PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapı modifiyesi (Tok kapanması için, Kapı şekil degiştirme değildir)

batuhann80
18/10/2008, 22:05
bir sayfada okumustum...
kuş lastigi gibi bir lastik,ama kapı fitilinin içinin genişligi kadar olacak.Bu lastigi,kapı fitili içi boş olan kanala sokarak tamamını dolduruyoruz..[bilmem anlatabildim mi?(şüphem var.)]:agri:
bu sekilde kapıların hepsine yaptıgımızda,kapının hızını,lastik daha dirençli kesebiliyor buda kapı ile araba kroserinin sert carpısmasını engelliyor...aynı bazı marka arabalarınki gibi tok bir ses ve kapanma saglıyormuş..
yanlız dikkat etmemiz gereken dolgu lastigi kalın olmamalıki kapıya cok baskı yapıp kapı ayarını bozmasın.
lastigi aradım ama 2 gündür bulamadım yakında bulunca yapacagım fikirlerimi daha net iletirim...(okudugum sayfada yapan arkadas yapmıs olmus,ama denemem lazzım..)
fikir alısverisi için yorumlarınızı bekliyorum...(kapı içi degil,kapının yaslandıgı fitili dolduruyoruz)

Buremir
18/10/2008, 22:23
benim bir sorum olacak size bu bahsettiğiniz olay bu kadar faydalı bir şey ise fabrika neden uygulamıyor bunu bunun yerine başka şeylerde yapabilirsin servis çalışanı olarak yardımcı olmaya çalışırım

halilim
19/10/2008, 11:55
ilginç..

batuhann80
19/10/2008, 14:41
güzel soru..
evet bütün faydalı seyleri tam yaparmı?fabrikalar..
bence hayır..
kaçımızın direksiyondaki cd calar tusları ısıklandırması yanıyor..?
madem daha faydalı yanması neden fabrikalar böyle seylerden kacınıyor??
asıl soruyu bana degil arkadasım fabrikaya sormak lazım...

Buremir
19/10/2008, 21:51
haklısın kusura bakam bana vazife değil di zaten haddim bildim

cpeloo
21/10/2008, 19:59
yaa arkadaşlar bu kapı olayına girmişken...ön kapılarda cam acıkken kapıyı kappattıgınızda sanki cam düşüp kırılacakmış gibi bi langırtı oluyormu sizdede...yoksa bendemi bir problem var

muratde
22/10/2008, 00:43
yaa arkadaşlar bu kapı olayına girmişken...ön kapılarda cam acıkken kapıyı kappattıgınızda sanki cam düşüp kırılacakmış gibi bi langırtı oluyormu sizdede...yoksa bendemi bir problem var
sende kesinlikle problem var yani camında...

mustafaf
22/10/2008, 09:25
o zaman bnm camdada problem var.cunku aynı sorun bende de var.camlar acıkken kapıyı kapattınmı cam, sankı kapının ıcınde saga sola carpıyormus gıbı oluyo.kapı her kapandıgında ıcım cız edıyo valla...:(

ince5757
22/10/2008, 09:43
Benim arabamda da var bu durum ve normal olarak düşünüyorum yoksa değilmi?

muratde
22/10/2008, 09:56
camı fitilin içinde tutması gereken ufak bir parça olur genellikle camın üzerinde.bu parça ile beraber fitilin içinde çalışır ki cam sağa sola oynamasın.belki o parçanız çıktıysa yerinden olabilir...

esas konuya gelecek olursa arkadaşın anlattığı şekilde yapılırsa...

kapı ayarsızlıklarının önüne geçilir.
tok bir kapanma sağlanır.
oluşabilecek fitil gıcırtılarından kurtulunur.

