PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ESP ve geyik testi

usermm1
23/12/2008, 15:26
Yaptığım araştırmalar sonunda espnin geyik testinde 5kms lik bir limit artışı sağladığını tespit ettim. yani espsiz max65kms ile testi geçebiliyorsa, espli max70kms ile testi geçebiliyor. espye fazla güvenmeyin.

ERC
23/12/2008, 18:21
esp nin cok da fazla bir olayi kesinlikle yok bence ama arabayi da toplamiyor degil bazi kritik viraj cikislarinda.cunku geyik tesinde toplamasina izin vermedigimiz icin hep terse manevra yaptigimiz icin pek mudehale edemez.ama 5 km de hic azimdanmiyacak bir degil testlerde geyik testlerinde kilometrenin 10 da 1 ine bile cok onem vererek bahsediolar buyuk meziyet gibi...

makeles
25/12/2008, 19:33
bizim süspansiyonlar geyik testi için uygun olduğunu sanmıyorum belki sport modeli uygundur.. ayrıca esp geyik testi için yapılmış bir sistem değil.. yardımcı olabilir ancak asıl işi olan denge kontrol ani ve devamındaki hareketlerde başarılı.. yolunuza çıkan birisinden kaçıp tekrar yola girmek gibi.. yada viraj içinde şerit değiştirirken frene basarken vs. vs.

Korhan
25/12/2008, 22:20
Buzlu yollarda da ESP işe yarıyor

ABNEW
25/12/2008, 22:34
bizim süspansiyonlar geyik testi için uygun olduğunu sanmıyorum belki sport modeli uygundur.. ayrıca esp geyik testi için yapılmış bir sistem değil.. yardımcı olabilir ancak asıl işi olan denge kontrol ani ve devamındaki hareketlerde başarılı.. yolunuza çıkan birisinden kaçıp tekrar yola girmek gibi.. yada viraj içinde şerit değiştirirken frene basarken vs. vs.

Mehmet, bizim araçların süspansiyonları buna oldukça uygun.Sert yapılı olduğu için ani manevralarda yanlara fazla yatmıyor ve çizgisini kolay kolay kaybetmiyor.Tabi konfor olarak çok iyi değil...

usermm1
27/12/2008, 15:18
esp geyik testi için yapılmış bir sistem değil.. yardımcı olabilir ancak asıl işi olan denge kontrol ani ve devamındaki hareketlerde başarılı.. yolunuza çıkan birisinden kaçıp tekrar yola girmek gibi..

geyik testide tam olarak bu işte. yolunuza çıkan birşeyden kaçıp yola dönme simulasyonu. esp en iyi giyik testi ile sınanıyor.

makeles
30/12/2008, 02:50
geyik testinde bir defa değil ardısıra kaçışlar yapılıyor.. standart süspansiyonlar bu testi karşılayamazlar.. Arda beyin aracı uygundur sanıyorum.. ben kendim geyik testine benzer hareketleri sık sık yapıyorum hoşuma gidiyor.. bizim araçlar için mevcut esp fazlasıyla tatminkar..

makineman
30/12/2008, 12:07
Dün buraya 10 cm kar yağdı. Çiğnenmiş karla kaplı geniş ve sakin bir yolda denemeler yaptım. 50 km hızla giderken aniden sert fren yapıp sonra sağa sola manevra(sanırım geyik testinin benzeri bir durum) yaparak aracın tepkisini ölçmeye çalıştım. ABS hemen devreye giriyor ve araç önce hafif kayma eğilimi gösterip sonra toparlayıp duruyor. Bence gayet güzel bir sistem. Ama bu durumda ESP nin devreye girip girmediğini anlayamadım. Zira herhangi bir uyarı ışığı çıkmadı ekranda.

Aynı zamanda başka bir frenleme testi de yaptım. İnternette de buna benzer testleri gördüm ve deneyim dedim. Yolda 50-60 km hızla giderken aracın sol tekerleri ıslak asfaltta sağ tekerleri de karda yürürken ani frenleme yaptım. Araba düz bir hat izleyerek durdu. Bu da çok güzel bir şey çünkü; güvenlik sistemi olmayan araçlarda normalde arabanın dönmesi gerekirdi.

