PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Multijet 90hp 6 vites değil miydi?

birotteau
04/09/2008, 19:16
Merhaba,
Multijet 90hp 6vites degil miydi?
FIAT - fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr/Pages/tr/otomobiller/grandepunto_tekniktablo.aspx)

Ziyaretçi047
04/09/2008, 19:24
5 olması çok daha iyi bence. Bu yeni bir şey değil zaten linea çıktığı ilk günden beri 5

birotteau
04/09/2008, 19:30
Ben corsa 90hp dizel ile karistirdim o zaman, corsa 6 vites.
tesekkurler
selamlar

Er-NnN
04/09/2008, 21:27
yok eskilerde gpler de 6 vites...

yalnız performans olarak 90 hp multijetlerde 5 vites daha başarılı olur...

6. vitesin tek avantajı uzun yol yakıt tüketimi...

ugurozer
04/09/2008, 21:56
benimkisi 6 vites, ancak yuksek hızlarda faydası oluyor, rampa iniş ve arkadan ruzgarlarda ekonomiyede sabit hızlarda faydası oluyor ancak bunun takibi cok zor, yanlış kullanımnda ekonomiyi batırıyor, sonuç olarak çok kullanışsız bir vites kaldırılması iyi oldu insanı strese sokan bir vites.

ekorkut
05/09/2008, 08:15
Ben kaldırıldığından emin değilim açıkçası. Hala bir yazım hatası olduğunu düşünüyorum. Birisi alsın da 90 lık öğrenelim gerçekten kaldırılmış mı. Ayrıca arabamdaki en beğendiğim şeydir belki de 6 vitesli şanzuman. 5 lerle kıyaslanmayacak kadar sorunsuz ve güçlü bir şanzuman. 5 200 nm anca çekerken, 6 nın nominal tork inputu 230 nm. Hep genelde 5 vitesli arkadaşlarda var yürürken 1 e takamama sorunu ama ben motoru patlatmayacağım her an 1 e takabiliyorum tereyağ gibi. Yine 5 lerde var cartlama problemi 6 da yok. 5 lerin vites yolları belli değil, ortada langır lungur sallanıyor, 6 lar çok net tak tak geçiyor. Ayrıca 2000 devirde 110 a yakın bir süratte kafa şişmeden ilerliyorsunuz uzun yolda. Kaldırdılarsa benim için o arabayı satın almama sebebi bile olabilir. Eğer düz vitesli bir arabam olacaksa bundan sonra, kesinlikle 6 istiyorum.

birotteau
05/09/2008, 08:24
Ben kaldırıldığından emin değilim açıkçası. Hala bir yazım hatası olduğunu düşünüyorum. Birisi alsın da 90 lık öğrenelim gerçekten kaldırılmış mı. Ayrıca arabamdaki en beğendiğim şeydir belki de 6 vitesli şanzuman. 5 lerle kıyaslanmayacak kadar sorunsuz ve güçlü bir şanzuman. 5 200 nm anca çekerken, 6 nın nominal tork inputu 230 nm. Hep genelde 5 vitesli arkadaşlarda var yürürken 1 e takamama sorunu ama ben motoru patlatmayacağım her an 1 e takabiliyorum tereyağ gibi. Yine 5 lerde var cartlama problemi 6 da yok. 5 lerin vites yolları belli değil, ortada langır lungur sallanıyor, 6 lar çok net tak tak geçiyor. Ayrıca 2000 devirde 110 a yakın bir süratte kafa şişmeden ilerliyorsunuz uzun yolda. Kaldırdılarsa benim için o arabayı satın almama sebebi bile olabilir. Eğer düz vitesli bir arabam olacaksa bundan sonra, kesinlikle 6 istiyorum.

Kesinlikle sana katiliyorum Emre. 5 vitesli sanzimanlarda sanki bosluk var gibi, ustelik geri vitese gecis sorun. Ben otomatik 90hp bakiyordum, belki yenilerim aracimi diye dusunuyordum, ama simdi tereddutluyum, ayni motor corsa ve astra'da 6 vites, ustelik bu ara astra'da deli bir indirim var. Ama aksam pencereden GP'me baktigimda o kadar guzel gorunuyor ki,neyse, herkese selamlar

ekorkut
05/09/2008, 08:29
Az önce fiat.it italyan sitesinden baktım ve 90 HP lik versiyonlar orada hala 6 vitesli görünüyor. Birinden birisi yanlış yazıyor ama göreceğiz bakalım.

kadoku
05/09/2008, 08:31
Mj 90 hp lerde 5 vitese geçilmesi ilginç bende şimdi fark ettim bencede yazım hatası olabilir çünkü Fiat web sitesinde böyle hatalarla sık sık karşılaşıyoruz.

tolgaank88
05/09/2008, 08:55
aslında olaya şöyle bakmak lazım...90 bg liği insanlar tahminimce daha fazla performans için alıyor,dolayısıyla performans istendiği için 5 vites olması daha mantıklı...ama uzun yolda yakıt tuketimide gerçekten çok guzel 6 viteste...belki fiat 90 bg likleri,iki şekilde çıkarabilir,ki bence daha guzel olur...

kadoku
05/09/2008, 09:03
Aynı arabada iki farklı şanzımanı kullanmak bence mantıksız olur kaldı ki 6 vites seçeneği olan bir araçta kimse dönüpte 5 vitesliye bakmaz daha fazla vites her zaman daha çekici gelir. Misal bizim arabayı bilmeyen pek çok arkadaşım bu arabada 6 vites olduğunu görünce şaşırıyor çünkü çoğu üst sınıf araçta bile olmayan bir özellik ve herkese çekici geliyor, bence bu işte bir hata var eğer Fiat 90 lıkların şanzımanını değiştirdiyse mutlaka bir sebebi olmalı durup dururken böyle bir değişime gitmezler. Ama yinede ısrar ediyorum bence sitede yazım hatası vardır..

OzzY
05/09/2008, 11:44
doğanlarda 5 vites yazardı :D:D

number0ne
05/09/2008, 12:10
Arkadaşlar yeni grande puntoların sadece benzinli emotion modelleri 6 ileri diger modellerin tamamı 5 ileri olarak çıkıyor. Hiç bir yanlış yok.

