PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City motorunun tamiri mümkün müdür?

yakupca
30/10/2008, 16:42
merhaba arkadaşlar. başlıkta dabelirttiğim gibi aracımın city motoru ara ara arıza veriyor. sola eğimli uzun dönüşler de sertleşip kalıyor. servisin söylediği mebla birhayli yüksek(1500 ytl) tamiri mümükünmüdür yada yaptıran arkadaş varmıdır bu servo motoru.?
fikri olan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

ABNEW
30/10/2008, 19:54
merhaba arkadaşlar. başlıkta dabelirttiğim gibi aracımın city motoru ara ara arıza veriyor. sola eğimli uzun dönüşler de sertleşip kalıyor. servisin söylediği mebla birhayli yüksek(1500 ytl) tamiri mümükünmüdür yada yaptıran arkadaş varmıdır bu servo motoru.?

Yakup, sanayide tamir edilme ihtimali belki olabilir.Ancak servisle ısrarcı bir şekilde konuşulup fabrikasyon hatası olan bu servo motor garanti kapsamında yenilenebilir.(Garanti bitmiş bile olsa değiştirebilirler) Birkaç servisle ve hatta merkezle konuşmalısın.İyi niyet garantisi ile değiştiren arkadaşlar var.

Sitede servo motor değişimi ile ilgili bilgiler mevcut.Arama yaparak ulaşabilirsin, geçmiş olsun...

emresan87
30/10/2008, 20:22
Peki city modu herkeste sürekli açık mı? Yani çabuk bozulmaması için herhangi bir önlem alıyor musunuz ya da açıp kapatmak bozulmasını hızlandırır mı?

ABNEW
30/10/2008, 20:29
Emre, ilk seri GP larda bence servo motor hatası mevcut.Birçoğunda değişim yapıldı.Bu yüzden açıp kapama ya da kullanım sıklığına bağlı bir problem yok bence,

Bu arada benim city modu sürekli açık...

Ziyaretçi047
30/10/2008, 20:44
Servisi zorlama şansın var, müşteri hizmetlerini felan da zorla. Olmadı bizim ülkemiz ve sanayimiz öyle bir şey ki her şeyin tamiri mümkün. Zehir gibi bir elektrikçi bulursan çok ucuza yapacağına inanıyorum.

Honor COOPER
30/10/2008, 20:49
arkadaşlar benim direksiyondanda sağa çevirmelerde tık tık diye ses geliyor.sizce bunun city ile alakası varmı?

OzzY
30/10/2008, 20:57
o sorun amortisör takozlarından kaynaklı diye biliyorum.

Honor COOPER
30/10/2008, 21:01
çözüm nedir ve ne gibi bir meblağla karşılaşabilirim hocam?teşekkürler.

OzzY
30/10/2008, 22:23
amortisör takozlarını garantiden değiştiriyolardı ancak sorun ve çözümü konusunda yanılıyo olabilirim. fiyatları hakkında bilgim yok.

byrvo
30/10/2008, 23:21
arkadaşlar benim direksiyondanda sağa çevirmelerde tık tık diye ses geliyor.sizce bunun city ile alakası varmı?
aynı sorun bende de var city motorumda arzalanmıştı, garantiden değişti ve bana artık sıkıntı geldi bu arzalardan.. Servisle mücadele edecek takatim kalmadığı için götürmüyorum:agiskavgasi:

ABNEW
30/10/2008, 23:27

Onur, sesin nereden geldiği önemli.Direksiyonda da hafif titreşimler hissediliyorsa (servo motor kaynaklı) ve direksiyon simidinde kendiliğinden hareketlenme varsa (Özellikle sola doğru) sorun city-servo motorudur büyük bir ihtimal...

Honor COOPER
30/10/2008, 23:47
Onur, sesin nereden geldiği önemli.Direksiyonda da hafif titreşimler hissediliyorsa (servo motor kaynaklı) ve direksiyon simidinde kendiliğinden hareketlenme varsa (Özellikle sola doğru) sorun city-servo motorudur büyük bir ihtimal...
hocam ses aşağıdan geliyor sanki direksiyon mili dönerken bir nesneyi çevirdiğinde zorlanmasından gelen tıkırtı gibi.cityi hiç kullanmıyorum bu ses kapalıykende var.bende ondan korktum ama hiç aklıma getirmiyorum.lakin aracımın garantisi bitti garantisi bitmesine rağmen çözülen vakalar varmı bildiğiniz.sonuçta bu araçların %50 sinde meydana gelmiş galiba kronik çözerlermi sizce beni yormadan?
teşekkürler.

ABNEW
31/10/2008, 00:08
Onur, garantisi bittiği halde garanti kapsamına alınan onarımlar vardı site kullanıcıları içinde.Eğer böyle bir sorun varsa önceden de belirttiğim gibi ısrarcı birşekilde durumun kronik olduğunun servislere bildirilmesi gerekiyor, umarım ciddi bir problem yoktur...

