PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Belki yeri degil ama Focus bakim bedeli hakkında

birotteau
03/10/2008, 14:40
Herkese merhaba,

Bugun 2008 Focus TDCI aracimi 15.000 bakimina goturdum; 200YTL tuttu. Bana cok uygun geldi, cunku GP benzinli aracimin yillik bakimina 4 ay once 270YTL vermistim.
Ben anlamiyorum, anlayamiyorum; sadece bilgi olsun diye bunu yaziyorum.
GP'yi sevelim, sevdirelim, ama cok tuzlu geldi diger bir aracla karsilastirdigimda.

ahmet

Muhendis06
03/10/2008, 16:36
Eger iki arac icin de kapsamini detaylandirirsaniz, karsilastirma adina daha somut bilgi edinmis oluruz. Ornegin ford icin yakit ve polen filtresi degistirmemis olabilirsiniz ama punto icin tum filtreleri degistirmis olabilirsiniz gibi... ford parca fiyatlarini gercekten merak ediyorum :)

birotteau
03/10/2008, 16:38
Eger iki arac icin de kapsamini detaylandirirsaniz, karsilastirma adina daha somut bilgi edinmis oluruz. Ornegin ford icin yakit ve polen filtresi degistirmemis olabilirsiniz ama punto icin tum filtreleri degistirmis olabilirsiniz gibi... ford parca fiyatlarini gercekten merak ediyorum :)

Merhaba,

Dediginizde haklisiniz, ayrintilari alip, yazacagim..

mustafaf
03/10/2008, 18:43
kesınlıkle ford parca fıyatları fıat parcalarına gore daha pahalı.bnm daha oncekı sırkette ford van 1.8lt. 75hp vardı.servıs maalıyetlerı cok yuksek kalıyor.belkı fıyatların bu kadar fark etmesının temel sebebı, bızım memlekette bır tane ford servısı var.tekel oldukları ıcın fıyatlar bıraz yuksek kalmıs olabılır ama ıscılık olarakda yuksek kalıyorlardı kı daha sonra eskı sırketım 4 adet ford aracınıda satıp yerlerıne fıat fıorıno aldı...ayrıca yıllık bakımla perıyodık bakım arasında parca bazında farklılıklar var.soylede bır durum sozkonusu genelde gp lerın yıllık bakımları 150-200ytl arasında degısıyor dıye bılıyorum.onunla kıyaslarsak yuksek bı mebla talep etmısler...degısen parcaların lıstesını gorebılırsek konuya daha somut yaklasabılırız...

birotteau
03/10/2008, 20:31
270 degil GP'ye 219YTL vermisim :) . Ama yine de bakim bedeli bence Ford'a gore pahali.
Herkese selamlar

FORD FOCUS TDCI
Mobil 5W-30 yag 4,5x19=85.5YTL
Fren balata ve parca yikama spreyi = 8YTL
Cam ilaci= 5YTL
Yag filtresi= 7.12YTL
Hava filtresi= 20 YTL
15.000KM bakim bedeli= 50YTL
KDV'li TOPLAM= 207.23YTL

GP 1.4 FIRE
Hava filtresi=12.44YTL
Yag filtresi=4.75YTL
OXT Formula yag 4lt=81YTL
Bakim bedeli=88YTL
KDV'li TOPLAM=219.70YTL

ekorkut
03/10/2008, 20:36
Arkadaşım bir de polen filtresi değiştirseydin de o zaman görseydin. 1,5 sene önceki yaz zamanı 80 YTL' ydi focus polen filtresi. Gel gelelim şu andaki idealim olan araca sahipsin. Benim de olsaydı da 2 değil 3 katı servis parası verseydim dert değil.

birotteau
03/10/2008, 20:52
Arkadaşım bir de polen filtresi değiştirseydin de o zaman görseydin. 1,5 sene önceki yaz zamanı 80 YTL' ydi focus polen filtresi. Gel gelelim şu andaki idealim olan araca sahipsin. Benim de olsaydı da 2 değil 3 katı servis parası verseydim dert değil.

Acikcasi Focus sirketin araci, ve laf aramizda benim de idealim oldugunu itiraf ediyorum, ama ne yazik ki otomatigi bireysel kullaniciya artik satilmiyor, fiyati da cok ama cok pahali.
Sehir icinde GP ile cok mutluyum ama yol uzadiginda, sollamak istedigimde TDCI gercekten etkileyici.