Ama bana göre fiat gene tarihi bir hata daha yapıyor. 6 İleri süper bir şanzuman....

birotteau
05/09/2008, 12:18
Bunun bir aciklamasi olmali, nasil bir sorun oldu da 5 vitese gecmis olabilirler, ayni motoru kullanan diger marka araclar 6 vites iken bu nasil olabiliyor? Mevcut uretilmis malzemeyi kullanmak varken neden yeniden disli urettirsin ki firma? 6 vitesin disli oranlari ile bu yeni koydugu 5vitesin disli oranlarina bakmak hepimize fikir verebilir. buyuk ihtimalle 75hp'nin 5 vitesini koymuslardir, umarim yazim yanlisi vardir
Selamlar

ekorkut
05/09/2008, 12:43
Eğer 5 ileri yaptıysa yuhhhh beee. Herkes gider Mersin' e, Fiat gider tersine yaa...Bu kadar *** olunabilir. İkinci elde kuş serisi muamelesini sonuna kadar hakediyor.

kadoku
05/09/2008, 13:10
Fiatın web sitesinden bilgileri şimdi bir daha kontrol ettim 6 ileri vites sadece Starjet motorlarda Dynamic-Emo ayrımı olmaksızın var diğerleri 5 vitesli yazıyor

ekorkut
05/09/2008, 14:20
Yani fiat.com.tr den bakarsanız dediğiniz gibi ama fiat ın kendi orjinal italyan sitesi olan fiat.it sitesinde ise 90 HP ler 6 vitesli gözüküyor yukarıda yazdığım gibi. En doğrusu showroom da görmek veya alan birinden bilgi almak.

Ziyaretçi047
05/09/2008, 16:52
itayla da 6 türkiye de 5 de olabilir olmaz diye bir şey yok. bence 6. vitesin tek amacı 6 vitesli arabamız var demekti. Uzun yolda ekonomi ne kadar sağlıyor orasından emin değilim zira test verilerine göre 5 vites daha az yakıyor. dediğim gibi 6. vites diğer markalar için de geçerli sadece satmak için yapılan bir şey. madem gp nin 5 vitesli olmasını bu kadar eleştiriyorsunuz linea ilk çıktığı günden beri 90 lık model 5 vites ona niye kimse ses çıkartmadı?

ayrıca ozan türkiyede tanınan ve alınabilen ilk 5 vites arabadır doğan. öyle bir imajı vardır :)

06kaymak
05/09/2008, 17:13
Cihan benim gördüğüm tek fark uzun yolda araç daha sessiz 6.vitesle giderken...

Ziyaretçi047
05/09/2008, 18:04
e haliyle yani, devir daha düşük. peki 90 hp 6. vites kalkışta 75.hp 5 vitesten üstün mü? şanzuman güçlü motorun güç gecikmesine yol açıyordur bence. paso vites değiştir 10nm fark için. :)

ugurozer
05/09/2008, 19:19
kesinlikle katılıyorum cihana

itayla da 6 türkiye de 5 de olabilir olmaz diye bir şey yok. bence 6. vitesin tek amacı 6 vitesli arabamız var demekti. Uzun yolda ekonomi ne kadar sağlıyor orasından emin değilim zira test verilerine göre 5 vites daha az yakıyor. dediğim gibi 6. vites diğer markalar için de geçerli sadece satmak için yapılan bir şey. madem gp nin 5 vitesli olmasını bu kadar eleştiriyorsunuz linea ilk çıktığı günden beri 90 lık model 5 vites ona niye kimse ses çıkartmadı?

ayrıca ozan türkiyede tanınan ve alınabilen ilk 5 vites arabadır doğan. öyle bir imajı vardır :)

volki
05/09/2008, 19:32
tiptronik viteslerde 6 vites var, bence gayet iyi. 80-100 civarında 6. vitese geçiyor. yakıt ekonomisi sağlıyor. uzun yolda da 4000 devire karşılık 3200 devirde gidiyorsunuz. böylece az gürültü yapıyor. kafanız rahat ediyor. tabi yakıtta ona göre düşüyor.

birotteau
05/09/2008, 19:32
5 vitesin performans konusunda avantajlari olabilir, ama sunu ilave edeyim, ben dualogic kullaniyorum ve bildigim kadariyla 6 vites 90hp dizel dualogicte islak tip debriyaj var, ve bakima goturdugumde servis sorumlusu 6vites dualogic sanziman sisteminin 5vites dualogic sistemden tamamiyla farkli oldugunu belirtmisti. Sonuc olarak Fiat 5 vites klasik sanzimani dualogic dizel 90hp'ye de koyabiliyorsa, islak tip debriyajsiz olarak tebrik ediyorum, ne diyeyim.
bu arada vw golf 1.4 tsi 140'lara ve 170'liklere islak tip debriyajli dsg koyuyor, 1.4 tsi 122hp'liklere ise kuru tip debriyajli dsg koyuyor. Bunu daha dusuk gucu kuru tiple idare edebilmesi yuzunden yapiyor. Herhalde Fiat da bir bulus pesinde.
Tekrar ediyorum umarim yazim hatasidir.
selamlar

ugurozer
05/09/2008, 22:50
90 hpde ıslak tip derken ne demek istiyorsunuz yagın icinde donen baskı balatalardan ve surekli kavrama isteginde olan sistemden mi? eger oyleytse hayır oyle bisey yok manuel gibi 1 saniyede vites degistiren debriyaja basan bir sistem var.

birotteau
06/09/2008, 14:56
90 hpde ıslak tip derken ne demek istiyorsunuz yagın icinde donen baskı balatalardan ve surekli kavrama isteginde olan sistemden mi? eger oyleytse hayır oyle bisey yok manuel gibi 1 saniyede vites degistiren debriyaja basan bir sistem var.

