PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0 araçta yağ değişimi

tansu
07/09/2008, 14:11
arkadaşlar yakında 1-4tjet aracımı alacağım ama aklıma takılan bişi oldu.
araçla birlikte içinde gelen yağ sanırım 10w-40
araç 0 ken kullanmadan 10w-40'ı 0w-40 ile değiştirsem ilk baştaki aşınmayı en aza indirgemiş olmaz mıyım? yoksa araç 0'ken ilk yağın 1000-2000km de değiştirilmesi mi gerekli. eski araçlarda böyleydi ama artık 2009 model bir araçta hala geçerli mi?

Muhendis06
07/09/2008, 15:14
arkadaşlar yakında 1-4tjet aracımı alacağım ama aklıma takılan bişi oldu.
araçla birlikte içinde gelen yağ sanırım 10w-40
araç 0 ken kullanmadan 10w-40'ı 0w-40 ile değiştirsem ilk baştaki aşınmayı en aza indirgemiş olmaz mıyım? yoksa araç 0'ken ilk yağın 1000-2000km de değiştirilmesi mi gerekli. eski araçlarda böyleydi ama artık 2009 model bir araçta hala geçerli mi?

Teknik kitapciginizda tavsiye edilen şartname ve viskozitedeki yagin disina kafaniza gore cikmamaniz faydanizadir. ilk 2000 km sonunda yaginizi degistirmenize gerek yok, ilk yag degisim periyodunuzda degistirebilirsiniz (bu deger de kitapciginizda yazar).

kara kız
07/09/2008, 20:17
0 numara yağ mı neden boyl bişey yapmayı dusunuyosunuz???

şekerlioğlu
07/09/2008, 21:07
benim bildiğim 10w40 değil 5w40.onurun dediği gibi sibiryada yaşamadığınıza göre 0w40 yağ çok gereksiz

tansu
07/09/2008, 23:52
teşekkür ederim

ekorkut
08/09/2008, 13:41
Ben yerinde olsam değiştirirdim. Zaten fabrikaskon olarak da yağı nominal değerinin altında koyuyorlar her nedense bilemiyorum. 3000 km sakin kullan ve sonra değiştir. 100 lira birşey vereceksin değişime ama aklında en azından soru işareti kalmayacak. Yine de sen bilirsin.

kara kız
08/09/2008, 20:39
bu motor yağının bistandardı yokmu arkadaşlar fabrikada az koyuyolar da ne demek..benzin değilki minimum duzeyde koysunlar..motor yağından bahsediyoruz motorun sağlıklı çalışması için gereken en önemli şeyy.bence az koyma falan gibi bişey söz konusu değildir..ilk bakıma kadar rahatlıkla kullanabilirsin hiç bi problem yaşamassın..

şekerlioğlu
08/09/2008, 20:46
yağ az konuluyor gibi bir genelleme doğru bir şey değil.kontrol etmekte çok zeka gerektiren bir şey değil.aracı aldığınız bayii zaten size 1000 km'de kontrol etmeniz gerektiğini söyliyecektir.araç yeni olduğu için bir miktar yağ eksiltme olabilir.(bu'da genel değil.)ben 10,000 km'de değiştirdim ve 1(bir)gram bile eksiltmemişti.fakat yinede ilk birkaç bin km'den sonra değiştirmeni tavsiye ederim.

ekorkut
09/09/2008, 08:15
GP lerimizde fabrikaskon olarak doldurulan ilk yağ, normal kabul edilecek sınırın "EN ALTINDA" koyuluyor. 2 tane GP miz var ikisinde de durum bu şekildeydi. Ayrıca bu konulabilecek normal kabul edilen en alt sınır olayını serviste de teyid ettim, kendileri de kabul ettiler. Hele ki T-JET de 20 binde bakıma çağırıyorlar ki, yeni motorun da bir miktar eksilteceğini hesaba katarsanız, daha 8-10 binde arabanın yağı nominal değerin de altına inecektir.
Arabanın yağ çubuğunu çekin bakın. Nominal kabul edilen en dip ve en üst sınırlar vardır. Normalde yağ değişiminde bunu nominalin en üstüne kadar koyuyorlar. Ama fabrikasyon olarak nominalin en alt seviyesinde geliyor. Para sizin mal sizin, isterseniz yağına hiç bakmadan binin nasıl olsa "tam koymuştur FIAT". Bana sadece 2 arabamızda da gördüğüm, en dipte yağ seviyesini size hatırlatması kalmış.

Şimdiden aracınız hayırlı olsun.

Muhendis06
09/09/2008, 19:34
Motor yaginin kabul edilebilecek seviyesi, seviye cubugundaki min-max isaret araligidir. Optimum nokta, yine bu iki cizginin orta noktasidir. Max cizgisine kadar fazla yag koyarak seviyeyi yuksek birakmak da yarar getirecek bir durum olarak algilanmamali. Hele max cizgisinin uzerine kesinlikle cikilmamali.