PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Kronik Problemler

koraykey
06/09/2008, 17:01
Arkadaşlar bende 2006 Model Fiat Grande Punto 1.3 MultiJet 90 Hp Emotion kullanıcısıyım aracımda tespit ettiğim kronik problemleri ve garanti kapsamında yapılan işlemleri yazıyorum sizde bu konuda bildiklerinizi yazarsanız sevirim. :)

1- Klima sesli çalışması ve sol tarafa hava üflememesi
Yapılan İşlem : Klima kapakçığı ve kompresör değişimi
2- Otoban gibi yollarda uzun süre fren yapmadan gidip sonra frene bastığınızda vooooov diye bir uğultu gelmesi
Yapılan İşlem : Balataların değişmi olmazsa disklerin değişmesi.
3- Tavanda lekeler oluşması
Yapılan İşlem : Çekilen macunun akması sebebi ile tavan kaplamasının değişmesi
4- Vites değişimlerinde özellikler 1den 2ye 2den 3e geçişlerde cırtlaması.
Yapılan İşlem : Önce sekromeçlerin değişmesi olmazsa şanzımanın değiştirilmesi.
5- Direksiyonun City moduna rağmen sertleşmesi ses yapması, direksiyonun deri kaplamasının soyulması buruşması.
Yapılan İşlem : Tıkırtı Burcu, Direksiyon çubuğunun gerekirse city motorunun değişmesi, direksiyon simidinin değişmesi.
6- Amortisörlerin ses yapması.
Yapılan İşlem : Amortisörlerin değişmesi ya da yağlanması.
7- Arka tarafdan ses gelmesi
Yapılan İşlem : Arka koltuk bağlantılarının izole edilmesi ya da bağlantı ünitelerinin değişmesi.
8- İçeri ses veya hava alması
Yapılan İşlem : kapı fitillerinin değişmesi.
9- Silecek kolunun çalışmaması ya da zor çalışması
Yapılan İşlem : Sinyal kontröl ünitesinin değişmesi.
10 - Koltuk metal aksamlarının paslanması.
Yapılan İşlem : Metal aksamların değiştirilmesi ya da koltuğun değişmesi.
11 - Arka kapıların zor açılması
Yapılan İşlem : Arka kapı döşemelerinin sökülerek kapı içinde ayar yapılması
12 - Kontak anahtarını takdığınızda zor dönmesi ya da takılması.
Yapılan İşlem : Kontağın değişmesi.
13 - Koltuk Yükseklik ayarının tutmaması zamanla aşağı düşmesi
Yapılan işlem : Koltuk yükseklik ayarı yapılan kolun değişmesi.
14 - Yol bilgisayarındaki saatin ayarlandıkdan yaklaşık 1 ay sonra 2 dk civarı geri kalması.
Yapılan İşlem : Sorun tespit edilemedi.
15 - Yıkama sonrası aynaların drenajı iyi olmadığı için su akması ve ön yan camlara sıçraması
Yapılan İşlem : Yapılacak bişey yok yıkamadan sonra oralar yıkamacı tarafından tazyikli hava ile kurutulacak :)

Benim başıma gelen ve tespit ettiklerim bunlar sizlerde bu tür tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. En azından garantisi bitmiş kullanıcılar olarak ya da garantisi olan kullanıcılar adına servislere baskı yapabiliriz. :cool0000:

OzzY
06/09/2008, 19:13
Bence bunların tümünü kronik olarak tanımlamak yanlış. Bence biraz şansızmışsınız.
Biz 2006 şubatta teslim aldık yani Türkiye'ye ilk gelenlerden biri. henüz 14000 kmde ancak ben pek sorun yaşamadım. ve son derece memnunum. param olsa anında bir tane daha alırım.
Yaşadığım sorunlar.
1-ön taraftan lok lok şeklinde ses gelmesi
yapılan işlem:2006 nisan gibi tıkırtı burcu değişti ozamandan beri ses yok.
2-güneşte kaldığında arka kapıların zor açılması
çözülmedi
3-Yüksek hızda sol ön davlumbazın yerinden kopması ve parçalanması
yapılan işlem: davlumbaz garantiden değişti metal bir ayakla tampona sabitlendi.
4-city motorununun arızalanmasından dolayı çevirirken ses yapması
yapılan işlem: yeni motor sipariş edildi parça bekliyorum.
5-sanırım orta direkten hafifi bir tıkırtı geliyor
rahatsız etmediği için elletmedim.

koraykey
06/09/2008, 19:28
Bence bunların tümünü kronik olarak tanımlamak yanlış. Bence biraz şansızmışsınız.
Biz 2006 şubatta teslim aldık yani Türkiye'ye ilk gelenlerden biri. henüz 14000 kmde ancak ben pek sorun yaşamadım. ve son derece memnunum. param olsa anında bir tane daha alırım.
Yaşadığım sorunlar.
çözülmedi
yapılan işlem: davlumbaz garantiden değişti metal bir ayakla tampona sabitlendi.
yapılan işlem: yeni motor sipariş edildi parça bekliyorum.

bende haziran 2006 da aldım burada yazanlar benim başıma gelenler ve fiatın servise yazı ile talimatlarını okudum bunların hepsinin kronik olduğunu kabul etmişler...

OzzY
06/09/2008, 19:40
Yarınki buluşmaya katılmayı düşünüyormusunuz?
https://forum.grandepuntotr.com/izmir/8808-7-eylul-izmir.html

koraykey
06/09/2008, 20:55
Yarınki buluşmaya katılmayı düşünüyormusunuz?
https://forum.grandepuntotr.com/izmir/8808-7-eylul-izmir.html

yarın izmirde olmayacağım üzgünüm... :(

brvhgt
07/09/2008, 00:30
bende haziran 2006 da aldım burada yazanlar benim başıma gelenler ve fiatın servise yazı ile talimatlarını okudum bunların hepsinin kronik olduğunu kabul etmişler...

kronik derken bebeklik hastalığı olabilir abisi şu anda ilk çıkan 2006 lardan sonra baya bir değişim ve iyileştirme yapıldı diye biliyorum

ocean_1919
07/09/2008, 01:41
arkadaşlar merhaba. aranıza yeni katıldım. 2006 model 75lik active multijet aldım 2. el. Dünden beri geri vitese takarken cırrr lıyor araba. Fakat araç soğukken normal. 30-40 km den sonra yapıyor yanılmıyorsam. Araç benim için yeni olduğundan deneye deneye huyunu suyunu anlamaya çalışıyorum. Genel olarak memnunum fakat bu sorunun çözümü için forumdaki tavsiyeleri okudum ama genede cırlıyor. Pazartesi servise götürecem. Sanırım buda kronik problemlerden. inşallah basit bir çözümü vardır.

tolgaank88
07/09/2008, 10:32
alışma suresi ile ilgili bi durumda olabilir...çünkü vites yolları her arabada değişik olur...

brvhgt
07/09/2008, 10:41
arkadaşlar merhaba. aranıza yeni katıldım. 2006 model 75lik active multijet aldım 2. el. Dünden beri geri vitese takarken cırrr lıyor araba. Fakat araç soğukken normal. 30-40 km den sonra yapıyor yanılmıyorsam. Araç benim için yeni olduğundan deneye deneye huyunu suyunu anlamaya çalışıyorum. Genel olarak memnunum fakat bu sorunun çözümü için forumdaki tavsiyeleri okudum ama genede cırlıyor. Pazartesi servise götürecem. Sanırım buda kronik problemlerden. inşallah basit bir çözümü vardır.

hoşgeldin dostum her sorun kronik olmaz yapmayın paronaya oluşacak herkeste :) sen servise bir göster bakalım kazasız belasız günler

kara kız
07/09/2008, 11:10
Arkadaşlar bende Fiat Grande Punto 1.3 MultiJet 90 Hp Emotion kullanıcısıyım aracımda tespit ettiğim kronik problemleri ve garanti kapsamında yapılan işlemleri yazıyorum sizde bu konuda bildiklerinizi yazarsanız sevirim. :)

2- Otoban gibi yollarda uzun süre fren yapmadan gidip sonra frene bastığınızda vooooov diye bir uğultu gelmesi
Yapılan İşlem : Önce sekromeçlerin değişmesi olmazsa şanzumanın değiştirilmesi.
5- Direksiyonun City moduna rağmen sertleşmesi ses yapması.
Yapılan İşlem : Tıkırtı Burcu, Direksiyon çubuğunun gerekirse direksiyon simidinin değişmesi
Yapılan İşlem : Arka koltuk bağlantılarının izole edilmesi ya da bağlantı ünitelerinin değişmesi.
12 - Yıkama sonrası aynaların drenajı iyi olmadığı için su akması ve cama sıçraması
Yapılan İşlem : Yapılacak bişey yok yıkamadan sonra oralar yıkamacı tarafından tazyikli hava ile kurutulacak :)