Merhaba Uğur,

Dualogic kullanim kılavuzuna tekrar baktim, 90hp dualogic'lerde hidrolik debriyaj sistemi yaziyor(sf14 ve sf18), ben bunun ile karistirmisim sanirim. Haklisiniz islak debriyaj yokmus. Ama 90hp dualogiclerde her 60000 veya 2 yilda bir debriyaj hidrolik yagi degisimi var, 77hp benzinlilerde yokmus, bunu da ogrenmis oldum, dikkatli okumak lazimmis :) .
Bu arada GP kullanim kılavuzu sf227'de 90hp 5 vitesin verileri de var ve ne gariptir ki 5 vitesli olan 6 vitesli olandan daha az yakiyor. Demek ki iki tip 90hp sanzimani varmis, bunu bilmiyordum(Linea'yi saymiyorum).
Selamlar

koraykey
06/09/2008, 16:37
Arkadaşlar 6 vitesli versiyonlarda çıkan sorunlardan dolayı yeni vitesler 5 olarak gelecek bunu fiat bayilerine bu şekilde açıklamış bu da şöyle 6 vitesli şanzumanlarda çok sorun olduğu ve bunları genelde garanti kapsamında değiştirdikleri ayrıca sekromeçli bu şanzumanda sorunları aşamadıklarından 5 vites olarak üretilecekmiş sadece bir benzinli motorda 6 vites kaldı gerisi hep 5 oldu. bende punto kullanıyorum ve sorunlarından dolayı sonunda davalık olduk kendileri ile :)

birotteau
06/09/2008, 17:17
Arkadaşlar 6 vitesli versiyonlarda çıkan sorunlardan dolayı yeni vitesler 5 olarak gelecek bunu fiat bayilerine bu şekilde açıklamış bu da şöyle 6 vitesli şanzumanlarda çok sorun olduğu ve bunları genelde garanti kapsamında değiştirdikleri ayrıca sekromeçli bu şanzumanda sorunları aşamadıklarından 5 vites olarak üretilecekmiş sadece bir benzinli motorda 6 vites kaldı gerisi hep 5 oldu. bende punto kullanıyorum ve sorunlarından dolayı sonunda davalık olduk kendileri ile :)

Dava actiniz mi, yoksa acacak misiniz?
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/8843-grande-punto-kronik-problemler.html#post185739 linkinde belirttikleriniz gercekten cok aci, ama bir sekilde cozulmus olmasi olumlu, ne diyeyim, cok gecmis olsun.
Ben sorunsuz arac gormedim, bu yuzden GP aldim, en uygun fiyatli gelen bu idi. İkinci arac olarak 2008 Focus TDCI kullaniyorum, camlarindan nasil ses geldigini bilemezsiniz. Arkadasimin babasinin Mercedes E270CDI'i vardi, sorunlari yuzunden satmak zorunda kaldi.Sorunsuz arac yok, ama gercekten sinir bozucu, tekrar gecmis olsun

koraykey
06/09/2008, 17:27
Dava actiniz mi, yoksa acacak misiniz?
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/8843-grande-punto-kronik-problemler.html#post185739 linkinde belirttikleriniz gercekten cok aci, ama bir sekilde cozulmus olmasi olumlu, ne diyeyim, cok gecmis olsun.
Ben sorunsuz arac gormedim, bu yuzden GP aldim, en uygun fiyatli gelen bu idi. İkinci arac olarak 2008 Focus TDCI kullaniyorum, camlarindan nasil ses geldigini bilemezsiniz. Arkadasimin babasinin Mercedes E270CDI'i vardi, sorunlari yuzunden satmak zorunda kaldi.Sorunsuz arac yok, ama gercekten sinir bozucu, tekrar gecmis olsun

Evet açtım davayı aracı geri verdim :) şimdi bravo verecekler yerine onu bekliyorum araç ellerinde olmadığı için ekimde teslim edebileceklerini söylediler bu arada eski aracı kullanabilirsiniz dediler. formu inceledim bu problemler hemen herkesin başından geçmiş çok kötü :( ama katılıyorum sorunsuz araç yok ama birde kabul etmemeleri çok kötü o yüzden dava açıp uğraştırıyorlar o asıl sinir bozucu olan...

birotteau
06/09/2008, 17:35
Evet açtım davayı aracı geri verdim :) şimdi bravo verecekler yerine onu bekliyorum araç ellerinde olmadığı için ekimde teslim edebileceklerini söylediler bu arada eski aracı kullanabilirsiniz dediler. formu inceledim bu problemler hemen herkesin başından geçmiş çok kötü :( ama katılıyorum sorunsuz araç yok ama birde kabul etmemeleri çok kötü o yüzden dava açıp uğraştırıyorlar o asıl sinir bozucu olan...

Harika, adiniza cok sevindim, mukemmel is cikarmissiniz

koraykey
06/09/2008, 17:38
Harika, adiniza cok sevindim, mukemmel is cikarmissiniz

Şimdi onun yerine verecekleri araç

Fiat Bravo 1.6 MultiJet 120 Hp Dualogic Emotion
Stil Paketi
Tekno Paket
Blue&Me
Deri Döşeme

2009 Model indirimlerden sonra 10.000.- YTL Fiyat farkı ödeyeceğiz. :cool:

birotteau
06/09/2008, 20:00
Şimdi onun yerine verecekleri araç

Fiat Bravo 1.6 MultiJet 120 Hp Dualogic Emotion
Stil Paketi
Tekno Paket
Blue&Me
Deri Döşeme

2009 Model indirimlerden sonra 10.000.- YTL Fiyat farkı ödeyeceğiz. :cool:

Benim de aklimdan Bravo dualogic geciyor ama ilk bayiye gidip 38000ytl fiyati alinca vazgecmistim, acikcasi rakiplerinden pahali gelmisti. Ama acikcasi Bravo'nun dualogic'ini cok merak ediyorum, bizimkilerden bir miktar farkli oldugunu duymustum.
Hayırli olsun

ekorkut
06/09/2008, 23:06
Yahu arkadaşlar ben olaylardan bihaberin sanırım. Lütfen birisi 6 vitesli şanzumanın sorunlarını yazsın bana. Benim arabamda en memnun olduğum şey bu 6 vites. Bilhakis 5 vitesli şanzumanla ilgili yüzlerce mesaj var forumumuzda.

