PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : (Ufak) Kazalar ve Yapılması Gerekenler

lithium
15/02/2007, 14:16
Arkadaşlar, aracımı aldığımdan bu yana çok ufak iki kaza atlattım. Başıma gelenleri paylaşmak ve neler yapılması gerektiği konusunda (pahalıya) öğrendiklerimi paylaşmak istedim.

İlk kaza 2. köprü gişelerde başıma geldi. OGS'm olmadığı için para kuyruğunda bi 7-8 dakika bekledikten sonra gişeden geçmeme 2 araç kalmışken sağ tarafımdaki KGS tarafından arkadaki tüm kuyruğun önüne kaynamaya çalışan, Kartal kullanan bir cibilliyetsiz sol taraftan sıkıştırıp, yol vermeyince de aracıma vurup sıramı aldı. (bak yine sinirlendim, bir küfür ediyorum ki sormayın):ranting2: :ranting2: :ranting2:
Adamın yanında karısı küçük çocuğu filan var ki indiğimde kafayı yemiş bir haldeyken kendimi tuttum, adama bir yere gitmemesini söyledim. Tabi :ranting2: bastı gitti. Plakası ile beraber köprüdeki polislerin yanına gittim. Adamlar vur-kaç olayı olduğu için rapor tutamayacaklarını, karakola gitmemi söylediler... Sonuçta lafı daha da uzatmadan bu olayda öğrendiklerimi sayayım!:

1. POLİS her durumda RAPOR tutmak zorunda, tutana kadar ısrar edin!
2. Tutanak yoksa sigortaya aracınızı BEYANLI verirsiniz, ki bu durumda hata %100 karşıda dahi olsa sizin kaskonuz ödeyeceğinden hasarsızlığınız bozulur.
3. Beyanlı verdiğinizde sigorta ÖDEMEYEBİLİR.
4. Köprünün ASYA tarafındaki yarısı bir karakola, AVRUPA tarafı başka bir karakola bağlı, ama hangi karakol hala öğrenemedim 2-3 tane karakol dolaşmama rağmen.
5. Arabanızı seviyorsanız Kartal, Toros, dolmuş, taksi ve otobüslerden uzak durun.

Başıma gelen 2. olay da İTÜ kampüs içerisinde park yerinden çıkarken başıma geldi. Kar nedeniyle önümdeki bir beton çıkıntıyı görmediğim için marşpiyel kısmını sürttüm. Burda öğrendiklerim de:

1. İnatla polisi bekledim rapor tutsun diye ancak, kampüs vb. yerler SİTE İÇİ sayıldığı için oralara trafik polisi değil normal polis bakıyormuş. Normal polis de kaza durumunda KARAKOLDA tutanak tutup, sizi ALKOL muayenesi için teçhizatlı bir hastaneye gönderiyormuş (beni Cerrahpaşa'ya göndermeye kalktılar).
2. Site içi kazalar için başka bir ihtimal de adliyeye gidip ifade vermekmiş, kaza yaptığınızı belirtip 180 küsür lira harç filan ödüyormuşsunuz. Bunu pek anlamadım ama zaten 180 küsür lira veresim yoktu. O nedenle bu sefer de aracı beyanlı olarak sigortaya verdim.
3. Bizim arabaların ön görüş alanı çok zayıf... (Tamam ben de dalgın olabilirim:o_o: )

Benzer bilgileri paylaşmak isteyen varsa sevinirim, sonradan pahalıya öğreniyoruz böyle şeyleri.

microab
15/02/2007, 14:21
Geçmiş olsun kardeşim bee...

otoritec
15/02/2007, 14:26
LITHIUM MÜKEMMEL PAYLAŞIM...

paylaşım dediğin böle olur işte 8O... öncelikle çok çok geçmiş olsun umarım ileride başına bu tip işler hiç gelmez...

emeğe saygı artı rep8O

ABNEW
15/02/2007, 15:12
Geçmiş olsun, teşekkürler paylaşıma...

dagored
15/02/2007, 15:44
Plakası ile beraber köprüdeki polislerin yanına gittim. Adamlar vur-kaç olayı olduğu için rapor tutamayacaklarını, karakola gitmemi söylediler...

büyük geçmiş olsun.....
böyle bişeyi ilk defa duyuyorum adamlar saçmalamışlar.... :mad:

jeoenis
15/02/2007, 16:11
Öncelikle geçmiş olsun.
Benim en çok korktuğum dolmuşlar. Sanki yollar Adamların tapulu malı. Ankara dolmuşlarıda hızlı kullanır ama istanbulun dolmuşları ayrı bu kadar tehlikeli araçmı kullanılır.

