PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bu kokuda ne acaba

pdr42
13/02/2007, 18:08
arkadaşlar 2 gundur basıma geliyor merak ettim lastik kokusu mu yoksa balata kokusumu ..
arabyla bi yere parkedeceğimde park edeceğim yerdeki karlara cıkmam gerekiyo yani zemin karlı dolayısyla araba oraya gelince zorlanıyo bende biraz gaza yukleniyorum yarım debraj yapıyorum acayip bir koku geliyo pis pis a, ilk yaptıgında tekerler patiyede dustu ben dedimki herhalde lastik kokusudur. fakat ikinci oldugunda tekerler pati yapmadı ama koku geldi simdi bu koku debraj baskı balatasından olabilirmi cok iğrenc bi koku yada soyle diyeyim yarım debraj yaparak gazada yuklenirsem zarar olurmu olmaması lazım ama bilmiyorum bilenler ne der

uzman
13/02/2007, 18:11
kesin olmamakla birlikte muhtemelen balata kokusu olabilir,zorlama balataları sıyırırsın,malum balatanın ömrü bormal kullanımda rahat 100000km.dir,ama kötü kullanımda 3-5 bindede bitebilir,yani ömrü kullanımla alakalıdır.:icon_confused:

pdr42
13/02/2007, 18:24
yaw 100 bin km ise bence balatada deildir sorun yaw yani balata ise daha hemen balata gidermi ya ala ala bu işte bi yanlsılık olmasın hem ben mecbur oraya oyle cıkmam lazım oyle kullanmam lazım fazla gaz versem patiye dusecek az gaz versem stop edecek ne yapacam ozaman

ABNEW
13/02/2007, 18:27
Yarım debriyaj gaza ne kadar çok yüklenirsen balataları o kadar çabuk bitirirsin.Gelen koku büyük ihtimal baskı balatadandır.Tabi koku yapması balatanın bitmiş olduğunu değil de aşınıyor olduğunu gösterir...

uzman
13/02/2007, 18:28
tabi kesin olmamakla birlikte anlattığına göre benimki bir yorumdu, olmayabilirde,yani başka birşeyde olabilir,belki arkadaşlar farklı bir yorum,bakış açısı getirirler.

uzman
13/02/2007, 18:30
elbette ben bu konuya balata bitti demek istemedim,balatanın ömrü uzundur ama kullanıma bağlı olarak erken bitirebilirsin demek istedim.bunun örnekleri çok.kokuda balata kokusu olması muhtemel,böyle kullanımdada yani zorlama neticesinde devamlı koku gelirse erken bitebilir.

the_Algn
13/02/2007, 18:32
karda lastik kokusu gelmez genelde...balatadan gelme ihtimali yüksek

ynr
13/02/2007, 19:53
kesinlikle balatadan geliyordur...

erdiyilmaz
13/02/2007, 20:30
enteresan birşey diyecegim, benim arka cam rezistansı çaLışınca koku yapıyor. karda kışta 20 dakika süresi oLmasına ragmen uzun süreLi çaLıştırınca koku oradan geLiyor.

unik06
13/02/2007, 21:10
enteresan birşey diyecegim, benim arka cam rezistansı çaLışınca koku yapıyor. karda kışta 20 dakika süresi oLmasına ragmen uzun süreLi çaLıştırınca koku oradan geLiyor.

20dk olayı nedir erdi? :icon_confused:

Sezgintr
13/02/2007, 21:30

O gelen koku ısınmaya başlayan hatta yanan cam filmlerinden gelmesin. Bende saatlerce çalıştığıda oldu ama öyle bi koku yapmadı.

Misafir2
13/02/2007, 22:05
arkadaşlar 2 gundur basıma geliyor merak ettim lastik kokusu mu yoksa balata kokusumu ..
arabyla bi yere parkedeceğimde park edeceğim yerdeki karlara cıkmam gerekiyo yani zemin karlı dolayısyla araba oraya gelince zorlanıyo bende biraz gaza yukleniyorum yarım debraj yapıyorum acayip bir koku geliyo pis pis a, ilk yaptıgında tekerler patiyede dustu ben dedimki herhalde lastik kokusudur. fakat ikinci oldugunda tekerler pati yapmadı ama koku geldi simdi bu koku debraj baskı balatasından olabilirmi cok iğrenc bi koku yada soyle diyeyim yarım debraj yaparak gazada yuklenirsem zarar olurmu olmaması lazım ama bilmiyorum bilenler ne der

