PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Fire Motor için LPG Sistemleri Genel Baþlýðý

Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7

Bülent A.
19/12/2006, 11:42
Artýk araçlarýna lpg taktýrmak isteyen arkadaþlar FIAT ýn ayrýca yetkilendirdiði FIAT servislerinde lpg dönüþümü yaptýrabiliyorlar.
Servisten randevu aldýktan sonra Yetkili servis sipariþi eiyor ve 2 gün sonra montaj yapýlýyor.
Bildiðim kadarý ile Ýtayan bir marka kullanýlýyor.
Dönüþüm serviste yapýldýðý için garantiniz etkilenmemiþ oluyor.

h k
19/12/2006, 21:44
bunu yapan servislerden bildiklerim : istanbul anadolu yakasinda bostanci oto sanayi icindeki "kantarci" , avrupa yakasi şişli "deha" . kantarci brc marka kit kullaniyor. özellikle 1.4 fire motor kullanan albea taksiler bu dönüşümden çok memnunlar , sonuç dizelden daha ekonomik oluyormuş.

pdr42
19/12/2006, 22:03
arkadaþlar su aralar lpg olayý ile ilgileniyorum ama daha grande puntonun garanti olayý halledilmiþ deil serviste takýlmýyor dýsarýdan taktýrýnca da ne olacagý belli deil þimdi fiatbana cevap verecek bu konuda ama hala cevap vermediler 5 gun olacak neredeyse. vulas puntoya tup taktýranlardan herhalde forumda bildiðim baska kimse yok yalnýz onun garantisi devam etmekte yani benim gibi arastýrmamýs aama onun araba rnti kapsamýnda iþlem goruyormus. once fiattan guvence gelsin sonra ben de taktýrmayý dusnuyorum

Bülent A.
20/12/2006, 10:33
arkadaþlar su aralar lpg olayý ile ilgileniyorum ama daha grande puntonun garanti olayý halledilmiþ deil serviste takýlmýyor dýsarýdan taktýrýnca da ne olacagý belli deil þimdi fiatbana cevap verecek bu konuda ama hala cevap vermediler 5 gun olacak neredeyse. vulas puntoya tup taktýranlardan herhalde forumda bildiðim baska kimse yok yalnýz onun garantisi devam etmekte yani benim gibi arastýrmamýs aama onun araba rnti kapsamýnda iþlem goruyormus. once fiattan guvence gelsin sonra ben de taktýrmayý dusnuyorum

Pdr sen Konyadasýn galiba.
Sana Konyada veya yakýnýndaki bir ilde lpg önüþümü yapan bir yetkili servis araþtýrým.Aracýn kesinlikle garantiden çýkmýyor.Emin olabilirsin.

Misafir2
20/12/2006, 22:53
8. aydan beri arabam lpgli ne garantı dışı kaldım nede sorun yaşadım herşey dört dörtlük oldu garantım devam edıyor ve üstüne üstlük 100000km garanti aldım lpg sistemınden aracım şuan kış olması sebebıyle 110 ykr yakıyo bizikletle gezıyor gıbıyım valla:)))
benzınlı arkadaşlara duyrulur:))))

pdr42
22/12/2006, 17:10
bulent kardes saol ddusundugun için konyada epey bi arstýrma yaptýma ama fiattan bi cvp gelmedi hayret biþey ya bukadar .. ca davranýs olmaz

microab
22/12/2006, 17:11
O kadar taksi var albea.Hemen hemen hepsi tüplüdür belki.Eðer öyle bir olaylarý olsa bu kadar taksici geçmez yahu...

Ryu
22/12/2006, 17:13
benim arabada 250 ykr yakýyor. bende motorsiklet gibi geziyorum :D

lpg lazým 100 km de 9 litre kaça düþer acaba :)

pdr42
22/12/2006, 18:40
kardes lpgde yuzde 40 la 50 arasý tasarruf yapparsýn dþyorlar senin araba kýþýn bu degerlerde yakýyosa iyi benmiki suan 10.4 litre yakýyor ve ben tam olcum yapýyorum depoyu fulledim bakalým aama keisn olan su ki lpg de ucuza geziyosun

Ryu
22/12/2006, 19:00
benim dediðim yol bilgisayarý verisi tama yapmadým hiç ama

h k
22/12/2006, 19:03
kardes lpgde yuzde 40 la 50 arasý tasarruf yapparsýn dþyorlar senin araba kýþýn bu degerlerde yakýyosa iyi benmiki suan 10.4 litre yakýyor ve ben tam olcum yapýyorum depoyu fulledim bakalým aama keisn olan su ki lpg de ucuza geziyosun

seninle motorlarimiz ayni degil mi ? 10.4 nasi yakiyorsun ki ? ben hic o seviyelere cikmiyorum.

pdr42
22/12/2006, 20:00
simdi soyle arkadaslar yazýn derseniz 6 ile 6.5 arasýnda sehiriçinde yakýyodu ama ksýýn arabaya bþeyler oldu valla anlamadým cok yakmaya basladý yol bilgisayarýna gore diyorum yazýn olsa benim araba koklardý ama ksýýsn koklamanýn acýsýsný cýkarýyor sanýrým
TABÝ KULLANIMDA COK FARKETTRÝRÝ BENÝM KULLANMA SEKLÝM
SABAH CALSITIRIYORUM 2 KM GÝDÝYORUM STOP EDÝYORUM SANIRIM BU KULLANIMDAN DOLAYIDA COK YAKIYO BANA GORE BELKÝ UZUN KULLANSAM BU KADAR YAKMIYACAK AMA BU KULLANIM ÝYÝ BÝR KULLNIM OLMADIGINDAN YAKITI COK GÝBÝ GELÝD YOKSA BENZÝNLÝLERDE EN AZ YAKAN BENÝM ARABADAIR DAHA ONCEDE KONUSULDU BU ZATEN

blackpunto35
28/01/2007, 15:10
benim araçta tüplü 6000 km de taktýrdým þu an 13000 de km de 120 krþ. civarý yakýyor valla ruhsata da iþletmedim dehþet tavsiye ediyorum binen bile anlamýyor kullananda bu sýralý sistem çok ii eskiden benzinde 160 basardý þimdide 160 serilik te deðiþmedi

Auto engineeR
28/01/2007, 15:14
albealarda þöle bi fark war : onlar fabrika çýkýþý lpg li geliyorlar.. sonradan çewirme deil.
garanti bozulmuyorsa benzinli arkadaþlar için çok ii bi çözüm olur. artýk lpg sistemleri acayip werimli ;)

smtg
28/01/2007, 15:59
ist/kartalda kirmak'da lpg takýyo arkadaþlar.. garanti bozulmuyo.. bize 2-3 ay önce 600küsür ytl'ye takalým dediler..

Auto engineeR
28/01/2007, 16:11
600 küsür mü?? çok ucuz
sýralý sistem en ucuz 1.5 milyar ciwarý diye duymuþtum..

kaaneroglu_15
31/01/2007, 13:47
bende katýlýyorum..izmirdede lpg montaj fiyatlarý en az 1500 ytl den baþlýyo..benim eski arabam scenic ti.2000 motor 140 bg di.1650 ye taktýrdým 5.sanaiye..yakýt 125 kuruþa düþtü.uzun yolda sakin kullanýrsan 100-90 krþ a kadar düþüyo..performans kesinlikle deðiþmiyor.sadece 5000 devirde falan kesiyodu..puntomun kaparosunu werdim.ayýrttým.1.4 starjet dynamic 95 bg.1 hafta içinde alcam inþlh.3k siyah.onada lpg düþünüyorum.

Misafir2
31/01/2007, 13:56
1100 euro para verdým ben OMVL marka çok kalýte babaya tüm benzýnlýlere tavsýye ederým sýralý sýstem lpg yý

Misafir2
31/01/2007, 13:59
ist/kartalda kirmak'da lpg takýyo arkadaþlar.. garanti bozulmuyo.. bize 2-3 ay önce 600küsür ytl'ye takalým dediler..

600 ytl????
ya yerlýdýr. (toplama) yada sýralý sýstem deðil arabanýn motorunu öldürürsun valla demedý deme doðan þahýn gýbý olmasýn araban:???
çok dýkat et motor ölür valla performans düþer daha býrsuru sebep vs vs. a<nla artýk,

Korhan
31/01/2007, 14:03
Vulas seninki ne kadar yakýyo LPG ile þehiriçi?

kavruk
31/01/2007, 22:12
lpg taktýran arkadaslar arka bagajda cok fazla yer kaplýyormu tup deposu bu konuda bir resim falan ekliyebilirmisiniz acaba nasýl bir gmrunume sahip oluyor......

Misafir2
31/01/2007, 23:07
Vulas seninki ne kadar yakýyo LPG ile þehiriçi?

hocam þehýr içi 110 ykr yakýyor þuan yazýn 100ykr

Misafir2
31/01/2007, 23:10
lpg taktýran arkadaslar arka bagajda cok fazla yer kaplýyormu tup deposu bu konuda bir resim falan ekliyebilirmisiniz acaba nasýl bir gmrunume sahip oluyor......

hocam en kýsa zamanda çekebýlýrsem yükleyecem resýmlerý senýn ýçýn ok:)))8P

jeoenis
01/02/2007, 01:35
bence taktýrýrken öyle yada böyle iyi bir þeyler taktýrmak lazým. Ama sonuç olarak performans düþer. Yani önceki arabamda LPG taktýrdýðýmýzda kaliteli taktýrmýþtýk ama yinede performans düüklüðü olmuþtu. Düþünen arkadaþlar Keþke dizel alsaymýþ.

Auto engineeR
01/02/2007, 01:37
bence taktýrýrken öyle yada böyle iyi bir þeyler taktýrmak lazým. Ama sonuç olarak performans düþer. Yani önceki arabamda LPG taktýrdýðýmýzda kaliteli taktýrmýþtýk ama yinede performans düüklüðü olmuþtu. Düþünen arkadaþlar Keþke dizel alsaymýþ.

önceki araban neydi?
enjeksiyonlu araçlarda sýralý sistem lpgler çok werimli.. ben þahsem amcamdaki 94 model 5.20 de lpg we benzin arasýnda fark göremiyordum. çok çok az fark wardý

Misafir2
01/02/2007, 09:29

bence ön yargýlý olma sýralý sýstemi diðer 300-500 ytl ye takýlan sistemlerle karýstýrma iyi araþtýr kardeþým derým 4500 devýrde düz yolda lpg ile 170 km hýz sen yapabýlýyormusun? ben yapýyorum bugun yený araba almýþ olsam yýne benzýnlý alýr lpg takardým 8D 8D

otoritec
01/02/2007, 09:54
babam yaptýrdý nissan almera ya 1,5 motor. sýralý sistem yaptýrdý çok karþý çýkmýþtým ama denedim süper bence performansý arttý bile ;=)) bide þu var
50 YTL = 370 km 5 ay oldu 2000 ytl ydi herþey dahil

thanksler.

kavruk
01/02/2007, 19:40
hocam en kýsa zamanda çekebýlýrsem yükleyecem resýmlerý senýn ýçýn ok:)))8P

tamam hocam bekliyorum.......

Dikici
01/02/2007, 21:17
sevgili GP sahipleri

gp 1,4 benzinli motorlara lpg sistem taktýrmanýz halinde aracýnýz garanti dýþý kalýr.Fakat bazý yetkili servisler müþteri çekmekve para kazanmak için LPG sistem takýyorlar.Bakýmlarýna ayný servise giderseniz servis lpg sistem yokmuþ gibi iþlem yapýyor ve garantisini devam ettiriyor.TOFAÞ sadece ALBEA VE PALIO araçlarýn motorlarýna lpg sistem uygulanmasýna izin veriyor.ve sistemi mutlaka LPG sistem uygulama sertifikasý ve izni olan yetkili servisler yapabiliyor.Hasbel kader aracýnýz baþka bir servise girer ve lpg takýlý olduðunu görürse aracýnýz garanti dýþý kalýr.LPG kiti takýlý ibaresi sisteme girildiði andan itibaren türkiyedeki tüm servislerin ekranýna düþer ve kiti takan servis bile garantiyi devam ettiremez.

selamlar

pdr42
26/03/2007, 18:59
yaw noluyo anlamadým yeni konu actým teknik yardýma bi tuhaflýk dondu actýýgm konu yok oldu sayýn modlar sizden kaynaklanan bi durummu bu

Ziyaretçi047
26/03/2007, 19:06
lpg dizelden ucuz oluyor mu ciddi ciddi?? sanmýyorum. en çok yanan lpg dir benim bildiðim. benzinden daha çok yanar. doldururken ucuza doldurursun o kadar....

ABNEW
26/03/2007, 19:36
lpg dizelden ucuz oluyor mu ciddi ciddi?? sanmýyorum. en çok yanan lpg dir benim bildiðim. benzinden daha çok yanar. doldururken ucuza doldurursun o kadar....

Haklýsýn, tüketim olarak ele alýnýrsa en fazla tüketim lpg de oluyor ama lt fiyatý çok düþük olduðu için ucuza geliyor tabi km de...

AWD
26/03/2007, 20:06
ne kadar peki litre fiyatý þu an bilen varmý ?

ABNEW
26/03/2007, 20:24
Sanýrým lt fiyatý 1.70YTL?

pdr42
26/03/2007, 22:50
naptýn abi litre fiyatý 1.47 daha dun aldým ben

pdr42
26/03/2007, 22:52
bu arada garant konusuna gelince aracýmýn motor garantisi bitti. ama diðer garantisi devam diyor fiat merkesinden teyit ettridim sorun yok yani

Misafir2
26/03/2007, 23:13
bu arada garant konusuna gelince aracýmýn motor garantisi bitti. ama diðer garantisi devam diyor fiat merkesinden teyit ettridim sorun yok yani

SONUNDA TAKTIRDIN YANI HA HAYIRÞLI UÐURLU OLSUN HOCAM NEKADARA TAKTIRDIN VE NE MARKA??

Misafir2
26/03/2007, 23:14

sonunda taktýrdýn ha ne mutlu sana nekadara ve ne marka taktýrdýn bu arada býzým burda aygaz lýtresý 1.43 ytl sýzýn orasý 40 krþ pahalýymýþþ:ok:

pdr42
26/03/2007, 23:21
saol kardes ee artýk biz lpg gp fan klub kuralým olmazmý :) kardes yerli malý yurdun malý herkes onu kullanmalý diyerekten atiker taktýrým suan bi problem yok sanýrým 100 lira yakaacak km de ama baklaým olcecez sonuclarý bildiririm bu arada ben simit deilde yan taraa 32 litreilik depo yaptrým fortosunuda koyarým bi ara

ABNEW
26/03/2007, 23:23
naptýn abi litre fiyatý 1.47 daha dun aldým ben

Tamamdýr:ok: Emin deðildim zaten:)

MOZDÝ
26/03/2007, 23:27
arkadaþlar slm, daha önce lpg'li arabalarým oldu ve sizlerle paylaþmak istediðim birkaç husus;bagaja koydurursanýz eðer; taksicilerin simit lpg'ler diye tabir ettikleri lpg çeþidi var.stepnenin yerine koyuyorlar ama hacmi küçük haberiniz olsun. diðer bir paylaþýmým da; ilk çalýþtýrmada benzinle çalýþýp daha sonra lpg'nin devreye girdiði modelleri þimdi taksiciler daha çok tercih ediyorlar, çünkü ilk çýkanlarda bu durum manueldi ve çoðu arkadaþ benzinliye geçirmiyordu ve bir süre sonra çoðunun motoru kurum baðladý ( gerçi þimdiki tüplerin çoðu zaten ilk çalýþmada benzinle çalýþýp otomatik olarak lpg devreye giriyormuþ ) bilginize....