CesSpOoL
01/11/2008, 23:04
Benim servisle görüştüğüm kadarı ile tamir imkanı yok.
Fakat aracının garantisi bitmiş dahi olsa (Servis bakımların eksiksiz ise) bölge müdürlüklerinden onay alınarak city motorunu değişebilirsiniz. Örnekleri vardır (Ben). Kolay gelsin..

CesSpOoL
01/11/2008, 23:13
çözüm nedir ve ne gibi bir meblağla karşılaşabilirim hocam?teşekkürler.
Eğer rulmanlar dağılmamış işe amortisörleri çıkartıp rulmanları yağlatabilirsin. Benim city değiştiğinde yapılmasını rica etmiştim.. 120 ytl işçilik ücreti vermiştim.. indirimle 100 liraya bitmişti. 3 aydan fazla oldu sanırım, sorunsuz kullanıyorum o günden beri..

plastro
02/11/2008, 00:16
Büyük ihtimal amortisör takozlarından olabilir bendede oldu servis garantiden değiştirdi ses gitti

Yalın
02/11/2008, 09:40
City motorunun bozan etkenler
kaldırıma cıkmak,sert cukura girmek ve yanaşırken kaldırıma tekerleğin vurması kısa zamanda arızaya sebeb verir bunlara dikkat edilirse daha iyi olur ayrıca çok iyi bir elektrikci arızayı giderir ist atatürk san.sit. giderseniz aradığınızı bulabilirsiniz
dışarıda işlem yaptırmadan servisle görüşün tabiki tüm bakımların yapılmış olması gerek ayrıca tatlı bir dille şikayetinizi belirtin çözüm bulamzsanız ondan sonra merkezle temasa gecin

Buremir
02/11/2008, 09:46
city motorun kronik arızasından bahsediyor iseniz ki öyle tamiri mümkün değildir arkadaşlar bunun en büyük belirtisi direksiyonun sağa normal sola ise çok hızlı dönmesidir hatta kendi kendine hızlı bir şekilde sola dönenini bile gördüm bunun için bir kaç arkadaşımızın önerdiği gibi servisle irtibata geçmenizdir geçmiş olsun

koraykey
02/11/2008, 10:56

Öncelikle geçmiş olsun. Arkadaşım bu kronik problem ve tamirine ya da parasını vermeye girişme. Grande Punto su olanların %80inde bu çıkmıştır. Yapacağın servisi sıkıştır servis olmaz ise müşteri hizmetlerini ara bunun kronik problem olduğunu ve bir çok arkadaşının bunu değiştirdiğini ellerinde belge olduğunu eğer yapmazsanız 1.500 lira o motora vereceğime elimdeki belgelerle hukuki yollara gideceğini söyle. Kesin bedavaya yaparlar hatta onlar sana garantin bitmiş derlerse de "Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz." de dolayısı ile zaman aşımı ya da garanti bitmesi sözkonusu değil de :whip0000:

byrvo
02/11/2008, 12:37
city motorun kronik arızasından bahsediyor iseniz ki öyle tamiri mümkün değildir arkadaşlar bunun en büyük belirtisi direksiyonun sağa normal sola ise çok hızlı dönmesidir hatta kendi kendine hızlı bir şekilde sola dönenini bile gördüm

Benim ki sola 180 derece tur atıyordu.. O derece yani:whip0000:

ocean_1919
02/11/2008, 18:17
Peki arkadaşlar bu sorun genellikle ne kadar zaman sonra ortaya çıkıyor? Araç trafiğe çıktıktan kaç ay sonra yada kaç km sonra?

ABNEW
02/11/2008, 18:30
İlker, bu değişebilir, kullanım sıklığına, servo motora, ne kadar zorlandığına ve biraz da şansa bağlı.Ancak takip edebildiğim kadarıyla son modellerde bu şikayet artık yok gibi.Sıklıkla 2006 modellerde bu sorun var.En son Mayıs 2006 model mjtd ile geçen ay bu sıkıntıyı arkadaşım yaşamıştı...

byrvo
02/11/2008, 20:24
ben Şubat 2006da aldım yaklaşık 6 ay önce bozuldu..22000km de falandı..

yakupca
03/11/2008, 16:09
arkadaşlar benim aracım 2004 model punto dynamık

city motoru arızalı olan araç yani.

ve yıl 2008 . ben aracın 3. sahibiyim. fakat araç tüm bakımlarını yetkili serviste (KOnya Koyuncu Servis) yapılmış.

sizlerin dediği gibi sadık müşteri sınıfına benide alırlarmı.

servisçi arkadaşlar yardım?

Buremir
03/11/2008, 22:22
arkadaşlar benim aracım 2004 model punto dynamık

city motoru arızalı olan araç yani.

ve yıl 2008 . ben aracın 3. sahibiyim. fakat araç tüm bakımlarını yetkili serviste (KOnya Koyuncu Servis) yapılmış.

sizlerin dediği gibi sadık müşteri sınıfına benide alırlarmı.

servisçi arkadaşlar yardım?

