PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chiptuning

Ziyaretçi047
10/10/2008, 00:28
Günümüz motor teknolojisinde otomotiv mühendisleri çok özel projelerle karşımıza çıkıyorlar. Eskiden sadece mekanikten ibaret olan otomobillerimiz, günümüzde neredeyse elektronikten ibaret bir hal aldı. Elektronik yönetim olmadan motorlarımızın çalışması artık mümkün değil. Araçlarımıza konulmuş olan bir bilgisayar sayesinde motorun vereceği her tepki özel olarak ayarlanmaktadır. Araçların beyni diye tabir edebileceğimiz bu chip içerisinde aracın tüm bilgileri bulunmaktadır. Aracın tüm bilgileri bulunduğu gibi siz ile motorun anlaşmasını sağlayan bir devredir. Örnek vermek gerekirse siz gaza bastığınızda bunu motora ileten, ne kadar yakıt ne kadar hava kullanılacağına karar veren, ateşlemeyi ayarlayan, aracına göre yolun ıslak mı kuru mu olduğunu anlayan ve motora aktaran, sürüş karakteristiğinizi öğrenerek aracınızı optimum düzeyde kullanmanızı sağlayan sistemdir. Peki sizce bu sistem aracın %100 performans vermesi ve en ekonomik şekilde çalışması için doğru programlanmış mıdır? Gelin bu sorumuza cevap verelim.

Chip Tuning nedir?

Chip Tuning, elektronik beyne sahip araçların yazılımlarının yenilenmesidir. Aracın orjinal yazılımı üzerinde değişiklik yapılmasına denir. Bu sayede aracınızın gerçek gücünü ortaya çıkarmanız sağlanır.

Chip Tuning nasıl yapılır?

Chip Tuning işleminin araçtan araca farklılık gösteren şekilleri vardır. En sık kullanılan ve şu an benim de yaptığım yöntem OBD II soketi ile aracınızın yazılımına ulaşmaktır. Aracın yazılımının diğer bir ismi aracın haritasıdır (map). Aracınızın obd girişine haritayı okumak için özel olarak tasarlanmış bir okuyucu ve yazıcı cihaz bağlanır. Aracınızın orjinal haritası bu alet vasıtası ile bilgisayara çekilir. Daha sonra bilgisayarda haritanız tekrar programlanır. Yeni haritanız araca tekrar yüklenir ve tuning işlemi tamamlanmış olur.

Bir diğer yöntem BDM diye tabir edilen masa üstü işlem yöntemidir. OBD soketiyle ulaşılma şansı olmayan araçlarda bu sistem uygulanır. Örneğin eski araçlar veya özel araçlar. Aracın beyni mekanik olarak sökülür. Beyinin içi açılır ve çipe ulaşılır. Masaüstündeki özel cihazlar ile araç yazılımınız okunur ve tekrar yazılır.

Bazı özel araçların ve firmaların hazır çipleri de bulunabilir. Pahalı bir yöntemdir. Aracın firmasından yeni çip sipariş edilir. Çip donanımsal olarak elinize ulaşır. Aracın beyni sökülür ve yeni çip takılır. İşlem tamamlanmış olur.

Neden Chip Tuning?

En sık sorulan soruların başında bu gelir. İnsanlarımız bu konuda malesef pek bilgili olmadıklarından akıllarına bir çok soru işareti gelmektedir. Elimden geldiğince sizi aydınlatmaya çalışacağım. Chip Tuning in başlıca amacı performanstır. Hiçbirimiz araçlarımızı firmadan aldığımızda araçlarımızı maximum verimle çalışacak durumda almıyoruz. İlk sorulan soru budur. Madem böyle bir şey var, firmalar neden yapıp satmıyor? Bu sorunun birkaç cevabı var. Gelin yanıtlayalım.

Firmalar araçlarını üretirken bazı koşullara ve kurallara uymak zorundadırlar. Bunlar; aracın motor ömrü, egzoz emisyon oranları, aracın gürültüsü, güvenlik, ve pazarlama stratejileri. Bu nedenler dolayısıyla firmalar araçlarının motorlarını maximum performans verecek şekilde değil de tolerans limitlerinin altında üretir ve satarlar. Yanlış anlaşılmasın, bu demek değildir ki chiptuning zararlı. Aksine yararı zararından çok fazla olan bir olaydır.

Motor Ömrü: Bu olay duruma göre değişiklik göstermektedir. Orjinal bir arabayı sürekli zorlayarak kullanmanız zaten onun motor ömrünü azaltacaktır. Chiptuning işlemi yapılmış bir aracı zorlarsak mantık olarak tabi ki motor ömrü orjinal halinden daha da kısa olacaktır. Ama bu ne kadar bir kısalık. Hemen örnek vereyim. 500.000km sonra motoru bitecek bir aracınız var ise bu rakam en fazla 400.000km ‘ye inecektir. Hangimiz bu kadar zaman kullanıyoruz ki bir arabayı? Bunun yanında geçen sürede alacağınız performans motor ömrüm 200.000 e inse önemli değil diyeceğiniz kadardır. Chiptuning in motor ömrüne şu açıdan yararı da olduğu da düşünülebilir. Sakin kullanımlarda motorunuzu aynı hıza ve güce ulaştırmak için gaza eskiden bastığınızdan daha az basıyor ve daha düşük devir çevirtiyor olacaksınız. Sebebi tork artışıdır. Bu da motor ömrünüzün kısalmasını değil normalden de uzun olmasını sağlar.

Egzoz emisyon Oranı: Araç üreticileri egzoz emisyonunu az tutmak için ellerinden gelen çabayı sarf ediyorlar. Temiz çevre temiz hava temiz dünya olaylarını düşünerek ellerinden geldiğince temiz egzoz gazı açığa çıkartmaya çalışırlar. Bunun için de yakıt hava karışımındaki yanmayı optimum düzeyde tutmaları gerekir. Bu olay doğal yarar açısından iyidir fakat performans yönünden kayba yol açar. İhtiyacınız olduğunda havaya biraz duman bırakarak daha fazla güç almanız olanaklıdır. Chiptuning zorlama anındaki mazot miktarını biraz daha artırarak saklı kalan bu gücün ortaya çıkmasını sağlar.

Aracın gürültüsü: Bazı araçlarda zorlama anında veya rolantide çıkan gürültü az da olsa artabilir. Sakin sürüş esnasındaki gürültü ise aksine motor zorlanmadığı için azalabilir.

Güvenlik: Araçların şasesi, yürüyen aksamı ve aktarma organları belli hızları ve güçleri kaldıracak şekilde düzenlenmiştir. Bu durumda motor gücü araç üretilirken olabileceğinden daha aşağılarda tutulabilir. Chip bu sınırlamayı kaldırır.

Pazarlama stratejileri: En önemli sebeplerden birisidir bence. Firmaların araçlarını inceleyin görürsünüz. Aynı motor hacminde birbirine yakın güçte araçlar bulunur. 1.3 75hp 90hp veya 1.6 90hp 110hp gibi. Bu araçların motorları aslında tamamen aynıdır. Mekanik olarak çok ufak farkları bulunur. Aslında her iki motor da birbirinin yaptığı işi yapabilir. Fakat pazara hakim olma açısından ve farklılık yaratmak açısından bu tür olaylara gidilebilir. Demek istediğim şu ki beygiri ve torku düşük olan motoru alıp chiptuning yaptığınızda diğer motordan daha fazla gücü rahatça elde edebilirsiniz. Ayrıca bazı firmalar chiptuning hizmetini kendiler de verebileceği için limitlerin altında tutabilirler motor güçlerini. Pazarlama ve satış ile ilgili daha bir çok yorum yapılabilir.

Chiptuning in bir başka açıklaması olarak gelişen teknoloji de örnek gösterilebilir. Aracın yeni versiyonundaki yazılım eksikliklerinin giderilmesi, hataların düzeltilmesi ve yeni teknolojilerin entegrasyonu gibi düşünülebilir. Araç üretilirken düşünülmemiş bazı parametrelerin sonradan bulunması ve eklenmesi olarak da düşünebilirsiniz.

Umarım kafanızdaki soru işaretlerini bir nebze olsun giderebildim.

Kimler Chip Tuning yapmalı?

Aracından daha fazla performans almak isteyen, aracını daha çok sevmek isteyen, yeni bir araç sahibi olmadan veya motor modifikasyonları ile uğraşmadan en kolay şekilde daha yüksek güç elde etmek isteyen, sanki yeni bir araba kullanıyormuş izlenimi yaşamak isteyen herkes chiptuning işlemi yapabilir. Bazı araçlarda öyle performans artışları oluyor ki şimdiye kadar kullandığınız aracınızın neler yapabildiğine inanamıyorsunuz. Bu benim arabam mı diyebileceğiniz kadar farklar yaratılabiliyor. Tabi bu olay araçtan araca farklılık gösterebiliyor. Ayrıca sakin sürüşlerde daha az yakmak isteyen, ekonomi yapmak isteyen kişiler de gönül rahatlığıyla chip tuning yapabilirler. Yakıtlarındaki düşüşü gözleriyle takip edebilirler.

Gelelim benim önerime: Chiptuning i ekonomi amaçlı uygulayan kaç kişi vardır bilemem. Genelde modifiyeye meraklı insanlar tarafından uygulanır. Amaç ise hiçbir yan etkiyi düşünmeden daha fazla hız ve güçtür. Bu tür arkadaşlara söylemek istediğim çok önemli bir nokta var. Bu arkadaşlardan biriyseniz bu bölümü dikkatli okuyun. Chiptuning araçlara yapılabilecek modifikasyonlardan sadece bir tanesidir. Aracın gücünü artırmak için motorda yapılabilecek daha bir çok modifikasyon bulunmaktadır. Hava filtresi değişimi, turbolama veya daha büyük turbo montajı, supercharge, büyük intercooler, özel pistonlar, özel enjektörler veya bujiler, özel krank mili ve dereceli egzantrik mili, powerbox montajı vs. Aklıma gelen en meşhurlar bunlar. Bu modifikasyonların aracımıza uygulanması elbette ki aracımızın gücünü artıracaktır. Fakat maximum performansı almanız için aracınıza yeni yazılım yüklenmesi şarttır. Yeni yazılım yüklemediğiniz takdirde yaptığınız o kadar masrafın hakkını veremezsiniz. Yaptığınız uygulamalardan %50 %70 oranında faydalanabilirsiniz ancak. %100 için yazılım şarttır. Yazılım tek düze yapılan, her araca aynı şekilde uygulanan bir uygulama değildir. Her araca özel, özel yazılım yapılır. Siz aracınızın özelliklerini ve modifikasyonlarınızı yazılımcıya tek tek söylersiniz. O da yaptığınız değişiklikler doğrultusunda özel yazılım yapar. Bunun sebebini basitçe şöyle anlatabiliriz: Siz aracınızı güçlendiriyorsunuz fakat aracınıza onu güçlendirdiğinizi söylemiyorsunuz. Böylece aracınız modifikasyonların farkında olmuyor. Yapılan modifikasyona göre bu durum yetersiz güç artışına yol açabileceği gibi motorun sağlıksız çalışmasına da yol açabilir. Örneğin aracınıza performans hava filtresi taktınız. Aracınızın yazılımının bundan haberi olmadığı için araç hava filtresinden 2br hava çekebileceği halde hala eski filtre varmış gibi davranıp 1br hava istiyor. Siz sadece havanın temizliğinden faydalanıyor yüksek hava miktarından mahrum kalmış oluyorsunuz. Umarım anlatabildim.

O yüzden; özellikle aracına bir çok masraf etmiş arkadaşlara söylüyorum. Motorda parça değişimleri yaptıysanız, masraflı işler yaptıysanız, chiptuning i şiddetle öneriyorum. Gerçek performans artışını yaşamak ve masraflarınızdan gerçek sonucu almak istiyorsanız mutlaka yeni yazılım yükletin. Farkı gözlerinizle göreceksiniz. Ayrıca konusu gelmişken söyleyim. Dünyada bir çok farklı kategoride otomobil yarışları düzenlenmektedir. Bu otomobillerin hepsi yarış tipi çok ağır modifikasyonlara sahiptir. Tüm bu araçların yazılımıyla elbette ki oynanmıştır ve sürekli oynanır. Aracın yarışacağı pist, havanın durumu, araçtaki lastiklere varıncaya kadar her şey araçların yazılımının değişmesine etkendir. Ufacık değişiklikten sonra bile bu araçlara tekrar tekrar chiptuning yapılır. Profesyonellik de bunu gerektirir.

Chip Tuning herkesin aracına yapılabilir mi?

Yapılması mümkün olan her araca chiptuning yapılabilir. Mümkün olmayan araçlar da vardır. Örneğin beynine müdahale edilemeyen veya beyne sahip olmayan araçlar.

Chip Tuningle alınan verim ne kadardır?

Bu sorunun cevabı araçtan araca farklılık gösterir. Tamamen aracın motoruna, bırakılan tolerans limitlerine, motorun çalışma prensibine göre değişir. Genelleme yapacak olursak atmosferik araçlarda ortalama %10 hp %20 tork artışı sağlanır. Turbolu araçlarda ise bu oran %30 %40 hp lere ve %30 %40 tork artışınlarına çıkmaktadır. Tekrar belirtiyorum bu oran araçtan araca farklılık gösterdiği gibi araçta yapılan modifikasyonlar bu oranlara direkt etkilemektedir. Kendi aracınızla ilgili soruları lütfen sorunuz.

Chip Tuning kime yaptırılmalı?

Evet gerçekten önemli bir konudur. Ülkemizde bu işle uğraşan insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Fakat yine de bu sayı oldukça azdır. Ne kadar az olsa da çalışacağınız teknisyene çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Chiptuning çok riskli ve hassasiyet isteyen bir iştir. Herkese yaptırılmamalıdır. Tuning işlemi esnasında kullanılacak aletler, yazılım tasarımcısı ve yazılımı araca yükleyen teknisyenin konusunda uzman olması çok önemlidir. Örneğin yeni yazılımın yüklenmesi sırasında oluşacak ufak bir kesinti aracın beyninin işlevini tamamen yitirmesine yol açabilir. Ya da bir başka örnek, yeni haritayı tasarlayan kişi düzgün bir tasarım yapamaz ise araçtan performans almak yerine aracınızın varolan performansından da olabilirsiniz. Veya limitlerin fazla aşılması durumunda motorunuza büyük ölçüde hasar verebilir, yakıt israfına maruz kalabilirsiniz. Bu iş titizlik gerektiren bir iştir ve uzman kişilerce yapılmalıdır. Chip Tuning yapan birisi olarak her türlü desteğe ve hizmete ihtiyacınız olduğunda bana ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili aklıma gelen her şeyi yazmaya çalıştım. Yine de eksik olduğunu düşündüğünüz konular olabilir. Kafanıza takılan sorular veya cevabını almak istediğiniz her konu hakkında bana ulaşabilirsiniz. Aracınıza bu işlemi yapmak istiyorsanız yine bana ulaşabilirsiniz, yaptığım bir iştir. Ayrıca aracınıza chip uygulandığında ne kadar güç alacağınız konusunda yine buradan sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Hepinize bol performanslı ve verimli günler dilerim. Mutlu sürüşler.