ORACLE
15/02/2007, 16:19
Geçmiş olsun. İnşallah böyle şeyler ne senin nede bizlerin başına gelmez.
Bilgiler için çok teşekkürler

lithium
15/02/2007, 16:55
çok çok sağolun arkadaşlar, kimsenin başına gelmez umarım..

ama gelme ihtimali var maalesef, benzer deneyimler yaşayanlar da lütfen iletsinler, kaza olunca insan panik haliyle ne yapacağını bilemeyebiliyor, yoksa o köprüde kesin tuttururdum raporu ben...

bi de, dikkat edilmesi gereken araçlar arasında eski püskü vb. araçları olanları da her ne kadar bu tip muhabbetleri sevmesem de koymak istiyorum. biraz yeni-güzel araba kıskançlığı olabiliyor sankim... altındaki araba da çok matah birşey değilse daha rahat üzerinize sürebiliyor.. :(

Ryu
15/02/2007, 17:50
geçmiş olsun. yine bu sitede biris söylemişti. kaza yaptığınızda kaskolu olduğunuzu söylemeyin. bütün suçu üstünüze kalır demişti. doğruluk payı var. başıma geldi.

lithium
16/02/2007, 08:54
geçmiş olsun. yine bu sitede biris söylemişti. kaza yaptığınızda kaskolu olduğunuzu söylemeyin. bütün suçu üstünüze kalır demişti. doğruluk payı var. başıma geldi.

evet ya bak hiç dikkat etmemiştim sen deyince uyandım.. bana da polislerin ilk sorduğu şey kasko var mı olmuştu.. vay be...

x-troy
16/02/2007, 09:34
evet ya bak hiç dikkat etmemiştim sen deyince uyandım.. bana da polislerin ilk sorduğu şey kasko var mı olmuştu.. vay be...

doğrudur hocam kazada asla kakolu olduğunu söyleme, karşı tarafım kaskosu yoksa ve 8/8 suçlu olsa bile kabak senin kaskoya patlayabilir..

raporu tuttur, arabayı servise çektir (eğer yürümüyecek durumdaysa), sigorta şirketine haber ver, gerekeni onlar yaparlar..

geçmiş olsun bu arada,,,:nerd:

lithium
22/02/2007, 10:11
bu arada aracımı 2. olay neticesinde servisten aldım..

ön jantta da ufak bir eğilme vardı..
jantı ve lastiği toptan değiştirmişler:)
mis gibi olmuş arabam...

kızılbüyü
22/02/2007, 14:07
bundan sonra kazasız gunler dılıyorum kardes.tekrardan ck gecmıs olsun.

matrox
22/02/2007, 14:24
geçmiş olsun arabanın nazarı çıkmış derler bizde
daha büyüğünden korusun

Gajiin
22/02/2007, 14:36
lithium´isimli üyeden Alıntı
Plakası ile beraber köprüdeki polislerin yanına gittim. Adamlar vur-kaç olayı olduğu için rapor tutamayacaklarını, karakola gitmemi söylediler...

büyük geçmiş olsun.....
böyle bişeyi ilk defa duyuyorum adamlar saçmalamışlar.... :mad:

şimdi arkadaşlar aslında trafik polisi haklı. vur-kaç olayı tabir ettiğimiz kazalar aslında teknik olarak kazaya karışan bir aracın kaza mahallini terk etmiş olması halidir. bu durumda trafik zabıtasının(polisi) ya da genel zabıtanın(polisin) tutanak düzenleme yetkisi bulunmamaktadır. Bu ayrıntının yasal dayanağı Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin aşağıda alıntısını verdiğim 156 ıncı maddesidir:

TRAFİK KAZALARINA İLİŞKİN İŞLEMLER
Madde 156 - Trafik Kazaları ile ilgili olarak yapılacak işlemlerde aşağıdaki esas ve usuller uygulanır.

a) Kaza tespit tutanağının düzenlenmesi;
..
..
..
4) Hasarla neticelenen önceden meydana gelmiş ve yerinden kaldırılmış araçlar için trafik zabıtası ve genel zabıtaca hasar tespitine dair kazaya karışanlara verilmek üzere tutanak veya rapor düzenlenemez.

bu düzenleme hükmü gereğince adli kolluğu (karakol) başvurup genel hükümlere göre şikayetçi olunması gerekir. çünkü kaza yeri terk edildiği takdirde polisin (trafik ya da adli polis) kroki çizmesi,hasar tespiti yapması ve kusur dağıtması mümkün olmayacaktır.

umarım biraz teknik(!) olsa da bu bilgi işe yarar...

ORACLE
22/02/2007, 14:53
Teşekkür ederiz bilgi için :ok:

Ziyaretçi047
22/02/2007, 14:56
sağol bu ciddi ve güzel paylaşımın için.

