PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kayış Sesi

ince5757
12/08/2008, 15:32
Arkadaşlar arabamdan çok az olarak ince bir metal sesi(cin cin diye) geliyordu yaklaşık 3 aydan beri.Bende bugün kısmet oldu gittim servise gösterdim ustaya, bana kayıştan geliyor dedi ama ses çok az olduğu için önemli olmadığını artar ise bakacaklarını söyledi.Benim puntu şuan 50700 km de kayıştan ses gelmesi azda olsa normalmi sizce.Servisteki arkadaş tozdan dolayıda ses gelebilir dedi bana.Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.Bu durum canımı sıktı biraz benim.

Ziyaretçi047
12/08/2008, 15:38
1.Ses şanzumandan geliyor olabilir debriyaja basınca geçiyor mu? Problem yaratmaz normaldir.
2. Triger kayışı zincirse ki bizim arabalarda öyle olması lazım o da ses yapabilir normaldir.

kara kız
12/08/2008, 15:54
varyotör kayısı benim 35.000 kmde kopma noktasına geldi son anda fark ettim serviste değiştirdiler 50700 bence iyi bile dayanmışş kayıs çok açıkta ve aracın altında toz toprak su vs maddeler dısarıdan çok etkiliyor catlamalar oluşmaya başlamısssa bence hemen değiştir

Punto_Can
13/08/2008, 00:36
normal olarak kayışlar yaklaşık 50,000 - 60,000 km de bir değişir. tabi bunu etkileyen en önemli faktör aracın nasıl ve ne şekilde kullanıldığıdır. çok sert kullanılırsa bu süre kısalır, dikkat edilerek çok narin kullanılırsa bu süre uzar. ancak dediğim gibi ortalama ömürleri bildiğim kadarıyla 50,000 ile 60,000 km olmalı...

ince5757
13/08/2008, 10:56
Debriyaja basınca ses gitmiyor cihan.Dediğin gibi bizdeki kayış zincir ses yapabilir ama ne diyeyim az da olsa ses gelince insanın morali bozuluyor ve triger kayışı bizim arabalarda değişim olayı malum en az 200 binde olduğu düşünülür ise 50 binde azda olsa ses gelmesi sıktı canımı.
Onur varyotör kayısı motorun aküyü şarz etmesi için kullandığı kayışmı tam motordaki yerini bilmiyorum.Benim arabada dışarıda görünen kayışlarda herhangi bir esnemede yok bu arada ona baktım.Gördüğüm kadarıyla görülen kayışlarda bir çatlama yok.Toz toprak olayına katılıyorum bende arabayı alınca (ikinci el 36500 aldım) hemen karter koruyucu taktırmıştım motor az zarar görsün diye.
Can bizim kayış zincir olduğu için değişim süresi çok uzun yukarıda yazmıştım.Arabayı sakin kullanırım yakıt olayı malum arada basarım tabi.Benden öncede çoğunlukla uzun yola gitmişti araba aldığımda baktırmıştım hiç bir sorunu yoktu.
Arkadaşlar hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim.

Ziyaretçi047
13/08/2008, 12:28
Bence çok da dert etme. Motordan gelen her sese takılırsan arabayı süremezsin gerçekten. Bazı sesleri dinlemeye devam et. Ses sabit kalıyorsa sorun yoktur. Bazı sesler bir süre sonra kendiliğinden geçer. Tehlikeli sesler ise git gide artar ve en son kullanımda fark edeceğin etkiler doğurur. O yüzden çok panik olmana gerek yok bence :)

ince5757
13/08/2008, 15:44
Haklısın cihan aslında dediğin gibi yapmak lazım ama ister istemez takılıyor insanın kafasına.Teşekkürler.

Ziyaretçi047
13/08/2008, 17:43
Rica ederim yaşasın grande punto :P

ince5757
21/08/2008, 08:30
Arkadaşlar benim arabadaki kayış sesi vantilatör kayışından imiş Onur senin dediğin kayış bu sanırım.Bunu servişten değilde arabalardan iyi anlıyan arkadaşım dedi.Benim arabada kayış çok az bir esneme yapmış ondan dolayı geliyormuş bu ses.Önemli olmadığını ses artarsa ise değiştirilir sorun olmaz dedi.İçim rahatladı gerçekten.Servisteki arkadaşın işi çoktu üstün körü bakmıştı arabaya bende kayış deyince triger sanmıştım öyle değilmiş olay rahatladım gerçekten.Hepinize iyi günler.

Muhendis06
24/08/2008, 11:42
Vantilatorde kayis yok ki? Vantilatorun elektrik motorlu olduguna hic mi bakmadiniz?