Fiat 500L 0.9 Twinair aracımı 2 hafta önce 2. El olarak aldım.
    City arızası bende de hissedilir şekilde belli ediyordu kendini. Herhangi bir arıza ışığı veya uyarı olmamasına rağmen yolda takılmalar bariz hissedilir hale geldi.

Şu anda Istanbul Küçükyalı Birmot'a geldim. Aracı kontrol ediyorlar. Emir Ali Bey'in dediği gibi önce arızayı onaylayıp Fiat ile yazışacaklarmış. Ücretsiz değişim veya oran hesabı yazışma sonucuna göre belli olacak dendi.

Aracım komple servis bakımlı. Bir tek bakım atlamamış. Bu sebeple avantajlı olduğumu ve kendilerinin sorunu müşteri memnuniyeti kapsamında garantiden değişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını beyan ettiler.

Sonucu yazarım gün içinde.

Mahmut Girginer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34CVK301

Servisin fiat ile görüşmesi sonucu %60 parça ve %60 işçilik den indirim yapılacağı bildirildi. Parçanın 11 bin 700 TL olduğu söylendi. Duruma itiraz ettim. Üretim hatalı bir parça ve kullanıcı hatası olmayan bir durumdan dolayı böyle bir faiş fiyat verilmemesi gerektiğini bildirdim. Müşteri temsilcisi kendilerinin de fiat/tofaş a itiraz edip oranın daha yukarı çekilmesini isteyeceklerini bildirdi. Haber bekliyorum en son ne kadar diyecekler diye. Eğer %80 desteğe çıkarlarsa o zaman 2300 TL civarı bana düşüyor. Bunu makul sayıp yaptırabilirim. Fakat bunun altındaki herhangi bir oranda direk hakem heyetine başvuracağım. Avukatımla görüştüm. Sadece şu anda verecekleri resmi teklifi bekliyorum ki aslında olması gereken bir kereye mahsus bu parçanın ücretsiz değiştirilmesidir. Aynı arıza değişimden yıllar sonra tekrar olursa o zaman iyi niyet kapsamında oran konuşmak gerekir. Hukuken avukatımın duruma ilk verdiği tepki mahkemeyi her türlü kazanırız oldu. Gidişata göre bilgi vermeye devam edeceğim.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Micheal Stonebridge
    stonebridge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

takipteyiz abi.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mahmut Girginer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34CVK301

Merhaba, bugün Küçükyalı Birmot aradı. Müşteri temsilcisi hanımefendi sonucun olumsuz olduğunu %60 dan başka bir şey yapılamayacağını bildirdi.
    Bunun üzerine arızanın tespit edildiğine ve bu %60 lık teklifin resmi ve kağıt üzerinde bir nüshasını evrak olarak istedim.
    Yarın gidip alacağım ve arabulucuk sürecini başlatacağım.
    Gerekirse yeniden bilirkişi raporu isteyeceğim. Daha önce de söylediğim gibi avukatım bu durumun aracın güvenli sürüşünü etkilediğini, can güvenliği konusunda eksiklik ortaya çıkardığı ve üretim hatalı bir parça olduğundan ayıplı mal statüsünde değerlendirileceğini ve dava sürecine geçilmeden arabulucuk sürecinde sorunun çözülebileceğini bildirdi.
    Gelişme oldukça bilgi vermeye devam edeceğim. Hatta sizlerden aynı sorunu servise gidip tespit ettiren ve verilen oranın yetersiz olduğu için yaptırmaktan vazgeçen varsa plaka veya şase bilgisi ile emsal olarak arabulucuk sürecinde o arkadaşları da bildirerek toplu halde de süreci götürebiliriz.

11. Bu mesajı için 3 kişi MahmutGirginer'ye teşekkür etti:

Micheal Stonebridge
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz

abi tebrikler takipteyiz.

Mahmut Girginer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34CVK301

Hukuki süreci Tüketici Hakem heyetine başvurarak başlattım. Fiat'ın verdiği %60 harici benden istenen %40 lık tutara daha önce de forumda sıkça karşıma çıkan Öğretim elemanı Dr. Bülent Demir'in bilirkişi raporu ile itiraz ettim. Ayrıca yeniden tespit ve sorunun tescili için bilirkişi incelemesi istediğime dair yazdım. E-Devlet üzerinden gerekli evrakları sisteme yükledim. Bekliyorum şu anda. Yapılacak dönüşe göre eğer tüketici hakem heyetinden birşey çıkmazsa bu sefer Arabuluculuk daire başkanlığına müracaatımı yapacağım.
    Saygılarımla.

