PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ACİL YARDIM ve BİLGİ -Büyük hayal kırıklığı -yine bozulan vites, yolda kalmak-

nejatb
09/08/2008, 01:16
arkadaşlar hepinize merhabalar,

uzun süredir forumu uğramıyorum. keşke bu vesile ile foruma geri dönmeseydim. çok büyük bir sıkıntı yaşadık, grande punto aracımız yolda kalma durumuna geldi hem sıkıntı hemde maduriyet.

ailece grande punto aldığımız için pişmanız. birdaha asla, ne bir italyan arabası, ve asla fiat dusunuyoruz.

aracımızın ayıplı ürün olduğunu bile düşünmeye başladık. öncelikle sizlere gelismeleri anlatayım.

araç 19. 06. 2006 trafik tescil tarihli, 90 beygirlik multijet motorlu fiat grande punto. (sanıyorum güvenlik paketi eklenmis dynamic model)

aracin kilometresi henuz 16binde, tamamen ozenle korunmus, gozu gibi bakılmıs, her turlu bakımı resmi serviste yapilmis, garantisi 4 yıla uzatılmış bir arac.

2007-2008 kısında, arac birinci viteste takılı kaldı. nedenini cozemedik, servisten gelen -o ildeki yetkili servis- kisiler vitesin dondugunu soylediler. arac servise goturuldu, sonra geri geldi. tekrar donma oldu, bu sefer uzun sureli bakıma alındı ve vites kutusunun degistirildigi soylendi.

servisi burada desifre etmek istemiyorum, buyuk sehirdeki resmi servislerden biri degil. bir ilde ana buyuk yetkili satıcıya baglı resmi servis.

araba ondan sonra nadiren ve ozenle kullanıldı. dün, anne ve babamı ankara'ya getirmek icin o sehirden yola ciktik. 430 km uzaklıgında bir yol.

fazla suratli gitmeden, dikkatli ve temiz bir soforlukle ankara'ya vardım. sehir merkezinde girince, trafige girince, trafikteki durmalarda 1. vitese alınca, araba stop etmeye basladı. dikkat edince aracın 3. vitesteki gibi tepki verdigine sahit oldum. evimize olan 10 kmlik uzakligi buyuk stres altında kat ettim.

anne ve babam ben yanlarında olmasam, mahvolacaklardı. babam kalp hastasıdır, bir ara dortluleri yakip durmak zorunda kaldık, arkadan gelen araclar sorun oldugunu anlamadan, "niye boyle durdunuz, trafigin icine ettiniz diye bize kufur ediyordu" yepyeni gozuken bir aracın agrızasını kimse dusunmemisti.

zorlukla eve vardık. motordan ve arabaladan anlayan dayim geldi, araci calistirdi, 1. vitese tak kaldır dedim, "oo ne guzel geciyormus, bir sorun yok dedi" pat iki metre sonra araba attı, 3. vites gibi tepki verdi. "yarın hemen servise goturmemis gerek" dedi.

bende fiyatın acil servis uygulamasi oldugunu bildigimden, internetten ankara'daki gece servisini buldum. maltepe kartas nobetciymis. telden sorunu anlatıp, aracımla binbir zahmetle gittim -1. vites iptal gibi, hep 2. vites ile kalkabiliyorum-"

orada telefonda konustugum fatih bey isimli gorevli direksiyona gecti, daha ilk kaldırısta pat araba ileri atti. o indi hemen servisin muduru olan goktug bey isimli gorevli bindi. deneme surusunden sonra, -ben yoktum- aracınızda ciddi bir sorun var, su saatte birsey yapamayız ama acilen incelenmesi gerek. lifte alınıp tum sanjıman sisteminin incelenmesi gerekiyor dedi.

sonra da eklediler, su halde 2 viteste bir sure kalkıs yapar ama ondan sonra balata yer, o hali ilede gitmez dediler. 1. vites gecmiyormus, 1. vites kaybolmus.

aracın vites kutusunun degistigini belirttim. o parca garantiden cikiyormus ve 2 yıl yedek parca garantisine giriyormus. oysa bu arıza 1,5 yıl once filan oldu. bizim garanti suremiz 4 yıllık toplam. parca garantisi olursa sadece 3,5 yılı kapsayacak. artı o servisin aranması gerekiyormus.