Benim başıma gelen ve tespit ettiklerim bunlar sizlerde bu tür tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. En azından garantisi bitmiş kullanıcılar olarak ya da garantisi olan kullanıcılar adına servislere baskı yapabiliriz. :cool0000:

bunlara ek olarak dıreksyon ve vites topuzunun soyulması göyaa deri kaplı olanlarda..birde doseme içindeki demir aksamın paslanmasıyla ilgili gercekten o pas yuzunden koltuğu yada demir aksmı değiştiridilermi..cunku benimde paslanmalar var baya bi zamandır gozlemliyorum ama döşemeye leke vermediği için pek ustunde durmamaıştım açıkçası.

koraykey
07/09/2008, 13:38
bunlara ek olarak dıreksyon ve vites topuzunun soyulması göyaa deri kaplı olanlarda..birde doseme içindeki demir aksamın paslanmasıyla ilgili gercekten o pas yuzunden koltuğu yada demir aksmı değiştiridilermi..cunku benimde paslanmalar var baya bi zamandır gozlemliyorum ama döşemeye leke vermediği için pek ustunde durmamaıştım açıkçası.

evet değiştiriyorlar servise baskı yap yoksa paslanma garantisine rağmen paslanmalar mevcuttur diye tüketici mahkemesine giderim de hemen değiştireceklerdir :cool:

kara kız
07/09/2008, 19:54
peki su an senin koltuk iskeletleri mi değişti..??değiştiyse tekrar paslanma oluyormu??

koraykey
07/09/2008, 19:58
peki su an senin koltuk iskeletleri mi değişti..??değiştiyse tekrar paslanma oluyormu??

Metal aksamları değiştiriyorlar zaten paslanma döner aksamlarda oldu bir daha yapmadı şimdilik normal...

kara kız
07/09/2008, 20:14
eyvallah kardeş sağolasın..

drsinan
09/09/2008, 22:59
abi bu ne kronik problem böyle..bence biraz şansızlık olmuş.2007 mayıs multijet dynamic aracımda rutin kontrol dışı servise götürmedim.elektronik herşey için şans önemli bence.bazen böyle şeyler olabiliyor.bunları kronik olarak degerlendirmek yanlış bence tabi...

brvhgt
10/09/2008, 02:15
kronik diyince süreklilik olması gerekmiyormu yani hiç çare bulunamayan sorunlar olması lazım bu sorunların hepsi düzeltilmiş yeni serilerdede yok kaldıkı hepsinde yok ama şu bir gerçek çok şansızmışsın dostum

NesT
10/09/2008, 10:04
Arkadaşlar bende Fiat Grande Punto 1.3 MultiJet 90 Hp Emotion kullanıcısıyım aracımda tespit ettiğim kronik problemleri ve garanti kapsamında yapılan işlemleri yazıyorum sizde bu konuda bildiklerinizi yazarsanız sevirim. :)

5- Direksiyonun City moduna rağmen sertleşmesi ses yapması.
Yapılan İşlem : Tıkırtı Burcu, Direksiyon çubuğunun gerekirse direksiyon simidinin değişmesi o da olmazsa city motorunun değişmesi.
13 - Yıkama sonrası aynaların drenajı iyi olmadığı için su akması ve cama sıçraması

Tek bir aracı baz alarak markaya kronik problemler demek bence yanlış olmuş.
Benim aracımda bahsettiklerin hiçbirisi başıma gelmedi. Aracımda başıma gelen problemler diye başlık atılmalıydı ki problemler zaten çözülmüş. Problemler çözülmeseydi o zaman kronik olurdu.

koraykey
10/09/2008, 12:15
Tek bir aracı baz alarak markaya kronik problemler demek bence yanlış olmuş.
Benim aracımda bahsettiklerin hiçbirisi başıma gelmedi. Aracımda başıma gelen problemler diye başlık atılmalıydı ki problemler zaten çözülmüş. Problemler çözülmeseydi o zaman kronik olurdu.

Evet çözüldü arabayı iade ettim mahkeme kanalıyla temelden çözüldü bu sorunlar için bana kronik diyen fiat yetkili servisleri hatta servislere verilen talimatları kronik olduğunu ve garanti kapsamında değiştirilmesi gerektiğini gösteren belgeyi mahkemede sunduk delil olarak davaya itiraz dahi etmeden kabul ettiler bunun da adı kronik problemmmm:cool0000:

OzzY
10/09/2008, 18:29
Yaşadığım sorunlar.
naptılar bilmiyorum bugun çözüldü.
yapılan işlem: motor değişti. sanki ilk defa bu arabayı kullanıyomuşum gibi oldu ve sürüş konforu arttı
sonradan hatırladıklarım
6-koltuğun yükseklik ayarının zamanla düşmesi.
biz en altta kullanıyoruz ancak kolun revizyonu ile düzeldiğini bildiğimden servise söyledim kol sipariş edildi cuma takılcak.
7-saat geri kalıyo
ne kadar zamanda ne kadar geri kaldığını tespit etmem istendi görünen bir problem yokmuş.

dmRy
10/09/2008, 19:45
Arka kapı kolunu tek geçerim :D Kapı kolunu iç noktadan çekin açılmaz. Dışından çekin açılır. Servise zoraki yaptırdım. Onlarda fabrika hatası bu diyorlar ancak bir türlü yapmak istemiyorlar :) Ayrıca paslanma genel bir problem olsa gerek. Geçenlerde bende aracın içinde bir yerde pas oluşumları gördüm. 8 yıl paslanmazlık garantisi verilen bir araç için 2. yılında pas oluşumu ayrı bir soru işareti zaten :)

ugurozer
10/09/2008, 23:03
bu sorunların %90 ı bendede oldu ve çoğu halen var çünki servise gittigimde beni hasta sanmasınlar diye 3 problemden fazlasını soylemiyorum birsonraki sefere diye ama bu seferde çok birikiyor. ek olarak bende direksiyon dosemesi bozuldu burusmalar var deriler soyuldu metal gorunumlu sport dosemeler grilesti renk attıi kapı kolları el frenin dugmesi ve hafiften el deyen diger yerler renk attı, motorun plastik dis kapagı catladı, kaput yalıtım malzemesini tutan klipsler dusmus oda sarkıyor on kaputu acinca, sol davlumbazı elle tutturoyurm her arabaya bindigimde hız yapmaya korkuyorum aracin altına gircek diye, ses problemleri cilk yumurta gibi on takim dagildi gibi ancak soylemeyecegim artık umursamıyorum, dualogic sanzıman prblem veriyor arada servise gidince kanıtlayamıyacagim diye korkuyorum, arka kapıları ceek saglam ceek diyorum alıştım onlarıda artık soylemeyecegim servise, yag cubugun demirin en yukarsı yay gibi uzadi, kalkıslarda bazen debrayı kut diye bırakıyor araba bi an patinaja geciyor ve cok sarsıyor buda nadir oluyor ıspatlayamayacagim dagilana kadar bekleyecegim baskı balata, teyp kanalları direksiyondan bazen degismiyor 1. kanaldan tekrar 1. kanala alıyor digerleri ceksede onu anlamadım sorun ayarlarda vs olabilir diyp sorun yoktur belki diyerek kendimi kandırıyorum ondanda bahsetmicem servise, klima motoru bi yerlere surtuyorumus gibi veya ataleti bozulan kendi halinde yavaslayan bir motor gibi ses yapıyor. aklıma gelenler bunlar

ek: evet aşağıda gordum bendede düşük hızlarda seyredince tekerlerden çıkırt çıkırt diye bir ses geliyor ayrıca frenlere basıncada ciiiyyyk sesi gelio sanki şahin kullanıyoruz ya bu devirde boyle balatamı kaldı.

Atakan KÖRO
10/09/2008, 23:42
sag ön tekerden lıkırtı seklinde gelen sesten dolayı 4800 kmde adını tam hatırlamıyorum ama viraj cubugu dedikleri parca degisti. 5000km sonra tekrar aynı sesten servise gittim sağ ön salıncak degisti suan icin bir sorun yok. arka kapı ayarlarını ayda bir kez yaptırıyorum.

koraykey
11/09/2008, 08:46
sonradan hatırladıklarım
6-koltuğun yükseklik ayarının zamanla düşmesi.
biz en altta kullanıyoruz ancak kolun revizyonu ile düzeldiğini bildiğimden servise söyledim kol sipariş edildi cuma takılcak.
7-saat geri kalıyo
ne kadar zamanda ne kadar geri kaldığını tespit etmem istendi görünen bir problem yokmuş.

aaa evet bak bunlarda oldu bende :) saat de yaklaşık 1 ayda falan 2 dk geri kalıyor koltukda öle yükseltiyorsun 1 gün sonra aşağı doğru düşüyor :)

Ayıplı mal
Madde 4- Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.
Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.
İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına göre kredi veren ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz.
Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.
Ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz.
Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde "özürlüdür" ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Malın ayıplı olduğu hususu, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir.
Güvenli olmayan mallar, piyasaya özürlüdür etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır.
Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.

1) 4077 Sayılı Kanunun 13/3.m. ve Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğin 14.maddesi uyarınca Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;

a) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması VEYA

b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması VEYA

c) Tamirinin mümkün olmadığının anlaşılması hallerinde tüketici 4.maddedeki diğer seçimlik hakları kullanabilir.

