PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 Multijet 90Hp 60.000 km bakımı yapıldı

krsd
17/12/2008, 00:06
Bugün Antalya Pınarbaşı Serviste 60.000 km bakımı tamamlandı.
Listede yapılması gerekenler dışında ön fren balataları ve silecekler değiştirildi.(Talebim doğrultusunda)Expres boya koruma uygulaması yapıldı(kaskonun hediyesi)Ayrıca garanti kapsamında direksiyonla ilgili bir geri çağrılma kampanyası olduğu söylendi ve halledildi.Tırnağı kırılan ön cam havalandırma ızgarası onarıldı.
İşlemler toplamı 467,80 YTL tuttu. Servis çalışanlarına ilgi alakaları için teşekkürlerimi iletiyorum.Faturayı eklemeye çalışacağım.

60.000 periyodik bakım 99,00
motor yağı 5W/40 dizel 4 litre 80,00
silgi süpürgesi sol 24,92
'' '' sağ 21.09
hava filtresi 1.3 7,48
kayış kompresör 27,75
polen filtresi 30,04
yağ filtresi 5,68
filtre elemanı yakıt 58,39
fren balata tk. ön 77,78
fren hidrolik yağı 7,25
koruma açık işçilik 0,01
plastik bağ 2 adet 0,60
ampul park plaka 0,50
toplam: 440,49
iskonto:44,05
kdv :71,36

toplam ödeme:467,80

Bundan sonra bakım yaptıracak arkadaşlara yardımcı olur umarım...

yuzuakyener
17/12/2008, 00:16
Ben de 2 hafta önce Konya'da ön fren balataları, yağ, yağ filtresi, mazot filtresi, hava filtresi, hidrolik değişti. 380 ytl ödemiştik. Balataları pahalısından almadık ama 63tü teki. Benimki de 65000de girmişti servise

ekorkut
17/12/2008, 08:56
60.000 bakım listesi ve fiyatı çok yardımcı oldu teşekkür ederim. Yalnız özellikle şuna dikkat etmenizi önemle hatırlatırım ki, bizim dizeller 4 litre yağ almıyor ve servislerde 4 litre fiyatı yazılıyor yağ değişimi sırasında. 1 litreye yakın bir yağı servisinizden geri istemelisiniz. Ben istedim ve evime koydum gerekirse ekleme yapmak için. Hoş 10-20 bin arasında 1 gr bile eksiltme de yapmamış o da ayrı konu. Ama yine de uzun yola çıkarken falan tedbirli olmak ve yağ bulundurmak lazım diye düşünüyorum. Kafam bu konuda önceki arabamda takılı kalmış da olabilir ama böyle bir alışkanlık gelişti bende.

ince5757
17/12/2008, 12:07
Emre çok haklısın.Ben arabama 40 bin bakımı yaptırmıştım sonra 45 bin civarında servise gittiğimde 250 gr yağ eksilmiş demişlerdi bana bende yağ alıp eklettirdim ve cebimden param çıkmış oldu tabi.Sonra öğrendim olayı ama iş içten geçmişti tabi.Bu arada 60 bin bakım bilgileri için teşekkürler benim arabada yakında girecek bu bakıma.

krsd
17/12/2008, 21:42
60.000 bakım listesi ve fiyatı çok yardımcı oldu teşekkür ederim. Yalnız özellikle şuna dikkat etmenizi önemle hatırlatırım ki, bizim dizeller 4 litre yağ almıyor ve servislerde 4 litre fiyatı yazılıyor yağ değişimi sırasında. 1 litreye yakın bir yağı servisinizden geri istemelisiniz. Ben istedim ve evime koydum gerekirse ekleme yapmak için. Hoş 10-20 bin arasında 1 gr bile eksiltme de yapmamış o da ayrı konu. Ama yine de uzun yola çıkarken falan tedbirli olmak ve yağ bulundurmak lazım diye düşünüyorum. Kafam bu konuda önceki arabamda takılı kalmış da olabilir ama böyle bir alışkanlık gelişti bende.

Rica ederim ne demek,umarım herkes için fikir verme açısından faydalı olmuştur.
Doğrusu ne kadar arttı konulan yağdan bilmiyorum ama yağ eksiltmeden(şimdiye kadar olmadı ama..) ufak tefek problemlerden bişey talep etmiyorlar sağolsunlar.Ayrıca karşılamadan uğurlamaya,en küçük problemde bile arayıp bilgi verip onay almaya kadar herşey düzgün olunca ufak tefek şeyleri aramıyorsunuz.

Muhendis06
22/12/2008, 22:21
Rica ederim ne demek,umarım herkes için fikir verme açısından faydalı olmuştur.
Doğrusu ne kadar arttı konulan yağdan bilmiyorum ama yağ eksiltmeden(şimdiye kadar olmadı ama..) ufak tefek problemlerden bişey talep etmiyorlar sağolsunlar.Ayrıca karşılamadan uğurlamaya,en küçük problemde bile arayıp bilgi verip onay almaya kadar herşey düzgün olunca ufak tefek şeyleri aramıyorsunuz.

