PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : O km

pterion
03/01/2009, 00:25
O km grande puntonun kullanırken nelerine dikkat etmek gerekir ? fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.puntoya özgü sık karşılaşılan problemleri önlemek amaçlı

ekorkut
03/01/2009, 00:37
Yeni motor özellikle ilk km lerde biraz fazla yağ eksiltebilir. Fabrikasyon olarak da arabanın yağ seviyesi normal kabul edilebilecek minimum seviyede koyuluyor. Bu durumda 500 km lik periyodlarda yağ seviyesinin çubuktan okunarak kontrol altında tutulmasında fayda var. Benim tavsiyem ilk 2000 km kadar arabayı 3000 rpm leri geçmeden sakin kullanmak, özellikle sabah soğukta ilk çalıştırmalarda en azından 1 dk falan civarı arabanın kendine gelmesine izin vermek. Eğer titiz bir insansanız, 2000 km civarında servise gidip yağ ve yağ filtresini değiştirmenizi ve bundan sonra rahat rahat arabanızı kullanmanızı öneririm. Hayırlı olsun diyelim.

webercis
03/01/2009, 00:39
en önemli kural:.....GÜLE , GÜLE kullanmalısın. :))hayırlı olsun

Ah-MeT
03/01/2009, 09:23
10 bin km ye kadar ara sıra yagını suyunu kontrol et kendin, 10bin km de bakım yapıyorlar zaten yag filitre felan, bi 10 bin daha :)

sait onur
03/01/2009, 14:54
bır de rakadaslar aracımı 11 ocakta teslım alıyorum ınsallah.teslım alırken nelere dıkkat etmem gerektıgını yazarsanız sevıırım.ilginize tesekkurler...

ekorkut
03/01/2009, 15:00
bır de rakadaslar aracımı 11 ocakta teslım alıyorum ınsallah.teslım alırken nelere dıkkat etmem gerektıgını yazarsanız sevıırım.ilginize tesekkurler...

Ben olsam kaporta boya bölümünde boya kalınlığı ölçüm cihazıyla arabanın boyasını kontrol ederdim. Olmayan şey değil, tırdan indirilirken sürtülüp de boyanıp müşteriye satılma durumu. Yağ seviyesini de kontrol ederdim. Onun dışında paspas ilk yardım çantası vs verilir genelde. Kontrol yapıldı denmesine rağmen lastik basınçlarının 45 psi lerde olduğuna ve öyle de teslim edileceğine dair iddiasına bile girebilirim. Serviste lastik basınçlarını ayarlatın teslim alırken. Garanti belgesini faturasını falan unutmayın. Aklıma başka birşey gelmiyor.

sait onur
03/01/2009, 15:27
arkadaslar bu tıkırtı burcu denılen olay nedır bılgılendırısenız sevınırım

ABNEW
03/01/2009, 15:46
arkadaslar bu tıkırtı burcu denılen olay nedır bılgılendırısenız sevınırım

Onur aracın hayırlı olsun.Tıkırtı burcu, direksiyon kutusundan çıkan rotları çevreleyen halka gibi bir parça.Boşluk nedeniyle bozuk yollarda ses yapabilmekte.Ancak bu sorun sanıyorum 2007 modellerle beraber giderildi.Dolayısıyla senin aracın için böyle bir sorun yok....

Stalker
03/01/2009, 16:05
Arac beklerken yada transfer edilirken ki kazara boya zararlarının rütuş atılarak düzeltilmesi ihtimali gerçekten sinir bozucu birşey, bayiden tüm aracın boya kalınlığını gözümüzün önünde ölçmesini istesek çok mu fazla istemiş oluruz?

Ziyaretçi047
03/01/2009, 17:04
Hiçbir şey düşünme hiç bir şeye takılma al ve kafana göre kullan bence. Bir sorun olursa ilgilenirsin, sorun çıkana kadar sorun var mı demene gerek yok.

Fuzuli
03/01/2009, 17:31
Aracı çalıştırdığın gibi motor soğukken hareket etme en az 30-40 sn. çalışr durumda bekle..
Motor normal çalışma sıcaklığına ulaşana kadar yüksek devirleri zorlama...
Arada bir de lastik basınçları ile yağ/suyu kontrol edersen sorun yaşamazsın diye düşünüyorum...

Bu arada eski aracın nedir bilmem ama ufak br hatırlatma Punto'nun silecek suyu haznesi ufak...Kullanımına göre çabuk bitebilir...Yağ/su kontrollerinde fullersin :)

ekorkut
03/01/2009, 22:19
Tıkırtı burcu denilen halka, yeni modellerde sıfır boşluklu olarak çıkıyor o zaman içinde gidip gelme olmadığı için ses de yapmıyor. Bir de turbo arabaların genel kuralı olarak motoru stop etmeden önce en azından bir 15 sn falan beklersen turbonun ömrünü çok uzatırsın.

sait onur
03/01/2009, 22:47
hepınıze ılginizden ötürü cok tesekkur ederım beyler..iyiki var boyle bır forum...saygılar

sait onur
03/01/2009, 22:53
beyler gerçi aracı aldım ama sormadan da edemıorum 1.3.multijet 75bg.dynamıc+sp+park sensoru+kasko+kol dayanagı+dosya masrafı(kredı kullanırken)boya koruma+dolu depo+yangın tupu+trafık setı,vs.vs...toplamda 27000 tl ye aldım sızce uygun mudur...

ReBianco
04/01/2009, 02:44
Aracın muhteviyatına göre hangisi olması gerekiyorsa stepne mi tamir kiti mi kontrol etmekte fayda var...

pterion
05/01/2009, 01:56
msj yazan arkadaşlara teşekkür ederim

ama dün sabah arabayı kaldırımın kenarına park ettim inerken biraz hızlı indim galiba.

kapının alt en uç köşesi biraz eğildi.alttanda saç görünüyor:( 5 6 cmlik bi alan ama insanın morali bozuluyor.şimdi bunu yaptırcam.
nazar çıktı deyip geçecez artık. bu arada böyle bir durumda bu gibi bi içe çöküşü kaportacılar nasıl kapatıyor cila pasta bi sürü terim var. çekiç değecekmi 4 günlük arababaya?

ekorkut
05/01/2009, 10:46
msj yazan arkadaşlara teşekkür ederim

ama dün sabah arabayı kaldırımın kenarına park ettim inerken biraz hızlı indim galiba.

kapının alt en uç köşesi biraz eğildi.alttanda saç görünüyor:( 5 6 cmlik bi alan ama insanın morali bozuluyor.şimdi bunu yaptırcam.
nazar çıktı deyip geçecez artık. bu arada böyle bir durumda bu gibi bi içe çöküşü kaportacılar nasıl kapatıyor cila pasta bi sürü terim var. çekiç değecekmi 4 günlük arababaya?

Fotografini cek bir bakalım nasıl hallolur diye öyle yorum yapalım. Geçmiş olsun. Valla helal olsun bu arada 4 günlük arabayı da kaldırıma çıkarmışsın. Benim 1 seneyi geçti daha 1 kere kaldırıma cikarmadım cikarmam da. ))

pterion
05/01/2009, 22:21
yok yahu kaldırıma çıkmadım:)) kapıyı açarken kaldırımın kenarına çarpmıştım.

sabah işe gittim bir kaç hasta baktım dayanamadım hemen en yakın kaportcıya götürdüm iki saatte halletti sağolsun belli olmuyor. eski arabayla akrobasi yapardım bişe olmazdı bunu sakındıkça başına iş geliyor..