Arkadaşlar işin hukuki boyutu budur bu şartlar oluşmuş ise hakkınızı arayabilirsiniz :)

kemalsar
12/09/2008, 09:02
Koraykey doğru yazmış ve söylemiş, bunların hepsi benim başımada geldi fakat onun kadar şanslı değildim servisi ikna edip yaptırtamadım. Birde Evsana gideceğim, bunlara ek olarak motor soğukken gelen bir ses var servis yine sorun yok dedi fakat ses var onlar duymuyormuş, umarım elimde kalmaz, mahkemeye veren arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olmasını rica ediyorum, bende mahkemeye vereyim ve hakkımı bu şekilde arayayım yoksa birilerini ikna etmeniz gerekiyor eğer ikna edeceğiniz kişinin özel günü ise sorununuz çözülmüyor, yardımlarınızı bekliyorum,

Ugur hasta sanmasınlar diye hepsini söylemiyormus, buna gerek yok adama direk hasta muamelesi yapıyorlar,

koraykey
12/09/2008, 09:18
Koraykey doğru yazmış ve söylemiş, bunların hepsi benim başımada geldi fakat onun kadar şanslı değildim servisi ikna edip yaptırtamadım. Birde Evsana gideceğim, bunlara ek olarak motor soğukken gelen bir ses var servis yine sorun yok dedi fakat ses var onlar duymuyormuş, umarım elimde kalmaz, mahkemeye veren arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olmasını rica ediyorum, bende mahkemeye vereyim ve hakkımı bu şekilde arayayım yoksa birilerini ikna etmeniz gerekiyor eğer ikna edeceğiniz kişinin özel günü ise sorununuz çözülmüyor, yardımlarınızı bekliyorum,

Ben kendimi çok şanslı görmüyorum çünkü bu problemlerin büyük kısmı halen mevcut :) yapıldı denmesine rağmen yeniden oluştu o yüzden aynı dertlerden muzdarip olarak davalık olduk zaten halledilebilseydi mahkemelik olmazdık edemediler edemiyorlar!!! birde bazı arkadaşlar demişki bunlar tek bir arabaya mahsus tek bir arabada olursa kronik olmaz vs olan arkadaşlar yazıyor nasıl kronik değil anlamıyorum!!! :(

kemalsar
12/09/2008, 22:19
Düşündükçe aklıma geliryor. Bu sorunları 20000 km ye kadar yaşadım, servise kaç defa gittiğimi hatırlamıyorum. Koray ın yazdıklarına ek olarak benim aracın kelebek camları, torpido kapağıda değişti. Arka cam orantısız duruyor, stoplar sanki nemleniyor. Yürüyen aksam ve amortisor sorunlarına hiç değinmiyorum, viraj çubuğundan ses geliyor, olduğunuz yerde direksiyonu tam kırdığınızda zemin tam düz değilse ses oldukça artıyor, servisler gerçekten hasta muamelesi yapıyor, 20000 sonrada bu sorunlarım oldu ama servise gitmek baydı, araç şuan 30000 de servise yıllık bakım ve 20000 bakım için gitmem gerekiyordu fakat 15 defa gittiğimi hatırlıyorum. Bu arada direksiyonun altındanda rüzgar geliyor, güneşlik tutucuları çırt çırt kırıldı. Aracın üzerinde conti eco contac lastikler var ve çok kötüler (babam continental fabrikasından emekli, bu kadar kötü lastik üretmiyoruz bunlar bizim malımız değil diyor)
Ben çalıştığım firmada kalite güvence yöneticisiyim ve müşteri şikayeti olduğu zaman hemen müdahele edip tüm kararları müşteriden yana veriyoruz. Bazıları kullanıcı hatası olsa bile. Fiat ise (tofaş) bu konuda hiç yardımcı olmuyor. 2006 döneminde ilk gelen araçların piyasadan toplatılması gerekiyordu bu olmadı.
İşyerinden bir arkadaşım iş seyahatinde düşük hızda seyrederken aksın kırılması sonucu kolunu kırdı.
Bu araçlar bizim başımıza büyük işler açacak, forumlarda herkes heyy puntom var mutluyum falan modunda ama sevdiklerine bir zarar geldiğindede burada forumda mı paylaşacaklar yoksa fiat ın başına mı üşüşecekler
Ben artık kral çıplak demek istiyorum, bu forumları fiatın problemli araçları toplatması için baskı mekanizması olarak kullanmalıyız, yoksa forumların samimiyeti tartışılır olacak

ocean_1919
13/09/2008, 00:34
Arkadaşlar ŞikayetVar (https://www.sikayetvar.com/index.php?ix=x&loc=categories&c=1&tree=256,24&level=3&id=24) linkinden markalara göre şikayet sayılarına bakarsanız tüm markalarda bunlara benzer nitelikte şikayetler görebilirsiniz.

koraykey
13/09/2008, 08:08
Arkadaşlar ŞikayetVar (https://www.sikayetvar.com/index.php?ix=x&loc=categories&c=1&tree=256,24&level=3&id=24) linkinden markalara göre şikayet sayılarına bakarsanız tüm markalarda bunlara benzer nitelikte şikayetler görebilirsiniz.

ilker kardeşim sana katılıyorum yok diyen de yok ne davalar var porche mercedes bmw jaguar biz sadece bu sorunları nasıl çözebiliriz nedir durum diye araştırıyoruz elbette sorun olacak ama bunu kabullenip yaptırtmak için ne yapabiliriz diyoruz :)

Fuzuli
13/09/2008, 10:58

Aynı şikayetvar adlı sitede Tofaş-Fiat'ın yazılan şikayetlere en az cevap/çözüm sunduğunu da görebilirsin...

koraykey
13/09/2008, 12:54
Aynı şikayetvar adlı sitede Tofaş-Fiat'ın yazılan şikayetlere en az cevap/çözüm sunduğunu da görebilirsin...

ben tüm şikayetleri inceledim hiçbirinin altında tofaşın en az değil hiçbir çözümü ya da yorumu yok

ocean_1919
13/09/2008, 15:06

Fiat yönetiminin müşteri memnuniyetine verdiği önemin göstergesi diyebiliriz bu duruma. :agri:

Fuzuli
13/09/2008, 16:40
Nissan,Toyota ve bir kaç firma yanıt veriyor...Olumlu ya da olumsuz...
Keşke en azından okuduklarını belirtir bir şeyler karalasalar...

kemalsar
13/09/2008, 19:05
Bende bu siteleri inceliyorum, peugeot da cevap veriyor ama bu peugeotun kalite olduğu anlamına gelmez gp olan sorunların bilhassa 207 ve 308 de de olduğu aşikardır. Uzakdoğu markaları avrupa markalarına göre tasarımda yetersiz kalsada müşteri memnuniyetinde öne çıkıyorlar. Bu uzakdoğulular kore japon vs. kaizen teorise 5s mantığı gibi yönetim biçimlerine önem verip ürün yeterliliği ve müşteri memnuniyeti sağlamaya çalışıyorlar.
Tabi durumu fiyat/kalite veya fiyat/performans olarak düşünürsek gp en öne çıkan model bununda hakkını vermek lazım, fiat şuan olduğundan %20 daha fazla müşteri taleplerine önem verse Türkiyedeki en iyi marka olacak, fakat bunu koç yönetiminden beklemek imkansız, fiatın türkiyede ayaklar altında olması birazda koça bağlı.

utktoti
13/09/2008, 23:41
Bende bu siteleri inceliyorum, peugeot da cevap veriyor ama bu peugeotun kalite olduğu anlamına gelmez gp olan sorunların bilhassa 207 ve 308 de de olduğu aşikardır. Uzakdoğu markaları avrupa markalarına göre tasarımda yetersiz kalsada müşteri memnuniyetinde öne çıkıyorlar. Bu uzakdoğulular kore japon vs. kaizen teorise 5s mantığı gibi yönetim biçimlerine önem verip ürün yeterliliği ve müşteri memnuniyeti sağlamaya çalışıyorlar.
Tabi durumu fiyat/kalite veya fiyat/performans olarak düşünürsek gp en öne çıkan model bununda hakkını vermek lazım, fiat şuan olduğundan %20 daha fazla müşteri taleplerine önem verse Türkiyedeki en iyi marka olacak, fakat bunu koç yönetiminden beklemek imkansız, fiatın türkiyede ayaklar altında olması birazda koça bağlı.
:thumbup1: başka söze gerek yok bence