sag olsunlar maltepe kartasta ilgilendiler goktug bey'e acıklaması ve yardımı icin tesekkur ederim ama genel olarak cok buyuk bir moral bozuklugu yasadım. yepyeni azcık kullanılmıs bir arac nasıl oluyor boyle bir sikinti yasatıyor.

ustelik vites kutusu yetkili serviste degisiyor.

su an sahipsiz kalmıs gibiyiz, ailem annem babam fiat aldıgına pisman. ben cok pismanim, ayıplı mal olsa boyle olmazdı. elimizden gelse iade edicegiz. bilmiyorum, hukuken dava acilabilir mi, servis olarak kim yardım edecek.

daha once müslüm bey'in (muslum kaymak) servisine gitmistik. yarın oraya goturmeyi dusunuyorum, kendisi 10bin km bakımında cok yardımcı olmustu. dilerim su an ankara'dadır.

bu gelismenin sonu ne olacak bilmiyorum ama cok ciddi bir magduriyet yasıyoruz. oneri yardım, tavsiye herseye acıgım arkadaslar, moraller sıfır durumda.

vites'in donmasi ile ilgili baslık

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/6701-acil-yardim-vites-mi-donuyor-zor-hareket-eden-vites-neye-bagli-olabilir.html

dejavu
09/08/2008, 07:13
çok geçmiş olsun. umarım problem en kısa zamanda hallolur.. sıkıntın biter.. ama yaşadıkların hemen hemen her markada yaşanabilecek olay bence.. ama ilk seferde sonra ikincisini yaşaman bence ilgili servisin sorunu ve ayıbıdır diye düşünüyorum. bence oraya yoğunlaşmak gerek...

zaferkaplan
09/08/2008, 07:38
nejat bey çok geçmiş olsun umarım kısa sürede sorununuz sorunsuzca çözülür

kadoku
09/08/2008, 08:43
Geçmiş olsun, bende ateşleme sorunu ile bir kez yolda kalmıştım gerçekten çok can sıkıc bir durum ama yinede siz moralinizi bozmayın herşeyden önce sağlık, böyle ender rastlanabilecek bir sorunun 2.kez sizin başınıza gelmesi büyük talihsizlik olmuş, bencede böyle önemli bir sorun ilk arızada vites kutusunun komple değişmesine rağmen yineliyorsa burada ilk müdahaleyi yapan servisin kusuru olabilir yada arabanızda çözülemiyen ciddi bir problem-üretim hatasıda olabilir bence iyi bir servise götürmekte ve Fiat genel merkezinden inceleme talep etmekte fayda var, çünkü yaşadığınız problem çok ciddi ve hiç rastlamadığımız sıradışı bir durum.

AGUS
09/08/2008, 08:58
sayın nejat bey; ben şahsen tam 17 yıl koç bünyesinde çalıştım.. koç'tan öğrendiğim çok önmeli bir şey koşulsuz müşteri memnuniyeti dolayısı ile bu sorunu fiat'ın müşteri destek hattı ile konuşsanız, ama kibarca değil... bu çok önemli canınızın yandıgını düşünerek sert bir biçimde konuşun hattta daha yetkili birisini isteyin telefona zannediyorum ki hemen acil bir şekilde çözüm bulunacaktır o da çare olmazsa tüketiciyi koruma derneğine başvurun ki oda bağlı olduğunuz valiliklerdedir mutlaka yılmaz iseniz mutlaka çare bulursunuz ama yılmamanız çok önemli
saygılar

nejatb
09/08/2008, 08:59
arkadaşlar sağ olun, bugun kavaklidere servisine ulaşmaya çalışacagım, bakalım, yarın da donuyorum. bizimkiler icinde cok zor olacak.