ABNEW
30/12/2008, 20:44
geyik testinde bir defa değil ardısıra kaçışlar yapılıyor.. standart süspansiyonlar bu testi karşılayamazlar.. Arda beyin aracı uygundur sanıyorum.. ben kendim geyik testine benzer hareketleri sık sık yapıyorum hoşuma gidiyor.. bizim araçlar için mevcut esp fazlasıyla tatminkar..

Mehmet, kastettiğim şey bizim araçların yol tutuşlarının gerçekten iyi olduğu.Geyik testi olsun ya da sert viraj olsun ya da rastgele manevralar olsun aracın kendini toplaması çok zor değil bu hareketler sonunda.Sert süspansiyon sistemi de buna katkı sağlıyor...

Sport un süspansiyon sistemi, lastik ölçüsü ve profili farklı olduğu için standart GP lardan daha avantajlı tabi...

Not:Esp sistemini geyik testi ile sınırlamak yanlış olur.Esp de ana prensip, geyik testi olsun ya da başka herhangi bir test olsun, çizgisinden çıkan aracı tekrar kaybetmiş olduğu çizgisine kavuşturmak.Bu virajda, geyik testinde, buzda, kumda ya da düz yolda bile olabilir...

omerserim
30/12/2008, 22:48
Dün buraya 10 cm kar yağdı. Çiğnenmiş karla kaplı geniş ve sakin bir yolda denemeler yaptım. 50 km hızla giderken aniden sert fren yapıp sonra sağa sola manevra(sanırım geyik testinin benzeri bir durum) yaparak aracın tepkisini ölçmeye çalıştım. ABS hemen devreye giriyor ve araç önce hafif kayma eğilimi gösterip sonra toparlayıp duruyor. Bence gayet güzel bir sistem. Ama bu durumda ESP nin devreye girip girmediğini anlayamadım. Zira herhangi bir uyarı ışığı çıkmadı ekranda.

Aynı zamanda başka bir frenleme testi de yaptım. İnternette de buna benzer testleri gördüm ve deneyim dedim. Yolda 50-60 km hızla giderken aracın sol tekerleri ıslak asfaltta sağ tekerleri de karda yürürken ani frenleme yaptım. Araba düz bir hat izleyerek durdu. Bu da çok güzel bir şey çünkü; güvenlik sistemi olmayan araçlarda normalde arabanın dönmesi gerekirdi.

Dün karda bende denedim esp yi devreye girdiğinde ekrandaki sarı ikaz yanıyor ve kayma yönünün tersinde arkatekerlek firenliyor (gelen sese
ten net anlaşılıyor) Var olduğu için değil ancak gerçekten faydalı bir sistem. Ayrıca youtube da grande punto için esp testleri var.

Linos
30/12/2008, 23:14
https://www.ktunnel.com/index.php/1010110A/3fd7d9156d64e17b778aff5ebf8d502429e587727090ac9315 741aee7215a205fc8d18a7ec85f0b620824#

jackal
31/12/2008, 14:08
merakımı mazur görün lütfen acvite dizellerde esp varmı yokmu ?

usermm1
31/12/2008, 14:28
75bg lerde yok diye biliyorum

makineman
31/12/2008, 14:43
merakımı mazur görün lütfen acvite dizellerde esp varmı yokmu ?
2008 modellerde Active,dynamic emotion farketmez. 90 HP dizel ve 95 HP benzinli motor seçeneklerinde standarttı. Şimdiki uygulamayı bilmiyorum.

makeles
01/01/2009, 13:26
ayrı paket olarak satılmaya başlanmış.. esp/asr/msr/hba hildholder aynı pakette