koraykey
14/09/2008, 07:57

Ben FIAT'ın yerinde olsam ilk işim kocaman bir plaket yaptırıp üzerine de bugüne kadar vermiş olduğunuz emeklerden, yıllarca bir kuş serisi lisansını bizden alıp adımızı yerlerde süründürdüğünüz için teşekkürü borç biliriz yazar TOFAŞ ile olan bağımı bitiririm. FIAT'ın Türkiye deki en büyük şansızlığıdır TOFAŞ çünkü halen kurumsallaşamamıştır. Müşteri memnuniyeti, profesyonellik vs size en basit bir örnek müşteri hizmetleri tamam bir hezeyan onu geçtim ithal ettikleri malın özelliklerini dahi bilmiyorlar herşeyi geçtim bugün eylülün 14 ü ve siteyi inceleyin Ağustosda şaşırtıcı fırsatlar yazıyor yahu ay bitmiş sen hala onu bile değiştirmemişsin bunu gören söyleyen bir tane idarece yönetici yok mu ??? Size komik bir örnek daha yıl 2000 tüm araba markaları arabalarda teknolojik değişikliklere gitmiş yeni modeller üretmiş piyasada tutunmak adına büyük adımlar atarken FIAT showroomlarında halen şahin satılıyordu daha ne diyim ki herşey ortada!... :agiskavgasi:

kurtuluş
14/09/2008, 10:38
tavandaki lekeler yüzünden geçen sene tavanı değiştirdiler bu yıl yine oluştu ay içinde servise gideceğim 20 bin bakımına (Müslüm beye).tekrar göstereceğim bakalım. koltuk ayarsızlığına alıştım elim sürekli koltuk ayar kolunda

ceski
15/09/2008, 20:32
Tüm yazılan şikayetleri okudum ve inanın en az %90 ı da bende mevcut, bilin bakalım benim arabam hangi döneme ait ;)
Evet yanılmadınız 2006 da ilk gelenlerden, 2006 martında trafiğe çıktı ....

Arka kapıdaki açılmama problemi, içeri yoğun ses alması, tavandaki pas lekeleri (Allahtan değiştirdiler), teybin üzerindeki rakamların hemen aşınması, tam camla göğüslüğün birleştiği yerde aksamın (adını bilmiyorum) değişmesi, buna rağmen sesin hala kesilmemesi, vites körüğünün atması vs. vs. derken, benim başıma hiçbirinizin yaşamadığı bir problem geldi.
Vİtes topuzundaki plastik aksam koptu ve vites topuzsuz, çubuk olarak elimde kaldı ;)
Alibertideki ve Birmottaki servis bunun insan gücüyle olmayacağını kesin bir dille beyan etmelerine rağmen, bunun garanti kapsamında olmadığını belirttiler.
Hem bunu benim kendi gücümle yapamayacağımı kabul ediyorlar, hemde kullanıcı hatası diyorlar... Yenisi için de 35 YTL. istiyorlar ;);)
Ha unutmadan, yanılmıyorsam 40.000 bakımındaydı, Birmotun kampanyasında bakım ücreti 250 YTL.yi geçtiği için hediye olarak park sensörü takıldı. 2 gün sonra bozuldu, değiştirildi, yeni takılanın bozulması bir hafta sürdü. Tekrar tamir edildi.

Bunlar hatırlayabildiklerim, ama emin olun buraya daha yazamadığım bi ton şey var ..

dmRy
15/09/2008, 21:01
Nissan,Toyota ve bir kaç firma yanıt veriyor...Olumlu ya da olumsuz...
Keşke en azından okuduklarını belirtir bir şeyler karalasalar...

Dostum pazar araştırmalarına göre Nissan ve Toyota, müşteri memnuniyeti en yüksek olan otomobil üreticilerinin başında geliyor. Yanıtı yaptıkları sağlam otomobillerle de veriliyorlar ayrıca :D

Hımm unutmadan, bir Trabzona gittim geldim, klima kompresörü bozuldu. Aralık ayında garantim bitiyor, ancak öncesinde para verip 1 yıl daha mekanik garantiyi uzatacağım. Servisin belirttiğine göre klima kompresörü 1000 YTL' i buluyormuş. Aracın mekanik garantisi olmasa, bunların altından kalkılmaz valla :S

ugurozer
15/09/2008, 21:35
aynen hakancım garantiyi uzatmanı tavsiye ederim. ben yaptım :)

grande26
15/09/2008, 22:35
Tüm yazılan şikayetleri okudum ve inanın en az %90 ı da bende mevcut, bilin bakalım benim arabam hangi döneme ait ;)

Arka kapıdaki açılmama problemi, içeri yoğun ses alması, tavandaki pas lekeleri (Allahtan değiştirdiler), teybin üzerindeki rakamların hemen aşınması, tam camla göğüslüğün birleştiği yerde aksamın (adını bilmiyorum) değişmesi, buna rağmen sesin hala kesilmemesi, vites körüğünün atması vs. vs. derken, benim başıma hiçbirinizin yaşamadığı bir problem geldi.
Vİtes topuzundaki plastik aksam koptu ve vites topuzsuz, çubuk olarak elimde kaldı ;)
Alibertideki ve Birmottaki servis bunun insan gücüyle olmayacağını kesin bir dille beyan etmelerine rağmen, bunun garanti kapsamında olmadığını belirttiler.

Hem bunu benim kendi gücümle yapamayacağımı kabul ediyorlar, hemde kullanıcı hatası diyorlar... Yenisi için de 35 YTL. istiyorlar ;);)

Ha unutmadan, yanılmıyorsam 40.000 bakımındaydı, Birmotun kampanyasında bakım ücreti 250 YTL.yi geçtiği için hediye olarak park sensörü takıldı. 2 gün sonra bozuldu, değiştirildi, yeni takılanın bozulması bir hafta sürdü. Tekrar tamir edildi.

Bunlar hatırlayabildiklerim, ama emin olun buraya daha yazamadığım bi ton şey var ..

Kardeşim başına gelenleri sinirden gülerek okudum.97 den beri sıfır olsun ikinci el olsun birçok araç aldım ,ne merkezi,ne yol yardımını aramak zorunda kaldım ne de 8 aydır servise gittiğim kadar servise gittim ve servis elemanlarıyla içli dışlı oldum.Ne diyeyim daha..

koraykey
16/09/2008, 07:41

Bende bu problemleri kendime özgü sanmış hatta bazı arkadaşlar bana bir araba da olan problem kronik problem olmaz demişlerdi ama gördüm ki herkes aynı dertten muzdarip :( bu konuda biran önce bişeyler yapmamız lazım!!!

kemalsar
16/09/2008, 08:31
Abi seni arayamadım, işler çok yoğun, "bu konuda bişeyler yapmamız lazım" cümlesine biran önceyi de eklemek istedim.

anvil
16/09/2008, 09:26
Abi seni arayamadım, işler çok yoğun, "bu konuda bişeyler yapmamız lazım" cümlesine biran önceyi de eklemek istedim.

siz mi eklediniz???

koraykey
16/09/2008, 09:56
siz mi eklediniz???

panik yok ben ekledim :)

darkT-JET
16/09/2008, 11:45
söylenilen sorunların yani tavan lekeleri ve orta direkten gelen tıkırtı dısında bişey yaşamadım...sanırım daha 2 haftalık ir araç olması....aşağı yukarı herkes aynı sorunlardan şikayetçi buda kronik problemler anlamına geliyor...ama en sorunsuzundada inanın problemler çıkıyor...önemli olan fabrika hatalı kronik problemler olması ve servisler tarafından dile getirilen problemlerin çözülebilmesi....ben japoncuydum turbo olsun diye fiat aldım japon arabada bile sorun yaşıyorsak artık hepsinde bişeyler yaşarım mantığını benimsedim...umarım biraz önce dediğim gibi sorunlar olsa bile toyotadaki gibi seri-çabuk-üvenilir şekilde çözümlenmesi...bakıciz artık :/

kara kız
16/09/2008, 12:05
seri ve çabuk sekilde olması imkansızz emın olabilirsinizz.biz sadece cozulsun istiyoruz seri ve cabuk olmasada olurrr

kemalsar
17/09/2008, 08:03
Bu forum aracılığı ile tofaşa ulaşıp (yöneticileride bu dahil etmeyeceğimize karar vermemiz lazım) sorunumuzu garanti kapsamında değişim olarak çözmelerini talep edelim, bu isteğimiz karşılık bulmaz ise bunu fiat'a bildirelim oradandan herhangibir çözüm yoluna ulaşamazsak, topluca mahkemeye gidelim,
Gördüğüm kararıyla 2 haftalık araçta bunlar olmaya devam ediyor ise sorun sadece 2006 modellerde değil !!

koraykey
17/09/2008, 09:50
Bu forum aracılığı ile tofaşa ulaşıp (yöneticileride bu dahil etmeyeceğimize karar vermemiz lazım) sorunumuzu garanti kapsamında değişim olarak çözmelerini talep edelim, bu isteğimiz karşılık bulmaz ise bunu fiat'a bildirelim oradandan herhangibir çözüm yoluna ulaşamazsak, topluca mahkemeye gidelim,
Gördüğüm kararıyla 2 haftalık araçta bunlar olmaya devam ediyor ise sorun sadece 2006 modellerde değil !!