Misafir2
26/03/2007, 23:45
arkadaþlar slm, daha önce lpg'li arabalarým oldu ve sizlerle paylaþmak istediðim birkaç husus;bagaja koydurursanýz eðer; taksicilerin simit lpg'ler diye tabir ettikleri lpg çeþidi var.stepnenin yerine koyuyorlar ama hacmi küçük haberiniz olsun. diðer bir paylaþýmým da; ilk çalýþtýrmada benzinle çalýþýp daha sonra lpg'nin devreye girdiði modelleri þimdi taksiciler daha çok tercih ediyorlar, çünkü ilk çýkanlarda bu durum manueldi ve çoðu arkadaþ benzinliye geçirmiyordu ve bir süre sonra çoðunun motoru kurum baðladý ( gerçi þimdiki tüplerin çoðu zaten ilk çalýþmada benzinle çalýþýp otomatik olarak lpg devreye giriyormuþ ) bilginize....

dostum zaten býzým gp lere sýralý sýstem dýsýnda baþka sýstem takýlmýyor dýye býlýyorum öbür türlü senýn dedýðýn gýbý olursa arabayý çöpe atmak olur zaten býlgýn için saðol þahsen sana beným sýsýtemden kýsaca bahsedeyým araç benzsýnle çalýsýyor ve her zaman deponda çeyrek depo olma zorunluluðu var yaný benzýn lambasý yanmamalý enjeksýyon sýsýtemý arýza yapmamasý için benzýnle çalýþan motorumun ýsýsý 30 derece ye gelmedýðý sürece kendýmý yrtsam Gp yý patlatsam araba lpg ye geçmez, geçýremem sýstem bu çünkü. motora zara verme olayý % 0 artý % 05 ve %10 arasý performans saðladýðý gýbý aracýn lpg lý olduðunu ancak pompaya yanaþþýnca hatýrlýyorsun ben geçen yýl temmuz sonundan berý kullanýyorum :ok: :ok: bugune kadar býr sýkýntým yok geçen hafta sonu bursaya gýdýp geldým toplam 473 km yolyaptým ve yaktýðým yakýt inanmasý zor bende çok þaþaýrdým ama malesef 33ytl depo fulleyýpgýttým geldým yaptýðým km yukarda tekrar fulledým 33 ytl aldý depom :) ha bu arada bende 40lt simit depo var stepneýn yerýnde saygýlar merakedýlen býr þey olursa kulanýcýsý olarak ben burdayým :telekom: :telekom:

MOZDÝ
26/03/2007, 23:50
dostum zaten býzým gp lere sýralý sýstem dýsýnda baþka sýstem takýlmýyor dýye býlýyorum öbür türlü senýn dedýðýn gýbý olursa arabayý çöpe atmak olur zaten býlgýn için saðol þahsen sana beným sýsýtemden kýsaca bahsedeyým araç benzsýnle çalýsýyor ve her zaman deponda çeyrek depo olma zorunluluðu var yaný benzýn lambasý yanmamalý enjeksýyon sýsýtemý arýza yapmamasý için benzýnle çalýþan motorumun ýsýsý 30 derece ye gelmedýðý sürece kendýmý yrtsam Gp yý patlatsam araba lpg ye geçmez, geçýremem sýstem bu çünkü. motora zara verme olayý % 0 artý % 05 ve %10 arasý performans saðladýðý gýbý aracýn lpg lý olduðunu ancak pompaya yanaþþýnca hatýrlýyorsun ben geçen yýl temmuz sonundan berý kullanýyorum :ok: :ok: bugune kadar býr sýkýntým yok geçen hafta sonu bursaya gýdýp geldým toplam 473 km yolyaptým ve yaktýðým yakýt inanmasý zor bende çok þaþaýrdým ama malesef 33ytl depo fulleyýpgýttým geldým yaptýðým km yukarda tekrar fulledým 33 ytl aldý depom :) ha bu arada bende 40lt simit depo var stepneýn yerýnde saygýlar merakedýlen býr þey olursa kulanýcýsý olarak ben burdayým :telekom: :telekom:

o zaman süper :), benim eski arabada eski sistem vardý ordan biliyorum. demekki artýk bütün modeller seninde söylediðin gibi yeni. gerçekten yaptýðýn km gerçekten çok iyi

tigis
26/03/2007, 23:52
vedat hocam vallahi yazdýklarýný okuyunca hemen adaya gelip þu lpg yi benim araca baðlayasým geldi abi rakamlar çok iyi
gelsem herhalde yardýmcý olursun deðil mi?

ABNEW
26/03/2007, 23:58
Bir de arkadaþlar sýralý sistemlerde motor belirli bir devirden sonra (Örneðin 5000d/d) tekrar benzine dönüyor duyduðuma göre, kullananlarýn yorumu nedir acaba?

pdr42
27/03/2007, 00:10
vulas abi sen naptýn 69 lira yakmýs kmde uffbe yalnýznaýsl kullandýn herhalde cok nazik incitmeden kullandýn sen bu arabayý bana oyle geliyo. bu arada bende okumusutm belli bi devirden sonra bazý markalar yetiþtiremiyor diye ama ben 5000 devir gordum ve benzine gecmedi bundan sonra 6000 deviri zorluycam baklaým ozaman gececekmi bende merak ettim.
bu arada bende vulasýn tuketim deðerlerini gorerekten lpg taktýrmaya karar verdim. ve iyide yaptýgýma inanýyorum. tuketim deðerlerini gordukten sonrada insallah piþman olmam ama olacagýmý da zannetrmiyorum

matrox
27/03/2007, 00:43
arkadaþým hayýrlý olsun

atiker kullanan tanýdýklarým var yerli malý yurdun malý
ben sorun yaþayacaðýný sanmýyorum
benim daha evvelki arabama tek nokta enjeksiyonlu idi bende 6 ay araþtýrýp voltran taktýrmýþtým o da yerli malý çok da memnun dum
þehir dýþý 87 bin lira
þehir içi 110 ila 120 bin lira arasýnda yakýyordu
ne ayar nede farklý bir sorun yaþamadým
benzin de 190 zor yapýyordu
gazda 190 ý gördüm yani performans da iyiydi
gaz fiyatý o zaman da aynýydý yani 1 470 idi
tekrar hayýrlý olsun

Misafir2
27/03/2007, 01:07
Bir de arkadaþlar sýralý sistemlerde motor belirli bir devirden sonra (Örneðin 5000d/d) tekrar benzine dönüyor duyduðuma göre, kullananlarýn yorumu nedir acaba?

arkadaþým dedýðýn olayý ben yaþadým ve hemen servýse gýttým (lpg) bune dýye cevap çok basýttý arabandaký gaz yaptýðýn hýza göre depoda çok az ne alaka falan dedým adam sordu deponda yakýt nekadar var dedý bende tek lamba yeþil dedým gel dedý gýttýk depoya 20ytl lýk daha ekledýk ve denedýk araba 6000 küsürlerde devýr ve hýz azeðimli yolda 195 km hýzda ve sorun yok lpg devam sonra gazým yýne tek lambaya düþünce denedým3-5 gün sonra gerçekten araba devýrý boþ ver 130 km hýzdan sonra benzýne geçer gýbý sýnyal vermeye baþladý (ama benzýne geçmýyor sadece sýnyal verýyor) :))):) daha sonra bunu býr kaç kez yýne denedým adamýn dedýðý doðru çýktý anlayacaðýnýz depodaký gaz 15 litrenýn altýna düþünce bu sorun 5000-6000 devýrý býlememde 130- 140 tan fazla hýzlý gýdersenýz oluyormuþ amasorun deðilyaný depo dolu gezýn veya yaptýðýnýz hýzý en iyisiz býlýrsýnýz eðer ben yok arkadaþ 150-190 km hýz yapacam dýyorsanýz 15 lýtreden fazla gazýnýz olsun depoda gerçe türkiyede süreklý o hýzla gýdecek ne yol nede izin veren trafýk kanunu var

pdr42
27/03/2007, 08:28
matrox tesekkürler. valla bizde guvenerek taktýrdýk bakalým insallah sorun yasamayýz. insallah iyi olurda hem biz kazanýrýz hemde yurudmuz kazanýr

ferruh25
27/03/2007, 23:05
Arkadaþlar Benim Araba þu Kiþ Günlerin De 270 Ytl Tam ölçüm Yakiyor 1.4 16v 95 Bg Erzurum Soðuðu 4 Lastik Kiþlik 195*60*15

Nafiz
13/01/2008, 22:21
Merhaba arkadaþlar.
GP m için doðrumu yanlýþmý bilmiyorum ama sýralý LG düþünüyorum.Genelde 7 litreden aþagý yakamýyoruz.Bu bi çözüm olurmu.

cgty
13/01/2008, 22:26
henüz garanti süresi dolmadýgý için tahminim insanlar takýtrmýyorlar, ancak her arabada kaliteli bi sýralý oto gaz sisteminin yakýtta %55 tasarruf sagladýgýný biliyorum.

Nafiz
13/01/2008, 22:29
izmir de enriko aliberti üstünden BRC marka garanti dýþý olmadan takýlabiliyormuþ.Anlaþmalarý varmýþ.

Radiance
13/01/2008, 22:35
7 litre civarýnda yakýyorsa km de yaklaþýk 21 kuruþ tüketiminiz var demektir ki benim sattýðým paliomun lpg tüketimi bu kadardý.

lpg taktýrmanýzýn olumlu yanlarý
yaklaþýk % 30-35 civarý tüketiminiz düþer.

arabanýn çekiþiyle ilgili hissedilir bi fark yaþamazsýnýz.

arabayý satmak isteyince benzinin pahalý olmasý yüzünden benzinli araba
almak istemeyen kiþilerin aracýnýzla ilgilenme ihtimali artar.

olumsuz yanlarý ise,

kapalý otoparklara girmekte zorluk yaþarsýnýz.

bagajýnýzda stepne sorun olur.

sýralý sistem lpg dönüþümünün fiyatý ve ruhsata iþlenmesi için yapacaðýnýz masrafý çýkarmak için, eðer aracý çok fazla kullanmýyorsanýz geçen süre bir kaç yýlý bulabilir.

arabýnýzýn orjinalliði bozulur hasbelkader montajý düzgün yapamazlarsa göstergelerde zaman zaman beliren arýza lambasý, rolantide titreme, silkeleme gibi sorunlar canýnýzý sýkabilir.

Nafiz
13/01/2008, 22:54
1.2 16v 2005 paliom da var 65ytl ye 480 km gidiyor.Taktýrmanýn yakýtý Yarý dan fazla düþüreceðini düþünüyordum.Tabi þanssýzlýk olurda dediðiniz komplikasyonlar da oluþmazsa.titreme ývýr zývýr.ama stepne dediðin gibi sorun.

Peki aracýmýn 8v oluþundan kaynaklanabilecek bi sorun olurmu sizce arkadaþlar.

Radiance
13/01/2008, 23:16
lpg fiyatý benzin fiyatýnýn yarýsýndan zaten fazla, buna lpg tüketiminin litre olarak benzinden %20-25 fazla olmasý ve araçtaki herhangi bir arýzanýn veya gaz ayarýnýn düzgün olmamasýnýn direk tüketimi artýracaðý düþünüldüðünde beklendiði kadar ucuza gelmediði görülecektir. Ýlk çalýþtýrmada harcayacaðýnýz benzinide unutmamak lazým.

65 ytl ye 480 km ise þehir dýþýnda ise normal bi deðer ancak þehir içinde bu deðeri yakaladým diyorsanýz dizel araba alan birisi olarak benden iyi durumdasýnýz diyorum.

Bu arada 8v oluþundan kaynaklanan bi sýkýntý yaþayacaðýnýz sanmýyoum. sýralý sistemlerde aracýn benzin veya lpg ile çekiþi arasýnda hissedilir fark yok.

mkaksoyer
14/01/2008, 09:36
yaklaþýk 4bin km dir lpg kullanýyorum yakýþ 13 kuruþ civarýnda aradaki fark kmde 8 kuruþ civarýnda lpg fiyatýný yaklaþýk 20bin kmde çýkartýyor .benim için yaklaþýk 9 aylýk bir süre. bu arada hiç bir servis punto grandeye garantili lpg montajý yapmýyor. taktýrýken ince simitlerden taktýrýn standart simitler kabarýklýk yapýyor.eðer bagajlýk fazla bir iþin yoksa stepne içerde kalabilir.
lpgnin her halukarda dizele uygun bir alternatif olduðunu düþünüyorum. hesaplarý yaptýðýmda ikisinde de ayný maliyetle yol yapýyorken aylýk bakým masraflarý arasýnda yaklaþýk 50 ytlye yakýn bir fark hesapladým ki zaten dizel lpg farký satýn almada 2300 ytlye yakýn bir fark var.

ince5757
14/01/2008, 15:34
Kilometrede 210kuruþ bence iyi bir deðer ben þuan dizel arabamla ayný deðeri yakýyorum.Arabaný yakýn bir zamanda satmayý düþünmüyorsan ve baðaz sorunum olmaz diyorsan taktýr derim.Yeni sistem sýralý sistem lpg ler gayet iyi.Arabanýn garanti süresinin dolmasýný beklersen zaman baya geçer birde sonra satarým belki arabayý diye taktýrmazsýn.Benim benzinli arabam varken taktýrmaya karar vermiþtim evdekiler yani arabaya lpg mi takýlýr diye engellemiþlerdi beni sonra takmaya karar verdiðimde de artýk araba eskidi deðiþtirmek gerekli demiþtim.Anlýyacaðýn taktýramamýþtým.

alaaddin
14/01/2008, 18:25
benim 98 model otomatik corsa ya taktýrmýþtým yakýt harcamasý bayaðý fark etmiþti sonra ayarý kaçtý nerdeyse benzinli gibi harcamaya baþladý ve bir türlü düzeltememiþtim çekiþte bir kaybý olmamýþtý satarken avantaj saðladý

quixotic2
14/01/2008, 18:48
bir süre sonra motoru bitiriyor diyorlar. peki bunun için düþünceleriniz nedir?

ABNEW
14/01/2008, 19:05
Ýlk çýkan lpg sistemlerinde bu sorun vardý yaðlanma kaynaklý ancak mevcut sistemler oldukça geliþti.Araca zararý neredeyse yok gibi modern lpg dönüþümlerinin...

yakup1
14/01/2008, 19:24
býrak 7 litre yaksýn.arkadaþýma sattýðým marea simdi sanayi sanayi dolaþýyor.sýralýda düzen tutmuyor.

misafir3
14/01/2008, 20:46
arkadaslar bazý servýslerýn lpg taklmadýgý dogru ama ýstanbulda bu sorun yok ben servýsýmle konustugumda 2000ytl cývarý fýat verdý ve garantý kapsamýndan cýkmýyor ve lpg kendý servýs garantýsýný verýyor bu guvence altýnda ben taktýrmayý dusundum suan aracým satýlýk eger satýlmazsa mecbur taktýracagým eger dusunen ksýýler varsa kýrmakoto arayabýlrýler irtibat tel02164518222 servýsten murat beyle ýrtýbata gecebýlrýler bu konu hakkýnda býlgý alabýlrýler. saygýlarla..

pdr42
15/01/2008, 07:26
15 bin kmdir lpd kyllanýyorum. derler ya týk yok arada basýncý duser oda 2 dakikdaa laptopluk iþ. her neyse 1 sene kýyamadým taktýrmaya 1 senede 10 in yapmýsým taktýrdým 5 ayda 15 bin yaptým lpg de en önemlisi markadan ziyade ustadýr eger usta takamasýn yukarýdaki sorunlarýn hepsini yasarsýn. son zamlardan sonra yaktýý hesaplamadým ama bu yaz 1540 iken lpg aracým uzun yolda 110 lira sehir içinde 125 lira yakýyodu.. bu deðerler benzinlide sehir dýsý 180 sehir içi 220 iidi var gerisini sen hesap et..
haa bu arada motor oldurme hikayesine gelince . ..
herkes bu konuda biþey soyluyor ama kanýtlanmýs bi durum yok. cevremde reno 12 tnx kullanan ve 10 yýldýr lpg ile kullanýlan ticari taksi arac var. arkadsýmdýr kendisi.. daha motor deðiþmedi..
karar senin.

mkaksoyer
15/01/2008, 08:42
lpg motor bitirir kýsmý külliyen yalandýr . olay bilgisiz insanlarýn araç az yaksýn diye aþýrý fakir ayar yapmalarý sonucu yanma sýcaklýðýnýn aþýrý yükselmesi ve motorun kropaj yapmasýndan ibarettir.
bu arada garantiden kastýmýz nedir ona bakmak lazým eðer garantiden bahsediyorsak tofaþ garantisinden bahsetmeliyiz benim gaz taktýrdýðým eski ortaðýmda gaz sistemine garanti verdi. servis garantiyi kendi veriyor diyorsunuz eðer þehirdýþýnda baþka bir serviste araçta gaz kiti var diye sisteme not düþülüp araç garantiden çýkarsa o servis bana cebinden komple motor yapabilecek mi ona bakalým..

ince5757
15/01/2008, 11:14
Lpg de sorun kuru yakýt olmasýndan dolayý motorum sürtünmesinin fazla olmasýndan kaynaklanýyor.Bunu en aza indirmek için lpg li arabalara özel yað kullanýrsýn birde sitede femolinin sattýðý borpower katký maddesi kullanarak motora verdiði zararý en aza indirirsin.Yeni sistem lpg ler motor sýcaklýðý belli bir sýcaklýpa gelene kadar benzinde çalýþýyor ama bun süreyi azalta biliyorsunuz en azýndan özellikle kýþýn ilk çalýþmada aracýnýzý benzinle biraz çalýþtýrýr isen sorun yaþamazsýn sanýrým.

mkaksoyer
15/01/2008, 12:58
kuru yakýttan kastýmýz eski tip döküm kapaklý motorlarda (örneðn taunus anadol ) sibop kayýtlarýnýn yaðlanmasýný saðlayan normal veya süper benzinin içindeki kurþundur. kurþunsuz benzinin adýndanda anlaþýlacaðý üzere içinde kurþun miktarý 0 kabul edilebileceðinden yaðlayýcý herhangibir içerik bulunmamaktadýr.
motor yaptýrýlmasý esnasýnda sanayideki rektefiyecilerimizin pek çoðu honlama yaparken yaðlama çiziði açýsýný tutturamadýklarýndan veya ikinci kalite gömlekler kullanýldýðýndan motor gömlek aþýntýsý aþýrý olmakta bilinçsiz ustalarýmýz bunu lpg kuru yakýttýr gibi bir yorumla geçiþtirmektedirler.
lpg de olabilecek yegane deðiþiklik yanma odasýnýn içinde oluþan yanma esnasýndaki +10 derecelik fark olup bu olay belki bir derece soðuk buji yardýmýyla kompanse edilmekte çoðu þartlarda buna da gerek kalmamaktadýr.

