PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyonu çevirirken ses duyanlar dikkat!!

Honor COOPER
16/11/2008, 18:50
Arkadaşlar benim aracımda direksiyonu özellikle sağa turlu çevirmelerde ses problemi vardı.tık tık diye sanki dişli atlaması gibi ses yapıyordu.
hafta sonu mersindeydim aracımında yağ değişimi gelmişti.Mersin Bilen otoya servise götürdüm aracımı.işlem kağıdına ses probleminide yazdırdım.
Sağ olsun Nadir bey çok ilgilendi ve araca bindi 5 sn içinde problemi buldu ve ustaya yapması gerekeni söyledi.bana yaptığı açıklama Gp lerimizini direksiyonu mili biraz farklıymış(boru şeklinde) değilmiş.ve aracın kullanımında o bölgede yüksek sıcaklık oluşuyormuş bu sıcaklıkta zamanla ordaki yağda deformasyon olup aşağı doğru akma oluyormuş ve yağsız kalan metal bu sesi çıkarıyormuş.yaklaşık 30 dk lık bir işlem pedalların ordan parçayı çıkartılar ve özel bir yağla yağladılar maşallah ses mes kalmadı.
yani ne amartisör takozlarından nede city den değilmiş bu tık sesi.
bu problemi yaşayan arkadaşların servise gitmesini öneriyorum.
yağ değişiminide 110 ytl verdim.
2lt selenia gold:42 ytl
1 lt selenia k:25 ytl
hava filtresi: 10 ytl
yağ filtresi:5 ytl
işçilik 15 ytl
+kdv 110 ytl ye tekabül ediyor.
yağ fiyatları gerçekten yüksek sonuçta 10/40 yağ bunlar ve 3 lt si kdv ile
70 ytl yi geçiyor ama saolsun nadir bey ve servisteki ustalarımızın ilgisi bu farka değer.

onur5470
16/11/2008, 19:10
geçmiş olsun ucuz atlatmışın,
Benimde ses gelmeye başladı, aynı zamanda çekme de vardı, servis garanti İçinde değişim dedi ve 2 gün süre istedi.
Garantimi uzatmasaydım masrafın 1500 - 1750 arasında olacağını söyledi.
Sorun cıty motoru, direksiyon mili vs vs olarak uzattı gitti. :ohmy0000:

Uzun
16/11/2008, 20:03
çok güzel bilgi
teşekkürler...

byrvo
16/11/2008, 20:31
aynısı bende de var ama servisle uğraşmayı gözüm yemiyor şu an..

Honor COOPER
16/11/2008, 21:08
sadece 30 dk lık bir işlem.

ERDİ
16/11/2008, 23:35
aynı sorun bendede var benimki tam tura yaklaştığı zaman yapıyor sanki aracın biryeri kasılırmış gibi ses geliyor ama ilginç bi durum her sene bu yer yağlanması mı gerekicek yani benim araç daha 10000 km de

anvil
17/11/2008, 10:30
Nadir abiye söyleyeyim bakayım bu durumu. Ben de sürekli söylüyordum. Biraz azalıyor ama tam düzelmiyordu.

onur5470
17/11/2008, 11:17
Servisle konuştum, gitgide kötüleşir diyo!
bende 10 günden önce bırakamıyorum arabamı :(
korktum yemin olsun ,,,

byrvo
17/11/2008, 11:24
sadece 30 dk lık bir işlem.

problem zaman değil.. Benim hatamdan kaynaklanmayan şey için garantisi olan arabadan para istiycekler.Bi de bu Birmot benim araca boya koruma yaparken tüm koltuklarıma cila samlattı ayrıca plastik aksamları düzgün maskelememişler, bembeyaz oldu.. Üstüne de "Abi çıkmıyo.." dediler:@
Servisden içeri girince psikolojim bozuluyor:whip0000:

onur5470
17/11/2008, 13:43
gitme birmot'a...
yap protestonu...
ben sadece ilk bakım için gittim ( 6500 km de ), memnun kalmadım, şimdi hep başka yetkili servisteyim.

