PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ani frenleme

Romeo_er2
17/11/2008, 00:06
edit

Nafiz
17/11/2008, 00:26
aracındaki güvenlik paketiyle alakalı.bizdeki bravodada var geçen gün ist yolculuğumuzda başımıza geldi.yani extra bi özellik arıza değil :D

Romeo_er2
17/11/2008, 00:27
oh çok şükür..düşündüm acaba öyle olabilirmi diye ama emin olamadım sorayım dedim..teşekkürler bilgi için..

femoli
17/11/2008, 08:39
Bak bende bunu yeni duyuyorum başka araçlarda olduğunu biliyordum ama bizim araçlarda olduğunu bilmiyordum ani frenlerde flaşörler devreye giriyor :)

ekorkut
17/11/2008, 09:14
Ben kendi ani frenlerimde böyle birşey gözlemlemedim. Ama dikkatimden de kaçmış olabilir.

ince5757
17/11/2008, 09:22
Geçen de benim arabada abs yi çalıştıracak seviyede bastım firene ama 4 lü ler yanmadı.İlk defa duydum.

femoli
17/11/2008, 09:28
Nafizin dedği gibi sadece güvenlik paketlerinde olabilir benim araçtada hiç olmadı çünkü..

Nafiz
17/11/2008, 09:47
Benim araçtada yok 2008 2009 larda geliyor galiba bu özellik.

ftwda
17/11/2008, 11:21
tam emin değilim ama bildiğim kadarıyla 4lü'ler ABS devredeyken değil Brake Assist devreye girdiğinde yanıyor yani ikinci aşama gibi düşünün.

byrvo
17/11/2008, 11:26
benimki 2006 ve böyle bi şey hiç olmadı.Aslında çok yerinde güzel bir özellik..

ekorkut
17/11/2008, 13:26
Benim araba 2008 ve güvenlik paketi de var ana böyle birşey gözlemlemedim.

ERC
17/11/2008, 16:45
bnmki 2008 ama active ondan yanmiyor herhalde...

mustafaf
17/11/2008, 17:08
benm hıc aklıma gelmedı anı fren yaptıgımda kontrol etmek.anı fren yaptıgım anda genelde, acaba ondekıne carpmadan durabılecekmıyım v.s. sorularına cvp aradıgım ıcın hıc dıkkat etmedım :D:D

Romeo_er2
17/11/2008, 17:14
valla bende güvenlik paketi yok esp vs..ön ve perde havayastıkları var orjinal abs vs.. ama yandı hemde çok sert basmadım yani..göstergede gördüm 4 lüyü hatta sesinide duydum..

ABNEW
17/11/2008, 17:42
Bu kadar kişi benim aracımda yanmıyor diyor, sakın herkes denemeye kalkmasın:)Sonra kötü sonuçlar da doğabilir.

Ben de bizim araçlarda bunun olduğuna ilişkin bir bilgi almadım.Bildiğim kadarıyla fren pedalına ani basınca (abs devreye girsin ya da girmesin) bazı araçlarda brake assistle beraber flaşörler devreye giriyor tehlikeyi belirtmek için...

Romeo_er2
17/11/2008, 19:42
güzel teknoloji bi anda hoşuma gitmeye başladı sorun olmadığını öğrenince :D

Nafiz
17/11/2008, 19:46
Bu kadar kişi benim aracımda yanmıyor diyor, sakın herkes denemeye kalkmasın:)Sonra kötü sonuçlar da doğabilir.

Ben de bizim araçlarda bunun olduğuna ilişkin bir bilgi almadım.Bildiğim kadarıyla fren pedalına ani basınca (abs devreye girsin ya da girmesin) bazı araçlarda brake assistle beraber flaşörler devreye giriyor tehlikeyi belirtmek için...

Bu Break Asist ne arkadaşlar hiç duymadım.

OzzY
17/11/2008, 19:54
ben denedim yanmıyo :D

cmaxte var demişleri onuda denedim ondada yanmıyo :D

60 kadar hızlanıp basabildiğim kadar sert bastım yanmadı :D

ABNEW
17/11/2008, 21:58
Bu Break Asist ne arkadaşlar hiç duymadım.