ABNEW
03/10/2008, 21:06
270 degil GP'ye 219YTL vermisim :) . Ama yine de bakim bedeli bence Ford'a gore pahali.
Herkese selamlar

FORD FOCUS TDCI
Cam ilaci= 5YTL
Yag filtresi= 7.12YTL
Hava filtresi= 20 YTL
KDV'li TOPLAM= 207.23YTL

GP 1.4 FIRE
Hava filtresi=12.44YTL
Yag filtresi=4.75YTL
Bakim bedeli=88YTL
KDV'li TOPLAM=219.70YTL

Ahmet, 88YTL lik bakım bedeli 20000km lik periyodik bakımda alınıyordu.Yıllık bakım için de aynı miktar kesilmiş.Bunun için birşey söylediler mi serviste?

OzzY
03/10/2008, 21:09
polen filtresi parça olarak pahalı değilde değişimi zahmetli gaz pedalı filan sökülüyo. 45 dakika sürüyo diye duymuştum.

Ahmet, 88YTL lik bakım bedeli 20000km lik periyodik bakımda alınıyordu.Yıllık bakım için de aynı miktar kesilmiş.Bunun için birşey söylediler mi serviste?

abi bildiğim kadarıyla tüm bakımlarda alınıyo aynı ücret. ben geçen yıl yağ ve filtreler değişsin diye vermiştim balansla birlikte 130 tutmuştu sanırım :D

birotteau
03/10/2008, 21:31

GP'yi aldigimda 20.000km dolunca veya 1 yilin sonunda bakima gelin demislerdi. Ben 20.000km yi dolduramadan 1yilin sonunda bakima goturdum. Sanirim ben bakim icin gelmistim dedigimde; dogrudan kendileri kestiler.

Muhendis06
04/10/2008, 22:22
Herkese selamlar

FORD FOCUS TDCI
Cam ilaci= 5YTL
Yag filtresi= 7.12YTL
Hava filtresi= 20 YTL
KDV'li TOPLAM= 207.23YTL

GP 1.4 FIRE
Hava filtresi=12.44YTL
Yag filtresi=4.75YTL
Bakim bedeli=88YTL
KDV'li TOPLAM=219.70YTL

Parca fiyatlari mukayese edildiginde abartilacak bir fark ortaya cikmiyor kanaatindeyim. Yine farki belirleyen etken iscilikten ne kadar takildigi oluyor maalesef. Eli yatkin kullanicilar aslinda araclarinin bakimlarini kendileri de yapabilirler. Son donemlerde maliyetlerin artisina paralel olarak ulkemizde de bu konuda bir etkilesim doguyor ve dolayisiyla satis sonrasi hizmetler sektorunun pek de hosuna gitmeyen bir anti-servis zihniyeti doguyor. Zaten yurtdisi -ozellikle kita avrupasi- ulkelerindeki forumlari incelerseniz, ana temalardan birisini aracin bakimini sahsi olarak nasil yapabiliriz noktasi olusturuyor ve kullanicilar motorlarin bakim parcalarinin sokulup takilmasini tartisiyorlar...

ERC
04/10/2008, 22:41
kapak olsun btn servislere bizde yapalım yaptıralım ya super bise bence cok guzel olur ya.fıyatlar asırı duser ve 1001 tane kampanya olur ama yaygınlasması lazım...

birotteau
05/10/2008, 16:54
Parca fiyatlari mukayese edildiginde abartilacak bir fark ortaya cikmiyor kanaatindeyim. Yine farki belirleyen etken iscilikten ne kadar takildigi oluyor maalesef. Eli yatkin kullanicilar aslinda araclarinin bakimlarini kendileri de yapabilirler. Son donemlerde maliyetlerin artisina paralel olarak ulkemizde de bu konuda bir etkilesim doguyor ve dolayisiyla satis sonrasi hizmetler sektorunun pek de hosuna gitmeyen bir anti-servis zihniyeti doguyor. Zaten yurtdisi -ozellikle kita avrupasi- ulkelerindeki forumlari incelerseniz, ana temalardan birisini aracin bakimini sahsi olarak nasil yapabiliriz noktasi olusturuyor ve kullanicilar motorlarin bakim parcalarinin sokulup takilmasini tartisiyorlar...

Acikcasi dizel bakim bedelinin GP'mden daha fazla olmasini bekliyordum, dusuk cikmasi bana garip gelmisti. Sanirim Focus'un yakit filtresinin degismemesi bakim bedelinin GP'mden dusuk cikmasina neden oldu.
Beni rahatsiz eden baska bir konu da OXT(Opet) marka yaga Mobil'den daha cok para vermem.
Bahsettiginiz sekilde yurtdisinda bircok insan arac bakimlarini kendileri yapiyorlar. Ama ulkemizde herkesin garaji yok, ayrica garanti prosedurleri bircok kullanicinin elini kolunu fazlasiyla bagliyor.

byrvo
05/10/2008, 17:00
ford focusların ciddi manada sürekli arıza yaptığı gerçeği var. Nice " servisden çıkarılamayan focus" hikayeleri duydum...