Stalker
02/01/2009, 14:09
ESP sistemi çoğumuzunda bildiği gibi, tekerlere bağımsız olarak fren vererek arac üzerinde savrulmanın ters yönünde moment yaratır ve bu sayede arac seridinden cıkmaz yada cok cabuk stabil duruma gelir.
- Frenleri ABS devreye girecek kadar köklediğiniz vakit ESP sisteminin pek işlevi kalmaz çünkü tüm tekerleklerde maksimum(yada max'a yakın) frenleme olacağı için, ESP'ye gereken ekstra frenleme kapasitesi çok azalır.
- Arac markalarına göre kullanılan ESP sistemi performans olarak farklılık gösterebilir. Bunun dışında markanın kendi içerisinde kullandığı aynı ESP sistemi araç modellerine göre farklı sonuçlar verebilir. ESP bildiğim kadarıyla Sedan modellerde HB'lere oranla daha efektiftir.
- ESP sistemi interaktif süspansiyon sistemi ile birleştirilirse(veya sert süspansiyonlu araçlarda) çok daha başarılı sonuçlar verecektir. Minik bir örnek veriyim.

Mesela sert bir şekilde sağa dönen bir viraja girdiniz ve virajın içinde daha sert ikinci bir viraj olduğunu farkettiniz. Direksiyonu daha da kırarak daha sert olan 2. virajı almak istediğiniz zaman, farz edelim aracın arkası atmaya basladı.
Bu durumda sol ön lastik aracın spin atma noktası olur (araç bu sırada sola yatmış vaziyettedir), ESP burda devreye girer ve diğer tekerleklere fren uygulayarak araçta spin yönünün tersi bir moment oluşturur. Burda sağ arka tekerlek kritiktir çünkü en yüksek ters moment bu lastiğe uygulancak frenleme ile elde edilecektir. Araç sola yatık durumda sağ tekerlerin üstündeki ağırlık sola kaydığı için sağ tekerlere uygulanacak maksimum fren kapasitesi de aracın sola yatmasıyla orantılı bir biçimde azalır. Bu yüzden sert süspansiyonlu araçlarda ya aktif olarak sertleşen süspansiyonlarda yatmalar az olacağından, ESP sistemi çok daha başarılıdır.
Uzun lafın kısası, GPlerde aktif süspansiyon donanımı yoktur, bu yüzden spor süspansiyon olan veya aftermarket yay takılmış GPlerin ESP performansı olmayanlara göre daha iyi olacaktır. (atıyorum, geyik testinde 70km değilde 75-80 gibi..)

Yanlışımlarım olabilir sonuçta herhangi resmi bir siteden alıntı yapmadım, yazdıklarım arabalara merakı olan bir makine mühendisinin fikirleridir :), umarım açıklayıcı olmuştur.

ABNEW
02/01/2009, 19:19
Mert, bilgiler için teşekkürler.Ancak esp nin verimliliğine, fren pedalına uygulanan basınç etki etmez.Yani fren pedalına sonuna kadar basılması sonucunda esp işlevini iyi bir şekilde yapamaz denemez.Eğer aracın çizgisini koruyamamasının sebebi panik frense ve bunun sonucunda araç çizgisini kaybetmişse esp görevini yaparak aracı tekrar çizgisine sokacaktır ve bu esnada frene basılıp basılmamasının önemi de kalmayacaktır zaten.Çünkü sistem sürücü yerine gereken tekerleklere farklı fren basıncı uygulamaktadır.

Tıpkı abs gibi esp nin versiyonları ya da modelleri vardır.Eğer iki farklı markada aynı model varsa verimliliği de aynıdır.Tabi senin de belirtmiş olduğun gibi aktif süspansiyon sistemleri, asr, msr gibi yardımcı sistemlerin varlığı esp nin verimliliğini etkiler.

Sedanlarda hb lere göre esp daha verimlidir genellemesi de bence pek doğru değil.En azından herhangi bir markanın iki farklı karoseri için bu geçerli bile olsa bunun temelinde esp verimliliği değil de yol tutuş farklılığı yatmaktadır bence...

usermm1
02/01/2009, 20:50
Bence abs ile esp aynı anda çalışamaz. çünkü ayağını fren pedalına bastığında abs devreye girmişse bütün tekerler frenajda demektir. esp ise kendi kendine olmak üzere doğru tek teker frenajı ile arabanın rotasını düzeltir. yani o anda abs devrede ise esp devreye girse bile işlevsiz kalır.

auto motor&sport dergisi aralık2008 sayısıdaki teste göre
esp'li grande punto'nun vda-geyik testi sonucu:

giriş hızı(max): 68kms
çıkış hızı: 51kms

ABNEW
02/01/2009, 22:16
Bence abs ile esp aynı anda çalışamaz. çünkü ayağını fren pedalına bastığında abs devreye girmişse bütün tekerler frenajda demektir. esp ise kendi kendine olmak üzere doğru tek teker frenajı ile arabanın rotasını düzeltir. yani o anda abs devrede ise esp devreye girse bile işlevsiz kalır.