Dua edin de o 1 lt fazla yag bedeli icin "kandirilmis" olun. Motor yagi seviyenizi kontrol etmenizi oneririm, daha kotusu o 1 lt fazlaligi motorunuzun icine dokmus olabilecekleri icin !!! Belki boyle bir durumda bundan sonra "ufak tefek" seyler basiniza "kocaman" problemler actiginda, onlari da aramaya baslarsiniz. Nacizhane tecrubedir. Saygilar. :)

ekorkut
23/12/2008, 08:43
Arkadaşlar bana fazla geliyor Punto nun bakım bedeli kim ne derse desin. Yedek parçası bakımı otu çöpü kesinlikle kimsenin kafasında yer ettiği gibi FIAT'ın SERVİSİ PARÇASI UCUZ olayının yakınına bile gelmiyor. Arkadaşım 2001 model BMW 3.20 ye biniyor ve bakımlarını da dışarda özel bir BMW servisinde yaptırıyor ve inanın bizden daha ucuza servis görüyor araba. Ortada hiçbir olay yok, bakım bedeli 467 YTL o da iskontoyla beraber.

mustafaf
23/12/2008, 09:26
yag konusuna bende katılıyorum ama, son servıse gıttıgımde(20.000 bakım) faturaya dıkkat ettım, 1 adet 2lt. ve 1 adet 1lt. seklınde fıyatlandırmıslardı.ses etmedım o yuzden.o da baska bır konuda yıne Emre Abı yazmıstı dıkkat edın dıye.o yuzden dıkkat etmıstım..hakkaten kafanda takılı kalmıs abı bu konu :)

svs
03/02/2009, 17:37
slm
abı paylaşım için tesekkürler
bişeyler sorucaktım sana

1. balata olayında yerli balata varmı piyasada
2. kaçıncı balata değişimi senin
3. balatada rahatsız edici sesler varmıydı
kendi orj. ithal balatalar aracın üzerinde mevcut ve aşırı ötme sesi ve sanki bitmiş diskleri kazıyomus gibi bi ses var benim araçta 2 kez açtırdım balataları ve daha bitmedi
yenisini takma olayında ise aynısı 2 gun sonra olur dıyor servis aynı rahatsızlığı ben yaşadıktan sonra servisteki orj balatanın ne anlamı varki
ayrıca bu 77tl olan balata orj. ithalmi

birde bu boya koruma olayı fiatın bnyesinde olan kasko mu arşılıyor acaba

ince5757
04/02/2009, 09:25
Savaş 90 lık puntonun balatası 75 lik olana göre daha büyük.Ben serviste değiştirmiştim ve 150 vermiştim sanırım.75 lik olanlara albeya balatası oluyordu tek fark onda balata bitince sana haber vermeyi sağlayan kablo yok.Ama senin alet 90 lık tabi dışarıda buna uygun balata bulabilirmisin bilemiyorum.

mustafaf
04/02/2009, 09:54
75HP olan modellerın balatalarında, balata bıttıgınde uyarı veren sıstem kabloları mevcut.yalnız dedıgınız olay, albea aracların balatalarını, 75HP lık puntolara takılmasıysa, onda da sureklı balata bıttı ısıgı yanması gıbı problemler ortaya cıkabılır.balatalardan gelen sesı kesmenız pek mumkun degıl.cunku daha once uretılen balatalarda bulunan ve kanserojen madde ıceren ASPES maddesı kullanılamıyor.bu sebeple balatalarınız yenı olsa bıle bu tarz seslere alısmanız gerekecek...

drsinan
06/02/2009, 00:09
Arkadaşlar bana fazla geliyor Punto nun bakım bedeli kim ne derse desin. Yedek parçası bakımı otu çöpü kesinlikle kimsenin kafasında yer ettiği gibi FIAT'ın SERVİSİ PARÇASI UCUZ olayının yakınına bile gelmiyor. Arkadaşım 2001 model BMW 3.20 ye biniyor ve bakımlarını da dışarda özel bir BMW servisinde yaptırıyor ve inanın bizden daha ucuza servis görüyor araba. Ortada hiçbir olay yok, bakım bedeli 467 YTL o da iskontoyla beraber.
özel servise yaptırırsanız fiat için rakamda daha aşagılara düşecektir.burda önemli olan orjinal servisinde yaptırdığı fiyat bence.ben honda ve toyotası olan arkadaslarımla gecen günlerde bu konuyu konustuk ve benim servis ücretim en basit 10000 bakımda bile 70-80 ytl daha düşük.ben fiatın servis ücretlerinin diger markalara göre uygun oldugunu düşünüyorum.

extanbul
17/02/2009, 14:49
40 000 bakım ını 591 ytl ye yaptırdım. ekstradan silecekler ( 58 tl) ve balata ( 170 TL) değişti. bana fazla geldi ama yaptırdık bir kere işte.