Nafiz, daha çok tecrübesiz şoförler için düşünülmüş bir özellik.Frene sertçe ve sonuna kadar basılması gerektiği durumlarda eğer sürücü pedala aniden fakat yeteri kadar (yani pedala tam basınç uygulayamaz ise) basamazsa brake assist denen sistem fren balatalarına otomatik olarak tam basınç uyguluyor.Böylece sürücü kaynaklı frenaj probleminin önüne geçilmiş oluyor...

ftwda
17/11/2008, 22:52
ekşisözlük'ten alıntı:

mercedesin temel sisteminde (ki artik pek cok marka aracta mevcuttur) bilgisayar surucunun sakin bir gidis esnasinda gaz pedalini aniden birakmasi ile bir tehlike olustugunu farzeder ve fren lambalarini otomatik olarak yakar. bu arkadan gelenler icin bir erken uyaridir. lakin eger surucu buna ek olarak fren pedalina hizla basma girisiminde bulunursa henuz pedala yeterli fren basincini olusturacak kadar basmamis oldugu halde bilgisayar durumu algilar ve yedek guc unitesi ile tekerlekleri maksimum derecede frenler. abs sistemin ayrilmaz parcasidir ve tekerleklerin arac durana dek kilitlenmesini onler.ben de böyle biliyorum.. sistem panik fren yapacağınız zaman siz frene dokunmaya başladığınız anda tam güçlü kendisi basıyor frene.. böyle durumlarda fren pedalı size çok daha yumuşak gelebilir.. benim bir iki sene önce babamın Corolla'sında başıma gelmişti. Önümdeki durunca ben de frene bastığımda normalde sonuna kadar basılması çok zor olan fren yumuşacık olmuş ve rahatça sonuna kadar basılmıştı.

detay
20/11/2008, 21:18
bugün araçla biraz hızlıyken ani bi fren yaptım çokda sert değildi abs bile devreye girmedi fakat fren yapar yapmaz 4lü ler yandı 1 saniyeliğine ve söndü.garbime gitti acıkcası daha önce hiç görmemiştim..bi sorun varmıdır acaba? normalmidir? arac daha 780km de!!

Bu arada jantlarınız güzelmiş. Orijinal fiat jantı mı ve kaç inç?

Romeo_er2
20/11/2008, 22:36
jantlar orjinal 17' fiat jantı ama imzamdaki arac benim aracım deil..jantlar hariç aynı denebilir..bu arada bugün 80-90 km hızla giderken ani fren yapmam gerekti bu sefer köküne kadar bastım fakat 4 lü falan yanmadı ?? ne iş anlamadım :D

efsane19
20/11/2008, 23:59
bende bir iki ker eani fren yaptım ve sanki alttarafı yere vuruyormuş gibi oluyor anlamadım vallaha nasıl iş buu

Romeo_er2
21/11/2008, 00:27
aracta abs devreye girdiğinde pedalda ve aracta titreme,sert vuruşlar olur..onu hissediyorsundur büyük ihtimal..

danismentus
21/11/2008, 12:12
Arakadaşlar yeni bir GP kullanıcısı olarak bu arabanın frenlerine alışamadım. Frenleme esnasında hafif fren uygulamak istediğim zamanlarda bile arabanın tebkisi çok agresif ve ani fren şeklinde oluyor. Balataları ve fren sıvılarını kontrol ettirdim bir aksaklık çıkmadı. Freni dozlamakta hakikaten güçlük çekiyorum. (Bu arada bundan önceki arabam 1995 model Nissan maxima idi ve frenleri çok güzel tepki veriyordu) Konu hakkında bilgisi ve çözüm önerisi olan arakadaş varsa cevaplarını bekliyorum.

ABNEW
21/11/2008, 22:13
Can haklısın.Bizim araçların dozlama hassasiyeti biraz düşük.Araçta kesinlikle teknik bir problem yok.GP ya alıştıktan sonra -kısa süre içinde- hiçbir sıkıntı yaşamazsın inan.

GP ların fren mesafeleri kaliteli lastiklerle birlikte güvenlik sınırının oldukça altında rahatlıkla inebilmekte...

Romeo_er2
21/11/2008, 23:59
evet bende 2 haftada anca alışabildim frenlere..acemi gibi sert duruşlar yapmama sebep oluyodu :D

danismentus
29/11/2008, 22:31
Arkadaşlar daha önce de belirttiğim gibi aracımla ben henüz 15 gündür beraberiz. Aracımı her yönüyle beğeniyorum fakat frenleme konusunda sıkıntılarım var. Aracımın frenlerini dozlamak ta zorlanıyorum. Şöyle ki frene azar azar bastığımda neredeyse hiç tutmuyor, biraz daha güç uyguladığımda ise ufak hızlarda aniden duruyor ve araç içindeki herkez rahatsız oluyor daha hızlı gittiğimde ise ABS devreye giriyor. Aracımın balatalarını ustama kontrol ettirdim daha yarıdan fazlasının sağlam olduğunu söyledi. Daha önce başından bu tarz bir olay geçmiş olan varsa yardımlarını bekliyorum. (İyice acemi gibi görünmeye başladım araba kullanırken):busted_b:

