PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Performans düşüklüğü

sonat
10/01/2009, 12:59
Arkadaşlar daha önce şirket aracı olarak 1.5 dci clio sybol kullanıyordum.Tork ve güç olarak Puntodan daha düşük olmasına rağmen daha performanslıydı.Şuan kullandığım 30.000 kmdeki 1.3 mltjt 75hplik puntonun performansı açıkçası bana çok zayıf geliyor.Özellikle otoyolda rampalarda ve sollamalarda ne kadar vites küçültsemde araba bayılıyor ve ya sabır çekerek ilerliyorum.Şehir içindeki dik yokuşlarda da aynı sorunu yaşıyorum.Sizce bu sorun neden kaynaklıdır.Yoksa bu tip motorların tipik özelliği midir.İzmirde önerebileceğiniz iyi bir yetkili servis var mı?(Şık Kardeşler Dışında)

ERC
10/01/2009, 13:20
clio daha hafif en kuvvetli nedeni o olmalidir.ayrica motor da hava filtresi,yakit filtresi,yakit pompasi basta olmak uzere motordan da kaynaklaniyor olabilir...

plastro
10/01/2009, 13:32
Carbon clean daha önce yaptırmadıysan yaptır ve hava filtresini değiştir eğer kirlenmişse

OzzY
10/01/2009, 14:34
Servis olarak Merkez Servis ve Enriko Alibertiyi tavsiye ederim.

webercis
10/01/2009, 16:49
bu motorların özelliği herhalde.bende de var

f@tih
10/01/2009, 17:18
Kesinlikle Enriko Alibertiyi tavsiye ederim birde benzinli olanını :)

Ziyaretçi047
10/01/2009, 17:26
Arabanda mekanik bir problem olabilir. Şöyle tam bir bakıma girip çıksın. yağ yağ filtresi hava filtresi mazot filtresi hepsinin değişmesi gerekebilir. baskı balata bile kaçırıyor olabilir her şey olabilir. tüm bakımlar yapıldıktan sonra yine yetmiyorsa fazla şey bekliyorsun demektir. yoksa 75 lik kullanıp da performanstan şikayet edene pek rastlayamayız. hatta eski 70 lik bile gayet iyi motoru. yetmezse yine modifikasyona yönelmen gerekir.

ekorkut
10/01/2009, 20:02
Sorunu yazan arkadaşın arabası "dizel". Yani Ercan' ın yazdığı gibi buji falan yok arabada. 1.3 MJ yerine benzinli araba tavsiye ederken bari 1.4 77 HP lik olmayanını diyin de sonra bilmeden okuyanlar yanlış anlayabilir. )))
65 HP lik dizel Renault u ben de kullandım daha önce ve gerçekten gücüne göre çok performanslıydı.
MJ de olabilecek sorunları ise eğer ki hararet falan gibi birşey yaşamamış sağlıklı bir motorsa, kurum bağlaması ve carbon clean istemesi veya debimetre sorunu gibi düşünüyorum.

ABNEW
11/01/2009, 00:07
Teknik bir problem yoksa aradaki fark şunlardan da kaynaklanabilir:
-Ağırlık
-Vites oranları
-Dci lehine olan 250cc lik büyük farklılık dolayısıyla düşük devirlerde üretilen daha yüksek tork

femoli
12/01/2009, 09:41
Arda açıklamış zaten :)

Korhan
12/01/2009, 13:40
65 hplik Clioyu ben de bir süre kullandım. O araç 950 kg. Punto 1105 kg. Bu bir. İkincisi işletim sistemi farkı, şanzıman farkı. vs. Ani ivmelenme hissi Clioda daha fazla. Ama yarışsalar Punto alır.

