Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon
98 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: City Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ne yapılmalıdır?

ATADAN EGEMEN DÖLEK
    PUNTOCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kütahya
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 4

Alıntı orcun19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı sıkıntı bendede vardı çok şükür tamir ettirdik servise göndermeden şimdi gayet güzel çalışıyor güzel paylaşım olmuş eline sağlık
    Nasıl yaptınız tamiri yada kim yapıyor bilgi verebilirmisiniz

serkan cabiroğlu
    serci301 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 0

tam da bu konu için siteye giriş yaptım. punto mu alalı bir hafta oldu arabam 2010 model 64500 km de bugün birden bire direksiyon taş gibi sertleşti arıza lambası yandı ve direksiyonu kontrol ettir diye bir yazı çıktı kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca düzeldi ama daha sonra tekrar aynı şey oldu hemen servise gittim serviz aracı bilgisayara bağladı ve direksiyon sisteminin tamamen değişmesi gerektiğini söyledi fiyatı 1700 tl civarındaymış ama anlamadığım bir şekilde aracın bilgilerini girince ücretsiz değişim yapılabileceğini fakat önce aracın 60000 bakımlarının serviste yapılması gerekiyormuş oda 400-450 tl civarı tutarmış sizce ne yapmalıyım

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Hocam servis degistirsin. Bakimini yaptirin gecsin gitsin. 1700 lira nere,450 lira nere.

Tamamen ucretsiz yaptirmak icin kosturacagina bu yolu dene.

LG G2 Cihazımdan aracılığıyla gönderildi.Olası yazım yanlışlarım için özür dilerim.
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot Partner 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

Hakan Ünal
    khanunl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 174

Alıntı serci301 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tam da bu konu için siteye giriş yaptım. punto mu alalı bir hafta oldu arabam 2010 model 64500 km de bugün birden bire direksiyon taş gibi sertleşti arıza lambası yandı ve direksiyonu kontrol ettir diye bir yazı çıktı kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca düzeldi ama daha sonra tekrar aynı şey oldu hemen servise gittim serviz aracı bilgisayara bağladı ve direksiyon sisteminin tamamen değişmesi gerektiğini söyledi fiyatı 1700 tl civarındaymış ama anlamadığım bir şekilde aracın bilgilerini girince ücretsiz değişim yapılabileceğini fakat önce aracın 60000 bakımlarının serviste yapılması gerekiyormuş oda 400-450 tl civarı tutarmış sizce ne yapmalıyım
    60.000 Km bakımını yaptırıp kurtulun.Bu bakımı dışarıda yaptırmaya kalksanız 200-250 TL arası tutacak 450-250=200 TL sına açı sensörlü direksiyon elektrik motorunuzu değiştirmiş olacaksınız ! Şimdilerde ücretsiz değişen yok gibi değerlendirmeye bakın !

veli ercan
    vek66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 vek31
    Edilen teşekkür: 117

bu sabah bsanırım banada merhaba dedi CİTY!!! benim punto 2011 52 bin km de. ışıklarda durdum hafif rampaydı hızlandım hızım 40km civarında birden direksiyon sertleşti ne sağ döndürebildim nede sola. zar zor bir şekilde sola çektim aşırı bir kuvvet uygulayarak. göstergelere baktım direksiyon arıza ışığı yandı ve ekranda görebildiğim kadar direksiyon ve kılavuza bakın yazılarını görebildim.stop edip tekrar çalıştırdığım da düzeldi. şimdi merak ettiğim ya yüksek hızda bir virajda falan sertleşme olsaydı ne yapardım bilmiyorum Allah korusun. düzelmiş olması birdaha olabilirmi sizce. servise bir gösteriyimi zaten garantisi devam etmekte.