Eğer abs devredeyse 2 durum olabilir:

1) Araç çizgisinden çıkmaz.Dolayısıyla esp devre dışı,
2) Araç sürücünün de etkisiyle çizgisinden çıkmıştır.Dolayısıyla esp duruma müdahale eder.

Esp ile abs yi birbirinden ayırmak yanlış olur.Zaten esp aracı tekrar çizgisine sokmak için daha etkili duruş sağlayan abs ye başvurur.

Esp çalışırken abs çalışmaz ya da abs çalışırken esp çalışmaz demek yanlış olur.İkisi de çalışabilir ya da ikisi de çalışmayabilir.Abs denen sistemin çalışma prensibi çok basittir.Sensör lastikte kilitlenme algılarsa abs sözkonusu lastik için devreye girer.Aracı çizgisinde tutan ana sistem önceden de belirttiğim gibi esp dir.Diğer tüm kısaltmalar yardımcı ünitelerdir.

Kısaca şunu diyebiliriz: esp tekerleğe ya da tekerleklere müdahale eder.Tekerlekler ya da tek bir tekerlekte kilitlenme olursa da abs devreye girer

usermm1
03/01/2009, 00:03
esp tek teker fireni yapıp rotayı düzeltmiyormu? o anda diğer tekerlerde frende ise nasıl olacak?

ekorkut
03/01/2009, 00:32
Bu ESP olayını deneyim diye kar buz olayından yararlanayim dedim. Bırakim de ESP toplasın arabayı diye hızla buzlu dönemece dalıyorum ama vücuduma hakim olamıyorum hemen kontra ve fren kombinasyonuyla kendim el atıyorum duruma. ESP nin ellediği durumlarda ya ben göremedim ya da gösterge tablosunda herhangi bir ışık yanmadı bende.

Refiner
03/01/2009, 01:43
Diğer tekerleklere de fren uygulanıyorsa sadece gerekli tekerleğin fren hidroliği basıncını artırarak yapması lazım.

Benim de merak ettiğim bir konu var;
Acaba Fiat'daki ASR sistemi patinaja düşen tekerlekleri ayrı ayrı algılayıp gerekli tekerleğe fren mi yapıyor; yoksa aracın torkunu düşürerek mi müdahale ediyor?
ESP ile beraber çalıştığına göre her tekerlekte hareket sensörü var ve patinajı ayrı ayrı algılıyor. O nedenle frenleme ile patinajı önlemesi mantıklı geliyor.
Belki de her iki sistemi birlikte uyguluyordur.
???

makineman
03/01/2009, 11:07
Önceki gün ki karlı yolda ESP denemelerimde hep ani fren ve sağ sol yaparak aracı çizgisinden çıkarmak istedim. Hafif kaymalardan sonra araç düz bir hatta durdu. O zaman ekranda hiçbir uyarı ışığı yanmamıştı. Bu gün tekrar denedim. Bu sefer frene basmadan önüme bir köpek çıkmış gibi aniden sağ sol yaparak arabanın arkasını savurmaya çalıştım. Ama ESP bir türlü devreye girmiyor. Araç hafif kayıp kendi kendine toparlıyor. Taki bir viraja girdiğimde arabanın arkası attı ve ESP nin devreye girdiğini ancak o zaman anlayabildim. Ekranda uyarığı ışığı çıktı. Sanki birşey aracın arkasını kaydığı yönden zıt yöne doğru itiyormuş gibi aniden aracın arkası toparlıyor. Burdan şunu anladım çok güvenmeden ucuz olduğu için aldığım Nexen marka kış lastiklerin kar performansı çok iyi. Bunun ve aracın kendi yol tutuşunun birleşmesiyle düz yolda ani manevralarda ESP devreye girmeden araç kendini topluyor. Ancak virajlarda ESP devreye giriyor. Emin değilim ama ben de yaptığım testler sonucunda şöyle bir sonuç çıkarttım. Düz yolda ani frenlemeyle yapılan manevralarda aracın arkası savrulsa da ESP devreye girmiyor ya da devreye girmesine gerek kalmıyor. Ani frensiz yapılan manevralarda aracın arkası atmaya başlayınca ESP devreye giriyor.