ERC
29/11/2008, 22:40
gecmis olsun benm frenlere alakali tek sikintim da melasef ki disk in kucuklugunden ve arkalalarin kampana olmasin ve ayrica kaliteden olusan sert frenlerde saga sola cekme olayi ondan baska dozlamada problem yok tu ayrica bir test de dozlanmasi guzel denmisti gp lerin freni icin...

danismentus
29/11/2008, 22:44
Aracımın motor bölümünde fren hidroliği sıvısı için bir bölüm olmaması da dikkatimi çekti. Acaba diyorum fren hidroliğinin azalmış olması muhtemel mi??

drama
29/11/2008, 23:26
Aracının motor bölümünde fren hidroliği sıvısı için bir bölüm var. Akünün yakınında çevirmeli bir kapak ara.

ERC
29/11/2008, 23:40
fren hidroliginin sinyalleri muhatamelen aldiginiz uyarilar dan farki olucaktir hidroligin bitmesi daha farkli reaksiyonlar verir...

byrvo
30/11/2008, 00:03
söyediklerinizden araçta bir sıkıntı olduğu belli oluyor.. Bence servise gösterin..

Fuzuli
30/11/2008, 00:04
aracımı yeni aldığm 1-2 hafta bende zorlanmıştım...Ne zaman fren yapsam ön cama yapışıyordum :)
Bence bir sorun yok biraz daha kullandıktan sonra alışıyorsun...Güzel dozlanmış bir freni var bence...

Punto_Can
30/11/2008, 01:45
***danismentus:Aracımın motor bölümünde fren hidroliği sıvısı için bir bölüm olmaması da dikkatimi çekti. Acaba diyorum fren hidroliğinin azalmış olması muhtemel mi??

aracın hidroliğinde herhangi bir kaçak vs yoksa azalma sözkonusu değildir.

***drama:Aracının motor bölümünde fren hidroliği sıvısı için bir bölüm var. Akünün yakınında çevirmeli bir kapak ara.

arayıp bulsanız bile kesinlikle servis kontrolü dışında herhangi bir ekleme yapmayın. çünkü fren hidrolikler kaçak vs olmadığı sürece e****ez. fren balatalarınız inceldikçe bu hidroliğin seviyesi düşer, ancak sıfır balata taktığınızda tekrar normale döner. şu durumda servislik bir durum olacağını düşünmüyorum.

en güzelini fuzuli söylemiş, kesinlikle bir süre kullanmak ve ayağınızın alışması gerekmektedir. yoksa gerçekten fren dozlaması mükemmel denilebilecek bir seviyede...

drama
30/11/2008, 13:33
Kaldı ki fren hidrolik yağ seviyesi olması gerekenden az ise aracınız bunu size sesli ve görsel uyarılarla bildirir zaten.

mustafa
25/06/2009, 10:38
Ben bizim eski şahinde falan hatırlıyorum arabanın kıçı sağa sola atardı sert frenlerde ama grande puntoda asla böyle bir sorun yaşamadım. Eğer böyle bir sorun yaşayan arkadaş varsa arabasında problem vardır bence...

smartmavi
25/06/2009, 13:21
Sanırım bende de yok ama ben bunu zaten yıllardır manuel olarak yaparım :)

Arkadaşlar daha önce de belirttiğim gibi aracımla ben henüz 15 gündür beraberiz. Aracımı her yönüyle beğeniyorum fakat frenleme konusunda sıkıntılarım var. Aracımın frenlerini dozlamak ta zorlanıyorum. Şöyle ki frene azar azar bastığımda neredeyse hiç tutmuyor, biraz daha güç uyguladığımda ise ufak hızlarda aniden duruyor ve araç içindeki herkez rahatsız oluyor daha hızlı gittiğimde ise ABS devreye giriyor. Aracımın balatalarını ustama kontrol ettirdim daha yarıdan fazlasının sağlam olduğunu söyledi. Daha önce başından bu tarz bir olay geçmiş olan varsa yardımlarını bekliyorum. (İyice acemi gibi görünmeye başladım araba kullanırken):busted_b:

Benim de eski arabam Unoydu, arabayı ilk aldığımda çok saçmalıyordum, ayarı tutturamıyordum ama artık alıştım. Bence sen de zamanla alışırsın, dert etme.