PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yol tutuşu

berkan
13/02/2007, 00:12
Slm.
1.4 77 hp. active kullanıcısıyım . virajlarda dönerken arka lastikler çok kayıyor. 150 li hızlar kontrol çabuk kayboluyor gibi . bir viraja 100 le girince arka hemen kayıyor .daha iyi yol tutuşu için sizce ne yapmalıyım ?

Auto engineeR
13/02/2007, 00:16
100le girdiğin, wiraja göre deişir tabii..bn çok memnunum açıkçası yol tutuştan. sınıfına göre gayet ii. ama artırmak için daha büyük jantlar daha ince yanak lastik, yay,amortisör, kule gergisi düşünülebilir

jeoenis
13/02/2007, 00:19
bende de aynı sorun var.

ABNEW
13/02/2007, 00:27
Tabi hıza, viraja, lastiğe vb birçok değişkene bağlı olarak değişir aracın yol tutuşu ama sınıfı içinde gayet başarılı bence...

KeOpS
13/02/2007, 00:35
Bendede Ayni Sorun Oluyo Cok Hizada Gerek Yok Normal Hizdayken Virajda Kayiyo Bide Kucukte Olsa Yolda Bi Tumsek Yada Cukur Oldumuu Hooopp Hemen Kayiyoo Alettt..

Auto engineeR
13/02/2007, 00:51
Bendede Ayni Sorun Oluyo Cok Hizada Gerek Yok Normal Hizdayken Virajda Kayiyo Bide Kucukte Olsa Yolda Bi Tumsek Yada Cukur Oldumuu Hooopp Hemen Kayiyoo Alettt..
sınıfı içinde iddialı bir yol tutuşu war.
ben bunu her an hissediorum. ya sizin araçlarınızda problem war ya da beklentileriniz çok daha farklı. arabama binen herkes öwüyor yol tutuşunu..

ABNEW
13/02/2007, 01:09
Belki de sert süspansiyonun hissettirdiği bir miktar konfor eksikliğinden kaynaklanıyordur:)

B sınıfı içinde yineliyorum başarılı bir yol tutuşu var.Tabiki ideal değil.Bunun için 2-3 sınıf yükseltmek lazım GP leri...

brvhgt
13/02/2007, 11:10
beyler farkındamısınız yol tutuş problemi active versiyonlarda oluyor bence bunun sebebi lastiklerin küçük çaplı olmasından benimkiler 195 ok gibi maşallah sert makasta bile kaymıyor bizim doblonun standart lastikleri 175 di sanki havalancak gibi gidiyordu 185 e geçtik çok farketti bence tek sebep lastik

Linos
13/02/2007, 11:19
Yol tutuşundan hiç bir şikayetim yok, gayet iyi! Ancak virajlarda çok yatıyor araç! Bu durum da biraz tedirgin ediyor kullanırken...:tabe:

BGRAYS
13/02/2007, 11:47
beyler farkındamısınız yol tutuş problemi active versiyonlarda oluyor bence bunun sebebi lastiklerin küçük çaplı olmasından benimkiler 195 ok gibi maşallah sert makasta bile kaymıyor bizim doblonun standart lastikleri 175 di sanki havalancak gibi gidiyordu 185 e geçtik çok farketti bence tek sebep lastik

beni lastıgın genislemesi bu kadar fazla farkeder mı ya bana da arkadan atıyo gıbı geldı bıde yol tutus bakımından yay da cok etkılı oluyo

brvhgt
13/02/2007, 11:55
doblo için söyleyim lastikçi dediğinde banada saçma gelmişti takınca gördük ve denedik acayip farketti 1cm çok şey değiştiriyor

BGRAYS
13/02/2007, 11:58
16" almayı dusunuyorum lastıklerı de 175ten 195 cıkarcam o zmn bıraz daha rahat gırerım vırajlara ins.

SANtO
13/02/2007, 12:08
bendede active var. bridgestone b250 var lastik olarak.bu güne kadar gördüğüm en dandik lastik. lastikler haricinde yol tutuşa diyecek lafım yok. bir önceki arabamın clio symbol olduğunu düşününce bence harika.

otoritec
13/02/2007, 12:16
maşallah 160-170-180-190-200 kuğu gibi nazar değmesin...

continental lastik teşekkürler 8O

ORACLE
13/02/2007, 13:20
Bende en son ayın 27 sindeki 400 km lik yolculuğumda araçta annem ve babam vardı. Babam kendi arabasının hız limit uyarısını 120 ye ayarlamış.onda da palio multijet var. Ben hız limiti uyarısını kullanmıyorum zaten. Normalde babam hızı hemen farkeder. Araçla 185 e kadar çıktım baktım babamda hiç ses soluk yok :D gayet rahat bir şekilde oturuyor koltukta. Yani gerçekten araç hem yol tutuş hemde yüksek hızlardaki konforu ile oldukça iyi bence sınıfına göre.

