10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Chip mi pedal commander mi

İsmail Günay
    igny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 21

Standart Chip mi pedal commander mi

Sizce hangisi nedeniyle birlikte yazarsanız sevinirim

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: Chip mi pedal commander mi

Hocam chip in farklı versiyonları var. Stage 1 yani nsoft yazılımda aracın yüzde 25 lik fabrikasyon güç değerlerini max yakın çekerek araca zarar vermeden performans artışı yapabiliyorsun. Stage 2 dediğimiz hard yazılımlarda ise tork zengin karışım EGR-DPF katalizör iptali aracın gücü artırılır. Stage 2 de hem yakıt fazlalaşır hemde aracın mazot pompası enjektör diğer kısımlarındaki parçaların ömrü kısalır.

Pedal commander elektronik gaz pedalına sahip araçlarda pedala bastığınız zaman aracın algılama süresinin azaltan bir cihazdır. yani normalde gaza bastığınızda araç 4-5 milisaniyede tepki veriyorsa pedal commander takınca 2 milisaniyelerde tepkime süresi veriyor.

Gelelim senin asıl amacına ; Stage-2 ve pedal commanderde asla yakıt tasarrufu sağlayamazsın. Aksine yakıtın dahada artacaktır. Stage 1 yazılımda şehiriçinde yakıt tüketimi azalırmı ben ona garanti veremem trafik yoğunluğuna göre hava şarlatarına göre değişen bir durum.

Sen bu yakıt tasarrufu işine kafaya takıp aracının orasını burasını çok ellettiriyorsun heleki bu seneki kış ayının sertliğinde bu dengesiz havada sonuç bekliyorsun ama bana göre hiç bir sonuç alamazsın alamadığın gibi de tasarruf ararken cebinden çıkan paralarla dahada zararda olacaksın.

Soft yani stage-1 yazılımını da tasarruf bekleyerek aracına artırıp kendini şartlandırma. Araçtan araca kullanmadan kullanmaya herşey değişir. Bu sodt yazılım içşi aracın alt deirlerdeki hantallığının gitmesi 120-*130 dan aracın hızlanmasının daha iyi olması için bana göre gerekli olan bir şey ama hiç bir zaman yakıt yönünü ilk plana koymadım. uzun yolda tasarrufu var ama85-110 arası gidersen. 110 geçtikten sonra bizim araçlar benzinli gibi mazotu içer.

İsmail Günay
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam chip in farklı versiyonları var. Stage 1 yani nsoft yazılımda aracın yüzde 25 lik fabrikasyon güç değerlerini max yakın çekerek araca zarar vermeden performans artışı yapabiliyorsun. Stage 2 dediğimiz hard yazılımlarda ise tork zengin karışım EGR-DPF katalizör iptali aracın gücü artırılır. Stage 2 de hem yakıt fazlalaşır hemde aracın mazot pompası enjektör diğer kısımlarındaki parçaların ömrü kısalır.

Pedal commander elektronik gaz pedalına sahip araçlarda pedala bastığınız zaman aracın algılama süresinin azaltan bir cihazdır. yani normalde gaza bastığınızda araç 4-5 milisaniyede tepki veriyorsa pedal commander takınca 2 milisaniyelerde tepkime süresi veriyor.

Gelelim senin asıl amacına ; Stage-2 ve pedal commanderde asla yakıt tasarrufu sağlayamazsın. Aksine yakıtın dahada artacaktır. Stage 1 yazılımda şehiriçinde yakıt tüketimi azalırmı ben ona garanti veremem trafik yoğunluğuna göre hava şarlatarına göre değişen bir durum.

Sen bu yakıt tasarrufu işine kafaya takıp aracının orasını burasını çok ellettiriyorsun heleki bu seneki kış ayının sertliğinde bu dengesiz havada sonuç bekliyorsun ama bana göre hiç bir sonuç alamazsın alamadığın gibi de tasarruf ararken cebinden çıkan paralarla dahada zararda olacaksın.