Linos
06/09/2008, 23:59
Ben de gayet memnunum 6. vitesten... Anlayamadım, nedir problem?

kadoku
07/09/2008, 10:16
Yaklaşık 2,5 yıldır G.P ile ilgili forumlardayım 2 yıldırda bizzat 6 vitesli G.P kullanıyorum bende farklı ufak tefek sorunlar yaşadım ama vitesle ilgili arıza yada problem forumda yok denecek kadar azken Fiatın 6 vitesi yaşandığı varsayılan sorunlardan dolayı kaldırması çok ilginç..

ekorkut
08/09/2008, 17:23
Bugün serviste sordum bu konuyu. Kendilerine herhangi bir yazı gelmediğini ve bu yönde bir bilgileri olmadığını belirttiler.

koraykey
09/09/2008, 08:33
1.3 MULTIJET 16V 90 HP DİZEL
ACTIVE - DYNAMIC - FUN - EMOTION
Silindir hacmi: 1248 cc
Ekoloji seviyesi: Euro 4
Maksimum güç: 90 hp (66 kW) / 4000 dd
Maksimum tork: 200 Nm (20.4 kgm) / 1750 dd
Vites kutusu, vites sayısı: 5 + geri
Maksimum hız: 175 km/s
Hızlanma (0-100 km/s): 11.9 saniye
Ortalama yakıt tüketimi (manuel-otomatik):*
4.5 / 4.4 (lt/100 km)

1.4 STARJET 16V 95 HP BENZİNLİ
DYNAMIC - FUN - EMOTION
Silindir hacmi: 1368 cc
Ekoloji seviyesi: Euro 4
Maksimum güç: 95 hp (70 kW) / 6000 dd
Maksimum tork: 125 Nm (12.9 kgm) / 4500 dd
Vites kutusu, vites sayısı: 6 + geri
Maksimum hız: 178 km/s
Hızlanma (0-100 km/s): 11.4 saniye
Ortalama yakıt tüketimi: 5.9 (lt/100 km)

ekorkut
09/09/2008, 09:31
Koray bir tek sen mi biliyorsun bu linklere bakıp da yorum yapmayı??Bir de millet bilmiyormuş gibi büyük puntolarla yazmışsın. Burada bu başlığı okuyan herkes zaten fiat sitesinden bakıp da "acaba gerçekten değişti mi 6 vites olayı" üzerine konuşuyoruz. Herkes biliyor fiat ın sitesinde 90 HP için 5 vites yazdığını. Acaba gerçekten değişti mi yoksa dizgi hatası mı diye tartışıyoruz bilmem farkında mısın?

koraykey
09/09/2008, 13:54
Koray bir tek sen mi biliyorsun bu linklere bakıp da yorum yapmayı??Bir de millet bilmiyormuş gibi büyük puntolarla yazmışsın. Burada bu başlığı okuyan herkes zaten fiat sitesinden bakıp da "acaba gerçekten değişti mi 6 vites olayı" üzerine konuşuyoruz. Herkes biliyor fiat ın sitesinde 90 HP için 5 vites yazdığını. Acaba gerçekten değişti mi yoksa dizgi hatası mı diye tartışıyoruz bilmem farkında mısın?

Dizgi hatası değil fiat bu arabanın tanıtımı için bayilerini çağırıp anlatmış duydup bildiklerimizden cevap veriyoruz anlatıyorum sen inatla yazım hatasımı dizgi hatasımı diyorsun kardeşim fiat bayilerine duyurmuş artık 5 vites sebep olarak da teknik detay vitesdeki kronik sorunlar denmiş linklere bakıp cevap yazmıyorum biliyorum öyle anlatıyorum büyük punto ile yazmam bu sebepden ama sen hala yazım hatası mı değilmi tartışmaya devam edebilirsin....

mustafaf
09/09/2008, 17:00

cıhan senın dedıgıne katılıyorum.kesınlıkle 5 vıtesın kalkıstakı performansı 6 vıteste yok.kendım bırebır denedım...

dıger konuya gelınce; bu olayı ben gecen hafta bayıye sormustum bıkac gundur onlıne olamadıgımdan daha yenı gordum konuyu.ewt fıat artık 75HP olsun 90HP olsun motorlarında 5 vıteslı sanzuman kullanacakmıs.bunun sebebıde 6 vıteslerde herhangı bır sorun oldugundan felan degıl, sadece aracın motorunun kucuk olmasından kaynaklı olarak, daha fazla performans saglamak amacıyla boyle bır degısıklıge gıdıldıgını, bu degısıklıgınde yerınde bır degısıklık oldugunu soyledıler(ben demedım bayıdekıler soledı).ozellıkle kalkıslarda bende 6 vıteslerde dusuk performans oldugunu hep solemıstım.sonunda fıat benı duymus :) yanı kımse kımsenın 6 vıtesıne camur atmasın :)

ekorkut
09/09/2008, 17:13
Umarım bir arkadaş yakında satın alır da %100 netleşir. Ben fiat müşteri hizmetlerini de aradım sordum oradakilerin de haberi yok. Öğrenip haber verecekler. Bu kadar bahsi geçtiğine göre heralde yapmışlardır 5 vitesi. Performans için yaptık kadar komik bir açıklama da olamaz yani!! O zaman neden hala 11,9 yazıyorsun 0-100 e onu da değiştir de bari anlayalım performansın arttıgını. Bir tek TR dekilerin aklına geldi performans için 5 vites yapmak da italyada bile kimse akıl edememiş ki onlar hala 6 vites satıyorlar. Arkadaş böyle bir satış stratejisi olabilir mi yani. 2006-2007-2008 de 6 vites, 2006-2007 de ESP güvenlik paketinde, 2008 de standart, 2009 da yine opsiyonel oluyor ve vites 5 e iniyor. Bu kadar ne olduğu belirsiz bir pazarlama stratejisi olabilir mi Allah aşkına yaaa...Pesss yani!! Şükürler olsun arabam 2008 model ve hem 6 ileri hem de ESP standart.