Alıntı:

Chip Tuning, CihaN (https://www.culha.net/makaleler/icten-yanmali-motorlar/chip-tuning/)

FeaRLeSsHunTeR
10/10/2008, 23:28
bu chiptuning olayı benzinli araclara oluyomu yoksa box gibi sadece dizel araçlar içinmi?

Er-NnN
10/10/2008, 23:52
benzinli araçlara da olur da dizel daha doğrusu turbolu araçlar kadar verimli olmaz... :)

Ziyaretçi047
11/10/2008, 07:54
Elektronik beyne sahip her araca olur. Benzin dizel atmosferik turbo lpg farketmez :)

erdiyilmaz
11/10/2008, 09:52
benzinLi 95 hp teorikte %~10 hp artışıyLa = ~104-105 hp, aynı şekiLde 125 nm oLan tork da 150 nm oLur görünüyor.

tabi; maLiyeti düşününce çekimser kaLmamak eLde degiL

ekorkut
11/10/2008, 10:14
Benzinli GP lerin chip tuningle torklarının 125 den 150 ye çıkmasının ihtimali yok. 130 olsa öp de başına koy. Tork olayı direk olarak hacim, veya başka deyişle silindir içine hava doldurabildiğin nispette artıyor. Benzinli atmosferik araçta chip tuningle gelen güç, temel olarak ateşleme avansının öne alınması sayesinde gerçekleşiyor ve en iyi ihtimalle devir bandının en üst uçlarında kolay hissedilemeyen güç artıları getiriyor. Bunun dışında en belirgin iyileşme, sabit giderken ani gaza yüklenmelerde aracın gaza daha iyi tepki vermesi olarak oluşuyor.

erdiyilmaz
11/10/2008, 11:47
teorikte %20 tork artışı yazıyor ondan doLayı söyLedim,

pratikte bu değerLerin yakaLanamayacağı aşikar zaten.

Ziyaretçi047
11/10/2008, 12:48
Tahmini olarak 10-15hp 20nm tork alınabilir. Bu olay motordan motora değişiklik gösterebilir. Fakat aracı sürerken bunu bariz şekilde hissedebilirsiniz. Aynı devir bandında daha fazla güce sahip olmak, motorun daha istekli çalışması ve hızlanması, son devirlerde tork un korunması ve gerek görülmüşse devir kesicinin daha ileri alınması gibi sonuçlar elde edilir.

ABNEW
11/10/2008, 14:56
Ben atmosferik benzinli bir aracın sadece chip ile o kadar tork ve güç artışı vereceğine pek inanmıyorum.

Sadece yazılımla max. 100-105bg ve tork ise 135nm kadar olur.Daha fazlası için blueprint ve filtre, eksoz gibi elemanların da değişimi gerekir...

batuhann80
13/10/2008, 14:34
Arabayı satarken birde orjinal yazılımı attırmayı unutmayın..(birde ona para bayılın)

Ziyaretçi047
13/10/2008, 17:50
verilen hp araçtan araca değişir. geçen benim firma mazda rx-8 den 22 hp aldı.

ismetarisal
18/10/2008, 21:14
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.bu konuda fazla bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.aşağıda verdiğim linkteki ürün için ne düşünüyorsunuz bana pek inandırıcı gelmedi yoksa yanılıyor muyum?

+15 BEYGİR PERFORMANCE CHIP MODUL (UNIVERSAL), #13135203 Gittigidiyor.com (https://urun.gittigidiyor.com/15-BEYGIR-PERFORMANCE-CHIP-MODUL-UNIVERSAL_W0QQidZZ13135203)

şekerlioğlu
18/10/2008, 21:48
bence ,bu gibi yerlerden, uzak durmakta fayda var.özellikle yazdığınız konuda.perfonmans anlamında birşeyler yapmak istiyorsanız,bununla ilgili çok ciddi çalışan firmalar var.onlar ile görüşüp aracınıza en uygun perfonmans uygulamalarını yaparsınız.

FeaRLeSsHunTeR
18/10/2008, 22:31
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.bu konuda fazla bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.aşağıda verdiğim linkteki ürün için ne düşünüyorsunuz bana pek inandırıcı gelmedi yoksa yanılıyor muyum?

+15 BEYGİR PERFORMANCE CHIP MODUL (UNIVERSAL), #13135203 Gittigidiyor.com (https://urun.gittigidiyor.com/15-BEYGIR-PERFORMANCE-CHIP-MODUL-UNIVERSAL_W0QQidZZ13135203)

yanılmıyosun hiç bi işe yaramaz..cocuklar bile güler bunlara 59ytl ye +15 hp :cool:

plastro
18/10/2008, 22:41

Bende pek faydalı olacağını sanmıyorum

Ziyaretçi047
19/10/2008, 11:54
Bu tür aletlerin içinde sadece ufak bir elektrik devresi var. Sadece voltajı düşürüyor. Kısaca mantığı anlatim. Bu aletin yaptığı iş aslında 5-10 liralık bir elektrik devresiyle de yapılır. O yüzden ucuz ve basit. Gelen elektrik voltajını bozuyor değiştiriyor nasıl tabir edersiniz. Voltajı değiştirerek, beynin daha fazla yakıt göndermesine sebebiyet veriyor dolayısıyla performans artıyor. Yani bildiğiniz powerbox. Fakat anlayacağınız gibi pek sağlıklı bir uygulama değil. Enjektörlere, pompaya vs. verdiği zarar da aşikar. Tavsiyem şu olur. Powerbox kullanmakta kararlı iseniz lütfen marka kullanınız. HPT öneririm.

ccakar
19/10/2008, 15:34
bende 1.4 8v 77 hp fire motor, active versiyon, 2008 model gp var. gücü aslında yeterli ama daha fazlasına kimse hayır demez. yukarıdaki işlemi yaptırmamı tavsiye eder misiniz? işlemi yaptırdığımızda güç ve tork ne kadar artar? bir de bu işlem kaça malolur?

siromar
19/10/2008, 15:36
Arkadaşlar Hiç Tjet'e chip uygulayan duydunuz mu ?
duyduysanız ne kadar verim almış?
memnun kalmış mı?
kaça mal olmuş?
şimdi okuyuca merak etmeye başladım :)

FeaRLeSsHunTeR
19/10/2008, 16:13
cihan gelsin bu sorularınızın hepsinin yanıtı onda mrk etmeyin =)

ABNEW
19/10/2008, 18:15
memnun kalmış mı?
kaça mal olmuş?

Ömer, şu anda sitede olmayan bir kişi chip yaptırmıştı, sanırım 150-160bg aldığını söylemişti bana.Daha sonra ise ufak tefek değişikliklerle 170-180bg e kadar çıkarmayı planladığını belirtmişti.Tabi ben onun yalancısıyım:)

Turbo motorlarda sadece yazılımla çok iyi sonuçlar alınabiliyor.T-Jet le de rahatlıkla 150bg alınır...

Bahsi geçen ürüne ben de pek sıcak bakmıyorum açıkçası...

Er-NnN
19/10/2008, 18:31
yalnız yabancı bi forum linki de konulmuştu o konu içersinde...

ve basınç kesici sorunları okumuştuk orda arkadaş da o sorunu nasıl çözdüüne dair cevap verdi mi bilmiyorum görememiştim ben o konu içersinde...

Ziyaretçi047
19/10/2008, 18:36
bu tür devrelerden ben de uzak durun derim. benzinli araçlara zaten uygulanabileceğini sanmıyorum. benzinli araca uygulanan powerbox henüz duymadım. merak edilen değişim verilerini de verim.

Listeden bulamadım ama tahmini olarak 77 hp ortalama 10hp alır.

T-jet ise 150hp olur rahat bir şekilde. 65nm kadar da tork alır.

siromar
19/10/2008, 21:31
Ömer, şu anda sitede olmayan bir kişi chip yaptırmıştı, sanırım 150-160bg aldığını söylemişti bana.Daha sonra ise ufak tefek değişikliklerle 170-180bg e kadar çıkarmayı planladığını belirtmişti.Tabi ben onun yalancısıyım:)

Turbo motorlarda sadece yazılımla çok iyi sonuçlar alınabiliyor.T-Jet le de rahatlıkla 150bg alınır...

Bahsi geçen ürüne ben de pek sıcak bakmıyorum açıkçası...

Teşekkürler arda bilgiler için,
senin var mı chip tuning niyetin?
eger olursa direk arkandan gelirim valla:)
150'de hiç fena olmaz hani

ABNEW
20/10/2008, 00:11
Teşekkürler arda bilgiler için,
senin var mı chip tuning niyetin?
eger olursa direk arkandan gelirim valla:)
150'de hiç fena olmaz hani

Ömer, istekliyim aslında ama servis dışında yaptırmak istemiyorum.Serviste yapılması ise çok zor.En azından şu an için...

ccakar
25/10/2008, 10:44
bende 1.4 8v 77 hp fire motor, active versiyon, 2008 model gp var. gücü aslında yeterli ama daha fazlasına kimse hayır demez. yukarıdaki işlemi yaptırmamı tavsiye eder misiniz? işlemi yaptırdığımızda güç ve tork ne kadar artar? bir de bu işlem kaça malolur?
sorumu kimse cavaplamadı. :(

Ziyaretçi047
25/10/2008, 11:07
ben sorunu cevapladım iyi oku istersen.

ccakar
25/10/2008, 12:16
bu işlemi yaptırmak kaça malolur?

Ziyaretçi047
25/10/2008, 14:26
Piyasası değişiklik gösterebiliyor. Ben 750 Liraya yapıyorum.

güvengültekin
04/11/2008, 01:44
öncelikle meraba

sanıyorum box kullanıldığında yol bilgisayarımız doğru göstermiyor chip tede aynı durum varmıdır birde serviste örneğin far arızasına bakarken aracın chipli olduğu fark edilir mi

1.3 90hp ne güçve tork verir alt devirler güçlenirmi?

teşekkürler şimdiden

Ziyaretçi047
04/11/2008, 08:31
Box yol bilgisayarını etkilemez. Yol bilgisayarı doğru gösterir. Box genelde fazla yakmaya sebebiyet verebiliyor. Duruma göre de değişebiliyor. Servis aracın chip li olduğunu anlayamaz.Box takılıysa görüp bu ne diyecektir. Ama kimse gidip de sizi reklam etmeyecektir.

90 hp lik araç 110hp 260nm tork değerlerine ulaşabilir.

atom239
10/12/2008, 10:30
kardeş benim kuzenimin 1.6 109ps focusu var ortalama araçlarda 25 hp güç atrışı sağlıyor 134 hp pldu +24 tork artışı şindi inanmicaksınız ama bu bilgi tamamen doru çok teşekkürler

Ziyaretçi047
10/12/2008, 13:37
Bahsettiğin araç daha yüksek beygir ve torklar alabiliyor. 140hp veya fazlası görmesi olası.

dino
18/12/2008, 16:35
Selam Arkadaşlar;
Yeni 1.3 fun 90 aldım,istanbul da nereyi tavsiye edersiniz,chip için.
Şimdiden teşekkürler.

Ziyaretçi047
18/12/2008, 23:32
PS Chip Tuning, Barbaros Bayrak Öneririm.

cembay
21/12/2008, 14:19
Merhaba,
Benim aracim 1300 90 hp turbo dizel gp. Bu araca chip tuning yaptirmak istiyorum. Ankarada bunu guvenle nerede yaptirabilirim ve elde edecegim max. hp kac olabilir. Birde max. surate etkisi olurmu? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Ziyaretçi047
21/12/2008, 21:11
Özel mesajınıza cevap verdim buraya da yazayım. 110hp olur aracınız. +65nm de tork kazanırsınız. Son hızınızda az bir değişiklik olur. Fakat son hıza ulaşma süreniz ciddi anlamda kısalır. Ankara'da kim var tam olarak bilemiyorum.

Erdem Bozdağ
21/12/2008, 21:23
Ankarada Özen Tuning i tavsiye ederim ben.Çok kaliteli cihazlarla çalışıyorlar.Ankaradaki arkadaşlar benim adımı verip ararlarsa yardımcı olacaktır size eminim.

Tel: 0 312 2783628

ONLİNE MSN: umitothan@hotmail.com

cembay
22/12/2008, 09:17
Çok teşekkür ederim yardımınız için.

Erdem Bozdağ
22/12/2008, 12:55
nedemek elimizden bişi geldikten sonra herzaman

mert
30/12/2008, 16:42
ben sıcak bakıyorum da servısde bu işlem anlasılmıyor mu yanı araç garantı dışı kalmıyor mu arkadaşlarrr bana bunu bır solersenız sevınırım yanı bır de malıyett performans ıı dırde :D :S:S

PuntoFun
30/12/2008, 17:01
bunu yaptırırken yakıt artısınıda goz ardı etmemenizi öneririm cünkü fabrika ayarlarını bozmus oluyorsunuz..bilgiler icin teskler

Ziyaretçi047
31/12/2008, 00:06
Gözle görülür bir yakıt azalışı sağlayacağınızı garanti ediyorum.

En basit örnek:

Babamın 1.4 tdi skoda fabia sı standart 70hp 160nm tork olan araç chipten sonra yaklaşık 100hp 220nm civarı tork vermiştir.

Bu araç yazılımdan önce şehir içi 1 depo ile 700km gidiyordu. Yazılım sonrası 850km görmeye başladı. Motor sessizleşti. Alt devir ölülüğü yok oldu.

Sonuç babam arabayı satmaktan vazgeçti ve çok memnun.

Saygılarımla...

drama
31/12/2008, 11:37
Özür dilerim ama hem güç artışı hem ekonomi bir arada nasıl oluyor da mümkün oluyor?

PuntoFun
31/12/2008, 16:25
hem madem sizin dediginiz gibi fabrika neden chipli cıkarmıyor bu arabaları ?

Ziyaretçi047
01/01/2009, 22:17
Drama arkadaşım sizin sorunuzun cevabı en basitçe anlatmam gerekirse tork artışıdır. Daha düşük devirde daha yüksek tork aldığınız için aracınızı otomatik olarak daha düşük devirlerde sürmeye başlıyorsunuz ve daha erken vites değiştiriyorsunuz. Bu da yakıt azalışınıza sebep oluyor.

PuntoFun arkadaşım kutsal soruyu sormuşsun tebrik ederim öncelikle. Konunun başını okumanı öneriyorum.

mustafaf
02/01/2009, 10:54
"kutsal soru" :D:D:D

cgty
02/01/2009, 12:04
Drama arkadaşım sizin sorunuzun cevabı en basitçe anlatmam gerekirse tork artışıdır. Daha düşük devirde daha yüksek tork aldığınız için aracınızı otomatik olarak daha düşük devirlerde sürmeye başlıyorsunuz ve daha erken vites değiştiriyorsunuz. Bu da yakıt azalışınıza sebep oluyor.

PuntoFun arkadaşım kutsal soruyu sormuşsun tebrik ederim öncelikle. Konunun başını okumanı öneriyorum.

bende çok mreak ettim, tüm konuyu okutmasanda söylesen, hem ekonomik olarak avantajlı hemde aracın gücünü arttırıyor ve bunu fabrika yapmıyor, muhtemelen motor ömrünü falan kısaltıyordur herhalde?

mustafaf
02/01/2009, 12:55
Neden Chip Tuning?

