PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rolantide iken hafif sarsıntı yapıyor

modern
27/09/2008, 22:29
Arkadaslar merhaba, aracımı gecen hafta teslim aldım starjet 95 hp dynamic ama rolantide calısırken hafif sarsıntılar meydana geliyor,birde motoru stop ederken bayagı bir titreme ve sarsıntı oluyor bu dogalmıdır (gp benim 3. aracım kullandıgım onceki araclarda kesinlikle rolantide veya stop ederken sarsıntı olmuyordu) yoksa rolanti ayarlarında falanmı sorun vardır.Servise götürmeme gerek varmıdır yardımcı olursanız sevinirim...

ms777
27/09/2008, 22:33
Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Aracı ilk çalıştırırken stop ederken yada çalışma esnasındaki sarsıntılar genellikle motor takozlarının görevini yerine getirememesinden meydana gelir. Yeni nesil araçlarda rolanti ayarı gibi bir ayar bulunmamaktadır. Bu normal bir durum olabilir araç şuanda rodaj süresinde, daha önce hangi araçları kullanmıştınız? alışkanlıklarınızla ilgilide olabilir, ama içinizin rahat etmesi için servise götürmenizde fayda var.

ABNEW
27/09/2008, 23:25
Rolantide oluşan sarsıntılar eğer devrin düşmesi ile ilgili ise ya da düzensiz devirle ilgili ise bu sorun büyük bir ihtimal rolanti regülatörü ya da kötü yakıt kaynaklıdır.Servise gitmeli kesinlikle.Geçmiş olsun...

ms777
27/09/2008, 23:41
Rolantide oluşan sarsıntılar eğer devrin düşmesi ile ilgili ise ya da düzensiz devirle ilgili ise bu sorun büyük bir ihtimal rolanti regülatörü ya da kötü yakıt kaynaklıdır.Servise gitmeli kesinlikle.Geçmiş olsun...
Bir sorum olacak bu rolanti regülatörü gaz kelebeği (artık komple sistem) üzerinde mi oluyor? Oksijen sensörlerinde de bir problem olabilir eğer bu şekildeyse??

modern
28/09/2008, 09:12
Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Aracı ilk çalıştırırken stop ederken yada çalışma esnasındaki sarsıntılar genellikle motor takozlarının görevini yerine getirememesinden meydana gelir. Yeni nesil araçlarda rolanti ayarı gibi bir ayar bulunmamaktadır. Bu normal bir durum olabilir araç şuanda rodaj süresinde, daha önce hangi araçları kullanmıştınız? alışkanlıklarınızla ilgilide olabilir, ama içinizin rahat etmesi için servise götürmenizde fayda var.
Selim Bey tesekkur ediyorum oncelikle bilgi verdiginiz için,peki motor takozlarından kaynaklanabilir demişsiniz bu takozlar degişebilen bir parcamı servis kolay bi şekilde degiştirebilirmi daha once hyundai getz ve yeni opel corsa 1.4 90 hp kulanmıstım...

ABNEW
28/09/2008, 15:08
Bir sorum olacak bu rolanti regülatörü gaz kelebeği (artık komple sistem) üzerinde mi oluyor? Oksijen sensörlerinde de bir problem olabilir eğer bu şekildeyse??

Selim bildiğim kadarıyla öyle yani aynı yerde fakat kastettiğin komple değişimse öyle değil.Yani ikisi de ayrı parçalar.

Hava akış metrede de problem olabilir tabi haklısın ama bence düşük bir ihtimal...

ms777
28/09/2008, 15:48
Motor takozları kolayca değiştirilen parçalardır, değişiminde sorun olmaz. Servise gitmenizde fayda var başka bir sorunda olabilir biraz yeni bir araçta motor takozunda sorun çıkması düşük bir ihtimal aslında.

Teşekkürler ABNEW

ABNEW
28/09/2008, 17:48
Motor takozlarından bahsedilmişken;

Eğer bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa servise biran önce gitmeli.Çünkü bu sorun ileride daha ciddi başka sorunlara neden olabilir.Takozlar önemli bir ayrıntı...

kara kız
29/09/2008, 01:06
motoru stop ederken haddinden fazla sarsılmasınn nedeni arkadaşlarında yazdığı gibi takozlrdan meydana geliyor olabilir..ama çalısırken ki hafif aralıklarla keskın ve hıssedilir şekilde motorun sallanmasının nedenimotorun çalışma prensibiyle alakalı..bende başlarda hıssetmemiştim ama zamanla km yaptıkca sarsıntıları dahada hissediceksinn..fire motorlarda boyle bir proplem yok ..aslında olaya problemde demek bence yanlış olur..ne yazıkkı starjet motorlarda da bu durumu yaşıyoruz.ama bi zararı yok sadece titreşimm.