PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil yardim..!

f@tih
18/12/2008, 16:52
Bu gün sabah aracımı çalıştırdığımda gösterge panelinde motor ikaz ışığının sönmediğini gördüm el kitabını açıp baktığımda EOBD SİSTEM ARIZASI diye bir bölüme ulaştım ancak buradaki bilgi beni yeterince tatmin etmedi forumda da bu konuda bilgiye ulaşamadım konu ile bilgisi olan arkadaşlardan yardımcı olabilecek arkadaşlara sesleniyorum yardımcı olabilirlermi acaba?Bu arada araç 19200 km de acaba 20000 bakımı için ikaz olabilirmi diye düşündüm acaba olabilirmi?

batuhann80
18/12/2008, 17:15
bildigim kadar yardımcı olayım.
eobd sistemi beyinli araçlarda,arabanızda bir arıza oldugunda size servise gitmenizi önerir.
Enjektör Devre Arızası,
egzos basınç valfi,
ısıtma bujisi,
vites degiştirme selenoid sıkışmış olabilir.
bu tip arızalar eobd sistemi tarafından hata koduyla birlikte kayıta alınır,
ve servise gittiginizde eobd veya obd cihazıyla sstem okuması yapılarak hata koduyla arıza tespit edilir ve arıza gidrelince sistem hafızası silinerek ışık söndürülür.
mutlaka servise yada eobd cihazı kullanan birine arabanızı götürün..

onurcan
19/12/2008, 00:11
arkadaşlar benim araçta dün çalıştırdığımda göstergeler devre dışı kaldı çok panikledim aracı stop edip tekrar çalıştırdım yine düzelmedi ama hiç bir proplem yoktu farlar çalışıyordu herşey normaldi fakat göstergeler ikazlar yanıyor ibreler çalışmıyordu ama 5 dakika sonra düzeldi ben anlamadım böyle bir olayla karşılaşan varmı veya bilgisi olan varmı ? merak ettim

batuhann80
19/12/2008, 00:38
sonuç olarak bu bir yazılım,nasıl bizim pc lerimiz arada bir işletim sistemi arızası veriyorsa bunlardada bazen bu tip hataların olabilecegini düşünüyorum.
tabi yorumlarımla yinede servise gitmemezlik yapmayın.aracın sanırım garantisi var?gidip bir danısın sadece 10- 15 dakikanızı alır.(2. kez yaparsa mutlaka gitmenizi tavsiye ederim).
(eger bir arıza olmussa zaten eobd sistemi hafızasına yazmıştır.
belki eobd sistemi arızalanmıştır.
yada beyinde bir hata olabilir.)

LanetLy
10/11/2010, 19:18
aynı sorunu bende yaşadım bilgisayara bağlandı ve söndürüldü şuan bi sorun yok !