PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek rakımda motordan gelen ıslık sesi

detay
07/11/2008, 19:37
Merhaba arkadaşlar. Benim aracımda (mjt 75 hp) yüksek rakımlarda -mesela 1200 -1800 gibi- ıslık sesi geliyor. Bu ses 2000 ile 2500 devir arasında oluyor. 2500'den sonra ise kesiliyor. Bu sorun için servise gittim. Beraber test ettik. Servis yetkilisi bunun normal olduğunu, bir arıza olmadığını belirtti. Fakat içimde bir şüphe var. Çünkü bu sorunu özellkle 20.000 km'den sonra hissetmeye başladım.
Aracında buna benzer bir sorunu olan ya da bunun neden olduğunu bilen varsa lütfen yardımcı olsun. Şimdiden herkese teşekkürler.

ERC
07/11/2008, 22:04
yilmaz bey sorununuz biraz enteresan ama bi fikir yurutmeye caliscak olursam hava yogunlugundan kaynaklanan birsey olabilir bu sorununuz.belki normal rakimda kulaginiza batmayan sey o zman hava sartlarindan dolayi batiyor olabilir belki bu konuda ince dusunucek olursak hava soguklugu yada hava temizligi bile bence etkili olabilir.gecmis olsun...

Ziyaretçi047
07/11/2008, 23:04
Bence sağlıklı çalışan turbonun sesidir. Belki turbo mili hafif balans yapmış olabilir. Bir sorun teşkil etmez.

gaziantepunto9676
08/11/2008, 11:43
Benim GP DEN ÖNCEKİ ARABAM OPEL ASTRA 1.3 CDTİ Dİ BENİM ARAÇTADA BÖYLE ISLIK GİBİ BİR SES GELİYORDU YÜKSEK DEYİRDE YAPMIYORDU KISACASI OPEL YETKİLİ SERVİSE GİTTİM BANA TURBODA SORUN VAR DEDİLER DEGİŞMESİ LAZIMMIŞ 2500 YTL CİVARI FİYATI BENDE ARAÇIMI HEMEN SATTIM BUNDAN SONRADA DİZEL ARAÇ DÜŞÜNMÜYORUM BU BENİM ŞAHSİ FİKRİM HERKESİN FİKİRLERİNE SAYGILAR.........

Ziyaretçi047
08/11/2008, 11:53
Ya bu servisler nedir böyle ya. Ses geliyor diye turbo mu değiştirilir. Benim turbomdan gelen sesleri duysanız ağlarsınız demek ki. Sonuca bakın arkadaşlar, performansta bir şey var mı yok mu. Benim mil de balans yaptı sıcak havalarda zorlamaktan. 1mm oynasa ses geliyor zaten. Ben de korktum ilk başta ama sonra araştırdım. Turbonun ne zaman öleceği ise meçhul. Kaç km dir sorun yok. Hatta her geçen gün daha iyi çalışıyor. Servislere hemen aldanmayın keyfinize bakın para harcamayın. Hatta gelen sesten zevk alın. Turbonun orada olduğunu duyuyorsunuz.

mustafaf
08/11/2008, 11:58
Ya bu servisler nedir böyle ya. Ses geliyor diye turbo mu değiştirilir. Benim turbomdan gelen sesleri duysanız ağlarsınız demek ki. Sonuca bakın arkadaşlar, performansta bir şey var mı yok mu. Benim mil de balans yaptı sıcak havalarda zorlamaktan. 1mm oynasa ses geliyor zaten. Ben de korktum ilk başta ama sonra araştırdım. Turbonun ne zaman öleceği ise meçhul. Kaç km dir sorun yok. Hatta her geçen gün daha iyi çalışıyor. Servislere hemen aldanmayın keyfinize bakın para harcamayın. Hatta gelen sesten zevk alın. Turbonun orada olduğunu duyuyorsunuz.

:D:D ben duydum o seslerı :D

Ziyaretçi047
08/11/2008, 20:32
ehehe doğrudur. Bu arada senin lastik ölçülerin nedir:?

detay
08/11/2008, 21:05

Öncelikle yorum yapan herkese teşekkür ederim. Lastikler 175 65 15. Turbonun balans yapmasını biraz daha açar mısın Cihan kardeş. Eğer arabamda böyle bir sorun varsa turbonun değiştirilmesine çalışırım. Bu arada aracımın garantisi devam ediyor.

emresan87
08/11/2008, 23:37
Malesef servisler hiç tamiri düşünmüyor, neyde ufak bir sorun olursa hemen değiştirme yoluna gidiyorlar. Arkadaşın doblosunun otomatik camı bozulmuştu, servis camın motoru değişecek 150 ytl dedi, başka bir yerde ustaya gösterdik, ufak bi plastik parçada kırık olduğunu söyledi, işçilik falan dahil 50 ytl ye 1 saatte çözüldü olay...

