PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastikleri kaç km de değiştiriyorsunuz ?

eerku
20/09/2008, 22:32
41.000 i devirdim ve ilk lastikleri arabanın artık değiştirsem mi acaba diye düşünüyorum?

birde hangi marka alsam diye düşünüyorum. Carrefour kampanya yapmış,
369 ytl ye lassa 4 lastik veriyor. (montaj ücretsiz)

ne dersiniz arkadaşlar değiştirmenin zamanı geldi mi?

(çok nadir de olsa kışın arabayla çıkmam gerekecek, ama genelde normal ya da max. yağışlı havalarda çıkıyorum arabayla bu nedenle kış lastiği almama lüzum var mı? )

kısaca
lastik değiştireyim mi?
hangi marka alayım?
kış mı yaz mı olsun ? :cool0000:

OzzY
20/09/2008, 22:34
kış lastikleri +7 derecenin altında çok daha güvenli.
yağış olmasa bile 7 derecenin altında kullanacaksanız kış lastiği almak iyi olur

muratde
20/09/2008, 22:55
bende kısaca yazayım arkadaşım.

lastiklerini değiştir.kesinlikle hemde.
michelin-dunlop-bf.goodrich-goodyear tarzı lastiklere bak.(www.lastik24.com)çok hesaplı ve yeni lastikler.
yaz kış diye ayırmana gerek yok.

çoğu markada 4 mevsim lastikler var.mesela en başarılılardan biriside goodyear hydra grip

ABNEW
20/09/2008, 23:52
Her marka lastiğin kendine göre artı ve eksileri var.Bazıları uzun ömürlü bazıları sessiz.Bazıları yumuşak hamurlu bazıları daha ekonomik:)

Sessizlik için Nokian, uzun ömür için Pirelli, performans serilerinden de Bridgestonu öneririm.Ancak dediğim gibi her disiplinde en iyisini bulmak çok zor.

Kış lastikleri sanılanın aksine sadece kaygan zeminde sürüş güvenliğini arttırıyor.Hava soğuk olsa bile kuru zeminde standart lastikler daha güvenli.Zaten test ederek kış ve yaz lastiği arasındaki fark kolayca anlaşılır....

muratde
21/09/2008, 00:03
arda abinin dediği gibi bridgestone markasını unutmuştum.alfa romeo 156 2.5 v6 yı patinajsız tek kaldıran lastik.bizzat denedim.bridgestone potenza s-02 modeli.harika yumuşaklıkta bir lastik.heleki ısındımı aracı yoldan ayırmak mümkün değil.

kaldıki lastik değişimi için illaki (genel yazıyorum)km.beklemeye gerek yok.lastiklerin üzerinde DOT numarası mevcut bu numaranın yazılı olduğu yerde lastiğin üretim tarihi mevcut.oradan bakıp lastiğin değişimine karar verebilirsiniz.benim bugüne kadar edindiğim 11 senelik servis teknik bilgimde 3 senelik lastiğin değişiminde büyük fayda görüyorum.çünkü bu süre zarfında lastik her ne kadar korunsada lastiğin hamurundaki özel karışım yani kauçuk özelliğini yitiriyor.her ne kadar diş derinliği daha kullanıma elverişli olsada lastiğin dış yüzey hamuru özelliğini yitiriyor.ve bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı zamanı gelmeden lastikde değiştirmek bazen icab edebiliyor.mesela benim kullandığım 3 senelik goodyear f-1 lastikler 55.000 km yol yaptı.diş derinliği 12 mm den 8 mm yr düştü.gözle bakıldığında diş derinliği mükemmel ama ömür olarak eskidiler.çünkü yağmur çamur soğuk hava güneş yol şartları siz istemedende olsa lastiğinizin ömrünü yitirmesine sebep oluyor.bende bu dediğim dot konusunda mantıklı olarak lastikleri üretim tarihi 2008-44 hafta olan dunlop sp sport 9000 lastiklerle değiştirdim.

ocean_1919
21/09/2008, 00:41
41.000 i devirdim ve ilk lastikleri arabanın artık değiştirsem mi acaba diye düşünüyorum?

birde hangi marka alsam diye düşünüyorum. Carrefour kampanya yapmış,
369 ytl ye lassa 4 lastik veriyor. (montaj ücretsiz)

ne dersiniz arkadaşlar değiştirmenin zamanı geldi mi?

(çok nadir de olsa kışın arabayla çıkmam gerekecek, ama genelde normal ya da max. yağışlı havalarda çıkıyorum arabayla bu nedenle kış lastiği almama lüzum var mı? )

kısaca
lastik değiştireyim mi?
hangi marka alayım?
kış mı yaz mı olsun ? :cool0000:

369 YTL ye verdikleri lastik kış lastiğimi? 4 mevsim denilen lastiklerdenmi? Fiyatı iyi gibi 4 mevsimse.

Ziyaretçi047
21/09/2008, 04:12
Aracı sert kullanan biriyseniz kaliteli bir lastik en fazla 40.000 de değiştirilmelidir. Sakin kullanımda 50.000 e uzayabilir. Kalitesiz 10.000 giden çin malı lastikler de var tabi. Alacağınız lastik modeline ise tamamen kendiniz karar vereceksiniz...

Muhendis06
21/09/2008, 09:24
On lastiklarimin omru 45000 km'de tamamlandi. Arkalar 65000 km'yi geride birakti, az bir omru kaldi. Hankook 720 Centum 4 mevsim lastikleri oneririm, yol tutusu ve sessizligi acisindan basarili. Odullu bir urun.

kara kız
21/09/2008, 12:42
ppeki arkadaşlar lastıkleri kaç km de değişmemiz lazım bunun bi standartı varmıı???benim araç 42.000 km de bu km nin en fazla 5.000 km sini sehir içinde yaptım devamlı ist.buyuk çekmece arası yol alıyorumm lastıklerimin dişleri ni gecende kontrol ettim 20.000 dede zaten on arkaları değiştirdimm..lastıklerim bidgestone b 250 ..su an için bi sorun gorunmuyor ama..bu lastık lerin omurleri sadece dişlerlemi anlasılıyor yanaklarda herangi bir çatlama alan da yokk..yukarıda kı arkadaşta 41.000 km yapmış ve sizlerde eksinlikle değişmesini soylemissinizz.

eerku
21/09/2008, 12:52
verilen lastik bunlar arkadaşlar...

Lassa (https://www.lassa.com.tr/product.asp?actionType=viewproduct&primary=112)

Lassa-atracta

ABNEW
21/09/2008, 15:41
ppeki arkadaşlar lastıkleri kaç km de değişmemiz lazım bunun bi standartı varmıı???benim araç 42.000 km de bu km nin en fazla 5.000 km sini sehir içinde yaptım devamlı ist.buyuk çekmece arası yol alıyorumm lastıklerimin dişleri ni gecende kontrol ettim 20.000 dede zaten on arkaları değiştirdimm..lastıklerim bidgestone b 250 ..su an için bi sorun gorunmuyor ama..bu lastık lerin omurleri sadece dişlerlemi anlasılıyor yanaklarda herangi bir çatlama alan da yokk..yukarıda kı arkadaşta 41.000 km yapmış ve sizlerde eksinlikle değişmesini soylemissinizz.

Onur, lastik ömrü, lastiğin markasına, kullanım tarzına, km sine ve üretim tarihine göre değişebilir.En güzeli lastiğin yanaklarının ve diş kalınlığının sürücü tarafından incelenmesi.Buna göre değişim kararı verilebilir.Bir de belirli aralıklarla aynı taraftaki lastiklerin ön-arka olarak rotasyonu yapılmalı dengeli aşınma için,

Bence her koşulda en geç 5 yılda 1 lastikler yenilenmeli...

Ziyaretçi047
21/09/2008, 16:22
Lastik uzmanına danışırsanız size lastikleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir. Büyük ve köklü bir lastikçi işinizi görecektir. Lastik ömrü diye bir şey yoktur. Sadece ortalama rakamlar söylenebilir.

isocan
21/09/2008, 18:27
Lastiğin değiştirilme kilometresi diye birşey olmaz. bir çok etkene göre bu rakam değişir. (ş.içi - ş-dışı, yol durumu, hava durumu vs..) Lastikleri değiştirme koşulları.

1- 4'ününde diş derinliği 3 mm altına düştüyse yağmurlu, karlı ve buzlu havalarda güvende değilsin. Bazı ülkelerde 3 mm altında lastik kullanmak yasa dışı bir iştir. Maksimum sınırda 1.6 mm'dir. Eğer önler 3,5 arkalar 4 ise de lastikleri ön arka ettir. bir 10.000 kilometre daha kullan.

2- Bir lastiğin Ömrü 5-6 yıldır. Garaj durumu ve kullanım sıklığına göre 5 veya 6 yıl.

yukarıdaki 2 maddeden hangisi doldu ise lastik değiştirilir.

Ben clio daki Goodyear GT2 ile 68 bin. Peugeot 206 daki michein E3A ile 85 bin kilometre yaptım. Tabi bu araçlar devamlı ş.arası yol gidiyor.

Diğer önemli husus bulunduğun şehirdeki ortalama hava sıcaklıklarına www.meteor.gov.tr'den (https://www.meteor.gov.tr'den) bak. eğer 7C nin altındaki ay sayısı 5-6 ay ise kışın kış lastiği yazın yaz lastiği kullan eğer 3 ay 7 C nin altında ise kış lastiği zahmetine girmeden yumuşak bir lastik al geç.

Eğer kış lastiği almayacak olursan, kesinlikle orijinal ebattaki Michelin Energy Saver kullan.
Kış lastiği alacaksan Yaz için Bridgestone B250, Michelin Energy Saver, Continental ContiEcoContact 3 tavsiye ederim.

Kış lastiği alacaksanda Michelin Alpin Tavsiye ederim.

ms777
27/09/2008, 11:30
Lastiğin en iyi değişme zamanını kullanıcı belirler aslında, yol tutuşu ve tutunmadaki azalışı ciddi anlamda hissettiği zaman lastik değiştirilmelidir bence. Bu sürede lastiğin sınıfına markasına ebadına göre değişebilir. Hızlı lastiği kullanıyorsanız (h ve üzeri) lastiğiniz çabuk bayatlayacaktır ve tutnmada ciddi azalma olduğunu göreceksinizdir o yüzden bence çok km yapmayan ve hızl lastiği kullanıcıların bu hususa dikkat etmeleri gerek.