PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor yağları

tunc35
21/12/2008, 20:20
Arkadaşlar benzinli araçlarda 5/40 mı yoksa 10/40 yağ mı kullanılıyor.Bu sayıların (5/40-10/40) neyi ifade ettiklerini bileniniz var mı?

webercis
21/12/2008, 22:27
10/40 kullanılıyor.yağın kalınlığı...

ABNEW
22/12/2008, 00:27
Tunç, dizellerde selenia wr, benzinlilerde ise selenia k kullanılıyor.(5w-40 değerinde) Tabi bu değerler iklimlere göre farklılık gösterebilir,

Bu rakamlar yağın sıcaklığa göre akışkanlığını gösterir.Yani 5w, yağın soğukta daha akışkan, 40 ise sıcakta daha kalın yani daha az akışkan olduğunu gösterir...

narkoz30
22/12/2008, 18:02
Dizel puntolarda hangi tip yağı kullanıyoruz selenanın yağlarını tofaş servisleri dışında pek bulmak mümkün değil örneğin benim arabamın yağını garajda kendim değiştirmek istiyorum biliyorum ki italyan piaggio motorum selena 5/40 yağ kullanıyor peki bu dizel emotion kaçlık yağ kullanıyor?

tunc35
22/12/2008, 21:53
Tunç, dizellerde selenia wr, benzinlilerde ise selenia k kullanılıyor.(5w-40 değerinde) Tabi bu değerler iklimlere göre farklılık gösterebilir,

Bu rakamlar yağın sıcaklığa göre akışkanlığını gösterir.Yani 5w, yağın soğukta daha akışkan, 40 ise sıcakta daha kalın yani daha az akışkan olduğunu gösterir...
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Peki castrol bu selenia'dan daha iyi değil mi?ondan kullansak ne olur?

ABNEW
22/12/2008, 22:09
Tunç, yağ konusunda uzman değilim ama servislerin birçoğu orijinal yağ dışında başka yağ kullanırsanız aracınız garanti dışı kalır diyecektir.Tabi bazı yetkili servislerin selenia dışında başka marka yağ kullandıkları da oluyor:) Ben şimdiye kadar selenia dışında yağ kullanmadım.Hiçbir şikayetim olmadı yağla ilgili...

tunc35
22/12/2008, 22:26
Zaten garanti konusunda sıkıntım yok.Arabanın garantisi düresi bitti.Yardımın çin sağol Arda.

mustafaf
23/12/2008, 09:33
bazı servıslerın farklı markalarda yag kullanmasıyla ılgılı, bakıma gıttıgımde servıs danısmanı arkadasla konusmustum .O da Fıat normalde Selenia onerıyor, bunun dısında kullanılırsa, aracınız garantı dısı kalıyor ama bazı servısler, degısık yag markalarıyla anlasıp, O marka yagları kullanıyorlar.motor yagından kaynaklı bır sorun oldugunda ıse, anlasma yapıp, araclarda kullandıkları yag fırmaları, sorunun maddı kısmını ustlenıyor, seklınde bır acıklama yapmıstı...

okinen_26
23/12/2008, 12:19
castrol yag sektorunde en ıyı sıralarda yanı bı selenıa yagına gore vızkozıtesı cok daha yuksek ...o arac uretıcı fırmanın ıhalede hangı fıramanın verdıgı rakam daha ıyıyse ona gore belırlenıyor. yoksa hıc bır farkı yok aynı akıskanlık ve vızkozıteye baglı yaglar hıc bır sorun yaratmaz kesınlıkle ama kalkar 10,30 yag kullanan araca 20,50 koyarsan sorun cıkartabılır ama bı 5,30 yag yerıne 10,30 koyman sorun yaratmaz...