PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic ve Selespeed

birotteau
04/12/2008, 23:49
Merhaba,

Arkadaslar Selespeed sanzimanli Alfa Romeo 156 kullanmis olaniniz var mi? Selespeed ve Dualogic; Magneti Marelli uretimi uniteler, Magneti Marelli de baktigim kadariyla zaten bir Fiat istiraki.

Dualogicte de (Selespeed - Wikipedia, the free encyclopedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Selespeed)) linkinde de bahsedildigi uzere gaza fazla yuklenildiginde vites degistirme hizi oldukca farkediyor, Alfa da bunu tecrube edeniniz var midir? Tabi ki 2.0 bir motorun tepkileri farkli olabilir ben sanziman acisindan soruyorum.
Herkese selamlar

ahmet

ekorkut
05/12/2008, 09:33
Evet ben kullandım bunu 2.0 156 da. Bir kere şunu belirtmek isterim ki, normal şehir içi kullanımda biraz sarsıntılı yani hoplatarak değiştiriyor vitesleri. Vites değiştirme hızındaki fark gaz pedalına ne kadar bastığınla değil, o anki motor devriyle alakalı. Manuel konumda kullanırken arabayla kalkış yapıp 3000 devirlerde vites değiştirirsen araç 1 sn de değişimi gerçekleştiriyorken, 6500 de vites değişim tuşuna basarsan bu inanılmaz hızlı belki de 0,2 sn de gerçekleşiyor. Ama yine de kullanım karakterini manuel 156 kadar başarılı bulamadım. Zaten manuel 156 nın hızlanma değerleri Selespeed olanından daha başarılı. Otomatik araba olarak baksan o da tam olarak sayılmaz zira tork konvertörü yok arada, debriyajlı aktarma sistemi hem arızaya açık, hem de sarsıntılı. Yani bence yaramaz. 156 alacak olanın gidip de manuel i tercih etmesi daha doğru olacaktır kanımca.

birotteau
05/12/2008, 14:11
Evet ben kullandım bunu 2.0 156 da. Bir kere şunu belirtmek isterim ki, normal şehir içi kullanımda biraz sarsıntılı yani hoplatarak değiştiriyor vitesleri. Vites değiştirme hızındaki fark gaz pedalına ne kadar bastığınla değil, o anki motor devriyle alakalı. Manuel konumda kullanırken arabayla kalkış yapıp 3000 devirlerde vites değiştirirsen araç 1 sn de değişimi gerçekleştiriyorken, 6500 de vites değişim tuşuna basarsan bu inanılmaz hızlı belki de 0,2 sn de gerçekleşiyor. Ama yine de kullanım karakterini manuel 156 kadar başarılı bulamadım. Zaten manuel 156 nın hızlanma değerleri Selespeed olanından daha başarılı. Otomatik araba olarak baksan o da tam olarak sayılmaz zira tork konvertörü yok arada, debriyajlı aktarma sistemi hem arızaya açık, hem de sarsıntılı. Yani bence yaramaz. 156 alacak olanın gidip de manuel i tercih etmesi daha doğru olacaktır kanımca.

Peki Emre sistem bizim Dualogic'ler ile ayni diyebilir miyiz? Yabanci sitelerde iki sisteminde ayni sekilde oldugunu yazan yazilar var. Acikcasi arkadaslarim arasinda ozellikle Selespeed arayan insanlar var, daha da acikcasi benim Dualogic almama neden olanlar da onlar :) . Bu sistemin uzun omurlu oldugundan bahsetmislerdi; Fiat grubunun bu sistemi uzun yillardir tecrube etmelerini ornek gostererek. Umarim oyledir, su ana kadar memnunum.

Bilgilendirmen icin cok tesekkurler

ekorkut
06/12/2008, 12:14
Açıkçası vites belli bir dişlide takılan ve servise çekici üzerinde gelen selespeed ler gördüm. Bilmemne robotu değiştiriyorlardı o da geçen sene 700 ytl falandı. Bizim GP otomatikleri kullanmayı bırak, içine bile oturmuşluğum yok o yüzden alfa larla aynı mı değil mi hiçbir yorum yapamayacağım arkadaşım.