En sık sorulan soruların başında bu gelir. İnsanlarımız bu konuda malesef pek bilgili olmadıklarından akıllarına bir çok soru işareti gelmektedir. Elimden geldiğince sizi aydınlatmaya çalışacağım. Chip Tuning in başlıca amacı performanstır. Hiçbirimiz araçlarımızı firmadan aldığımızda araçlarımızı maximum verimle çalışacak durumda almıyoruz. İlk sorulan soru budur. Madem böyle bir şey var, firmalar neden yapıp satmıyor? Bu sorunun birkaç cevabı var. Gelin yanıtlayalım.

Firmalar araçlarını üretirken bazı koşullara ve kurallara uymak zorundadırlar. Bunlar; aracın motor ömrü, egzoz emisyon oranları, aracın gürültüsü, güvenlik, ve pazarlama stratejileri. Bu nedenler dolayısıyla firmalar araçlarının motorlarını maximum performans verecek şekilde değil de tolerans limitlerinin altında üretir ve satarlar. Yanlış anlaşılmasın, bu demek değildir ki chiptuning zararlı. Aksine yararı zararından çok fazla olan bir olaydır.

Motor Ömrü: Bu olay duruma göre değişiklik göstermektedir. Orjinal bir arabayı sürekli zorlayarak kullanmanız zaten onun motor ömrünü azaltacaktır. Chiptuning işlemi yapılmış bir aracı zorlarsak mantık olarak tabi ki motor ömrü orjinal halinden daha da kısa olacaktır. Ama bu ne kadar bir kısalık. Hemen örnek vereyim. 500.000km sonra motoru bitecek bir aracınız var ise bu rakam en fazla 400.000km ‘ye inecektir. Hangimiz bu kadar zaman kullanıyoruz ki bir arabayı? Bunun yanında geçen sürede alacağınız performans motor ömrüm 200.000 e inse önemli değil diyeceğiniz kadardır. Chiptuning in motor ömrüne şu açıdan yararı da olduğu da düşünülebilir. Sakin kullanımlarda motorunuzu aynı hıza ve güce ulaştırmak için gaza eskiden bastığınızdan daha az basıyor ve daha düşük devir çevirtiyor olacaksınız. Sebebi tork artışıdır. Bu da motor ömrünüzün kısalmasını değil normalden de uzun olmasını sağlar.

Egzoz emisyon Oranı: Araç üreticileri egzoz emisyonunu az tutmak için ellerinden gelen çabayı sarf ediyorlar. Temiz çevre temiz hava temiz dünya olaylarını düşünerek ellerinden geldiğince temiz egzoz gazı açığa çıkartmaya çalışırlar. Bunun için de yakıt hava karışımındaki yanmayı optimum düzeyde tutmaları gerekir. Bu olay doğal yarar açısından iyidir fakat performans yönünden kayba yol açar. İhtiyacınız olduğunda havaya biraz duman bırakarak daha fazla güç almanız olanaklıdır. Chiptuning zorlama anındaki mazot miktarını biraz daha artırarak saklı kalan bu gücün ortaya çıkmasını sağlar.

Aracın gürültüsü: Bazı araçlarda zorlama anında veya rolantide çıkan gürültü az da olsa artabilir. Sakin sürüş esnasındaki gürültü ise aksine motor zorlanmadığı için azalabilir.

Güvenlik: Araçların şasesi, yürüyen aksamı ve aktarma organları belli hızları ve güçleri kaldıracak şekilde düzenlenmiştir. Bu durumda motor gücü araç üretilirken olabileceğinden daha aşağılarda tutulabilir. Chip bu sınırlamayı kaldırır.

Pazarlama stratejileri: En önemli sebeplerden birisidir bence. Firmaların araçlarını inceleyin görürsünüz. Aynı motor hacminde birbirine yakın güçte araçlar bulunur. 1.3 75hp 90hp veya 1.6 90hp 110hp gibi. Bu araçların motorları aslında tamamen aynıdır. Mekanik olarak çok ufak farkları bulunur. Aslında her iki motor da birbirinin yaptığı işi yapabilir. Fakat pazara hakim olma açısından ve farklılık yaratmak açısından bu tür olaylara gidilebilir. Demek istediğim şu ki beygiri ve torku düşük olan motoru alıp chiptuning yaptığınızda diğer motordan daha fazla gücü rahatça elde edebilirsiniz. Ayrıca bazı firmalar chiptuning hizmetini kendiler de verebileceği için limitlerin altında tutabilirler motor güçlerini. Pazarlama ve satış ile ilgili daha bir çok yorum yapılabilir.

Chiptuning in bir başka açıklaması olarak gelişen teknoloji de örnek gösterilebilir. Aracın yeni versiyonundaki yazılım eksikliklerinin giderilmesi, hataların düzeltilmesi ve yeni teknolojilerin entegrasyonu gibi düşünülebilir. Araç üretilirken düşünülmemiş bazı parametrelerin sonradan bulunması ve eklenmesi olarak da düşünebilirsiniz.

Alıntı:

Chip Tuning, CihaN (https://www.culha.net/makaleler/icten-yanmali-motorlar/chip-tuning/)

Ziyaretçi047
02/01/2009, 15:01
Okumaya üşeniyorsan yapacak bir şeyim yok arkadaşım. Mustafa teşekkür ederim dostum.

FeaRLeSsHunTeR
02/01/2009, 21:09
hakkat ya 2 satır yazının neresini okumaktan üşeniyosunuz anlamıyorum :))

Mehmet Gazihan
05/01/2009, 01:54
Bana fabrikadan teklif geldi..Gel sana fabrikada bir oda verelim band da chiple bu arabaları diye (

yani artık fabrikada yapmak istiyor..:D

cgty
06/01/2009, 01:38
Okumaya üşeniyorsan yapacak bir şeyim yok arkadaşım. Mustafa teşekkür ederim dostum.

saolasın, zahmet oldu sana.

baseltuning
11/01/2009, 02:12
chiptuningle ilgili gayet açıklayıcı bilgiler teşekkürler.. benzinlilerde ortalama olarak %8-10 turbo dizellerde %25-35 arasında degişim oluyor performansta.. örnek vermek gerekirse .. 75hp olan bir punto chip tuning uygulamasıyla 94-96 hp arasında net deger veriyor..

Ziyaretçi047
11/01/2009, 03:27
Ben zaten üzülüyorum artık chipsiz gezen araçlara. :P

ekorkut
11/01/2009, 12:39
Bu işler tercih meselesi. Bu zamana kadar bindiğim chip siz benzinli bir araba yokken, dizelin chip lisi box lısı bana duman muman işlerinden ötürü çok itici geliyor yaptıramıyorum kendiminkine.

Ziyaretçi047
11/01/2009, 15:02
Dumansız da güç alınabilir tercih meselesi. Ayrıca kat iptali yoksa duman çok az oluyor. Yani turbo dolmadan önce verilen gazda biraz atıyor. Bir de ani gaz bırakmalarda biraz atıyor. Üst devirde duman yok. Chipten bahsediyorum tabi ki. Yani normal stok dizellerin attığı dumandan belki çok az fazla atıyorsun çirkin bir durum olmuyor. Çirkin durum için benim box+chip durumuna bakmak lazım.

Ayrıca söylediğim tekrar edim chip içindi. Box da en ağır moda aldığın zaman full duman oluyor. Yani duman yüzünden chip ten soğuma. Ha bu arada chipten chipe de fark var tabi ki.

drama
11/01/2009, 23:56
Anlayamadığım nokta daha az yakıt kullanarak düşük devirlerde torkun nasıl arttığı ve tüm başlığı okudum. Genel olarak okumaktan üşenmem, mübalağasız net 21 yıl fiilen aralıksız okul okumuşluğum var. :rambo:

Stalker
12/01/2009, 00:07
Anlayamadığım nokta daha az yakıt kullanarak düşük devirlerde torkun nasıl arttığı ve tüm başlığı okudum. Genel olarak okumaktan üşenmem, mübalağasız net 21 yıl fiilen aralıksız okul okumuşluğum var. :rambo:

Motorların ateşleme/püskürtme zamanlamaları vardır fabrikada beyinlere yüklerler. Rakamları tamamen atıyorum şu anda, piston yukarı çıkarken max tepe noktasına gelmeden 3mm önce buji ateşlediğini farz et, sen gidip onu tune ettiririp 2mm önce ateşlicek şekilde çalışmasını sağlayabilrisin. Bu şekilde en basitinden fabrikanın belirttiği sıkıştırma oranlarını değiştirerek ekstra güç ve hatta az biraz yakıt ekonomisi bile kazanmak mümkün.
Belirtildiği gibi fabrika en uzun ömür nasıl olur o konumlarda çalışmasını ister ama gene belirtildiği gibi 500.000km yerine 350.000 yada 400.000 'e düşse ömrü ne değişir, bu sizin verceğiniz bir karar.

Ziyaretçi047
12/01/2009, 02:52
Açıklama doğrudur. Bu açıklama dışında daha bir çok etki vardır. En basitinden şunu söyleyim. Chipten sonra gaza daha az basacaksın, aracını daha düşük devirlerde kullanacaksın ve daha erken vites atacaksın. Bu da ekonomi yapmanı sağlayacak.

ED 088
12/01/2009, 11:34
memnun kalmış mı?
kaça mal olmuş?

Merhaba, yaklaşık 4 ay önce t-jet aracıma chip uygulaması yaptırdım. kullandığımız yazılım '' All Car Racing'in'' 1.3 bar basıncına göre uygulanan versiyonu idi. uygulamayı Servis Muzaffer yaptı. İlk kez t-jet'e bir uygulama yaptığı için 2 gün uğraştı. Dyno aletinin tamburu kırık olduğu için elde ettiğimiz veriyi ölçemedik. 150 beygir olduğunu Muzaffer iafde etti. Ancak hissededilir bir performans aldığımızı söyleyebilirim. Sadece alt devirde 2. viteste biraz silkeleme yapıyor. onun dışında hiçbir sorun yok. son derece memnunum...

Ziyaretçi047
12/01/2009, 19:22
Doğrudur o araçtan 150 hp güç alınabilir.

baseltuning
12/01/2009, 19:58
150hp gayet normal degerler sorun yaşamazsınız.

predator_ant
12/01/2009, 21:30
peki t-jet 120 hp için maliyet ne civarında bilgi verebilir misiniz ve antalya da uygulamayı yapan bir yer biliyor musunuz?

Ziyaretçi047
12/01/2009, 22:42
Bu işin sabit bir fiyatı yok malesef, ser piyasadır. Antalya'da bilmiyorum fiyatları.

baseltuning
13/01/2009, 00:53
değişken.. 700-800 ytl civarında gibi birşey olur ama..

Mehmet Gazihan
13/01/2009, 01:09
Can aynen dediğin gibi

Megachips Antalya Bayim ceyhun bu işlemi 750 ytl ye uygulayabilir..

ED 088
14/01/2009, 08:47
biz t'jete ilk yapan olduğumuz için 1.200 'e patladı...

speeddyno
13/02/2009, 02:03
Upsolute chiptuning antalya bayisiyiz.dinamometremizde mevcut.ölçümler dahil fiyat 700 tl.alper-0532 291 20 60

HugemaN
17/03/2009, 17:16
1.3 mtj 75 bg fun arac sipariş ettim.

90 bg alacatım fakat 8 haftadan önce gelmez diyorlar. Kısacası 75 bg aracı yakıt tüketimini fazla artırmadan ve garanti dışına çıkarmadn 90 bg yaptırabilirmiyim.....

speeddyno
17/03/2009, 18:41
1.3 mtj 75 bg fun arac sipariş ettim.

90 bg alacatım fakat 8 haftadan önce gelmez diyorlar. Kısacası 75 bg aracı yakıt tüketimini fazla artırmadan ve garanti dışına çıkarmadn 90 bg yaptırabilirmiyim.....
sayın 07sea07 yeni aracınız hayırlı olsun,aracınızı chiptuning ile bir üst seçenegin seviyesine çıkartabilirsiniz,yakıt tüketiminiz artmaz işlem obd soketinden yapılır deneme şansınız vardır ve serviste anlaşılamaz.aşagıda aracınıza ait degerleri veriyorum.selam güç (hp)75 hp.........94 hp--------tork (NM)190 NM....... 235 NM----------son hız165 km/h.................173km/h-----------yakıt şehirdışı3,5l / 100km.............3,3l / 100km----------yakıt karışık4,5l / 100km..............4,4l / 100km------------yakıt şehiriçi6,2l / 100km............6,1l / 100km

HugemaN
17/03/2009, 19:04
sayın 07sea07 yeni aracınız hayırlı olsun,aracınızı chiptuning ile bir üst seçenegin seviyesine çıkartabilirsiniz,yakıt tüketiminiz artmaz işlem obd soketinden yapılır deneme şansınız vardır ve serviste anlaşılamaz.aşagıda aracınıza ait degerleri veriyorum.selam güç (hp)75 hp.........94 hp--------tork (NM)190 NM....... 235 NM----------son hız165 km/h.................173km/h-----------yakıt şehirdışı3,5l / 100km.............3,3l / 100km----------yakıt karışık4,5l / 100km..............4,4l / 100km------------yakıt şehiriçi6,2l / 100km............6,1l / 100km

aracın anahtarını alıp gelicem. orda görüşürüz ve konusuruz.... adresinizi yazarmısınız

speeddyno
17/03/2009, 20:57
ziyaretinizi herzaman beklerim.adresi ve iletişim bilgilerini size gönderdim..selam

Ziyaretçi047
18/03/2009, 15:38
Antalya'dan Alper arkadaşım yardımcı olabilir. Ayrıca belirtmeden geçmeyim, chiptuning uygulamasından sonra aracınız 90hp lik GP den çok daha seri olacaktır.

HugemaN
18/03/2009, 19:34
arabamı merakla almayı bekliyorum.... Gelsin bi gidip görüşüceğiz

karakas_fiat
15/04/2009, 14:31
arkadaşlar 1.4 8 v için chip nerden bulabiliirim

Ziyaretçi047
15/04/2009, 17:58
Ben yapıyorum dostum yardımcı olabilirim...

HugemaN
22/04/2009, 17:17
Bugun speeddyno ile tanıştık. Benim araca chip tunning yapıcak. Ay basında 97 bg olarak geri dönücem... Tanıştığıma gerçekten memnun oldum Speeddyno(Alper).. :)

UPsolute.com The Chiptuning Company (https://www.upsolute.com/component/option,com_upsolute/Itemid,49/lang,en/)

diğer modellerin chip hp ve tork değişimlerini burdan görebilirsiniz.... (alperden gördüm bu siteyide.... :):))

Ziyaretçi047
22/04/2009, 17:26
Alper iyidir gerekeni yapar. Hayırlı olsun şimdiden.

HugemaN
22/04/2009, 17:49
Alper iyidir gerekeni yapar. Hayırlı olsun şimdiden.

hakikaten iyi biri hoş sohbet biri... Keyif aldım.... Ay başında yeni yerinde inşallah arabamla oyniyacağız......