ABNEW
13/02/2007, 13:32
Yol tutuşundan hiç bir şikayetim yok, gayet iyi! Ancak virajlarda çok yatıyor araç! Bu durum da biraz tedirgin ediyor kullanırken...:tabe:

Çok fazla yatmıyor bence.En azından Clio3 ve Corsadan daha az yatıyor virajlarda:)

Korhan
13/02/2007, 13:37
maşallah 160-170-180-190-200 kuğu gibi nazar değmesin...

continental lastik teşekkürler 8O

Benimki de 185/65 Continental. Hiç kayma olayı falan yaşamadım. O kadar da zorladım kaymıyo. :destere:

ABNEW
13/02/2007, 13:58
Benimki de 185/65 Continental. Hiç kayma olayı falan yaşamadım. O kadar da zorladım kaymıyo. :destere:

Daha fazla zorlamayın kayıyor, ben şahidim:ssss:

Auto engineeR
13/02/2007, 17:16
zorlayınca önden kayıyor, daha da zorlarsan arkadan kayıyor. ama kontrollü kesinlikle

jeoenis
13/02/2007, 18:43
arkadaşlar bu sorun sadece active modellerinde var. Nedeni malesef active modellerinde ESP midir adını tam hatırlamıyorum yol tutuşunu arttıran sistem yok diğerlerinde standart olarak var. dediğim gibi bendede aynı sorun var. rüzgarlık falan taktırsam işe yararmı diye düşündüm ablam veto etti. Bari lastik olayı için babamı zorlayım.

otoritec
13/02/2007, 18:47
standart diil

jeoenis
13/02/2007, 18:54
aldığım yerde koskoca reklam vardı standart diye sorduğumda ise bana active için değil üst mdeller için standart demişlerdi. belki yeni modellerde standartdır.

otoritec
13/02/2007, 19:00
benim gp temmuz 06 çıkışlı ve o tarihte güvenlik paketindeydi bilgim bu kardiş...

microab
13/02/2007, 19:01
İlk çıkan Dynamic ve Emotion larda da yok ESP.
Bende kayma problemi yaşamadım çok şükür...

otoritec
13/02/2007, 19:06
microab abi ilk çıkışlı derken ikinci partileri ne zaman çıktı? yani şuandakilerde standart mı? benim gp temmuz 06 çıkışlı... bide bu arada sölim abi seni bulmuşken dh ya bakıyorumda üye listesi ama ne adımız geçiyo ne sanımız lütfen yani ;=)))

Fangio
13/02/2007, 19:32
Arkadaşlar sorununu belirten modeller "Active" yani güvenlik donanımı olmayan araçlar diğer yorum yazan arkadaşların hepsinin donanımları "dynamic ve emotion" yani güvenlik paketli araçlar.yol tutuş için lastik jant kombinasyonu çok önemli tabiki yay amortisör kule gergisi modifikasyonları ile yol tutuşu artırmak mümkün.Ertan kardeşimin dediği gibi 1 cm lik fark bile lastik ebatlarında fark yaratabilir.daha önceden açılmış olan konularda güvenlik donanımında bulunan özelliklerin ayrıntılı açıklamaları verilmişti okumanızı tavsiye ederim tekrardan.
Active donanıma sahip arkadaşlar bu saatten sonra güvenlik donanımı taktıramayacaklarına göre yukarıda yazılan modifikayonları araçlarına uygulayarak yol tutuşlarında düzeltme sağlayabilirler ama size tavsiye trafikte dikkatli gidip virajlara sakin girmenizdir.çünkü araçlarımızın standart halleri bu tip atraktif hareketlere pek müsait deil.ufak zorlamalarada güvenlik sistemleri devreye giriyor bu sürücüye yardımcı oluyor.Esp bu tür kaymalar işe gerçekten yarıyor.Bu sebepten işinizi şansa bırakmayın derim...

berkan
13/02/2007, 23:58
ewt active lerde oluyor genellikle bu sorun anladığım kadarıyla . Ben jant taktırmaya gitmiştim ordaki adamda standart lastiklerin çok kötü olduğunu söylemişti ilk onu değiştirmekle yol tutuşunu arttırmaya başlıya bilinir .

the_Algn
14/02/2007, 00:13
arkadaşlar bu sorun sadece active modellerinde var. Nedeni malesef active modellerinde ESP midir adını tam hatırlamıyorum yol tutuşunu arttıran sistem yok diğerlerinde standart olarak var. dediğim gibi bendede aynı sorun var. rüzgarlık falan taktırsam işe yararmı diye düşündüm ablam veto etti. Bari lastik olayı için babamı zorlayım.