kadoku
17/11/2008, 14:20
Bende iki hafta önce servise benzer bir şikayetle gitmiştim ama ne hikmetse hani insanın dişi ağrır ama dişçiye gidince ağrıdan eser kalmazya benim direksiyonda aynı oldu servise gidince sesten eser yoktu ancak servis danışmanı hazır gelmişken Direksiyon Millini değiştirelim dedi, kampanya olduğundan bahsetti ve garandi kapsamında benim direksiyon milinide değiştirdiler, acil olmasada servise yolu düşenler bence garanti kapsamında bu parçayı değiştirtsinler.

h k
22/11/2008, 15:36
bunlar hep geçici çözüm , benim 40 binde iken mil garantiden değişmişti . üstün 25 bin km daha kullandım yine aynı laçka hale geldi direksiyon.

z_ygt
23/11/2008, 23:11
Arkadaşlar benim de city mode ara ara kendiliğinden devre dışı kalıyor araba durunca düzeliyor.Ama hiçbir uyarı vermiyor.Özellikle arabayı parkederken oluyor ama durunca düzeliyor bu neden olabilir?

ABNEW
24/11/2008, 01:44
Arkadaşlar benim de city mode ara ara kendiliğinden devre dışı kalıyor araba durunca düzeliyor.Ama hiçbir uyarı vermiyor.Özellikle arabayı parkederken oluyor ama durunca düzeliyor bu neden olabilir?

Yiğit, bu belki basit bir yazılım problemi belki de servo motor arızasıdır.Servise danışmalısın, geçmiş olsun...

ORACLE
24/11/2008, 08:37

Çok seri bir şekilde devamlı sağa sola çevirdiğinizde bazen ısınmadan dolayı direksyon bir süreliğine sertleşiyor. Belki problem dediğiniz bununla ilgili olabilir.
Bunu bir test edin. Eğer durum böyle ise bir problem yok.

z_ygt
24/11/2008, 23:24
teşekkürler ilginiz için.servise danışacağım sonuçları paylaşırım.

mavi-punto
24/11/2008, 23:48
Bende yukarda saydıgınız problemleri yaşadım .Arıza lambası arasıra yanıyor.Hatta direksiyon çok sertleşti,Sonra düzeldi.Bakım yapıldı sorun bir süre sonra yeniden ortaya cıktı.Direksiyonu o an cevirmek çok zor oluyor.[Servise gittigimde aynı sorun yaşandı.Bu gün aradılar salı günü garantiden city motorunu değişeçeklerini söylediler..Servisteki Şaban beye ve Metin ustaya teşekür ederim..Dilerim sorun bir daha tekrarlamaz..

z_ygt
25/11/2008, 19:55
ben de arıza ışığı yanmadı.bugün götürdüm, serviste kalması gerektiğini söylediler.işi biraz ağırdan alıyorlar.Saat 10 da randevum vardı araç akşama kadar teslim edilemedi.

mavi-punto
27/11/2008, 15:27
ben de arıza ışığı yanmadı.bugün götürdüm, serviste kalması gerektiğini söylediler.işi biraz ağırdan alıyorlar.Saat 10 da randevum vardı araç akşama kadar teslim edilemedi.

benim aracta sabah 9.30 dan 15.30 kadar serviste kaldı..city motoru için direksiyonda sökülmeyen yer kalmadı .:busted_b:

yakupca
28/11/2008, 10:32
nalet olsun city motoru arızasına :)

bu aracın en büyük derdi bu olsa gerek

Honor COOPER
28/11/2008, 21:08
bence 2006-2007 tüm araçları geri çağırıp halletmeleri lazım bu problemi.

halilim
28/11/2008, 21:40
Hadi direksiyonu anladık çözüm buluyorlar şu geri vitesi takarken kaçırt diye çıkan ses ne olacak :D

CesSpOoL
28/11/2008, 21:48
bakım fiyatı uygunmuş yaw

z_ygt
28/11/2008, 23:28
Arabayı bir buçuk gün sonra aldım.City motorunun içinde 2 tane sokette gevşeme olduğunu söylediler.İnşallah bundan sonra yapmaz.Servisle uğraşmak zor.

