PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yine Tıkırtı Çıkırtı vs.

ekorkut
02/01/2009, 16:40
Arkadaşlar bu kış mevsimiyle beraber iyice artmakla beraber, arabamın pedallarına ve sürücünün diz bölgesine yakın bölgelerden, ayrıca ön yolcunun dizlerine denk gelen plastik aksamdan, arabayı çalıştırıp yürümeye başladıktan sonra ısınma sürecinde "tak tuk" benzeri plastik sesleri geliyor. Hani plastik bir parçayı bükersin bükersin de bir yerde tak diye kırılır ya, aynen öyle sert ve ani bir ses. Kesinlikle kaynağını bulamadım olayın. Hani hafif yoldaki eğimlerde tokk ediyor plastik. 3-5 kere yaptıktan sonra da kesiyor. Bu olay başına gelen var mı acaba? Hasta etti beni bu sesler yaa...

oceans
02/01/2009, 17:20
Arkadaşlar bu kış mevsimiyle beraber iyice artmakla beraber, arabamın pedallarına ve sürücünün diz bölgesine yakın bölgelerden, ayrıca ön yolcunun dizlerine denk gelen plastik aksamdan, arabayı çalıştırıp yürümeye başladıktan sonra ısınma sürecinde "tak tuk" benzeri plastik sesleri geliyor. Hani plastik bir parçayı bükersin bükersin de bir yerde tak diye kırılır ya, aynen öyle sert ve ani bir ses. Kesinlikle kaynağını bulamadım olayın. Hani hafif yoldaki eğimlerde tokk ediyor plastik. 3-5 kere yaptıktan sonra da kesiyor. Bu olay başına gelen var mı acaba? Hasta etti beni bu sesler yaa...
Bendede aynı sorun vardı kalorifer borularından olduğunu buldu servis şu an sorun yok

ERC
02/01/2009, 17:58
bnde de var sorun malzemelerin sertliginden kaynaklaniyor diye dusunuyorum...

z_ygt
02/01/2009, 23:26
Bu sorun aşırı soğuklarda bende de oldu.Ama araba ısınınca geçiyor.Bu kullanılan plastiğin kalitesiyle ilgili bir durum.Puntolarda sert plastik kullanıldığı için yapması normal.

iongun
02/01/2009, 23:37
Bu soğuklarda bizden bile acayip sesler geliyo düşünsenize:D arabalarımızdan gelmeside normal....

ekorkut
02/01/2009, 23:44
Valla Cem arkadaşım bu ses kaloriferlik gibi değil. Kaloriferi açmasam bile geliyor yani ve anormal sinir ediyor beni. Bazen arabanın kapısı bile açıyorum çotttttt ediyor bir yerden anlamış değilim yaa..Bunun haricinde sol sinyal kolu da müziği açmasam çok rahat duyabileceğim şekilde tırıldıyor. Acaba sinyal kolu pahalı bir parça mıdır bilmiyorum ki?

Ziyaretçi047
03/01/2009, 17:05
Bu konuyla ilgili daha önce yazmıştım. O kapağı çıkartırsan yerinden görürsün. Kalorifer boruları alev gibi sıcak olunca üzerindeki beyaz plastiğin ses çıkarmasına sebeb oluyor. Beni çok uğraştırdı. Sesi kestim ama ara ara hala geliyor.

ekorkut
03/01/2009, 22:49
Bu konuyla ilgili daha önce yazmıştım. O kapağı çıkartırsan yerinden görürsün. Kalorifer boruları alev gibi sıcak olunca üzerindeki beyaz plastiğin ses çıkarmasına sebeb oluyor. Beni çok uğraştırdı. Sesi kestim ama ara ara hala geliyor.

Cihan senin dediğin konuyu biliyorum ama benimkisi o değil. Yani sanki hiçbir plastik parça yerine tırnaklarından oturmamış da, her seferinde ben arabaya binince ısınırken tokkk tukkk ede ede oturuyor gibi ses bunlar.

ReBianco
04/01/2009, 03:01
Tahminimce sürünme olayı gerçekleşiyor. Yani soğuk malzemenin ısınması esnasında uzaması nedeniyle tırnaklarda oturma gerçekleşiyor. Yazın aynı problem devam etmezse kesin budur. Servisle görüşmende fayda var bence. Senin sorununu çözebilirler mi bilmiyorum ama en azından FIAT'a bildirilirse sonraki tasarım değişikliklerinde dikkate alınabilir.

thrust
04/01/2009, 20:08
Valla Cem arkadaşım bu ses kaloriferlik gibi değil. Kaloriferi açmasam bile geliyor yani ve anormal sinir ediyor beni. Bazen arabanın kapısı bile açıyorum çotttttt ediyor bir yerden anlamış değilim yaa..Bunun haricinde sol sinyal kolu da müziği açmasam çok rahat duyabileceğim şekilde tırıldıyor. Acaba sinyal kolu pahalı bir parça mıdır bilmiyorum ki?