TunFeB
08/11/2008, 23:44
yılmaz abi büyük bir ihtimalle turboya toz çektirmişsin. eğer garantin devam ediyosa bastırmaya başla serviste. 2500 den sonra duymamanda muhtemelen motor sesinin o sesi bastrımasıdır. muhtemelen bi 20000 km sonra bu sesle yaşamaya başlarsın müdahale etmezsen....

Ziyaretçi047
09/11/2008, 16:52
Turbo milinin balans yapmasını daha önce açıklamıştım. Çok sıcak havalarda turbo yüksek basınca zorlandığı zaman mil hafif oynamaya başlar. Egzozla emme pervanesini birbirine bağlayan mildir bu. Oynamaya başlayınca da acayip sesler gelmeye başlıyor turbodan. Uzun zamandır ben bu şekilde kullanıyorum. Hiçbir performans problemi yaşamadım.

Lastik ölçülerini de mustafaya sormuştum. Arkadan güzel görünüyordu da merak ettim.

mustafaf
10/11/2008, 10:43
ehehe doğrudur. Bu arada senin lastik ölçülerin nedir:?

kusura bakma Cıhan yenı gordum daha...

205/45/17

sarisinan
10/11/2008, 15:40
benim bildigim o ıslık sesini herzaman yapar turbo.zararlı bisey die bilmiyorum ben tabi pek anlamam ama bence gayette güsel ses benim cok hosuma gidio o ses her gaza bastıgındadevir yükselirken bi ıslık sesi oluyo yanında inceden bence gayet güzel.:)

detay
11/11/2008, 18:34
Yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Servise gittiğimde durumu daha iyi açıklayıp, çözülmesine çalışacağım. Sonucu burada sizlerle paylaşırım.

detay
02/01/2009, 22:50
Geçen hafta servise gittim. Beraber yine teste çıktık. Fakat yüksek rakımlı bir yere değil- daha önce gittiğimiz için- Arabayı zorladı, yokuşta falan. Tabii ses yok. Bu araba normal, bunda bir şey yok dedi. Ben de daha önce beraber yaptığımız testte onun da duyduğu sesi sorduğumda; hava basıncının farklı olmasından, uygun devir vites aralığında gidilmediğinden falan bahsetti. Aracın turbosunun normal olduğunu söyledi. Ben de başka bir servise de göstereceğimi söyledim. Yani sonuç alamadık.

ugurozer
03/01/2009, 19:43
yuksek rakımlarda olusan dusuk basıncta aracın turbo devir hızı daha farklı çalışabilir ve sizde bu farkı ses olarak algılayabilirsiniz. elektrik supurgesinin hortumunun ucunu elinizle kapattıgınızda sesin nasıl degistigini gozlemleyin.

detay
03/01/2009, 23:30
Bilmiyorum. Belki de öyle olabilir. Biraz daha araştırıcaz bakalım. Belki de bu normal bir durumdur.

ReBianco
04/01/2009, 03:03
Turbo kanatları zarar görmüş olabilir. Unutmayalım ki turbo yaklaşık 15000 devirlere çıkıyor ve turboya kaçabilecek bir sinek kanadı bile kanatlara zarar verebilir. Çözüm olarak da sanırım turbonun değişmesi gerekecektir.

Slm.

ugurozer
04/01/2009, 15:27
Turbo kanatları zarar görmüş olabilir. Unutmayalım ki turbo yaklaşık 15000 devirlere çıkıyor ve turboya kaçabilecek bir sinek kanadı bile kanatlara zarar verebilir. Çözüm olarak da sanırım turbonun değişmesi gerekecektir.

Slm.

15 değil 150 bin devire çıkıyor olarak biliyorum.

ABNEW
05/01/2009, 02:30
Uğur haklı, 15000rpm yarış araçlarının içten yanmalı motorları için bile normal sayılırken turbo için çok düşük kalır:)

Tuncay da 150.000 demek istemiştir sanırım...