erhan0677
06/12/2008, 13:34
arkadaşlar ben yeni aldım arabayı problem olduğunda uyarı lambası yanıyormu yada direksiyondan ne gibi tepkiler geliyor

anvil
06/12/2008, 19:15
arkadaşlar ben yeni aldım arabayı problem olduğunda uyarı lambası yanıyormu yada direksiyondan ne gibi tepkiler geliyor
direksiyondan tıkırtı ve gıcırtı geliyor.

azenn
07/12/2008, 14:24
bende direksiyonu çevirdğimde aynı sorunu yaşıyorum ,ama durduğu zaman geliyor gıcırtı yanı rolantıde cevirince ,neden bilmiyorum ama city ozellıgını kapatınca böyle bir ses gelmiyor bu city motorundan işde sorun,bişi olması konusunda açıkca tedırgınım ama city özellıksız kullanamıyorum artık:D

murtis
01/02/2009, 22:48
direksiyonumda kasiste sağa tam turda gıcırtı geliyordu.40 bin bakımda söyledim direksiyon kutusu değişecek dediler.940 tl gibi bir fiyatı varmış.güvenlik açısından zararı olmadığını öğrendim garantim de bitmiş olduğu için yaptırmadım.umarım daha sonra sorun çıkarmaz bana.normal sürüşte ne ses var ne de başka bir sorun.sadece sağa tam çevirdiğimde ve yokuş yukarı araç zorlanırken.

svs
03/02/2009, 17:22
nalet olsun city motoru arızasına :)

bu aracın en büyük derdi bu olsa gerek

bendeki arıza cty motorumu bilinmez ama 1500tl civarındaymış garanti bitti servisle görüştüm ve haber bekliyorum
bakalım ne olucak

makeles
14/02/2009, 12:05
sağa sola çevirmede tık dong ses yapıyordu takozlardan dediler yağlandı geçmeyince hava yastığı sipirali?,city ve EPS den yada mil gelebilir gibi bişiler saydılar.. çok büyük bir problem değil aslında ara sıra sağ sol dönüşlerde tık dong bi ses.. direksiyonu çok sert kullandığım için direksiyon milinden diye düşünmüştüm.. şimdi bi sürü sipariş verildi yenisini taktırsam mı taktırmasam mı bilmiyorum.. hepsi garantiden değişecek olsa da yenileri üstündekinden daha kötü çıkabilir mi endişesi var.. basit bi ses için onlarca parça değiştirilmesi saçma geliyor..

Erdem Bozdağ
14/02/2009, 15:13
ben de geçen hafta aracımın uyarı vermesi üzerine Üstün otoya uğradım.Sorunun city motorundan oldugundan söylediler.kullanırken hissettiğim bi ses veya sorun yoktu ama Allahtan araç uyarı verdi.Çok iyi ilgilendiler özellikle Zafer abiye çok teşekkür ederim.Garantiden aracın motoru değişti.Ama gerçekten kronik bir sorun bu hepsini çağırıp değiştirmeleri lazım.

ocean_1919
14/02/2009, 17:59
ben de geçen hafta aracımın uyarı vermesi üzerine Üstün otoya uğradım.Sorunun city motorundan oldugundan söylediler.kullanırken hissettiğim bi ses veya sorun yoktu ama Allahtan araç uyarı verdi.Çok iyi ilgilendiler özellikle Zafer abiye çok teşekkür ederim.Garantiden aracın motoru değişti.Ama gerçekten kronik bir sorun bu hepsini çağırıp değiştirmeleri lazım.

Bu gerçekten çok ciddi bir sorun gibi görünüyor ve insanların güvenliğini ilgilendiriyor. Kullanıcıların şikayetleri olsun olmasın TOFAŞ-FİAT bu problemle ilgilenmeli.