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Alıntı vek66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu sabah bsanırım banada merhaba dedi CİTY!!! benim punto 2011 52 bin km de. ışıklarda durdum hafif rampaydı hızlandım hızım 40km civarında birden direksiyon sertleşti ne sağ döndürebildim nede sola. zar zor bir şekilde sola çektim aşırı bir kuvvet uygulayarak. göstergelere baktım direksiyon arıza ışığı yandı ve ekranda görebildiğim kadar direksiyon ve kılavuza bakın yazılarını görebildim.stop edip tekrar çalıştırdığım da düzeldi. şimdi merak ettiğim ya yüksek hızda bir virajda falan sertleşme olsaydı ne yapardım bilmiyorum Allah korusun. düzelmiş olması birdaha olabilirmi sizce. servise bir gösteriyimi zaten garantisi devam etmekte.

Durmayın. Garantili araç bu. Hemen değiştirtin.

LG-D802 cihazımdan gönderildi
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot Partner 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

veli ercan
    vek66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 vek31
    Edilen teşekkür: 117

Dün servise gittim sağolsunlar hemen değiştirdiler.
    City dedikleride buymuş. Ben bu aracı alırken city sorunu artık görülmüyor hele hele 2011 modellerde kesinlikle diyipte satmışlardı. Şimdi korkum bir değiştirtik garanti var diye değiştirdiler. ikide tekrar olursa ve garanti bittiğinde arızalınırsa o zaman ne olur bilmiyorum

GT-I9300 cihazımdan gönderildi
    Konu vek66 tarafından (15/04/2014 Saat 16:04 ) değiştirilmiştir.

tugrul candemir
    uzunsamsun81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 8

Merhaba arkadaşlar, aracimi alali 3 ay kadar oldu. Eşim kullanırken birkaç defa kaldırıma çarptı. Dün akşam aracı calistirdigimda, direksiyon tas gibiydi. City arızası aklıma geldi, kontak açıp kapattım, düzeldi. Burada bahsedilmis servis ücretsiz yapabilir belki diye ancak, aldığım aracın servis bakımlı olup olmadığını bilmiyorum. 2009 model 43000 km dualogic punto. Nasıl bir yol izlemem gerektiğini tecrübeli arkadaşlar anlatabilir mi? Servise sadece gostersem bile paramı alırlar mi? Hiç bilmeyene anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. İlk aracım, cidden hiç bilmiyorum.

HTC Desire X cihazımdan gönderildi

Kadir ÜNVER
    orkinosss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1

iyi aksamlar arkadaslar 2013 1.3 multijet punto pop aracim 6500 KM de ve direksiyonu yalnizca sola cevirirken malum o ses geliyor ve ekranda da bir ariza lambasi yok, acaba nasil bir teshis konulabilir ? Herhangi bir sertlesmede yok suan yorumlarinizi bekliyorum... Tesekkurler...

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Amortisör takozu ses yapar

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kadir ÜNVER
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

tesekkurler, herhangi bir soruna yol acar mi yarin garanti kapsaminda degistirebilirse goturmeyi dusunuyorum, sifir olarak aldigim aracin neden boyle bir sorun cikartabilir ki bir kaza vb birsey de kesinlikle olmadi...

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

6500 kmdeki bir aracın parçasını garantiden değiştirmeleri gerekir. Amortisör takozu bilyalı bir parça toz topraktan da bozulmuş olabilir. Siz servise götürün onlar daha ayrıntılı bakarlar.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kadir ÜNVER
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Yarin servise goturecegim bakalim.. muhtemelen bu yagmurdan ve doludan dolayi su birikintisine girmek zorunda kaldim bu yuzden de olabilir tahminimce ..

Kadir ÜNVER
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

sorun direksiyon kutusundaymiş da garanti kapsamında degişti, iyi hoş güzel de henüz 6.000 KM de neden böyle bir sorun cıkabilir ki yorumlarınızı bekliyorum...

( 2013 Punto / Pop )
    Konu orkinosss tarafından (11/06/2014 Saat 01:32 ) değiştirilmiştir.

cuevas cuevas
    cuevas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Standart direksiyon arızası

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    City Nedir Ne Değildir Nasıl Çalışır?