Muhendis06
09/08/2008, 09:00
nejatb, oncelikle gecmis olsun diyelim. Daha onceden de aracinizin vites kolunun iklime bagli olarak donma sorunundan bahsetmissiniz. Bulundugunuz il, cok soguk iklimin yasandigi bir yer mi? Son yasadiginiz probleme istinaden, sorunun can sıkıcı olmasiyla birlikte, maalesef yasanabilecek olasi bir hadise oldugunu kabul etmek gerekir. Problem (manuel sanziman oldugunu varsayarak), vites kutusunun kendisinden ziyade ilk etapta vites halatlarinizdan kaynaklaniyor kanaatindeyim. Eger halat(lar) hasar gormus ise, yenisiyle degistirilir veya ayari bozuk ise ayarlanarak sorun cozulur. Bu cozumden sonra problem hala devam ediyorsa [halat degismemis ama ayarlanmis olmasina ragmen], halat kafalarindaki kuresel mafsallarin ayar somunlari yalama olmus olabilir, halat [veya kuresel mafsal] yenisiyle degistirilmelidir. Bunlara ragmen sorun cozulmez ise, 1. vites disli grubuna bagli sirali parccalarin, vites kutusu dagitilarak incelenmesinde fayda olacaktir. Kullanim esnasinda baskiyi ayirmadan 1. vites disli grubu asindirilmis veya imalat hatasina bagli olarak icerideki parcalar gorevini-islevini yitirmis olabilirler. Ozetle, sorununuz deneyimli bir teknik serviste [yedek parca sorunu olmazsa] 1 gunde halledilebilir. Muslum Bey'e ugramaniz da tavsiye olunur.

06kaymak
09/08/2008, 09:10
nejat bey geçmiş olsun....bütün gün servisteyim aramanız yeterli...533-2332667

TunFeB
09/08/2008, 09:50
çok geçmiş olsun. umzarım en kısa sürede çözülür sorununuz....

Ziyaretçi047
09/08/2008, 12:39
Geçmiş olsun. Mekanik aletlerde malesef olabiliyor böyle sorunlar. Ama sizin sorununuz yine de halledilmeye çalışılıyor ve size bir zorluk çıkarmamışlar. Bence bu kadar da üzülmeniz yersiz. Sorun ne ise hallolur. Hallolamayacak hiçbir problem yoktur. Cebinizden bir şey çıkacağını da sanmıyorum. Yine de geçmiş olsun. Umarım tekrar yaşamazsınız.

extanbul
09/08/2008, 14:39
geçmiş olsun nejat bey. her araba da ve her serviste olabilir. ben fiatın servislerinden memnunum. birde doğuş otonun servislerini bir görseniz. sağlığınıza birşey olmasın. bunlar hallolur. en kısa sürede çözmeniz dileği ile...

06kaymak
09/08/2008, 18:03
nejat arkadasımızın sorununu hallettık...kendısıne tekrar gecmıs olsun dıleklerımızı sunuyoruz...

Ziyaretçi047
09/08/2008, 18:29
Problem neymiş müslüm.

femoli
09/08/2008, 18:54
Çok geçmiş olsun nejat bey umarım sorununuz tekarlamaz ..

müslüm büyük adamsın valla ellerine sağlık....:)

06kaymak
09/08/2008, 19:45
Problem neymiş müslüm.

Vıtes halatlarının tırnagı yerınden cıkmıs onu yerıne oturttuk....yerıne oturmadıgı ıcın vıteslerı karıstırıyor....

Fuzuli
09/08/2008, 21:46
Geçmiş olsun...
Forumda bu arızaları okudukça paranoyaklaşıyor insan...
2 ay sonra senelik bakım var..
Garantiyi 4 yıla uzatacağım önce...
4 sene içerisinde de bir problem yaşarsam aracı trene yükleyip Ankara'ya Müslüm bey'in servisine götüreceğim anlaşılan..

GP_Ts_Ist
09/08/2008, 22:15
Nejat beye geçmiş olsun. Müslüm Bey e de hızır gibi sorunu çözüme kavuşturduğu için teşekkürler.

Nacizane bir önerim olacak:
Aracıyla ilgili sorunu olup forumda bunu bizimle paylaşan arkadaşlar sorunları halledilince veya halledilmediği son noktada ilk mesajlarının sonuna son durumu açıklayan bir not düşerlerse (moderatörlerce de ilgili not düşülebilir belki) çoğu zaman ilk heyecanla ve kızgınlıkla yapılan eleştirilerin bu durumda olduğu gibi olumlu sonuçlandığının bilinmesi hem GP kullanıcısı olarak bizleri hem de forum ziyaretçilerini rahatlatacaktır. Ayrıca, GPlerin imajına da olumlu faydası olacaktır.