ben nereden biliyorum.1998 - 2002 model alfa romeo modellerinde bu olay servis çözümü olarak bize distiribitör tarafından gönderilen servis çözümleri ekinde vardı.yapılması gereken dediği gibi arkadaşın içi dolu olanından kuş lastiği kullanılması gerektiği yazıyordu...bizde servis olarak çok modeline uyguladık.ve başarılı sonuçlar elde ettik.işe yarar bir çözüm kesinlikle.lastiği fitilin içinden geçirmek yanlız biraz sabır isteyen bir işçilik gerektiriyor.işinin kolaylaşmasını istersen lastiği sokmadan önce fitilin bir ucundan diğer ucuna kadar ince tellerden sokarsın.daha sonra lastiği telin ucuna bağla ve diğer taraftan çıkardığın telin ucunu çek fitil gelmekte zorlanacağı için ya hafiften yağ kullanacaksın yada pudra kullanacaksın.bu şekilde yapıyorduk biz serviste.
ama bir daha söleyeyim sabır allah sabır dedirtir.k0olaygelsin.

sezat
22/10/2008, 10:47
bende yapmak istedim şimdi. nerde bulunur bu lastik? :)

femoli
22/10/2008, 11:31
Bende fikrimi söleyeyim o zman :)

Biz bu yöntemi kapılarında ses olan yani lastik tam olarak kapıyı öpmeyip boşluk bıraknlarda uyguluyoruz bunu eğer bizim sağlam kapılara uygularsak neler olacağını anlatayım ..

1 -İçindeki kuş lasiği dediğiniz şey muhtemelen milimetrik gibi bir doldurum yapacaktır buda kapımızın kapanmamasını sağlayacaktır yani eski şiddetiyle kapadığımız kapımızı daha hızlı kapamamız gerekecek çünkü kapı kilidi karşıya tam oturmayacak..

2 - Kapılarımız muhtemele ölcüde ayarsızlık yani dışarıda şişkinlik yada su alma gibi eyilim gösterebilir..

3 - kuş lastiğini tam kapımızın ölcüsünde bulamayacağımız için kapı lastiklerimizin orantısız kapıya sürteceği için çok daha çabuk aşınma gösterecektir...

4 - ileride değiştireceğimiz yada çıkaracağımız zaman kapı kuş lastiği mesafesinde zamanla kendini ayarladığı için bir boşluk olacaktır buda rüzgar sesinin daha fazla içeriye girmesi demektir...

5 - bu kuş lastiği nedir :D

Umarım aydınlatabilmişdir .. Kullanacağınız her maddenin mutlaka bir kalınlık yapısı olacağından yok bizim koyacağımızın pek kütlesi yok demeyin her lastiğin belli bir kalınlığı vardır hiç birini önermem :)

muratde
22/10/2008, 11:56
mehmetinde dediği gibi sağlam kapılarda önermiyorum bende...nu olaylar başgösterebilir.

Buremir
22/10/2008, 22:48
( femoli ) arkadaşımız çok doğrü söylüyor başka birşey söylemeye gerek yok. mehmet arkadaşımıza da bir sitem hem allandırıp pullandırıp anlatmışsın hemde femoli doğru söylür demiş sin bu taktık zamanla yıpranan yada özelliğini yitirmeye başlayan ve femolinin dediği gibi kapıya tam yapışmayan görevini tam yapamayan fitillerde kullanılır son olarak cam açıkken kapıyı kapattığınızda duyduğunuz ses normal yani sadece sizde olan bir sorun değil genelinde var ancak giderilebilen bir sorun dert etmeyin

güvengültekin
31/10/2008, 01:41
eski fitillerde iyi olabilir ama yenide gerek yok ide düşünüyorum

toggykaya
31/10/2008, 08:43
cam açıkken kapı kapatıldığında bendede o ses oluyor... napcaz??