ESP yol tutuşu artıran bir sistem değildir...

the_Algn
14/02/2007, 00:22
Slm.
1.4 77 hp. active kullanıcısıyım . virajlarda dönerken arka lastikler çok kayıyor. 150 li hızlar kontrol çabuk kayboluyor gibi . bir viraja 100 le girince arka hemen kayıyor .daha iyi yol tutuşu için sizce ne yapmalıyım ?

verdiğin değerler o kaday yüksek ki...150li hız...aracııınnın son hızı 165 zati limit olarka çok zorlamışşsın...100 ile viraj demişşsin ama değişken bir kavram.nasıl bir viraj..Yol tutuş olarak bende aracı merak ettim yağmurlu yolda ESP sistemlerinin videolarının olduğu (Bosh sitesinde) şekilde ani şerit değişimi yaptım 60-70-80km hızlarda denedim araç hiç kaymadıı ...90la denemeyi de lüzüm görmedim (hoş miğdem bulandığından denemedim)... buda gösteriyor ki araç üretim mantığına uygun kullanıldığında gayet ii bir yol tutuşa sahip

Linos
14/02/2007, 00:28

+111111 :ok:

Auto engineeR
14/02/2007, 02:04
verdiğin değerler o kaday yüksek ki...150li hız...aracııınnın son hızı 165 zati limit olarka çok zorlamışşsın...100 ile viraj demişşsin ama değişken bir kavram.nasıl bir viraj..Yol tutuş olarak bende aracı merak ettim yağmurlu yolda ESP sistemlerinin videolarının olduğu (Bosh sitesinde) şekilde ani şerit değişimi yaptım 60-70-80km hızlarda denedim araç hiç kaymadıı ...90la denemeyi de lüzüm görmedim (hoş miğdem bulandığından denemedim)... buda gösteriyor ki araç üretim mantığına uygun kullanıldığında gayet ii bir yol tutuşa sahip
son hız önemli değil ki.. ben çift yolların neredeyse hepsinde dip gaz gidebiliorum. yani 160larda falan yol tutuşu gayet ii.

Ziyaretçi047
14/02/2007, 02:28
Lastiklerin kötü olduğu yalan. Bridgestone. var mı daha ötesi...

the_Algn
14/02/2007, 11:58
son hız önemli değil ki.. ben çift yolların neredeyse hepsinde dip gaz gidebiliorum. yani 160larda falan yol tutuşu gayet ii.

normal kullanımda ok..arkdş viraj demiş ona istinaden dedim...virajdan kaastım otoyol virajları değil onar belli açılarda yapılıyor risk fazla yoktur ama şehirler arsı yoldaki virajlarda dip gazla giremezzsin sanırım...

ABNEW
14/02/2007, 15:25

Yoldan çıkarsan görürsün nasıl arttırdığını:D

the_Algn
14/02/2007, 21:00
Yoldan çıkarsan görürsün nasıl arttırdığını:D

dediğim şeyle ne alakası var senin yazdığının..ben yol tutuşu artırmaz diyorum...Sistem Araç yoldan çıkmaya başladığı anda müdahele eder ve dengeyi sağlar

ABNEW
14/02/2007, 21:12
dediğim şeyle ne alakası var senin yazdığının..ben yol tutuşu artırmaz diyorum...Sistem Araç yoldan çıkmaya başladığı anda müdahele eder ve dengeyi sağlar

Engin bilgin için teşekkürler, ben espri yapmıştım sadece

the_Algn
14/02/2007, 21:14
Engin bilgin için teşekkürler, ben espri yapmıştım sadece

eyvallah abi..engin bilgim olamaz arabam active ESP yok

ABNEW
14/02/2007, 21:29
eyvallah abi..engin bilgim olamaz arabam active ESP yok

Mesajlara ve mesajlarda kullanılan sembollere lütfen dikkat edelim.

Auto engineeR
15/02/2007, 04:24
normal kullanımda ok..arkdş viraj demiş ona istinaden dedim...virajdan kaastım otoyol virajları değil onar belli açılarda yapılıyor risk fazla yoktur ama şehirler arsı yoldaki virajlarda dip gazla giremezzsin sanırım...
senin dediğini anladım, ama mesela şöyle diyim sana : ankaradan aksaraya kadar şehir merkezlerinin içi hariç ayağımı gazdan çekmem gerektiği bir wiraj hatırlamıorum.

ABNEW
15/02/2007, 13:24
senin dediğini anladım, ama mesela şöyle diyim sana : ankaradan aksaraya kadar şehir merkezlerinin içi hariç ayağımı gazdan çekmem gerektiği bir wiraj hatırlamıorum.

Herkes yatıyor sen aktif oluyorsun, öğrencilik işte:D

SteinGP
15/02/2007, 14:12
Lastiklerin kötü olduğu yalan. Bridgestone. var mı daha ötesi...

pirelli p6:icon_smile_wink:

grande
15/02/2007, 14:26
Abi,
Bence bizim araçlar virajlarda çok başarılı.
ben fabrikanın taktığı lastiklerle kullanıyorum.
hiçbir ne önden ne arkadan nede gövdeden kayma yaşıyorum.
Benim evimin yolu yaklaşık 15 km.lik orman yolu ralli etabı adeta.
Tabi yola
doğru sürat
doğru vites
doğru açılarda girip çıkmanız
Çok önemli...