sonat
12/01/2009, 16:15
Arkadaşlar söylediklerinizde haklısınız clio daha hafif olabilir ve clio 65hp 160nm tork verirken punto 75hp 190 nm tork değerlerine sahip ağırlık farkı bir şekilde bertafar edilmiş.Clio çalıştığım şirkette hala cliolar var ve arabalar 100000 kmden fazla olmasına rağmen rampada tazı gibiler üstelik araçlar yıpranmış durumda...Yarın aracımı servise götürdüğümde umarım sizlere iyi haberler veririm sorun çözülmüş olur...Ama yine de konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum..

ugurozer
16/01/2009, 19:34
arkadaşlarımın hepsi dogru yerlere deginmiş bunlara ek olarak birde cok kolay yapabilecegin bir kontrol: yag seviyesini kontrol et fazla ise arabanın performansı duser devirlenme istegi bariz azalır.

sonat
23/02/2009, 23:41
Arkadaşlar sorun çözülemedi.Aracı yüksek devirde kullanmak zorunda kalıyorum genellikle...

ilkersezgin
24/02/2009, 10:50
arkadaşlar reno demek şanzuman demektir. renonun üzerinde en fazla durduğu konu budur sembol 8 valftir ani hızlanması çok iyidir ilk kalkışta bizim puntoları yer . sembol 950 kg putolar 1200 kg ben 75 lik ile 190 km gördüm sembolün son hızının bu kadar olacağını olursa bile nasıl durabileceğini bilmiyorum saygılar

sonat
24/02/2009, 16:21
arkadaşlar reno demek şanzuman demektir. renonun üzerinde en fazla durduğu konu budur sembol 8 valftir ani hızlanması çok iyidir ilk kalkışta bizim puntoları yer . sembol 950 kg putolar 1200 kg ben 75 lik ile 190 km gördüm sembolün son hızının bu kadar olacağını olursa bile nasıl durabileceğini bilmiyorum saygılar

Kalkış konusunda kesinlikle sana katılıyorum.Ama daha sonrasındada renonun alma olasılığı yüksek daha önceki aracım clio idi ibre 195e oturuyordu.Sonuç itibarı ile fiata daha çok sempati duymama rağmen performans ve ekonomi konusunda kesinlikle clio 1 adım önde...Punto ise konfor ve güvenliği ile öne çıkıyor.

ince5757
25/02/2009, 08:49
Clio nun motorunun 1.5 olması rampalarda daha rahat gitmesine neden olabilir tabi.Ben dizel 65 lik clio kullandığımda çokda performanslı bulmamıştım açıkcası.Eski arabam 1,4 8v 75hp benzinli clio idi ve kalkışlarda gayet seri idi.
Benim puntodaki motordan tek şikayetim düz yol değilde eğimli yol koşullarındaki kalkışlarda biraz gaza basmak gerekiyor.Tabi gaza fazla basıncada araç pati yapmaya başlıyor.Bu durumdada debriyaz ile bunu dengeliyorsun.Bunun cevebınıda Arda özetlemiş Ağırlık,vites oranları ve küçük motor.
Birde arkadaşımın 1,9 dizel 100 hp meganı var 99 model.Araba gaza basmadan viteste iken yokuş çıkıyor.Sonuçta benim puntomda 90 lık ve box var ama.

Stalker
27/02/2009, 01:47
Annemin kullandığı benzinli opel astrada da söylediğine göre performans olarak düşme olmuş, araç hantallaşmış. Ben başlarda inanmadım, devirsiz kullandığı için felan motoru sağır etti diye düşündüm ama akü bittiği için yolda kalınca gerçek anlaşıldı.
Elektrik tesisatındaki ufak bir erime sonucu akü yavaş yavaş bitmiş, büyük ihtimal sistemin voltaj ya da amper değerleride az biraz sapmış. Buna bağlı olarak ateşleme sistemi felan etkilenmiş diye düşünüyot çünkü servis sorunu halledip aküyü doldurunca aracın performansı gözle görülür artmış.
Tavsiyem mekanik etkenlerin yanında elektrik tesisatına bağlı sorun olma olasılığını unutmayın.