mustafaf
31/10/2008, 08:47
valla ben gecen gun servıste sordum.bır getır bakalım dedıler.acıklama su sekılde;
cam kapının ıcıne ınınce normal araclarda, camı tutan plastık bır aksam varmıs.dolayısıyla cam kapının ıcındeyken oynama yapmıyormus.ama Grande Punto'larda boyle bır aksam olmadıgı ıcın sıkıntı yaratıyormus.bende dedımkı madem ole surucu tarafındakı kapıda boyle bır problem yok.bu nasıl oluyor.ondan sonra dedıler sız getırın bız hallederız:)

femoli
31/10/2008, 09:02
Valla büyük ihtimalle camı tutan düzenekte bir prob var yoksa kesinlikle ses gelmemesi lazım ...

kochuso
01/12/2009, 23:03
kapının içinde camın en alt çıkıntısında yuvarlak bir delik var.o bir çubuğa geçiyor ve sabitlemek için etrafında ufak bir mandal var.bu düşüyor.ve cam inikken motorun gergi kuvveti olmadığı ve alt taraf gevsek olduğu için ses yapıyor.

pdr42
02/12/2009, 01:11
bu servisin bi getir bakalım olayı cok hos hep oyle derler ama hakkaten haklarını yememk lazım gotürürsün bakarlar bakarlar bakarlar sonuc biz hala bakmaya devam ediyoruz.
sizde bakakalırsınız.

batuhann80
02/12/2009, 08:59
vay be nasıl hortlamıs benim gereksiz konu :D

Sean_Constantine
02/01/2010, 22:08
Aslında gereksiz bi konu değil aksine çok önemli kapıyı her açtığımda kapatırken fazla sert kapatmamak için yavaş kapatıyorum çünkü sert kapatırsam ses beni rahatsız ediyor ama yavaş kapatınca'da 2 kez kapatmak zorunda kalıyorum yanlış hatırlamıyorsam bunu bir arkadaş band ile yapmıştı ve iyi sonuç vermişti....

mervv
02/01/2010, 22:22
güzel soru..
evet bütün faydalı seyleri tam yaparmı?fabrikalar..
bence hayır..
kaçımızın direksiyondaki cd calar tusları ısıklandırması yanıyor..?
madem daha faydalı yanması neden fabrikalar böyle seylerden kacınıyor??
asıl soruyu bana degil arkadasım fabrikaya sormak lazım...

forum sağolsun ne kadar bilmediğim şey warmış akşam akşam sersem oldum desem yeridir..arkadaşlar bu direksiyondaki düğmeler normalde ışıklı mı??? hayır bnde yanmıyorda :S

Sean_Constantine
02/01/2010, 22:29
forum sağolsun ne kadar bilmediğim şey warmış akşam akşam sersem oldum desem yeridir..arkadaşlar bu direksiyondaki düğmeler normalde ışıklı mı??? hayır bnde yanmıyorda :S

Sanırım direksiyonun üzrindeki kontrol düğmeleri'inin led'li olup olmaması aracın paket seçeneklerine göre değişiyor benim aracım ''emotion'' paket benimkiler yanıyor....ama çoğu arkadaşın aracında böyle bir özellik yok..

erdiyilmaz
02/01/2010, 22:43
Sanırım direksiyonun üzrindeki kontrol düğmeleri'inin led'li olup olmaması aracın paket seçeneklerine göre değişiyor benim aracım ''emotion'' paket benimkiler yanıyor....ama çoğu arkadaşın aracında böyle bir özellik yok..

2008 modellerin 2046739.. ve 2046524.. şasi numarasından başlayarak direksiyon isiklandirmalari iptal edilmistir diye bir soylenti vardi, ama bazi arkadaslarin da direksiyon isiklandirmalari var ve normal calisiyor.. yani diyecegim bu konu biraz muallakta (konuyla ilgili net bir bilgi var mi bilmiyorum)

GP COSKUN
02/01/2010, 22:47

direksiyon ışıklarını
2008 modellerde kaldırdılar bunun aracın paketiyle alakası yok benim aracım 2007 model actıve ama direksiyon lambaları yanıyor
2006-2007 lerin tümünde 2008 lerin bir bölümünde bu özellik mevcut
ama yeni çıkanlara koymamışlar sebebinide daha henüz çözemedik

mervv
02/01/2010, 22:59
hıyyy... kusura bakmayın ya :S
warmış bnde o ışık..boşuna karıştırdım ortalığı afedersiniz :melek2: :D

