PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sanırım baskı balatayı yaktım

onddoner
19/10/2008, 22:21
arkadaslar bugun ıstanbulun yogun trafıgınde sürekli dur kalk yaparken cok kotu bir koku ve cok fazla duman geldi. sanırım baskı balatıyı yaktım. ama araba suanda gider durumda. asıl sorum ise su arkadaslar baskı balatanın değişmesi gerekirmi yoksa birmüddet daha kullanabilirmiyim???

ERC
19/10/2008, 22:25
gecmis olsn baska balata yanar baski balata normal kullanimda arabayi deli gibi uzun sure irade eder ama bu olay baski balatanin omrunu sadece cok az kisaltir o kadar.1 ay her dakka yaksan baski balatanin omru ole biter:)

CaGRi
19/10/2008, 22:26
baskı balatayı yanmaz. o dediiiniz koku baskı balatadan geliodur ama çok fazla zorlandııından dolayı. normal balatalara benzetebilirsiniz mantığını çok zorlayıp ısınınca balatalar tutmaz, baskı balatada aynıdır. çok ısınınca kaçırabilir. soğuyunca bişi olmaz yani. değiştirmelik bi durum yoktur.. bnde de biçok defa oldu...

Buremir
19/10/2008, 22:26
çok fazla yaktıysanız yani tamamen yandıysa zaten artık hareket etmeyecektir ancak anladığım kadarıyla çok yanmamış onun için daha uzun bir müddet kullanabilirsin tabii yanmanın derecesine göre kalkışlarda titreme yada debriyaj da sertlik oluşabilir .. çok geçmiş olsun

Ziyaretçi047
19/10/2008, 23:44
soğuyunca düzelecektir. takma. sorun olsaydı orada kalırdın.

kukart
20/10/2008, 12:31
baskı balata küt diye bitmez biterse zaten cihan nın dediği gibi orada kalırdın... benim baskı balata, geri vitese geçmede zorluk çekiyordum, Hatta geri vitese takmak için aracı stop ediyordum geriye takıp viteste çalıştırıyordum... tabi fazla sürmedim birkaç gün sonra değiştirdim (di) ;) ...

tusunami
20/10/2008, 12:46
çok fazla yaktıysanız yani tamamen yandıysa zaten artık hareket etmeyecektir ancak anladığım kadarıyla çok yanmamış onun için daha uzun bir müddet kullanabilirsin tabii yanmanın derecesine göre kalkışlarda titreme yada debriyaj da sertlik oluşabilir .. çok geçmiş olsun

Aynı sorun bende var kalkarken titriyor araç:(

Buremir
20/10/2008, 23:15
Aynı sorun bende var kalkarken titriyor araç:(

dediğim gibi baskıyı yakarsanız titreme yapar ama yanmadığı halde yapıyor ise servise baktırabilirsiniz bi kontrol etsinler isterseniz bu arada istanbulda hangi servise gidiyorsunuz ?

internetonur
20/10/2008, 23:23
geçmiş olsun merak ettim kaç kilometrede acaba araç.

Riddle
27/12/2008, 22:01
Arkadaşlar konu biraz eski ama bugün aynı sorun benim başıma geldi . Kitlenmiş trafikte yokuşta yarım saatten sonra arbam 1nci viteste kalkarken aşırı titremeye başladı. Ne kadar debriyaj gaz ayarı yapsanızda araç az veya çok titriyor. Aynı sorun ikinci viteste olmuyor . Sorun baskı balatadanıdır ?

Ziyaretçi047
28/12/2008, 02:57
Baskı balata aşırı ısındığı için kaçırmaya başlar. Bu normaldir. Balatanız hasar görür ama kullanılamayacak hale gelmez. Ben aylardır silkeleyen balatayı kullanıyorum ama hala kullanıyorum. Yani kolay kolay yolda bırakmıyor.

berkant
28/12/2008, 22:25
benim arabamın debriyajından 2yle 3ü vitesten ayağımı kaldırınca inliyor ama herzaman yapmıyor kalkarkende 1. vitesde titriyor

arabam 25000de 10000dende beri bu sorun var

makeles
30/12/2008, 02:44
ilk 1000km de bende de 2-3 defa oldu sonrasında ne kadar zorlasam patinaj attırsam vs. hiç koku gelmedi.. alıştı yani..

narkoz30
01/01/2009, 09:20
Baskı balatanın ömrü ortalama iyi kullanılırsa 80-100 bin km dir.
Silkeleme yapan baskı balatalar aşınmış demektir. Aracı gösteri amaçlı kullanan arkadaşlar var ise süekli pati çektiren ani kalkış yapan falan bu da baskı balatanın ömrünü bitirir.

Mazda 323 sedan bir aracım vardı (ilk aracım) sene 1999 :) araç tem otoyolunun sltan çiftliği sapagına yakın yolda kaldı bir telefon açtım galericiye kalkıp geldi o zamanın parası ile çıkmasını 150 ytl ye taktılar baskı balatanın ne oldugunu tahmin ediyordum ama işte galericilerin yüzsüzlüğü Allah korusun kamyonun altında da kalabilirdik sol şeritte giderken balata beyaz bir duman çıkardı ve araç hiçbir viteste çalışmamaya başladı bende sağa çekip stop edip beklemek zorunda kalmıştım 2 saat cıvarı bu benim için çok acı bir olay ve insanlara karşı da (yemin etmeler vs dahil) inancımı kaybettiğim bir anımdır artık kimsenin lafına değil müspet ilime inanıyorum YETKİLİ SERVİSLER SAOLSUN. :)