Soft yani stage-1 yazılımını da tasarruf bekleyerek aracına artırıp kendini şartlandırma. Araçtan araca kullanmadan kullanmaya herşey değişir. Bu sodt yazılım içşi aracın alt deirlerdeki hantallığının gitmesi 120-*130 dan aracın hızlanmasının daha iyi olması için bana göre gerekli olan bir şey ama hiç bir zaman yakıt yönünü ilk plana koymadım. uzun yolda tasarrufu var ama85-110 arası gidersen. 110 geçtikten sonra bizim araçlar benzinli gibi mazotu içer.
    Uzun uzun cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Aslında yakıtı fazla kafaya takıyorum doğru ama bunu yakıt için değilde gaz tepkileri ni iyileştirme ve diğer artı faktörlere cevap alabilme adına açtım.Yakıt tüketimine malesef çözüm bulamıyorum bu yüzden böyle kabullenmekten başka çarem yok.Ama en azından alt devirleri,gaz tepkilerini daha iyileştirip biraz daha keyif alabilirmiyim aracımdan buna bakıyorum.Gerçi yazılım biraz daha ağır basıyor.Sonuçta araca ekstra tork geliyor.ama motor ömrü beni düşündürüyor.Aracım 130 bine geldi.200 bine rahatça gidmesini istiyorum

atakan yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. dz9727 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 HK 7...
    Edilen teşekkür: 29

Ben daha önce tsi motora yaptırdım yakıt biraz artıyor ama en önemli kısım motor yaşı ve km si ben yazılımı 50.000 de yaptırdım 120.000 gibi enjektör , yakıt pompası , turbo hortumları nı kucağıma aldım . Yazılım yapılacaksa kalite yerlerde yapılmalı yoksa yakış çok fazla artıyor .

Yazılım yapılırken motor dyno ya sokulur dayanıp dayanmadıgı ölçülür ( fiat motorları tsi lardan sağlam)

Onay verilirse yazılım yapılır sizde gazlamanın keyfini cıkarırsınız 😀😀
    Konu dz9727 tarafından (17/01/2017 Saat 10:04 ) değiştirilmiştir.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Soft yazılım yaptırın aracınızında bakımlarını düzenli yaptırırsanız sıkıntı yaşamazsınız.

Bu sadece yazılımla alakalı bişi değil. Misal bazı kişiler aracının yağ markasını değiştiriyor iki gün sonra enjektör arızası veriyor hayda sonra bunu yağa bağlıyor halbuki sadece marka değişikliği yapılmış. 130000 km sonra araçta mutlaka sorunlar çıkar ama bunları sadece yazılıma bağlamak doğru değil. Örnek 150000 km aracınız duman atmaya başlar enektör sorunu ortaya çıkar ama bunu yazılıma bağlamak yanlış olur enjektör daha çok yakıtla ve kullanımla alakalı bir durum. Ayrıca bana göre eğer maddi durum iyi ise ve aracı uzun süre kullanma düşünülüyorsa aşağıdaki ağır bakımların şu km yapılması gerekiyor.

1. Debriyaj balatası çok bitmeden değiştirlmeli.
    2. V kayışı 50000 km değişmeli.
    3. Termostat 100000 km geçmeden değişmeli.
    4. Carbon cleanır imkan dahilinde 30000 km bir 150000 km kadar yapılmalı.
    5. Triger seti ses gelmesede 160000 km den sonra mutlaka değilştirlmeli ama değişim yapılamadan ses gelesiye kadar risk alınıp kullanılabilir.
    6. Enjektörler 120000 km de mutlaka sökülüp temizlenip kalibrasyon ayarı yapılmalıdır.
    7.EGR temziliği 20000 km bir mutlaka yapınmalı.
    8. 150000 km turbo kontrolü ve temizliği yapılmalı.

yazacak daha çok şey var. Ama bunların hepsi bir maliyet.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

atakan yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. dz9727 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 HK 7...
    Edilen teşekkür: 29