mustafaf
09/09/2008, 17:17
Umarım bir arkadaş yakında satın alır da %100 netleşir. Ben fiat müşteri hizmetlerini de aradım sordum oradakilerin de haberi yok. Öğrenip haber verecekler. Bu kadar bahsi geçtiğine göre heralde yapmışlardır 5 vitesi. Performans için yaptık kadar komik bir açıklama da olamaz yani!! O zaman neden hala 11,9 yazıyorsun 0-100 e onu da değiştir de bari anlayalım performansın arttıgını. Bir tek TR dekilerin aklına geldi performans için 5 vites yapmak da italyada bile kimse akıl edememiş ki onlar hala 6 vites satıyorlar. Arkadaş böyle bir satış stratejisi olabilir mi yani. 2006-2007-2008 de 6 vites, 2006-2007 de ESP güvenlik paketinde, 2008 de standart, 2009 da yine opsiyonel oluyor ve vites 5 e iniyor. Bu kadar ne olduğu belirsiz bir pazarlama stratejisi olabilir mi Allah aşkına yaaa...Pesss yani!! Şükürler olsun arabam 2008 model ve hem 6 ileri hem de ESP standart.

abı bosuna demıyoruz burası TÜRKİYE dıye :) yarın bunlar 4 vıtesede cekerler arabayı :)

Ziyaretçi047
09/09/2008, 18:56
Performans sadece 0-100 ü daha çabuk hale getirmek demek değildir. Bu konuda yanlış anlaşımlar olmasın. Ayrıca linea çıktığında neden kimse tepki göstermedi bu soruyu hala soruyor ve hala merak ediyorum. O motordaki 6. vites tamamen satış stratejisi bunun arkasındayım. Ben 75 hp aracımla 5. viteste 200 görüp geçtiğimde şanzumanım bitiyor mu ki? Hala devir düşük. Ha diceksiniz alakası yok. 3 vites de olabilirdi 4 vites de. Satış stratejisinin hala yanındayım. Eminim ki 6. vites maliyetli bir şey değil. Belki ama belki ufacık ihtimal daha yüksek hızda giderken aynı yakmanızı sağlayabilir.
Gelim diğer konuya. Bir arkadaş bir konuda 5. vitese kadar aynı ekstra 6 var demişti yazıyı bulamadım buraya yazıyorum.
Arkadaşım dediğin gibiyse 6. vitese hiç lafım yok süper bir şey yaratılmış demektir. Özellikle modifiyeciler için çok süper olurdu performans şanzumana ihtiyaç kalmazdı. Ama öyle olsaydı siz 5. viteste bırakın kesiciye girmeyi 4500 deviri bile geçemezdiniz. 1.3 90hp 190nm tork motor sonuçta. Bizim 75 liklerde öyle oluyor. Zira benim araç modifiyeli ben 5 te hala 5000 devir göremedim. Görsem zaten 220 leri felan geçerim sanırım. Bundan yola çıkarak da 1. 2. 3. 4. 5. vites oranlarının tamamen farklı olduğunu ve vites aralıklarının kısaldığını anlayabiliriz. Bu da bariz şekilde kalkışta performans kaybıdır. Ama tahminim doğru olursa o 10nm lik tork farkını siz 1. viteste yaşayabilirsiniz. Yani 6 viteslinin de 1. vitesdeki taşıyabileceği ve kaldırabileceği yük kapasitesi 5 vitesliden iyi olabilir. Örnek 6 vitesli 1. viteste 5. vitesli kadar yüksek hızlara çıkamaz fakat daha takviyeli daha torku daha güçlü gider. Vitesli bisiklet gibi düşünebilirsiniz. Diyorum ya oran dağılımı. Ama o fark öyle ufak ve önemsiz bir farktır ki fiat da bunu farketti, özellikle ki tork açısından gayet güçlü bir motorda bunun gereksiz olduğuna karar vermişler. Yalın dille anlatmaya çalıştım umarım anlatabildim. Ben 5 vitese düşmesini bekliyordum zaten. Ki önemli olan vites değildir. 500 beygir 4 vites amerikan arabaları mevcut. Önemli olan sistemler aletler çeşitler modellerdir.
Özellikle forumda 6 vitesten memnun olmayan arkadaşların şikayetlerini eski günlerden çok iyi hatırlıyorum. Sürekli vites değiştirmek zorunda kalıyoruz 1-2-3-4 hızlıca geçiyoruz diyorlardı. Umarım anlatabildim.

koraykey
09/09/2008, 19:31
Performans sadece 0-100 ü daha çabuk hale getirmek demek değildir. Bu konuda yanlış anlaşımlar olmasın. Ayrıca linea çıktığında neden kimse tepki göstermedi bu soruyu hala soruyor ve hala merak ediyorum. O motordaki 6. vites tamamen satış stratejisi bunun arkasındayım. Ben 75 hp aracımla 5. viteste 200 görüp geçtiğimde şanzumanım bitiyor mu ki? Hala devir düşük. Ha diceksiniz alakası yok. 3 vites de olabilirdi 4 vites de. Satış stratejisinin hala yanındayım. Eminim ki 6. vites maliyetli bir şey değil. Belki ama belki ufacık ihtimal daha yüksek hızda giderken aynı yakmanızı sağlayabilir.
Gelim diğer konuya. Bir arkadaş bir konuda 5. vitese kadar aynı ekstra 6 var demişti yazıyı bulamadım buraya yazıyorum.
Arkadaşım dediğin gibiyse 6. vitese hiç lafım yok süper bir şey yaratılmış demektir. Özellikle modifiyeciler için çok süper olurdu performans şanzumana ihtiyaç kalmazdı. Ama öyle olsaydı siz 5. viteste bırakın kesiciye girmeyi 4500 deviri bile geçemezdiniz. 1.3 90hp 190nm tork motor sonuçta. Bizim 75 liklerde öyle oluyor. Zira benim araç modifiyeli ben 5 te hala 5000 devir göremedim. Görsem zaten 220 leri felan geçerim sanırım. Bundan yola çıkarak da 1. 2. 3. 4. 5. vites oranlarının tamamen farklı olduğunu ve vites aralıklarının kısaldığını anlayabiliriz. Bu da bariz şekilde kalkışta performans kaybıdır. Ama tahminim doğru olursa o 10nm lik tork farkını siz 1. viteste yaşayabilirsiniz. Yani 6 viteslinin de 1. vitesdeki taşıyabileceği ve kaldırabileceği yük kapasitesi 5 vitesliden iyi olabilir. Örnek 6 vitesli 1. viteste 5. vitesli kadar yüksek hızlara çıkamaz fakat daha takviyeli daha torku daha güçlü gider. Vitesli bisiklet gibi düşünebilirsiniz. Diyorum ya oran dağılımı. Ama o fark öyle ufak ve önemsiz bir farktır ki fiat da bunu farketti, özellikle ki tork açısından gayet güçlü bir motorda bunun gereksiz olduğuna karar vermişler. Yalın dille anlatmaya çalıştım umarım anlatabildim. Ben 5 vitese düşmesini bekliyordum zaten. Ki önemli olan vites değildir. 500 beygir 4 vites amerikan arabaları mevcut. Önemli olan sistemler aletler çeşitler modellerdir.
Özellikle forumda 6 vitesten memnun olmayan arkadaşların şikayetlerini eski günlerden çok iyi hatırlıyorum. Sürekli vites değiştirmek zorunda kalıyoruz 1-2-3-4 hızlıca geçiyoruz diyorlardı. Umarım anlatabildim.

