PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo

pterion
08/01/2009, 23:58
arkadaşlar geçenlerde arabamı almadan önce baktığım bi gp yi servise götürdüm araç 1400 kmde idi.
arabanın altına baktırdığımızda turbonun yerden darbe aldığını görmüştük.servis yetkilisi az bi darbe olsa dahi değişmeli diyordu vazgeçtim.allahtan servise götürmüşüm:)

benim merak ettiğim bu turbo yere çok yakın malum türkiye ve özellikle istanbul yolları delik deşik korkuyorum bişe olcak diye bunun için turboyu koruyucu ilave bi önlem alınabilir mi?

ERC
09/01/2009, 00:09
turbo derken turbo pallerı mı yoksa turbo borusumu acaba bahsettıgınız aksam

femoli
09/01/2009, 09:35
Turbo bir yere çarpacak kadar yakın değilki hatta hiç yakın değil başka bir şey olamsın ..

ekorkut
09/01/2009, 11:26
O kesin başka birşeydir yaa..Turbonun yere çarpması imkansız birşey bizim arabalarda. Kaputu açınca eline gelecek kadar yakın bir yerde. Ne servismiş ama haa..

Ziyaretçi047
09/01/2009, 13:39
turbo yere çarpmaz da başka bir aksamı çarpıp turboya zarar verebilirsin. olabilir yani olamaz diye bir şey yok.

ABNEW
09/01/2009, 13:43
Mehmet, sanıyorum bahsi geçen araç zamanında kaza yapmış.Radyatör ya da başka bir parça ise turboyu sıkıştırarak zedelemiş.(Servisin gördüğü hasarlı kısım büyük bir ihtimal salyangozdur)

Yerden taş parçasının sıçrayarak turboya zarar verme olasılığı son derece düşük...

femoli
09/01/2009, 15:24
Muhtemelen öyledir yada farlı bir şey için söylemişlerdir ..

Turbonun hasarının ne boyutta olduğunu bilmediğimiz için bunada pek yorum yapamayacağım Belki çok önemli bir sorun değildir..

ekorkut
09/01/2009, 17:14
Yaaaa zaten arkadaş o arabayı da almamış neticesinde. )))))

pterion
09/01/2009, 20:44
arkadaşlar, servis turbonun motoru mu dedi yoksa tüpümü dedi altta bi parçası var o alttan darbe lmış tam hatırlamıyorum

femoli
10/01/2009, 09:18
Yaaaa zaten arkadaş o arabayı da almamış neticesinde. )))))
Tamam emrecim netticede almamış bile olsa sorun yada kaynağı hakkında bilgilenelim Yada tartışalım ;) Forum bunun için var :)

ReBianco
10/01/2009, 10:32
Arkadaşlar turbodan çıkışı direkt olarak katalitik konvertöre bağlı. Katalitik konvertörde yapısı gereği bir bütün halinde ve karterin altına kadar iniyor. Bence katalitik konvertör alttan darbe almış, turboya iletilerek oraya da hasar vermiş. Yani sözkonusu olan hasar muhtemelen hem katalitik konvertörü hem de turboyu kapsıyordur.

Ya da turbo girişinde intercooler'dan gelen siyah boyalı bir rigid boru var. Bir ikinci ihtimal de bu borunun darbe almış olması ve turboya iletmesi. Her iki ihtimalde de turbo değişecektir bence, sadece ikinci ihtimalde katalitik konvertörün değişmesi gerekmeyebilir belki.

dallix
02/03/2010, 22:45
Arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi olucam fakat bilgilenin diye yazıyorum,

Alttan darbe yiyen puntolarda, taş çarpması kaldırıma çıkmak vs.turbonun intercooler hortumları zarar görür ezilir delinirse turbonun manifolda basması gereken hava dışarı kaçmaya başlar ,dışarı kaçan havayla birlikte turbo emme salyangozundan yağ vermeye başlar, araç yağ eksiltir ve bu yağ intercooler içine dolar intercooler da biriken yağ ilerde bir gün farkedilmezse aracın emme manifoldundan pistonların üstüne atılır ve aracı stop ettiremezsiniz tam gaz veren araç motoru yer.

berkeraaa
02/03/2010, 23:01
Arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi olucam fakat bilgilenin diye yazıyorum,

Alttan darbe yiyen puntolarda, taş çarpması kaldırıma çıkmak vs.turbonun intercooler hortumları zarar görür ezilir delinirse turbonun manifolda basması gereken hava dışarı kaçmaya başlar ,dışarı kaçan havayla birlikte turbo emme salyangozundan yağ vermeye başlar, araç yağ eksiltir ve bu yağ intercooler içine dolar intercooler da biriken yağ ilerde bir gün farkedilmezse aracın emme manifoldundan pistonların üstüne atılır ve aracı stop ettiremezsiniz tam gaz veren araç motoru yer.

bunlar olurken kontağı kapatıp çekici çağırsak daha iyi olmazmı :D :D :D

dallix
02/03/2010, 23:07
Bunlar olurken kontağı kapatmanız fayda etmez motoru stop ettirmeniz imkansıza yakındır, ya o motor piston sarıcak yada 5 e takıp debriyajı bırakıcaksınız.

