Sayfa 1/3 123 SonSon
43 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Chip Tuning Hakkında Bir Sorum Var

Kıvanç A.
    ekartoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 70

Standart Chip Tuning Hakkında Bir Sorum Var

Herkese merhaba. Bir kaç yıldır chip tuning ile ilgili yazıları takip ediyorum. Başlarda özellikle motor problemi olabilir ya da garantide sorun yaşarım diye korkuyordum. Ancak özellikle de Mehmet Gazihan sayesinde (olumsuz yapılan bir kaç yorumu -en son yorum beyin kitlenmesiydi- hiç dikkate almadım) bu işi yaptırmayı yavaş yavaş düşünmeye başladım. Son zamanlarda dikkatimi çeken ve saygı duyduğum diğer bir isim de Cemal Arslan'dır bu arada bu konuda. Zaten yaptırmaya karar verdiğim anda da bu iki isimden biri olacak başvuracağım adres. Ancak benim merak ettiğim konu farklı. Bunu hem yazılımlı araç kullananlara hem de bu chip tuning işinin ustalarına sormak isterim. Kullandığım araç Punto Evo 2012 model 1.3 Multijet 75 beygir. Yazılımla olacak beygir ise ortalama 90 - 93 civarınca olacak ve tork da mevcut duruma göre artacak. İşlemden sonra yapılacak testlerde sayısal olarak bu verileri bilgisayar ortamında alabiliriz. Ancak diyelim ki orjinal olarak alınmış 90/95 beygirlik bir motora sahip Punto Evo'nun gücü ile benim motoruna yazılım yüklenmiş aracım aynı güce sahip olacaklar mı? Yani verilen değerler sadece bilgisayar ortamının verileri mi (yani teori mi) yoksa yazılım yüklü olmayan ama fabrika çıkışlı olan örneğin 90 beygirlik 1.3 motora sahip multijet bir evo ile aynı güce pratikte de sahip olacak mı? Bunu öğrenebilir miyim acaba detaylı olarak.

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

bu sorunun cevabı ömer de...

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Chip tuningden elde edilen beygirler havaya uçmuyor ya.Düz mantık iki araçta stock senin aracın 1.3 75hp diğer versiyon 1.3 90hp iki aracı kaldırdınız stock halde dragdada rolldede 90 lık senin aracı yer.Sen chip yaptın 92-95hp oldun diğer 90lık stock duruyor ikisini kaldırdınız bu sefer aradaki fark kapanmaz ise chip bunun neresinde takibi o aradaki fark kapanıcak pratikte aracın 92-95hp vericek zaten vermezse chipin ne esprisi kalıyor

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

ömer bedir
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. omer06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 767

orjinal 1.3 90 lık+yazılımlı aracı, benim aracım 2011 grande punto 1.3 75 lik + Cemal arslan yazılımıyla araçlar arasındaki mesafeler değişmeden gidebiliyosunuz
    umarım yardımcı olmuşumdur

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

el elden üstündür =) amaç en iyi performans ise ps chiptuning veya ecufast tavsiye ederim..
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

7. 12/02/2012, 19:45

Sebep
    reklam

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

daha önce istanbulda bir firmada yapılımış 160 lık scirocco...ile benim yazdığım araç...( soft bir yazılımdı )...kafa kafaya gittini söylediler..

en son yaptığım scirocco ise....(yine başka bir istanbul firmasında yazılım yapılmış)....istanbuldan gelen bir scirocco ile (downpipe egzozt filtre olduğunu söyledi)...ankarada kaldırdıklarını ve benim yaptığım aracın 2-3 boy fark attığını söyledi...

valla ben onların yalancısıyım...

isteyene bu arkadaşların ceplerini verebilirim...bana inanmayan onlara sorabilir...

konuya gelecek olursak...şahsen ...yazılımlı bir 75hp aracı yazılımsız orijinal 90hp araca tercih ederim...

Mehmet Gazihan
    Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 KSK 75
    Edilen teşekkür: 28

Alıntı ekartoo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba. Bir kaç yıldır chip tuning ile ilgili yazıları takip ediyorum. Başlarda özellikle motor problemi olabilir ya da garantide sorun yaşarım diye korkuyordum. Ancak özellikle de Mehmet Gazihan sayesinde (olumsuz yapılan bir kaç yorumu -en son yorum beyin kitlenmesiydi- hiç dikkate almadım) bu işi yaptırmayı yavaş yavaş düşünmeye başladım. Son zamanlarda dikkatimi çeken ve saygı duyduğum diğer bir isim de Cemal Arslan'dır bu arada bu konuda. Zaten yaptırmaya karar verdiğim anda da bu iki isimden biri olacak başvuracağım adres. Ancak benim merak ettiğim konu farklı. Bunu hem yazılımlı araç kullananlara hem de bu chip tuning işinin ustalarına sormak isterim. Kullandığım araç Punto Evo 2012 model 1.3 Multijet 75 beygir. Yazılımla olacak beygir ise ortalama 90 - 93 civarınca olacak ve tork da mevcut duruma göre artacak. İşlemden sonra yapılacak testlerde sayısal olarak bu verileri bilgisayar ortamında alabiliriz. Ancak diyelim ki orjinal olarak alınmış 90/95 beygirlik bir motora sahip Punto Evo'nun gücü ile benim motoruna yazılım yüklenmiş aracım aynı güce sahip olacaklar mı? Yani verilen değerler sadece bilgisayar ortamının verileri mi (yani teori mi) yoksa yazılım yüklü olmayan ama fabrika çıkışlı olan örneğin 90 beygirlik 1.3 motora sahip multijet bir evo ile aynı güce pratikte de sahip olacak mı? Bunu öğrenebilir miyim acaba detaylı olarak.
    yazılımı iyi ayarlanmış 75hp motor 95 lik den daha keyifli sürülüyor..

bunun sebebi desteklediği yüksek eksoz emisyon normlarından ötürü özellikle alt devirlerinin hantal olması.. benim onlarca 75lik den 90lığa geçen müşterim var ve ortak kanaat alt devir rezilliği..

bence kullandığınız aracın değerini bilin..