Stalker
03/01/2009, 13:56
ESP daha cok fren yapmadan yapılan ani dönüş/refleks manevraları için vardır. Kendimiz bu testi yaparsak, ne zaman birinin yola atlayıp sizin ne zaman direksiyon çevireceğinizi bilmemiz aracı daha kontrollü savurmamıza yol açar ve ESP devreye girmeyebilir.
Araclarımızda ABS sistemi EBD(elektronik fren dağılımı)sistemi ile beraber geliyor. EBD sistemi kısaca hangi tekerlekte ne kadar frenleme potansiyeli var onu tespit edip tekerleri farklı oranlarda sıkıstırarak aracın daha cabuk durmasına yol acar.
ABS'nin temel amacı, aracın yüksek miktardaki frenlemelerde çizgisini koruması yada ufak limitlerde sağ-sol kaçışlar yapmasına olanak sağlamasıdır. (ek olarak yağışlı,karlı,buzlu havalarda fren mesafesini de kısaltır.)
Daha öncede belirttiğim gibi eğer frenlere sonuna kadar basarsanız, ABS kızaklamayı engellerken, EBD sistemi de tüm tekerlere limitlerinde fren uygulanmasını sağlar. Bu durum altında ESP için gereken fren kapasitesi sürücü tarafından tabiri uygunsa "işgal" edilmiştir. Tekerlerde fren ile ters moment oluşturmak için en az bir tekerde fren olmaması lazımdır. (4 teker birden fren yaparsa, araçta ters moment olması çok zordur).
Ani fren durumunda hiçbir güvenlik sisteminin kritik olan ön tekerlerden birindeki freni kaldırıp aracı hizaya sokmaya çalışcağını düşünmüyorum, sonuçta aracın en erken sürede durması savrularak durmasından daha öncelikli gibi geliyor.

usermm1
03/01/2009, 14:03
tekerlerden birindeki freni kaldırıp aracı hizaya sokmaya çalışacağını düşünmüyorum

bende aynı fikirdeyim. tam frende espnin işi zor. savrulmalardada emre'nin dediği gibi refleks olarak panik fren yapılıyor.

ABNEW
03/01/2009, 15:58
esp tek teker fireni yapıp rotayı düzeltmiyormu? o anda diğer tekerlerde frende ise nasıl olacak?

Çok basit ama sanıyorum ben anlatamadım.

Esp, sürücüden bağımsız tekerleklere fren uygular.Yani siz frene basmasanız bile gerektiği durumda esp frenleri kullanır.Dolayısıyla siz frene bastığınızda eğer esp gerekiyorsa fren basıncını arttırır ya da azaltır.Zaten esp nin amacı sürücü hatalarını en aza indirmek.

Esp, hiçbir zaman sürücü freni kullanıyor ben şimdi kullanamam biraz bekleyeyim daha sonra frene müdahale ederim demez.Başka nasıl anlatabilirim bilemiyorum:)

Stalker
03/01/2009, 17:05
Çok basit ama sanıyorum ben anlatamadım.

Esp, sürücüden bağımsız tekerleklere fren uygular.Yani siz frene basmasanız bile gerektiği durumda esp frenleri kullanır.Dolayısıyla siz frene bastığınızda eğer esp gerekiyorsa fren basıncını arttırır ya da azaltır.Zaten esp nin amacı sürücü hatalarını en aza indirmek.

