PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aldığımız yakıta dikkat!!

pterion
12/01/2009, 13:14
arkadaşlar istanbul göztepe ssk hastanesi karşısındaki shellden aldığım motorin ankaraya gelince dizelde su var göstergesinin yanmasına sebeb oldu.servise gittiğimde yakıttaki suyun yavaş yavaş birikerek böle bir ikaz verebileceğini söylediler.:agiskavgasi:

anvil
12/01/2009, 13:23
O yüzden siz siz olun bildiğiniz, sirkülasyonu yüksek istasyonlardan alın yakıtınızı. Aldığın faturayı atmadıysan shell'e başvur.

femoli
12/01/2009, 13:38
Evet faturası varsa direk konuş servis fişinide göster ..

YAkıt konusunda totali severim ..Hiç başımmı ağrıtmadılar bugüne kadar...

Punto_Can
13/01/2009, 02:30
bende gp'me ilk opet le başladım. daha sonra forumda bazı tavsiyeler üzerine po'yu denedim. yaklaşık 2 yıldır da po kullanıyorum ve inanılmaz derecede memnunum.

evimin 100m aşağısında opet var, ama ben evimden 4-5km uzaktaki po'dan alıyorum. bence değer...

iongun
13/01/2009, 17:52
arkadaslar bence marka değilde hangi istasyondan aldığımız önemli po dan benzin alan bir arkadasımın aracında benzine solvent katılmasından dolayı 1500 tl masraf cıktı.Ama ben devamlı buyuk bir po istasyonundan alıyorum vede memnunum:)

ozel_egt
13/01/2009, 19:10
geçmıs olsun onemlı bı konu gercekrten sırkulasyonu cok olan ıstasyonlar tercıh edılmelı hele buyuk sehırlerde ,,, ben opetten alıyorum ama po nun emılsyon oranları en ıyı dıye bılıom

kurtuluş
13/01/2009, 22:57
Arkadaşlar Aktaş-Gülveren arasındaki yol üzerinde bulunan OPET' ten yakıt alıyordum sürekli, bu ay benim arabada "filtrede su var" arızası verdi bir kaç kez. Ama kısa sürede söndü servise götürmedim. Bence önemli olan akaryakıt firma ismi değil istasyonun dürüstlüğü önemli.

sait onur
14/01/2009, 10:00
kesinlikle haklısınız fırma degıl ıstasyon kalıtesi...

makineman
14/01/2009, 11:43
Ben de sürekli Opetten alıyorum. Malum Yakıt Güvence sisteminden dolayı. En son yılbaşında başka firmaları da denemeye karar vermiştim. O günlerde de Konya'da gece sıcaklık -16 lara kadar düştü ve bir gün sabah arabamı çalıştıramadım. Acil yardımı aradım onlar da Konya servisle görüştürdüler. Havanın çok soğuk olduğunu ve büyük ihtimalle yakıtın donduğunu söylediler ve kurtarıcı gönderip servise çekmek istediler. Depo temizlenecek falan bir sürü iş. Tabi sorun yakıt kaynaklı olunca yapılcak işlemler garanti haricinde olacak dediler. Ben de Eurodizelin donma derecesi -20C, hava -20C yi görmedi ki dedim ve aracımı servise götürmedim. 2 saat sonra araba kendiliğinden çalıştı.

Yakıtı aldığım firma Konya'da Aydoğdu kavşağında çok işlek bir kavşakta ve çok güvenilir bir firma(idi). Gittim konuştum. İlk defa sizden şikayet geldi dediler. Yakıtlar 15 günde bir Opet ten gelen elemanlarca kontrol ediliyormuş. Bu konuda garanti verdiler. İşin açıkçası bu kadar işlek bir firmanın sahtekarlık yapacağını ben de pek tahmin etmiyorum. Geriye tek sonuç kaliyor. -20C donma noktası filan hikaye. Dışarısı -20 ye düşse bile yakıtın tamamen donması münkün değil. Ancak -25 in altına düşecekki arabanın çalışmasını engelleyecek şekilde donancak. Ama bu olaylardan sonra sırf yakıttan tırstığımdan Opetten almaya bir süre daha devam edeceğim.

anvil
14/01/2009, 12:39
Yakıtlarda 3 tane nokta vardır.

1- Bulutlanma noktası : -5 deg C civarında yakıtta bulutlanma olur
2- Filtre tıkanma noktası : -15 deg C civarında yakıt filtreden yavaş geçmeye başlar
2- Akma noktası : -25 deg C civarında yakıt akmamaya başlar.

Fakat bu değerler yakıtlara eklenen katkı maddeleriyle daha aşağılara çekilmeye çalışılır. Ayrıca bu değerler motorinde farklı kırsal motorinde farklı değildir. İkisinin arasındaki fark en başta kükürt miktarı, sonra setan sayısı değerleridir.

svs
14/01/2009, 13:38
75hp dızel grande puntolarda
mazot filitresinin altında müşür varmı

bende de mazottan kaynaklanan müşür arızası vermişti