Grande Punto'larda direksiyon yardımcı ünitesi hidrolik sistem yerine elektirik motorlu (EPS) sistem kullanılmaktadır.

DELPHI tarafından üretilen elektrikli direksiyon EPS (Electrical Power Steering) bir direksiyon yardım sistemidir bunun amacı normal seyir halinde direksiyon çok hafif olmayacak şekilde özellikle dönüşlerde ve düşük hızlarda sürücünün direksiyona tatbik ettiği gücün hafifletilmesidir.

Sürücünün ihtiyaçlarına ( direksiyona uygulanan tork) ve araç hızına göre elektrikli direksiyon ünitesi (NGE) direksiyon milinin dönüşüne yardım eden elektrikli servomotora kumanda etmektedir.

Üzerinde sonsuz dişli bulunan bir mekanizma vasıtasıyla direksiyon miline bir tork uygulanmakta ve sürücünün direksiyonu döndürüdüğünde sarf ettiği güç azaltılmaktadır.

Sürücü, aracın hızını arttırdığında orantılı olarak direksiyona tatbik edilecek gücüde arttırmaktadır zira tekerleklerdeki mevcut güç aracın hızının artması ile azalmaktadır.

Bunu takiben NGE aracın hız sinyalinden yararlanarak küçük derecede bir direksiyon yardımını devreye sokmaktadır.

Şimdi gelelim bizim meşhur city arızasına

Aslında arızalanan elektrik motor değil direksiyon açı sensörüdür. zamanla direksiyon hareketlerinden dolayı sensör aşınmakta ve doğru karar verememektedir. bu nedenle elektirik motoruna yanlış sinyaller gönderip direksiyonun kendi kendine dönmesi, titreşim ve ses yapması gibi durumlar ortaya çıkıyor. sensör iyice gidince EPS sistemi toptan çalışamaz hale geliyor. Tabi bu duruma gelmeden önce belirtileri artıyor. Önce Gösterge panelinde kırmızı renkli EPS hata ışığı ile birlikte direksiyon sertleşir. İlk hatada genellikle kontağı kapatıp açtığınızda düzelir ancak arıza kapıdadır.

Aşağıdaki videoda arızalı olan ESP sisteminin çıkarttığı sesleri duyabilirsiniz. İlk zamanlarda bu sesler hafif olarak gelmekteydi. Zamanla şiddeti çoğaldı ve direksiyon kendi kendine (yolda giderken bile hafif hafif hissedebiliyorsunuz) sola çekmeye başladı.

Grande Punto City (EPS) Arızası - YouTube

Yolda Giderken Arıza Yaptı Ne Yapacağım?

Diyelim yolda 90 km/h hızla gidiyorsunuz ve ekranda kırmızı direksiyon ışığı yandı. panik yapmanıza gerek yok direksiyona halen kumanda verebilir, istediğiniz manevrayı biraz sert olsada yaptırabilirsiniz. düşük hızlarda EPS sistemi olmadan çok daha zorlanırsınız ancak size kaza yaptıracak, yoldan çıkartacak kadar çok büyük bir tehlike yaratmaz. sadece çok sert bir direksiyonla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Eskiden hidrolik direksiyonu olmayan araç kullanan kişilerin alışık olduğu şekilde

Belirtilerin Hepsi Var ne yapmalıyım?

Şu ana kadar bu arızayı tamir eden bir elektirikçi görmedim, duymadım desem yalan olmaz ancak tamir olmayan sistemde olmaz. bu kadar yaygın bir arabanın bu denli fazla oranlı arızasını tamir edecek ustanında olmaması garip bir durum. bir ara bu işe girsem mi diye düşünmedim değil

Bu belirtilerle karşılaştıktan sonra Fiat yetkili servisine gidip durumu anlatıyorsunuz. onlarda şase numarasını sisteme girip arıza giderlerinin ne kadar karşılanacağını sistemden bakıyorlar. Burada servisin yapabileceği birşey yok çünkü sistem bunu servise söylüyor, servis kafasından değiştirelim demiyor. aracın modeline, km'sine göre sizden ya para talep etmezler ya da belirli oranda (%70, %50 gibi) arızanın giderilmesi için para talep ederler.

