PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arıza: Hararet yapma (Yağ ve antifriz birbirine karışmış)

fatihhhh
22/10/2008, 08:30
başlıktada belirttiğim gibi aracım arıza yaptı ve yolda kaldım.
makul bi hızda, herzamanki seyrimde iken, birden ikaz sesi ile irkildim. kadrana baktığımda hararet ibresi en üst sevyeyi gösteriyor ve hararet ışığı yanıyordu. sağa çektim rölantide araba çalışmaya dewam etti.
fiat yol yardımını aradım 40-50 dk sonra yol yardımı geldi.
15-20 dk içinde problem belirlendi. motor yağı ile radyaatördeki antifriz birbirine karışmış.
fiat yol yardımı aracılığı ile çekici çağrıldı. 30 dk sonrada çekici geldi.
kullanım hatasından kaynaklanmadığı için hasarlı parçalar garantiden değişti.
sarf malzemesi olarak kabul edilen antifriz ve motor yağı ücreti benden istendi. bende nazik bi dille reddettim, yardımcı olmaya çalışacakları söylendi ve gerçektende daha sonra hiç bir ücret ödemedim.
değişen parçalar.
1-motor ısıtıcısı
2-radyatör.
genellikle doblolarda görülen, puntolarda ender görülen problemeler arasındaymış. benim puntişin başına geldi, umarım sizinkinin başına gelemz.
hoşkalın.

zaferkaplan
22/10/2008, 08:46
üzücü bir durum geçmiş olsun

mustafaf
22/10/2008, 09:42
gecmıs olsun.sızı uzmeden sorunu cozmelerı guzel bırsey.ılgılenen servısıde tebrık etmek lazım...

ekorkut
22/10/2008, 11:27
Benzinlileri bilmiyorum ama normal şartlar altında bizim dizellerin hararet ibresi 1 mm kadar bile oynamıyor. İkaz maalesef çok geç gelmiş, geçmiş olsun. Dizellerde hararet sonucu conta yakmak benzinlilere göre daha zorken, nasıl bir ikaz sistemi yaptılarsa o kadar süre yüksek hararetle yol yapmana izin verip, conta yaktıktan sonra ikaz veriyor. Kapakta bir eğilme falan yok muymuş? Yağı değiştirdik, suyu değiştirdik, radyatör vesaire kadar basit miymiş bu durum? Kapak contasını değiştirmediler mi? Yağ su birbirine karıştığına göre conta kesin yanmış zaten. Motor bloğu, kapak incelenmemiş mi eğilme bükülme var mı yok mu diye? Arabanızdaki çekişi, yağ su durumunu (karışıyor mu diye) kendiniz takibe alın. Zaten bu durum sözkonusu ise, çekişten de hayır gelmez kendini belli eder.

ERC
22/10/2008, 11:41
gecmis olsun wala allah gostermesin kimseye peki bunun nedini neymis ne sebebiyet oluyormus servis bilgilendirdi mi bu konuda?

usermm1
22/10/2008, 12:05
silindir kapağı contası yanmış demedilermi? radyatör arızalı olabilir ama sadece radyatörle kurtulmazki o motor !!

Ziyaretçi047
22/10/2008, 12:14
ilk defa bizim multijetlerin motor problemini duymuş gibiyim. hazırlıklı olalım bari. bu arada ikazla ilgili hatırlatma. ikaz sadece hararet tavan yaparsa geliyor ve kırmızı lamba yanıyor. o aşamaya kadar siz harareti periyodik olarak gözünüzle kontrol etmelisiniz.

byrvo
22/10/2008, 13:36
ilk defa yolda kalan bir GP duydum.. Çok geçmiş olsun..

ABNEW
22/10/2008, 14:42
Fatih geçmiş olsun, yalnız sorununu tam olarak anlamış değilim.Eğer conta kaynaklı ise daha büyük hasarlar meydana gelmiş de olabilir denildiği gibi.Ancak servis, söylediğine göre sadece radyatör elemanlarını yenilemiş...?

Ah-MeT
22/10/2008, 15:35
üzücü bir durum olmuş, sonucu tatlıya baglanmasına sevindim gecmis olsun:)

Muhendis06
22/10/2008, 19:42
bulanik bir ariza durumu...

DAYI
22/10/2008, 21:22
Arkadaşım geçmiş olsun..Aracınızda meydana gelen arıza yağ ısı değiştiricisi dediğimiz parçanın arızalanmasıyla meydana gelmiş.Servisin yaptığı işlem ısı değiştiricisi değişiminden sonra soğutma sistemini yağdan arındırma ve akabinde silindir kaçak testi dediğimiz kontrolün yapılması en sonda antifiriz konmasıdır.Hiç bir servis kontrol sonrası yanık olan bir conta ile aracı servisten göndermez.Yanlız bundan sonra tekrar servise giderek soğutma sisteminde yağ kalıntısı olup olmadığını kontrol ettirin.Zira dizel motor yağının su içerisinden temizliği oldukça zahmetli ve zaman alan bir işlem.Daha sonra ek depo içerisine bir miktar daha yağ kalıntısı gelebiliyor bu da ek depoyu temizleyerek gideriliyor.Saygılarımla..

fatihhhh
24/10/2008, 11:06
evet,
dayı rumuzlu arkadaşımızın dedikleri aynen oldu, çok zahmete girmişler servis elemanlar. 1 hafta sonra konrole götürcem o sırada sorarım bu conta meeslesini.

ben ayda yılda 1 kez hararet göstergesine bakardım ve hep makul derecedeydi, 1 mm bile kımıldamazdı. yolda giderken ikaz verdiğinde anlamadım başta yakıt ikazı sandım daha sonra farkettimki hararet ışığı yanıyo çok da şaşırdım 1 mm bile yükselmeyen ibre tavan yapmış ve ikaz vermişti.
h

meaculpa
30/08/2010, 13:35
Merhaba,
Aynı sorundan dolayı bende yolda kaldım ilk defa GP ile. Hararet yükselmesine rağmen ikaz lambası hiç yanmadı ama motordan gelen değişik bir ses farkettim ve bir koku vardı. acil servisi çağırdım. devirdaim pompası dağılmış. hiç su kalmamış araçta. dediğim gibi hiç bir uyarı vermedi...devirdaim pompaası değişmesine rağmen yağılan testlerde silindir kapağında sızıntı varmış ve 3 gündür serviste bekliyor. conta yandıysa contayı değiştirip vericekler ama kapakta sorun varsa 4-5 gün daha burada kalıcaqk dediler... siz siz olun 2-3 günde bir GP nizin suyuna yapına ve sesine bakın çünkü bu gibi ön4emli durumlarda uyarı vermiyor araba. yolda kalınca anlıyorsunuz. umarum bu durum arabanın değerine zarar vermez.

culudamar
07/09/2010, 17:28
Aynı şey benim de başıma gelmişti: benim yazışma (https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/18335-motor-yagi-radyator-suyuna-karismis.html)