PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Maksimum devir ve kesici hakkında...

ERC
13/10/2008, 17:07
arkadaslar ben arabamla ilk 3 vitestte rahat rahat kesece sokmama ve bence hacmıne gore cok isteklı devirlenmesine ragmen 4 ve 5 de araba 5000 devirden itibaren oldukca isteksızlesiyor.bu bence tabkıde normal bir sey motorun hacmı de teknolojiside bellı pekı bu olay motorun hacmınden mı teknolojisinden mı kaynaklanıyor bence 2 side bir de sizin fıkırlerınız alayım dedim.birde fire kullananlar bılır araba 6500 devir de kesece giriyor ama kompresor sırasında 6800 devir goruyor neden kompresordeykende kesece girmıyor bence sanzıman o hareketı saglıyor motor sanzımana guc vermıyor cunku sanzımanın hızından dolayı o kadar devir ceviriyor ama gaza basarken 6500 devir de kesece girmesının nedeni pistonların ve piston kollarının cevirme hızından zarar gorecegınden dolayı bu konudada fıkırlerınızı alırsam ben ve bayagı bir kısı bılgılenmıs olur...tesekurler...

ABNEW
13/10/2008, 17:25
Ercan haklısın,

Binek otomobiller zaten düşük devirde max. güç üretecek şekilde tasarlanmışlardır.Böylece hem pratik hem de daha uzun ömürlü oluyorlar.Benzinli araçlar genelde 6500 lerde limitöre girerler.Bu sayede motor aşırı devirlenmenin yol açacağı her türlü zarardan korunmuş olur.Vites küçültülerek bu devir anlık olarak aşılabilir ancak.Nedenini sen de belirtmişsin.

16v motorların devirlenme istekleri ve daha yüksek devir çevirme imkanları 8v motorlara göre fazladır.Fire ler 8v olduklarından ürettikleri güç 16v e göre daha kısıtlıdır ama devir bandında daha alt devirlerde daha iyi sürüş sağlayabilmektedirler.Fire ler oldukça uzun ömürlü ve ekonomik üretimler.Kesinlikle amaçlarına uygunlar.Eğer sen, yüksek viteslerde 5000lere kadar gelebiliyorsan bence çok iyi bir değer yakalamışsın Ercan.Emin ol 16v de olsa yüksek viteslerde 5000 leri geçmen çok zor.Bunun en önemli nedeni motorun üretiliş amacı ve bunun yanında sunduğu tork ve güçtür.Yoksa istendiğinde daha küçük hacimli bir motor çok daha yüksek devir çevirebilir.Tabi hacime bağlı olabilen tork ve güç düzeyi daha yüksek ise ve bu daha üst devirlerde sağlanıyorsa normal olarak yüksek hacimli motor daha üst devirlere de çıkabilir.

Limitör sonrası ise standart bir motorda (emniyet payı da aşılırsa) her türlü zarar olabilir.Bu zarar tüm motor elemanlarını kapsayabilir.(Piston,silindir, segman, biyel, krank, sübap...) Tabi bundan tüm yürüyen aksam da etkilenebilir.O yüzden bence motor ve yürüyen aksamla ilgili yapılan tüm modifikasyonlar belirli bir oranla sınırlı kalmalıdır...

batuhann80
13/10/2008, 17:57
bizim araclarımızda amac zaten ekonomidir...
kesici benim diger bildigim adıyla katof sistemin yakıt akısına müdahele etmesidir...
bizim katofu hissetmemizin olayı kesici yakıtı hızlı bir sekilde kesip kesip bırakarak arabayı sallamısıdır.
kesicinin asıl görevleri piston kafaları ve gömlek içi grafiti denilen atese cok daha dayanıklı bir maddeyle kaplanmıştır.
katof,grafitinin zarar görmemesini buna baglı olarak sekman,piston,gömlegin zarar görmesini engeller.ama komprasördeyken bile bu devir asırı aktarım sistemlerin zarar görür...pistonlarının kaputtan dısarı cıkısına kadar bir cok seye sahit olabilirsin...
zaten modifiyeyi ayarsız yapmak cok zaralıdır...

ABNEW
13/10/2008, 18:04
Ufuk cut-off ile limitör farklı şeyler,

Kısaca limitör yüksek devrin motora zarar vermesini önleyen sistem.Ancak cut-off belirli bir motor devrinde devreye girip motora gereksiz olan yakıt akışını kesen ve yakıtın gerektiği düşük devirde tekrar devreden çıkararak ekonomi sağlayan sistemdir...

ERC
13/10/2008, 18:19
arda abi pekı ne oluyorda bu 8v arabalar 16 v den daha verımli oluyor dusuk devirde...birde bu baglamda bir motor gucunu ve torkunu ne kadar erken devırlerde elde ederse o kadar teknolojik midir?ayrıca bir motorun gene dusuk devirde max gucunu uretmesi onun yuksek devir ceviremıyecegi anlamına mı gelır???

ABNEW
14/10/2008, 16:13
Ercan, bunda en önemli etken hareketli parça sayısı tahminim.Yani silindirlerde olmayan 8v, motor içi kompresyonu düşük devirlerde bir miktar daha yüksek tutarak, bu devirlerdeki tork miktarının biraz daha yüksek olmasını sağlayabiliyorlar.16v li motorlarda yakıt ve eksoz çıkışı daha rahat olduğundan devirlenme ve yüksek devirlere çıkma istekleri fazla.Çünkü yakıt+hava ve eksoz akışı daha iyi.Ancak dediğim gibi düşük devirlerdeki eksoz akışı da daha rahat olduğu için tork miktarı bir miktar daha düşük olabiliyor.Devir yükseldikçe 16v ler +8v lik avantajlarını iyi kullunarak yüksek tork ve bg üretmeye başlıyorlar.