TunFeB
18/02/2008, 16:51
arkadaþlar merhaba. 1.4 fire dynamic grande puntoma lpg taktýrcam. bi yerden fiyat aldým ve brc nin iki farklý modelini söyledi eski sistem dediði fast modeli 1600 ytl, yeni sistem dediði my07 ise 1500 ytl. peþin fiyatlarý bunlar. bu modeller hakkýnda bi bilgisi ya da tavsiyesi olan var mý acaba. son olarakta montaj olarak kaliteli iþ yapan yerler hakkýnda deneyimlerinizi paylaþýrsanýz sevinirim. baþka marka tavsiyeniz var mý ve þu an tüketiminiz ne kadar arkadaþlar. zaman ayýran arkadaþlara þimdiden teþekkürler.

ahmety
18/02/2008, 19:58
arkdaslar 1.4 95 beygýr puntom 5 ay once deha otomotývde lpg takýldý ýtalyan marka BRC garantýlý aracým lpg den once 250 kurus yakýodu km de sýmdý ýse 158 kurus yakýo we ustunde 205 40 17 lastýk war buna ragmen bole bý fýyat yakýo war gerýsýný sýz dusunun cebýmde kalýo artýk paralarým we performansý etkýlemýo tamponuda delýrmenýze gerek yok ben tamponun altýna taktýrdým we kýmse anlamýo ýstanbuldaký cewahýr alýswerýs merkezý dahýl her otoparka gýrdým we kýmse býsý anlamadý takýcak arkadaslara tawsýye ederým;)

pdr42
20/02/2008, 02:01
arkadaslar bende atiker kullanýyorum. 17 bin km dir biniyorum ve herhnagi bir sýkýntýsý yok. sorularýnýz olursa ayrdýmcý olmaya calsýýrým. 15000 ytl vermeye gerk yok 1200 ytl yerli malý yurdun malý hehrangi bir sýkýntýýs yok admalar buralarda ne yatýrým yapmýslar ben bizzat gittim gordum fabrikasýný. memnunum sizede tavsiye ederim

quixotic
20/02/2008, 09:30
Aracým 2.000 km'de þu an ve 125 ytl ile 475 km gidiyor þehir içinde. . Biraz daha beklemelimiyim?

istanbul'da anadolu yakasýnda güvenle kullanabileceðim kaliteli bir frma var mý? taktýran arkadaþlardan resimler alabilirmiyim.

Aracým 1.4 active modeli. km'de kaça düþer?

gazlý olduðu için biraz güvensizlik duygusu var. Bir sýkýntý olur u?

pdr42
20/02/2008, 10:06
vala biraz teknik bi bilgye giriyo oalbilir senn durumun cunku aracýn benzinliye gore tasarlandý sonucta bu arabanýn motrou yeni aslýma yada rodaj suresi falan filan ben olsam en a 5000 yada 10 bin yaapr ondan sonra talktýrýrm. ben 10bin kmden sonra taktrdým. bu konu biraz teknik bi konu sanýrým ama lpg olayý hakkýýnda herkes kulaktan dolma bilgiye sahip doalyýsyla bilgi alacam derken yanlýs yonlendiriliyosun.. teknik olarak yeterli birnin acýklamasýna gore davran bence ..
klasik olarak sunuda diyim ben olsam 10 binden sonra taktýrýrm

quixotic
21/02/2008, 13:09
taktýran arkadaþlardan resim alabilirmiyiz? kaç binde takdýrdýlar?

bur@k
25/02/2008, 01:33
arkadaslar bende atiker kullanýyorum. 17 bin km dir biniyorum ve herhnagi bir sýkýntýsý yok. sorularýnýz olursa ayrdýmcý olmaya calsýýrým. 15000 ytl vermeye gerk yok 1200 ytl yerli malý yurdun malý hehrangi bir sýkýntýýs yok admalar buralarda ne yatýrým yapmýslar ben bizzat gittim gordum fabrikasýný. memnunum sizede tavsiye ederim

öncelikle verdiðin bilgiler için teþekür edrim. konuyu okudum kadarýyla atiker marka lpg sitemi kullanýyorsun..
ben gp alýcam ve kararsýzým. dizelmi yoksa benzinlimi almakta. þunaki aracýmda lpg kullanýyorum ve menunum ancak nede olsa eski sistem ve fazla yakýyor. hep dizel aklýmdan geçiyor. ama burayý okuduktan sonra benzinliyede aklým kaydý. malum piaysa fiyuatlarýna baktýðýnýzda benzinliler daha uyugun fiyatlý. ve dizelin sesini nedense pek sevmiyorum. tabi yeni puýnto unun dizeli nasýl sesi var çaýkçasý denemdimde.
bir sorum olcak sana?? hiç sorun yaþadýnmý????

TunFeB
25/02/2008, 10:31
arkadaþlar merhaba. 22.02.2008 günü aracýma brc my07 sýralý sistem lpg taktýrdým. Aracýmýn lpg deposunu 38.18 lt lpg alarak doldurdum. Litresi 1.65 YTL' den 63 YTL' ye depom doldu. Yaklaþýk 120 km si þehir içinde toplamda 480 km yol yaptým ve gaz bitti. yani km de 0.131 YTL yakmýþ oldu. Sizce nasýl bi deðer?

bur@k
26/02/2008, 20:23
çok güzel bi deðper bence genel olarak. malum mevsim kýþ ve lpg çok harcanacaktýr. yaz aylarýnda dahda düþcveðine eminim.
güle güle kullan kardeþim

quixotic2
27/02/2008, 19:18
lpg taktýran arkadaþlar minimum km'niz kaçtý? aracýnýz garantidemiydi?

TunFeB
28/02/2008, 09:21
burak kardeþim teþekkürler iyi dileklerin için. araþtýran arkadaþlara yardýmcý olmazk adýna 2. ölçümüm. 20 ytl gaz ile ( litresi 1.62 ytl den 12.34 lt lpg ) 151 km yol yaptý puntom. 0.132 ytl km baþýna sarfiyat. bide 4 defa depo dolup boþaldýktan sonra tekrar ayar için gitmem söylendi. yakýtýn biraz daha düþeceðini söyledi taktýrdýðým yer.

pdr42
29/02/2008, 00:08
arkadaslar ben bu konuyu atlamýsým biraz gec cvp veriyrou kuusra bakmayýn benm arac10 binde iken taktýrdým herhnagi bir sýkýntým yok suan aracým 27 binde 28e yaklastý. lpg de yaklasýk olarak 17 bin km yaptým..
bi ara sanki cok yakýyomus gibime geldi onun için bi ayara gittim. sonra sýkýntý olmadý yalnýz filtresi deðiþmedi gaz filtresinin deðiþmesi gerekirmi diye 2 defa ustayasordum biþey olmaz bin dediler bende iyi ozaman dedim ama nedense deðiþmesi grkeiyo gibi:)
he neyse akadaslar ben memnun ve mesut kullanýyorum. sýkýntý yok .
burak dizel ve lpg arasýnda kalmýsýn. ama dizelde tork denen bir olay var ses bi yana tork bi yana ama ben okadar da cok gurltulu oldugunu dusumuyorum dizellerin.. gp nin dizelide fena deil ses konusunda.. ustelik 4 milyar fark var aralarýnda benzinli ile dizel lpg yi tiker taktrýýrsa her sey i ile 1500 ytl ye taktýrýýsýn
yani sen aslýnda 2500 yl fark oduyeceksin. burada hesap sana kalmýs. ama su var tabi yok orjinalliði bozulayacak yok torku olcaak diye hareket edersen tabikide dizel ama kaardesim bende 500 ytl cýkmaz dersen tabi lpg sahsen 4 milyar fark verip dizel alamadým

merak ettiiniz sorulara ozelden vp verebilirm arkadaslar

þekerlioðlu
29/02/2008, 23:20
merhaba burada yazýlanlarý okuduktan sonra lpg iþini ciddi olarak düþünmeye baþladým.internetten yaptýðým araþtýrmalarda'da lpg nin hem perfonmans hemde hemde motor sistemi üzerinde ki olumlu etkieri ile ilgili(yanma perfonmansý,kurum oluþmamasý,ve kullanýmdaki perfonmans)bilgiler sonrasý kesin taktýrmayý düþünür oldum.hem yerli malý olmasý hemde burada okuduðum olumlu yazýlardan sonra atiker taktýrmayý düþünüyorum.bu sistemi kullanan arkadaþlar daha ayrýntýlý bilgi verebilirlermi.
hem özellikle atiker ürünleri ve kalitesi ile ilgili.birde bunun montajýný kim yapýyor antalyada bu iþi yapan profösyenelce çelýþan montaj firma/firmalarý hakkýnda bilgi verilirse memnun olurum

ABNEW
29/02/2008, 23:54
Bence markadan daha önemli olan nokta projelendirme ve montaj.Ýyi bir iþçilikle sorunsuz çalýþýyor lpg sistemleri.Bir arkadaþým Atiker taktýrmýþtý ama memnun olmadý birkaç defa ayar için gitti geldi en sonunda sattý aracýný.Tabi dediðim gibi bu markadan deðil de montajdan kaynaklanmýþtý bence...

þekerlioðlu
01/03/2008, 00:10
cevap için teþekkürler arda bey.çok haklýsýnýz tabiiki.yalnýz iyibir uygulamayý,iyibir sistemle gerçekleþtirmek de çok önemli o nedenle takýlacak sistem ve uygulayýcý konusunda arkadaþlarýn önerisini beklemekteyim(antalyada'ki uygulama yerleri)

ABNEW
01/03/2008, 01:13
cevap için teþekkürler arda bey.çok haklýsýnýz tabiiki.yalnýz iyibir uygulamayý,iyibir sistemle gerçekleþtirmek de çok önemli o nedenle takýlacak sistem ve uygulayýcý konusunda arkadaþlarýn önerisini beklemekteyim(antalyada'ki uygulama yerleri)

Evet en ideali bu: en kaliteli sistem+en iyi iþçilik:)

Yalnýz piyasadaki farklý markalara ait lpg parçalarýnýn bir kýsmý ayný elden çýkmýþ durumda.Yani marka çok da önemli deðil teknolojisi ayný ise...

goldumut
01/03/2008, 09:53
arkadaslar lpg montaj konulu baslýk acýyorum bakýn ltf

Genius
01/03/2008, 11:27
LPG sistemlerindeki en çok dikkat edilmesi gereken nokta sýralý sistemin ECU'su. Eðer lpg ecu'su kafasýna göre sinyal üretirse ve arabanýn ecu'su ile çakýþýrsa o zaman sizi çok sinir edecek arýzalar vermeye baþlýyor. En çok karþýlaþýlan sorunlardan biride araç lpg'de iken ecu'nun lambda sensörü ayarý, Bu sensörün deðiþen sinyal seviyesini sabit bir deðer olarak ecu'ya gönderilmesi gerekiyor, yoksa az önce bahsettiðim ecu'da lambda sensörü arýzasý çýkýyor. buda aracýn rolantide dalgalanmasýna ve çok yakmasýna sebep oluyor. Ýkinci en önemli nokta ise montaj, montaj iþinin ehli ve temiz bir iþçilikle yapýlmasý gerekiyor.

FIAT araçlarýnda akýllý beyin tabir edilen ECU sistemi yer alýyor. Eðer aracýnýzý belirli bir süre benzinde kullanýrsanýz sensörlerden gelen sinyallerin stabil olacaðýndan dolayý kendi kendine adaptasyon yapýyor.

LPG sistemlerinde en önemli nokta ateþleme sisteminin kusursuz çalýþmasý. LPG'nin yanmasý sonucu ortaya çýkan sýcaklýk daha fazla olduðundan ateþle sistemi bileþenlerinin periyodik bakýmlardan önce arada bir defa daha (mesela 10.000-20.000 aralýðýnda 15.000 gibi) kontrol edilmesi yada deðiþtirilmesi gerekmektedir.

rigormortis
01/03/2008, 21:46
arkadaslar ben bu konuyu atlamýsým biraz gec cvp veriyrou kuusra bakmayýn benm arac10 binde iken taktýrdým herhnagi bir sýkýntým yok suan aracým 27 binde 28e yaklastý. lpg de yaklasýk olarak 17 bin km yaptým..
bi ara sanki cok yakýyomus gibime geldi onun için bi ayara gittim. sonra sýkýntý olmadý yalnýz filtresi deðiþmedi gaz filtresinin deðiþmesi gerekirmi diye 2 defa ustayasordum biþey olmaz bin dediler bende iyi ozaman dedim ama nedense deðiþmesi grkeiyo gibi:)
he neyse akadaslar ben memnun ve mesut kullanýyorum. sýkýntý yok .
burak dizel ve lpg arasýnda kalmýsýn. ama dizelde tork denen bir olay var ses bi yana tork bi yana ama ben okadar da cok gurltulu oldugunu dusumuyorum dizellerin.. gp nin dizelide fena deil ses konusunda.. ustelik 4 milyar fark var aralarýnda benzinli ile dizel lpg yi tiker taktrýýrsa her sey i ile 1500 ytl ye taktýrýýsýn
yani sen aslýnda 2500 yl fark oduyeceksin. burada hesap sana kalmýs. ama su var tabi yok orjinalliði bozulayacak yok torku olcaak diye hareket edersen tabikide dizel ama kaardesim bende 500 ytl cýkmaz dersen tabi lpg sahsen 4 milyar fark verip dizel alamadým

merak ettiiniz sorulara ozelden vp verebilirm arkadaslar

mustafa bey bende lpg taktýrmaya karar verdim anacak siz taktýrdýðýnýzda araba garantilimiydi..takýnca garantiden çýktý mý..yani konyada garantisi devam ederek takan yetkili bir fiat servisi var mý..??

pdr42
02/03/2008, 11:14
benim arac garantili suanda garantisi devam ediyor. normalde garantisi biter dendi ama arabayagarantiden iþlem yaptýrabiliyorum. serviste denen eger aracýn bilgilerine lpg ekledni gibi biþey yazrsak garntiden cýkar dendi. bentaktýrmadna once garnatiden cýkmasýn diye yetkili serviste taktrýmak istedim ama grandeelre izin yokmus fabrika izin vermiyomus falan filan dendi. ozelde taktrýdým bende suan gararntili takan servis varmý yokmu bilmiyorum. ama þunuda unutmamamak lazým garantiden cýksa ile sadece lpg ile ilgili arýzalardan dolayý garantiden iþlem görmez. ben birazda buna guvenerek lg taktýrdým. örnegi kapýnýn aynasi ile ne alakasý var lpgnin...
atiker konusuna gelince baska forumlarda her markadan sorun yasayan insanlar var ve bunlarýn sebebi markadan deðil montajdan. gecenlerde yineforumda okuduk piyasadaki en iyi marka prinstir. ama onubile sokturmus. neden montaj hatasý.
hep derim marka onemli deðil montj önemli ben brc atiker tartarini lovato prins omvl öneririm. diðer markalarýn kullanýcýlarý bilmediðim için biþey demiyorm ama onlarda da bi sýkýntý olacagýný zannetmiyorum en iyisi iyi bir usta
neden atiker dedim?
en önemlisi 1200 ytl ucuz ve 10 taksit
sonra yurdun malý
sýkýntý yok
lpgde 28 bin km gittim ve gidiyorum sýkýntý yok
dlayýsyla arkadaslar cok para odememek için atiker taktýrdým

bur@k
02/03/2008, 22:37
mustafa kardeþim bu lpg konsunda gerçekten bizi çok bilgilendirdin teþekkür ederim.
evet dizel ve benzin/lpg ikilemiS::S ben hep benzinli araç kullandým ve dizellerin sesinden iðreniyorum. arkdaþlar yanlýþ anlamasýn çok ekonomik olmasýna raðmen dizeller iþte bende böyle bir duygu var. þuanda yine lpg li palýo ile devam ediyorum ve çok mutluyum açýkçasý. hiç bir sýkýntým yok.
tabiki içimizde halen bir modifiye tutkusu var ve bu tutkunun en baþýndada tabiki egsos geliyor. bildiðim kadareýyla dizelden egsos sesi almak çok güç bir olaymýþ.
sonuç olarak galiba bende benzinli bir punto ile devam edicem:D tabiki 16v olnalrla:D

tuncay kardeþ. seninde verdiðim veriler için telþekkürler..çok ii fiyatlar gerçekten. ve dizeli hiç aratmýyor bence...

þekerlioðlu
02/03/2008, 22:45
merhaba bende atiker taktýrmayý düþünenlerdendim(yined düþünüyorum)ama yerli malý konusunda biraz þüphelerim var.bir baþka sitenin ATÝKER SIRALI SÝSTEMÝ GÖREN VARMI? (https://www.lpghaber.com/html/phpbb2/viewtopic.php?t=4029)forumunda'ki bilgiler atikerin reklamlardaki gibi yerli mal deðil toplama bir mal olduðu konusunda bilgiler var açýkcasý pek yabana atýlýr bilgiler deðil.atiker burada atikerin ürettiðini söylediði ürünler,bir polonya firmasý olan, ac gas.tarafýndan üretilen üniversal ürünler olduðu söyleniyor.burada ürünle ilgili olumsuz birþey yok,fakat atikerin neden bunu gizlediði ve yerli malý diye sunmasý acaba doðrumu.üstelik bu firmanýn sitesinde atikeri türkiye distribütörü olarak sunmasý'da bu konudaki þüphelerimi ve güvensizliðimi artýrýyor.sizlerinde bu konudaki düþüncelerinizi bekliyorum.