Türker
05/01/2009, 22:30
arabamı bir ay kadar Mersinde kullandıktan sonra Ankara ya döndüm, aynı ıslık sesleri bende de var ama sürekli değil, bazen arabayı ilk çalıştırdığım zaman bazen de durup istop etmeden hemen önce oluyor, sürekli ankaradayken bu ses olayı yoktu, bu arada arabam 20.000 kilometrede. Önemli bir problem olduğunu sanmıyorum o yüzden pek üstünde durmadım.

detay
15/06/2009, 21:37
Veee. Nihayet sorun çözüldü. Konuyla ilgili son olarak Fiat müşteri hizmetlerine mail attım. Bana döndüler. Gittiğim servisle de temasa geçmişler. Servisten çağırdılar. Aracıma denenmek için Fiat'tan turbo istediler. En azından bana öyle söylediler, gelen turboyu takıp beraberce daha önceden ses yapan yere teste çıktık. Ses kesilmişti. Yani sorun turboda imiş. Onlar da kabul ettiler turbodan olduğunu.
Yani sorun olduğunu düşündüğünüz bir konuda ısrarcı olmak lazım. Bazen servisler ya sorunu çözemiyor ya da çözmek istemiyor. Neyse şu anda aracımda o takılan turbo var ve ıslık sesi yok.

Ziyaretçi047
16/06/2009, 16:48
Hortumlarda yırtık çatlak vs. yoksa o sesin gelebileceği başka bir yer zaten yok ki...

berkeraaa
16/06/2009, 23:31
Tabii ses yok. Bu araba normal, bunda bir şey yok dedi. Ben de daha önce beraber yaptığımız testte onun da duyduğu sesi sorduğumda; hava basıncının farklı olmasından, uygun devir vites aralığında gidilmediğinden falan bahsetti. Aracın turbosunun normal olduğunu söyledi. Ben de başka bir servise de göstereceğimi söyledim. Yani sonuç alamadık.

işte buna bir türlü anlam veremiyorum ben.......kardeşim birşey olmadığını düşünsek neden servise siz bakın diye getirelim ? birşey varki bakmanızı istiyoruz....servisler birazdaha düşüncelli ve çözüm bulmaya yatkın olmalı diye düşünüyorum.Herşeyi kestirip atmakla olmaz....işini düzgün yapanlar yokmu ? elbette var ama keşke herkes düzgün yapsa....

Sorununuzun çözüldüğüne sevindim..... :)

M@GIC
03/07/2009, 01:28
merhaba arkadaşlar. bana kalırsa da normal turbolu araçlar ıslık sesine benzer sesler çıkarırlar. 3000 devire doğru bu sesi keser. bu bütün turbo dizellerde vardır. kafana kakılacak bir şey değil keyfine. bak ama yine de yetkili bir serviste turbonu gözden geçirtsen ii olur. tedbiri eleden bırakma. iyi sürüşler.

zetalpzet
03/07/2009, 09:02
benzer sorun ww cady marka aracı olan arkadaşımda da oldu.aracın turbosundan kaynaklanan bi sorunmuş.aslında gelen ses mükemmel sanki motora modifiye yapmılmış gibi ama ustanın söylediği sesin kesilmesi için parçanın değişmesi gerekiyormuş ve bunun için 1.500 tl istediler ama bu şekilede de kullanmanın araca zararı olmayacağını da ekledi tek sorun aracı çekişden biraz düşürmesi

ms777
03/07/2009, 19:29
O ıslık sesi dediğimiz seside iyi analiz etmek lazım. Bir rulmanlar boşluk yaptığı zaman aşındıklarında arızalandıklarında da ıslık sesine benzer bir ses çıkarırlar. Hortumlarda yırtık olduğunda da ıslık sesi gibi bir ses çıkarırlar. Aracın kaputunu açıp dinlemekte fayda var hatta tehlikeli bir şey ama tornivadalı bir yöntem var turbonun döküm kısmına tornavidanın ucunu bastırın diğer ucunuda kulağınıza eğer sesi daha çok hissediyorsanız turbonuzun içersinde işler yolunda gitmiyor demektir.

fluent
16/07/2009, 13:48
benim bildigim o ıslık sesini herzaman yapar turbo.zararlı bisey die bilmiyorum ben tabi pek anlamam ama bence gayette güsel ses benim cok hosuma gidio o ses her gaza bastıgındadevir yükselirken bi ıslık sesi oluyo yanında inceden bence gayet güzel.:)

Aynı bende merak ettim sordum bi kaç kişiye bu sesi, tribünden gelen ses felen dediler, ne olduğunu bilmiyorum ama mükemmel bi ses, uçak havalanırken ki gibi bi ses oluyo, mest ediyo beni, keşke herkeste olsa :DD