GladioTurk
30/05/2009, 22:33
arkadaslar bugun ankaradan bir kac yerle gorustum son aradigim arkadas 75hp multijeti chiple 100hp yapabildigini bizim forumumuzdada 5 araca bu islemi gerceklestirdigini soyledi fiyat olarak 850 lira istiyor ugyunmu sizce yada sizin ankarada daha onceden bu islemi yaptirdiginiz birileri varmi?

pdr42
31/05/2009, 00:21
arkadaslar yapılan işlemin ne odlguunu bilmeden soyluyorum. okudugum kadarı ile kabloyu takıyorsun arac bilgilerini bilgisayara kopyalayıp uzerinde oynadıktan sonra tekrar yukluyorsun bunun icin 700 800 tl cok deilmi.
tabi bu arada bilgisayarda epey bir ugrasıyorsan orası ayrı..
yyada soyle soruyum chip tuning yapılan arac ne kadar surede işlemi bitiyor.
yukarıda arkadasın birisi arabanızı satarken chip uygulamasını iptal edin onun icinde ayrıca para vereceksin gibi bir ifade kullanmıs. neden iptal etmemiz gereksin onu anlmadım.
cihan yaptıgın bir uygulama sonucu motorda arıza olustugunda yada bir problem olustugunda ne yapacagız. garantiyede girmez bu durum.

Ziyaretçi047
31/05/2009, 11:17
Şimdi bu iş pahalı değil ucuz bile.

Araçtan o yazılımı okuyup geri yazmak için kullanılan ekipmanlar çok pahalı malesef.

Ayrıca yazılım üzerinde oynama yapmak için bilgisayarda kullanılan programların lisans parası da oldukça fazla.

Yine ayrıca o yazılımla nasıl oynanacağını bilmek apayrı bir durum. Bunu öğrenmek için yıllarınız gidebilir, malesef bunun bir kursu bir eğitimi ülkemizde yok. Çok hassas bir işlem. En ufak hatanızda araca zarar verebilirsiniz. Harcanan emeğin tarifi yok.

Yani hem bilmediğini söylemişsin hem de bilmeden pahalı demişsin pek hoş olmamış. Pahalı olduğunu düşünenler yaptırmaz zaten.

Ayrıca ben bayiyim. Olayın sadece araçtan okuma, yazılımcıya gönderme, yazılımcıdan geri alma ve araca yükleme bölümüyle ilgileniyorum. Benim kullandığım alet de hiç de küçümsenecek ucuzlukta bir alet değil ve yine ayrıca yazılım başı ücret ödemek durumundayım. Duruma göre 10dk ile 1 saat sürebilecek bir işlemdir.

Aracı orjinale döndürmek 5dk lık bir işlemdir. Orjinal yazılımın geri yüklenmesiyle gerçekleşir. Herhangi bir sıkıntı olmaz. Araçta uzman kişilerce hazırlanmış chipten ötürü bir arıza olmaz. Olursa da asla hiçbir araç arızalı yollanmaz. Öncelikle arıza sebebi tespit edilmelidir. Arıza chip in değiştirdiği bir şeyler ile ilgiliyse tasarımcıya bilgi verilir ve yeni yazılım yüklenip sorunun önüne geçilir. Chip işlemi sonucu oluşacak bir arıza riski, herhangi bir tamirat sırasında oluşacak arıza riski kadardır. İşinizi bildiğiniz sürece arıza yaşamanız pek olası durmuyor. Olursa da mutlaka çözülür. Yazılımı yükleyen kişinin hatasından ötürü oluşan bir arızanın sorumluluğu yükleyendedir her zaman.

archebebe
10/06/2009, 00:46
cihan kardeşim

istanbulda bu işi güvenilir olarak yaptırabileceğim yer neresi önerirsin? ayrıca garanti durumu ile ilgili başıma neler gelir?

malum city motor belası vs.. var, yarın öbür gün sıra bana geldiğinde servisle papaz olmayalım :)

diyelim ki garantide sorun çıkıyor, eski yazılımı bu durumda geri yükletirsem bunun herhangi bir şekilde anlaşılma ihtimali var mıdır??

archebebe
10/06/2009, 15:00
bugün servisle konuştum;

ümraniyede bir yer tavsiye ettiler, istanbulun en iyisi dediler, daha yerini yurdunu görmediğim için buraya bir yorum yazmayacağım. garanti ile ilgili de ecu veya chip nedenli bir sorun yaşarsan garantiye girmez, ama bunun dışındaki tüm mekanik arızalarının garantisi devam eder sorun değil dediler (fiat özkar florya)

sevgiler..

Ziyaretçi047
10/06/2009, 16:03
İstanbul'da bayisi olduğum PS Chiptuning i öneririm.

Keresteciler Sitesi İşgören Sok. No 31 Topçular / Eyüp / Istanbul - TURKIYE

Yazılımcı Barbaros BAYRAK dır. Selamımı söylerseniz her türlü yardımcı olacaktır. Türkiye'de aynı derecede profesyonel birini ben tanımıyorum, siz tanırsanız beni de tanıştırın lütfen.

536 216 81 64 telefondan kendisine ulaşabilirsiniz. Kendisi de forumumuz eski üyesidir zaten.

NOT: CITY motorun bozulduğunda bunu yazılıma bağlayacak servise benden çok selam söyleyin.

Yazılım sonucu bir arıza çıkarsa ki (bizde öyle bir şey olmayacağını garanti ediyorum) bunu tabi ki ben de servis olsam garantiye sokmam ama söylüyorum bunun ihtimali yazılım PROFESYONEL insanlar tarafından hazırlanıyorsa milyonda birdir. Diyelim ki oldu, tüm zararınız karşılanacaktır. Bunu ben söylüyorum herkes söylemeyebilir.

Ayrıca bir şey daha söylemek istiyorum. Aracınızda yazılım olduğunu neden servislerinize söyleme ihtiyacı hissediyorsunuz? Servislerimizin durumunu yaklaşımını bilmiyor musunuz? Araçları garantiye sokmamak için ellerinden gelen çabayı çekinmeden harcayan onlarca servis var malesef.

Eğer araçta yazılım olduğunu kendisi anlayabilecek servisler olsa zaten, araçlarımı gözü kapalı teslim edeceğim. Sürmeden etmeden anlayacak kapasitede olunsa, zaten kendiler başlayacak aynı işe ki bir çok servis yavaş yavaş başlıyor ne de olsa amaçları para kazanmak. Arkadaşa servis yer bile önermiş, zaten servis dediğiniz olay serviste çalışan bir kişiden ibaret. Servis lafını çok da sevmiyorum özellikle burası Türkiye :)

Aynı şeyleri yine yine yine yazdım hayırlısı...

imdesign
10/06/2009, 16:33
Cihan ın yaptığı yazıLımda bir sorun çıkacağını düşünmüyorum NEDEN ? derseniz Cihan çakma bir sistem kuLLanmıyor profesyoneL aLet ve cihaz kuLLanıyor en önemLisi Bu işi yapan garantisini veren servis hizmetini veren bir firmanın temsiLciLiğini yapıyor ki Cihan bu sisteme güvenmese kendi aracına yapmaz :)
Servisin yazıLımı fark etmesi nin imkanı yok zaten bu arabanın orjinaLinden yazıLımı var sadece üzerindeki yazıLım değiştiriLiyor ki bunuda araştırmak gibi bir Lüks Leride yok :) veLhasıLkeLam geL geLeLim ah birde pahaLı oLmasa :D Cihan yap artık bir kampanya da yaptıraLım bişeyLer ihtiyaç var artık :)

Ziyaretçi047
10/06/2009, 20:48
İbrahim teşekkürler güzel açıklaman için. Yazında cümleyi etkileyen bir kaç imla hatasını düzelttim. "Servisin farketmemesi yazmışsın farketmesi olarak değiştirdim"

Söylediğin konuya ben de parmak basayım. Piyasada komik fiyatlar duymaya başladım. Böyleleri yüzünden bizim adımız kazıkçıya felan çıkacak diye korkuyorum. Arkadaşlar bu işlerde kullanılan tüm aletler (donanımlar) ve programlar (yazılımlar) lisanslıdır. Lisans parasını ödemeden ve firmaya kayıt olmadan kullanamazsınız. Doğrulamalar internet üzerinden yapılır. Lisansı kırmanız da çok zordur. Varsayalım ki kırdınız, hiçbir güncellemeyi, hata düzeltmelerini ve yenilikleri alamazsınız. Böyle bir işte güncel kalmamanın araçlara zararı olabilmektedir. Malum her komut ecu ya voltaj iletmektedir. Zaten aletlerin bu şekilde kullanımı yasaktır. Bu gibi kişilerin BSA ya şikayeti söz konusudur.

Klon diye tabir ettiğimiz aletler de bulunmaktadır. Bunlar orjinal aletlerin bir şekilde kopyalanması mantığı ile çalışmaktadır. Elektrik devrelerinin ve kodların kopyalanmasından bahsediyorum. Aynı cep telefonu klonlamak gibi bir yöntemdir. Böylece tek lisansla 2 alet kullanma şansı olmaktadır. Fakat bu aletler de aynı klon cep telefonları gibi devre dışı bırakılabilmektedir, güncellemelerden, yeniliklerden vs. yine mahrum kalmaktadır. (Bir çok firma artık doğrulamayı net üzerinden yaptığından bu aletlerin çoğu çalışmamaktadır fakat hala çalışabilen aletler var.)
Konu buraya gelmişken bahsedeyim, bu işi yapanların fazla para aldığını gereksiz yere basit ve ucuz bir işlemi pahalılaştırmaya çalıştığını düşünenler oluyor. Eğer bu işler bu kadar ucuz olsaydı zaten insanlar bu yollara başvurmazlardı değil mi? (Klon,Crack,Kaçak Yazılım, Çin malları)

Bir diğer yöntem de çin mallarıdır. Evet hepinizin bildiğini çin li dostlarımız bu sektöre de el atmış bulunmaktalar. Bu tarz çok ucuz aletler de mevcut. Lisans ücreti vs. de yok. Alıyorsun cesaretin varsa müşterinin milyarlık aracına takıyorsun ve kullanıyorsun. Bu tarz aletler meşhur çin mallarının olduğu gibi sorunlarıyla biliniyor. Okumadan ziyade yazma işlemi esnasında bir kesinti olursa yazdığınız arabanın X6 olduğunu varsayarsanız nerenizden ter akacağını bilmiyorum. Zaten böyle alet kullanan birine sırf ucuz diye aracını programlatan X6 sahibini gözlerinden öpmek lazım. Okuma esnasında da araca zarar verebilirsiniz. Sonuçta ecu ya voltaj gönderiyor bu alet. Eğer fazla voltaj gönderip devrede bir yerleri yakarsanız sonuçlarına nasıl katlanacaksınız. Bugün en dandik marka arabanın bile yeni ECU 'su kaç lira araştırmanızı öneririm. Ki siparişten kaç gün sonra gelecek ve müşteri ile olan ilişkinizi siz düşünün. Arabanın camı bile açılmayabilir...

Yaptığımız iş gerçekten yüksek risk barındıran bir iş. Fakat nedense insanların gözünde paracı bir iş olarak görünüyor. Paracı olan yok mudur tabi ki vardır. İşte o dandik aletleri kullananlardan bahsediyorum. Sırf ucuz diye giden çok insan var gerçekten üzücü bir durum. Gerçekleri bilseler hiç sanmıyorum bu hataları yapacaklarını.

Gelelim diğer en önemli noktaya. Arkadaşlar sonuçta aracınıza yeni bir program yükleniyor. Mevcut programınızın modifiye edilmiş hali yükleniyor. Peki bunu kim nasıl yapıyor? İşte en önemli nokta bu. Dünyada sayılı insan var ECU programlayabilen. İyisi var kötüsü var acemisi var profesyoneli var. Çok dikkat etmenizi öneririm. Bizim Türklerde bir anlayış var. Yabancı her zaman en iyisini yapar diye. Birkaç yıl öncesine kadar ben de öyle düşünürdüm fakat Türkiye'de haberimiz olmayan cevherleri görünce bu fikirlerim değişti. Hiç bilmediğimiz bir çok konuda yurt dışına ihracat yapıyoruz. Yabancı bizden alıyor yani. Şimdi bizim konumuzla ilgisi nedir açıklayım.

Ben bu işe girerken Türkiye'den bir çok kişi bayisi olmam yönünde ısrar etti. Bunlar arasında yazılımı yurt dışından alan da vardı (bayinin bayisi olmak), yazılımı kendisi yapan da vardı. Hepsini bir bir araştırdım. Bayinin bayisi olmayı çok istemiyordum zaten ve daha iyisi nedir diye düşünüyordum, yazılımı kendi yapan programcıları incelerken, yazılımla oynayıp ne yaptığını bilmeyenler olduğunu farkettim. 2 - 3 veri değiştirmekle tuner olunmuyor malesef. Araştırmalar devam edince bayisi olduğum PS Chiptuning'in Türkiye dışında dünyaya yazılım verdiğini gördüm. Yani düşünün gidip yabancı bir firmadan hizmet alabilirsiniz ve o da hizmeti bir Türk ten alıyor olabilir. :)

Ben ikna oldum, öncelikle kendi aracımda ardından babamın aracında harikalar yarattık ve daha sonra satışa başladım. Konu özetle budur. Ben güvenmediğim bir şeyi asla kendime yapmam sizlere hiç yapmam bilirsiniz. Bu işe girmek için harcadığım parayı buraya yazmam doğru olmaz ama şu kadar söyleyim ki hala paramı çıkartamadım. Bu saatten sonra da çıksın çıkmasın önemli değil çünkü benim esas uğraşım kendi aracımdı ve o da son noktada.

Kampanya demiş arkadaş o konuya değineyim.

Forum üyelerine zaten istedikleri kadar indirim yapıyorum. Şaka değil. Sırf pahalı diye yaptırmaktan vazgeçen veya yaptırmayan veya ucuz yapanlara yönelen, yönelecek arkadaşlar var ise bana ulaşsınlar bir şekilde çözeriz para işini. Gerekirse maliyetine yaparım gerekirse ücret almadan yaparım! Maksat mutlu olun, memnun kalın, aracınızın gerçek gücünü keşfedin ve boşa yaktığınız yakıtı artık yakmayın. Bir de kafanızı kurcalayan düşüncelerden kendi aracınızda görerek kurtulun.