Bana göre, düşük devirde max tork ve gücünü üretip bu değerleri üst devirlerde de koruyan motor en teknolojik motordur:)

Zaten max. gücünü düşük devirlerde veren motora yüksek devir çevirtmenin hiçbir anlamı yoktur.Motor devirlense bile güç üretemeyeceğinden araç sanki limitöre girmiş gibi olur.Bu özellikle dizellerde kendini fazlasıyla belli eder.Özellikle 4000d/d dan sonra motor zor da olsa devirlenmeye devam eder ama güç üretmez artık.Benzinlilerde ise zaten max. güce ulaşıldıktan hemen sonra araç limitöre takılır.Yazılım yüklemesi ve limitör iptali ile devir bir miktar daha arttırılabilir tabi.Zaten üretim aşamasında bu hesaplamalar yapılır.Önceden de belirttiğim gibi binek otomobiller kısıtlı güçlerini alt devirlerde üretecek şekilde tasarlanırlar.Ancak bir formula motoru amacına uygun olarak tasarlanır ki rolanti devri bizim araçlarımızın max.devridir:)

OzzY
14/10/2008, 20:16
Arda abi "Ancak dediğim gibi düşük devirlerdeki eksoz akışı da daha rahat olduğu için" demişsin burdan yola çıkarak düşük devirlerde yazılımla vs eksoz çıkını daha zor hale getirerek bu dezavantajı ortadan kaldırmak mümkün olabilirmi?

vtec368
14/10/2008, 20:41
abi bende peugeot 306 vardı 98 model aracı sürekli kesiciye sokuyordum bir süre sonra haftada bir litre yağ eklemek zorunda kalım sonu çok iyi olmadı yani sizede tavsiye etmem yazık motorlarınıza

ABNEW
14/10/2008, 20:42
Arda abi "Ancak dediğim gibi düşük devirlerdeki eksoz akışı da daha rahat olduğu için" demişsin burdan yola çıkarak düşük devirlerde yazılımla vs eksoz çıkını daha zor hale getirerek bu dezavantajı ortadan kaldırmak mümkün olabilirmi?

Ozan, mantıken mümkün olabilir ama genelde değişken sübap zamanlaması ile emme sübapları kontrol ediliyor.Katalitik konvertör ya da standart hava filtreleri düşük devirler için yararlı oluyor.Bunlar yazılımla da destekleniyor zaten ama 4 sübap kontrolü çok zor olur gibi.Tabi mühendisler düşünsün bunu da:)

mastman12
14/06/2010, 23:41
herkese iyi geceler!
malesef starjet arabamda devir kesici devreye girmiyor.
devir kesici neden iptal olmuş olabilir?
kardeşim bugün sormayı unuttum sana.

Du Hast
15/06/2010, 01:44
konuyu açan arkadaşın sorusuna cevap vereyim :)

4 ve 5 inci viteste kesiciye girecek kadar devir çeviremez bu fire motorlar. çünkü karşısına aldıkları rüzgar direnci çoğalmaya başlıyor ve 5000 devir sonrası motor artık tüm gücünü ve torkunu vermiş olduğundan bu direnci aşamıyor ve kesiciye bindiremiyorsunuz. ha 5'e atınca nasıl hızlanıyor derseniz; devir motorun güç verme devrine düştüğü için hızlanıyorsunuz.
anlamadıysanız şöyle düşünün birde: araçlar ilk 3 vitesde hızlandığı gibi diğer viteslerde hızlanamazlar. ilk 3 vites genelde 90 - 100 km civarı olduğundan araç üzerindeki direnç azdır ve 5000 devir üzerindeki motor gücü bu direnci kıramaya yeterlidir. sebeb bu :)

herkese iyi geceler!
kardeşim bugün sormayı unuttum sana.tüm enjeksiyonlu (elektronik ateşlemeli) araçlarda kesici vardır. ecu belli bir devirden sonra ateşleme elektiriğini keser.
devreye girmediği kanısına nasıl vardınız? açıklarsanız daha net cevaplar verebiliriz.

Teşekkürler.

mastman12
16/06/2010, 00:15
bu kanıya varmak çok kolay oldu.
devir 7000 e dayanınca kesik kesik devir kesici sesi gelmiyor.
kullandığım ilk araba değil,dizel combo,dacia logan benzinli,kango vs..devir kesiciye sokmuşluğum ve tatmışlığım var.birmot bunu farketmişti ama uğraşmak istemediler ve sebebini bulmaya çalışmadılar yada bulamadılar.

GP COSKUN
16/06/2010, 00:59
herkese iyi geceler!
kardeşim bugün sormayı unuttum sana.

aracınız sıfırdan beri sizdemi
eğer ilk sahibi değil iseniz bazen devir kesiciyi iptal ettirenler oluyor
sıfırdan beri siz kullanıyorsanız sensör arızası olabilir

Du Hast
16/06/2010, 03:05
aracınız sıfırdan beri sizdemi
eğer ilk sahibi değil iseniz bazen devir kesiciyi iptal ettirenler oluyor
sıfırdan beri siz kullanıyorsanız sensör arızası olabilir
devir kesiciyi iptal etmek için ecu ya müdahale etmek gerekmiyor mu? ben öyle biliyorum.

ecu ya yeniden güncel yazılım yüklemesi sorunu çözebilir belki.

mastman12
17/06/2010, 22:19
aracı 2 yaşındayken 2008 de almıştım.aldığım adam iptal ettircek biri değildi.
sensör arızası olabilir,varsa.
yeni yazılım olabilir.