14. Bu mesajı için 4 kişi MahmutGirginer'ye teşekkür etti:

Micheal Stonebridge
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz

Böyle ön ayak olan tuttuğunu koparan arkadaşlara ihtiyacımız var eline sağlık takipteyiz

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mahmut Girginer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34CVK301

Merhaba,

Uzun oldu yazamadım. En son sistemden kontrol ettiğimde 20.10.2020 tarihinde Tofaş/Fiat dan savunma yapılması istenmiş. Hala savunma yapılmadığı için süreç şu anda burada bekliyor. Üretim hatalı olduğu bilirkişi raporunda tespit edilen bir parçayı nasıl savunacaklar bekleyip göreceğiz hep beraber. Ayrıca forum donanım haber de Antalya'da bir vatandaşın aracına 2015 de bu arıza sebebiyle müdahale edilmiş ve ücretsiz değişim yapılmış. Vatandaş plakasını paylaşasarak olayı detaylıca anlatmış.

Eğer işleri daha da yokuşa sürmeyi denerlerse o kozumu oynayacağım.

Gelişme oldukça bildirmeye devam edeceğim.
    Saygılarımla.
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-ekran-goruntusu-2020-12-10-021758.png   -ekran-goruntusu-2020-12-10-021826.png  

18. Bu mesajı için 4 kişi MahmutGirginer'ye teşekkür etti:

Micheal Stonebridge
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için adım adım takip ediyorum.

Ozan Demir
    Gpuntotr11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 9

Takipteyiz

Mahmut Girginer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34CVK301

Merhaba,
    Uzun oldu yazmadım fakat henüz bir gelişme de yok.
    Sadece Tüketici mahkemesi ile görüştüm neden bu kadar uzun sürdü diye.
    Verilen cevap şu şekilde;
    "Firmanın savunma yapması ve bunun hakimlerce değerlendirilip karara bağlanması için yasal süre 1 yıldır. Fakat dosya sırasına göre en fazla 6 ay içinde karara bağlanır." denildi.
    Şu anda 4. aya doğru ilerliyoruz. Sistem üzerinden hala "Savunması istendi" yazıyor.
    Gelişmeler oldukça yazacağım.
    Saygılarımla

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Micheal Stonebridge
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz

abi ilgin için teşekkürler takipteyiz

Samed Ertunç
    smd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

teşekkürler abi takipteyiz

hayrettin aydoğdu
    hayr16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

fiat ın klasik oyunu son ana kadar bekleyip mümkün olduğunca süreci çok uzatıp bıktırmak.
    bi arkadaşında airbag çatlağını 6 ay sonra sonuçlandırdılar.

sonuçta bunu seve seve yapacak.

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Alıntı MahmutGirginer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Uzun oldu yazmadım fakat henüz bir gelişme de yok.
    Sadece Tüketici mahkemesi ile görüştüm neden bu kadar uzun sürdü diye.
    Verilen cevap şu şekilde;
    "Firmanın savunma yapması ve bunun hakimlerce değerlendirilip karara bağlanması için yasal süre 1 yıldır. Fakat dosya sırasına göre en fazla 6 ay içinde karara bağlanır." denildi.
    Şu anda 4. aya doğru ilerliyoruz. Sistem üzerinden hala "Savunması istendi" yazıyor.
    Gelişmeler oldukça yazacağım.
    Saygılarımla
    Sizleri tebrik ederim burada da paylaştığınız için. Fiat'ın şu tutumu yüzünden yemin ederim soğudum artık başka marka alacağım yeter yani. Çok teşekkürler tekrar rast gelsin sonuçlanır kesinlikle bu uğraşa.

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

Daha önceleri bahsetmiştim. 2006 yılında ilk geldigi zaman cok sevmiş hatta bu sevgiden bu forum kurulmuştu. Epeydir girmiyor ara ara paylaşım yapıyorum. Benimde iki defa degişti ama daha 5 bin km de ve garantisi devam ediyordu. Daha sonrada bir fiat aldım. Arada alır satarım o yüzzden denk geliyor 2013 model olandan onda da city arızası vardı burada da yazmıstım. Fiat aynı hikayeleri bana da okudu. Gittim ucuz fiyata satmıstım o zaman. adama direksiyonda boyle bir durum var diyerek. Garantisi yoksa direk aadamlar çamura yatıyorlar

Mahmut Girginer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34CVK301

Alıntı hayr16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fiat ın klasik oyunu son ana kadar bekleyip mümkün olduğunca süreci çok uzatıp bıktırmak.
    bi arkadaşında airbag çatlağını 6 ay sonra sonuçlandırdılar.

sonuçta bunu seve seve yapacak.
    Kesinlikle öyle olacak. Ortada bilirkişi raporu var ve hatta ben müracaat yaparken "durumun tekrar tespiti ve tescili için bilir kişi istiyorum" demiştim. Belki yeni bilirkişi raporuna gerek bile kalmadan lehime karara bağlanacak. Fakat tabi karara itiraz hakkı var FIAT'ın. 15 gün içinde temyiz edebilir. Sonuç değişir mi bilemem fakat uğraşmadan olmayacak. Azıcık zahmetli olacak ama ya olacak ya olacak.

Sayfa 1/2 12 SonSon