Forumda Tüketici mahkemesinden alınmış kararlar mevcut olup, arızanın ücretsiz giderilmesi için Fiat müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Arızasız, kazasız sürüşler dileğiyle.
    Du Hast

Panda Panda
    pandapanda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Merhabalar,

Öncelikle, uzun bir yazı olduğu için kusura bakmayın.

Forumunuza yeni üye oldum. Aracım Punto değil ancak bu city arızası Pandalarda da yaşanıyor. Panda'nın kullanıcı sayısı daha az olduğu için, bu kadar ayrıntılı bilgi paylaşacağımız bir platforma rastlayamadım. Sorun da ortak olunca buraya yazmak istedim.

Geçen hafta aracımı kullanırken birden direksiyon fena ağırlaştı, kullanılamayacak hale geldi, ekranda direksiyon arıza ışığı yanıyordu. Zorlukla kenara park ettim. Çekici ile Birmot servisine götürdük. Mesai saati bitimine yakın olduğu için ertesi gün bakıp arayacaklarını söylediler. Ben de o akşam sorun ne olabilir diye internetten aradığımda city arızası ile tanışmış oldum. Özellikle bu forum olmak üzere, birçok sitede hatta yabancı forumlarda bunun tartışıldığını okudum.

Edindiğim izlenim, Fiat'ın bu konuda "ne koparırsam kardır" gibi yaklaştığıydı. İnsanlara farklı tekliflerin yapıldığını (kimine %30, kimine %50 vs), kimine hiç indirim yapılmadığını, kiminin tamamının karşılandığını okudum. Üstelik bu durum, aracın modelinden, servis bakımlı olup olmamasından, şehirden falan bağımsızdı. Yani aynı model araca farklı teklifler olabiliyordu, servis bakımsız olan bir araç için ücretsiz değişim yapılırken, başka bir araç bakımsız diye reddedilebiliyordu, ya da bakımlı araç bile reddedilebiliyordu. Bu durum çok canımı sıkmıştı, umarım benim sorunum bu değil diye düşünüyordum, ki korktuğum oldu.

Ertesi gün servisten aradılar, sorunu söylediler ve 2200tl ücret istediler. Bunun üzerine forumlarda okuduklarıma dayanarak müşteri hizmetlerini aradım, telefondaki kişi aracın garantisi süresinin çoktan bittiğini, bu nedenle tamamını ödemem gerektiğini söyledi. Ben de konu hakkında bildiklerimi söyledim, bunun garanti süresiyle alakası olmadığını, üretim hatası olduğunu vs. ama işe yaramadı. Bu durumda hakkımı hukuki yollarla arayacağımı söyledim. Karşımdaki kişi, biraz da alaycı bir tavırla, tabi istediğiniz yere başvurabilirsiniz anlaştık gibi sözlerle telefonu kapadı.

Sonra, başka bir yol olarak gördüğüm şikayetvar sitesine yazdım, diğer birçok insan gibi otomatik cevap aldım sadece. Bu sırada diğer şikayetleri inceleme şansım oldu ve gördüm ki, tıpkı bu forumlarda yazıldığı gibi, kimine hiç cevap verilmemiş, kimine indirim yapılmış. Kimine de ücretsiz değiştirelim teklifi yapılmış ve insanlar teşekkür mesajı yazmışlar. Üstelik bunlardan bazıları benimle tamamen aynı modelde (yılda) olan araçlar.

Bunu görünce, tekrar müşteri hizmetlerini aradım ve bu çifte standartın nedenini sordum. Buna dair kanıtım olup olmadığını sordular, bu örnekleri emaille göndermemi istediler. Bunları gönderdim ve sonuç alamamam durumunda Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunacağımı söyledim.