geçtiğimiz yaz yeğenim bnm silecek koluna asılıp kırmıştı. servise gittiğimde silecek sinyal kolunun birlikte olduğunu hatta ortada airbag makarası denen parçayla birleştiğini söylediler. 3 ü birlikte tek parça olarak üretilmiş. işçilik dahil 260 lira vermiştim.

ekorkut
05/01/2009, 10:49
geçtiğimiz yaz yeğenim bnm silecek koluna asılıp kırmıştı. servise gittiğimde silecek sinyal kolunun birlikte olduğunu hatta ortada airbag makarası denen parçayla birleştiğini söylediler. 3 ü birlikte tek parça olarak üretilmiş. işçilik dahil 260 lira vermiştim.

Ben de far kolunu sordum tek olarak. 330 lira dediler iyi mi. Baya ucuzmuş bu arabanın yedek parçası maşallah.

serpunto
06/01/2009, 18:45
Aynı sorun bendede var, 2 defa servis boruları izole etti ama kışla birlikte gıcırtı ve vurma sesleri aynen geri döndü, ısınınca problem kalmıyor.

mesmes61
08/01/2009, 23:14
Merhaba arkadaşlar bendede aynı problem oluyor. Havanın soğuk olmasından dolayı genleşmeden kaynaklanıyor bence. Gögüste kullanılan mazemenin kalitesizliğide var tabi. Hatta benim ön camın altındaki havalandırma ızgarası bile tırnakları kırılarak attı. Yapıştırmaya kalktım ama yemedi fiyatıda 140 tl miş. Bakalım ne yapacaz.

thrust
08/01/2009, 23:53
Merhaba arkadaşlar bendede aynı problem oluyor. Havanın soğuk olmasından dolayı genleşmeden kaynaklanıyor bence. Gögüste kullanılan mazemenin kalitesizliğide var tabi. Hatta benim ön camın altındaki havalandırma ızgarası bile tırnakları kırılarak attı. Yapıştırmaya kalktım ama yemedi fiyatıda 140 tl miş. Bakalım ne yapacaz.

havalandırmanın ızgarasının kalkma olayı bendede oldu, bir kere geçtiğimiz yaz garantiden değişti. şimdi tekrar kalktı yine garantiden parça siparişi verdiler değişecek. garantin varsa uğraşma hiç 140 lira verilirmi. o parça acayip kalitesiz birde zannedersem ön göğüsün yamukluğundan kaynaklanıyor. kasıldıkça birde sıcak soğuk zamanla tırnaklar dayanamıyor ve bırakıyor kendini. bu aralar çok şikayetçiyim arabandan. kaloriferin fanından zırıltı sesi geliyor, şoför koltuğunun süngeri parçalanmış garantiden değişti şimdide aynı koltuğun kumaşında sorun var onun içinde sipariş verdiler oda garantiden değişcek. valla garantide olmasa çekilcek gibi değil, daha 1 yaşında araç...

xmen
09/01/2009, 10:46

bu sabah ben de bir bakim dedim.... ön camım altındaki ızgaranın sol tarafı hafifçe kalkmış.... biraz bastırdım ama :) olacak gibi değil...

bir zararı olmaz diye düşünüyorum ama şu ufak görüntü bozucu şeyler yok mu ????

neyse, avcılardaki servisi aradım. parça fiyatına 136 tl dediler. nerde üretildiğini sordum türkiyede dediler. bilginize...

ayrıca o sol tarafın hafif kalkması nedeni ile tekrar yerine oturmaması da ilginç.. nasıl bir mekanizma ??? krılacaktı bastırırken sabah .

ekorkut
09/01/2009, 11:23
Yaa şimdi şu arabaya binip de kaloriferi açınca, yaklaşık bir 1 dk sonra sürücü ve ön yolcu diz tarafına tekabül eden yerlerden gelen takkkk tokkkkk diye parçaların yerlerine oturma sesi gibi anlaşılan ses,

a) Bu kalorifer boruları izolesi muhabbetinden mi geliyor?
b) Yoksa dandik plastik malzemenin sıcak soğuk genleşme muhabbetinden mi oluyor?

Bu kalorifer boruları izole konusu, gıcırtı sesi dışında tokkk tukkk diye parça oturma sesi şeklinde de geliyor mu yani?

Al size başka bir şikayet. Active aracın fan yönlendiricisini sistem ısınana kadar çok zor konum değiştirtebiliyorum. (Örneğin cama üfleme konumundan, yüze verme konumuna gibi) Sanki elimde kalacak gibi dönüyor ilk anlarda. O yüzden gece arabayı park edince sabah elimde kalmasın diye cama üfleme konumunda bırakıyorum.