Volkan IŞIK'ın ralli eğitimini tavsiye ederim.

Hele bende Corsa 1.3 cdti da var.
Onunla punto gibi virajlara girmeyi cesaret edemiyorum.
Önden felaket kayma yapıyor.
Birkaç kez spin attığım oldu.

Punto'nun amortisörlerinin sert olması asfaltta çok iyi bir yol tutuşu sağlıyor.

CAGLARKA
15/02/2007, 14:37
girilen viraja ve hıza göre değişir yol tutuş ben memnunum yol tutuşundan.
ama örneğin 80 km ile girilecek viraja 120 ile girince yol tutuşu kötü gibi gelebilir tabiki :) 150 kmli hızlardan bahsedilmiş o hızlarda bu sınıfta bi araçta kontrolün orta veya üst sınıfta bir araçtaki gibi olmasını bekleyemeyiz arkadaşlar. fabrika çıkışı lastikler diğer bütün otomobil markalarında olduğu gibi kaliteli değil bunu belirtmeden geçmeyeyim

ABNEW
15/02/2007, 15:15
Abi,
Bence bizim araçlar virajlarda çok başarılı.
ben fabrikanın taktığı lastiklerle kullanıyorum.
hiçbir ne önden ne arkadan nede gövdeden kayma yaşıyorum.

Hele bende Corsa 1.3 cdti da var.
Onunla punto gibi virajlara girmeyi cesaret edemiyorum.
Önden felaket kayma yapıyor.
Birkaç kez spin attığım oldu.

Punto'nun amortisörlerinin sert olması asfaltta çok iyi bir yol tutuşu sağlıyor.

Ben de Corsanın virajlarda yattığını ve nispeten yumuşak süspansiyonlara sahip olduğunu savunmuşumdur ama insanımız sadece marka olarak olaya yaklaştığı için objektif olarak karşılaştırma yapılamamakta...

grande41
15/02/2007, 17:09
Beklentiye göre değişir bence bu kayma olayı. Kimse üst sınıf özellikleri beklemesin. Bu yol tutuş bu sınıfta başka bir arabada yok. (Yeni Opel Corsa hariç ki oda zaten GrandePuntonun ikizi)

Ben çok memnunum yol tutuştan. Diğer aracım Fiat Sienaya göre kat be kat mükemmel

the_Algn
15/02/2007, 17:18
Beklentiye göre değişir bence bu kayma olayı. Kimse üst sınıf özellikleri beklemesin. Bu yol tutuş bu sınıfta başka bir arabada yok. (Yeni Opel Corsa hariç ki oda zaten GrandePuntonun ikizi)

Ben çok memnunum yol tutuştan. Diğer aracım Fiat Sienaya göre kat be kat mükemmel

şu noktada haklsın ii yol tutuşş ama sınıfında refereans olamazz..Ford Fiesta var...

ABNEW
15/02/2007, 18:00

Emin olabilirsin Yeni Corsa virajlarda bizimkinden daha çok yatıyor:) Fiesta da maalesef sınıfının yol tutuştaki referans arabası

Korhan
15/02/2007, 18:24
Bir testte okudum.Otohaberdi galiba. Test pilotu '' biz bu sınıfta en iyi Fiestayı bilirdik ama GP Fiestayı aratmadı '' diye yazmış yol tutuş hakkında. Fiestanın platformu 5 yıl önce geliştirilmiş ama GP-Corsa platformu yepyeni. GP'ye de Fiestadaki kadar sert süspansiyon konsa belki referans o olacak.

SteinGP
15/02/2007, 18:40
bi arkadaşımda 2005 model ford fiesta var..ve kullanım özellikleri çok kötü sanki yerli bi araç gibi debriyaj sertliği sürüş pozisyonu filan hiç tutmadım o aracı..yol tutuşu deneme fırsatım olmadı ama gp nin sürüş pozisyonu ve tok gidişi fiestadan çok daha iyi bundan eminim :)

the_Algn
15/02/2007, 18:43
bi arkadaşımda 2005 model ford fiesta var..ve kullanım özellikleri çok kötü sanki yerli bi araç gibi debriyaj sertliği sürüş pozisyonu filan hiç tutmadım o aracı..yol tutuşu deneme fırsatım olmadı ama gp nin sürüş pozisyonu ve tok gidişi fiestadan çok daha iyi bundan eminim :)

aynen katılıyorum Konfor , izolasyon, tasarım , direksiyon yumşaklığıı gp çok çok iyidir ...Ama işte konu süspansiyon sistemleri oldumu ford yatırımdan kaçmıyor..Focus , Fiesta çok ii yol tutyor...Yeri değil ama Fiestada yenilenmiş yakında çıkar piyasaya süspansiyon sistemini merak ediyorum...