Evet bu konuda nasıl bir girişim yapacağımızı nasıl bir strateji izleyeceğimizi konuşmalıyız bugün garantin var yaptırıyorsun yarın bittimi bu ücretler çok can yakar!... En ufak bir parça milyarlardan başlıyor...

kemalsar
17/09/2008, 15:48
Bunun için kendimize yol haritası belirleyeyim, amacımızıda belirleyelim, garanti süresini uzatmakmı aracı değiştirmekmi para iadesi almakmı ?
Ben şirket avukatımla ve tanıdığım avukatlarla görüşeceğim, ayrıca iyi ilişkilerimizin olduğu birde hukuk bürosu var, tabi bu görüşmeyi toplu hareket etmek üzerinde yapacağım, sizlerinde aynı şekilde avukatlardan bilgi almanızı ve burada paylaşmanızı bekliyorum.
Bu bilgi paylaşımından sonra toplu olarak nasıl hareket edeceğimize, hedeflerimizin ne olduğunu karar verelim ve bu işi bitirelim, dacia logan alsaydım bundan iyiydi.

kemalsar
17/09/2008, 15:49
bu arada bu forum inceleniyor mu ?

OzzY
17/09/2008, 21:49
Resmi olarak hayır ancak fiat çalışanı üyeler mevcut.

grande26
17/09/2008, 22:37
söylenilen sorunların yani tavan lekeleri ve orta direkten gelen tıkırtı dısında bişey yaşamadım...sanırım daha 2 haftalık ir araç olması....aşağı yukarı herkes aynı sorunlardan şikayetçi buda kronik problemler anlamına geliyor...ama en sorunsuzundada inanın problemler çıkıyor...önemli olan fabrika hatalı kronik problemler olması ve servisler tarafından dile getirilen problemlerin çözülebilmesi....ben japoncuydum turbo olsun diye fiat aldım japon arabada bile sorun yaşıyorsak artık hepsinde bişeyler yaşarım mantığını benimsedim...umarım biraz önce dediğim gibi sorunlar olsa bile toyotadaki gibi seri-çabuk-üvenilir şekilde çözümlenmesi...bakıciz artık :/

Orta direkten gelen gıcırtıların sebebi eksik atılan punto kaynklarıymış(5 atılcaksa 3 atıyorlarmış,bir zamanlar şahinlerde kaputun oturduğu contaları 5-6 cm kısa tutmaları gibi..)Görüştüğüm bir bayi çalışanı aracına sonradan bu kaynakları tamamlatarak sorundan kurtulmuş.Fakat zahmetli bir iş.Aynı sorun bende de var ;en ufak bir arabanın kasılmasında gıcırtılar duyuluyor.

yakupca
18/09/2008, 09:00
yaşanmışlıklaar
en kronik city motoru.
bu nedenle fiat yetkili arkadaşları dürüstlüğe davet ediyorum. fiat puntodan grande puntoya hatta idea ya kadar tüm araçlarının en kronık problemi city motoru. fakat ne hikmettir kabul görmüyor.

OzzY
18/09/2008, 10:11
Nasıl kabul görmüyor?
2 hafta önce bozuldu city motorum parça siparişi verildi 3 gün sonrada takıldı. fiat bunu kronik problem olarak kabul etmese bu şekildemi olurdu?

ABNEW
18/09/2008, 17:59
Fiat Servislerinin bunu kabul etmiş olması gerekir.Mk2b Puntonun bile servo motoru garanti bitmiş olmasına rağmen değiştirilmişti...

brvhgt
18/09/2008, 22:52
Orta direkten gelen gıcırtıların sebebi eksik atılan punto kaynklarıymış(5 atılcaksa 3 atıyorlarmış,bir zamanlar şahinlerde kaputun oturduğu contaları 5-6 cm kısa tutmaları gibi..)Görüştüğüm bir bayi çalışanı aracına sonradan bu kaynakları tamamlatarak sorundan kurtulmuş.Fakat zahmetli bir iş.Aynı sorun bende de var ;en ufak bir arabanın kasılmasında gıcırtılar duyuluyor.

abi bu kaynak olayına inandınmı çok komik ve saçma bir laf bu bir şehir efsanesi sonradan gidip nerde attırmış bu kayanğı bu bildiğimiz elektrot kaynağımıki git istediğin yerde attır o gıcırtıların sebebi kapı ayarı ve amortisörlerden gelen sesler özellikle tek kapılarda özel bir gres ve kapıa ayrıyla düzeliyor sanyide veya hangi serviste varmış o kaynak makinası ayrıca şudavar bu kaynakları insan değil robot atıyor yani robot türkse belki eksik atarda :) ben serviste her işimi anında çözüyorum abatmıyorum anında gp de istediğim herşey tık tık değişti bravoda daha sorun yok çok şükür

kemalsar
19/09/2008, 10:13
Ardadaşlar avukat görüşmelerimi yaptım, tek tek yada toplu halde mağduriyetin fark etmediğini bir kararın emsal teşkil edeceğini söylediler, ağılık tüketici lehine kararlar çıkıyormuş,
Hayırlı işler

kemalsar
19/09/2008, 11:39
Başka görüşen olmadımı

yakupca
19/09/2008, 12:36
Kardeş fiat bunu yani servo motoru muhakkak ki kronik bir problem olarak görüyor kabul ediyor ve değiştiriyor. E peki garantisi biten yada bir önceki punto kullanicilari ne yapsin. Gitisin 1.500 ytl ye servo mu taktirsin yeni baştan. Benim aracimda hatta burada okuduğum bir çok forumda en karşilasilan ariza servo motor arizasi. Fiatin bu arizayi geçmişe yönelik bi hata olarak kabul etmesi gerekir diye düşünüyorum.

yakupca
19/09/2008, 12:39
Fiat Servislerinin bunu kabul etmiş olması gerekir.Mk2b Puntonun bile servo motoru garanti bitmiş olmasına rağmen değiştirilmişti...

kARDEŞ BANA DİREKT OLARAK MALIYETI BİLDİRDİLER.1500 YTL . BEN ARACIN 3. SAHİBİYİM VE BANA GELİNCEYE KADAR ARAÇ TÜM BAKIMLARI Y.ETKİLİ SERVİSTE GERÇEKLEŞMİŞ. ŞANS YA ARIZA BENDE OLDU FAKAT GEÇMİŞ KAYITLARDA ARIZA KAYDI VAR DİREKSİYON ARIZASI OLARAK GEÇİYOR

kemalsar
19/09/2008, 12:40
Şimdi fiatın elinde varmış 3 günde değiştiriyomuş falan, tabi servise gidip kim kimi ikna ederse, onlar senide ikna edebilir servodan değil kullanıcı hatası yada bu garantiye girmiyo diye, dikkat et aybaşlarında gitme
Tofaş hangi arıza için çağrı yapmış, benim ürettiğimiz şu araçlarda bu problem var servise gelen sorunu halledeyim diye, duyan işiten varmı,
Garanti süresi içinde herkesin tuttuğu kendine

OzzY
19/09/2008, 15:47
Şimdi fiatın elinde varmış 3 günde değiştiriyomuş falan, tabi servise gidip kim kimi ikna ederse, onlar senide ikna edebilir servodan değil kullanıcı hatası yada bu garantiye girmiyo diye, dikkat et aybaşlarında gitme
Tofaş hangi arıza için çağrı yapmış, benim ürettiğimiz şu araçlarda bu problem var servise gelen sorunu halledeyim diye, duyan işiten varmı,
öncelikle ben hiç bir firmada kronik olarak tanımlansa dahi sağlamken bir parçanın değiştiğini duymadım( ben duymamış olabilirim tabiki!)

ancak ben servise direksyon arızası olarak gittiğimde usta direksyonu çevirdi ve city motoru değişicek dedi. serviste parça olmadığı için sipariş verildi 3gün sonrada değişti. bu sorunla birlikte arka kapıların zor açıldığını söyledim. teslim alırken city motorunun değiştiğini ve kapı kollarının revize edildiğini söyledi görevli. arabayı en son gördüğümde(geçen cumartesi) her 2 sorunumda çözülmüştü...

birde daha önce yazmıştım ancak tekar ediyorum. mahkemeye fazla güvenmeyin; dayımın arabasında ilk çalıştırmada 15 sn kadar titreme şeklinde bi sorun var. 3-4 kere servise gitti yakıttan dediler yakıt pompasını filan temizlediler sorun çözülmedi tekrar tekrar servise gitmesine karşın sorun çözülmedi. ve 1 yıldır dava devam ediyor...