Herkese iyi günler dilerim.

imdesign
11/06/2009, 10:42
saoL cihan teşekkür ederim güzeL açıkLama oLmuş artık anLaşıLmışsındır merdiven aLtı bir iş yapmadığını

Ziyaretçi047
11/06/2009, 12:25
Yine aynı sorular gelecek merak etme :)

imdesign
11/06/2009, 12:37
doğrudur ortak günümüzde insanLar chip miş Eco muş bunLarın biLincinde değiL misaL bir vidyo vardı adam x5 Le denize girmişti ve bunun gibi neLer neLer ya bir örnekte burdan vereyim ama vidyo çekemedim ben utandım yav :) kışın adamın aküsünde problem vardı sanırsam marşa basıyordu aLmıyordu derken akü boşaLdı ve adam sonra ne yaparsa beğenirsin :D 2008 passatı sen yokuş aşağı vurdururmusun :D:D yıkıLdım güLmekten yaaa adama gidip te bak arkadaş bu versiyon arabaLar chipLi yani beyinLi sen bunu yokuş aşağı değİl bir kamyona bağLayıp çektirip vurdurmaya çaLIşsan sabağa kadar beceremezsin diyecektim ama neyse yine çıkar yine çıkarr böLe adamLar :D

JuzZz
11/08/2009, 17:06
arkadşlar daha yeni gb aldım fun version 75 hb eski puntoma yaptırmak isteyibde kısmet olmayan şu chiptunıng olayında biraz yardım almak istedim sizlerden,daha önce arastırdıgımda racechip die bişy bulmuştum size linki atıyorum bi incelersenz sevinrm anladıgım kadaryla tamamı manuel olarak yapılan bişy ama aracımda sorun yaşamak istemıyorum sizce bunu alıp yaptırmalımym...NATRO WEB HOSTING - Web Hosting - Alan Adı Kaydı - Domain Name Kayıt - Marka Tescil - Kiralık Sunucu - Co-Location - Web tasarım (https://www.racechip.de/index.php?gclid=CNivoMPr8JgCFZSB3godQzPc0w&language=en&xPrioS=9elm8diur7e7ofg9o91qif2ga5) buraya getirma olanagım var..pahalı olanda motor koruma var pek bilgim bişy diil ama bi nepze güven verio.

mustafaf
11/08/2009, 17:47
oncelıkle foruma hosgeldınız.lınkte vermıs oldugunuz urunun chıptunıng ıle alakası yok.ısmını o sekılde vermısler.bu urunun genel adı PowerBox.bırcok markada aynı ısın altında bu urunu satıyor.bahsedılen Chıptunıng ıslemı sokulup takılamaz, aracın beynındekı yazılımın yenısıyle degısıtırılmesıyle olur.dolayısıyla ıstedıgınız zaman sokup takamazsınız.PowerBox ıle ılgılı konuyu okumanızı tavsıye ederım...

https://forum.grandepuntotr.com/motor-ve-yuruyen-aksam-modifikasyonu/9101-powerbox.html

JuzZz
11/08/2009, 17:57
bende powerbox a benzetmiştimde hangi araclara ne sağlıo gbi bi bölum var yanında chiptunıng yazınca kafası karışıo insanın...bu arada buyuk hoşbulduk.

mustafaf
11/08/2009, 18:42
ewt aynı yanılgıya bende dusmustum zamanında :)

Ziyaretçi047
17/08/2009, 14:48
Chip Tuning Hakkında bir video vardı elimde şimdi gözüme çarptı. Meraklı arkadaşlar için paylaşmak istedim. Belki soruları bir nebze olsun azaltırız :) 3 farklı adres veriyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=xLysb8MEmu4

https://www.facebook.com/video/video.php?v=132278668152

https://videos.streetfire.net/video/Chip-Tuning_701863.htm

000001
31/08/2009, 16:55
bende bu furyaya katıldım ve aracı chipledim. servis'ten yaptık iyimi yaptık bilmiyorum, 1000 tl'ye patladı. Ölçümlere gelince, proservis'ten ölçtürdüm. 142 bg ve 257 tork çıktı. Yorumlar, görüşler???

mustafaf
01/09/2009, 10:01
bende bu furyaya katıldım ve aracı chipledim. servis'ten yaptık iyimi yaptık bilmiyorum, 1000 tl'ye patladı. Ölçümlere gelince, proservis'ten ölçtürdüm. 142 bg ve 257 tork çıktı. Yorumlar, görüşler???

oncelıkle hosgeldınız.Chıptunıng ıslemınden once olcum yaptırmıs olsaydınız, daha gercekcı yorum yapılabılırdı.her ne kadar aracınız teorıkte 120HP olarak egcsede yere aktarılan guc, aktarmadakı kayıplardan dolayı pratıkte 120HP'nın altındadır mutlaka...

Ogulcan.Öğüt
01/09/2009, 10:27
Hayırlı Olsun abi , Uça uça gezersin artık :D

makineman
01/09/2009, 10:44
Ben de chiplendim sonunda. Ankara'dan gelen bir arkadaş yaptı. Hızlanmalara müthiş katkısı oldu. Henüz değerleri ölçtürme vaktim olmadı fakat en az 110HP olduğu kanaatindeyim. Kendimi durduramıyorum. Her fırsatta gazı köklüyorum.

Bir de enteresan bir durum oldu. Arabayı chipletmeye karar verdiğimden beri(chiplenene kadarki 2 gündür) 2. viteste şaha kalkıyor. Pati çekiyor.:noexpression:
Yoksa "ben chipsiz de yaparım bu işi" demeye mi çalıştı.:D:D:D

000001
01/09/2009, 13:04
oncelıkle hosgeldınız.Chıptunıng ıslemınden once olcum yaptırmıs olsaydınız, daha gercekcı yorum yapılabılırdı.her ne kadar aracınız teorıkte 120HP olarak egcsede yere aktarılan guc, aktarmadakı kayıplardan dolayı pratıkte 120HP'nın altındadır mutlaka...

bir yıldan fazladır bu forumu takip eden birine hoşgeldin demek biraz saçma oldu ama yinede hoşbulduk...birde cihan senin aracı merak ediyom acaba ölçüm yaptırmışmıydın. Daha önce 4. vitese kadar bizim araçları geçerim demiştinde merak ettim...

mustafaf
01/09/2009, 13:07
bir yıldan fazladır bu forumu takip eden birine hoşgeldin demek biraz saçma oldu ama yinede hoşbulduk...birde cihan senin aracı merak ediyom acaba ölçüm yaptırmışmıydın. Daha önce 4. vitese kadar bizim araçları geçerim demiştinde merak ettim...

bır yıldır foruma ılk mesajınızı yazdıgınız ıcın hosgeldınız demıstım ama bunu anlamayıp, bu sekılde tepkı verecegınızı bılseydım, cvp bıle yazmazdım...

anvil
01/09/2009, 13:23
yurtseven kardeşler gibi forumda birçok yurtseven var :) bir akrabalığınız var mı hiçbirisiyle?

femoli
01/09/2009, 13:41
Bence biraz fazla bir tepki vermedinizmi :) Sizin üyelik tarihini takip edemez ama ilk msj olduğu için nezaketen hoşgeldiniz demiş ..

Anvilim kanımca o senin bahsettiğin yurtseven değildi, başka bir sevendi şehir seven ;)..

BSK
01/09/2009, 13:44
Heyt be nezakete bak :) Allahtan hoş geldin denmiş mazallah başka birşey denmiş olsa forum başımıza yıkılırdı... Arkadaşlar lütfen hoşgeldin, beş gittin, naber falan gibi kaba kelimeleri kullanırken özel mesajdan yollayalım.

000001
01/09/2009, 14:22
öncelikle benim nezaman üye olduğum nickim üstüne tıklanınca çıkıyor. İkincisi eğer benim nezaman üye olduğuma baktıktan sonra ''aaa ilk mesajını atmış hadi bi hoşgeldin diyim'' dediysen ki pek sanmıyorum özür dilerim. Ayrıca bu kadar ciddiye alınacağınıda tahmin etmemiştim. Yinede kusura bakmayın diyim ve tatlıya bağlıyalım. Son olarak yurtseven konusunda femoli'nin tahmini doğru.

batuhann80
01/09/2009, 14:32
bır yıldır foruma ılk mesajınızı yazdıgınız ıcın hosgeldınız demıstım ama bunu anlamayıp, bu sekılde tepkı verecegınızı bılseydım, cvp bıle yazmazdım...
bosver böyleleri cıkar arada...sen bana cevap ver...

mustafaf
01/09/2009, 14:42
ımzan herseyı anlatıyor :) daha ne yazayım...

byasin
01/09/2009, 14:45
Bu ChipTuning hakkında hiç bi şey biLmiyorum :( ßeni aydınlata bilirmisniz ? Ne İşe yarar Nasıl yapıLır vb :)

TeşkLer şimdiden

batuhann80
01/09/2009, 14:50
Bu ChipTuning hakkında hiç bi şey biLmiyorum :( ßeni aydınlata bilirmisniz ? Ne İşe yarar Nasıl yapıLır vb :)

TeşkLer şimdiden
cihan arkadasımız bu konuda yardımcı olur size özelden yada msn den msj atarsanız...:D:D

mustafaf
01/09/2009, 14:55
kesınlıkle Cıhan'a ozelden ulasırsan sana yardımcı olacaktır :)

anvil
01/09/2009, 15:00
kesin olur :D

byasin
01/09/2009, 15:05
Neyse ozmn zahmet olmasın Cihan abiye ;) Uzun uzun yazması lazım çünkü hiç bişe bilimiyorum :)

batuhann80
01/09/2009, 15:05
garanti yi bozup bozmadıgı hakkında bilgide alabilirsin

byasin
01/09/2009, 15:13
Garantim zaten yok ...Anlamadığım bi konu var komik oLan ne sürekLi güLüyorsunuz da ?

mustafaf
01/09/2009, 15:23
Yasın, gulmemızın kesınlıkle senınle alakası yok.sadece Cıhan, daha once aldıgı ozel mesajlarla alakalı bır konu acmıstı.ona ıstınaden guluyoruz :).sende konuyu bır okursan, sende gulersın sanırım...

https://forum.grandepuntotr.com/istek-oneri-sikayet/12632-aldigim-ozel-mesajlar-hakkinda.html

batuhann80
01/09/2009, 15:27
evet yasin,yanlıs anladıysan özür dilerim...
seninle alakalı degil...

femoli
01/09/2009, 15:44
Yasin sen bakma bunlara :D

sen yinede kafana takılan bişi olursa sor seve seve yardımcı olacaktır.. ;)

000001
01/09/2009, 18:17
Ölçüm felan yapmadım da ben ne zaman demişim 4. vitese kadar t-jet i geçerim diye bir bulup gösterir misin?

Ben atmosferik araçlara 3. vitese kadar şans tanımıyorum demiştim. 3 e atınca iş bitiyor. Bunu atmosferikler için söyledim, turbo benzinli bir araca kafa tutarım dediğimi hatırlamıyorum. Sadece bir t-jet gelse de denesek dedim birkaç kez fakat malesef kısmet olmadı.

Forumu 1 yıldır veya 5 yıldır takip etmeniz malesef üyeler açısından hiçbir durum teşkil etmiyor. Özellikle de bizim gibi aktif ve sosyal (mustafa vs.) üyeler için.

Forumu sadece takip etmeniz, sadece okumanız, bir katkıda bulunmamanız, hiçbir mesaja yazı yazmamanız, hiçbir sosyal etkinliğe katılmamanız, ilk mesajınızı yazdığınızda size hoşgeldin denmesini gerektirir. Ki bu da bir nezaket örneğidir. Benden eski bile olsan hoşgeldin!

Chip Tuning' i de yaptırmışsınız hayırlı olsun demiştim, sanırım o yüzden mesaj yazma gereği duydunuz. Kafanızda bir karışıklık var belki de... Ne yalan söyleyim fiyat/performans oranı gerçekten iyiymiş.

Ben merak ediyorum bu t-jeti ya. Benim araç da 3. vites patinaj alıyor ayarlarım açıkken. ASR olmadığı için ben zaptetmek zorundayım. Kalkışta t-jet i 3. vitese kadar sollarım gibi geliyor ama denemek lazım.

bunlar tamamen senin sözlerin, 3. vitese kadarmış aklımda 4 diye kalmış özür dilerim. Ama gördüğün gibi bahsi geçen araç t-jet

BSK
01/09/2009, 18:28
Serazat bey, maşallah bugün formunuzdasınız. 1 yılın acısını çıkartıyorsunuz bir günde.

batuhann80
01/09/2009, 18:40
Serazat bey, maşallah bugün formunuzdasınız. 1 yılın acısını çıkartıyorsunuz bir günde.
serdar arkadasım kim yazmıs ben göremedim hiçbirsey,,,:D
salla

byasin
02/09/2009, 15:00
Yasın, gulmemızın kesınlıkle senınle alakası yok.sadece Cıhan, daha once aldıgı ozel mesajlarla alakalı bır konu acmıstı.ona ıstınaden guluyoruz :).sende konuyu bır okursan, sende gulersın sanırım...

https://forum.grandepuntotr.com/istek-oneri-sikayet/12632-aldigim-ozel-mesajlar-hakkinda.html

Tmm anLadım olayı :)

evet yasin,yanlıs anladıysan özür dilerim...
seninle alakalı degil...

Tmm :)

clax22
13/09/2009, 19:59
bu chip tuningi istanbulda yapan bir yer varmı bildiğiniz/yaptırdığınız?

batuhann80
16/09/2009, 16:22
Daha önce yazmıştım. PERFORMANCE SOFTWARE (https://www.pschiptuning.com)
link çalısmıyor yaw.. :D

mustafaf
16/09/2009, 16:26
link çalısmıyor yaw.. :D

ortamı gerıp kuru kalabalık yapma arkadasım :D lınk gayet guzel calısıyor...

batuhann80
16/09/2009, 16:26
ortamı gerıp kuru kalabalık yapma arkadasım :D lınk gayet guzel calısıyor...

yanlız mustafa,,
birgün cihan,senide,benide arabasıyla depeliyecek az kaldı :D

mustafaf
16/09/2009, 16:28
yanlız mustafa,,
birgün cihan,senide,benide arabasıyla depeliyecek az kaldı :D

oyle bırsey yapamaz.evını bastırırım Cıhan'ın :D adresını ver Cıhan :D

sowhat788
16/09/2009, 16:37
İstanbulda Mehmet Gazihan yardımcı olabilir ;
0537 466 08 58

tatanga
22/09/2009, 00:17
iyi güzelde bunun maliyetini yanı sıra motoru uzun zamanda zorlamazmı bide yakıt maliyeti....

Romeo_er2
26/10/2009, 00:52
önceki sayfalarda bolca mevcut hepsi orada bulabilrisiniz =)

gakkan
06/12/2009, 20:15
konuyla ilgii bir söyleşi:
(bu olayı ben de merak ediyorum,deneyen var mı acaba)

Sabah - Motorunuzu güçlendirin! (https://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2009/12/06/motorunuzu_guclendirin)

eczanet
12/12/2009, 10:18
ankaradan grande punto t-jet 120hp 2008 model aracıma chip tuning yada powerbox taktırmak istiyorum. ve varsa 17" cant + lastik fena olmaz.. bana bunları uygun fiyat ve kalitede sağlayabilecek arkadaşların mailini bekliyorum.. genelde foruma fazla takılmıyorum.. mail adresim eczanet@gmail.com

MaT
25/04/2010, 02:12
Açıklamaların için teşekkürler Cihan. Arabayı yeni aldım. Tam bir bakım yaptırdıktan sonra yaptırmak istiyorum. Şu anda araç 3000 devirden sonra şahlanıyor. Alt devirlerde hiç hoşuma gitmedi. İzmir ya da çevresinde bu işi yapan uzman bir yer var mı?

LeoN48
25/04/2010, 11:13
İzmir 3.Sanayi'de SRK Shop var.

sabanci
26/04/2010, 21:00
nerelerdesin sen kardeş seni arıyorum yaw sen yaptırdınmı chip yaptırcam falan diyordun bir daha görüşelim seninle :)

alicons6
02/06/2010, 11:29
Şimdi arkadaşlar ben bu chip tuning yaptırsam ortalama ne kadar güç artışı olur ve bana maiyeti ne olur .Çünkü bu chiptuning işi kafama yattı :thumbup1:

Ziyaretçi049
03/06/2010, 07:56
Şimdi arkadaşlar ben bu chip tuning yaptırsam ortalama ne kadar güç artışı olur ve bana maiyeti ne olur .Çünkü bu chiptuning işi kafama yattı :thumbup1:

Atmosferik motorlu araçlara chip attırmanın hiç bir avantajı yok dostum :)

alicons6
03/06/2010, 17:39
Atmosferik motorlu araçlara chip attırmanın hiç bir avantajı yok dostum :)

Yok olurmu en azından 7-8 hp birazda tork artışı ile iyi bir kıvama gelebilir ;)

Ziyaretçi049
05/06/2010, 07:33
7-8Hp için 600-800TL veririm dersen evet avantajı var :)
Ama 7-8Hp nedirki :D

Bende biraz kendime geleyim chip tunning yada power box atıcam arabaya oda 25-30hp kazandrııyor ortalama ama bana yetmez diye yakınıyorum :D

SpyHunter33
05/06/2010, 09:31
Valla bende uzun süredir konuyu takip ediyorum bazı ön yargıları kafamdan atmaya çalışıyorum :) şimdi aracım 1.3 multi 75hp Mersinde oturuyorum bu işi adam akıllı yapan arkadaşımız da Bana en yakın Adana da cihan arkadaşımız anlaşılan. Ben bu Chip işine girsem 75hp lik motorum 90 hp lik motor performansını gösterecek mi ? ayrıca yakıt sarfiyatımda ne gibi bir değişiklik olacak ? Maaliyet tam olarak nasıl belirleniyor. Gördüğüm kadarıyla net bir maaliyet belirtilmiş değil.