ABNEW
15/02/2007, 19:08
aynen katılıyorum Konfor , izolasyon, tasarım , direksiyon yumşaklığıı gp çok çok iyidir ...Ama işte konu süspansiyon sistemleri oldumu ford yatırımdan kaçmıyor..Focus , Fiesta çok ii yol tutyor...Yeri değil ama Fiestada yenilenmiş yakında çıkar piyasaya süspansiyon sistemini merak ediyorum...

Yeni Focusunkini kullanırlar:)

Ziyaretçi047
15/02/2007, 20:57
Araç önce önden sonra arkadan kayma eğilimi gösteriyor. Ama arkadaşım 100 le girebilmen bile gayet güzel. aracın tipine markasına ve arka süspansiyon yüksekliğine bakacak olursak zaten çok süper şeyler beklemek çok doğru değil. ama kaymayı etkileyen en önemli faktör sürücü ve lastiklerdir bilirsin. yol durumu da önemli tabi. aracı fazla zorlamayın ama zorladığınızda da sizi yarı yolda bırakmayacağına eminim. tabi her zorlamanızda lastikler biraz daha yanıyor farkındasınızdır..

kara yılan
20/02/2007, 01:46
actıve var bende vırajlara sert girmiyorum sorun yok onun için

pdr42
20/02/2007, 08:14
arabayla kaza yapınca yerine kasko fiesta 2006 vermişti araba kazık gibi geldi ama yol tutusu grande dein iyiydi

ufuk
21/02/2007, 20:49
bencede aracın yola tutunuşu çokta kötü deyil ama devamlı bir çizgidede gidemiyorsunuz bence araç yan rüzgarlardan çok etkileniyo birde kesinlikle city açıkken kesinlikle yüksek hızlara çıkmayın

Auto engineeR
21/02/2007, 21:12
bencede aracın yola tutunuşu çokta kötü deyil ama devamlı bir çizgidede gidemiyorsunuz bence araç yan rüzgarlardan çok etkileniyo birde kesinlikle city açıkken kesinlikle yüksek hızlara çıkmayın

city fonkisonu 20 km den sonra tamamiyle dewreden çıkıyor. açık olmuş ya da olmamış farketmez yüksek hızda

the_Algn
21/02/2007, 21:22

evet yüksek hızlarda city fonksiyonu çalışmıyor kii

ABNEW
22/02/2007, 16:52
Auto engineer+alialgan+ben:)
Eğer yüksek hızlarda hala açıksa (Direksiyon yumuşaksa, citiy ışığı hep yanar) teknik bir problem var demektir...

ORACLE
22/02/2007, 16:54
Benim hep açık duruyor city fonksiyonu. Bu halde 180 bastım hiç bir çizgide durma zorluğu yaşamadım??

Ziyaretçi047
22/02/2007, 17:29
City nin kapandığını hissetmiyor musunuz ya ayıp size. Direksiyonu kırık bir şekilde arabayı kaldırın ve yavaştan toplamaya başlayın. CITY açıkken nasıl sertleştiğini göreceksiniz. Hatta bana sorarsanız iyi olmamış. Çok erken sertleşiyor. Eski punto daha geç sertleşiyordu. Hatta onda kapanmıyordu sanki. Hızdan ötürü lastiklerin üzerine binen güç sertlik yaratıyordu. Ama bunda direk sertleşiyor ve hissetmek çok basit. Aracın yol tutuşunda hiçbir problem yok. Fiat ın üretmiş olduğu yola en çok tutunan araç bence. O kadar zorladım. Sınırları gayet uzakta. Bu da işimi hayli görüyor. Hangi durumda spin atmayacağımı bilmek güzel. bi de arabanın direksiyonunda evet kronik sorunlar var. aracınızın gezme sorunu varsa servise gidin ve baktırın. her şey düzgün olunca direksiyon güzel oluyor. ama bir mercedes gibi taş gibi de olmuyor tabi... iyi kullanımlar.