Summanus
19/09/2008, 19:13
kronik sorunlardan bazıları ;
1. ön taraftan gelen tıkırtılar
servis çözüm : kadran sökülür, kauçuk yapılır.fakat ses devam ediyor
kullanıcı çözüm :kapıdaki kilit sistemine siyah izolobant, ses hala devam ediyor.
kadranı kendi kendine sök, birazda sen kurcala, ses yine devam ediyor.
Çözüm amfi+woofer+hoparlör ekle ve yüksek sesle müzik dinle, sesi duyma
2. klima sesli çalışıyor
servis çözüm : bu modeller böyle
kullanıcı çözüm : servise gitmekten vazgeç ilk sorunun çözümü (amfi+woofer+hoparlör) bunun içinde geçerli
3. araç yol sesi alıyor.
servis çözüm: kapılar ayarlandı (eskiden daha iyiydi)
kullanıcı çözüm lastik sert değiştir (ama para yok ve lastikler yeni boşver)
diğer çözüm : yine aynı müzik :)
4. Torpido zor kapanıyor.
servis çözüm : sorun yok hepsi böyle
kullanıcı çözüm : torpido dayaktan anlıyo.
Olsun yinede puntonu sew

koraykey
19/09/2008, 20:02

5264 Numaralı Geri Çağırma Kampanyası
5260 Numaralı Geri Çağırma Kampanyası
adı altında 2 tane duydum ben bunlardan biri tavan diğerinin ne olduğunu hatırlamıyorum ama sanırsam tıkırtı burcu
ozzy kardeş mahkemeye güvenmeyin demiş ama ben Tofaş'a güveneceğime adalete güvenmeyi tercih ederim benim davam mart başında başladı ağustos ayında sulh oldu yani 5 ayda tabikide üfürükten sebeplerle mahkemeye sığınmak yanlış ama bu sorunları tofaş kabul etmiyorsa hakkın aranması gerekir!... :serenade:

ugurozer
19/09/2008, 22:10
kronik sorunlardan bazıları ;
1. ön taraftan gelen tıkırtılar
servis çözüm : kadran sökülür, kauçuk yapılır.fakat ses devam ediyor
kullanıcı çözüm :kapıdaki kilit sistemine siyah izolobant, ses hala devam ediyor.
kadranı kendi kendine sök, birazda sen kurcala, ses yine devam ediyor.
Çözüm amfi+woofer+hoparlör ekle ve yüksek sesle müzik dinle, sesi duyma
2. klima sesli çalışıyor
servis çözüm : bu modeller böyle
kullanıcı çözüm : servise gitmekten vazgeç ilk sorunun çözümü (amfi+woofer+hoparlör) bunun içinde geçerli
3. araç yol sesi alıyor.
servis çözüm: kapılar ayarlandı (eskiden daha iyiydi)
kullanıcı çözüm lastik sert değiştir (ama para yok ve lastikler yeni boşver)
diğer çözüm : yine aynı müzik :)
4. Torpido zor kapanıyor.
servis çözüm : sorun yok hepsi böyle
kullanıcı çözüm : torpido dayaktan anlıyo.
Olsun yinede puntonu sew

iyi güldüm ama haklısın
şunuda unutmamak gerekir bu malzeme woofer titreşimine ne kadar dayanır? bigun yolda ploff diye araba tamamen dagirir maazallah, bence bayandan araba almak woofer tesisatlı bir fiat almaktan cok daha iyidir :)

brvhgt
19/09/2008, 23:32
kadran sökülür güzelce izalasyon yapılır ses kesilir tabiki sıfır arabada olmaması lazım ama oldumuda servis çözer klima ses mi yapıyor bunlar böyle diyen adama bir güzel laf sokulur klima yeni ve revizyonluyla değiştirilir bir kuruş para verilmez üstüne yemek yenir torpido zor kapanıyor iki diş geri alınır kilit kapak şak diye veya lok diye kapanır bunlarda benim çözümlerim 3 olayda başıma geldi kimse bana bunlar böyle demedi sorunlarım aynı günd eçözüldü sadece kompresör bekledim oda geldi bugün başıma gelen bir muhabbeti anlatayımda konuyu bağlayım bunu bir teslli veya bakın hapsinde var diye anlatmıyorum sadce örnek olsun diye yıkamcımda denk gelen bir seat leon sahibiyle muhabbet ettik nasıl memnunmusun dedi benim araç bravo belirtmekte fayda var iyi şükür dedim sorunum yok dedim ve başladı analtmaya arkadaş baya bir dertliymiş 2008 model araç km çok düşük beyaz benimde beğendiğim renk öncelikli derdi şu çok yakıyor dedi 1.6 103 beygir heleki 4 kişi klima açık söve söve gidiyorum dedi bazıları öve öve bitiremezde bu motoru kullanmasak yiycez direksiyon ve topuz soyulmuş derileri zar zor değişmiş topuz yok daha eskiyle devam arka camlar bozuk yolda sarsıntıyla birlikte düşüyormuş çözüm yok kapılardan gelen gıcırtılar çözüm yok aracı yıkattıktan 4 gün sonra cam açılıp kapatılınca cam içerden ıslanıyormuş çözümyok görüntüsüne aldandım dedi daha bir sürü kıl tüy yün en kısa sürede satıyorum dedi önceki aracı 147 bin pişmanım dedi en tuhafıda 2000 yılında sıfır olarak aldığımız cordobadaki sorunların hala devam etmesi hiç bir düzelme yok dediğim giib bir teslli veya bak bunda da var diye yazmadım öylesine yazdım

OzzY
20/09/2008, 00:20
bu arada bu sorunlarına servislerde çözüm bulamayanlara servislerini değiştirmelerini öneririm!

ABNEW
20/09/2008, 05:29
Ozanın da yukarıda belirttiği gibi ben de çok sefer söyledim, sorunların çok çok azı Fiat kaynaklı.Bir araç aynı dertten servise gidiyorsa suç Tofaş Servislerinin.Maalesef Türkiyedeki servislerin (Tüm markaların) %90 ı iyi değil...

mavigitar
07/10/2008, 16:19
Evet çözüldü arabayı iade ettim mahkeme kanalıyla temelden çözüldü bu sorunlar için bana kronik diyen fiat yetkili servisleri hatta servislere verilen talimatları kronik olduğunu ve garanti kapsamında değiştirilmesi gerektiğini gösteren belgeyi mahkemede sunduk delil olarak davaya itiraz dahi etmeden kabul ettiler bunun da adı kronik problemmmm:cool0000:

merhaba. Araba iadesinden bahsetmişsin arkadaşım. Bunu tam olarak nasıl yaptın çünkü ben inanılmaz sorunlar yaşıyorum ve KKTC den aldım. Yardımcı olur musunuz rica etsem.tşrk.Ben neler yapabilirim acaba ben de geğişim istiyorum.

ABNEW
07/10/2008, 17:02
merhaba. Araba iadesinden bahsetmişsin arkadaşım. Bunu tam olarak nasıl yaptın çünkü ben inanılmaz sorunlar yaşıyorum ve KKTC den aldım. Yardımcı olur musunuz rica etsem.tşrk.Ben neler yapabilirim acaba ben de geğişim istiyorum.

Oylum, eğer aynı arıza 1 yıl içinde 3 defa tekrarladıysa ya da 1 yıl içinde farklı arızaların sayısı 5 i bulduysa tüketici mahkemeleri kanalıyla satın aldığınız ürünü değiştirebilirsiniz.Hatta bu sayılara ulaşmadan da dava açılabilir ve haklı bulunabilirsiniz.Bu mahkemeler tüketici odaklı olduklarından en ufak sorunlar bile müşteri lehine sonuçlanabiliyor, geçmiş olsun...

koraykey
08/10/2008, 15:54

Ayıplı mal
Madde 4- Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.
Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.
İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına göre kredi veren ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz.
Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.
Ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz.
Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde "özürlüdür" ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Malın ayıplı olduğu hususu, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir.
Güvenli olmayan mallar, piyasaya özürlüdür etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır.
Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.

1) 4077 Sayılı Kanunun 13/3.m. ve Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğin 14.maddesi uyarınca Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;

a) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması VEYA

b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması VEYA

c) Tamirinin mümkün olmadığının anlaşılması hallerinde tüketici 4.maddedeki diğer seçimlik hakları kullanabilir.

Buremir
08/10/2008, 22:14
arkadaşlar arka kapı kollarını yapmamak gibi bir lüx yok fabrikasyon bir hatadır ve yapmak zorundalar ve dediğinz gibi ilk versiyonlarda 2006 larda direksiyon kutusu sorunu var tabiii ki gideriliyor ve tavan döşemesi kesinlikle değişiyor ama koray arkadaşımızın ki gerçekten kronik değil şanssızlık sanıyorum kendisi de bayağı titiz birisi ondan böyle oluyordur ( sakınılan göze çöp batarmış ) hani

koraykey
06/11/2008, 09:11
Garantisi biten arkadaşlar bu sorunlar oluştumu ne yapıyor acaba ???
Bir girişiminiz oldumu ???
Ya da garanti bitmesine rağmen yaptırabilen oldu mu ???

10Y@ĞMUR
13/11/2008, 16:27
Bu yazdıklarınızdan sonra g.puntodan soğudum dostlar...

koraykey
14/11/2008, 10:23
Bu yazdıklarınızdan sonra g.puntodan soğudum dostlar...

Öyle düşünme bence GP de yenilendi biliyorsun artık bu sorunlar aşılmıştır diye tahmin ediyorum ayrıca paraya kıyabilirsen Bravo al derim :) o daha bir başka güzel...

ABNEW
14/11/2008, 15:54
Öyle düşünme bence GP de yenilendi biliyorsun artık bu sorunlar aşılmıştır diye tahmin ediyorum ayrıca paraya kıyabilirsen Bravo al derim :) o daha bir başka güzel...