þekerlioðlu
02/03/2008, 23:00
ayrýca birde þöyle bir resim var.
https://img172.imageshack.us/img172/4348/49705748ya0.png

TunFeB
03/03/2008, 09:06
arkadaþlar tekrar merhaba herkese. ben aracýmda brc kullanýyorum. brc nin tek sýkýntýsý enjektörlerden diðerlerine göre biraz fazla ses gelmesi. bunun haricinde montajda güzel olduktan sonra gerçekten sorunsuz kullanýlýyor sýralý sistemler. yeni ölçümlerimi sunuyorum. 30.63 lt lpg ile 343 km yol yaptým. bu arada arkadaþlar yakýt konusundada fikirlerinizi yazarsanýz gerçekten iyi olur diye düþünüyorum. hangi marka lpg kullanýyorsunuz. mesela benim taktýrdýðým yer aygazýn yakýtýnda bir süredir sorun olduðunu söyledi bana. tavsiyelerinizi paylaþýrsanýz yararlý olacaðý kanaatindeyim

Genius
03/03/2008, 11:43
merhaba bende atiker taktýrmayý düþünenlerdendim(yined düþünüyorum)ama yerli malý konusunda biraz þüphelerim var.bir baþka sitenin ATÝKER SIRALI SÝSTEMÝ GÖREN VARMI? (https://www.lpghaber.com/html/phpbb2/viewtopic.php?t=4029)forumunda'ki bilgiler atikerin reklamlardaki gibi yerli mal deðil toplama bir mal olduðu konusunda bilgiler var açýkcasý pek yabana atýlýr bilgiler deðil.atiker burada atikerin ürettiðini söylediði ürünler,bir polonya firmasý olan, ac gas.tarafýndan üretilen üniversal ürünler olduðu söyleniyor.burada ürünle ilgili olumsuz birþey yok,fakat atikerin neden bunu gizlediði ve yerli malý diye sunmasý acaba doðrumu.üstelik bu firmanýn sitesinde atikeri türkiye distribütörü olarak sunmasý'da bu konudaki þüphelerimi ve güvensizliðimi artýrýyor.sizlerinde bu konudaki düþüncelerinizi bekliyorum.

Arkadaþýmýn italyan Marea'sýna taktýrdýk, gayette güzel ve sorunsuz çalýþýyor. Yeterki saðlam ve iyi iþçilik olan biryerde yaptýrýnýz.

goldumut
03/03/2008, 12:08
arkadaþlar tekrar merhaba herkese. ben aracýmda brc kullanýyorum. brc nin tek sýkýntýsý enjektörlerden diðerlerine göre biraz fazla ses gelmesi. bunun haricinde montajda güzel olduktan sonra gerçekten sorunsuz kullanýlýyor sýralý sistemler. yeni ölçümlerimi sunuyorum. 30.63 lt lpg ile 343 km yol yaptým. bu arada arkadaþlar yakýt konusundada fikirlerinizi yazarsanýz gerçekten iyi olur diye düþünüyorum. hangi marka lpg kullanýyorsunuz. mesela benim taktýrdýðým yer aygazýn yakýtýnda bir süredir sorun olduðunu söyledi bana. tavsiyelerinizi paylaþýrsanýz yararlý olacaðý kanaatindeyim

en sessýz enjektorlere sahýp steffanelli marka ýtalyan urunu herkese tavsýye edýyorum ben kullanýorum býzzat..
yakýt tuketýmý konusunda konusunda daha olcumlerýmý yapmadým cunku 4 gun oldu:)
45lt sýmýt tankýma 73 ytlýk lpg aldým aygazdanb lýtresý 1.75 den.....
bakalým býr depo ne kadar gýdýcek??

pdr42
04/03/2008, 00:03
atikeri arastýrýken o konuyubende gordum sordum nedir diye kendi üretimi ymiþ sadece beyinmi nedir onu uretemiyolar diyebiliyorum imdi onuda uretbiliyolarmýs.
hem benm için önemli olan randýmanlý olmasý problem cýkarmamasý . baska kulanýclarada bak aama bende atiker kullancýsýyým usteik forumlarda hiç tanýmadýgýn kiþlerden daha cok tanýyabilrsin cunku buranýn mudavimiyim:)
her neyse lpg için hep diyorum her týurlu marka olabilir onemli olan montaj ama atiker yerli malý konya malý neden turkiye kazanmasýn bi sorun olmadýktan sonra
burak rica ederim yardýmcý olabildiysem ne mutlu

ozana99
12/03/2008, 16:20
peki þimdi garanti bozuluyormu bozulmuyormu. ben aracý alýrken servise sormuþtum bana sadece albea ve doblolarda garanti verdiklerini söylediler. lpg dönüþümünüde 2000ytl'ye yapýyorlar. ama gp de garanti bozulur dediler

þekerlioðlu
18/03/2008, 20:12
merhaba,arkadaþlar.kendi adýma bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum.kendimce yaptýðým araþtýrmalarda þunu gördüm'ki hiçbir bayii veya satýcý yoðurdum ekþi demiyor.
bende yaptýðým deðerlendirme ve aldýðým fiyatlardan sonra,üç marka üzerinde yoðunlaþtým sizlerin önerisi ve görüþleri tam belirleyici olacaktýr.aþaðýda aldýðým fiyatlar ve markalarý bilginize sunuyorum.

1)landirenzo-simit tüp-1600 ytl-10 ay vade(tofaþýn,garantiden düþmeden-uludað otogaz)
2)omwl-step,simit tüp-1550 ytl-10 ay vade(önder otogaz)
3)atiker-1200 ytl-10 ay vade(atiker bayii)
sizce bunlarýn arasýnda hangi seçenek saðlýklý olur.ayrýca þunuda elirtmek isterim.bu benim aldýðým ilk sýfýr arabam ve aracýmý satmayý hiç düþünmüyorum.yýlda en fazla 6000km yol yapýyorum ,yani motor ömrünü doldurana kadar zaten 40 yýl geçer.bunu söylememdeki amaç þu,bir kerelik bir taktýrma iþlemi yapýp uzun yýllar problemsiz bir þekilde kullanma amacý.bu nedenle objektif yorumlarýnýzý cuma'ya kadar bekliyorum teþekkürler.

þekerlioðlu
18/03/2008, 21:03
teþekkür ederim bora kardeþ.sen þimdi garanti konusunuda açýp beni bunalýma ittin.ama sanada hak veriyorum.bende týrsýyorum bazen,ama mecbur uzatýcaz herhalde.
yýllýk km'yi þunun için yazdým.bazýlarý amortismanýn uzun olmasýndan dolayý deðmez diyor.ama ben zaten yýllarca bineceðim için(allah'tan birþey olmaz ise).her koþulda amorti olacaktýr.

ayrýca senin görüþünede özellikle deðer verdiðimi bilmeni isterim.

pdr42
18/03/2008, 21:35
bakýn arkadaslar aracýn garantisi bitse bile sadece yakýtla ilgili problemlere bakmýyorlar.. simdi direksiyonla lpgnin yada ayna ile lpgnin akasý varmý yok. dolayýsyla aracýn yakýt sistmeindeki garantiniz biter. her neyse öncelikle sunu soyluyum garanti grandepuntolarda yok servisin kendi insiyatifinde olan bi durum bu bende pg taktrýdým ama garantiden dolayý iþlem yatýrabiliyorum. sen servis garnti veriyor diyosun ama sadece o servis dðer servis o garantiyi vermes. her neyse bende atiker kullanýyorum ve sýkýntýsý yok bi problemde yasamadým. bu garanti olayýný iyi arastýrýn sonra canýnýz sýkýlmasýn . hangi bayi takarsa taksýn garantin ouyor ama bazý serviler bana gelirsen ben seni pgli olarak gormuyorum diyor benm servisim n yaptýgý gibi.
ama bana kalýrsa atiker taktýr nedenmi ben kulanýyorum sýkýntý grmedim henuz 20 in kmdirde biniyorum gerisini sen dusun..
ustelik 1200 ytl bide su gaza hiç gelme yerli malý yada yabancý iyidri yerli kotudur. bu sadece uydurmadýr... her neyse karar senn
son yakýt tuketimim sehirdýsý20 ytl ye 140 km sehirci 125 km gidiyor

pdr42
18/03/2008, 22:00
yaklasýk 1 sene oldu lpg y geceli bende gecerke acaba bunada benzin gibi zam gelirmi diye dusunmuyor deildim. geliyo zam ama ayný sekilde yani cok abartý deil.. eger cok km yapýyosan tavisye ederim

þekerlioðlu
18/03/2008, 22:05
mustafa kardeþ,yorumlarýn için teþekkür ederim.garanti konusu þöyle.uludað þirketi tofaþ yetkili servisi (baþpýnarlar)ile anlaþma yapmýþ.aracýn kendi garantisi bozulmuyor.yani bu takacak servisin verdiði garanti deðil.onu zaten ikiyýl olarak hepsi veriyor.ve sanada samimi açýklamalarýn.için saygýlar.birde senden þöyle birþey rica edebilirmiyim.km'de kaç litre yakýyorsun,çünki verilen parasal deðerler kiþinin kullanýmýna göre deðiþir.
örnek:48lt/1100km=4.3lt/100km-4.3*3.2ytl=13ytl
yani ben uzun yolda 100 km'de-13 ytl harcýyorum buda km'de 130krþ gelir.bu hesapla,senin ki 180.2 kuruþa geliyor.ki benden fazla yakýyorsun demektir.
benzinle,gaz km2de lt ýlarak ayný tükettiðine göre benim kullanýmýmla bu 100 km2de 6.5-7 ytl'ye isabet eder.bunu þunun için yazýyorum sen uzun yolda yaktýðýný söylediðin deðerleri tahmin ediyorum basarak yaptýn.o nedenle ortalama hýz ve ortalama tüketim deðerlerini verirsen bende daha saðlýklý bir karþýlaþtýrma yaparým.

*

pdr42
18/03/2008, 22:32
þimdi hikmet kardes 130 ytl yakan benzinli varsa valla helal olsun ne diyyim:) ama ben senn nasýl bir bole sonuc cýkardýgýný anlýyamadým. yani sen benzinde 130u nasýl cýkardýn .. ben soyle diyim sana 20 ytl lik gaz aldým gazýn litresi 1.77 vala bide bunu hesapla ben anlyamadým 130 nasýl cýkýyor ozaman soyle bi hesap yapaým baakalým nolcak...
litresi 1.7 ise 20 ytl/.1.77=11.29 litre ediyor. 11.29 ltr/140= 080 cýkýyo oda km de 80 bin senn hesabýna gore benm 80bin yakýyo olmam lazým
ama bu hesap nasýl bi hesap ben bu iþin içinden cýkamadým. en dogru hesap depo bosken 20ytllik alýyom nerede biterse 20 bolu km yapýyorum kaclira yaktýgý ortaya cýkýyor .. bence dogru hesap bu sennkine gore benm hesapta bi deðiþik cýkýyor
bu arada senn heaptada bi yanlsýlý var soyleki 48 litreyi 3.2 ile carpýnca 153.2 ytl ccýkýyor ee ozaman 1100 e bolunce de 139 cýkýyor. yahu bu iþlemde bi terslik var cozemedim
bu arada yasýnýzý yeni gordum kusura bakmaýn yani kardes dedim ama

þekerlioðlu
18/03/2008, 22:47
þöyleki 48 lt nin tamamý bitmiyor.
araç göstergesi.100km/4.3lt-4.3 litrede ne kadar yapar.4.3*3.2=13.76 ytl yapar.bunuda 100 km'ye bölersek 137 krþ yapmýyormu

pdr42
18/03/2008, 22:52
bence gostergeye deil olctugumuze oncelik vermeliyiz. ölçtügümüz sonuc gosterge ile ayný cýkýyorsa gostergeye de bakabiliriz. ama yukarýda senn hesabýna gore yaptýgýmýz zaman ortaya benm 80 kurus yakýyor cýkýyor. bence bu hesapta bi yanlýslýk var ama neresinde bilmiyorum. sýrf sizin dediðiniz gib yapýnca 80 kurus cýkýyor ama benm araba 140 ve 160 arasý yakýyor . bunasýl oluyor. 20 ytllik gazý depo bosken aldým depo bitinceye kadarda hiç almadým.. en iyi olcum sonucu da bu olsa gerek ama ayný deðerleri sennn sistemine vurunca yarýyrý ya fark ediyor ..

ZFA_GO
19/03/2008, 00:54
Beyler 2004 model 50bindeki 12 16v palioma 2ay önce taktýrdým.Þimdiye kadar sabrettým ancak bu ulkede hýc biþeyi agzýnýn tadýyla yasatmazlar.benzýn olmuþ 3.27 ne olacagýda belli degil giderek artýyor.
Þimdi gelelim LPG olayýna Puntolar için garanti durumunu bilmiyorum.Belki ithal araç oldugu için vermýyor olabýlýrler ve fiyat almak için servise gýttigimde garanti verýyorlardý hatta sýfýr palýolara býle takýyorlarmýþ.Ben BRC my-07 modelýný taktýrdým nedenmi italyan olmasý brc markasý yýllardýr bu iþin içinde ayrýca Tofaþ fabrikada bu markayý kullanýp takýyor.
Servis 1700 fiyat verdigi için bende Brc nýn gene yetkýlý bayýsý olan yere taktýrdým 1450 peþin.Zaten onlarda lpg ile garantý verýyor enjektor arýzasý vs falan.

2aydýr kullanýyorum belki inanmýycaksýnýz ama neden daha önce taktýrmamýþým diye piþmaným bugune kadar parasýný amörti ederdým bile.Aracýn gýdýsýnde serýlýgýnde kalkýsýnda asla býr degýsýklýk yok ve ciddiyim LPG araç daha güzel gidiyor.Nazar degmez inþallah çok memnunum bunda tabi aracýmýn bakýplarýný aksatmadýgýmdanda olabýlýr LPG taktýrmadan once yagýný bujýlerý falan herseyýný yenýlemiþtim ayrica þuan açýk hava fitresi takmaya devam edýyorum.
Ben lambaya gore bakmýyorum çunku taktýrdýgýmdan berri full depo gezýyorum 55 60ytl simit depo doluyor 1hafta kullanýyorum.Gelelim yakýþýna 2gun once doldurdum Ankara totalgaz(hep ayný yerden alýyorum) 1590litresi 62ytl doldu 470km yapmýþým buda 13kuruþa denk gelýyor.2aydýr zaten 13-14kuruþ arasýnda yakýyor basmaya gore.
Tahminimce dizellerden daha az yakýyorum.
Sonuç olarak LPGtavsýye ederým aracý gun içinde kullanmanýza gore sýz karar vereceksýnýz.
Aracýnýzýn garantýsý bitmeye yakýnsa sorun yok taktýrýn.Yinede ýyýce bý ogrenýn ipinýzý saglam kazýga baglayýn.Eger garantýnýz bitti ve hala tereddutte iseniz gunler geçince çok daha fazla piþman olacaksýnýz emin olabilirsiniz.LPG sistemleride geliþti artýk ve sýzde cevrenýzde goruyorsunuzdur ýnsanlar cok daha luks araclarýna taktýrýyor?

pdr42
19/03/2008, 12:21
zafer sn bayagý ucuza alýyosun yahuuu. senle ayný fiyata alsam benm yakýtta iyi dusek haa. her neyse paliolara ve oblolara garnti bozulmadan serviste takýyorlar ama grande puntolara fabrika izin vermiyo diyolar... palioya ya serviste taktýrsan iyi olcakmýs ama sorun yooksa sýkýntý yoksa gerek yok demekki.. gule gule bin

þekerlioðlu
19/03/2008, 14:19
yardým ve fikirleriniz için herkese teþekkür ederim.

mustafa kardeþ senin bulduðun deðer.aracýn km'tükettiði yakýt miktarý ,fiyatý deðil.
litreyi km'ye bölersen fiyat çýkmaz.herhalde dalgýnlýðýna geldi.bulduðun rakam doðru.
0.80*140=11.2 litredir.buda aldýðýn yakýtýn toplamý .buna göre sen 100 km/8lt yakýt harcamýþýn.buda gösteriyorki,aþaðý yukarý 120 km hýzla kullanmýþsýn(þehirdýþýnda)

km'de 080 lt gaz harcadýðýna göre 0.80*1.7=km 136 kuruþ yakýyorsun.(uzun yolda).