ABNEW
22/02/2007, 17:36
City nin kapandığını hissetmiyor musunuz ya ayıp size. Direksiyonu kırık bir şekilde arabayı kaldırın ve yavaştan toplamaya başlayın. CITY açıkken nasıl sertleştiğini göreceksiniz. Hatta bana sorarsanız iyi olmamış. Çok erken sertleşiyor. Eski punto daha geç sertleşiyordu. Hatta onda kapanmıyordu sanki. Hızdan ötürü lastiklerin üzerine binen güç sertlik yaratıyordu. Ama bunda direk sertleşiyor ve hissetmek çok basit. Aracın yol tutuşunda hiçbir problem yok. Fiat ın üretmiş olduğu yola en çok tutunan araç bence. O kadar zorladım. Sınırları gayet uzakta. Bu da işimi hayli görüyor. Hangi durumda spin atmayacağımı bilmek güzel. bi de arabanın direksiyonunda evet kronik sorunlar var. aracınızın gezme sorunu varsa servise gidin ve baktırın. her şey düzgün olunca direksiyon güzel oluyor. ama bir mercedes gibi taş gibi de olmuyor tabi... iyi kullanımlar.
Eski Punto da 80km/s den sonra sertleşiyordu:)

the_Algn
22/02/2007, 17:47
Auto engineer+alialgan+ben:)
Eğer yüksek hızlarda hala açıksa (Direksiyon yumuşaksa, citiy ışığı hep yanar) teknik bir problem var demektir...

doğru tabi hız artttıkça sertleşmesi gerek de yüksek hıza çıkacağım diye city tuşunu kapatmaya gerek yok zati otomatik olarak devreden çıkıyor...

ABNEW
22/02/2007, 17:59
doğru tabi hız artttıkça sertleşmesi gerek de yüksek hıza çıkacağım diye city tuşunu kapatmaya gerek yok zati otomatik olarak devreden çıkıyor...

Biliyorum da belki teknik bir problem vardır arkadaşın arabasında yani direksiyon hep yumuşak ise bir sorun var anlamında yazmıştım

the_Algn
22/02/2007, 18:03
Biliyorum da belki teknik bir problem vardır arkadaşın arabasında yani direksiyon hep yumuşak ise bir sorun var anlamında yazmıştım

haklsın abii...servise göstersin...yoksa sorunlu halini düşünemiyorum düşünsene 160 la giderken city yumşaklığını ..sonuç takla...

ABNEW
22/02/2007, 19:53
haklsın abii...servise göstersin...yoksa sorunlu halini düşünemiyorum düşünsene 160 la giderken city yumşaklığını ..sonuç takla...

Çok tehlikeli tabi...

ufuk
22/02/2007, 22:06
city fonkisonu 20 km den sonra tamamiyle dewreden çıkıyor. açık olmuş ya da olmamış farketmez yüksek hızda

doğru diyosunuz ama herhangibi bir arıza dışında geçen hafta sonu sakaryaya gittim yolda giderken göstergeler arıza yaptı km göstergesi 20 km renin altına düşüp tekrardan normale döndü 20km altına düştüğüzaman city kendiliğinden devreye giriyo fazla uzun surmedi gerçi birkaç kez aynı şeyi yapınca city kapattım buarada normaldede 150km le gidiyodum zaten bir sonraki gün araba arıza yaptı çekiçiyle servise götürdüler

ufuk
22/02/2007, 22:14
belli olmaz yinede yuksek hızlarda aracın city foksiyonu kapatın.benim başıma geldi sizde yaşamayın arıza city foksiyonundan kaynaklanmadı zaten genel bir arıza veya hız göstergesinin aniden 20 km altına düşmesi direk city foksiyonunu çalıştırıyor buda yuksek hızlarda tehlikeli oluyor

the_Algn
22/02/2007, 22:34
doğru diyosunuz ama herhangibi bir arıza dışında geçen hafta sonu sakaryaya gittim yolda giderken göstergeler arıza yaptı km göstergesi 20 km renin altına düşüp tekrardan normale döndü 20km altına düştüğüzaman city kendiliğinden devreye giriyo fazla uzun surmedi gerçi birkaç kez aynı şeyi yapınca city kapattım buarada normaldede 150km le gidiyodum zaten bir sonraki gün araba arıza yaptı çekiçiyle servise götürdüler

ufuk kardeş..sorunun ne oldu tam analayamadım cityle olan sorun nedir.

ufuk
23/02/2007, 20:37
ufuk kardeş..sorunun ne oldu tam analayamadım cityle olan sorun nedir.

city ile ilgili bir problem yok hattağa park ederken ve yoğun trafikte çok kolaylık sağlıyo benim demek istediğim yuksek hızlarda güvenli deyil arabayı alalı 1 ay oldu biraz gezmek ve uzun yol yapmak için sakaryaya gitmeye karar verdim yolda giderken araba arıza yaptı arızadan kaynaklanan gösterge panelinde sapmalar olu yuz altmışla giderken aniden km göstergesinin 0 göstermesi city devreye soktu direksiyon aşırı derecede hafif leşti hemen city devreden çıkartım aracı ertesi günü (sakaryada) çalıştıramadım hemen fiat acil servisi aradım gelen arkadaşlar hemen bilgisayara bağladılar ama sisteme ulaşamadılar araçı çalıştıramadılar ve çekiçiyle servise götüreceklerini soylediler aracı çekiçi yardımıyla servise götürdüler araç marş bile basmıyordu ilk önce marş motorundan şüpelendiler marş motorundada sorun olmadığını görünce usta akuden çıkıp beyine giden kaplonun yerine tam bağlanmadığını ve bu yuzden beyne dusuk amperde elektirik gitmesinden kaynaklanan bir arıza olduğunu bununda butun sistemi etkilediğini soyledi bende boyle bir arızada sizde zordurumda kalmayın diye soyluyorum yuksek hızlarda city i kapatın.

the_Algn
23/02/2007, 21:20
.
ok.kardeş geçmiş olsun.