Esp, hiçbir zaman sürücü freni kullanıyor ben şimdi kullanamam biraz bekleyeyim daha sonra frene müdahale ederim demez.Başka nasıl anlatabilirim bilemiyorum:)

Üç aşağı beş yukarı aynı şeyi söylüyoruz ama ufak bir noktayı atlıyorsun...
ABS devreye girecek kadar frene basmak = frenler %100'e yakın potansiyelde çalışıyor demek. ESP devreye girdiği diye, atıyorum 10kW enerji sönümleme kapasiteli bir fren diski 11kW enerjiyi sönümleyemez.

ABNEW
03/01/2009, 19:01
Mert, burada bahsi geçen konu ya da mutabık kalamadığımız konu sürücünün frene basmasının esp nin çalışmasına engel olup olmadığı.

Tekrar söylüyorum, sürücünün fren pedalına basması, az ya da çok şiddetli ya da zayıf hiç farketmez, esp nin çalışmasına engel değildir.Tabi sistem aracı toparlar ya da toparlayamaz o ayrı bir konu.Esp, sürücünün kullandığı fren pedalından bağımsız çalışır.Zaten fren pedalı basılıyken eğer esp çalışmazsa o zaman esp nin varlığının hiçbir önemi ya da anlamı yoktur.

Enerjiyi sönümleme kapasitesinin ise benim söylediklerimle bir bağlantısı yok.Frenajın verimliliği ile ilgili...

usermm1
03/01/2009, 22:14
4 lastik full frende iken esp nin işini yapabilmesi için 3 lastiği ser bırakması lazım :) işte bunu yaparmı bilmem. artık yazılımı yazan mühendislerin tercihine kalmış. durmak mı, düzelmek mi?

ABNEW
03/01/2009, 22:27
4 lastik full frende iken esp nin işini yapabilmesi için 3 lastiği ser bırakması lazım :) işte bunu yaparmı bilmem. artık yazılımı yazan mühendislerin tercihine kalmış. durmak mı, düzelmek mi?

Çok haklısın usermm1.İşte esp bunu yapar.Dediğim gibi esp işini sürücüye bırakmaz.Zaten bu durumda esp ye gerek olmazdı.Durmak mı düzelmek mi soruna ise şöyle yanıt verilebilir:

Sürücünün amacı aracı yavaşlatmak ya da durdurmak ise;

Esp öncelikle çizgisinden çıkmış aracı sürücünün direksiyon hareketlerini de dikkate alarak tekrar çizgisine kavuşturur sonrasında ise sürekli frene basmakta olan sürücüye araç sizindir istediğinizi artık yapabilirsiniz der:)

makeles
04/01/2009, 23:58
abs devredeyken eğer, esp devreye girmesi gerekiyor ise saniyede onlarca kısa vuruş yapan fren sistemi "vuruş sırasını-süresini-miktarını" değitirerek esp nin etkin şekilde çalışmasını sağlayabilir.. abs+ebd yardımıyla frenleme gücünü(miktarını) ve süresini de belirleyebiliyor.. esp videolarından teknik çizimler ve okuduklarımdan anladığım kadarıyla durum böyle..:P esp devreye girmek isterse her türlü girecektir diyorum.. :)

esp'nin devreye girdiği en belirgin durumlar çok ani dönüşler ve manevra sırasında yapılan frenlemeler onun dışında devreye girdiğini göstergede göremedim.. bi ekleme daha yapayım 80km üzeri esp'yi devreye sokturabilmiş iseniz yüreğiniz ağzınızda bir anda göstergedeki 1-2 saniyelik uyarı ışığını görebilirsiniz.. yada donmuş bir gölde deneme yapmak lazım.. :)
bu arada asr de motor torkunu düzenleyerek antipatinaj yaptıran bir sistem diye biliyorum bazen aşırı patinajda fren uyguluyor sanırım..