Yukarıdaki yazı bana mı geldi anlamadım 😀😀

Benimle aynı anda 0 km alan arkadaş yazılım yaptırmadı onun motor 160.000 e sorunsuz gelirken benimki cıssss

Az önce not düştüm fiat motorları tsi lardan sağlam diye
    Sizin motorun sorun çıkarıcağını sanmam bakımları düzenli yapılırsa.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı dz9727 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yukarıdaki yazı bana mı geldi anlamadım 😀😀

Benimle aynı anda 0 km alan arkadaş yazılım yaptırmadı onun motor 160.000 e sorunsuz gelirken benimki cıssss

Az önce not düştüm fiat motorları tsi lardan sağlam diye
    Sizin motorun sorun çıkarıcağını sanmam bakımları düzenli yapılırsa.
    Yok sizin yazınıza istinaden yazmadım daha doğrusu mesajınızı bile sonradan gördüm. TSI motor ile bilgim yok . Ama dediğim gibi stage-1 yazılımda sorun olmaz. Oldu yapan kişi belirlenen değeri geçer stage 2 ye geçer o zaman haklısınız. Bunu genelde şu şekilde oluyor yapan kişi müşterisini güç yönünden menun edemıyor. Ona başında aracından alacağı performansı anlatmıyor.

Yaızlımı yaptırna kişi şunu bekliyor .yazılmdan sonra 1-2-3 viteste aşırı bir güç artışı bekliyor ama bunu bu şekilde anlayamaz. Misal 1 viteste bayır yukarı verdiği tork aracın motor kavramasında yada 4-5 vitesler 2000 devirden sonra aracın devirlenmesindeyazılım gücü anlaşılır. Genel kanı yazılım yapınca aözellikle stage-1 de anormal beklentiler oluyor. bu da tabi hissedilmeyince yapan kişiye tekrar başvuruluyor sonrasında güç biraz daha artılınca max değeri geçiliyor.

bu sorunu kendi aracımdada yaşadım baktım araç duman atıyor yazılımı normal değer aldık şu an sorun yok. misal 4-5 viteslerde yazılımdan önce aracım hızlanması çok hantaldı ama şimdi gaz pedalını dokununca direk 160-170 kapatıyorum. 1 viteste yüklü kalktığım yerlere daha rahat kalkıyorum. 2vitesten 3 geçerken çok fazla tork gücü vermeden araç topluyor.

İsmail Günay
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Yazılımı yapacak kişiyede dedim benim performans beklentim çok yok aracım 90 hp yetiyor bana.Eğer tüketimi düşürebileceksen 70 hp e çek gücünü düşür ( tabiki espiri) ama bana sağlıklı bir sonuç ver dedim oda sınırlar dahilinde 10-15 ho artışı ile ekonomi odaklı bir yazılım yaparız alt devirlerdeki hantallıkta biraz gider dedi.1 hafta test edersin beğenmez isen yazılımla oynarız dahada olmadı paranı iade ederim dedi.400 tl yi riske atmak sorun değil esas sorun memnun kalmam istediğimi alabilmem.Tüketimde istediğim olmayacak artık sanırım o yüzden pedal comander ile ald devirdeki hantallık kafama takılıyor.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

hocam aslında aracınızda sorun varmı yokmu diye düşünce içerisindeyseniz depoyu fulleyip yol bilgisayarını sıfırlayıp biraz uzun yolda en üst viteste 90-100km yi geçmeden gidip değerlere bakın fabrika değerleri ile kıyaslayın enazından ustaya minnet edeceğinize kendiniz motorun ne derece fazla yaktığını yada yakmadığını bilirsiniz

pedal commander kullanan bikaç insan yorumu okudum pek işe yarar bi cihaz gibi gelmedi illede bi artış arayışındaysanız yazılım mantıklı görünüyor
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Pedal commender yakıtı bariz artırır. Kullanalarda zaten her zaman kullanmıyor . Biraz uçuşa geçmek istediklleri zaman açıyorlar.