Ziyaretçi047
23/02/2007, 22:23
aslında bir mantığa göre hızlı giderken city devreye girse bile basınçtan ötürü biraz daha sert olacaktır ama o sertlik city yumuşaklığını pek değiştirmeyecek sanmıyorum. demek ki evet çok tehlikeli sonuç takla.

QUES
25/02/2007, 03:23
benimki dynamic model ve esp yok. ama virajlarda gidişinden memnunum. geçenlerde bi bmw ile kapıştım. ya sürücü dandikti ya da benim GP virajlarda çok iyi. benim 130 la girdiğim viraja adam fren yaparak girdi. ve ben solladım. hemde virajda. ama tedirgin etmiyor değil. üstelik benimki tepeden tırnaga standart GP. 1.4 dynamic. bundan önceki arabam astra idi. bilirsiniz astranın süspansiyonunu lotus mühendisleri hazırlamış. lotusta dünyada bir numaradır yol tutuşta. bu araba onu aratmıyor diyebilirim. ama son sürat iyi değil. 180 i geçemedim daha.

QUES
25/02/2007, 03:31
bu arada ben city i hic kullanmıyorum. cunku bana gıre arabalarda bu kadar elektronige hic gerek yok. esp filan gereksiz. ABS ye bi sey demiyorum. cunku o direk etki ediyor guvenlige. zaten GP nun dirksiyonu gayet hafif. yuksek hızlarda ise ben aracataki hic bir elektronige guvenmem. mercedes veya bmw degilse sizde guvenmeyin ( bence )

the_Algn
25/02/2007, 11:34
bu arada ben city i hic kullanmıyorum. cunku bana gıre arabalarda bu kadar elektronige hic gerek yok. esp filan gereksiz. ABS ye bi sey demiyorum. cunku o direk etki ediyor guvenlige. zaten GP nun dirksiyonu gayet hafif. yuksek hızlarda ise ben aracataki hic bir elektronige guvenmem. mercedes veya bmw degilse sizde guvenmeyin ( bence )

Bence tamamen gerekli ve her araçta ABS gibi standar olması gerekn bir sistemdir ESP.
https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?t=712
videolar var dün gece yenilerini de ekledim bir bak istersen. Direk etkiden bahsetmişsin ESP de zati direk etki eder sürücü istesede istemesede...Mercedes ve BMw elektronik sistemleri 80li yıllardan beri kullanıyor ve bu elekronik sistemleri en çok barındıran markalardır.

pdr42
25/02/2007, 11:56
esp 100 de yuz gerekli arkadaslar oyle sey olurmu bu arada ufuk sana tavsiyem git servise goster
bende aracımı ilk aldıgımda direksiyonu cok agırlasmıstı ne oldugunu anlamadım. sonra duzeldi fakat 4 5 ay sonra direksiyonu kilitledi ve kaza yaptım.. sakın ha sakın bu arabanın direksiyonu bir bozulursa gum..

ABNEW
25/02/2007, 17:12
Esp, Abs gibi donanımlar 20000YTL lik araçlarda da aynı 50000YTL lik araçlarda da.Tabi versiyonları eski ya da yeni olabilir...

ufuk
25/02/2007, 18:50
:s20:
esp 100 de yuz gerekli arkadaslar oyle sey olurmu bu arada ufuk sana tavsiyem git servise goster
bende aracımı ilk aldıgımda direksiyonu cok agırlasmıstı ne oldugunu anlamadım. sonra duzeldi fakat 4 5 ay sonra direksiyonu kilitledi ve kaza yaptım.. sakın ha sakın bu arabanın direksiyonu bir bozulursa gum..

zaten arabada bi arıza vardı arıza ışığı yanıyordu bir kaçkez servise götürdüm ama onlar bakarken ne arıza ışığı nede bilgisayarda birşey göründü arızayı devamlı yapmadığı için problemi bulamıyorlardı hattağa sakaryaya gitmeden önce kapının önünde üstelik servisten yeni aldığım arabayı bir türlü çalıştıramadım :ranting2: hemen yol yardımı aradım geldiler ama ne iştir anlamadım adam marşa basarmasmaz çalıştı :s20: arabaya baktılar bi problem yok hemen gitdiler bende yola çıktım sakaryadada aynı sebebten arabayı çalıştıramadım allahtan bu sefer gelen arkadaşlardada çalışmadıda servise giden araçta arızayı buldular şimdi bir problem yok canavar gibi maşallah nazardeymesin.

