PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ## 10 KASIM ## O'nu anlayabilmek..

GaladrieL
09/11/2008, 16:46
Bu 10 Kasım' da O'nu anmak için kendi sözlerini hatırlatalım birbirimize..
Lütfen sadece yazmak ya da okumak için değil, gerçekten O' nu anlayabilmek için yapalım bunu. Kendimize ilke haline getirdiğimiz ya da okudukça içinde başka anlamlar keşfettiğimiz M.Kemal ATATÜRK sözlerini bu başlık altında paylaşalım..

https://img388.imageshack.us/img388/2672/1057897smallpicturelo5.jpg (https://imageshack.us)

Ulu Önderimiz daima akıllarımızda ve kalplerimizde yaşayacaksın..

"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir."

(Çevresindekilere söylediği bir söz) :
"Beni övme sözlerini bırakınız; gelecek için neler yapacağız, onları söyleyin!"

"Ben vazifemin bitmediğini, yüklendiğim sorumluluğun da yüksek ve çetin olduğunu anlıyorum. Arkadaşlar, bu vazife bitmeyecektir; ben toprak olduktan sonra da devam edecektir! Ben seve seve, sevine sevine bütün varlığımı bu kutsal vazifeye vereceğim ve onun yüksek sorumluluğunu yüklenmekle mesut olacağım. Vazifeme başarı ile devam edebileceğim. Çünkü büyük milletimizin kalp ve vicdanında bana karşı sarsılmaz bir güven ve itimat taşımakta olduğunu görüyorum. Bu benim için büyük kuvvettir, büyük yetkidir."

"Ben ölürsem soylu milletimizin beraber yürüdüğümüz yoldan asla ayrılmayacağına eminim; bununla gönlüm rahat!"

Linos
10/11/2008, 00:38
"Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım." MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

ocean_1919
10/11/2008, 00:54
"Ulusun isteğine bağlı ve uygun olmayan kararlar, ulus gözünde hiçbir zaman makbul değildir." (1919)
"....Şimdiye değin ulusumuzun başına gelen bütün felaketler kendi kader ve geleceğini başka birisinin eline bırakmış olmaktan kaynaklanmıştır." (1923 cumhuriyetin ilanından önce)

Fangio
10/11/2008, 10:15
Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz. Fakat arkadaşlar, yorulmadan ne demek? Yorulmamak olur mu? Elbette yorulacaksınız. Benim sizden istediğim şey yorulmamak değil, yorulduğunuz zaman dahi durmadan yürümek, yorulduğunuz dakikada da dinlenmeden beni takip etmektir. Yorgunluk her insan, her mahlûk için tabii bir halettir, fakat insanda yorgunluğu yenebilecek mânevi bir kuvvet vardır ki, işte bu kuvvet yorulanları dinlendirmeden yürütür. Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlâtları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz.

İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

GaladrieL
10/11/2008, 13:05
Doyamıyorum okumaya, paylaşmaya.. Okurken de her kelimenin o cümleye kattığını hissedip, sindirip bir bütün olarak anlamak gerekli. Cümlelerindeki kelimeler, tüm bir parçayı oluşturan notalar gibi tek tek yerine yerleştirilmiş adeta...

"Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadığını bildiriyor. Bazı kimseler olmayı kâfir olmak sayıyorlar. Asıl küfür onların bu zannıdır. Bu yanlış tefsiri yapanların maksadı İslâmların kâfirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, dimağladır."

"Bizim devlet idaresinde takip ettiğimiz prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

"İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?"

M.Kemal ATATÜRK

medetahmet
10/11/2008, 18:35
ATATÜRK DİYOR Kİ;
"Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerini inkâr edenler ve beni yerenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler, Hint'ten, Mısır'dan döner dolaşır gene gelir, verimli neticeleri kalpleri doldurur"

BÜYÜK ÖNDERİMİZİ UNUTTURMAK İSTEYENLERE İNAT ONU YAŞATTIĞIMIZI YAPTIKLARIMIZLA GÖSTERELİM ÇÜNKÜ DÜNYAYA DAHİ YÜZ YILDA BİR GELİR ,ATATÜRK GİBİSİ BİRDAHA ZOR GELİR...

okn53
10/11/2008, 21:34
"Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."
Mustafa Kemal ATATÜRK

İbrahimKC
10/11/2008, 23:30
"Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum.
Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.
Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler gerektiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur.

Benim Türk Mileti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevi mirasçılarım olurlar" MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

https://img227.imageshack.us/img227/8444/bursanutkumkalr3.jpg (https://imageshack.us)

byrvo
11/11/2008, 12:59
"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir." Mustafa Kemal Atatürk..
Milletimizin dayanak noktası, bizi bir arada tutan en önemli unsurdur Atatürk... O bir fenomen..

GaladrieL
14/11/2008, 09:27
Bu güzel paylaşıma ortak olan tüm arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim. Dilerdim ki daha çok paylaşım gerçekleşsin ve en az forumdaki sıradan bir yemek daveti konusu kadar katılım gerçekleşsin.. Herşeye rağmen az da olsak özüz, herşeye rağmen ölene dek hatta sonrasında bile daima sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz Seni Ulu Önderimiz..