GP COSKUN
02/03/2010, 23:12
Bunlar olurken kontağı kapatmanız fayda etmez motoru stop ettirmeniz imkansıza yakındır, ya o motor piston sarıcak yada 5 e takıp debriyajı bırakıcaksınız.

anlattıklarına katılıyorum
piston sarma ihtimali ve kol çıkarma ihtimali oldukça yüksek bu durumda
en iyi yapılacak olan şey el frenini çekip sağ ayakla frenede basarak
debriyajdan ayağı çekerek motorun dönme isteğine karşı koyarak
motoru durdurmak en iyi seçim olacaktır

dallix
02/03/2010, 23:16
:D
Bikaç müşterim bu durumu yaşadı çok iyi biliyorum ki fren bu durumda işe yaramayan bi olay direk 5 e takıp debriyajdan hızlı çekiceksiniz ayağınızı

GP COSKUN
02/03/2010, 23:23
:D
Bikaç müşterim bu durumu yaşadı çok iyi biliyorum ki fren bu durumda işe yaramayan bi olay direk 5 e takıp debriyajdan hızlı çekiceksiniz ayağınızı

frenin işe yaramayacağı kanısına nasıl vardınız
unutmayın her aracın frenleri motor gücünden daha fazladır
debriyajdan ayağınızı çekmenizdeki maksat motorun dönüşünü
şanzumana iletip araç yüksek viteste olduğu için motoru stopa zorlamak ise
bunu frenleme ile beraber yapmak daha mantıklı değilmi sizce

dallix
02/03/2010, 23:35
Sanayi ağzıyla anveleye kalkma olayıdır bu durum ve genelde aracı ilk çalıştırdığınız anda meydana gelir yani vites boştayken ,bu durumda frene basmak pekte bi işe yaramayacaktır vitesle halletmek en mantıklısı araç yolda giderken bu durum genelde olmaz hep ilk çalıştırma zamanlarında olur.
İstisnai bi durum olurda yolda giderken bu durum gerçekleşirse frenle desteklemekten başka bi çözüm yok.

GP COSKUN
02/03/2010, 23:43
Sanayi ağzıyla anveleye kalkma olayıdır bu durum ve genelde aracı ilk çalıştırdığınız anda meydana gelir yani vites boştayken ,bu durumda frene basmak pekte bi işe yaramayacaktır vitesle halletmek en mantıklısı araç yolda giderken bu durum genelde olmaz hep ilk çalıştırma zamanlarında olur.
İstisnai bi durum olurda yolda giderken bu durum gerçekleşirse frenle desteklemekten başka bi çözüm yok.

aynı şeyi söylüyoruz
vitese takıp frene basarak debriyajdan ayağı çekmek dedim zaten
tabiki boşta frene basmanın bir manası yok
aynı şekilde yolda giderken meydana gelirse bu durum en yüksek vitese alıp
fren gücüyle motorun dönme gücüne karşı koymak en mantıklısı
kısaca hemfikiriz bu konuda

dallix
03/03/2010, 00:17
Evet:D

exca
28/07/2010, 22:15
dün bu olay bir arkadaşımın başına geldi araç birden tam gaz yapıyor hatta tam gazdan fazla yapıyor çünki yakıtı mazot yerine yağa dönüşen bir canavar haline geliyor intercooler içine dolan yağ bir anda motora giriyor Allah'tan 5e atıp stop ettiriyor kol çıkarmadan yatak sarmadan motoru durduruyor

StrawBeeRy
28/07/2010, 22:18
dün bu olay bir arkadaşımın başına geldi araç birden tam gaz yapıyor hatta tam gazdan fazla yapıyor çünki yakıtı mazot yerine yağa dönüşen bir canavar haline geliyor intercooler içine dolan yağ bir anda motora giriyor Allah'tan 5e atıp stop ettiriyor kol çıkarmadan yatak sarmadan motoru durduruyor
hoşgeldiniz tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız seviniriz..

smartmavi
28/07/2010, 23:48
Bu olay gerceklesti diyelim ( araba canavara dönüstü )

KAÇ SANIYEMIZ VAR motoru durdurmak icin?

kaptan_ahab
29/07/2010, 00:04
Bu konunun hortladığı iyi oldu.Bugün farkına vardığım bir olayı paylaşmak istiyorum.Sabah klima açık durumda özellikle 1 ve 2.viteslerde gaz verdiğimde devir 3000 i bulmamasına rağmen sanki turbo devreye giriyormuş hissi veren sesler gelmeye başladı aracın altından.Aracın hızlanmasında anormal bir durum yada turbonun devreye girdiği hissini veren bir hızlanma belirtisi yok.Geçenlerde hafif olarak altını vurduğumu hatırlıyorum.Acaba böyle bir durum olabilirmi.