Gajiin
22/02/2007, 16:37
rica ederim...:friendship:

lithium
23/02/2007, 08:47
lithium´isimli üyeden Alıntı

şimdi arkadaşlar aslında trafik polisi haklı. vur-kaç olayı tabir ettiğimiz kazalar aslında teknik olarak kazaya karışan bir aracın kaza mahallini terk etmiş olması halidir. bu durumda trafik zabıtasının(polisi) ya da genel zabıtanın(polisin) tutanak düzenleme yetkisi bulunmamaktadır. Bu ayrıntının yasal dayanağı Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin aşağıda alıntısını verdiğim 156 ıncı maddesidir:

TRAFİK KAZALARINA İLİŞKİN İŞLEMLER
Madde 156 - Trafik Kazaları ile ilgili olarak yapılacak işlemlerde aşağıdaki esas ve usuller uygulanır.

a) Kaza tespit tutanağının düzenlenmesi;
..
..
..
4) Hasarla neticelenen önceden meydana gelmiş ve yerinden kaldırılmış araçlar için trafik zabıtası ve genel zabıtaca hasar tespitine dair kazaya karışanlara verilmek üzere tutanak veya rapor düzenlenemez.

bu düzenleme hükmü gereğince adli kolluğu (karakol) başvurup genel hükümlere göre şikayetçi olunması gerekir. çünkü kaza yeri terk edildiği takdirde polisin (trafik ya da adli polis) kroki çizmesi,hasar tespiti yapması ve kusur dağıtması mümkün olmayacaktır.

umarım biraz teknik(!) olsa da bu bilgi işe yarar...

bilgilendirme için çok teşekkür ederim.. bunu öğrenmem iyi oldu..

ancak benim aracım yerinde duruyordu, yani ben duran birşeye dahi çarpmış olsam kasko vb. işler için, ya da, benim adamı mahkemeye verebilmem veya karakola şikeyet edebilmem için o an o tutanağın tutulması gerekiyor? ben de aracımı yerinden çekmiş olsam tamam, ama bu tutanak kusur dağılımı ya da hasar tespiti için değil, o tarih ve saatte bir kaza olduğu, kazaya karışan tarafın kaçtığını bildirir bir tutanak olacak. Zaten adam kaçtığı için kusur dağılımı diye birşey yok. Ben de o raporla gidip karakola suç duyurusunda bulunacağım...

alpcak
23/02/2007, 09:04
geçmiş olsun..paylaşımlar için de tşk.
maalesef mağduriyetin yanında bi de bu tür çözümsüzlükler insanın canını çok sıkıyor..ben de birkaç defa benzer olaylar yaşadım eski aracımla ama trafik kesilmesin, çok ciddi olmayan hasar yüzünden diğerleri de trafikte kalmasın diye anlaşmalı olarak kapattım olayları..ama maalesef bu da çözüm değil, çünkü o an hakkını aramazsan bi daha da zor alıyorsun.

bu nedenle boyle bir durum yaşarsam diye bi ara fotoğraf makinası taşıyordum arabada..şimdi cep tlf. var..kimsenin başına gelmez umarım ama olursa da ilk iş hemen bir fotoğraf çekmek ve bunu bi şekilde polisle paylaşmak belki çözüm için faydalı olabilir diyorum..

Gajiin
23/02/2007, 09:28
bilgilendirme için çok teşekkür ederim.. bunu öğrenmem iyi oldu..

ancak benim aracım yerinde duruyordu, yani ben duran birşeye dahi çarpmış olsam kasko vb. işler için, ya da, benim adamı mahkemeye verebilmem veya karakola şikeyet edebilmem için o an o tutanağın tutulması gerekiyor? ben de aracımı yerinden çekmiş olsam tamam, ama bu tutanak kusur dağılımı ya da hasar tespiti için değil, o tarih ve saatte bir kaza olkarakolduğu, kazaya karışan tarafın kaçtığını bildirir bir tutanak olacak. Zaten adam kaçtığı için kusur dağılımı diye birşey yok. Ben de o raporla gidip karakola suç duyurusunda bulunacağım...

senin araban duruyor olsa bile diğer araç kaza mahallini terk ettiği için soruç değişmez maalesef. ancak şunu söyleyeyim bu tür durumlarda kaskodan hasar bedeli almak ya da kaçan sürücüden şikayetçi olmak için sadece trafik polisinin tutacağı rapor gerekli değil. karakolun tutacağı raporla da kaskodan işlem yaptırabilir ya da Cmhuriyet Savcılığı'na müracaat edebilirsin.
Karakola gitmek için rapor gerekmez yani.

bunu şöyle düşün inşallah olmaz ama araban çalındığında nazıl trafik polisini değil adli polisi(karakol) arıyor ve suç duyurusunda bulunuyosun ve onların düzenlediği tutanakla sigorta şirketine gidiyorsun ya vur kaç lı kazalarda da aynen böyle olur.