PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat uno

xmen
19/10/2008, 23:30
Merhaba arkadaşlar,

Fiat uno marka aracı ( 70s , 60s , sx ,vs... tümü ) araştırıyorum. Araca kafayı taktım. Bu aracı kullanan arkadaşların teknik anlamda fikirlerine ve önerilerine ihtiyacım var. Şimdiden tşk.

byrvo
19/10/2008, 23:46
iki sene boyunca sx kullandım.:cool: Oldukça seri ve hızlı, bir o kadar da dengesiz, yol tutuşu zayıf bir arabaydı.:motorcu:Ağırlığı yanlış hatırlamıyorsam 900kgnin altında ve 75h dolaylarında 1.4 motor bu kadar hafif olan araca ciddi bir atiklik kazandırıyor ama aynı zamanda birden bire kontrolü yitirmenize yol açabiliyor :weight1:( Her daim arkası savrulur). Genel olarak hepsi 120 yi geçince titremeye ve yolda gezmeye başlar, bir nevi kullanıcısına "daha fazla yüklenme bana" :pokey000:der. Direksiyonu pek hafif değildir.:glare000: Pek bir arıza çıkartmadı, oldukça az benzin yakıyor.:cool0000:

Sonuç olarak aracın sınırlarını iyi öğrenirseniz top gibi bir araba, bence memnun kalırsınız. :cool:
(Şehirler arası yolda kendinizi okyanustaki küçük bir balık olarakhissetmeniz büyük olasılık):pirate20:

xmen
19/10/2008, 23:51
bilgi için tşk recep bey.

peki kronik sorunlar var mıydı mekanik düzende ?

ABNEW
20/10/2008, 00:01
4 yıl boyunca 1.4 i.e kullandım.Araçta kronik bir problem yoktu.Yalnız epromları fazla dayanmıyor.4-5 senede bozulabiliyor.Oldukça pahalı bir parça.Onun dışında yakıt tüketimi fazla değil ama güncel motorlar kadar da az değil maalesef.Performansı gerçekten iyidir.Yaklaşık 11 sn de 100km/s e ulaşıyor.Son hız olarak ise 170km/s lere gelebiliyor...

byrvo
20/10/2008, 00:01
Valla ben ciddi bir şeyle karşılaşmadım.. Eski olmaları nedeniyle vites geçişlerinde sorunlar olabiliyordu. Örneğin benimki geri vitese zor geçerdi. Bakımlı bir uno motor arızası çıkarmaz ve sizi yolda bırakmaz..

xmen
20/10/2008, 00:05
alınabilir yani :)

gerçi her arabaya düzenli bakım yapıldığında zaten sorun olmayacaktır.

enjeksiyonlu mu uno lar ?

ABNEW
20/10/2008, 00:13

sx ler ve i.e. ler tek nokta enjeksiyonlu...

xmen
20/10/2008, 00:17
tşk arda bey.

bu arada konuyu hangi kritere göre taşındı bilgi alabilir miyiz bir kullancı olarak ???

byrvo
20/10/2008, 00:17

vosvoslarla eski amerikan arabaları hariç:cool:
alınır ve kullanılır, unolar iyidir..

xmen
20/10/2008, 00:25
neyse ,

recep bey tekrar tşk cevaplar için. iyi geceler...

şekerlioğlu
20/10/2008, 00:54
yaklaşık 5 yıl kullandım.hiçbir problemle karşılaşmadım.kalkışlarda eski kasa 3.16'lara bile kafa gösteren ataklıkta, bir araba idi.ve çok memnundum.temiz bir araba ise,düşünmeden alınır.

ABNEW
20/10/2008, 22:49
tşk arda bey.

bu arada konuyu hangi kritere göre taşındı bilgi alabilir miyiz bir kullancı olarak ???

Rica ederim;

Genel Bölümünde Grande Punto ile ilgili başlıklar olduğu için Diğer Fiat Binek Modelleri'ne taşındı...

aayhan36
21/10/2008, 10:14
ben de iki sene uno kullandım. modeli 70sx ie orjinal klimalıydı.
subay bir bayandan almıştım.çok temizdi. otobanda rahatlıkla
140 yapabiliyordum. klimalı modellerde kalorifer musluğunda problem yaşanabiliyor
kireçlenme yapıyor . mutlaka saf su kullanmak gerekiyor. musluk sıcak ve soğuk
ayrımını yaptığı için çok önemki, bu nedenle kotrol düğmesini arada sırada bir sıcağa bir soğuğa çevirmek gerekiyor. güvenlık açısından eksikleri var , bu kanuda bir takıntın yoksa
tavsiye ederim.
uno yu grande punto almama rahmen bazen arıyorum açıkçası.

xmen
21/10/2008, 11:40
ayhan cevap için çok tşk,

klima o model için lüks kaçar zaten :) klimasız olsun

ben sadece motoru temiz olsun istiyorum....

yağ yakma vs gibi problemler olur ise o zaman çöpe at arabayı . dikiş tutmaz :)

tecrübe ile sabittir ( eskiden broadway vardı da...)

byrvo
21/10/2008, 17:49
arkadaşlar resmen bu link yüzünden eski arabamı, mavi unomu özledim.. :-(Evde fotolarını falan çıkarıp bir ton tribe girdim..:(

Ziyaretçi047
21/10/2008, 22:32
Genel olarak iyi arabadır. Motor arızası olsa bile tamiri basit kolaydır. Ataklığı iyidir enjeksiyonlu olalın. 800kg olduğu için iyi kalkar iyi hızlanır. Ama çok tehlikelidir. 50km hızla hafif direksiyonu kırsan bir de lastikler iyi değilse dönmeye başlarsınız. El freni çekmeden drift yapmak için idealdir. :)