ZFA_GO
20/03/2008, 00:16
zafer sn bayagý ucuza alýyosun yahuuu. senle ayný fiyata alsam benm yakýtta iyi dusek haa. her neyse paliolara ve oblolara garnti bozulmadan serviste takýyorlar ama grande puntolara fabrika izin vermiyo diyolar... palioya ya serviste taktýrsan iyi olcakmýs ama sorun yooksa sýkýntý yoksa gerek yok demekki.. gule gule bin

Ankarada istanbul yolu üzerýndeký gaz fiyatlarý bu civarda.Yolumuz ustu olmasýda beným þansým ucuz yer aramaya gerek kalmýyor.Gazýda zaten 2yýldýr benzin aldýgým Totalin kendý istastonundan alýyorum sorun yok þuana kadar.
Bi arkadasým abýsý toyota coralla aldýlar 2004 model alýrken az yakýyormuþ falan dýyordu ama ben guluyordum içinden bugun bana dert yanýyordu 240 250 yakýyomuþ.Tek çare LPG dedim ama abisi kabul etmýyormuþ orjýnallýgý bozulacak diye :))
Beným taktýrdýgým yere fýyat sormaya gýttýgýmde Lýncon navýgatora takýyorlardý.V8motor inceledým buna takan palýo çoçuk oyuncagý gelýr dedým ve ona guvendým taktýrdým.Gerçekten memnunum. saygýlar

makineman
20/03/2008, 12:24
mustafa kardeþ,yorumlarýn için teþekkür ederim.garanti konusu þöyle.uludað þirketi tofaþ yetkili servisi (baþpýnarlar)ile anlaþma yapmýþ.aracýn kendi garantisi bozulmuyor.yani bu takacak servisin verdiði garanti deðil.onu zaten ikiyýl olarak hepsi veriyor.ve sanada samimi açýklamalarýn.için saygýlar.birde senden þöyle birþey rica edebilirmiyim.km'de kaç litre yakýyorsun,çünki verilen parasal deðerler kiþinin kullanýmýna göre deðiþir.
örnek:48lt/1100km=4.3lt/100km-4.3*3.2ytl=13ytl
yani ben uzun yolda 100 km'de-13 ytl harcýyorum buda km'de 130krþ gelir.bu hesapla,senin ki 180.2 kuruþa geliyor.ki benden fazla yakýyorsun demektir.
benzinle,gaz km2de lt ýlarak ayný tükettiðine göre benim kullanýmýmla bu 100 km2de 6.5-7 ytl'ye isabet eder.bunu þunun için yazýyorum sen uzun yolda yaktýðýný söylediðin deðerleri tahmin ediyorum basarak yaptýn.o nedenle ortalama hýz ve ortalama tüketim deðerlerini verirsen bende daha saðlýklý bir karþýlaþtýrma yaparým.

Bir yanlýþlýk olmasýn. Benzinli bir araç LPG kullanýrsa yakýt tüketimi litre olarak yaklaþýk %20 artar. Yani benzinde 8 lt tüketen bir aracýn yakýt tüketimi LPG de 10 lt civarýna yükselir. Yol bilgisayarý benzine göre ayarlandýðý için de hatalý gösterir. LPG ye geçerken tüketim deðerlerini hesaplamada bu farklýlýk göz önünde bulundurulmalýdýr.

pdr42
20/03/2008, 14:24
benzinden daha fazla yaktýgýný biliyorum bende lpgninn yani 100 km de 8 litre ediyosa bu lpg de 10 litre falan olur diye biliyorum . birde benm arac 136 yakýyo diye cýkýyor bu hesap yine tutmuyor benm aracým 136 lira gormedi gerci arada 4 bin yada 0.4 kurus oynuyor cokta farkedermi bilmiyorum ama bence en dogru hesap verdiðin parayý km ye bölerek cýkarmak deðilmi. cunku benm lpye verdiðim ucreti baz almalýyýz. tabi mesela kimi yerlerde de 20 kurus daha ucuz oluyor o kiþide ona gore hesaplýycak ama benm araba ile 20 kurus ucuza alan arabayý kýyaslarsak sizin yönteminiz dogru olur ozaman . yani hangisi daha az yakýyo oda km de kac litre lpg tukettiðine bakarak belirlenebilir...
evet hikmet bey dalgýnlýga gelmiþ tabi matemetik bu kadar demekki:) asagý yukarý 40 kurus farkediyor sizn hesapla biizm hesap arasýdna 140 lira yakýyo diye hesapladým ben hýz deðerleri dogru 120 km ile gittim ama sunada inanýyorum 90 lada gitsem pek deðiþmeyecek sanýrým benmkisi

goldumut
20/03/2008, 14:59
EVET bende sýze katýlýyorum ama 8 lýtre benzýn tuketen býr arac 10 lt lpg tuketmez dýyorum ben yaný en fazla 1 lt daha fazla benzýn tuketýr..ama %20 daha fazla tukettýgý dogrulanmýs ýse 9.6lt lpg gelir

pdr42
20/03/2008, 15:52
hmm yani rakamlar farazi rakamlar ama umut net soylemiþ bende lpg taktýramdan once arastýrýrken bu konuyu ogrenmiþtim lpgnin fiyatý ucuz oldugu için benzinden hesaplý hale geliyor benim merak ettiðim birþey var lpg taktýrýp ta arabasý ile en fazla kac km yapan var acaba. hani motorunömrü hikayesi var ya onu merak ettim ben 18 bin km dir biniyorum bakalým daha fazla yapan varmý birde forumda 5 6 kiþiyiz galiba lpgli olarak

goldumut
20/03/2008, 15:57
evet bende cok duymadým cok uzun surelý lpg kullananlarý ama sýralý sýstemler pýyasaya duselýde cok olmadý yaný býr kac sene cývarý..
ben motor omrunu býtýrýr dýye býr seye ýnanmýyorum zaten ýlk calýsmada benzýnle calýstýgý ýcýn yaný yený nesýl sýralýlar cok daha uzun omurlu kuruntu yapmalarý daha zor sýstemler..yaný acýkcasý 150.000 km sorunsuz gýtse cok ýyi..

þekerlioðlu
20/03/2008, 17:49
donaným haberde 140 000 gören araçlar olduðu söyleniyor.birde tüketim olarak görüþtüðüm ve okuduðum bazý yerlerde tüketimin 1/10 olduðu söyleniyor.yani 10 lt benzin tüketimine karþýlýk, 11lt lpg diye.doðrumu bilmiyorum.mustafa kardeþim gösterdiðin ilgi için sana teþekkür ederim.umarým beni yanlýþ anlamamýþsýndýr.sadece kafamdaki sorularý netleþtirmek ve nihai kararý vermek için biraz ince eleyip sýk dokuyorum galiba.iki gündür donaným haberdeki lpg konularýnýda takip ettim,ve anladýmki sadece ürün deðil takan yerin iþçiliðide çok ama çok önemli ve açýkçasý oradaki sorunlarý(iþçilikten kaynaklanan ve çözülemiyen)okuyunca biraz daha bekleyip bu iþin bir standarta oturmasýný beklemek istiyorum.hepinize saygýlar.

pdr42
20/03/2008, 23:00
ne demek yardýmcý olabildiysem ne mutlu. ama bence iyi bir usta biliyosan git ona taktýr. sbeklemek bosuna .. bence motor ömrü kadar gider bu lpg olayýndan dolayý ömrünün kýsalmasý falan bencede yoktur . adamalr kara duzen lpg ile yýlalrdýr biniyr.
aslýnda taksicilere sormak lazým ozellikle istanbuldaki taksixilere

goldumut
21/03/2008, 11:11
valla dogru soyluyorsun kara duzene býle yýllardýr býnýyorlaR..:)

þekerlioðlu
22/03/2008, 14:42
bununla ilgili bir bilgisi olan varmý veya taktýran.? SIRALI LPG SIRALI SÝSTEM LPG DÖNÜÞÜM SÝSTEMLERÝ OTOGAZ LPG MONTAJI LPG KURULUMU LPG SATICISI ANKARA TELEFLEX GFI TÜRKÝYE DÝSTRÝBÜTÖRÜ HOLLANDA LPG BÝLGÝ (https://www.tunali.com.tr/lpg.htm)

TunFeB
22/03/2008, 21:54
bugün yaptýðým ölçümde aracýmýn 0.148 ytl lpg tüketimi var. sanýrým biraz sert kullandým bu aralar tabi bide hükümet saolsun

shadow
24/03/2008, 00:24
Arkadaþlar benim gp þehir içinde 200-220 ytl arasý yakýyor.
Bursada LPG taktýran arkadaþ varmý acaba hiç nasýl memnunmu.

IMPERATORE
24/03/2008, 01:40
Açýkçasý lpg kullanan arkadaþlarýn tüketim deðerlerine bir dizelci olarak bile imrenmemek zor. Arkadaþlar bi haberi size eklemek istedim sadece. Fiat yeni araçlarda 5 yýl-150.000 km garantiye baþladý biliyosunuz. Eðer lpg garantinizi sýkýntýya sokuyorsa( ki bazý arkadaþlar bunu sýkýntýyý atlatmanýn yolunu bulmuþlar galiba) bunu da deðerlendirmek lazým derim ben.

lpgli araçlarýn kapalý otoparklara ve hýzlý feribotlara alýnmamasýndan sonra bi de bu çýkýyor baþýmýza

LPG'li araç satýþýna yasak
Ankara Ticaret Odasý (ATO), kent içinde binalarýn altýnda bulunan oto galerinde LPG'li araç satýþýný yasakladý.

SABAH - 4 Mart 2008, Salý - LPG'li araç satýþýna yasak (https://www.sabah.com.tr/2008/03/04/haber,A8D9C794CAE24D80A62FD8A0DF7A2C9F.html)

binbirtanem
28/03/2008, 17:11
bu baþlýðý açandan ve lpg taktýrdýktan sonra yorum yapanlardan tek telimeyle Allah razý olsun diyorum. 1 haftadýr benzin mi dizel mi diye kafayý yemek üzereydim.Normalde de yeni biþey alýrken çok kararsýz olduðumdan benzin mi dizel mi zor bir karardý benim için. Çünkü gp dizeller 0,17 benzili ise 0,24 ortalamaya sahip olduðunu alamýþ bulunmaktayým(sakin kullanýmda) 0,17 bana fazla geldiði için benzin e karar vermiþtim. ve hala tam emin deðilken lpg yorumlarýný okuyunca tamam dedim olay budur. al benzinliyi 10 bin olunca takdýr atiker'i . Arkadaþlar herþey için teþekkürler. Bu arada bedava olmadýðý sürece voltrandan uzak durun! Niye demeyin? benim aracýma bedava versinler emin olun laf olsun diye söylemiyorum ben TAKTIRMAM. Hayýrlý sürüþler..

tempesty
30/03/2008, 11:12
Stefanelli marka lpg taktýran varmý acaba ?? Görüþlerinizi belirtirmisiniz.

goldumut
30/03/2008, 11:24
bore ben taktýrdým goruslerýmý belýrtýrým tabý..
oncelýkle enjektorlerý cok sessýz calýsan býr makra ve buda gercekten cok onemlý bazý enjektorlerýn dýzel gýbý ses yaptýgýný duyduk..
ben 45lýk sýmýt tup taktýrdým..montaj buyuk týtýzlýkle yapýldý ama ýlk ayar yapýldýgýnda býr ýnce ayarý yanlýs oldugu ýcýn sabah benzýnde calýsmada sýkýntý vardý ama gýýtým býr guzel ayar yaptýrdým sýmdý sýkýntý yok super calýsýo..
gecýsler guzel sessýz yakýtý 150 kurus yakýo(sadece lpg)...sormak ýstedýgýn baska býr sey?

goldumut
30/03/2008, 11:41
Teþekkür ederim Umut ben þu anda ciddi araþtýrma içerisindeyim 10 gün içinde niþanlýmýn aracýna (1.4 fire gp) stefanelli veya brc marka lpg taktýrýcam..stefanelli için 950 ytl brc içinde 1400 ytl fiyat verdiler (ruhsat ve sýzdýrmazlýk gibi giderler bu fiyat içindemi onu bilmiyorum)..Stefanelli hem italyan markasý hemde internette forumlarda araþtýrdýðým kadarýyla hemen hemen herkes bu markadan oldukça memnun gözüküyor,Ankarada bir taksi duraðýndaki arkadaþlarla da konuþtum onlarýn arasýnda da bu markayý kullanan ve atiker kullananlar var taksiciler bile oldukça memnunlar..

Sadece birkaç forumda senin de dediðin gibi sabah benzinle çalýþmasýnda (soðuk havalar dahil) sorun yaþandýðý,aracýn titrediði rolantinin deðiþtiði fakat bir süre sonra kendiliðinden düzeldiðini okudum,bu da sanýrým ayarlarla ilgili ve serviste kolayca düzeltilebilecek bir sorunmuþ..

Enjektörlerin sessiz olmasý da çok güzel bir durum tabii ki , bunu þu an ilk kez senden duydum o kadar araþtýrma yapmama raðmen..Ayrýca bizim stepne yeri en fazla 35 lt simit tank alýr diye duydum sen 45 lt nasýl taktýrdýn ?? Eðer sýðýyorsa süper..

Saðlam bir araþtýrma yapmadan taktýrmak istemiyorum senin pozitif görüþlerinde þu an benim için çok önemli ve biraz rahatladým çok teþekkür ederim yani sýrf BRC diye 500 ytl fark vermek anlamsýz geliyor bana...

bence hýc o kadar buyuk rakamlara gerek yok...ben steffanelliyi 1250ytl/12(sýmýt tup farký dahýl)sekýlde taktýrým....
hee yok ben 5-8sene býnýcem kesýn satmam dýyorsan landý renzo yada prýns taktýr onlarda 1500 -1800 arasý ama ýnan gerek yok...atýker býle canavar gýbý calýsýyor..býle dýyorum haný yerlý markasý ya ondan..
sabah calýsmama problemý beným ustanýn senkronýze ýnce ayar hatasýndan oldu yoksa olmazdý..ama sýmdý saat gýbý..
beným marka hem ýtalyan hemde uygun yaný..
tabýký 45 lt sýgýyor...

tempesty
30/03/2008, 11:48
Evet Umut teþekkür ederim gerçekten anlamsýz gibi duruyor diðer markalar ve garantili montaj+önemli taahhütlerle beni ikna ettiler stefanelli konusunda..Ufak ince ayarlarý ise aracýn beyninden veya enjektör ayarlarýndan-gaz kelebeði ayarlarýndan hallediyorlarmýþ ilk 2-3 depo lpg den sonra araç iyice rayýna oturuyormuþ..

Bizim araç çok fazla þehir trafiðine dahil olmadýðý için (+3 kapý ve 77) ortalama yakýt tüketimi 6,7lt civarýnda..Lpg den sonra yüzde 10 artýþla bu en fazla 8 lt/100 km. olsa bile 8*1,61 ytl = 12,8 kuruþ yapýyor..Bu ciddi anlamda bir tasarruf demek..Ben þu anda 24 kuruþ yakýyorum

goldumut
30/03/2008, 11:51
yani ciddi bir tasarruf olucak tabý ama sen genede hesaplarýný 14.5-15kurus gýbý hesapla genelde %40 tasarruf olmuyor sen onu %37 gýbý dusun..
bence taktýr derým yýllýk kac km yapýyorsun býlmýyorum ama benzýn ýbresýnýn dususunu seyretmekten býktým..30ytl lpg atýyorum 210 km pasa pasa gýdýyorum:)

þekerlioðlu
30/03/2008, 20:27
bora kardeþ.ben henüz takdýrmadým(bazý maddi durumlardan)ama bende bayaðý araþtýrdým ve þunu gördüm.piyasada onlarca marka var.hatta bazý markalarýn iki distribütör'ü var.ve hemen herkes her markayý takýyor.bir çok þeyde olduðu gibi bizim ülkede bu iþler kör tuttuðunu hesabý yapýlýyor.takýlan yerlere bakarsan hurdacý dükkaný gibi.bunlarýn dýþýnda çeþitli forumlarda okuduðum kadarý ile her markada ufak tefek(bazýlarýnda canýndan bezdirecek kadar)sorun çýkýyor.kýsaca arkasýnda her an her yerde destek verebilecek bir firmanýn malýný taktýrmanda þu an için fayda var.umut kardeþinde seninde dediðin gibi ileride ne olacaðý belle olmýyan ayrý ayrý firmalarýn ithal ettiði markalar yerine ve bir sýkýntý anýnda karþýnda muhatab olarak bulacaðýn bir firma olmasý faydalý olur.açýkçasý bu konuda atiker bir adým önde görünüyor.en azýndan yarýn öbürgün kardeþim biz artýk o malý býraktýk gibi kullanýcýyý ortada býrakan sorunlarla uðraþmazsýn.nacizane benim düþüncem bu yönde.

tempesty
30/03/2008, 20:37
Çok haklýsýn abi zaten sen en baþýnda bu konuya yazdýðýnda ben serviste taktýrabiliyorsan çok iyi olur demiþtim hatýrlarsan,ama malum serviste takýlmýyor anlaþýlan o yüzden bende arayýþ içerisine girdim çok araþtýrdým taksicilerle bile konuþtum Ankara'da 2-3 ünlü firma var ve çok güzel yorumlar almýþlar aralarýndan 1 tanesini bütçemiz ölçüsünde tercih edicez artýk bir þekilde...Bende zaten BRC-ATÝKER VE STEFANELLÝ arasýnda çok kararsýz kalmýþ durumdayým fakat stefanelli oldukça uygun fiyatlý,üstelik þikayetçi olan 2-3 kiþi olmasýna raðmen onlarýnda sorunu sadece ufak ayarlarla giderilmiþ,ben parayý bir miktar tamamladým sayýlýr abi 1 hafta içinde inþallah teslim edicem arabayý.Ýnþallah sende sorunsuz þekilde halledersin yukarýda hesap yaptým okumuþsundur ciddi anlamda tasarrufa geçiyoruz.. -(ceteris paribus tabi)-:)

þekerlioðlu
30/03/2008, 20:42
hayýrlýsý olsun boracým.inþallah her þey gönlünce olur taktýrma iþlemin bitince senden ayrýntýlý yorumlar bekliyorum haberin olsun.(bu arada seni/sizi tebrik ederim ve mutluluklar dilerim).

tempesty
30/03/2008, 21:04
Teþekkür ederim abi..