Painkiller
02/03/2009, 20:21
Arkadaşlar benim aracımda da direksiyondan gelen ses sorunu başladı.
Önceleri çok nadir duyduğum ve önemsemediğim çok hafif bir TIK sesi bugün itibariyle kendini bariz bi şekilde belli eden direksiyonu her iki yöne de çevirdiğimde KÜT KÜT diye vurma sesi olarak vukuu buldu. Ses aracın içinde oturan herkes tarafından duyulabilecek seviyede adeta birileri direksiyona vuruyormuşcasına kendini belli ediyor. Gösterge panelinde bu durumla ilgili herhangi bir uyarı da çıkmadı.

Sorun yaşayan diğer arkadaşlarda da bende olan belirtiler oldu mu?

Araca binerken çok tedirginim. En yakın servis de 90 km uzaklıkta. Umarım yolda bir sorun yaşamam...

h k
02/03/2009, 20:41
yakında uyarı çıkar. yol bilgisayarında hata mesajı yazar ve panelde direksiyon lambası yanık kalır. bu olduğunda eğer hareket halinde iseniz sakın panik olmayın.direksiyon çok sertleşecek ama dönmeye devam edecek. eğer eski tip hidrolik direksiyonsuz araç kullandıysanız aynen o hale gelecek hatta keskin dönüşlerde iki elinizle döndürmek zorunda kalacaksınız ama direksiyon dönmeye devam edecek merak etmeyin.
ben bugün bu durumda 20 km kadar kullandım , az yorucu oluyor ama araç sorunsuz gidiyor. hatta sert direksiyon gayet iyi gidiyor epsli laçka halinden çok iyi.

Painkiller
02/03/2009, 21:18
yakında uyarı çıkar. yol bilgisayarında hata mesajı yazar ve panelde direksiyon lambası yanık kalır. bu olduğunda eğer hareket halinde iseniz sakın panik olmayın.direksiyon çok sertleşecek ama dönmeye devam edecek. eğer eski tip hidrolik direksiyonsuz araç kullandıysanız aynen o hale gelecek hatta keskin dönüşlerde iki elinizle döndürmek zorunda kalacaksınız ama direksiyon dönmeye devam edecek merak etmeyin.
ben bugün bu durumda 20 km kadar kullandım , az yorucu oluyor ama araç sorunsuz gidiyor. hatta sert direksiyon gayet iyi gidiyor epsli laçka halinden çok iyi.

Çok teşekkürler. Hafta sonuna kadar çok lazım olmadıkça kullanmayı düşünmüyorum. Servise giderken de tavsiyenize uyarım, 90 nın üzerine çıkmadan sakin bi yoluculuk düşünüyorum. (Umarım!! :) )

Atakan KÖRO
03/03/2009, 00:22
cumartesi günü servise gidip şikayetlerimi yazdırıp salı gününe randevu aldım. yapılacaklara aracın sola çekmesi ve ön cam panjurundaki sekmanın kırılmasını yazdırdım. ama bugün akşam farkettim ki direksiyonu sağa ve sola çevirirken küt küt diye ses geliyor. tekerin altında taş olabileceğini bile düşündüm hareket halindeyken de aynı ses gelmeye devam etti. yarın uzun bir gün olacak serviste şimdiden servis çalışanlarına kolay gelsin:)

oky16
07/12/2010, 14:20
Arkadaşlar 2007 1,4 active sahibiyim. Direksiyonu sağa ve sola çevirirken tık tık sesi benim arabadan da gelmeye başladı. Üstüne bir de sürücü hava yastığı ikaz lambası yandı. İkaz lambası yandıktan bi kaç saat sonra korna gitti, çalmıyor, direksiyondan teyip kontrol de gitti, o da çalışmıyor. bu arızaların hepsini bir kaç gün ara ile verdi. Ne direksiyonmuş. sert kullanmış olsam olabilir diyeceğim ama çok da yumuşak kullandım. 67000 km de arabam ve 30000 den sonra servis dışında yaptırdım tüm bakımlarını. bir dünya masraf açacak şimdi. servise gitmeye korkuyorum açıkçası.

zafer murat
07/12/2010, 15:47
Sizlerin araçları yine iyi gitmiş benim fiorino daha henüz 8,000Kmye geldiğinde değişmişti iki amortisör takozları daha sonra 12,000km geldiğinde yine aynı şikayetten tekrardan değiştirilmişti garantiden.