Arkadaşlar linea nın 5 vitesli olma sebebi kasa çünkü kasa puntodan ağır o zamanda böle bi açıklama yapmışlardı...

mustafa
10/09/2008, 09:35

Gerçekten de aralıklar aynı 6 vitesli arabalarda. Ben 5 vitesli dizel araba da kullandım oradan biliyorum. 5. viteste 2000 devirde 88 km hızla gidiyor dizel arabalar. Bizim 6 vitesli arabalarda 5. vites 2000 devirde 88 km hızla gidiyor 6. vites 2000 devirde ise 108 km hız ile gidiyor. 5 vitesli bir araba ise 108 km hızda 2500 devirde gidiyor. Yani aralıklar aynı sedece 1 vites daha eklenmiş 6 viteslilerde

ekorkut
10/09/2008, 10:08
Dün müşteri hizmetlerini aradım ve bugün cevabı aldım. BEŞŞŞŞ vitesimiz hayırlı uğurlu olsun. Hatta ona arkaya 5 vites diye birşey de yapıştırsınlar bence. Yazıklar olsun. Dünyada ilk olacak 1.3 90 ı 5 vitesli getirip satan. Sökün abi başka fonksiyonları da sökün yaaa. Bu yapılan işin hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.
Linea konusuna neden millet itiraz etmedi? Çünkü Linea komple Türkiye' den çıkan ve ihraç edilen bir araç. MADE IN TURKEY bir araç yani. GP direk italya' dan geliyor ve sadece Türkiye' ye 5 vites gelecek inanamıyorum. Tüm samimiyetimle söylüyorum, ben bu işlerin, bu değişikliklerin mazisini bilen bir adam olsam, 2009 model 90 HP yi almazdım.

koraykey
10/09/2008, 12:11
Dün müşteri hizmetlerini aradım ve bugün cevabı aldım. BEŞŞŞŞ vitesimiz hayırlı uğurlu olsun. Hatta ona arkaya 5 vites diye birşey de yapıştırsınlar bence. Yazıklar olsun. Dünyada ilk olacak 1.3 90 ı 5 vitesli getirip satan. Sökün abi başka fonksiyonları da sökün yaaa. Bu yapılan işin hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.
Linea konusuna neden millet itiraz etmedi? Çünkü Linea komple Türkiye' den çıkan ve ihraç edilen bir araç. MADE IN TURKEY bir araç yani. GP direk italya' dan geliyor ve sadece Türkiye' ye 5 vites gelecek inanamıyorum. Tüm samimiyetimle söylüyorum, ben bu işlerin, bu değişikliklerin mazisini bilen bir adam olsam, 2009 model 90 HP yi almazdım.

Geçmiş olsun emrecim linea için yapılan açıklamayıda söyledim 5 vites çünkü kasa ağır olduğu için hatta onuda elden geçirip aracı biraz hafifletecekler ve bi kaç bişeyini değiştireceklermiş aldığım duyumlar böyle araç yaklaşık 40 kg kadar hafifletilecekmiş!!!!!!! bu da dizgi hatası değil net bir duyum!! :)

ekorkut
10/09/2008, 13:44
Bana niye geçmiş olsun Koraycım?? Burada birşeyi ortaya çıkarmaya çalışıyorduk ve sonunda öğrenmiş olduk, olay bundan ibaret. 5 vitesli olacak olmasından sen neden bu kadar mutlu oldun ben onu anlayamadım. Bu kadar şikayetçi miydin kendi 6 vitesli eski GP' ndan? Yanlış hatırlamıyorsam iade almıştı dimi Fiat senin eski arabanı? Neticesinde maalesef bundan sonra araba siparişi verecek olanlar için üzülüyürorum ben. Fiat benim babamın oğlu değil, ucuza almamış olsam da yanından geçmezdim açıkçası. Benim arabam 2008 model, ESP li, 6 ileri vitesli, 3 satır bilgisayarlı, efendim yine Fiat dengesizliklerinden muzdarip olmamış, direksiyon aydınlatmaları çalışan ve sorunsuz bir araç çok şükür. Yani 5-6 vites olayının bana dokunan bir tarafı yok. Açıkçası koç indirimi olayımı bu kadar karaktersiz bir marka yerine, kendimi biraz daha kasıp da Ford Focus TDCI alarak neden kullanmadım diye üzülüyorum.

koraykey
10/09/2008, 14:23
Bana niye geçmiş olsun Koraycım?? Burada birşeyi ortaya çıkarmaya çalışıyorduk ve sonunda öğrenmiş olduk, olay bundan ibaret. 5 vitesli olacak olmasından sen neden bu kadar mutlu oldun ben onu anlayamadım. Bu kadar şikayetçi miydin kendi 6 vitesli eski GP' ndan? Yanlış hatırlamıyorsam iade almıştı dimi Fiat senin eski arabanı? Neticesinde maalesef bundan sonra araba siparişi verecek olanlar için üzülüyürorum ben. Fiat benim babamın oğlu değil, ucuza almamış olsam da yanından geçmezdim açıkçası. Benim arabam 2008 model, ESP li, 6 ileri vitesli, 3 satır bilgisayarlı, efendim yine Fiat dengesizliklerinden muzdarip olmamış, direksiyon aydınlatmaları çalışan ve sorunsuz bir araç çok şükür. Yani 5-6 vites olayının bana dokunan bir tarafı yok. Açıkçası koç indirimi olayımı bu kadar karaktersiz bir marka yerine, kendimi biraz daha kasıp da Ford Focus TDCI alarak neden kullanmadım diye üzülüyorum.

