PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dikkat bayat lastik...

batuhann80
27/12/2008, 09:55
Bilmiyorum daha önce konusu açıldımı?(ilk ve tek kazamı kötü lastik yüzünden yaptıgım için(acilde uyandım) lastik konularına daha dikkat ediyorum)
Neyse konumuz dönelim.
arkadaşlar daha önce lastik harf,ebatları,üretim tarihi hakkında bilgi verildi
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/9141-lastik-ebat-ve-harf-bilgileri.html

lastiklerimizin üretim tarihine dikkat ederek lastik alan çok az insan vardır.
yeni üretilmiş taze lastikler kullanın daha uzun süre kullanmanızda ve güvenliginizde etkilidir.
doganın kanunu dogaya geri dönüştür.1 veya 3 sene beklemiş lastiklerde fiziksel ve kimyasal olarak gözle görünmeyen dönüşümler başlamıştır.
örnek olarak şişe fabrikasında kullanılan 1 sene depoda bekleyen kayışların kullanım ömrü 2,5-3 aydır.1 ay önce üretilmiş bir kayışın 7-8 ay kullanım ömrü vardır.oranlarsak yaklaşık 2,5 kat uzun ömürlü olmuş ve daha uzun kullanılmış.
bu örneği bizim araç lastiklerine endesklersek bayat lastikte
1-erken sertleşmeyle yol kavrama mukavemetinin düşmesi buna baglı olarak virajlı ve yağışlı havalarda kayma meydana gelir.
2-lastikte oluşan çatlaklar ve erken gelen arızalar.
tarihine bakarak lastigin hangi ayda ve yılda üretildigini görebilirsiniz.lastik bayileri fiyatları farklı veriyorsa aynı lastigin ucuz olanı belki bayattır?(vicdana kalmış)

femoli
27/12/2008, 10:56
öncelikle çok geçmiiş olsun lastik alımlarında lastik yanlarında üretildiği hafta vardır o hafta sayılarına dikkat etmeniz gerekiyor..

ERC
27/12/2008, 11:18
arkadaslar ben bilmiyorum bu lastiklerin uretildigi tarihi nerde yaziyor lastigin biri tarif edebebilir mi yada resimle gosterebilir mi?

Fuzuli
27/12/2008, 11:47
Lastiklerde önler arkaya ya da arkalar öne takılırken de lastiğin dönüş yönüne dikkat edilmeli..
Belirli bir süre kullanılan lastikte teller bir yöne doğru şekillenir eğer aynı lastiği dönüş yönü tersine takarsanız tellere daha fazla güç biner ve kopmalar yaşanır...
Sonuçta aracınız lastikler sebebi ile vibrasyona başlar...Lastik yanaklarında çatlaklar oluşur...
Hepsi başıma geldi...Üstelik aracımın lastik yer değişimini Ağaçlı yol Bornova'daki Renault Ege bölge ana servisi yapmıştı...Arkaya oturan bir arkadaşım senin araba arkayı sallıyor demişti...Lastikleri kontrol ettirmeye gittiğim lastikçi anlatmıştı durumu...Çatlakları farkeder farketmez de 4 lastiği değiştirmiştim...

Daha önce de yazdm ama hatırlatmakta fayda var...

batuhann80
27/12/2008, 11:49
arkadaslar ben bilmiyorum bu lastiklerin uretildigi tarihi nerde yaziyor lastigin biri tarif edebebilir mi yada resimle gosterebilir mi?

DOT XJ J3 XJJX 0103 ifadesinde
DOT A.B.D. ve Kanada onay sembolü
XJ Üretici firma ve üretildiği fabrika kodu
J3 Lastik ölçüsünü belirten kod
XJJX Lastik tipini belirten kod
0103 Üretim tarihini (2003'in 01. Haftasını) göstermektedir.

tabi markalarda farklılık olabilir.

anvil
27/12/2008, 12:19
Çok büyük geçmiş olsun Ufuk.

ERC
27/12/2008, 12:22
tesekkurler zahmet oldu sanirim biri resimde de bunu gosterse herkes icin daa faydali olur...

batuhann80
27/12/2008, 13:34
tesekkurler zahmet oldu sanirim biri resimde de bunu gosterse herkes icin daa faydali olur...

tabi erc bey buyrun=>(hizmette sınır yok)

Çok büyük geçmiş olsun Ufuk.

saol fatih abi...

öncelikle çok geçmiiş olsun lastik alımlarında lastik yanlarında üretildiği hafta vardır o hafta sayılarına dikkat etmeniz gerekiyor..

saol femoli...

anvil
27/12/2008, 14:00
Şimdi çıktım baktım, lastiklerden bir tanesinde yazıyor, diğer 3 tanesinde tarih kısmı yok

batuhann80
27/12/2008, 14:05
Şimdi çıktım baktım, lastiklerden bir tanesinde yazıyor, diğer 3 tanesinde tarih kısmı yok

bende de 1 lastikte yazıyor abi,
diger üçünde olması gereken yerde harfler var.
tahminim lastikler asla tek tek degişmez.(normalde)
belki 4 lastik bir settir.ve birinde yazıyordur..
(vaybe ne attım ama.ben bile kendime şaşırdım.:siritma:)

anvil
27/12/2008, 14:20
bende de 1 lastikte yazıyor abi,
diger üçünde olması gereken yerde harfler var.
tahminim lastikler asla tek tek degişmez.(normalde)
belki 4 lastik bir settir.ve birinde yazıyordur..
(vaybe ne attım ama.ben bile kendime şaşırdım.:siritma:)

hehe. güzel bir yaklaşım ama ben geçen 2 lastik aldım. bunlarda yazmıyor. bunların eşlerinimi bulmam lazım şimdi :D

batuhann80
27/12/2008, 16:44
hehe. güzel bir yaklaşım ama ben geçen 2 lastik aldım. bunlarda yazmıyor. bunların eşlerinimi bulmam lazım şimdi :D
haha :siritma::siritma::siritma:

femoli
27/12/2008, 17:02
hayır bütün lastiklerde yazması gerek ya iç kısımda kalmıştır yada görememişsin,zdir :)

ERC
27/12/2008, 20:53
tesekkurler saolun ufuk bey...

narkoz30
01/01/2009, 09:02
Arkadaşlar fulda marka lastik alacaktım tabii tarihlerini kontrol etmek istedim 88 ytl idi indirimli fiyatı bir çiftinde mart 2008 di diğerini silmişler yani makina ile kazımışlardı çünkü silinen tarih bölgesi çok temiz silinmiş nerede ise hatasız. Hemen arkama bakmadan dükkandan çıktım :)

batuhann80
01/01/2009, 10:18
Arkadaşlar fulda marka lastik alacaktım tabii tarihlerini kontrol etmek istedim 88 ytl idi indirimli fiyatı bir çiftinde mart 2008 di diğerini silmişler yani makina ile kazımışlardı çünkü silinen tarih bölgesi çok temiz silinmiş nerede ise hatasız. Hemen arkama bakmadan dükkandan çıktım :)
en iyisini yapmışşın arkadaşım...