ABNEW
05/01/2009, 02:23
Haklısın Mehmet, asr patinaja düşen lastiğin torkunu azaltarak tekrar zemine tutunmasını sağlıyor...

ftwda
05/01/2009, 21:00
Haklısın Mehmet, asr patinaja düşen lastiğin torkunu azaltarak tekrar zemine tutunmasını sağlıyor...

evet şöyle bir örnek vereyim.. geçen gün ankara'nın güzel yokuşlarından birini çıkarken sağ tekerlekler yolun buzlanmış kısmına denk geldi (sol tekerlekler hala buzsuz zemideydi). Bu durumda ASR hemen devreye girdi ve büyük ihtimalle aşırı dönen sağ tekerlekleri "sakinleştirerek" yoluma gayet normal şekilde devam etmemi sağladı.. Tabi ASR olmasaydı da normal şekilde devam eder miydim edemez miydim bilmiyorum:)

Stalker
05/01/2009, 23:41
Tabi ASR olmasaydı da normal şekilde devam eder miydim edemez miydim bilmiyorum:)

Walla ASR olsa bile eğer o buzlu zemin uzuncana olsa ve sen arabının yarısı kuru zemin yarısı buzlu zemin üzerinde gitmeye inat etseydin büyük ihtimal dengesiz çekişten dolayı yolun ortasında yan dönerdin... :)
Araba yol sürüş destek sistemlerinin çoğu lastiklere yola sağlam basarken etkilidir, en iyi marka araçlardaki en iyi sürüş destek sistemleri bile buzlu yollarda pek işe yaramaz lastik yolu tutmadıktan sonra.

Linos
06/01/2009, 00:40
Walla ASR olsa bile eğer o buzlu zemin uzuncana olsa ve sen arabının yarısı kuru zemin yarısı buzlu zemin üzerinde gitmeye inat etseydin büyük ihtimal dengesiz çekişten dolayı yolun ortasında yan dönerdin... :)

Ben bunu denedim! Sonuç: Çizgiyi asla kaybetmiyor... ;)

ftwda
08/01/2009, 21:33
Ben bunu denedim! Sonuç: Çizgiyi asla kaybetmiyor... ;)

Bana da kaybetmez gibi gelmişti ama ... Yine de bunu nasıl denediğinizi merak ettim:)

xenon
09/01/2009, 00:47
arkadaşlar öncelikle merhaba;

aranıza yeni katıldım ve gp sevenlerle birarada olmak gerçekten çok güzel. affınıza sığınarak bilgim olan konuları açıklamak isterim. esp konusu için eğer siz frene asılmış durumdaysanız (yani abs aktif ise) esp devreye kesinlikle girmez burada önemli olan aracın savrulmasından çok bir an önce durmasını sağlamaktır. siz istediğiniz kadar manevraya uğraşın espyi devreye sokamazsınız. esp ancak aracın absye gerek kalmadığı fakat yüksek süratlerde kayma eğilimi gösterdiği durumlarda (viraj, su birikintisi vs) aktif olur ve sadece 1 tekerleğe fren uygular (esp+ hariç) bu tekerlek ön veya arkada olabilir.

asr ise buzlu, çamurlu vs yollarda çeker tekerleklerden birinin diğerine göre ivmelenmesinin fazla olduğu durumlarda tork durumunu ayarlayarak aracın hizada kalmasına yardımcı olur.

umarım işinize yarar.

makeles
09/01/2009, 07:56
sadece 1 tekerleğe fren uyguladığından emin misin barış? en sık 1 tekerleğe fren uyguluyor desem anlarım.. çünkü esp+ olmayan (esp'den farkını araştırmadım) esp tanıtım videolarında yol koşuluna göre 2 hatta 3 tekerleğe farklı güçte müdahale edildiğini seyrettim.. konuyla ilgili link varsa buraya koyabilir misin?

Linos
09/01/2009, 12:01
Bana da kaybetmez gibi gelmişti ama ... Yine de bunu nasıl denediğinizi merak ettim:)

Aynen senin dediğin gibi... Bir taraf kuru-ıslak zemin, bir taraf buz olduğu halde, 1 km.'ye yakın mesafeyi katettim! ;)

ABNEW
09/01/2009, 13:38
Tekrar başa döndük sanırım :)
Artık bu konuyla ilgili (Abs-Esp) yeni mesaj yazmayacağım.Herkes bildiği gibi kullansın.Ne espymiş anlamadım gitti...