Sen dizgi hatası olduğunu söyleyip bana sitem etmiştin büyük puntolarla yazdığım için aracın yeni umarım sorunlar çıkmaz ümidim benim aracım 2006 model 20.06.2006 da almıştım yani ilk araçlardan sen sanırım yeni aldın ben bu kronik sorunları aşmış olduklarını düşünüyorum. sadece ben 5 vites oldu dediğimde herkes tepki gösterdi yanlışdır yazım hatasıdır günlerce tartışıldı ona üzüldüm. evet araban sorunsuzdur ve umarım elinden çıkarttığın güne kadar sadece bakımlarda servise gidersin ayrıca aracımı iade ettim yerine bravo aldım ben sonuçta aynı marka dışına çıkmadım çünkü nasılsa beni muzdarip ettiklerinde kendileri çok daha fazla muzdarip edeceğimi en azından biliyorlar. 5 vites olmasından çok sevincim umarım sorunları aşmış olmalarıdır kendine iyi bak. sana ya da bir başkasına tepkim yok sadece günlerce söylediklerime inanılmayıp tartışıldı ona sitemim :)

Ayrıca koç indirimini ford demişsin hemen izah edeyim ben araba için yargıtay kararları araştırırken dava edilen arabaları istatislik olarak sölersem
1- opel
2- ford
3- japon arabaları vs diye gidiyor o yüzden için rahat olsun iyi marka ve model araba almışsın ayrıca bu sorunlar yeni serileride düzeltilmiştir!...
kolay gelsin

mustafa
10/09/2008, 14:57
Sen dizgi hatası olduğunu söyleyip bana sitem etmiştin büyük puntolarla yazdığım için aracın yeni umarım sorunlar çıkmaz ümidim benim aracım 2006 model 20.06.2006 da almıştım yani ilk araçlardan sen sanırım yeni aldın ben bu kronik sorunları aşmış olduklarını düşünüyorum. sadece ben 5 vites oldu dediğimde herkes tepki gösterdi yanlışdır yazım hatasıdır günlerce tartışıldı ona üzüldüm. evet araban sorunsuzdur ve umarım elinden çıkarttığın güne kadar sadece bakımlarda servise gidersin ayrıca aracımı iade ettim yerine bravo aldım ben sonuçta aynı marka dışına çıkmadım çünkü nasılsa beni muzdarip ettiklerinde kendileri çok daha fazla muzdarip edeceğimi en azından biliyorlar. 5 vites olmasından çok sevincim umarım sorunları aşmış olmalarıdır kendine iyi bak. sana ya da bir başkasına tepkim yok sadece günlerce söylediklerime inanılmayıp tartışıldı ona sitemim :)

üslubunuz hoş değil bence. Burada hep birlikte bir konuyu aydınlatmaya doğrusu neymiş anlamaya çalışıyoruz. Bu alınganlığın sebebi ne ?

ekorkut
10/09/2008, 15:47
Yahu yazım hatası olabilir de olmayabilir de. Bugüne kadar TOFAS da olmamış şey mi bu yazım hatası? Sitede 5 vitesli yazdığını zaten herkes biliyor ve acaba bu doğru mu diye tartışıyoruz burada. Kimsenin kimseyi yazdığından ötürü kınadığı tepki gösterdiği yok neden olsun ki. Bunu zaten oturup sen yazmıyorsun ki, herkesin açıp da baktığı TOFAS ın web sitesi yazıyor. Burada fikirlerimizi paylaşıyoruz. Neyse çok uzadı bu konu gereksiz yere. Ben olsam bu olayın üzerine gidip de 5 vitesli 90 HP almazdım ama alacak olanlara da şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

koraykey
11/09/2008, 09:58
:agri:

multijet
11/09/2008, 23:03
5,6,7 araçlar kaç vites olursa olsun önemli olan dişli oranlarıdır. Farklı nedenlerden dolayı araçların vites kutuları değiştirilebilir. Ama linea için söylenen araç ağırlaştığı için 5 oranlı dişli kutusu çok mantıklı değil çünkü ağırlık arttıkça gerek duyulan tork artar. Yüksek torkun alınabildiği devir aralıklarında aracı tutabilmek içinde dişli oranları birbirine yaklaştırılır, o zaman da son vitesdeki max. hız düşer, fazladan bir vites ilave edilir. İzmir servis sahibi bir arkadaşım 5 ileri şanzımanın son dişlisinin oranını değiştirmişti. Son süratde aracın bağırması azalsın diye...
Ben de 6 ileri aracımla çok mutluyum, fiatın bunu sadece maliyetleri kısmak adına yaptığına inanıyorum. 6 oranlı bir şanzımanın 5 oranlı bir şanzımanla mukayese edilmesi çok ilginç, 5 ileri şanzıman en iyi hali ile 6 ya yakın olabilir, asla daha iyi olamaz...

habilkader
13/09/2008, 00:33
Mrb arkadaşlar
Bende foruma yani katılıyorum 2 ay kadar önce starjet 95 HP Emotion aldım araç şu an 2000 km de ve 6 vites.