Ziyaretçi049
05/06/2010, 09:39
bende tam bilmiyorum ama net bir fiyat yok ama ortalama 600tl civarı, yakıt konusu da bastığında normalden daha fazla yakıyormuş, ama normal kullanımda yakıt tasarrufu oluyormuş tahminen ortalama %10 tasarruf sağlıyor benim araç şu an 5.8lt yakıyor yani chip attırırsam 5.3lt civarı yakmaya başlamasını düşünüyorum.
Performans olarakta bariz fark olacaktır tabiiki bundna şüphem yok :)

SpyHunter33
05/06/2010, 09:40
5,8 mi :S bu değer şehir içi mi ?

Ziyaretçi049
05/06/2010, 10:04
Evet ama neden şaşırdın anlamadım :S

SpyHunter33
05/06/2010, 10:09
ben o değeri şehir dışında yakmaya başladım da :D

Ziyaretçi049
05/06/2010, 10:54
şehir dışında da 1500km yaptım yaklaşık ama devamlı 140-160 arası gezdim yine 5.8lt civarı yaktı, sen baya hızlısın o zaman chip yaptırtma :D

sabanci
24/06/2010, 14:47
chip istiyorum arkadaş chip :D

abayhan
09/08/2010, 16:54
herkese selamlar,arkadaşlar 2010 gp chip yaptıracağım araç 75lik daha 4000 km de ve 1 aylık... mehmet gazihana yaptırmayı düşünüyorum yaptıran arkadaşlar varsa görüşlerini alabilirmiyim sırf bu iş için istanbula gideceğim başka yerlere yaptıran süper oldu diyenlerinde görüşlerini alabilirmiyim...

sowhat788
09/08/2010, 17:05
Mehmet iyi karar,geçen gün 1,3 cdti astra yazdırdık nefis oldu ;)

Erdem Bozdağ
09/08/2010, 17:12
yaptırın şu chipi ya korkmayın arkadaşlar
kaç sene oldu tecrübeyle sabit
büyük rahatlık

abayhan
09/08/2010, 17:27
yaptırın şu chipi ya korkmayın arkadaşlar
kaç sene oldu tecrübeyle sabit
büyük rahatlık
kesinlikle katılıyorum ama en uygun kişiyi arıyorum sadece referans önemli...

abayhan
10/08/2010, 16:28
pschiptuning yada mehmet gazihan da yaptıracağım kararsız kaldım..

aodovan
21/08/2010, 10:27
gp 1.3 multijet active 75 hp aracıma chip uygulaması yaptırdım. aldığım son veri 108 hp, 211 tork oldu. hp yaklaşık %50 artarken, tork %10 larda kaldı. ani ve dip yüklenmelerde dumanlıyor. maksimum devir 5100 ve son hızı (düz yolda) 188 km/h oldu. 3 ve 4 viteslerde müthiş atak. 170'e kadar güç kaybı olmadan ivmeleniyor. aracımı daha performanslı(makul koşullarda) kullansam bile aynı yakıyor. şehir içi ortalama 5,8 lt. 2000 devir vites büyütmeyle 5,6 lt düşüyor. yani yakıtta azalm var.
sadece kafama takılan şu oldu. ben aracın chiple torkunun yükseleceğinden uzun yolda yakıt tasarrufu olacağını düşünüyordum. (eskiden 130 km hızda 6 lt ortalamanın üzerindeydi). ama tork umduğum gibi yükselmedi. en az %25 artar demiştim. beklentim en az 240 torkdu.
bu kadar değişken ve orantısız hp ve tork artışının nedeni ne olabilir? uzman yorumlarınızı bekliyorum...(bu arada uygulamayı yapan güvenilir ve ehil bir firma)

aodovan
21/08/2010, 10:34
gp 1.3 multijet active 75 hp aracıma chip uygulaması yaptırdım. aldığım son veri 108 hp, 211 tork oldu. hp yaklaşık %50 artarken, tork %10 larda kaldı. ani ve dip yüklenmelerde dumanlıyor. maksimum devir 5100 ve son hızı (düz yolda) 188 km/h oldu. 3 ve 4 viteslerde müthiş atak. 170'e kadar güç kaybı olmadan ivmeleniyor. aracımı daha performanslı(makul koşullarda) kullansam bile aynı yakıyor. şehir içi ortalama 5,8 lt. 2000 devir vites büyütmeyle 5,6 lt düşüyor. yani yakıtta azalm var.
sadece kafama takılan şu oldu. ben aracın chiple torkunun yükseleceğinden uzun yolda yakıt tasarrufu olacağını düşünüyordum. (eskiden 130 km hızda 6 lt ortalamanın üzerindeydi). ama tork umduğum gibi yükselmedi. en az %25 artar demiştim. beklentim en az 240 torkdu.
bu kadar değişken ve orantısız hp ve tork artışının nedeni ne olabilir? uzman yorumlarınızı bekliyorum...(bu arada uygulamayı yapan güvenilir ve ehil bir firma)

kaptan_ahab
21/08/2010, 11:55
Valla bende uzun süredir konuyu takip ediyorum bazı ön yargıları kafamdan atmaya çalışıyorum :) şimdi aracım 1.3 multi 75hp Mersinde oturuyorum bu işi adam akıllı yapan arkadaşımız da Bana en yakın Adana da cihan arkadaşımız anlaşılan. Ben bu Chip işine girsem 75hp lik motorum 90 hp lik motor performansını gösterecek mi ? ayrıca yakıt sarfiyatımda ne gibi bir değişiklik olacak ? Maaliyet tam olarak nasıl belirleniyor. Gördüğüm kadarıyla net bir maaliyet belirtilmiş değil.
Erkan bende niyeti bozacam yakında galiba : ) ama fiyatı baya tuzlu geliyor şuan.

makeles
21/08/2010, 12:20

ya uygulamayı yapanlara bravo demek lazım ya da dinamometrede ölçüm yapanı kınamak lazım.. :)
hp olarak öttürmüş resmen..
dinamo yanlış diyorum..

KaMiKaZe
21/08/2010, 13:43
bence tüm değerler yanlış gibi dynoyu saçmalatmışlar.

Erdem Bozdağ
21/08/2010, 14:41
multijetten 33hp alcak bi babayiğit yok
tecrübeyle sabit

ato
21/08/2010, 15:25
ben de düşünüyordum bravoya 33 beygir artar dediler ama sonhız artmaz dediler bende yaptırmadım sonhızın artma durumu var mı çipte

KaMiKaZe
21/08/2010, 16:19
erdem kelime oyunu yapıyım sana :D
multijetten 33hp den fazlasıda alınır ama sadece yazılım güncellemesi ile değil :D

Erdem Bozdağ
21/08/2010, 17:13
ehehehe aynen öyle orhan abi:)istedikten sonra neler yapılır:)tamamen duygusal
abi bu arada sen taktıgın abarth logolardan sonra kaç ps almışımdır:):)
okadar ugrastın sonucta bişiler olmuştur

Atahan chipten sonra son hız değişmiyor sadece son hıza ulaşma süresi azalıyor
ama 2. ve 3. vites de gaza basma zevki anlatılmaz

KaMiKaZe
21/08/2010, 18:17
erdem kardeşim seninkileri okuyup üfleyip taktım zaten 75 multijet veriyor 75 te abarth verse 150 de geç sen :D

Erdem Bozdağ
21/08/2010, 22:09
tamam abi ozaman bu gazla ben kalkarım senle hertürlü

aodovan
23/08/2010, 12:14
walla üstadalar siz daha iyi bilirsiniz. ben dynodan çıkan verileri verdim. pcnin başında olmama rağmen, şaşkalozluk yapabilir. bir de öğlen sıcağında, dar bir ortamdaydı. dedim turbosu fazla nefes alamaz. buna rağmen hp bu çıktı. hatası olur insan makinası. sadece benim bildiğim gidişi, binen hayret ediyor. hele akşam serinliğinde bir neşe, bir neşe. kapıştıklarım olursa, geçtiklerimi ve geçildklerimi yazarım.

cemal arslan
04/09/2010, 23:13
ben de düşünüyordum bravoya 33 beygir artar dediler ama sonhız artmaz dediler bende yaptırmadım sonhızın artma durumu var mı çipte

atahan kardeş
bu kararsızlığınız nedendir anlam veremiyorum...

bravo forumda bir çok arkadaş var yaptıran

neden bir buluşma düzenleyip bizzat chiplenen aracı görmüyorsunuz ??

120hp bravodan alınacak güç ortalama 30-35hp dir
ancak daha önce bir araçta...bu değerlerin üzerine çıkıldı
dyno verileri doğruysa ki 2 farklı yerde 2 ölçüm alındı

167-174hp çıktı...
ancak araca yüklenildi ve tüm sorumluluk araç sahibinin...

araç yaklaşık 1 yıldır bu şekilde gidiyor herhangi bir sorunuda yok
ankarada servise gidiyor ve servis ustasıda aracın durumundan haberdar...

sorunsuz olacak değerler 150 hp civarıdır...

sakarya_punto
10/10/2010, 12:14
1,4 77bg bir araca cip tuning nerde attıra bilriiz ? maliyeti ne olur

16 CSE 79
10/10/2010, 17:08
Cemal bey benzer bir soruda ben sorayım.Benim aracım 1.4 satarjet 95 beygir.Chip tuning sonunda araç kaç hp olur ve maliyeti nedir.

Murat Gürakan
10/10/2010, 19:38
biri bana chipli tjetleri bulsunda ( 120-150 hi farketmez ) bi yaslayımda multijetimle keyfim yerine gelsin .

StrawBeeRy
10/10/2010, 19:40
biri bana chipli tjetleri bulsunda ( 120-150 hi farketmez ) bi yaslayımda multijetimle keyfim yerine gelsin .
:D:D abi alemsin ya

Murat Gürakan
10/10/2010, 19:41
:D:D abi alemsin ya

La bi tane bile delikanlı yokki arkadaş alenen meydan okuyorum dandik 105 lik bravomla herkes kaçıyor :D Fiatçılara özel bişimi anlamadımki :group000:

StrawBeeRy
10/10/2010, 19:45
La bi tane bile delikanlı yokki arkadaş alenen meydan okuyorum dandik 105 lik bravomla herkes kaçıyor :D Fiatçılara özel bişimi anlamadımki :group000:
:D:D ne oldu t-jetçilerden ses yok istanbula gelmen lazım abi 105 lik bravoyla ayıklancak adam çok :D:D

Murat Gürakan
10/10/2010, 19:49
o zaman liste yap geleyim ben pirinç ayıklamayaa:)... Ankarada yok kendine güvenen :(

StrawBeeRy
10/10/2010, 19:55
o zaman liste yap geleyim ben pirinç ayıklamayaa:)... Ankarada yok kendine güvenen :(
liste yapmaya gerek yok abi sen gel bi mecidiyeköy yaparız yolda çıkarlar karşımıza ;) yada geceleri ataşehir otoban drag ve rolling days ;)

puntoturbom
12/11/2010, 16:01
300 hp lik punto abarth chip tunıng

YouTube - Rama Dyno test Grande Punto Abarth 300 cv (https://www.youtube.com/watch?v=AX2nhq4REyg&feature=related)

faithless1905
12/11/2010, 16:23
ölüm oyuncağı :)

speedy_16
12/11/2010, 17:49
son hız da bir miktar artar ama fazla artmaz şuan maks kaç yapıosn aynı şartlarda 5-10 km daha fazla yaparsın son hız artma olayı arçtan araca değişiyor sanırım golf tsi 170 hp fabrika verisi son hız 220 abt chip yapıldıktn sonra 240 olrak werilmiş teknik verisi (deneyerek deil verilen teknik weriler bunlar.)

cemal arslan
12/11/2010, 21:40
geçen hafta trabzonda yaptığım bravo 1.6 105mjet daha öncesinde aynı yolda 180km bastığı yerde 210km bastı...

dyno da ise 230km gördü...

Romeo_er2
13/11/2010, 01:06
şu 300 hplik güzel dyno videosu varda..bi tane yürüyenini görmedim he..

Romeo_er2
13/11/2010, 01:23
geçen hafta trabzonda yaptığım bravo 1.6 105mjet daha öncesinde aynı yolda 180km bastığı yerde 210km bastı...

dyno da ise 230km gördü...

bu arada siz daha önce mehmet gazihan ın bayiliğini yapıyordunuz..çok övdüğünüz bu bayilikten neden çekildiniz acaba ???

TORnADO
31/12/2010, 09:35
Arkadaşlar 95 bg Fiorinoya CR diital power box aldım.Bunun 8 kademesi var ve bana standart ayar olan 4. kademede geldi.Ben bunu taktırdım dün fakat bir performans artışı hissedemedim.analog olanı takınca eki aracım gayet güzel canlanıyordu.Ben de unu 6. kademeye aldım fark oldu.Şimdi bunu 8.kademeye alsam zararı olur mu acaba?

yavuzkaraca
25/02/2011, 18:34
memnun kalmış mı?
kaça mal olmuş?

Grande Punto/Punto Evo - 1.4 T-Jet 16V - 120 HP araca chiptuning uygulaması obd üzerinden yapılabilir bu işlem sonrasında 150 hp güç ve 265 Nm tork garanti edilebilir.İşlem kaliteli bir cihaz ve sorumluluk sahibi bir firma tarafından yapılırsa sorun yaşanmaz tahminime göre

yavuzkaraca
25/02/2011, 18:41
Arkadaşlar 95 bg Fiorinoya CR diital power box aldım.Bunun 8 kademesi var ve bana standart ayar olan 4. kademede geldi.Ben bunu taktırdım dün fakat bir performans artışı hissedemedim.analog olanı takınca eki aracım gayet güzel canlanıyordu.Ben de unu 6. kademeye aldım fark oldu.Şimdi bunu 8.kademeye alsam zararı olur mu acaba?

powerbox markasını bilmiyorum ama oradaki kademeler mutlaka bost ayarını ayarlıyordur.Bence 8. kademeye alın ve deneme sürüşü yapın kalıcı bir zarar söz konusu olamaz yaşıyabileceğiniz sorunlar son süratlere yaklaştığınızda araç stop edebilir ve arıza ışığı yakabilir.bu durumda panik yapmayın aracınızı kapatıp 3 dk kilitli tutun ve yola devam edin ardından 8. kademeden düşmeye başlayın bence optimal değeri bu yöntem ile bulabilirsiniz.

cemal arslan
25/02/2011, 19:18
bu arada siz daha önce mehmet gazihan ın bayiliğini yapıyordunuz..çok övdüğünüz bu bayilikten neden çekildiniz acaba ???

mehmet bey ile yaklaşık 9 ay süren bir çalışmamız oldu. ancak %12 gibi bana göre ciddi bir oranda memnuniyetsizlikden dolayı iptaller olunca...bayiliği bırakma kararı aldım.