böyloe lastık,veya elektırık yanığı gıbı bır kokumu??
eğer oysa benımde başıma geldı daha öncede buna benzer bır konu başlığı vardı boşver 1-2 yapıyor sonradan kendılığınden kayboluyor servıse gıttım aradı taradılar bışey yok demışlerdı gerçektende bır sorun yok şuanda kokuda yok:ok:

erdiyilmaz
13/02/2007, 22:34
20dk olayı nedir erdi? :icon_confused:

cam rezistansı 20 dakikaya göre ayarLanmış. 20dk sonra otomatik kendi kapanıyor. kapandıgı anda tekrar hemen akabinde çaLıştırıyorum. cam fiLmi de yok bende gerçi, sticker var sadece ama o da dıştan yapışmış durumda. enteresan bir durum.

Auto engineeR
13/02/2007, 23:21
büyük ihtimalle debriyaj balatası kokusudur. zorlanınca ( yarım debriyajda çok zorlarsan) koku gelir. aşındığını gösterir. ama bittiğini göstermez. daha da zorlarsan yakabilirsin.

unik06
13/02/2007, 23:22
cam rezistansı 20 dakikaya göre ayarLanmış. 20dk sonra otomatik kendi kapanıyor. kapandıgı anda tekrar hemen akabinde çaLıştırıyorum. cam fiLmi de yok bende gerçi, sticker var sadece ama o da dıştan yapışmış durumda. enteresan bir durum.

hadi yaw..ilk defa senden duydum şimdi :icon_lol:

acaba bnmki active oduğu için bende yok mu o fonksiyon..yoksa hepsinde varda tesadüfi olarak hep 20dk içinde kapattım mı? :s17:

x-troy
13/02/2007, 23:24

pek konuyla alakası yok ama peki film olunca arkacam rezistantını çalıştırınca koku veya başka bi şi oluyomu ki?

erdiyilmaz
13/02/2007, 23:37
pek konuyla alakası yok ama peki film olunca arkacam rezistantını çalıştırınca koku veya başka bi şi oluyomu ki?

o konuyu biLmiyorum hocam,arka camında fiLm oLan arkadaşLarın cevapLaması iyi oLur.
ancak biLdigim, diger yan camLarın içten, arka camın ise dıştan fiLmLendiği ve rezistansın da içten oLduğu.

bu arada başLığı açan arkadaşın konusunu dağıttık gibi oLdu, kusura bakmaz umarım : )

berkan
14/02/2007, 00:04
bende de oldu özellikle trafikte durup kalkınca sürekli bende tam anlamadım ilk sefer sonra fark ettim .park ettiğimde ilk lastiklere baktım bişey göremedim öyle çok ısınma yada aşınma . birine gidip sormadımda ama geçiyo yani artık gelmiyo öyle bi koku .sende bak sürekli geliyorsa birine göstermende fayda olur .

Ziyaretçi047
14/02/2007, 02:32
balata yakma konusunda iyiyimdir. arkadaşım senin kokun balata kokusu. ama bitti demiyorum. yakınlarda balataları zorlamışsın içindeki plastiğimsi aksamda bir bölümü eritmişsindir. bir süre daha kullan. kokunun bir süre sonra geçmesi lazım. eğer geçmez de artarsa zaten balatan yanacaktır, yanana kadar kullan. yandığını düşen çekişten anlarsın. sevgiler.

otoritec
14/02/2007, 09:58
aman adaşım dikkat et forumda kızarlar sonra sana... forum hortlatıyosun diye ne alakası var ise benden sadece uyarı 8O

Auto engineeR
14/02/2007, 13:11
aman adaşım dikkat et forumda kızarlar sonra sana... forum hortlatıyosun diye ne alakası var ise benden sadece uyarı 8O
kim hortlatmış? gayet bi güncel konu hiç de bir problem yok. yardımcı da olmuş. daha ne istiosun

Ziyaretçi047
14/02/2007, 19:23
Efem ilginize teşekkür ediyorum :D

pdr42
14/02/2007, 20:16
vulas yaw koku berbat yahu lagımdan beter bi koku arabanın tum camlarını acıyorum gecisn diye 2 kere geldi bu koku ikiside benzer durumda geldi
bu arada otoritec ne demek isteidn anlamadım

the_Algn
14/02/2007, 20:58
vulas yaw koku berbat yahu lagımdan beter bi koku arabanın tum camlarını acıyorum gecisn diye 2 kere geldi bu koku ikiside benzer durumda geldi

abi lağım diyince aklıma geldi arkadaşın ford fiestsaında oluyor bu havalandırma açıkken çok fena...ona dedim araştır diye havalandırmadan oluyor dedii....arabada kız varken rezil oluyor herif....millet başka birşey sanııyor?