Koray Bravo daha yeni, belki şu an için GP daha sorunsuzdur:)

halilim
14/11/2008, 18:30

Benim eski araçımda ve mustafa abinin (mustafaf) şu anki araçında paslanmalar mevcut bunu okumam iyi oldu..Yarın mustafa abiyle görüşiyim..

anvil
15/11/2008, 11:18

Benim eski araçımda ve mustafa abinin (mustafaf) şu anki araçında paslanmalar mevcut bunu okumam iyi oldu..Yarın mustafa abiyle görüşiyim..

gördüm mustafanın aracında. servise bir uğrasın. garantiden halletmeleri lazım.

mustafaf
15/11/2008, 12:00
eyallah abı.valla cok ıyı oldu.baya baya paslanmıs bnmkı. gosterecem bakalım servıse ne dıcekler :S

koraykey
16/11/2008, 11:28
Koray Bravo daha yeni, belki şu an için GP daha sorunsuzdur:)

Kardeşim doğrusun çok yeni martta çıktı bravo hemen alan arkadaşlarım oldu onlardan ve servislerden yaptığım araştırmalarda geri bildirim yok punto da 2006 mart gibi çıkmıştı ve 2006 sonuna gelene kadar servislerde 4 tane geri bildirimi vardı ayrıca bravonun iç ve dış malzeme kalitesi gerçekten çok iyi pahalı olma sebebide bu elbetteki problemler çıkacaktır ancak kronik olarak tanımlanacak çok çok az problemi olacaktır. Benim görüşüm bu çünkü fiatta özellikle 2006 model puntolardaki kronik problemleri kabul ediyor...

ABNEW
16/11/2008, 15:00
Kardeşim doğrusun çok yeni martta çıktı bravo hemen alan arkadaşlarım oldu onlardan ve servislerden yaptığım araştırmalarda geri bildirim yok punto da 2006 mart gibi çıkmıştı ve 2006 sonuna gelene kadar servislerde 4 tane geri bildirimi vardı ayrıca bravonun iç ve dış malzeme kalitesi gerçekten çok iyi pahalı olma sebebide bu elbetteki problemler çıkacaktır ancak kronik olarak tanımlanacak çok çok az problemi olacaktır. Benim görüşüm bu çünkü fiatta özellikle 2006 model puntolardaki kronik problemleri kabul ediyor...

Biraz bekleyelim bence Koray.Ben birkaç önemsiz şikayet duydum ama tabi Bravo bir üst sınıf araç.Umarım aynı problemleri çıkartmaz.Ancak dediğim gibi GP da şu anda kronik bir problem olmaması gerekiyor...

mustafaf
17/11/2008, 10:35

gördüm mustafanın aracında. servise bir uğrasın. garantiden halletmeleri lazım.

eyallah abı.valla cok ıyı oldu.baya baya paslanmıs bnmkı. gosterecem bakalım servıse ne dıcekler :S

yok abı degıstırme felan yapmıyorlar :ohmy0000: yarın sabah ıcın randevu aldım.metal aksamlar sokulup boyanacakmıs :S:S:S

yok abı degıstırme felan yapmıyorlar :ohmy0000: yarın sabah ıcın randevu aldım.metal aksamlar sokulup boyanacakmıs :S:S:S

sımdı geldım servısten boyamıslar.ılk gunku gıbı olmus valla :D Fatıh Abı, o ondekı plastık aksamıda degıstırecekler.sıparıs verdıler parcayı.gelınce o da degısecek.yapıstırmayla felan kurtulmaz bu dedıler :D:D

fatihhhh
20/11/2008, 14:58
sağ ön kapı dan ve sağ emniyet kemer tokasından gelen ses (birde yol sesi) beni sinir ediyo yaaa...

koraykey
21/11/2008, 09:12
sağ ön kapı dan ve sağ emniyet kemer tokasından gelen ses (birde yol sesi) beni sinir ediyo yaaa...

Ya yol sesini çok alıyor içeriye neler yaptırdım kapı ayarı fitiller bir türlü kesilmiyor açacaksın müziği duymayacaksın yoksa adamı delirtiyor

mustafaf
21/11/2008, 09:36
Ya yol sesini çok alıyor içeriye neler yaptırdım kapı ayarı fitiller bir türlü kesilmiyor açacaksın müziği duymayacaksın yoksa adamı delirtiyor

kesınlıkle +1 :D

ABNEW
21/11/2008, 22:16
Yumuşak hamurlu lastikler ve iyi bir yalıtımla yol sesi kolayca azaltılabilir.Ancak şahsi fikrim, standart GP ların sınıf ortalamalarında içeriye yol sesi aldığı...

mokreb
22/11/2008, 12:56
Arkadaşlar bende 2006 Model Fiat Grande Punto 1.3 MultiJet 90 Hp Emotion kullanıcısıyım aracımda tespit ettiğim kronik problemleri ve garanti kapsamında yapılan işlemleri yazıyorum sizde bu konuda bildiklerinizi yazarsanız sevirim. :)

5- Direksiyonun City moduna rağmen sertleşmesi ses yapması, direksiyonun deri kaplamasının soyulması buruşması.
Yapılan İşlem : Tıkırtı Burcu, Direksiyon çubuğunun gerekirse city motorunun değişmesi, direksiyon simidinin değişmesi.
13 - Koltuk Yükseklik ayarının tutmaması zamanla aşağı düşmesi
Yapılan işlem : Koltuk yükseklik ayarı yapılan kolun değişmesi.
14 - Yol bilgisayarındaki saatin ayarlandıkdan yaklaşık 1 ay sonra 2 dk civarı geri kalması.
Yapılan İşlem : Sorun tespit edilemedi.
15 - Yıkama sonrası aynaların drenajı iyi olmadığı için su akması ve ön yan camlara sıçraması

bende 2006 dynamıc var aşağı yukarı yazılan tüm probleri bende yaşadım okurken şaşırdım sadece bende olduğunu sanıyordum abartı yok

ugurozer
23/11/2008, 12:09
arkadaşlar geçen gun kırklareline gittim geldim yol boştu bir sure 190 la gittim (başka kaçmadı bebekim) :) sesler geldi takır takır baktım sol on davlumbazın yarısı kopmuş bu da kronik midir? garanti karşılar mı yoksa cepten mi halledeceğiz, şimdiden tskler cevap veren arkadaşlara, daha once işlendiyse ozur dilerim vaktim olmadığı için arayamadım .

anvil
23/11/2008, 13:16
arkadaşlar geçen gun kırklareline gittim geldim yol boştu bir sure 190 la gittim (başka kaçmadı bebekim) :) sesler geldi takır takır baktım sol on davlumbazın yarısı kopmuş bu da kronik midir? garanti karşılar mı yoksa cepten mi halledeceğiz, şimdiden tskler cevap veren arkadaşlara, daha once işlendiyse ozur dilerim vaktim olmadığı için arayamadım .

Garanti karşılar Uğur. Buraya bir bak.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/3860-davlumbaz-sorunu-cozuldu-mutlaka-okuyun.html

ekorkut
23/11/2008, 15:13
Garanti karşılamıyor arkadaşlar. Araya birşeyi girmiş, lastik arasında sıkışmış ve davlumbaz parçalanmış. Benim de ön solda ufak bir delik var ama öyle biniyorum şu anda. Ankara' da karşılar diyen varsa gidelim karşılatalım madem.

ABNEW
23/11/2008, 17:12
Bence de garantiden karşılanma ihtimali çok düşük.Davlumbaza gelen bir cisimle kırılmıştır denir serviste.Zaten bağlantı yerleri çok kuvvetli değil davlumbazların, geçmiş olsun..

GP61
23/11/2008, 18:49
puntonun bu arızaları fazla mı duyuldu ne??Bugün satışlara baktım da sınıfında 8. olmuş...

1-Corsa 2-Fiesta 3-Getz 4-Clio 5-207 6-Polo 7-Yaris 8-punto

punto yaristen getzden bile az satıyor yaw

Romeo_er2
23/11/2008, 20:14
olsun ben yinede hepsinden çok gp görüyom sokaklarda çeşit çeşit renk renk :D

nyesilyurt
23/11/2008, 21:31
olsun ben yinede hepsinden çok gp görüyom sokaklarda çeşit çeşit renk renk

ayen katılıyorum

GP61
23/11/2008, 23:21
diğerlerini görmezden geliyoruz da ondan :D

koraykey
24/11/2008, 08:45
puntonun bu arızaları fazla mı duyuldu ne??Bugün satışlara baktım da sınıfında 8. olmuş...

