PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Opera severmisiniz?

Romeo_er2
03/11/2008, 23:30
Klasik müzik-opera..severmisiniz..sevmezmisiniz..dinlermisiniz. .izlemeye gelirmisiniz..yada hiç geldinizmi..?

OzzY
04/11/2008, 00:06
sanırım bir yada 2 kere klasik müzik konserine gitmiştim oda mecburiyetten,

bilmiyorum faydası olurmu ama şöyle bi yazı var :

Klasik Müzik Nasıl Dinlenir

Klasik müzik, Rönesans döneminde Avrupa’da doğmuş ve günümüze kadar devam etmiştir. Zamanın eskitemediği, türünün en iyisi olarak tanımlanabilir. Klasik müzik, farklı kültürlerin özelliklerini taşıdığından, uluslararası müzik türü olarak görülmektedir. Bazı kişiler, klasik müziği; ders çalışırken, uyumak için veya zekâ gelişimine etkisi olduğu için dinlerler. Bu amaçlar klasik müziğin yan etkileri olarak tanımlanabilir. Klasik müzik dinlemekten daha fazla zevk almanın yolu, daha iyi anlamaktır.

Genellikle, klasik müzik toplumun, aydın olarak tanımlanan kültür seviyesi daha yüksek kısmı tarafından dinlenir. Ancak, anlayarak dinlendiğinde herkes zevk alabilir, tıpkı roman gibi. Klasik müzik, bilmediğimiz yabancı bir dile benzetilebilir bu açıdan klasik müzik evrensel bir dil olarak görülebilir. Bir şeyi anlamak için temel olarak onun hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Klasik müzik içinde aynı durum geçerlidir. Bir konseri dinlemeden önce onun hakkında çok şey bilmek, önceden bilgi edinmek şüphesiz alınan zevki arttıracaktır. Örneğin, türü, amacı, seslendiren, ecinin biyografisi, biçimi(konçerto, senfoni) ve tarihi gibi bilgileri önceden edinmek, müziği anlamamıza yardımcı olacaktır. Ancak fazla ayrıntının, müziği takip etmeyi ve anlamayı zorlaştıracağını unutmamak gerekir.

Klasik müziği anlayarak dinlemek için öğrenilmesi gereken başka bir durum ise ses özellikleridir. Yazılı klasik müzikte bunlardan bazıları nota üzerinde İtalyanca kelimelerle tanımlanmıştır. Örneğin, nüans başka bir değişle volümün artıp azalması müziği renklendir ve canlandırır. Aynı şekilde; hız(tempo), tını(ses rengi), melodi ve ritim müziğe renk katan ses özellikleridir. Tını, kısaca ses rengi olarak tanımlanıp çalgılar arasında farklılık göstermektedir, mesela bakır çalgılar metalik tınıya sahiptir. Bunlardan, hız genel olarak 20. Yüzyıl romantik dönemde değişken, klasik dönemde ise sabit olarak uygulanmıştır. Benzer şekilde melodi; romantik dönemde uzun ve iç içe geçmiş olarak, klasik dönemde ise daha kısa ve bağımsız olarak yer almıştır. Klasik müzik, ses özelliklerine dikkat edilerek dinlendiğinde anlatılmak istenen çok daha rahat anlaşılacaktır.

Genel olarak klasik müzikten zevk almak için, dinlenilecek müzik hakkında ön bilgiye sahip olmak ve ses özelliklerine dikkat ederek dinlemek gereklidir. Bu basit bilgilerin yardımıyla toplumun her kesiminden insanlar klasik müziği anlayarak sıkılmadan dinleyebilir.

Romeo_er2
04/11/2008, 00:10
kesinlikle güzel bir açıklama olmuş..bende müzisyenim..hem eğtimini alıyorum hemde operada çalışmaktayım..siteden çıkıcak sonuçları merak ediyorum..genelde herkes 1 veya 2 kez gitmiş oluyo..biz her gün mecburi :D

OzzY
04/11/2008, 01:00
kesinlikle güzel bir açıklama olmuş..bende müzisyenim..hem eğtimini alıyorum hemde operada çalışmaktayım..siteden çıkıcak sonuçları merak ediyorum..genelde herkes 1 veya 2 kez gitmiş oluyo..biz her gün mecburi :D
Yazı bana ait. yine mecburiyetten katıldığım bir konferanstaki bilgileri kullanarak yazdım.
lisede 1 kere klasik müzik(uyumuştum)
1 kere opera ya gittim
üniversitedede 1 kere klasik müzik konserine katıldım

yukardaki yazının kaynağı olan konferansıda sayarsak 4 kere gitmişim :D
umarım tekrar mecbur kalmam :D:D

kornman887
26/03/2011, 15:00
Konu hortlatmaca. Bakalım 2008 den bu yana forumumuzun müzik zevkleri değişmiş mi?

Yazı bana ait. yine mecburiyetten katıldığım bir konferanstaki bilgileri kullanarak yazdım.
lisede 1 kere klasik müzik(uyumuştum)
1 kere opera ya gittim
üniversitedede 1 kere klasik müzik konserine katıldım

yukardaki yazının kaynağı olan konferansıda sayarsak 4 kere gitmişim :D
umarım tekrar mecbur kalmam :D:D

Klasik müzikte ülkemizde uygulanan politikanın biraz yanlış olduğunu düşünüyorum. İnsanlara direk romantik dönem eserlerini sunarsanız tabiki sıkılırlar... Önce barok dönemden başlamak gerekiyor kanımca.

Maxim Vengerov'u dinleme şansın oldu mu hiç? Türkiyeye 6 ayda bir geliyordu bi ara =) Kendisi bana klasik müziği sevdiren adamdır bach ın şakon yorumuyla (BWV 1004)

Erdem Bozdağ
26/03/2011, 15:55
üniversitede son sınıftayken seçmeli ders diye klasik müzik dersi almıştım biraz da dalgasına:)adını unutmam hiç hocanın engin sansaydı.biz seçmeli ders rahat geçer derken hoca baya ciddiye almıştı işi.Zorla 2 opera,2 klasik müzik konserine götürüp sonra da rapor yazdırmıştı.Opera da hakkaten çok sıkılmıştım,ama uyumamıştım bu da bir başarı olsa gerek :):)

fiko
26/03/2011, 16:04
inanın hiç ilgimi çekmedi ama şunu söylemek istiyorum araç üzerine kuralan bir forum sitesinde bu tarz etkinlilkleri,meslekleri.eğitimini alan arkadaşların olması beni çok sevindiriyor.çünkü sürekli araç üstündesiniz ve buradada aynı şey devam ediyor.tabi olacak ama bunun yanında sosyal yaşamın gıdası olan etkinliklerin olması,o işle uğraşanların olması SÜPER......

Romeo_er2
26/03/2011, 18:29
Bilmeyenler icin soyleyeyim bende cocuklugumdan beri muzikle ilgileniyorum hatta bu sene 10yillik egitimimin ardindan hcettepe konservatuvarindan mezun oluyorum..ayriyetten ankara opera da calismaktayim :)

JASMINE
26/03/2011, 23:49
Aslında beni çok rahatlattığı için mümkün olduğunca dinlerim. (Yalnızsam tabiki. Arabada başkaları varsa bu süre max. 2-3 dk geçemiyor :) )

Daha önce de operaya gittim. En son geçen yıl oratoryoya gitmiştim. Ancak arabamda deniz kenarında klasik müzik dinlemenin keyfi çok ayrı :)

Mjet
27/03/2011, 11:26
kanka hiç gitmedim götürsene :D