Güvenlik için resimdeki bölgeye C þeklinde çelik koruma yaptýrýyým diyorum olur mu acaba ?? yada gereksizmi ki...

https://img301.imageshack.us/img301/8679/lpg20281029ik6.jpg (https://imageshack.us)

þekerlioðlu
30/03/2008, 22:39
bir yerde okumuþtum,güvenlik için deðil ama ses yapmamasý ve stepne yerinin çizilmemesi için,etrafýndaki boþluklara sprey köpükle izalasyon yapýyorlardý geçi bazý resimlerde gördüðüm kadarý ile kötü bir iþçilik yapýlmýþ'dý.ama iyi bir iþçilik ile güzel olabilir.yalnýz gaz deposunu taktýrýrken step veya atiker taktýr.bildiðim ve gördüðüm kadarý ile step depolar oldukça iyi.biliyorsun piyasada herþeyin merdiven altý oluyor.

tempesty
30/03/2008, 22:56
Haklýsýn abi ses yaptýðýný daha önce hiç duymadým ama eðer doðruysa dediðin gibi araya köpük vs sýkýlabilir..

Bu depo da oldukça þýkmýþ yafu :)

https://img233.imageshack.us/img233/7998/06bhq5.jpg (https://imageshack.us)

quixotic
31/03/2008, 12:11
Daha öncede yazmýþtým topiðe.. aracým þu an 3500'e dayandý. 1 Aralýk 2007'de almýþtým. Ayda ortalama 1.000 km gidiyorum. Bu yüzden dizel almadým.:)

10.000' olduðu an inþallah kesinlikle Lpg taktýrýcam.

tempesty
31/03/2008, 19:27
Daha öncede yazmýþtým topiðe.. aracým þu an 3500'e dayandý. 1 Aralýk 2007'de almýþtým. Ayda ortalama 1.000 km gidiyorum. Bu yüzden dizel almadým.:)

10.000' olduðu an inþallah kesinlikle Lpg taktýrýcam.

Sizde benim gibi az km yapýyorsunuz ama bu benzin litre fiyatýnda artýk az-çok km yapmanýn bir anlamý kalmadý yani 3,21 ytl !!

Bende 2 yýlda 19.000 km yapmýþým sadece..

ugurozer
31/03/2008, 23:02
20 bin km de lpg kendini amorti ediyor yaptigim basit hesaba gore. Bu km den fazla km yapmayý planlayan arkadaslar her 10 bin km de 1000 YTL kar edecekler þuanki lpg ve benzin litre fiyatlarý arasýndaki fark korundugu surece. Taktýrmalý mýyým yoksa taktýrmamalý mýyým diyen arkadaslarýmýn bilgilerine...

tempesty
01/04/2008, 00:08
Ben þu anda benzinle þehir içi km.de 24 kuruþ yakýyorum,lpg ye geçince bunun 14 kuruþ olacaðýný varsayarsak eðer km baþýna 10 kuruþ tasarruf edicem,benim gibi ayda 800 km yapan birisi 1 ayda 800*10=80 ytl kar eder..

Ýyi bir lpg marka montajý 1500 ytl civarýna yapýlýyorsa eðer lpg kendini : 1500/80 = 18 ay (1,5 yýl) içinde amorti ediyor..Yani 18 ay*800 km = 14.400 km sonra amorti ediyor..

Eðer lpg montajý sonrasý araca daha fazla binileceðini hesaba katýp ayda 800 km yerine 1000 km yapýlýrsa bu deðer biraz daha geri çekilir tabii ki..1,5 yýl ve 14.000 km bence fazla deðil...

Eðer bu araca 5 yýl binmeyi düþünüyorsanýz 1,5 yýl sonra dizellerden bile kat kat daha fazla tasarrufa geçiyorsunuz (tabi koþullar bu þekilde sabit devam ettiði ve lpg veya araç arýza yapmadýðý sürece..)

ugurozer
01/04/2008, 18:13
lpg taktýrma iþini ruhsat sýzdýrmazlýk ayarlar gt gel vs. 2000 YTL olarak hesap edin bence. Tabi LPG nin cok muntazam ve araca hicbir zarar vermeyecegini varsayýyoruz. Biliyorsunuz araçlarýmýza Lpg takýldýðýnda yaklaþýk %10 daha fazla yakýyor (L hesabý olarak) Ekonomi tamamamen Lpg nin daha ucuz olmasýna dayalý. Olaki ve hatta velevki :))) lpg li araclar cogaldý hadi buna vergi geçirelim ogullarýmýza gemicikler alalým denildigi anda benzinden daha fazla sarfiyatlý bir yakýt olmasý iþten bile deðil. Ýnþ boyle birsey olmaz..

pdr42
01/04/2008, 20:48
arabaya lpg takýlýrken bu dusunceye sahip arkadaslar taktýrmamý soylediler iste yarýn oda atar diye ama oyle lmadý taktýralý 1 yýl oldu 1 yýlda lpg de 19 bin km yol gittim. ilk taktýrdýgýmda 10 binde idi bakýmlarýný yaptýrýdktan sonra taktýrdým markasý atiker 19 bin km yol yaptým lpg de suan bi sýkýntýsý derdi yok son ve net olcumlerim 140 sehirdýsý 160 sehiriçi arkadaslar. gazýn fiyatý 1700 lerde ona gore siz hesaplayýn ankarada 1500 oldugu soyleniyor ozmaan dahada duser b fiyat..
taktýrmayý dusunen arkadaslar bence beklemesinler iyi bir ustaya gecmiþi olan bir firmaya taktýrsýnlar destek onemli ne olur ne olmaz arkadasþlar.. bence önemli olan marka deil ustadýr lpg de eger br yanlýs takýlma yada e biliyim manifoldu ters bir acýdan delerse istedigin markayý taktýr sorun yasarsýn..

mustafa373737
07/04/2008, 13:28
ocak ayýnda lpg taktýrdým 1.4 95hp benzinli grande puntoma .marka prins 2000 ytl tuttu.daha ruhsata iþletemedim.adanaya uzun yolda sakin kullanýmda 110 kuruþ yaktý yalnýz lpg taktýran arkadaslardan sabahlarý motorda titreme sorunu olan oldumu olduysa daha sonra bu sorunu nasýl hallettiklerini yazabilirlermi.bide arac bazý devirlerde örnegin 5 ci vites 3000 devirde yokuþ yukarý titreme tarzý bi hareket yapýyormu yazarlarsa sevinirm

TunFeB
07/04/2008, 14:05
bende yaklaþýk 2 aydýr brc kullanýyorum. herhangi bi titreme sorunu ile karþýlaþmadým. bence taktýrdýðýnýz yere götürüp ayar yapýlmasýný isteyin.

ugurozer
08/04/2008, 00:25
prins ile ilgili bi reklam duymuyorum pek ancak lpg iþinin mercedesi oldugu soyleniyor bazý arkadþlar tarfndan brc den dahamý iyidir bu yani?

þekerlioðlu
08/04/2008, 00:34
þu anda dünyadaki en iyi birkaç markadan biridir.

þekerlioðlu
08/04/2008, 00:40
BAYCEP'in arabasýnda da Prins takýlýydý ve oldukça memnundu kendisi..Ama bu kadar pahalý olduðundan haberim yoktu açýkcasý..

Bende yarýn aracýma BRC marka taktýrýyorum,resimlerini ve maliyetini vs burada paylaþýrým..

kesinlikle yorum ve fotolarý bekliyorum(stefanelli iþi olmadý galiba).

tempesty
08/04/2008, 00:53
kesinlikle yorum ve fotolarý bekliyorum(stefanelli iþi olmadý galiba).

Abi anket yaptým 10 kiþiden 5 i BRC , 2 si LOVATO , 2 si ATÝKER , 1 i STEFANELLÝ dedi :) (yani tahmini rakamlar tabii ki en azýndan 40 kiþiyle konuþmuþumdur)

Bende aþýrý ýsrar ve servis + garanti desteði üzerine BRC de karar kýldým en son :) Hayýrlýsý olsun bakalým.

TunFeB
08/04/2008, 08:56
arkadaþlar önce þunu söyleyeyim. ben brc nin ankara yetkili bayisinde taktýrdým sýralý sistemi. o adam bile prinsin gerçekten süper olduðunu itiraf etti. ama þöyle bi gerçek var, servis sýkýntýsý. Bu sistem aracýn en çok iþleyen sistemi olacaðýndan teknik destek saðlam olmalý bence. ben brc den gayet memnunum. ama taktýracak arkadaþlar gerçektende referansý olan bi yere taktýrsýnlar. sorunsuz kullaným için montaj kalitesi þart.

ugurozer
08/04/2008, 10:43
Bora bence iyi bir karar vermissin brc nin kaliteside artik kanýtlanmýþtýr ve sevis agi olarakta en yaygýn markadýr bende taktýrýrsam brc sequent taktiracagim ancak oncelikle senin yorumlarýný kesinlikle bekleyecegim :) Hayýrlý olsun þimdiden

smtg
08/04/2008, 14:04
arkadaþlar bende bu aralar taktýrmak istiyorum ama kararsýzým.. BRC ile Prins arasýndaki fark ne acaba..? yani Prins daha mý az yaktýrýyo.. parçalarý daha kaliteli sanýrým..

þekerlioðlu
08/04/2008, 14:07
parça kalitesi ve yazýlým stabilitesi.lpg'de daha az yakma sözkonusu deðil.burada avantaj tamamen yakýt fiyatlarýndan kaynaklanýr.

dogu
08/04/2008, 19:28
ayda ortalama iki depo benzin yakýyorum,borçlarýmý bitirdikten sonra bende lpg ye geçeyim diye düþünürken beynimde bir ýþýk çaktý eger lpg yarý yarýya ekonomi elde edeceksem bir depo parasý kara geçecegim ve buda 140ytl eder bu parayla taksitle þimdide lpgye geçebilirim

goldumut
08/04/2008, 19:35
zaten amac o.yaný ayýk benzýn tuketýmýn 300 ytl ýse zaten lpg gecmek gerkýyor ve tam 1 yýlda amortý edýyor...
iþte tablo...

Cnyt01
08/04/2008, 20:06
ben her pazar 100 ytl benzýn alýyorum. aylýk 400... lpg nin performans dusuklugu olmasa. en mantýklý secenek gorunuyor...bide otoparklarda lpg li arac giremez diyor...oda ayrý bi sorun...

ugurozer
09/04/2008, 00:28
Birde bu otopark cozumu icin lpg lerini stepne yerine gizleyen araclar var bu ne kadar dogru?? Bu alanlarda bir yangýn cýksa sizin aracýnýzdaki lpg tanký yuzunden insanlar can verse?? Bu ne kadar dogru??

þekerlioðlu
09/04/2008, 00:42
o gizleme amacý ile yapýlmýyor,bagajý daraltmamak içindir.ayrýca lpg tanký yüzünden ne olabilir.eðer tse belgeli ve standartlara uyan bir yerde montaj yapýlýrsa benzinden daha güvenlidir.lpg ile ilgili güvenilir kaynaklardan faydalanýrsanýz bu konudaki söylenti ve endiþelerin ne kadar önyargýlý ,yersiz ve kulaktan dolma olduðu anlaþýlýr.dediðiniz þey ancak bir sýzýntý olmasý durumunda geçerli olur.bunun içinde araç ruhsata iþletilirken sýzdýrmazlýk ve montaj uygunluðu belgelenerek ruhsata iþlenir.bu söylediðim benzinli araçlar içinde geçerlidir.yakýtta bir sýzýntý varsa o da ayný tehlikeyi yaratýr.lpg tüpünü eritip patlatacak boyutta bir yangýnda lpg tüpünden önce aracýn benzin deposu patlar.

pdr42
09/04/2008, 00:49
lpgde ne kadar risk varsa bence benzinde de okadar risk vardýr

mkaksoyer
09/04/2008, 08:38
sanýrým fransada 90lý yýllarýn ortalarýnda bir montaj hatasý sonucu kapalý bir otoparkta lpg sýzýntýsýna baðlý yaþanan yangýndan dolayý fransa hükümeti lpgli tüm araçlar kontrolden geçene kadar lpgli araçlarýn kapalý otoparka girmesini yasakladý. 2 yýllýk sürecin ardýndan bu geçici karar uygulamadan kaldýrýldý ve þu an tüm avrupada böyle bir yasak yok.
ülkemizde yetkililer nedense iptal kararýný uygulamadý ve aynen süregeliyor. iþin komiði lpg muayenesi yapan kuruluþlarýn otoparklarýnýn kapýsýnda dahi "lpgli araç giriþi yasaktýr" ibaresi yasa gereði bulunmak zorunda.
an itibariyle türkiyeye legal yoldan girmiþ tüm lpg kitleri sanayi ticaret bakanlýðýnýn öngördüðü standartlarý ki bunlar ECE-R koduyla baþlayan Avrupa Birliði Karayollarý yönetmeliklerinin türkçe tercümesidir karþýlamak durumunda. bu durumda doðru montaj , uygun malzeme ile yapýlan çevrimler bir problem yaþatmaz.
fakat lpg sistemide motorun bir parçasýdýr ve kitin özelliðine göre bakým ihtiyacý vardýr. bunlarýn en baþýnda filtre deðiþimi geliyor filtrelerin kullaným kitabýna uygun kilometrelerde deðiþimi yapýlmasý bir gereklilik. benim önerim kit seçilirken aracýn bakým kmsine uygun olan büyük tip filtrelerin seçimiyle bu iþi 20000 km de bir yaptýrmak. Ayrýca bu bakýmlarda multivalf fonksiyon kontrolü , tahliye valfi kontrolü , selenoid valflerin fonksiyon kontrolü ve baðlantý noktalarýnda sýzýntý kontrolü standart hale getirilmeli diye düþünüyorum. sanýrým bunlar mmo tarafýndan da yakýnda yönetmelik haline getirilecek.

ugurozer
09/04/2008, 11:49
o gizleme amacý ile yapýlmýyor,bagajý daraltmamak içindir.ayrýca lpg tanký yüzünden ne olabilir.eðer tse belgeli ve standartlara uyan bir yerde montaj yapýlýrsa benzinden daha güvenlidir.lpg ile ilgili güvenilir kaynaklardan faydalanýrsanýz bu konudaki söylenti ve endiþelerin ne kadar önyargýlý ,yersiz ve kulaktan dolma olduðu anlaþýlýr.dediðiniz þey ancak bir sýzýntý olmasý durumunda geçerli olur.bunun içinde araç ruhsata iþletilirken sýzdýrmazlýk ve montaj uygunluðu belgelenerek ruhsata iþlenir.bu söylediðim benzinli araçlar içinde geçerlidir.yakýtta bir sýzýntý varsa o da ayný tehlikeyi yaratýr.lpg tüpünü eritip patlatacak boyutta bir yangýnda lpg tüpünden önce aracýn benzin deposu patlar.

Benim dedigim sýzýntý olmadýðý zamanlarda da ortamda bir yangýn tehlikesi anýnda geçerli! Sýzýntý olmadýgý zamanlarda genlesen lpg gazý tank buyuklugunde bir bomba etkisi ile patlar. Piknik tuplerinin dahi ne derece bir tehlike olusturdugunu yasanmýs olaylardan hepimiz biliyoruz. Araþtýrmanýn lpg firmalarý tarafýndan degil tarafsiz kurumlar tarafýndan yapýlmýþ olanlarýný okumanýzý tavsiye ederim :) Firmalar lpg sisteminin yangýn cýkarma tehlikesi uzerinde duruyorlar genelde degil mi? Peki baþka bir sebepten dolayý çýkmýþ bir yangýnýn icinde duran lpg sistemli bir aracýn o bolge ve bina icin ve canlýlar icin yaratacagi risklerden bahseden varmý kulaktan dolma olmayan bilgilerinizin icinde??

þekerlioðlu
09/04/2008, 17:29
öncelikle bu bilgiler lpg firmalarý deðil.mühendisler odasýnýn bu konudaki açýklamalarýdýr.(internetten bakýlabilir)yani tarafli bir yayýn söz konusu deðildir.ikinci konu ise bir yangýnda lpg tüplerinin patlamasý benzin deposunun patlamasýna göre daha zordur.

tempesty
09/04/2008, 17:35
En sonunda bende bu lanet benzin derdinden kurtuluyorum :D Þu anda benzinle yol bilgisayarým þehiriçi km.de 6.5 lt gösteriyor ve 100 ytl lik benzinle 460 km yol yaptým yani benzinle km.de 21 kuruþ yakýyorum bakalým yarýndan itibaren lpg ile kaça düþecek göreceðiz..

Yarýn sabaha Ankara BRC Mocan servisinden (2A Mühendislik) randevu aldým en son sistem BRC SEQUENT 24 MY07 modeli takýlýcak 1400 ytl ye anlaþtým montajlarý iþçiliði çok güzelmiþ (1 aylýk araþtýrma yaptým bu konuda)..Ruhsat-muayene vs vs giderleride 200 ytl tutuyormuþ...Hadi hayýrlýsý bakalým :)

taipen71
09/04/2008, 18:43
En sonunda bende bu lanet benzin derdinden kurtuluyorum :D Þu anda benzinle yol bilgisayarým þehiriçi km.de 6.5 lt gösteriyor ve 100 ytl lik benzinle 460 km yol yaptým yani benzinle km.de 21 kuruþ yakýyorum bakalým yarýndan itibaren lpg ile kaça düþecek göreceðiz..