Linos
26/02/2007, 01:01
@alialgan
Yeni videoları izledim! Güzel paylaşım, eline sağlık ;)

the_Algn
26/02/2007, 20:04
@alialgan
Yeni videoları izledim! Güzel paylaşım, eline sağlık ;)

teşekkürler abi

yamtar00
13/03/2007, 16:19
Araçlarda Kaymanın Kontrolü

Araçlarda kayma lastiklerin yeri tutmamasından dolayı meydana gelir.

Kaymanın önlenebilmesi çeşitli faktörlere bağlıdır:
Aracın önden veya arkadan çekişli olması; kaymaya neden olan yol yüzeyinin kaplı olduğu malzeme veya üzerine yayılmış olan materyalin cinsi (kum, yağ, kar, çiğ, vs.) kaymanın şiddetini ve yönünü etkiler. Bunlar araçta başlayan kaymayı önleme açısından önemlidir.

Arkadan Çekişlilerde:
Arkadan çekişli araçlarda kayma aracın arka kısmının sağa veya sola savrulmasıyla meydana gelir. Aracın arka kısmı, ön kısma doğru hareket ederek bazı hallerde tamamen dönmesine ve kontrolün tümüyle kaybolmasına yol açar. Bu gibi durumlar, virajlara, aracın yeri tutma limitlerinin çok üstünde girildiğinde veya viraj içinde kuvvetli fren yapıldığında meydana gelir.

Araçtaki kaymayı kontrol altına almak için:
Ayağınızı gaz pedalından çekin. Kesinlikle frene dokunmayın. Kayma anı frenden dolayı meydana gelmiş ise Ayağınızı fren pedalından çekin. Debriyaja basmayın ve direksiyonu çok hafif bir şekilde tutun.
Direksiyonu aracın arka kısmının kaydığı yöne doğru çevirin. Aracın arkası sağa doğru savrulmuş ise direksiyonu sağa doğru çevirin. Direksiyonu çok fazla turda kaymanın olduğu tarafa doğru çevirmekte iyi değildir. Araç bu kez ters yöne savrulabilir. Bu yüzden direksiyondaki hareketler kontrollü ve yumuşak olmalıdır.Önden Çekişlilerde:Önden çekişli araçlarda kaymaya aracın çok hızlı ve ani gazlamalarla -sert hız artırmakla- veya virajlarda ani sürat yükseltilmesiyle meydana gelir.

Bu durumda:
Debriyaj ve fren pedallarından uzak durun (Dokunmayın).
Aracın direksiyonunu dönmek istediğiniz yöne doğru yavaşça çevirin ve sert hareketlerden sakının.
Aracı durdurmaya çalışmayın, gaz pedalına yavasça basıp çekerek aracın öne olan ivmesini kontrol altına alın.Dört tekerlek Çekişlilerde:Dört tekerde kayma genel olarak ani fren yapımı esasında meydana gelir. Kaygan zemin üzerinde ani fren aracın tekerleklerinin kilitlenmesine ve aracın kilitlenmesine neden olur.

Kontrol altına alabilmek için:
Fren pedalından ayağınızı çekin, aracın tekerleklerinin dönmesini sağlayın.
Debriyaj pedalına dokunmayın.
Direksiyon hakimiyetini tekrar ele aldığınızda, direksiyonu düz tutarak aracı normal konumuna getirin.
Frenleri yavaş bir biçimde pompalayarak aracın durmasını sağlayın.
Saygılar; Kazasız belasız günler dilerim

Ziyaretçi047
13/03/2007, 17:38
yazı güzel. tabi arkadaşlar uygulayarak test ederlerse daha kalıcı olacaktır. yalnız lütfen trafiğe kapalı alanlarda...

berkan
14/03/2007, 23:16
saol kardeş bilgiler güzel bir daha ki sefer öyle denerim frene basılmıyacağını biliyorumda direksiyonu denerim .

HIGH FIDELITY
15/03/2007, 00:02
sınıfı içinde iddialı bir yol tutuşu war.
ben bunu her an hissediorum. ya sizin araçlarınızda problem war ya da beklentileriniz çok daha farklı. arabama binen herkes öwüyor yol tutuşunu..

Sonuna kadar katılıyorum. Hatta muhteşem yol tutuşu var diyebilirim. Büyük ihtimal lastik ve jantlarla alakalı bir durum galiba.

femoli
15/03/2007, 08:51
bencede durum değişmiyor aracın yol tutuşu mükemmel hele205 45 17 takınca olmaz böle bişi diyorum sadece

ABNEW
15/03/2007, 12:43
bencede durum değişmiyor aracın yol tutuşu mükemmel hele205 45 17 takınca olmaz böle bişi diyorum sadece

Sen yine de limitleri fazla zorlama:)