Önceki aracım Palio 75 HP di ve GP ye ilk bindiğimde hayal kırıklığına uğradım. 95 HP olmasına rağmen Paliodaki seriliği bulmıyorum.
Bunun sebebinide 6 vites olmasına bağlıyorum.
1. 2. viteste gaza bastığınızda devir fırlıyor ama araç ivme kazanmıyor ve bi anda 4-5 bin devre ulaşıyor çok seri vites değiştirmek gerekiyor.
ancak uzun yolda 6. vitesin rahatlığına diyecek yok.
Geçen gün 300 km uzun yol yaptım, klima açık ve ortalama 100 km hız ile 1/100 yakıt ortalaması 4.9 Lt oldu ki katolog değeride 4.9 lt olarak yazıyor.

Ayrıca yine rampalarda sollama yaparken araç adeta yerlerde sürünüyor.

Ziyaretçi047
29/09/2008, 13:44
Bu konuyu uzun uzun düşündüm. Dizeller için konuşuyorum. 6. vitesin 5. vitese ek olarak sunulduğu, diğer viteslerin tamamen aynı olduğu ve aynı devirde aynı hızı yapabildiği arkadaşlarımız tarafından söylendi. O zaman bakalım ve şu sonuca ulaşalım.

Eski 90 lık 6 vites. Yeni 90 lık 5 vites. Benim arabayı da 90 lık sayalım ve 5 vites. Hatta 90 ın da üstündeyim. Fakat 5. viteste son gaz yaptığımda araç 175 den sonra tıkanıyor. Çok yavaş hızlanıyor. Neden. Çünkü devir o sırada 4000 civarında oluyor. Ne demek bu. Verimli devirler, max tork devri geride kalmış demek oluyor. O esnada ben 6 ya takabilsem. 2000 3000 devirleri öyle güzel geçeceğim ki bence rahatlıkla 200 ü devirebileceğim.
Eğer dişli oranlarıyla oynanmadan, yeni 90 lıklara eski 5 vites şanzumanı konduysa eski 6 lık 90 lıkların uzun yolda yeni 5 lik 90 lıkları çok rahat sollayacaklarını iddia ediyorum.
Elimizdeki motor dizelse ve hatta multijetse, teknik tablolara bakarak söyleyebilirim ki, yüksek hızlarda düşük devirde olan kazanır. Teşekkürler.

ms777
29/09/2008, 17:32
Aslında vites sayısının fazla olması demek, hasasiyetin arttığı anlamına gelir yani viteslerin verimli hız aralıkları düşeceği için daha düşük devirlerde araç kullanılacak ve daha az yakıt tüketimi elde edecek. Aracın son hızını etkileyecek bir faktör değil, neden mi?
Araç hızlandıkca motorun ürettiği gücün bir çoğu hava direncini yenmekte kullanılır, aracd 190-200 km/h hızla giderken üretilen gücün %80-%90' lık kısmı hava direncini yenmek için kullanılır. Bu durumda aracınızın motor gücü ve aerodinmak yapısına bağlı olarak ulaşabileceği limit bir hız var anlamına geliyor vites sayısının doğrudan buna bir etkisi bulunmadığı fikrindeyim.

Ziyaretçi047
29/09/2008, 19:44
Söylediklerin doğru fakat emin ol 4000 devirde multijet hızlanamazken 3000 devirde multijet bir çok şeye daha rahat karşı koyar. Konuyla ilgili başka bir başlık açıp başka bir soru yönelteceğim.

ekorkut
02/10/2008, 23:27
Emin olun 90 HP 6 vitesli GP, 5 inci vites 4100 de tükenip 6 ya atınca hızlanacak bir 10-15 km/saat hızı daha kalıyor. Düz yol için diyorum bunu.

Ziyaretçi047
02/10/2008, 23:28
Adamım 3600 de tükendiğini görmüşsün aracın. Biraz daha sabrederek 4000 e çekersin belki işte o zaman 205 210 ları görebilirsin. :)

ekorkut
02/10/2008, 23:32
Gitmiyor ki araba Cihan. Bunun sabırla alakası yok malesef. 90 HP lik motor, o süratte karşısına çıkan sürtünme direncini ancak 190 a kadar yenebiliyor olay bu. Olsaydı bir chip tuningimiz vesaire, o zaman biraz daha yürürdü. Ama olay sabır işi değil, güç işi. Bir saatte bassan yine 190.

Ziyaretçi047
04/01/2009, 01:40
Valla ben 6 ya atsam 205 210 göreceğime inanıyorum. Benim araba malum. O yüzden 6. vites sistemini er ya da geç gireceğim bu araca sanırım. Ayrıca birisi yeni 90 lık 5 vites gp lerin şanzıman oranlarını bulursa iyi olur yorum yaparız.

murat53
18/08/2009, 23:52
benim puntom 6 vites avantajı yüksek hızda motor bağırmıyor yakıt tasarrufu sağlıyor vites geçişleri çok rahat araba durmadan 1 vitese takabiliyosun bu 5 viteslerde mümkün olmuyor kullandım .gp nin en sevdiğim özelliği 6 vites oluşu city fonksiyonlu direksiyonudur.eğer ki fiat şanzımanı 5 vitese çeviriyorsa bence maliyet açısındandır. 6 vitesli bir şanzımanla 5 vitesli şanzıman arasında bence uçurumkadar fark vardır bu benim fikrim.

cuhadar
19/08/2009, 18:41
benim puntomda 6 vites yüksek hızda gürültüsüz ve çok randımanlı yol alıyor iyiki 2008 de almışım şimdi olsaydı tercih etmezdim bu da benim görüşüm

byjeoloji
13/09/2009, 17:50
6 vites emo kullananlar söyleyebilirlermi acaba araba çokmu hantal kalıyo gitmiyomu yani basınca

ABNEW
13/09/2009, 17:58
6 vites emo kullananlar söyleyebilirlermi acaba araba çokmu hantal kalıyo gitmiyomu yani basınca

Deviri 1750d/d nın üstünde tuttuktan sonra araç rahatça ilerlemekte 6. vites dahil.Sadece alt devirlerde turbodan kaynaklanan devirlenme güçlüğü bulunmakta.Bu da zaten hacme bağlı azalsa da tüm turbo dizel makinelerde mevcut...