kazim01
07/12/2010, 16:03
merhaba arkadaşlar.bende 2006 1.3 multijet arabamın direksiyonundan kötü sesler geliyordu.2-3 kezde uyarı ışıgı yanıp direksiyon sertleşmişti.yaklaşık 10 günden beri fiat yetkili servislerinden ve siz degerli arkadaşların yazılarından yola çıkarak araştırdım.adana daki 2 tane yetkili servisden biri olan adana BİRMOD fiat servisine gittim bana garantiden yapma imkanlarının olmadıgını söylediler. bende diger bir yetkili servis olan adana MIÇILAR fiat servisinden elif hanım ile tamasa geçtim.bana randevu verdi ve aracı kontrol ettikden 20 dakika sonra olumlu cevap vererek 2 saat gibi bir sürede citi motorumu degiştirerek yolcu ettiler. şimdi 2 side yetkili servis demekki isteyince oluyormuş.bilgilerinize sunulur

emre1307
08/12/2010, 12:55
bence 2006-2007 tüm araçları geri çağırıp halletmeleri lazım bu problemi.
Aranan arkadaşlar var zaten...2006 modeldi arabası sanırım.

emre1307
08/12/2010, 12:57
gitme birmot'a...
yap protestonu...
ben sadece ilk bakım için gittim ( 6500 km de ), memnun kalmadım, şimdi hep başka yetkili servisteyim.

Birmot u bende beğenmedim hiç ilgilenmiyolar bile...

oky16
14/12/2010, 15:15
bugün bursa banoto dan aradılar. Aracın hala bende olup olmadığını sordular ve direksiyon mili ile alakalı olarak bir geri çağırma kampanyası olduğunu söylediler. Aracın direksiyonunda da sorun olduğunu söyledim. Haftaya götüreceğim aracı. detaylı bilgi alınca tekrar yazarım...

zafer murat
14/12/2010, 15:31
aracınız kaç model ve sadece gplerde böyle bir sıkıntı varmış ?

oky16
29/12/2010, 14:01
aracı götürdüm servise. direksiyon milini değiştirdiklerini söylediler.
tık tık ses hala devam ediyor. değiştirip değiştirmediklerinden şüphelendim şimdi bunu yazarken.

acRep
29/12/2010, 14:17
Bu mil değiştirme işi her modele ve garantisi bitmiş araçlara da uygulanıyormu ??

GP COSKUN
29/12/2010, 14:44
normalde geri çağırmalarda yapılan işlem direksiyon milinin yeniden torklanması aslında
size neden değiştirmişler anlayamadım isterseniz arayıp benim direksiyon milim torklandımı değiştimi diye bir daha sorun bakalım ne diyecekler

murti82
30/12/2010, 09:55
normalde geri çağırmalarda yapılan işlem direksiyon milinin yeniden torklanması aslında
size neden değiştirmişler anlayamadım isterseniz arayıp benim direksiyon milim torklandımı değiştimi diye bir daha sorun bakalım ne diyecekler

Benim de (garantisi bitmiş 2007 GP) direksiyon milinin bir parçasını da değiştirmişlerdi. Eğer bu milin torku belli değerdeyse sadece tekrar torkluyorlarmış, eğer bunun üzerinde veya altındaysa o mili değiştiriyorlarmış.

Değiştirdilerse şöyle anlayabiliriz; pedalların üzerinde şaftlı bir mil var, o paslıysa değişmemiştir, çok yeni görünüyorsa değişmiştir ;)

ucuzcubaba
13/02/2011, 21:43
Selam arkadaşlar bende katır kutur sesler geliyor bende masrafın yüksek olmasından korkuyorum ilk yazan arkadaş şu yağlama işlemi böyle bir sorun içinmi yapıldı ve ücreti nekadar şimdiden teşekkürler.

Honor COOPER
07/03/2011, 16:48
evet sesler için yağlandı.garantin bitmişse ne ücret alırlar bilemiyorum.