1-Corsa 2-Fiesta 3-Getz 4-Clio 5-207 6-Polo 7-Yaris 8-punto

punto yaristen getzden bile az satıyor yaw

Punto epey iyi sattı türkiyede hatta italya fiat bile şaşırdı bu işe bu punto için söylediğim sorunlar diğer arabalarda olmayacak diye bişey yok ki :) en çok mahkemelik olan araba opel ;)

GP61
24/11/2008, 16:38
Punto epey iyi sattı türkiyede hatta italya fiat bile şaşırdı bu işe bu punto için söylediğim sorunlar diğer arabalarda olmayacak diye bişey yok ki :) en çok mahkemelik olan araba opel ;)

Sorun yaşayan tüketicilere en az geri dönüş yapan firmalardan biri de fiat..(türkiye için diyorum)

Kendi görüşümü söylemiyorum bir tüketici sitesinde yüzde olarak rakamlar vardı onları baz alarak söylüyorum..Forumda daha öncede paylaşmıştım bu bilgiyi...

ugurozer
24/11/2008, 17:55
bencede garanti karsılamalı tas gelmis vs gibi bir bahane bulmamalı davlumaza tas su mıcır gelecek sekilde imal edilmeli, bana ha davlumbaza tas gelmiş demiş ha sen bu arabayla yola cıkıp gezmişsin demiş aynı şey :)

OzzY
24/11/2008, 18:38
Uğur servise ve fiat merkeze bastırırsan değiştirebilirsin garantiden örnek ben :D:D gerçi ben bişey yapmadım merkez servis halletti sağolsunlar

ilkersezgin
24/11/2008, 18:49
arkadaşlar merhaba. arabalarımızda bazı proplemlerin olduğu bir gerçek bana göre sanki biraz aceleye getirilmiş gibi geliyor. bu arabalar italyada fıat en son teknolojik fabrikası olan melfi 'de üretiliyor. iç ve dış kesimlerine baktığımızda parçaları sanki robotlar değilde elle birleştirmişler gibi. plastik kalitesi belli (berbat ötesi). fakat bu işin püf noktası şu arkadaşlar. fıat çatısı altında bildiğiniz gibi alfa, lancıa gibi modellerde var. onların kalitesi belli. bizim bütün isteklerimizi grandeye koyarsa alfaları kime satacakalar.bu paraya bu araba. ben yinede puntomu seviyorum. selamlar- saygılar.

yakupca
27/11/2008, 10:41
haklısın ilker sezgin kardeş

webercis
28/11/2008, 00:06
Arabanın tavanında lekeler var
--olur dediler normaldır dediler öyle kaldı
Arabayı alırken davlumbaz çatlaktı 2 gün sonra kırıldı
--garantiden değişemeyiz, cepten isterseniz değişelim dediler
Arka kapı kolu için 10 defa 200km yol yapıp servise gittim
--sonunda yapabildiler ama geçenlerde sol arka kapı yine açılmayınca garantim bittiği için sanayiye götürdüm ve kapıyı söktükten sonra kilitin daha önceden servis tarafından kırılıp yapıştırıldığı ortaya çıktı.Bunu servise ilettiğimde o parçayı görmemiz gerekir dediler.Ben şuan o servisten 1700 km uzaktayım.Mecburen 150 kaime bayılıp yenisini taktırdım.
Koltuk yükseklik ayarı tutmuyor dedim
--Normaldır dediler
İstedim vermediler
--Sen şöförsün dediler....daha neler neler..........

koraykey
28/11/2008, 13:27
Arabanın tavanında lekeler var
--olur dediler normaldır dediler öyle kaldı
Arabayı alırken davlumbaz çatlaktı 2 gün sonra kırıldı
--garantiden değişemeyiz, cepten isterseniz değişelim dediler
Arka kapı kolu için 10 defa 200km yol yapıp servise gittim
--sonunda yapabildiler ama geçenlerde sol arka kapı yine açılmayınca garantim bittiği için sanayiye götürdüm ve kapıyı söktükten sonra kilitin daha önceden servis tarafından kırılıp yapıştırıldığı ortaya çıktı.Bunu servise ilettiğimde o parçayı görmemiz gerekir dediler.Ben şuan o servisten 1700 km uzaktayım.Mecburen 150 kaime bayılıp yenisini taktırdım.
Koltuk yükseklik ayarı tutmuyor dedim
--Normaldır dediler
İstedim vermediler
--Sen şöförsün dediler....daha neler neler..........

Geçmiş olsun gerçekten :(

webercis
02/12/2008, 00:14
sağol koraykey..ben alıştım bunlara.artık takmıyorum.puntom hergün bir yere sürtüyo bişey değiyor, taş sıçrıyor, fırtınada teneke uçup değiyor.....alıştım pek takmıyorum

kukart
18/12/2008, 23:23
servise uğradım gecen sadece direksiyondaki tıkırtı olayı için çalışanların ilgisine hayran kaldım sinirden eve geldim ve ilk işim birmota msj atmak oldu işte o msj:

bıktım sizden
servisin önünde kuyruk. ilgisiz çalışanlar...
satış elemanlarınız mankenlerden daha güzel
ama servis elemanlarınız artist ten farksız ellerinde olsa müşteri dövecekler...
bıktım sizden
bir dahamı fiat tofaş hatta ford bile almam sizinle alakası olduğu için...

gülsemmi alasammı

HasanAliz
02/01/2009, 21:53
yazılanları sonuna kadar okudum
2.el GP almıştım bende , ama şu an büyük bir korkuya kapıldım

cherokee
30/01/2009, 17:31
herşeyle yeni biriyim 2009 s2 grande punto aldım çok güzel olduğunu söylemek istiyorum

ABNEW
30/01/2009, 17:58
herşeyle yeni biriyim 2009 s2 grande punto aldım çok güzel olduğunu söylemek istiyorum

Hoşgeldin Mustafa, bu başlık altında GP ile ilgili eleştrilerini belirtirsen seviniriz,

Keyifli forumlar...

gingin
30/01/2009, 18:04
hoşgeldin cherokee...ben 10 ay önce 2. el 2006 model GP aldım. burada okuduğun arızaların neredeyse tamamı benim de başıma geldi. Allah kaza bela vermesin. 2006 sahipleri gibi de uğraştırmasın.

Dedim ya...10 ay önce 2006 2. el aldım diye...ahan da yaşadıklarım. Bu siteyi de,bu sorunları sadece ben mi yaşıyorum diye aranırken buldum. Allah hepinizden razı olsun. :)

1- Torpido kapağının açılmaması,açılınca kapanmaması (servise ilk gidiş nedenim)
2- Tavanda lekeler oluşması (Kafamın üstünde...nasılsa görmüyorum :)
3- Klimanın gürültülü çalışması (ver müziği :)
4- Havalandırmanın içine yaprak girmesi (yani görmedim de..çıtırdılar ona benziyo)
5- Araç hareket halindeyken vitesin 1'e ve 2'ye takılarak geçmesi (bu ara düzeldi gibi)
6- Arka kapıların hiç açılmaması (annem de kapı kilitli ya da kendi açamıyo zannediyodu..yaptırdım,açmayı öğrendiini sanıyo..:)
7- Direksiyon derisinin soyulması (yaptıracam inşallah)
8- Saatin geri kalması (ayda bir 2 dk ekliyorum)
9- Direksiyondan uğultu gelmesi (Direksiyon pompası değişti)
10-Direksiyondaki radyo kumandasının 1. kanaldan 2'ye geçmemesi.(ne var canım...eskiden direksiyonda düğme mi vardı? uzat kolunu radyoya bi zahmet :)
11-Davlumbazlar (aldığımda biri yoktu zaten.diğeri de kırıktı.Ben de eski sahibi arabayı kaldırıma falan oturtmuş sanıyodum. ne safım. :)
12- Sağ arka koltukta biri oturuyo diyelim.Arabadan inince gaaaaarç diye bi ses geliyo amortisörlerden. (ben de pişkinliğe vurup kilo almışsın diyorum inene :)

occupyist
25/01/2016, 12:54
Kullanım kitapçığında ön lastik 35 psi, arka lastik 30 psi yazmasına rağmen, bu basınç değerlerine lastik hava basınçları getirildiğinde ön lastiklerin en ufak bir çukur veya yol üzerindeki yamadan geçtiği anda hemen "tak,tuk" ses yapması. Bunun neticesinde ön lastik hava basınçlarının 35 psi'den aşağı düşürünce de aracın hız kazanma kaybı ve lastikte yaşanan aşınma da kronik sorun sanırım. Servise gidilse ya z rotlar değişecek ya amortisör takozları ya da motor takozu. hatta bunları yaptırıp hala bu sorundan yakınan o kadar insan da var ki insan yaptırmaya çekiniyor resmen.

ORS15
25/01/2016, 14:25
arkadaşlar ben 5 yıldır punto kullanıcısıyım, öyle arızalarla karşılaştım ki anlatmam 1 arıza için servise tam 7 kez gitmek zorunda kaldım. öyle cevaplar verdiler ki ağzım acık kalıyordu. Sonunda sorunu kendim tespit ettim sorunu gerekli parçayı aldım serviste değiştirttim ve sorunum çözüldü. servisin en çok dikkat ettiği şey araç arızanın belirgin olması eğer belirgin bir arıza yoksa, iki kontrol ediyor bir şey yok deyip geçiyor. bana göre gereken ne ilgi var ne gereken özen gösteriliyor. Bu Fiat yüzünden az daha deliriyordum.