Sean_Constantine
02/01/2010, 23:12
direksiyon ışıklarını
2008 modellerde kaldırdılar bunun aracın paketiyle alakası yok benim aracım 2007 model actıve ama direksiyon lambaları yanıyor
2006-2007 lerin tümünde 2008 lerin bir bölümünde bu özellik mevcut
ama yeni çıkanlara koymamışlar sebebinide daha henüz çözemedik

''Sanırımmm'' demiştim zaten o yüzden sorun yok :)..... ama yinede konunun model ile alakalı olduğunu belirttiğiniz için teşşkürler...

kucukm
07/02/2010, 00:23
cam yarı acıkken kapıyı kapattıgımda cam kırılacakmıs gibi ses geliyor bende de.
bunu sorunu cozen veya birine cozdurebilen oldu mu?
iyi aksamlar

slvtc
18/02/2010, 23:04
fazlasıyla hak veriyorum bu servis olayına gerçekten inanmıyorum herşey arabayı satana kadar :D aynı ses bendede var ve çok üzülüyorum orjinal ses sisteminde bass çok güzel vuruyo ama camı açtığımda bagajda kalkan parçaya sonradan takılan hoparlörlerin havası oluyo ses berbat müzik dinleyemiorum cam acıkken yazın bi ara kendim açıp türk usulü bişeylerle düzgünce desteklemeye çalısıcam:D

kara kız
20/02/2010, 11:50
cam az arlıkken kapılarınız sorunsuz şekıldekapanıyorsa ayarlarda problem yok demektir..amacamlar tam olarak kapalı konumda iken kapıyı kapadığınızda kapı kapanmıyorsa ve sert kapanmasını ıstıyorsa bu tamamen araç içindeki hava sıkışöasıyla alakalı..arka bagajı açık konumda aynı şiddette kapayı kapatın görüceksiniz rahatlıklan kapanıcak..ve sonra baganj kapagını kapatıp aynı sekılde kapıyı tekrar kapatın kapının kapanmıyacagını goruceksiniz....

serdar2362
20/02/2010, 14:12
Bu konu ile ilgili şunu söyleyebilirim.
Adı geçen fitil iki şekilde olabilir. Birincisi piyasada rulman ve keçe satılan yerlerde O-RİNG adı verilen fitil şeklinde yuvarlak lastik. İkincisi gene aynı yerlerde bulunan SALMASTRA adı verilen sıkı örme ip keçe dir. Her ikisi de olsa kalınlığı 3mm ila 6mm arasında alabilirsiniz. Yerine takmak için kapı karşılığı olan körüklü fitil yerinden çıkarılacak içerisinde bulunan boşluğa iterek konulabilecektir. Fazla kalın seçilirse kapı yerine oturmayacak daha sert vurularak kapanması sağlanacaktır. Şahsen buna gerek yok derim. Eğer eskimiş ise yenisi ile değiştirmek bence daha sağlıklı olacaktır.

pdr42
20/02/2010, 18:22
bence o fitii uygulamak isteyenler cok basit bir sekilde deneme yaparak uygun olup olmayacagına karar verirer soyleki kapımızı acalım. daha sonra kapının ustunden o fitilmidir kuslastigimidir her neyse onu salalım ve kapıyı kapatalım kapının sıkısmasına bir bakalım. bu birinc deneme ikinci deneme ve aslolanı fitlin icine bir miktar sokalım ondan sonra kapatalım nasıl durum diye ..ona gore yapalım

kara kız
23/02/2010, 12:42
Bu konu ile ilgili şunu söyleyebilirim.
Adı geçen fitil iki şekilde olabilir. Birincisi piyasada rulman ve keçe satılan yerlerde O-RİNG adı verilen fitil şeklinde yuvarlak lastik. İkincisi gene aynı yerlerde bulunan SALMASTRA adı verilen sıkı örme ip keçe dir. Her ikisi de olsa kalınlığı 3mm ila 6mm arasında alabilirsiniz. Yerine takmak için kapı karşılığı olan körüklü fitil yerinden çıkarılacak içerisinde bulunan boşluğa iterek konulabilecektir. Fazla kalın seçilirse kapı yerine oturmayacak daha sert vurularak kapanması sağlanacaktır. Şahsen buna gerek yok derim. Eğer eskimiş ise yenisi ile değiştirmek bence daha sağlıklı olacaktır.

