PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Su birikintisi

ERDİ
27/10/2008, 13:52
pazar günü yoğun yağmur nedeniyle oluşan su birikintisinden bende geçmek zorunda kaldım su birikintisi kapı ve marbiyel arasına kadar geldi motoroda girmiştir kesinlikle bu su aracın motoruna zarar vermiş olabilirmi acaba araç hiç istop etmeden çok rahat geçti ama yinede tereddüt içinde kaldım motora zarar verir diye

hunter
27/10/2008, 13:59
valla geçen senelerde bende yarım metreyi bulan su birikintisinin içinden geçmek zorunda kaldım.Maşallah tık demedi.jip gibi geçtim suyu valla :)

ERDİ
27/10/2008, 14:09
aynen katılıyorum jip gibi hiç banamısın demedi geçerken:)

Yalın
27/10/2008, 14:45
Derin Sudan Geçmek:
Taşmış dereler, nehirler veya büyük su birikintilerinin içinden geçerken aracınızın hızını kesin. Aracın geçtiği kısımdaki suyun derinliği önemlidir. Genel olarak araçlar, radyatör pervanelerinin alt kısmına kadar suya girebilirler. Normal olarak radyatör pervanesinin yerden yüksekliği 25-30 santimetre arasındadır. Bu mesafe aracın tekerleklerinin orta noktası ile lastiklerin yere değdiği nokta kadardır. Bu ölçümlerden de anlaşılacağı gibi mütevazi bir aile otomobili 25-30 santimlik bir su birikintisinden geçebilecek yetenektedir. Bu noktanın üstüne su geldiği takdirde, su damlacıklarını kuvvetli bir sprey gibi motorun üstüne püskürtür. Benzinli araclarda bu su bombardımanı bujilerin ve distribitörün ıslanmasına neden olur ve araç stop eder. Tam su birikintisinin ortasında da kalır. Dizel araclarda suya 1 veya 2. vitesle girin. Böyle yapıldığında su lüzumsuz olarak sağa sola sıçramaz. Sürat yavaş fakat aracın devri yüksek olmalı. Sudan geçiş sırasında vites değiştirmeyin. Geçtikten sonrada frenleri kontrol edin. Frenler sık ve kesik basılarak kontrol edilebilir.
aman dikkat

mustafaf
27/10/2008, 15:25
bende bundan 2 yıl kadar once doblo 1.9lt jtd ıle baya bı suyun ıcınden gecmıstım mersınde.yolda benzınlı bmwler,mercedesler kalırken ben devam etmıstım :D ama daha sonra bakımda onunla alakalı bır agrıza cıkmıstı ama tam hatırlayamıyorum.yınede denıldıgı gıbı yavas gecmekte fayda var...

anvil
27/10/2008, 16:21
2 yıl önce ben de o sudan dobloyla geçmiştim Mustafa. araba tık dememişti :)