Allaha çok şükü 5 aydır 1 tane aracım memnuniyetsizlik yaşamadı herhangi bir iptal olmadı...

powerbox kutuları pek sağlıklı değil bu kutular enjektör ayarını açarak araca güç katıyor en son kademede dumanın bariz arttığını göreceksiniz
bazı araçlarda pek verimli olmuyor bazılarından arıza lambası yakıyor bazılarında dumana neden oluyor...

alıyorsaniz kaliteli bir box alın...pahalı ama iyidir....

box lar bana göre son çaredir...öncelik yazılımdır. box ile chip asla kıyaslanamaz...

tjet olsun mjet olsun uygulanır...

yavuzkaraca
13/03/2011, 11:27
mehmet bey ile yaklaşık 9 ay süren bir çalışmamız oldu. ancak %12 gibi bana göre ciddi bir oranda memnuniyetsizlikden dolayı iptaller olunca...bayiliği bırakma kararı aldım.

Allaha çok şükü 5 aydır 1 tane aracım memnuniyetsizlik yaşamadı herhangi bir iptal olmadı...

powerbox kutuları pek sağlıklı değil bu kutular enjektör ayarını açarak araca güç katıyor en son kademede dumanın bariz arttığını göreceksiniz
bazı araçlarda pek verimli olmuyor bazılarından arıza lambası yakıyor bazılarında dumana neden oluyor...

alıyorsaniz kaliteli bir box alın...pahalı ama iyidir....

box lar bana göre son çaredir...öncelik yazılımdır. box ile chip asla kıyaslanamaz...

tjet olsun mjet olsun uygulanır...

Cemal Aslan kardeşimin verilmiş sadakası varmış 9 ay sonra kendine gelebilmiş geçmiş olsun demek isterim.Bizce her meslek kutsaldır chiptuning işide başlı başına meslektir.Saygı göstermek dürüst olmak gereklidir.Cemal Aslan Antalyadan yavuz karaca ben tanışalım.

cemal arslan
13/03/2011, 18:46
Cemal Aslan kardeşimin verilmiş sadakası varmış 9 ay sonra kendine gelebilmiş geçmiş olsun demek isterim.Bizce her meslek kutsaldır chiptuning işide başlı başına meslektir.Saygı göstermek dürüst olmak gereklidir.Cemal Aslan Antalyadan yavuz karaca ben tanışalım.

Yavuz kardeş...
Mevlam kimin ne olduğu ne yaptığını daha iyi biliyor...
Kimseyi karalamadım çamur atmadım...malum şahıs...aldığım duyumlara göre sağda solda hakkımda iftiralar atıyor dedikodular yapıyormuş...

Kim haksız ise...kim yalan söylüyor ise...Allaha onu bildiği gibi yapsın...belasını versin...herkes de yüzüne tükürsün...

Yolum düşerse mutlaka uğrarım...

Antalyadan malum şahsın eski bayisi ceyhun öztürk...ile tanıştık kaynaştık...seninlede tanışırız...kaynaşırız..inşallah...

eryercell
16/03/2011, 22:24
[QUOTE=box lar bana göre son çaredir...öncelik yazılımdır. box ile chip asla kıyaslanamaz...[/QUOTE]

Kafamı karıştıran bişey var sahibinden de satılan şu edevat Box mı chip mi ?
chip olayı arabanın beynine yapılan yazılım değilmi? Chip olayı bu ise almayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz.

Marka Uyumlu Modifikasyon Powerbox 179 EUR (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-guc-patlamasi-41447523/detay)#

StrawBeeRy
16/03/2011, 22:27
Kafamı karıştıran bişey var sahibinden de satılan şu edevat Box mı chip mi ?
chip olayı arabanın beynine yapılan yazılım değilmi? Chip olayı bu ise almayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz.

Marka Uyumlu Modifikasyon Powerbox 179 EUR (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-guc-patlamasi-41447523/detay)#
boxmı chipmi?

tabiki chip daha mantıklı box enjektörlerden çekiyor chip yazılım olduğu için komple eşit olarak çalışıyor box enjektörlerin ömrünü kısaltır

eryercell
17/03/2011, 00:28
boxmı chipmi?

tabiki chip daha mantıklı box enjektörlerden çekiyor chip yazılım olduğu için komple eşit olarak çalışıyor box enjektörlerin ömrünü kısaltır

chip konusunda hemfikiriz. Ben sadece satılan şeyin ne olduğunu merak ettim (RACE CHİP POWER BOX) :)

Bu arada bursada chip yapan biri varmı ?

eryercell
17/03/2011, 00:41
Cemal bey aracım 1,3 mtj 75 hp chip yaparsak kaç hp olur ve maliyeti ne olur bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

cemal arslan
17/03/2011, 11:40
Cemal bey aracım 1,3 mtj 75 hp chip yaparsak kaç hp olur ve maliyeti ne olur bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

racechip en çok satılan boxlardan biri...

daha geçen hafta bursa ve bandırma idim...

dumansız sorunsuz alınabilecek en iyi güç 90hp dir...
bunun üzeri elbette mümkün ancak bir o kadar da duman verecektir...

omer06
18/03/2011, 16:57
racechip en çok satılan boxlardan biri...

daha geçen hafta bursa ve bandırma idim...

dumansız sorunsuz alınabilecek en iyi güç 90hp dir...
bunun üzeri elbette mümkün ancak bir o kadar da duman verecektir...
torku ne olur ?yakıt tüketimi neolur ? nekadar düşer ?
ben ankarada ş.içinde 4.6 lt yakıyorum nekadar daha düşer ?

cemal arslan
18/03/2011, 17:05
torku ne olur ?yakıt tüketimi neolur ? nekadar düşer ?
ben ankarada ş.içinde 4.6 lt yakıyorum nekadar daha düşer ?

torku %20 artar
yakıt tüketimi artmaz ancak ne kadar azalır ...bir şey diyemeyeceğim...

normal şartlar altında..4.6 dan 4.1 e düşmesi lazım..

ama etken çok fazla...

güzergahınız...aracın durumu ..sürüş tarzınız..yakıt kalitesi..lastikler..vs.vs..

isterseniz size bir teklifim olacak...

test amaçlı bir yazılım atalım...1 hafta süreyle deneyin...
hem yakıtın durumuna bakarız...hem çekişe...

beğenmezseniz iptal ederiz...

beğenirseniz...ödeme yaparsınız...

ne dersiniz ??

sadece_erhan
19/03/2011, 14:47
isterseniz size bir teklifim olacak...

test amaçlı bir yazılım atalım...1 hafta süreyle deneyin...
hem yakıtın durumuna bakarız...hem çekişe...

beğenmezseniz iptal ederiz...

beğenirseniz...ödeme yaparsınız...

ne dersiniz ??

yukarıdaki teklif herkese geçerli mi, istanbul avrupadayız nasıl olucak, fiyat ne olur?

cemal arslan
19/03/2011, 14:56
istanbul için de olur ancak.. sadece bir araç için gelemem...üzgünüm

eğer isterseniz ...siz de gelebilirsiniz...

sadece_erhan
19/03/2011, 15:02
ya sen rahat ol, olursa beyni söker göndeririz, ama fiyat önemli ;) ankarayada geliriz olmazsa,

cemal arslan
19/03/2011, 15:05
fiyat özelden yazdım

gelmeni tercih ederim

sökmek ise son tercihim olacak

sadece_erhan
19/03/2011, 15:09
mesajı aldım tşkler

yavuzkaraca
07/04/2011, 23:24
Cemal Aslan dostum aslında gıyaben tanışmış olduk eline sağlık yap bir iyilik at denize demişler sırası gelir karşına çıkar demişler inşallah yüz yüze görüştüğümüz zaman iyi bir sohbet geçiririz.Ben chiptuning işinde ağır vasıta ,otobüs grubuna daha fazla zaman ve emek harcıyorum bana bugün bir yardımın oldu ellerine sağlık 1.6 mjet güzel oldu. ;)

boxtuning mi? chiptuning mi ? iyi diye merak eden arkadaşlara şunu söyleyebilirim.Tabiki chiptuning ama işini bilen profesyonel insanlar ile yapıldığı sürece işini allaha bırakan arkadaşlara düşerseniz emin olun o turbonun yerinde olmayı kimse istemezdir.

cemal arslan
08/04/2011, 12:49
inşallah bir gün tanışırız...

memnun kaldığınıza sevindim...

EnMetin
15/04/2011, 14:48
Evo lar için yazılımda bir sorun söz konusumudur acaba,bir kaç farklı yerden bu yönde duyumlar aldım sizin yorumunuzuda almak isterim,hatta garanti ederseniz Eskişehirden hemen Ankaraya gelebilrim saygılar...

cemal arslan
15/04/2011, 16:53
aracınız 1300 mjet 75hp değil mi ??...yazılımda beni ilgilendiren kısmıda bu...

dosyayı açarken biz sadece bu bilgiyi görürüz...dolayısıyla evo olması bir şey değiştirmez.

özellikle fiat grubunda bir çok mjet araç maalesef tek yönlü beyin olarak adlandırdığımız beyine sahip...bu yüzden...kullandığımız cihaz ile sadece ID yani tanımlama bilgisi alabiliyoruz...bu bilgi ile firmadan aracın orijinal dosyasını talep ediyoruz...

firmada dosyası mevut ise bize email ile gönderiyorlar. ancak firmada yoksa...tek çaresi beyini söküp öyle müdahale etmek...

aracın dosyasının firmada olup olmadığını size kesin olarak söylebilmem için ID almam gerekiyor...almadan olmaz...

yada bir diğer alternatif...motor kaputu içinde ki beynin okunur şekilde resmini çekin..veya üzerindeki yazanların tamamını yazın...bende ona göre dosyasını temin etmeye çalışayım...

speedy_16
16/04/2011, 02:15
140 lık bi tsi dan ne kadr güç alıyosunuz internetten gördüğüm aynı motor scriccolardada 160 lık modeline yapılıyor 140 lık ile aralarındaki tek farkı yazılımmış 210 - 220hp (abt revo vs..) oluyomuş sizde motoru zorlamadan sağlıklı şekilde ne kadr güç alınabilir?

cemal arslan
16/04/2011, 10:07
TSI grubu araçlardan sadece yazılımla...
122hp araçlardan 150-160hp
140hp araçlardan 170-180hp
160hp araçlardan 200-230hp
170hp araçlardan 210-240
arasında bir güç alabiliyoruz...

speedy_16
16/04/2011, 13:47
140 160 170 tamamen aynı motor aradaki fark neden ? abt hepsi aynı hepsi 210 oluyo demiştide bilgi almak için soruyorum ?

cemal arslan
16/04/2011, 14:33
140 lıkları 210 yapacaklarını sanmam...160-170likleri 210 yapabilirler...
ancak 97 oktan ile bu değerleri alabiliyorlar...uygulama sonrası bu değerleri vaat ediyorlar...

motorlar enjeltörler turbo manifold vs..hepsi aynı değişen sadece yazılım...

ETKA ile parça numaralarına baktık...hiç bir fark yok

speedy_16
17/04/2011, 01:34
140 lıkları 210 yapacaklarını sanmam...160-170likleri 210 yapabilirler...
ancak 97 oktan ile bu değerleri alabiliyorlar...uygulama sonrası bu değerleri vaat ediyorlar...

motorlar enjeltörler turbo manifold vs..hepsi aynı değişen sadece yazılım...

ETKA ile parça numaralarına baktık...hiç bir fark yok
yo özellikle sordum abt firmasına 140 tn 210 a mı çıkarıyosunuz die verdikleri cewap aynen şu 140 160 170 lik motor tamamen aynı motorlardır mekanik olarak arasındaki güç farkı yazılımsal olduğundan hepsine aynı yazılm yükleniyor hepside bu sebepten 210 olduğunu sölediler hatta garanti veriyolrmış 2 yıl
eğer hepsi aynı motorsa neden biri 210 olurken diğeri olmasın ki ?

cemal arslan
17/04/2011, 10:58
140lık araç ...210 olur mu ?? olur...çünkü 160 lık da 230 olabiliyor...

aynı motor olupta farklı güçlerde olan araçlar var...ama onlarda böyle bir şey yapılamıyor...
90-110 hp araçlar...90 lıkları 140hp ye çıkartan yok...oysa 110luk 140hp ye çıkıyor...
90 lık ise 110-115 oluyor...

işin içinde olmuş olsanız olayı daha iyi anlardınız...

hakan16
17/04/2011, 12:58
kardes merhaba bende 95 hp starjet var bunda yazılım olurmu olursa ne kadar okuyor ve masrafı ne oluyor beklıyorum cevabınızı

cemal arslan
17/04/2011, 15:19
punto II 1400cc 16v 95hp...bu araca yazılım yapılabiliyor...103hp civarında olur...

The End
17/04/2011, 15:41
Cemal hocam peki 1.4 fre active'lerde chipleme varmıdır? Varsa kaç hp getirir? Maliyeti ne kadardır

cemal arslan
17/04/2011, 15:44
1400cc 77hp araca uygulama yapılabilir...alacağınız değer ise 84hp civarındadır...

comanchee
17/04/2011, 16:19
istanbulda bir bayi ayarladınızmı cemal bey

cemal arslan
17/04/2011, 16:32
engin kardeş istanbulda bir firma ile bayilik görüşmemiz oldu ancak neticelendiremedik.
dilerseniz beni gelebilirim
eğer aracınıza işlem yaptırmak isterseniz
aracınız beyni üzerindeki yazılan herşeyi yada okunaklı resmini bana iletin...

beyin motor kaputu içinde motorun tam arkasında olmalı....

comanchee
17/04/2011, 16:35
engin kardeş istanbulda bir firma ile bayilik görüşmemiz oldu ancak neticelendiremedik.
dilerseniz beni gelebilirim
eğer aracınıza işlem yaptırmak isterseniz
aracınız beyni üzerindeki yazılan herşeyi yada okunaklı resmini bana iletin...

beyin motor kaputu içinde motorun tam arkasında olmalı....

beyin sağ çamurluğun üzerinde motora yakın resim atarımda isze yazık olur tek bu iş için

cemal arslan
17/04/2011, 16:43
teklif var ısrar yok :)

turkishstar
22/04/2011, 10:25
bende bu aralar bi alfa 156 takıntısı çıktı. bakalım 1-2 haftaya belki alfa 156 alabilirim. ama aklımda hep şu chip merakı da var. alfa 156 1.6 TS 16V model bi araçda durum ne olur acaba?

cemal arslan
22/04/2011, 10:42
alfa 156 1600 ts 16v araçlara yazılım uygulanıyor
%30 civarı güç alınır...

comanchee
22/04/2011, 11:28
teklif var ısrar yok :)

fiyat kaça olur yarısını kartla yarısını sanırım nakit verebilirim fiyat uygun olursa kendimi ayarlarım sizde buradan bir kaç kişi ayarlarsınız tek bir iş için gelmemiş olursunuz.ama öncelikle fiyatı öğreneyim istedim

asil
22/04/2011, 11:42
156 ya chip yaptıranlar gayet memnun

sekolacci
12/05/2011, 20:06
s.a
adım Serkan
2009 GP 1.4 77 bg fire fun var..
şimdiden bilgilerin için tşk ler..
2 sorum olucak
1 - şimdi senin yazdıklarından ben beygir gücü rahatlıkla yükseltilebilinir anlıyorum ör:1.4 77 bg olan puntomu yazılım yükletip 90-95 bg yükseltebilirim.