Ertesi gün telefon çaldı, servisten arıyorlardı. Bir an umutlandım tabi, olumlu bir gelişme mi diye. Peki arayıp ne söylediler, fiyatın arttığını! 3000 küsür olduğunu. Sinirden küsüratı bile duyamadım. Gerekçeleri parçanın İtalya'dan gelecek olmasıymış. E bana ilk fiyat verdiğinizde başka bir yerden mi geliyordu? Ben hayatımda bu kadar saçma bir satış/hizmet politikası ne gördüm ne duydum.

Tabi tekrar müşteri hizmetlerini aradım. Genel Müdürlüğe ileteceklerini söylediler. Şimdi araya haftasonu girdi. Pazartesi ararlar mı ararlarsa ne derler bilmiyorum.

Bu arada çok ilginç bir şey oldu. Bu son durumu anlattığım insanlar dediler ki, fiyatın 2200'den 3000 üzerine çıkmasının sebebi şu olabilir: Hakem heyetleri 3000'in üzerine bakmıyolar! tuketici.gov.tr'den aynen kopyalıyorum:

"2014 yılı için değeri 3.000 TL'nin üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemesine başvurulması zorunludur."

Yorumu size bırakıyorum.

Saygılar
    Konu pandapanda tarafından (08/11/2014 Saat 10:59 ) değiştirilmiştir.

20. 08/11/2014, 12:18

TANER A.
    darktiger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34 GP 5885
    Edilen teşekkür: 112

Alıntı pandapanda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yorumu size bırakıyorum.

Saygılar
    Yapılacak yorum anca bela okumak olur. sonra bu ülke neden bir yere gelemiyormuşda neden biz kendi aracımızı üretemiyormuşuz. bu zihniyet ve kadrolarla ne olacakki. şimdi bir almanyada olsak bunlar olsa firmanın satış ruhsatını bile iptal ederlerdi.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Öncelikle geçmiş olsun.gerçekten bu gibi işler ülkemizde çok ilginç bir bürokrasiyle işliyor.ttnet internet aboneliğimi yeni evime taşımak için başvurdum ve 3 aydan beri hiçbir servis yetkilisi evi bulamadı(ev caminin yanı olmasına rağmen)dün ttnetten kontrat süremi uzatmak için aradılar.ve ben de şöyle dedim,üç aydan beri bana ulaşamayan yetkililer nasıl oldu da para olunca bana ulaştılar?çok ağır sözler söyledim.ayarı verdim ve günü dolduğu an kapatırım bunu böyle bilin dedim.banka kartlarında da aynı durum mevcut.arabalarda da vs.insanları zorla vergisiz iş yapmaya sürüklüyorlar.ben devamlı yurt dışına çıkıyorum.alırım faturasız taktırırım Mehmet ustaya,oldu bitti.ama işte o da bize yakışmaz...tekrar geçmiş olsun.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Astan
    Software engineering Mert34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 84

Aracımı satma arifesinde sabah süratli giderken direksyonum kilitlendi ve ter içinde sağa çekebildim siteden olumsuz yorumları çok okuduğum için hemen ustamı aradım 2500lirayı hazırla fiat gibi bi hırsız şirketten o parçayı koparamazsın dedi 10dk aracı stop ettirdim devam ettikten 5dk sonra tekrar kilitlendi bu parçanın değişiminin yapılmaması bana göre cana kasıt olarak değerlendirilmelidir pazartesi ilk işim mahkemeye başvurmak olacak ve benimle daha önce müşteri temsilcisi olarak konuşan labali herifi özel olarak şikayet etmek olacak fiat gibi bi aracıda birdaha evimin önüne yanaştırmam iyigünler

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

seyit kahraman
    syt42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Evo Kirmizi
    Edilen teşekkür: 6

Bende de 2010 punto var. Garantisi bitmiş olmasına rağmen YETKİLİ SERVİS ÜCRETSİZ değişim yaptı önce Servise gidip bi deneyin arkadaşlar... servis % 30 % 40 ücret istedi diyen arkadaşlar servisin böyle bi hakkı yok bu kronik sorunmuş...bilginize

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon