PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapı açılınca gelen hafif bir motor sesi

nufell
18/09/2008, 23:39
Arkadaşlar

benim aracın kapısını kumanda ile açıp içine binmek için kapıyı acınca 3-5 sn hafif bir motor calışması sesi geliyor sizin araçlarda böyle bir ses mevcutmu . ve neden kaynaklanıyordur?

Ziyaretçi047
19/09/2008, 01:28
İlk defa duydum. Servise dinletmekte fayda var.

ERC
19/09/2008, 07:13
sanırım ben sizin problemınızı anldım o ses arabanın beynınden geliyordur muhtemelen siz kapıyı acınca arabanın beyni butun elektronık aksamları kontrol eder(airbag abs esp ebd hilholder elektronik klima frenler aklınıza ne geliyorsa)eger bir sorun yada bozulma varsa kontogı acınca ilgili sistemin lambası yanar.yani o ses kısacası ewdeki bilgisayarlarımızın yaptıgı sesi yapar.benim gorusum boyle...

zaimkaan
19/09/2008, 07:20
Arkadaşlar

benim aracın kapısını kumanda ile açıp içine binmek için kapıyı acınca 3-5 sn hafif bir motor calışması sesi geliyor sizin araçlarda böyle bir ses mevcutmu . ve neden kaynaklanıyordur?

aracınız dualogic mi?. Geçenlerde Lancia Ypsilon' a yakındna bakmak için gitmiştim. Arabanın kapısını acınca, 3 -5 saniye bi motor sesi duyuluyordu. merak ettim sordum bu nedir diye, otomatik şanzımanın korunması için bir önlem miş, siz kapıyı açtığınızda aracı hareket ettireceğiniz düşüncesiyle, hidrolik pompası devreye girip, bir miktar yağ basıyomuş. Ne derece doğru bilmem ama bana böle söylediler, bi kaç sefer de denedim gerçekten geliyo du ses.

Auto engineeR
19/09/2008, 07:30
ewt kaan abinin dediği mantıklı. eğer araç dualogic deilse kapı açılınca gelmesi normal değil, kontak çewirince dediğiniz o sesin aynısı çıkar. arabayı çalıştırmadan önce anahtarı on konumuna çewirince. bir deneyin belki kapıları açınca değil de anahtarı çewirince oluyordur

femoli
19/09/2008, 07:52
Evet kaanın dedikleri aynen doğru ,Sadece duologic araçlarda var bu olay tiz bir ses gelir ...

tolgaank88
19/09/2008, 09:54
evt dualogic vites arabaların hemen hepsinde geliyor bu ses...(gp,panda,astra nın hepsinde duydum)

ugurozer
19/09/2008, 09:59
benimde dualogic, sanzımanla ilgili bir hazırlanma veya yaglama olabilir diye dusunuyorum ancak ilk gunde vardı ve butun dualogic lerde var yani bir problem yok.

OzzY
19/09/2008, 10:02
hiç dikkatimi çekmemişti ne corollada ne gpde nede corsada :D arabayı dinlemem lazım:D:D

tolgaank88
19/09/2008, 10:04
ozan bence kesinlikle duymussundur,yani duymadıgına inanmak istemiyorum :D:D:D

femoli
19/09/2008, 11:59
hiç dikkatimi çekmemişti ne corollada ne gpde nede corsada :D arabayı dinlemem lazım:D:D
ozan senin araç duologic mi ? düz viteslerde yapmıyor zaten sadece otomatiklerde oda her araçta yok ...

nufell
19/09/2008, 12:09
Arkadaşlar

servisle görüşdüm olayın ne olduğunu öğrendim

Aracın kapısı açılınca otomatik olarak araç kendini hareket edeceği moduna hazırlıyormus. Gelen ses yağ basıncının ayarlanması için çalışan pompadan geliyormuş. Bazı araçlarda kondağı yarım cevirince çalışan benzin pompası mantığı gibiymiş

OzzY
19/09/2008, 15:31
ozan senin araç duologic mi ? düz viteslerde yapmıyor zaten sadece otomatiklerde oda her araçta yok ...
bendeki düz de, dayımda mmt corolla var bi arada easytronic corsa vardı, gpyide test ettim. 3 farklı markada robotize otomatik şanzıman kullandım ama dediğim gibi hiç duymadım bu sesi(sorun bendedir:D:D)

@Tolga
belkide dikkat etmemişimdir:D:D

nufell
23/09/2008, 11:14
bugün başka bir fiat servise gittim ve görüşdüm otomatiklerde sacede olduğunu ve diğer servisdeki arkadaşların söylediklerinin aynını söylediler

usermm1
23/09/2008, 12:25
evet bendede o ses var kapıyı açınca dızzzzz diye. 4-5 sn sürüyo. benim araçta dualogic.

anl
19/04/2009, 23:13
ben de de aynı ses var benim puntom da dualogic.bu sesin kesilmesi mümkün değil demi?

rosecıty
20/04/2009, 16:04
Benim hoşuma gidiyor bide güle güle kullanin dese süper olacak...puntoşum

Exixiz34
28/06/2015, 12:20
Merhaba grande punto 1.3 multijet dualogic 2007 yeni aldım aracı benim sorunum tam olarak bu sesin gelmemesi araç kapıyı açık görüyor hep yolda giderken boşa atabiliyor kendini birkaç servise gittim söyledikleri
1. Birlik oto gebze: şanzımanun ve kapı kilidinin değişmesi gerekiyor elektrik aksamında problem var robot arızalı
2. Pendik oto sanayi usta: şanzumanın değişmesi gerek robotun da
3. Kartal oto sanayi usta: şanzumam, beyin ve robotta hiç birşeyi yok fren müşüründe birşey yok elektriksel bir arıza
Hepsi farklı şeyler söylüyor ilk ikisi 5-6 bin tl masraf çıkardı diğeri de elektrikçiye göster ne çıkacağı belli değil dedi.
Birde aracı uzun süre kullanınca uzun süreden kasıt 1 saat kadar şehir içinde kullanınca vites kutusu arızası veriyor araç hep N konumunda kalıyor bir hevesle şanzuman yağından mı diye sordum ustalara değilmiş balatalar çok ısındığı için vitese girmiyormuş 1-2 saat sonra çalıştırınca araç normal çalışıyor yolda bırakıyor hep hiç güvenemiyorum nasıl bir bela almışız başımıza anlamadım.