2 - eger bu dedigimi dogru anlamışsam bunu yaptırabilecegimiz bi yer tavsiye edebilirmisin ort. ücreti hakkında bilgi vererek saol..

cemal arslan
12/05/2011, 20:14
1. aracınız 77hp den 83-84 hp ye çıkacaktır...90-95hp mjetler için geçerli...

2. istanbulda bir çok firma ve şahıs bu işi yapmaktadır...200-1200 lira arasında değişen fiyatlarda yaptırabilirsiniz...

GP51
13/05/2011, 09:05
alpin powerbox aldım ikinci el.aldığım kişi 2004-2005 1.3 multijetlerde kullanmış 70 beygir.ben 2007 grande punto 75 beygir ve 2011 linea 90 beygirde kullanmayı düşünüyorum. herhangi bir peoblem olabilir mi? uyum sağlar mı? ne kadar güç artışı olur? nelere dikkat etmeliyim. box ın çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır? üzerinde ışık falan yok...

tomurcuklu
22/05/2011, 22:42
1. aracınız 77hp den 83-84 hp ye çıkacaktır...90-95hp mjetler için geçerli...

2. istanbulda bir çok firma ve şahıs bu işi yapmaktadır...200-1200 lira arasında değişen fiyatlarda yaptırabilirsiniz...

Cemal bey merhaba, ben Tekirdagdayim, 1.4 8v 77 beygi gucunde punto evom var henuz 1500 km'de. chip tuning yaptirirsam garantiden cikarmi aracim. ben chip tunungi performans icin istemiyorum, 3500 devirde 110 km/s hizla giderken, bunu tuningten sonra 2700/2800 devirlerde yakalarsam hem aracimi korumus olurum, hemde cebimi diye dusunuyorum. Bulundugum yer itibari ile zaten surat yapmak 140-150 ile tempo tutarak gitmek imkansiz, yollar dar, agir vasita cok. Boyle olunca aracin gaza tepkisde onemli, ani hizlanma gerektiren sollamalarda da faydasini gosterecek kadar tork artisi saglayacaksa yaptirmak isterim. Yukrida bahsettiklerime faydasi varsa, fiyat konusunda da asagi yukari bilgi vermeniz mumkunmu, tesekkurler.

Genius
22/05/2011, 22:50
Devir-hız ilişkisi şanzuman ile alakalıdır. Chip tuning size sadece yüksek devirlere daha çabuk ulaşmanızı sağlar ;)

tomurcuklu
22/05/2011, 23:24
Genius, bilgi icin tesekkurler. Hic aklima gelen birsey degildi. Ozmn ekstradan birsey sormak istiyorum, 1.3 multijet Albea'ya bindim, 3000 devirde 120-130 km/s surat ile tempo tutuyordu, arabam yeni belirli bir kullanimdan sonra benimki de o deviride o surati yaparmi. Benim ki suanda 95 bilemedin 100 km/s hiz yapiyorda 3000 devirde.

Genius
22/05/2011, 23:29
Aynı model olsalar bile benzinli ve dizel araçların şanzuman dişli oranları farklıdır. Siz şu an 3000 devirde 95 veya 100 km. hızı 5 yıl sonra da değişmeyecektir, 10 yıl sonrada. Şanzuman dişli ayarlarınız değişmediği sürece her viteste yapabileceğiniz max. süratler aynıdır.

tomurcuklu
22/05/2011, 23:44
Genius, ilgine tesekkurler.

cemal arslan
22/05/2011, 23:45
Cemal bey merhaba, ben Tekirdagdayim, 1.4 8v 77 beygi gucunde punto evom var henuz 1500 km'de. chip tuning yaptirirsam garantiden cikarmi aracim. ben chip tunungi performans icin istemiyorum, 3500 devirde 110 km/s hizla giderken, bunu tuningten sonra 2700/2800 devirlerde yakalarsam hem aracimi korumus olurum, hemde cebimi diye dusunuyorum. Bulundugum yer itibari ile zaten surat yapmak 140-150 ile tempo tutarak gitmek imkansiz, yollar dar, agir vasita cok. Boyle olunca aracin gaza tepkisde onemli, ani hizlanma gerektiren sollamalarda da faydasini gosterecek kadar tork artisi saglayacaksa yaptirmak isterim. Yukrida bahsettiklerime faydasi varsa, fiyat konusunda da asagi yukari bilgi vermeniz mumkunmu, tesekkurler.

merhaba
1400 77hp araçtan 7-8hp güç alınır. bu da genel olarak performansına yansır. ancak alınacak netice sizi ne kadar tatmin eder bilemem...kesin olan...aradaki farkı göreceğinizdir...
düşündüğünüz yada örnek verdiğiniz gibi değil arkadaşımız zaten açıklamış.
sizin aracınızda %15 civarında tork artışı %10 da güç artışı sağlanır

alpin powerbox aldım ikinci el.aldığım kişi 2004-2005 1.3 multijetlerde kullanmış 70 beygir.ben 2007 grande punto 75 beygir ve 2011 linea 90 beygirde kullanmayı düşünüyorum. herhangi bir peoblem olabilir mi? uyum sağlar mı? ne kadar güç artışı olur? nelere dikkat etmeliyim. box ın çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır? üzerinde ışık falan yok...

ben box satmıyorum tavsiyede etmiyorum box bana göre son çaredir...

tomurcuklu
22/05/2011, 23:52
Cemal bey, bilgilendirme icin tesekkurler.

GP51
23/05/2011, 17:52
alpin powerbox aracın performansını ciddi bir şekilde artırdı.çok çabuk hızlanıyor. şürüşü daha zevkli hale geldi.ancak puntoda arıza lambasını yaktı.sökünce bir müddet sonra söndü.bugün lineaya taktım.şimdilik bir problem görünmüyor.

almir
29/05/2011, 16:03
ben box satmıyorum tavsiyede etmiyorum box bana göre son çaredir...[/QUOTE]

Cemal bey merhabalar gökte ararken yerde buldum sizi , ben de punto evo 1.3 dizel 75 bg sahibi oldum araç 2-3 haftalık ve chiptuning düşünüyorum biraz araştırma yaptım ve ilk başta powerbox düşündüm fakat sizden iyi olmasın bikaç kişiye danıştım ve powerbox önermediler ve bende korkup vazgeçtim fakat şuan hazır bir yazılım yok diye duyum aldım ancak beynin sökülmesi gerekebilirmiş ama ben beyni söktürmektense powerbox ı tercih ederim bu konuda sizden yardım rica edebilirmiyim yazılım ilk tercih yada powerbox konusunda ne gibi önerileriniz var yada anlaşabilirsek bu uygulamaları sizinle de yapabiliriz. teşekkürler...

cemal arslan
29/05/2011, 18:34
Merhaba Ali bey

powerbox son çare

sizin aracınız gibi bir çok 1300 mjet okunamıyor sadece yazılıyor
bu yüzden dosyasına erişmek içim 2 yol var

1. beyni sökmek
2. cihazını kullandığımız firmadan orijinal dosyasını temin etmek...tabi ellerinde varsa...

forumda ömer06 arkadaşımızın aracına uygulama yaptık...kendisinin forumda yazıları da mevcut...oradan da okuyarak yada kendisine mesaj atarakda bilgi sahibi olabilirsiniz...

hazır yazılım meselesi şu...sizin aracınıza ait dosya mevcut ise...bu işi yapacak arkadaşta...kolayca yükler...

ben de bu iş böyle değildir...

aynı araçtan gelsede...yine orijinal dosyasını isterim...

asla aynı dosyayı başka bir araca yüklemem...
hazırcı kopyacı değilim...müşteri ne isterse onu yaparım...

forum üzerinden email atmışsınız ancak sizin emailiniz kapalı...ben size email atamadım...bilginiz olsun

almir
31/05/2011, 01:31
Cemal bey mailimi açtım :D

USTA
31/05/2011, 09:18
ChipTuning dizel araçlarda inanılmaz etkiye sahip,geçenlerde Megane 2 HB 1.6 16 v 115 HP ile benim 85 HP+Chipli Kangoo'yu denedik,videolardan 2 tanesini veriyorum buradan,Megane ne mi oldu izleyin görün,denemeden sonra arkadaş arabasını sattı...:D
YouTube - ‪Kangoo 1.5 dci vs Megane 2 hb 1.6 16v 4.vites 80km‬‏ (https://www.youtube.com/watch?v=62QXxgyZKqM)

YouTube - ‪Kangoo'dan Megane Osman'a Makas‬‏ (https://www.youtube.com/watch?v=azjFTbZD29M)

GP COSKUN
31/05/2011, 14:59
mustafa o meganı kim kullanıyor bilmem ama altına s2000 de versek seni geçmesi zor bence
ilk videoda arabaya basamıyor tedirgin bence ikinci videoda 4. Vites 150 olmuş hala gidicem diye uğraşıyor aracın sesindende belli zaten gaz verip kesiyor 5 e koyup yapıştırsa senin kolladığın boşluklardan birinde rahat siler kangoyu
ama sana bakıyorum videoda işi biliyorsun yani yakalamışsın pilici oyna bakalım
1.6 16 v benzinliyle 1.5 kangoyu paspas yaparım ule =)))

USTA
31/05/2011, 15:34
mustafa o meganı kim kullanıyor bilmem ama altına s2000 de versek seni geçmesi zor bence
ilk videoda arabaya basamıyor tedirgin bence ikinci videoda 4. Vites 150 olmuş hala gidicem diye uğraşıyor aracın sesindende belli zaten gaz verip kesiyor 5 e koyup yapıştırsa senin kolladığın boşluklardan birinde rahat siler kangoyu
ama sana bakıyorum videoda işi biliyorsun yani yakalamışsın pilici oyna bakalım
1.6 16 v benzinliyle 1.5 kangoyu paspas yaparım ule =)))

Ben ne piliçler yedim bir bilsen,Kangoo yu küçümseme Coşkun...
Megane 1.6 16 v 115 hp,4.viteste 180 i rahat görüyor,yukarıda gördüğün sadece 2 video,6-7 tane daha var youtube hesabımda...makas videosunun birde 3.araçtan çekilmişini ekliyeyim senin için,videoyu çeken araçta Megane 3 HB 1.5 dci 105 HP...
YouTube - ‪Kangoo 1.5 dci vs Megane 2 hb 1.6 16v 3.vites 70 km‬‏ (https://www.youtube.com/watch?v=VOZqRkyFYPw)

GP COSKUN
31/05/2011, 16:18
kangoyu küçümsediğim falan yok sadece gördüğüme yorum yapıyorum
megan da piliç yerine horoz otursa direksiyonda o zaman görürdüm ben kangoyu
ayrıca senide yazdığım mesajda takdir etmişim yani işi biliyorsun diye
sağlam jokey oldumu kango olmuş bugatti

USTA
31/05/2011, 16:23
kangoyu küçümsediğim falan yok sadece gördüğüme yorum yapıyorum
megan da piliç yerine horoz otursa direksiyonda o zaman görürdüm ben kangoyu
ayrıca senide yazdığım mesajda takdir etmişim yani işi biliyorsun diye
sağlam jokey oldumu kango olmuş bugatti

Eyvallah...:)
Megane daki arkadaşta fena jokey değildir hani,hırsından arabasını sattı geçen hafta...:D

GP COSKUN
31/05/2011, 16:35
aha ha ha ha
hemen gitsin senin kangodan alsın
sonra sen onu senin 77 likle de geç iyice fitil olsun

cemal arslan
31/05/2011, 19:04
Cemal bey mailimi açtım :D

tamamdır :)

bugün bursaya gittim...hatta şuan dönüş yolundayım bursa - inegöl arasında bir yerdeyim...nilüfer turzimle dönüyorum... :) gelirken tercih ettim...kalite 9 numara...dönüşte de tercih ettim...

ama anadolu turizimde 220v vardı bunlarda bu yok...anadolu turizim 10 numara

neyse bu kadar reklam yeterli..

bursada 2 araç yaptım.
arkadaşlar yazmak isterlerse yorumlarını bekleriz...
ben adlarını yazmak istemiyorum sonradan yok sordun mu yok izin aldın mı muhabbetleri oluyor...

:)

biri fiat gp 1300 mjet 75hp biri de fiat bravo 1600 mjet 105 hp...tabi bugüne kadar... : ))))

bvulgari
31/05/2011, 21:20
150 ile ile o iki kamyonun arasından geçmek orta şerittekini sağlamak pek sağlıklı olmamış..Allah muhafaza ters bi ana denk gelse fena..Geçen o şekilde biri emniyete atmıştı kendini ordada lastik değiştirenler vardı onları biçmişti.. Cesaret güzel ama tebrikler.

suser3
01/06/2011, 00:17
merhaba cemal ustam muğlada veya aydında nerede yaptırabilirim chip işlemini

spartakutt
01/06/2011, 00:42
merhaba arkadaşlar ben aracımı eniştemden aldım kendısı sanayide tornacı bugune kadar kaç arabası oldu kendı bıle artık sayamıyor anlayacagınız arabalara baya meraklı neyse bız almadan önce arabaya yazılım attırdı pschiptunıng fırmasında dyno testınde arac 98 bg cıktı ama tork ne oldu ona dıkkat etmedım yarın enıstemle gorusup buradan sıze bılgı verırım ama aracta gercekten hıssedılır bır fark var ,cok ıyı ivmelenıyor .

madenmaden
18/09/2011, 16:22
chiptuning yaptırınca arabanın bakımlarını yine serviste yaptırabiliyor muyz? garanti den yemiş olur muyuz?

cemal arslan
18/09/2011, 16:47
merhaba cemal ustam muğlada veya aydında nerede yaptırabilirim chip işlemini

muğlaya gelebilirim...

merhaba arkadaşlar ben aracımı eniştemden aldım kendısı sanayide tornacı bugune kadar kaç arabası oldu kendı bıle artık sayamıyor anlayacagınız arabalara baya meraklı neyse bız almadan önce arabaya yazılım attırdı pschiptunıng fırmasında dyno testınde arac 98 bg cıktı ama tork ne oldu ona dıkkat etmedım yarın enıstemle gorusup buradan sıze bılgı verırım ama aracta gercekten hıssedılır bır fark var ,cok ıyı ivmelenıyor .

duman ne derecede ...98 yada 100 , 105hp alınabilir...ama dumanı düşünemiyorum :)

bu araç için dumansız sağlıklı değer 90-95hp dir...

chiptuning yaptırınca arabanın bakımlarını yine serviste yaptırabiliyor muyz? garanti den yemiş olur muyuz?

serviste yaptırabilirsiniz...garantisi bozulmaz...

Miko
04/01/2015, 03:24
Merhaba 1.3 multijet 90 hp 6ileri mt vites 2007 model 142000 km bir aracım var kslkışından ve son hızından memnun değilim düzelmesi için ne önerirsiniz teşekkürler