Yarýn sabaha Ankara BRC Mocan servisinden (2A Mühendislik) randevu aldým en son sistem BRC SEQUENT 24 MY07 modeli takýlýcak 1400 ytl ye anlaþtým montajlarý iþçiliði çok güzelmiþ (1 aylýk araþtýrma yaptým bu konuda)..Ruhsat-muayene vs vs giderleride 200 ytl tutuyormuþ...Hadi hayýrlýsý bakalým :)
Bundan 8 ay önce biraderim dizel grante puntosunu satýp benzinli ve otomatik sýfýr aracýný aldý ve hemen beraber ustaya gidip lpg taktýrdý.8 aydýr kullanýyor ve aracý 125 krþ yakýyor buna fazla diyor bende dizel araç olduðu halde 140 150 arasý yakýyorum ben bile aracýmý satýp lpg ye dönmeyi düþünüyorum ancak þu aralarda cng var bu hem lpgden az yakýyor hemde litre olarak daha ucuz yinede siz dönüþümünüzü yaptýrýp binin:cool0000:

þekerlioðlu
09/04/2008, 18:58
hayrlý olsun bora kardeþ

tempesty
09/04/2008, 19:26
Bundan 8 ay önce biraderim dizel grante puntosunu satýp benzinli ve otomatik sýfýr aracýný aldý ve hemen beraber ustaya gidip lpg taktýrdý.8 aydýr kullanýyor ve aracý 125 krþ yakýyor buna fazla diyor bende dizel araç olduðu halde 140 150 arasý yakýyorum ben bile aracýmý satýp lpg ye dönmeyi düþünüyorum ancak þu aralarda cng var bu hem lpgden az yakýyor hemde litre olarak daha ucuz yinede siz dönüþümünüzü yaptýrýp binin:cool0000:

Ýrfan bey ; sadece bana cevap yazabilmek içinmi üye oldunuz bilmiyorum ama Hoþgeldiniz diyelim öncelikle :)

Ben son 1 aydýr herþeyi araþtýrdým, CNG ;

1-Aracýn performansýný hissedilir ölçüde düþürüyor

2-Lpg kadar kolay sýkýþtýralamadýðý için Cng'nin kendine has yakýt tanklarý var..Bu tanklar korkutucu derecede aðýr,kalýn ve güven duygusu vermiyor..

3-Baþkent Ankara'da yaþamamýza raðmen sadece 2 tane dolum istasyonu var..(þehir dýþýna çýktýðýnýzda tasarrufu unutun)

4-CNG ; Lpg den daha avantajlý bir durum olsa Ankaradaki taksiciler zaman kaybetmeden bu sistem üzerinde yoðunlaþýrlardý fakat taksicilerle yaptýðým konuþma sonucu bunu kullanan çok az sayýlý araç olduðu ve onlarýnda hiç memnun olmadýðýný duydum..

Saygýlar..

ugurozer
09/04/2008, 20:02
Bora hayýrlý olsun þimdiden :) ya sen belki araþtýrmýþsýndýr istanbulda en iyi brc servisi hangisi? yada diger arkadaþlarým arasýnda bilen var mýdýr??

tempesty
09/04/2008, 20:25
Bora hayýrlý olsun þimdiden :) ya sen belki araþtýrmýþsýndýr istanbulda en iyi brc servisi hangisi? yada diger arkadaþlarým arasýnda bilen var mýdýr??

Teþekkür ederim Uður ; Ýstabul'da en iyi Brc yetkili servis olarak ;

ÝSTANBUL EMKAR TÝCARET - TOPKAPI Teknik Oto San. Sit. No: 21/22 Cevizlibað 0 212 481 84 34 0 212 481 84 57 MAHÝR EMÝR..

duymuþtum ama sen yine de þu 2 adresten araþtýrabilirsin istersen =

https://www.2a-lpg.com/duyurular/GUNCEL_BAYI_LISTESI.pdf

LPG Dönüþümü (https://forum.donanimhaber.com/forumid_376/tt.htm)

þekerlioðlu
09/04/2008, 22:41

2a mühendislik kaðýthane
https://img149.imageshack.us/img149/6586/95396785mf9.png

ugurozer
09/04/2008, 23:31
çok teþekkürler arkadaþlar. Hergün gelip gidebilecegim bir iþ bulabilirsem bende taktýrcam civice..

tempesty
10/04/2008, 13:07
Arkadaþlar 1 bayii yüzünden elbette koca BRC ve 2A mühendislik batmaz ama tamamen subjektif yorum yapýcam ; bu sabah saat 08:30-09:00 arasý için Mocan otogaz bayi sahibi Can Mocan'dan randevu almýþtým ve kendisi çok titiz olduklarý için bütün gün benim aracýmla ilgileneceklerini söylemiþti..

Sabah trafiði biraz gecikmeyle saat 09:15 de gittiðimde birde ne göreyim benim önümde tam 4 tane araç bekliyor !! Ve Can beyin söylediðine göre ben çok geç kalmýþým,diðer arkadaþlarda -randevulu- olarak geldikleri için önce onlarý almýþlar !! Yani Can bey 5 araca birden sabah 08:30 da randevu vermiþ 10 dakika kadar serviste gözüktükten sonra kendisi bir yerlere kayboldu ve bir daha da görmedim..Zaten serviste çalýþan 20-25 yaþ arasý 3 kiþi vardý ve tam 45 dak. kahvaltý yaptýlar..

Bu sýrada hiç abartmýyorum 20 yaþýnda bir çocuk aðzýnda sigara ve kulaðýnda cep telefonu ile Ford Focus aracýn motoruna kapaklanmýþ enjektör takmaya çalýþýyordu !! Keþke resmini çekseydim..Sonuçta tabi bu hayal kýrýklýðý karþýsýnda oradan derhal uzaklaþtým ve olan benim 1 günüme mal oldu þu anda..Demekki gerçektende bazý þeyler Ýnternetten izlendiði gibi deðil birebir gidip görmek gerekiyormuþ..

Yani demek istediðim marka ne olursa olsun Prins bile olsa 20 yaþýnda 3 tane bebeye 9000 km.deki aracýmý ben teslim etmem..Diðer bayileride araþtýrýrsak biraz farklý çýkabileceðini düþünmüyorum açýkcasý..

Femolinin vasýtasý ve kefilliðiyle bu iþin ehli birinden BRC sisteminin zaten bizim araçlara pek uygun olmadýðý (bobin açýsýndan) ve uzun vadede sorun çýkarabileceðini,Grande punto için en uygun ve sorunsuz sistemlerin E-GAS VE PRÝNS olduðunu öðrendik..Prins 2200 ytl E-GAS ise 1500 ytl fakat tam 10 yýl garanti veriyorlar...

Fakat bugün Ankaradaki bütün BRC bayilerini aradým hepsiyle telefonda konuþtum !! hepside kesinlikle öyle biþey olmadýðýný , eðer bir sorun yaþarsam kiti hemen söküp kafalarýna atabileceðimi söylediler :) Hatta KANTAÞ Bayii 1400 ytl fiyat verdi brc ye..

Þimdi iyiden iyiye kafam karýþtý :D Atikermi taktýrsam ne yapsam bu durumda baþa döndük iyiden iyiye :)

þekerlioðlu
10/04/2008, 14:07
bora kardeþim.çok üzüldüm ama þaþýrmadým desem yeridir.mesajlarýmý hatýrlarsan takýlan yerler hakkýnda bazý yorumlar yapmýþ ve güvenilir bulamadýðýmý söylemiþtim.ben sana nacijane bir öneride bulunmak isterim.internette tunalý otomotivin sitesine bir giriver.fiyat prins ile ayný ankarada ve komple düzgün bir servis izlenimi edindim.sen bizzat gidip konuþarakda görürsen çok daha iyi olur.milyarlar verip aldýðýmýz arabalara baþkalarýnýn hoyratça dayanmasýný kabullenemiyorum.senin de bu konuda titiz olduðunu biliyorum.yakýlacak yeri ve takanlarýn davranýþlarýný gözünle görmeden arabayý emanet etme bence.kolay gelsin.

tempesty
10/04/2008, 14:18
Abi haklýsýn orayý çok iyi biliyorum,onlar üstelik lpg dýþýnda cng montajýda yapýyorlar ve tek ilgi alanlarý bu deðil gerçekten profesyonel çalýþýyorlar ama onlarda 2000 ytl fiyat çektiler maalesef :D

þekerlioðlu
10/04/2008, 14:24
boracým sen prins diye bahsedince söyledim.fiyatlar kafa kafaya diye.ama daha ucuz bir alternatif ve servis hizmet desteði geniþ olan atikerde bence kendi sýnýfýnda iyibir alternatif olur diye düþünüyorum.en azýndan parçalar ithalde olsa fabrika desteði sunuyorlar.birde adý,saný bilinen biryerde taktýrmakda çok fayda var çok sýkan problemler olduðunda karþýnda muhatab alacaðýn atölye ustasý deðil'de bir kurum olursa sistemi kaldýrýr kafalarýna atarsýn.

GaladrieL
10/04/2008, 15:48
Puntiþime doðru düzgün, güvenilir bi LPG ve onu takacak nasip olamadý... ;(

þekerlioðlu
10/04/2008, 16:50
Puntiþime doðru düzgün, güvenilir bi LPG ve onu takacak nasip olamadý... ;(

valla gizem haným.benim antalyada gittiðim maontaj yapan yerlere açýkçasý güvenemedim.herkes herþeyi takýyor.ya bir malýn bir distribütörü olur onunda çeþitli illerde bayileri vardýr.tabii hepsini kötülemek doðru olmaz ama birazda insan gözleriyle ortamý görünce güven duymak ister açýkçasý hiç biri bana güven vermedi.özellikle lpg gibi araca sonradan takýlan ve %100 güvenli olmasý gereken bir sistem için iþini biraz daha ciddiye alýp bunun için her türlü bilgi ve donanýma sahip ve þahýs garantisi deðil kurumsal garanti veren marka ve yerlerde taktýrmak lazým.kafa ayný kafa olunca sistemin son teknoloji olmasýda bir yerde para etmiyor.size kolay gelsin demekten baþka birþey gelmez elimden.ama bora beye önerdiðim yer bugüne kadar yaptýðým araþtýrma ve gözlemler sonucunda en kapsamlý ve güvenilir bir yer olarak düþünüyorum tabii fiyat biraz pahalý.

tempesty
10/04/2008, 20:12
valla gizem haným.benim antalyada gittiðim maontaj yapan yerlere açýkçasý güvenemedim.herkes herþeyi takýyor.ya bir malýn bir distribütörü olur onunda çeþitli illerde bayileri vardýr.tabii hepsini kötülemek doðru olmaz ama birazda insan gözleriyle ortamý görünce güven duymak ister açýkçasý hiç biri bana güven vermedi.özellikle lpg gibi araca sonradan takýlan ve %100 güvenli olmasý gereken bir sistem için iþini biraz daha ciddiye alýp bunun için her türlü bilgi ve donanýma sahip ve þahýs garantisi deðil kurumsal garanti veren marka ve yerlerde taktýrmak lazým.kafa ayný kafa olunca sistemin son teknoloji olmasýda bir yerde para etmiyor.size kolay gelsin demekten baþka birþey gelmez elimden.ama bora beye önerdiðim yer bugüne kadar yaptýðým araþtýrma ve gözlemler sonucunda en kapsamlý ve güvenilir bir yer olarak düþünüyorum tabii fiyat biraz pahalý.

Abi yaktýn beni :) çok haklýsýn yazdýklarýnda ve gittim adamlarýda gördüm allah var harbiden de düzgün bir yer düzgün ustalar düzgün insanlar , ellerindeki üründe tam anlamýyla harika (Teleflex) ama hakkaten çok para yaw 2000 ytl..:ohmy0000:

Þimdi senin yazýdan sonra Gizemde tutturdu illa abinin yazdýðý yerde taktýrýcaksýn diye yaktýn beni :serenade:

þekerlioðlu
10/04/2008, 20:46
bora kardeþ. senin takmayý düþündüðün brc ile aralarýnda yaklaþýk 400 ytl vardýr yanýlmýyorsam.ama seni tanýdýðým kadarýyla ucuz olsun diye seni rahatsýz edecek bir mal alacaðýný sanmýyorum.haklýsýn ilk etapta aðýr bir rakam gibi gelsede.eðer aracý kýsa vadede satmayýp uzun yýllar binecekseniz bilki vereceðin o fark yýllarca kafaný yastýða rahat koyduracaktýr.neticede elektronik aletler herzaman problem çýkarabilir.ama gel git ustalarla iþ yapmak seni kahreder.(iki depo yak ayar yapalým,tamam yeniden ayarladým,birþey olmaz abi,zamanla düzelir,gibi)sözlerle karþýlaþýp kafayý tersin diye düþünüyorum.þahsen ben antalyadaki bu servislere arabamý emanet'de etmem birþeyde taktýrmam.alýnacak mal kadar bunun bunun arkasýndaki kuruluþta çok önemli.ben sana hayýrlý olsun derim.ama pahalý gelirse daha önce iki seçenek sunmuþtum.atikeride yukarýdaki yazýdaki nedenlerle tercih edebilirsin.
bildiðim kadarý ile'de, telefex'te ordan burdan kablo falan kesilmiyor.oldukça yalýn bir sistem ve arabanýn içinde takýlý olduðu bile belli olmuyormuþ.

tempesty
10/04/2008, 20:54
Abi kanýma girdin walla bugün komple internette teleflex araþtýrmasý yaptým gerçektende teleflex diðerlerinden çok farklý ve çok özel bir sistem,herkes Prins-teleflex-brc sýralamasý yapýyor..En sonunda bende 500 lira daha paraya kýyýp teleflex taktýrýcam sanýrsam :D

Fiyatlar þöyle :

Stefanelli : 950 ytl
Atiker : 1100 ytl
Zavoli-Omvl-E/gas-BRC vs. : 1400-1600 arasý
Teleflex-gfi : 2000 ytl
Prins : 2200 ytl

Ahh biraz daha düþselerde taktýrsam keþke :(

þekerlioðlu
10/04/2008, 21:03
stefanelli ile atiker biraz ucuzlamýþ.valla boracým sýkýntýlý bir durum.yani bende çok istememe raðmen maddi durumdan taktýramadým.eðer peþin fiyatýna taksit yaparlarsa.ben düþünme derim.ama biliyorum bu biraz hariçten gazel okumak oluyor.keseyle aklýn birarada gideceði bir çözüm olsa keþke.

tempesty
11/04/2008, 00:13
Aynen o durumdayým iþte þu anda abi :)

Yalnýz biraz derinlemesine araþtýrma yaptým gerçekten bu Teleflex hakkýnda memnun olanlarýn da sayýsý fazla olmasýna raðmen sorunlu ve memnun olmayanlar da özellikle yadsýnamayacak ölçüde fazla...Üstelikde Tunalý otomotivden bile hiç memnun olmayanlar var..Dile getirilen sorunlarda ciddi þeyler yani basit sorunlar deðil maalesef..

þekerlioðlu
11/04/2008, 00:30
valla bora kardeþ.yaklaþýk iki aydý girmediðim forum,girmediðim site kalmadý desem yeridir.aynen senin yazdýðýn gibi.memnun olan 100 ise bir o kadarda problem yaþayýp piþman oldum diyen var.telefex bu piyasaya tunalý otomotiv ile oldukça yeni girmiþ bir firma.ama þuda var prins taktýranlarda cihazýn çok iyi olduðunu sölerken bir taraftanda yaþadýklarý problemleri forumlarda yazmaktan geri kalmýyorlar.tabi bu kadar verip sonrada yerden yere vurmakta kolay olmuyor herhalde.ben son olarak þöyle söyliyeyim.bu iþler tam olarak standart hale gelene kadar nispeten piyasada yerleþmiþ ve fiyat olarakda uygun olan bir kit taktýr.zaten bu iþlerin bizim ülkede oturmasý birkaç yýlý bulur a zamana kadarda sistem kendini amorti eder.ve ondan sonra geliþen teknolojiye baðlý olarak kalýcý birþey düþünülebilir.bakarsýn taktýrdýðýn sistemden mmemnun kalýrsýn ve karlý çýkarsýn.

GaladrieL
11/04/2008, 13:58
Hikmet Abi bizim kadar kafa yoruyosun sen de walla.. Tüm yorumlarýn ve desteðin için özellikle teþekkür etmek istedim.. :clapping:

mkaksoyer
11/04/2008, 15:36
ocak ayýnda lpg taktýrdým 1.4 95hp benzinli grande puntoma .marka prins 2000 ytl tuttu.daha ruhsata iþletemedim.adanaya uzun yolda sakin kullanýmda 110 kuruþ yaktý yalnýz lpg taktýran arkadaslardan sabahlarý motorda titreme sorunu olan oldumu olduysa daha sonra bu sorunu nasýl hallettiklerini yazabilirlermi.bide arac bazý devirlerde örnegin 5 ci vites 3000 devirde yokuþ yukarý titreme tarzý bi hareket yapýyormu yazarlarsa sevinirm

eðer titreme benzinde yapýyorsa yegane çözüm bir depo benzine iyi bir marka enjektör temizleyici atýp ( ki önerim würth marka olacaktýr) depo bitene kadar sýrf benzinle dolaþmaktýr. olay þu ki benzin pompas durmuyor ve depo dibindeki pislik enjektörde yýðýlýyor bu da bilhassa soðuk havalarda titremeye yol açar araç gaz yemek istemez.
eðer ki gazda titreme varsa ya gaz filtresi týkalýdýr ya da gaz beyninde harita atlamasý denen olay olmuþ olabilir bu durumda gazý taktýrdýðýnýz servise gitmelisiniz.