Valla ne diyim servisle sizin aranızdaki samimiyet ne derece de bilemiyorum ancak aracın üçüncü sahibi olmanızı ve 2004 model olmasını düşünürsek bunlara artı olarak sizin aracınız grande değil de normal punto sanırım onlarda bu arıza kronik olmadığı için olmaz desem yeridir iyi şanslar

ABNEW
03/11/2008, 23:27
Valla ne diyim servisle sizin aranızdaki samimiyet ne derece de bilemiyorum ancak aracın üçüncü sahibi olmanızı ve 2004 model olmasını düşünürsek bunlara artı olarak sizin aracınız grande değil de normal punto sanırım onlarda bu arıza kronik olmadığı için olmaz desem yeridir iyi şanslar

Cengiz bence mk2b puntolarda da servo motor arızası kronik bir problem.Zamanında benim de başıma gelmişti ve garantiden değiştirilmişti.Servisle görüşmekte yarar var derim...

bura_
28/02/2009, 22:56
geçmiş olsun dostum sorunun aynısı benim arabamda da vardı arabayı ilk aldığımdan vardı yani fabrikasyon hatası puntoların genelinde var bu sorun benim bi arkadaşım bu sorun yüzünden arabayı aldığı servisi ve fabrikaya dava açtı 1 yıl kadar sürdü ama sonunda davayı kazandı arabaya ödediği paranın tamamını faiziyle beraber geriye aldı sena da tavsiyem garantin bitmişde olsa servise gidip konuşman olmadı
müşteri hizmetleri araman dava açacığı sölemen yardımcı olacaklarını sanıyorum inşallah hallerdersin de kurtulursun bu sorunun dan

h k
02/03/2009, 00:26
ingilterede 250 pounda stilonun direksiyon sistemi tamir oluyormus , gp içinde fiyat teklifi duruma göre yapılır diyorlar. yani bu meretin tamiri / bakımı mümkün. yeterki adamını bulalım. servisin ağzına bakmadığımız sürece olmayacak şey değil.

https://www.bba-reman.com/catalogue/DetailedProduct.aspx?DetailedProduct=1510

usermm1
02/03/2009, 00:47
2008 lerde city arızası veriyormu? yoksa sadece 2006-2007 mi?

femoli
02/03/2009, 10:31
2006 diye bir şey yok hepsinde olabilir ama ekserik 2006 larda meydana gelmiştir..

furkandnr
02/03/2009, 11:05
peki....
***Devamlı kapalı tutsak yinede bozulma ihtimali varmı acaba
***Diğer sorum ise bozulduğunda (city moturu kapalıyken) normal kullanımda sorun cıkartıyormu

OzzY
02/03/2009, 23:09
ben genelde (%90) kapalı tutuyodum bozuldu, daha az hissedilir olsada kapalıykende arıza belliydi

pdr42
02/03/2009, 23:43
benim direksiyon ikinci kez değişti. ilk aldım 5800 de arıza verdi değiştridim sonra40 binde yine arıza verdi yine degistrdim. uzatılmıs grantim oldugu icin sorun yok..

soldierkan
04/03/2009, 22:36
ya benim aracımda 2006 39500 de 2010 nisanında uzatılmış garantim bitiyor :( ozamana kadar bu city motoru bozmam lazım :D sonra 1500 ytl ödemiyim :D

zetalpzet
31/03/2009, 09:27
yaptığım araştırmalar sonucunda city motorunun çoğu gp da kronik bir arıza yani bazı araçlarda üretim hatası diyebiliriz.ancak fiat bunu kabul etmiyormuş.bi arkadaşımız bu sebeple fiata dava açmaya hazırlanıyor.onunla irtibata geçmeni tavsiye ederim boşu boşuna 2.000 lira verme derim.Fiat'a davayı açıyorum, tek eksiğim yardımlarınız konu başlığı ile forumda yazısı var mutaka oku derim.

herby
08/04/2009, 12:18
Arkadaşlar bu problemle karşılaşanlar ortalama kaç km de karşılaştılar??

Ziyaretçi047
08/04/2009, 15:14
Kapalıyken nasıl bozuluyor ve bozulduğunu nasıl anlıyorsunuz. Hiç kullanmadım diyebilirim. 6 ayda bir basıyorum çalışıyor mu diye...

OzzY
08/04/2009, 17:29
Kapalıyken nasıl bozuluyor ve bozulduğunu nasıl anlıyorsunuz. Hiç kullanmadım diyebilirim. 6 ayda bir basıyorum çalışıyor mu diye...
ses yapıyodu bozulduktan sonra açıkta olsa kapalıda olsa...

61vn
14/10/2016, 18:23
şuan servisten geliyorum.city arızası ile ilgili.belli bir şese numarası aralığındaki direksiyon motorunu fabrika değişiyormuş.fiyatı 3200 küsür tl.sipariş edildi.fakat türkiyede parça yok ve yurt dışından gelecek.bir ayı bulur dediler parçanın gelmesi