PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amortisör eğilmesi ve araca etkileri

hunter
27/09/2008, 14:49
Arkadaşlar aracımda sola çekme olduğu için rot balansa gittim, rot balansçı amortisörümün eğik olduğunu ve yaptırmam gerektiğini söylediler.Birmot servisine gittiğimde amortisörün eğik olup olmadığını ancak söktükten sonra anlayabileceklerini söylediler.Benim sorum şu;
1:Amortisör nasıl eğilir?
2:Eğik amortisör aracı ne yönde etkiler?
3:90 yada daha fazla hızla giderken frene 1 cmlik bir basış yaptığımda direksiyon ve araç titremeye sarsılmaya başlıyor eğer araç boşta ise sarsıntı artıyor ama basıncı arttırdığımda titreme gidiyor.Bunun sebebi nedir eğik amortisörle bağlantısı var mıdır?
Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkürler...

ABNEW
27/09/2008, 16:21
Hüseyin geçmiş olsun, amortisör bozukluğu ya da ön aks bozukluğu (Boşluk, eğiklik...) buna sebep olabilir bence.Tabi en iyisini servis bilir.Araç önden darbe almadıysa, çok sertçe bir çukura girilmediyse ya da kaldırım gibi yükseltilere çarpılmadıysa (Zaten bu durumlar lastiğe ve amortisöre hemen zarar verir) amortisörde hata da olabilir.

Serviste sanıyorum direksiyon ve aksı da incelerler, tekrar geçmiş olsun...

Muhendis06
27/09/2008, 21:44
Baska bir on duzenciye daha gitmekte fayda oldugu kanaatindeyim. Zira, amortisor elemani, kaza yapmadikca egilmesi beklenen bir parca degildir. Ona gelene kadar on duzenin dagilmasi lazim diye dusunuyorum. Bahsedilen titreme meselesi ise on duzen elemanlarinin baglantilarinda meydana gelen gevseme ve bosluktan kaynaklanir. Baglanti elemanlarinin tekrar torklanmasi sorunu cozebilir. Cozmez ise, burclarda bosluk meydana gelip gelmedigi kontrol edilmeli.

ms777
27/09/2008, 21:55
Amortisör eğik yapılmış olabilir (ama ben hiç eğilmiş amortisör görmedim, genelde amortisörle ilgili arızalar patlaması, yağ sızdırması gibi arızalardır) ama amortisör araçta yol şartlarından meydana gelen darbeleri sönümlemek amacıyla geliştirilen bir parça olduğu için amortisörle ilgili her hangi bir sorun olduğu zaman kasislerde fazla salınıp yapmak yada ses yapması yada yol tutuşunun azalması gibi sorunlar doğrur. Sanırım sorununuz aks çanı yada aks lalesinde meydana gelen boşluktan dolayı olabilir yada rot rotilde meydana gelmiş bir boşluk yada aksaklıktan meydana gelebilir, yada lastiktek balansının bozulmuş olmasından meydana gelebilir. Lastik balansı bozulmuşsa belli bir hız aralığında aracın rezonansa girmesine neden olur ve titreme yapar. Benim aklıma fren yaptığında bir titreme oluyor dediğin için sol ön diskinde bir problem olabilir, her hangi bir eğim varsa balata sürekli sürter ve aracta o yöne bir çekme olabilir.

Buremir
28/09/2008, 14:02
amartisörün eğilmesi için çok şiddetli bi darbe almasına gerek yok bir kasise yada çukura süratli bir şekilde girerseniz eğilmesi mümkün bu eğilmeyi gözle görmeniz mümkün değildir yani eğik bir demir çubuk gibi düşünmeyin ve rot balansta eğik olan aksam %95 net olarak görülür amartisör,salıncak,rot kolu,taşıyıcı gibi onun için başka başka yerlere gitmenize gerek yok servis gerekeni yapacaktır ancak tavsiyem onarımdan önce ve sonraki rot balans bilgisayardan ön düzen değerlerini çıktısını almanız geçmiş olsun

hunter
29/09/2008, 15:56
İlginizden dolayı hepinize teşşekkür ederim.En yakın zamanda servise götüreceğim ve dediğiniz kısımları inceleteceğim.Tekrar teşekkürler

Auto engineeR
06/10/2008, 19:33
aynı problem başıma geldi we 2 farklı serwise incelettim. sola çekme yapıyordu araba, sol ön amortisörüm we salıncağım eğilmiş.salıncaktaki hasr ciddi değildi amortisörü değiştirdiler. çukurlarda olmuş olabileceğini söylediler. 205-45-17 olan lastiklerimde ya da jantlarımda hiç bir problem yoktu oysa ki. olabiliyormuş demek