bahsettiğiniz malzemelerin her ikisininde içi tamamen dolu..içi dolu olan bir malzemeyle kapı kapıları nasıl yumuşak bir şekilde kapatabiilirizki..o-ring dediğiniz malzeme belki işe yarayabilir ada çok ufak bi ihtimal..ama diğer malzeme salmastıra bence bu iş için alakasız bir urun..öncelikle bu malzemelerin ne amaçla urtilip kullanıldığını bilmek lazımm..sizin salmastıra dediğiniz malzeme dalgğiç pompaların ve tesisat işlerinde kullanılan sızdırmazlık malzemesidir suyla temas ettiği anda sizinde bahsettiğiniz gib kece tarzı örme ip şişerek iki katı hacım alır..bu sekılde bu durumlarıda göz önünde bulundurursak sizin bahsettiğiniz malzemeyle bu işi nasıl yapabilceğinizi gercekten merak ettim..

serdar2362
23/02/2010, 13:28
-O ring için kalınlığı 3 ila 6mm vermemin nedeni bu. Kapı karşılığındaki fitile baktım içi tahmini 12mm boşluklu. Daha kalın olursa dediğin gibi kapı kapanmaz. İnce olursa fitil içinde ezilmeyi önleyerek eski formunda kalmasını sağlayabilir.
-Salmastra tam senin tarif ettiğin malzeme ama suyu görünce şişmez. Sıkıştırılarak şişme sağlanır. Çeşitli tipleri var kurşunlu bilmem neli filan. Bunu pek düşünmem zaten bu sadece bir fikir.
Her iki fikirde de, denemeden sonuca gidilmesi mümkün değil. Sonuçta çok masraflı değil.

adurann
07/04/2010, 17:43
arkadaşlar bu kuş lastiği dediğiniz şeyi medikal malzeme satan yerlerde ike lastiği, hortumu vs diye satıyorlar. siz onlara ike alcam deyin onlar size verirler:)

fuatcosar
07/09/2011, 00:45
arkadaşlar serum hortumu olabilir sanırım bu fitil içerisine yada kan alırken kullanılan elastik bir hortum var küçükken sapan yapardık bilmem hatırladınız mı? ya da kullananınız var mı ? bu hortumu kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. ve eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz..

Tayfun-E30
07/09/2011, 01:00
Eski arabalrin fitilleri zamanla hamur olur elastikiyetini kaybeder,yuksek hizlarda ruzgar sesi yapar.Fitillerin yenisini bulmanin zor oldugu durumlarda icine serum lastigi gecirilir bu seslerin onune gecmek icin. Bizim gplerde hem yeni fitil bulunabilir hemde oyle bir deformasyok yok.. silikonspreyi yada vazelin ile fitillere bakim yapabilirsiniz ben silikonspreyini tercih ediyorum. Ayrica kapi ayari duzgun oldugu surece kapilar kapanir tok bir sekilde problem olmaz...

Solitude
21/02/2012, 21:00
GP kapı fitilinin tanesi 208 lira serviste. 4 kapı 832 liracık yapıyor.

rbcn
22/02/2012, 00:46
ben kapı kilitlerinin geçtiği demir kısımlara elektrik bantı sardım kapanırken daha bi tok kapanır oldu

afaruk213
06/04/2012, 16:22
eczanelerde satılan sarı hortumlar mı kuş lastiği dediğiniz. .. .