microab
14/02/2007, 22:06
:aaa:

Muhendis06
18/02/2007, 20:53
pdr42, bahsettigin karli zeminde, motor devrini 2000 dd civari ve uzerine dogru yukselterek yarim debriyaj yapiyorsan balatanin asinmasindan ileri gelen ve sürtünmeyle ortaya cikan ısının urettigi kokudur. Yarim debrıyaj yaparken devri fazla yukseltmemeni tavsiye ederim. Diger yandan, zaten 30 saniyeden fazla yarim debriyajda kaliyorsan, devir 1000 dd civari da olsa balata yanmaya baslayacaktir.

mavi-punto
18/02/2007, 22:46
Aynı kokuyu bende yaşadım rampada durup kalkarken balata kokusu oluşuyor.Dikkatli olmak gerekir balata ömrü kısalır.

pdr42
18/02/2007, 22:55
tesekkrler muhendis kardes saolasın verdiğin bilgi için simdi anladımki ben balatayı yaktım herhalde peki bi problem olumru bole binsem yani yaktım derken bu gelen kokudan dolayı bi problm olurmu balata gorevini yapmazmı yoksa boyle arada sırada olursa problem olmazmı

ABNEW
18/02/2007, 23:54
Duyacağın her kokuda balatan biraz daha aşınacaktır ve nihayetinde de bitecektir...

Ziyaretçi047
19/02/2007, 02:13
Sürekli kokmaz. Bir süre sonra kokunun geçeceğini düşünüyorum. Eğer sadece plastik yanmaya devam ediyorsa koku bir süre sonra geçecek. yOk sen metali ciddi ciddi yaktıysan arabayı biraz zorla ve çekişi kontrol et. Baktın çekiş ölmüş vites de rahat geçmiyor koku da bitmiyor. Dayanılmaz hal ise yeni baskı balata önermekten başka çarem yok..

Muhendis06
19/02/2007, 22:15
tesekkrler muhendis kardes saolasın verdiğin bilgi için simdi anladımki ben balatayı yaktım herhalde peki bi problem olumru bole binsem yani yaktım derken bu gelen kokudan dolayı bi problm olurmu balata gorevini yapmazmı yoksa boyle arada sırada olursa problem olmazmı

rica ederim pdr42, balatani mumkun mertebe yakmaman, senin onu en uzun omurlu olarak kullanabilmeni saglayacaktir. Ne kadar yakarsan, o kadar omrunu kisaltmis olacaksin ozetle. Ben ara sira da olsa hic balatayi isitmamaya azami ozen gosteririm. Ornegin cok seri kalkislar yaparken dahi, kavramayi oyle bir ayarlarim ki balatanin sürtme esnasindaki zamanini minimum mertebede tutup hemen kavrayabilmesini saglarim. Bunu nasil yaptigimi sorarsan, basitce araci yarim debriyajda yani yarim kavramada tutmayarak diyebilirim. Mekanizmanin dogasi geregi, balata diski kavrayana kadar ister istemez sürtünmeli bir geçiş olmak zorundadir. Ancak bu geçişi saglarken, eger ayaginizi cok hizli cekerseniz pedaldan, bu defa arac sarsilir ve burulma yonundeki dengeleyici yaylari zorlarsiniz. Eger ayaginizi cok yavas cekerseniz, bu defa da balata diske gereginden fazla temas ettigi icin gereginden fazla isinir. Eger bu dinamik surtunme durumunu ayaginizi yarim debriyaj yaparak sürdürürseniz, balata zimparalanmis gibi asinmaya devam eder. En sonunda biten balata, dogal olarak kavramayacaktir. Ozetin ozeti, kaygan zeminde de olsa, yavas kalkislarda en azindan devri yukseltmeyerek araca daha az zarar verirsiniz.

Bazi mesajlarda, yanan plastiklerden bahsedenler olmus, hangi plastigin yanabilecegini anlayamadim. Eger yanan birseyler varsa, muhakkak ki plastik olmadigi kanaatindeyim. Iyi surusler...