ilkersezgin
17/02/2009, 18:12
arkadaşlarım merhabalar. benim de balatalardan kazınma sesi geliyordu nefret ediyordum servis o zamanlarda( bundan 1.5 yıl önce) bir servet istemişti. dışardan orj fiat balatası taktırdım sesden kurtuldum fren performansım gayet iyi.servislere fazla güvenmeyin arabanızın başında bekleyin eğer bir parça değiştirecekseniz çıkan parçanın markasından olmasına orj. parça olmasına dikkat edin. şöyle başımdan geçen bir olayı anlatayım:mersinde bir serviste arabam daha 12000 km iken frende yalpalamadan dolayı diskler ve balatalar değişti diskler değişirken ambalajını okudum bana fazla güven vermamişti ama insanın bazı şeyleri anlaması için tecrübe şart tabiki diskler yan sanayi olunca 5-6 ay sonra diskler tekrar yamuldu servis garantiye girmez diyor tornaya sokalım diyor.75 liğin disklerinin tanesi srviste 153 tl iken dışarda 175 tl .gözünüzü 4 açın ben bizim gr punto sayfamızdan çok şeyler öğrendim.garantimi 2 yıldan sonra 2 yıl daha uzatmıştım 1 yıl geçti bundan sonra 1 yılım daha var benim arabam çok fazla elektronik sorun çıkarmadı ama herkes gibi cıty motoru , tavan sararması, tıkırtı burcu değişimlerim oldu şimdi alt takım sesi , gürültüsü, amortisör sertliği gibi bence kronik proplemlerle uğraşıyorum ama bunlar çözülecek gibi değil arabalarımızı ucuza getirmek için her yol denenmiş evet bu arabalar b sınıfı ama diğer b sınıfı arabaları da görüyoruz. onlar biraz daha kaliteli geliyor bana .kısaca her daldan anlatmaya çalıştım. 3yıldır bu arabayı kullanıyorum sevislerde sistemin nasıl çalıştığını öğrendik sevislerde profesyonellik az. bir servisin yaptığını diğer servis kabul etmiyor . önemli olan doğru ustayı bulabilmeniz . biraz karışık oldu ama kusura bakmayın . kazasız belasız sürüşler dileğiyle hoşçakalın

makeles
17/02/2009, 19:41
60.000km sonra 1.3 MJ 90hp hala ilk günkü performansını veriyor mu merak ediyorum? ben 20bin bakımını yeni yaptırdım performans düşüşü hissetmedim biraz tork alışkanlığı oluşmuş o kadar.. (benzinli atmosferik kullanınca anlaşılıyor)

krsd
23/02/2009, 11:51
slm
abı paylaşım için tesekkürler
bişeyler sorucaktım sana

1. balata olayında yerli balata varmı piyasada
2. kaçıncı balata değişimi senin
3. balatada rahatsız edici sesler varmıydı
kendi orj. ithal balatalar aracın üzerinde mevcut ve aşırı ötme sesi ve sanki bitmiş diskleri kazıyomus gibi bi ses var benim araçta 2 kez açtırdım balataları ve daha bitmedi
yenisini takma olayında ise aynısı 2 gun sonra olur dıyor servis aynı rahatsızlığı ben yaşadıktan sonra servisteki orj balatanın ne anlamı varki
ayrıca bu 77tl olan balata orj. ithalmi

birde bu boya koruma olayı fiatın bnyesinde olan kasko mu arşılıyor acaba

Sevgili Savaş biraz geç oldu ama cevaplamaya çalışayım;
1.Albea,Doblo balatalarının da uyduğu söyleniyor ama net bilgim yok.Fiyatları epey uygunmuş sanırım.
2.İlk balata değişimi,servis görevlisi abi çok az kalmış 2-3 bin km sonra diske zaraer vermeye başlar deyince iyi değiştirin dedim.
3.Bende ne önce ne de değişim sonrası ses olmadı.Fren performansı değişimden sonra ciddi anlamda arttı.
Takılan balatanın kutusuna markasına bakmadım ama orjinal parça olduğunu söylediler.Sürekli gittiğim ve iyi ilişkilerim olan bir servis,çalışanların çoğu da tanıdılar artık.Bana yamuk yapabileceklerini düşünmüyorum. Yoksa ..:busted_b:

Boya korumaya gelince,fiat kaskonun yılda bir defa ekspres oto boya koruma adı altındaki hediyesi.Kaskonu servis bünyesindeki acentadan yaptırırsan yararlanıyorsun bildiğim kadarıyla.Sağolsun görevli arkadaş epey uğraşmış,çok fazla yüzeyel çizik taş izi vs vardı.Boya ilk günkü parlaklığına gelmiş.Buradan tekrar teşekkürlerimi ileteyim kendisine.. :)

juvelin
10/03/2009, 18:51
Arkadaslar benim de 1.3 Multijet 90Hp gp 60.000 km bakimi geldi yetkili servise mi gitmem gerekir yoksa ozel bir Fiat servisine ayni islemleri yaptirsam olur mu? Mesela yukarda bmw orneginde oldugu gibi ozel servislerde fiyat daha uyguna geliyor yaklasik yarisina.