PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.viteste gelen tok tok sesi yapan varmı?

altayarslan
08/12/2008, 14:00
Arkadaşlar aracımı geçtiğimiz hafta içinde teslim aldım ve kullanmaya başladığımda herşey güzel fakat bir sorunum dışında. Aracımın motoru 1.4 16V 95Hp. benzinli.
Sorunum: 1.vitese takıp gaza bastığımda tok, gazdan geri ayağımı çektiğimde yine tok diye bir ses geliyor. Servise sorduğumda bir sorun yok dedi. Acaba bu 2 kere duyduğum tok sesi hillholder ın özelliğimi? Birde geri viteste bazen yapıyor diğer viteslerin hiç birinde yapmıyor. Aranızda Hillholder lı araç kullanıpta böyle ses yapan varmı yoksa aracımda bir problemmi var beni bu konuda bilgilendirirseniz arkadaşlar çok sevinirim. Bu arada herkese Hayırlı Bayramlar.

ABNEW
08/12/2008, 15:07
Altay, sözkonusu ses sadece yokuşlarda yapıyorsa hillholder sesidir muhtemelen.Ancak her zaman yani düz zeminde de duyuyorsan serviste incelenmeli...

Fuzuli
08/12/2008, 15:07
Ses gelmesinden ziyade gazdan ayağımı ani çektiğimde bir yığılma bende de var...
Sizinki büyük ihtimalle kavrama alışıncaya kadar yapar...Benimkisi araç kullanıldıkça azaldı...

danismentus
08/12/2008, 15:51
Önceki aracımda motor yaptırmıştım, aynı yerde debriyaj baskı ve balata da değişti ve söz ettiğiniz ses oluşmaya başladı. Üstelik aynı ses üçüncü viteste giderken gaza ani basma-çekme esnasında da oluşuyordu. Yeteneksiz servisim 1 sene boyunca sesin kaynağını bulamadı sonra öğrendikki motor kulaklarından birinin vidası gevşeyip düşmüş ve bu sebeple motor ani gaza basışlarda hareket edip sağa sola vuruyor. Ben birde motor kulaklarının vidalarını kontrol ettirin derim. Montaj esnasında atlanmış bir vida olmasın.

altayarslan
09/12/2008, 12:08
Teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bayramdan sonra inşaallah baktıracağım benim en çok merak ettiğim konu hillholder özelliği olan araçlarınızda da aynı sesi duyuyormusunuz? Tşk.ler Slm.lar

ABNEW
09/12/2008, 14:39
Teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bayramdan sonra inşaallah baktıracağım benim en çok merak ettiğim konu hillholder özelliği olan araçlarınızda da aynı sesi duyuyormusunuz? Tşk.ler Slm.lar

Altay, benim aracımda da hillholder var.Eğimlerde hareket esnasında benzer sesi duymaktayım...

altayarslan
11/12/2008, 09:41
Arkadaşlar dün sorunun ne olduğunu buldum, sorun benim debriyajdan ayağımı hızlı çekmemden kaynaklanıyormuş. 1. viteste ayağımı debriyajdan yavaş yavaş çekerek denedim ve kesinlikle o sesi yapmadı. E nede olsa daha alışamadım aracıma herhalde. Herkese çok tşk ederim. Kazasız, belasız sürüşler.

ekorkut
11/12/2008, 20:40
Bence alakası yok hızlı çekmekle. Hillholder ın tok tok yapması oluyor manevra durumlarında.