Yeni Hizmetinize Sunduğum Ankara Yükleme Merkezim ErGazi Elektronik de aracını programlıyabiliriz..

Tanıtım münasebeti ile sana 400tl den yaparız.

Koray AKYOL 0 505 616 16 16

İyi Pazarlar..

Mehmet Erduru
    RedLine effect1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 396

Arkadaşımızn konusunu bölmüş gibi olmaz ise bende bir soru yöneltmek istiyorum.. Benim aracım turbo jet 120 hp, yazılım sonucu kaç hp ve kaç tork alınıyor ve yakıt tüketiminide etkisi ne kadar oluyor? Örneğin % 10 gibi bir düşüş oluyor mu?

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

Alıntı effect1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşımızn konusunu bölmüş gibi olmaz ise bende bir soru yöneltmek istiyorum.. Benim aracım turbo jet 120 hp, yazılım sonucu kaç hp ve kaç tork alınıyor ve yakıt tüketiminide etkisi ne kadar oluyor? Örneğin % 10 gibi bir düşüş oluyor mu?
    filtre-egzoz ve pschiptuning yazılım ile 161hp 245nm dyno sonucum mevcut arabamın eski halinden kalma..aynı speclerde 1 tane beni geçen t-jet punto olmamıştı..yakıt kullanıma göre sakin sürüşte düşüyor bir miktar..şehir içi 7 litre civarı şehirler arası 6 litre civarı seyrediyordu yakıt tüketimim..eğer sorularınız olursa özel mesaj olarak atabilirsiniz..
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Erduru
    RedLine effect1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 396

Alıntı Romeo_er2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    filtre-egzoz ve pschiptuning yazılım ile 161hp 245nm dyno sonucum mevcut arabamın eski halinden kalma..aynı speclerde 1 tane beni geçen t-jet punto olmamıştı..yakıt kullanıma göre sakin sürüşte düşüyor bir miktar..şehir içi 7 litre civarı şehirler arası 6 litre civarı seyrediyordu yakıt tüketimim..eğer sorularınız olursa özel mesaj olarak atabilirsiniz..
    Cevap için teşekkürler, başka sorum olursa sorarım o zaman

Kıvanç A.
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

zaman ayıran herkese teşekkür ederim.

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Kangoo 1.5 dci vs Megane 2 hb 1.6 16v 4.vites 70 km - YouTube

Kangoo 1.5 dci vs Megane 2 hb 1.6 16v 4.vites 80km - YouTube

Sana chipli bir dizel aracın nasıl gittiğini göstereyim,videodaki mavi Megane 1.6 benzinli ve 115 HP,camcar aracı 105 hp dci Megane 3,benim Kangoo 85 HP+Chipli dci ve Megane 2 HB den yaklaşık 230 kg daha ağır ve yüksek bir araç...

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

hyundai getz 1500 crdi 88 hp (artılandı) vs fiat bravo 2000 hgt 20v

bu sadece kalkış denemesi......uzun mesafede elbette bravo alacaktır...

Hyundai Getz 1.5 crdi vs 2.0 Fiat BRAVO HGT 20 v.flv - YouTube

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M. Talha YÜCE
    Çiçeği Burnunda GP'ci Dj Locness - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 TLH 77
    Edilen teşekkür: 84

ah şu paranın gözü kör olsun ya cemal abi allah kısmet ederse 3 4 aya yanına gelcem

Oğuzhan Yurtseven
    Vag-Com Ustası By Devvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

2010 Yılında Golf VI 1.4 122Hp 200Nm DSG aracıma Cemal Arslan (Artı Tuning) tarafından isteğime uygun yazılım uygulandı. 157Hp 297Nm değer kazandı araç.
    Diğer aracımız olan 1.2 Fiesta 75Hp'e de yazılım uygulandı ve ciddi şekilde fark yaşandı..

Konuyu görmüşken yazayım dedim..
    Cehennemde yaşadığım için cennet hakkımdır.

Kamuran BİLGİN
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. SchweppeS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 38

Alıntı cemal arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

getz kaç hp ve tork oldu artılanınca ?

Oğuzhan Yurtseven
    Vag-Com Ustası By Devvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Getz 110-115 civarı ama tork hakkında bilgim yok. Yakın bir abimindir araç gidişi çok tatlı eski hali ile alakası yok..
    Cehennemde yaşadığım için cennet hakkımdır.

cemal arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı SchweppeS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    getz kaç hp ve tork oldu artılanınca ?
    dynolarun saçma sapan değerleri yüzünden ...artık dynoya çıkartmıyorum....

ancak öngörülerimiz neyse yaklaşık o'dur...20hp diyorsak...30hp almaz...yada 10hp almaz...20hp diyorsak 22 olabilir 18 olabilir...bu da aracın durumuna bağlı olarak değişir...

Kıvanç A.
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Bir sorum daha olacak. Chip ya da başka bir deyişle yazılım uygulamasının motor ömrüne olumlu ya da olumsuz katkıları nedir?

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

Alıntı cemal arslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

buna bayıldım yaw.ablamda var getz o aracta olmaması gereken bır motor var... bıde 110 lugunu cıplesenız olay abartılır artık
    jetta1.2 tsı comfortlıne 2012

Sayfa 1/3 123 SonSon