þekerlioðlu
11/04/2008, 19:22
Hikmet Abi bizim kadar kafa yoruyosun sen de walla.. Tüm yorumlarýn ve desteðin için özellikle teþekkür etmek istedim.. :clapping:

rica ederim ne demek, elimden geleni yapmaya çalýþýyorum.eðer biraz olsun faydalý olabilirsem.hem kendi adýma hem sizin adýnýza mutluluk duyarým.

tempesty
13/04/2008, 14:07
Arkadaþlar yaklaþýk 10 gündür lpg araþtýrmasý içindeyim ve girmediðim internet sitesi,en ince detayýna kadar okumadýðým forum kalmadý diyebilirim..Hatta bu da yetmedi baþýma gelen bir olaydan sonra yerlerine gidip birebir tanýþmaya karar verdim her biriyle..

10 gün sonunda 3-4 Fiat servisiye yaptýðým görüþme dahil- edindiðim izlenim bizim araçlarýn LPG sistemine uyumlu olmadýðý ''uzun vadede'' büyük sorunlar çýkarabileceði oldu (buna Brc-atiker-lovato-omvl-tartarini vs vs hepside dahilmiþ) Zaten bu tür iþletmeler genelde sanayinin ücra köþelerinde ufacýk týka basa pislik dolu dükkanlarda 17 yaþýndaki çýraklara montaj yaptýrýyorlar..genel izlenimim bu oldu..

Geriye sadece 2 cihaz kaldý,birisi Prins,diðeri ise Teleflex marka Hollanda ürünleri..Ýkiside çok kaliteli ürünler ve sorun yaþayan yok denecek kadar az sayýda,herkes oldukça memnun (Grande punto sahipleri de dahil)Tabi sorunsuzluk ve kalitenin de 2000 ytl fiyatý var haliyle :) Prinsin memnun müþteri sayýsý ve yetkili bayi-servis sayýsý oldukça fazla..Teleflex ise daha yeni bir sistem olmasýna raðmen Prins dahil birçok sýralý sistem cihazlarýndan üstün özellikli yönleri daha fazla ve Ford,Mitsubishi,Toyota,Opel vs araçlarýn Avrupa da fabrika çýkýþý üzerlerinde bu Teleflex markasý var..Üstelik sadece 250 ytl farkla daha sonra CNG ye çevrilebiliyor bu 2 sistem..Üstelik sadece bu 2 sistem montajý ve ustalarý için Ýstanbul'dan yada çevre illerden kalkýp günübirlik Ankara'ya gelen birçok insan tanýdým netten varýn gerisini siz düþünün :D Diðer sýralý sistemlerin lpg tasarrufundan % 10 daha fazla tasarruf vaadide üstüne tuz biber oldu..Herkes Prins'ten çok memnun bu yüzden bende Cuma günü araþtýrmak için gezmeye çýkmýþtým..

Önce Özzirve Memduh ustaya uðrayým dedim ama Gimat'ta dükkanýn yerini bulana kadar caným çýktý,zaten ben gittiðimde kimse yoktu ufak bir dükkanda 4 tane lüks araç vardý ve çýraklar çalýþýyordu,sonradan Memduh usta geldi ve 2100 ytl fiyat verdi,altýnada hiçbir þekilde inmedi,üstelikde randevu için en erken perþembe günü olur dedi :)

Sonra Þaþmazda Federal motor diye bir yere sordum ve adam tam 1300 euro fiyat istedi :)

Son olarak Özbek servise uðradým ve yüzüme bile bakmayan bir ustayla görüþtüm 2200 ytl fiyat verdi...

En son -Tunalý Otomotiv- diye büyük bir servise gittim (Teleflex markasýnýn Türkiye distribütörü ve yetkili servisi-kocaman bir servis binasý tabi tek ilgi alanlarý bu deðil),gördüklerim karþýsýnda ve ilgileri alakalarý sayesinde (bu arabaya da sabit koþullar halinde daha 6-7 yýl bineceðimi hesap ederek) 2000 ytl ye teleflex-gfi hakkýnda karar kýldým randevumuda aldým Salý günü için...Hayýrlý olsun :) Merak edenler için internet sitesi =

SIRALI LPG SIRALI SÝSTEM LPG DÖNÜÞÜM SÝSTEMLERÝ OTOGAZ LPG MONTAJI LPG KURULUMU LPG SATICISI ANKARA TELEFLEX GFI TÜRKÝYE DÝSTRÝBÜTÖRÜ HOLLANDA LPG BÝLGÝ (https://www.tunali.com.tr/lpg.htm)

tempesty
13/04/2008, 14:15
Bu arada ;

Mazot 3.13 ytl !!!

Benzin 3.29 ytl !! Ankarada :(

Daha ne olsun..

þekerlioðlu
13/04/2008, 14:47
hayýrlý olsun,bora kardeþim.inþallah sorunsuzca uzun yýllar binersiniz.bütçesini fazla sarsmýyacaklar için,alýnabilecek en iyi birkaç sistemin baþýnda gelen bir ürün.ankarada olman dolayýsý ilede servis konusundada bir sýkýntý yaþamazsýn.

NesT
15/04/2008, 13:39
Araþtýrma ve bilgi için teþekkürler Bora.
Hiç sevmediðim usta müþterinin yüzüne bakmadan yada ihtiyacým yok nasýl olsa sýrada 3-4 araçvar beni 1 hafta idare eder, sen kimsin gibi tepki veren insanlardýr. Ýlede belki LPG olayýný düþünüyordum. Bu herkes için güzel bir kaynak oldu.

pdr42
15/04/2008, 15:35
valla bora hayýrlý olsun kendi adýma okadar arastýrmayý bende yaptým belki sen kadar deil ama eleflexi ilk defa duyorum.

ugurozer
15/04/2008, 15:55
bora araþtýrmalarýn ve paylaþýmýn lpg dusunen arkadaslar için çok onemli ben kendi adýma teþekkür ederim. Kafama takýlan bazý þeyler var %10 daha fazla kar vaat eden ve cng donusumune uygun olan þimdi prins mi oluyor yoksa senin taktýrdýgýn mý? Ayrýca bu markalarde tek bir modelmi var yani bizde taktýrmak istersen gidip ayný markanýn farklý bir modeline boþ yere para vermiþ olmayalým, oyle bir durum varsa modelini chip versiyonunu vs gibi bilgilerinide musait oldgn bir ara yaz bize :) çok þeymi istiyorum yaw :) tekrar teþekkürler.

þekerlioðlu
15/04/2008, 16:06
boranýn taktýrdýðý telefex cihazýný türkiyeye tunalý otomobil ithal ediyor.sadece tek bir markayý getiriyor ve goðalgaz dönüþümü yapýlabiliyor. ayrýntýlý bilgi istiyorsanýz.tunalý otomotiv olarak.aratýp bulabilirsiniz.

ugurozer
15/04/2008, 16:09
hikmet abi istanbulda bu urunu randýmanlý olarak taktýrabilecegimiz biyer varmýdýr?

þekerlioðlu
15/04/2008, 16:23
istanbulda bayi ve servisi var(galiba bir bosch servisi olacaktý).sitesindeki bayilerimiz bölümünden bulabilirsin.bir sýkýntý olduðunda ankaradan eleman gönderiyorlar diye yazýlan bilgiler var yani ciddi ve ürünün arkasýnda kurumsal olarak duran bir firma

ugurozer
15/04/2008, 17:38
hikmet abi teþekkürler...

dogu
15/04/2008, 22:10
bugun bende araþtýrmak için 3 yere gittim en mantýklýsý atiker gibi geldi 1200ytl 10 taksit,benim kafama takýlan ruhsata iþletmek için baya koþturuluyormuþ,aracýn muayeneye gitmesi gerekiyormuþ buda cam filimlerinin ve egzozun sökülmesi demek buda hiç iþime gelmiyor.sormak istedigim ruhsata iþletmesek yakalanma riski nedir ve yakalanýrsak baþýmýz ne kadar agrýr

ugurozer
15/04/2008, 22:22
ben senelerce kullandým hiç yakalatmadým. 15 senedir arac kullanýyorum bagajý acan cok nadiren oldu ama stepne yerine bakan hiç olmadý bagajý acanda baska sebeple arama yapan ve sadece kimlige bakan polisler oldu. Yani aracta lpg varmý varsa ruhsata iþlenmiþmi diye bir kontrolu bu yasima geldim gormedim.

þekerlioðlu
15/04/2008, 22:32
buradan cezalara bakabilirsin Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü (https://trfdenetleme.iem.gov.tr/2007_istatistik.aspx)

Radiance
15/04/2008, 22:32
Trafik para cezasý kesiliyor madde 32
deðiþiklikler kayýtlara iþleninceye kadar araç trafikten men ediliyor.

Cam filmleri polislerin dikkatini çekerse arabayý kontrol etmek isteyebilirler iþlenmeyen lpg o zaman polislerin dikkatini çekebilir. Yoksa normalde kolay kolay lpg nin ruhsata iþli olup olmadýðýný kontrol etmiyorlar.

tempesty
15/04/2008, 23:15
Araþtýrma ve bilgi için teþekkürler Bora.
Hiç sevmediðim usta müþterinin yüzüne bakmadan yada ihtiyacým yok nasýl olsa sýrada 3-4 araçvar beni 1 hafta idare eder, sen kimsin gibi tepki veren insanlardýr. Ýlede belki LPG olayýný düþünüyordum. Bu herkes için güzel bir kaynak oldu.

Aynen öyle abi maalesef hiçbir þey dýþarýdan yada netten-reklamdan-gazetedeeþ dosttan vs duyulduðu gibi deðil bu lpg piyasasý hakkatende ayrý bir alem ve içinde kendi oyuncularý var ve fazlasýyla tok satýcý mevcut,ustalar lap top baþýnda,çýraklar çalýþýyo...Üstelik ufacýk bir dükkanda týka basa lpg montajý yapan bir prins ustasýnýn arabasý X5 di !! :)

valla bora hayýrlý olsun kendi adýma okadar arastýrmayý bende yaptým belki sen kadar deil ama eleflexi ilk defa duyorum.

Mustafa;Teleflex çok yeni bir sistem yaklaþýk son 1 yýldýr Türkiye pazarýndalar aslýnda distribütörüde çok tecribeli sayýlmaz fakat ellerindeki ürün hakikaten çok kaliteli ve Avrupa'da çok yaygýn,çok meþhur..Ama adamlarýn tek iþi lpg deðil motor mekanik kaporta boya tonlarca araba markasý konusunda çalýþýyolar ve o iþlerdeki ustalýklarý sayesinde bu lpg iþini kotarmýþlar gözlemlediðim kadarýyla çok büyük bir þirket olmuþ bu Tunalý Otomotiv..

bora araþtýrmalarýn ve paylaþýmýn lpg dusunen arkadaslar için çok onemli ben kendi adýma teþekkür ederim. Kafama takýlan bazý þeyler var %10 daha fazla kar vaat eden ve cng donusumune uygun olan þimdi prins mi oluyor yoksa senin taktýrdýgýn mý? Ayrýca bu markalarde tek bir modelmi var yani bizde taktýrmak istersen gidip ayný markanýn farklý bir modeline boþ yere para vermiþ olmayalým, oyle bir durum varsa modelini chip versiyonunu vs gibi bilgilerinide musait oldgn bir ara yaz bize :) çok þeymi istiyorum yaw :) tekrar teþekkürler.

Uður rica ederim ; Teleflexde,Prinsde diðer sistemlere göre %10 tasarruf,0 kalibrasyon ayar vs,2 yýl sýnýrsýz garanti ve destek,sorunsuz sistemler,KHEÝN marka kaliteli (çalýþma hýzlarý benzin enjektörleri ile ayný ve manifolda hortum olmadan-manifold sökülerek çapak kaçmadan direk monte ediliyolar) enjektörler (BRC de ayný enjektörleri kullanýyor fakat daha eski versiyonu) sorunsuz tek kopya programlý ECU sistemi,ve çok uygun fiyatla sonradan CNG dönüþümü iddia ediyorlar ve gerçekleþtiriyorlar..Diðer markalar bunlarýn hepsini ayný anda karþýlayamýyor tabii ki þimdi 1100 ytl Atiker veya 1400 Ytl BRC ile 2200 ytl lik Prins ve Teleflex arasýnda fark olucak haliyle ki bunun bir getirisi olduðu kadar maliyeti var,ama ben daha çok ''araba 2007 model,9.000 km.de,hem kýyamam hemde biraz arýza bir adamým :) hemde baþým aðrýmasýn diye paraya kýydým açýkcasý..Ayný markalarýn farklý ürünleri yok,ikiside tek model..Ayrýca Ýstanbulda Teleflex servisi var fakat Ankaradakiler kadar usta ve tecrübeli deðiller,yeri geldiðinde Tunalý Otomotiv A.Þ. Ýstanbula ustalarýný yolluyormuþ montaj için,veya tam tersi müþteriye iskonto yapýp Ankara'ye çekiyormuþ-ki D.H.'de sýrf Teleflex montajý yaptýrmak için 2 günlüðüne Ankaraya gelen 4 tane Ýstanbullu var..

bugun bende araþtýrmak için 3 yere gittim en mantýklýsý atiker gibi geldi 1200ytl 10 taksit,benim kafama takýlan ruhsata iþletmek için baya koþturuluyormuþ,aracýn muayeneye gitmesi gerekiyormuþ buda cam filimlerinin ve egzozun sökülmesi demek buda hiç iþime gelmiyor.sormak istedigim ruhsata iþletmesek yakalanma riski nedir ve yakalanýrsak baþýmýz ne kadar agrýr

Ruhsat iþlemleri için takipçi tutarsanýz eðer 40-50 ytl karþýlýðý bütün iþlemleri halledip size ruhsatý veriyolar,ama yok ben kendim hallederim diyorsanýz tam 1 gününüzü bu iþ için ayýrmalýsýnýz..Mauyene olayý ise bana tamamen formalite gibi geliyor,kimsenin aracý incelediði falan yok dolayýsýyla takipçiniz olsa bile o da sizin arabanýzý alýp muayeneye götürmüyor bildiðim kadarýyla...Ama yine de size tavsiyem þu baþlýðý bi incelemenizde fayda var ==

LPG' yi RUHSATA iþletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) (https://forum.donanimhaber.com/m_16323404/tm.htm)

þekerlioðlu
15/04/2008, 23:19
hayýrlý olsun diyelimmi.:cool0000:

tempesty
15/04/2008, 23:19
Bu arada 3 saat içinde araca LPG montajý yapan karadüzen sanayi ustalarýna inat þekilde :)aracým bugün bütün gün Tunalý serviste kaldý,bu gecede orada ve yarýn akþam !! teslim alýcam...Siz olsanýz hangisini tercih edersiniz :)

tempesty
15/04/2008, 23:23
hayýrlý olsun diyelimmi.:cool0000:

Abi saðol aracý yarýn akþam teslim alýcam bügün tabanway yaptýk :)

Detaylý resimler çekip burada sizle paylaþayým diyordum ama bugün öyle bir montaj yaptýlarki arabada LPG olduðunu sen deðil ben deðil,en iyi motor ustasý bile anlayamaz hiçbiþey gözükmüyo walla bende anlamadým yarýn resim çekip yorumlarýmý yazarým :)

þekerlioðlu
15/04/2008, 23:24
evet artýk hayýrlý olsun deme zamaný gelmiþ.bora kardeþ senin adýna sevindim.zaten bu konudaki düþüncelerimiz tamemen ayný gibiydi.neticede araca aksesuar takýlmýyor.ikinci bir yakýt sistemi monte ediliyor.bu nedenle hem ürün olarak hem servis olarak profösyönel ve müþteri memnuniyetine özen gösteren bir yer bulup taktýrmak gerekir.neticede bu hayati bir konu.

ugurozer
15/04/2008, 23:30
bora kardeþim hayýrlý olsun. Ya bende çok istiyorumda ne bilym manifolta felan monte edilio ya aracýn cigerlerini acacaklar kapatacklar felan ooff icim dayanýrmý bilmiyorum ya :(

þekerlioðlu
15/04/2008, 23:33
valla benimde benzin fiyatlarýndan ciðerim yanýyo.

tempesty
15/04/2008, 23:43
bora kardeþim hayýrlý olsun. Ya bende çok istiyorumda ne bilym manifolta felan monte edilio ya aracýn cigerlerini acacaklar kapatacklar felan ooff icim dayanýrmý bilmiyorum ya :(

Uður asýl önemli olan nokta o iþte :) Yani montajda iþte o arabanýn ciðerlerini açmazlarsa manfiolta bildiðin matkapla delik deliyorlar :whip0000: Bu sýrada ise manifolda içine haliyle çapaklar kaçýyormuþ sonrasýný sen bilirsin :) Müþterileri ikna etmeye çalýþýyolar,''biz matkap ucuna yað sürüyoruz,ayný anda hortumla hava çekiyoruz,yok olmadý matkapý ters yönde çalýþtýrýp deliyoruz vs vs vs'' ama hepsi hikaye tabi :cool:

Lpg montajýnda iyi olan usta zaten manifoldu sökmeye erinmeyip üþenmden onu sökerek montaj yapan kiþiymiþ,dolayýsýyla onlarýn montajý 1 gün sürüyor diðerlerinki sadece 3 saat..Bu TELEFLEX markasýnda ise enjektörler hortumla deðil -direkt- olarak mabifolda monte edildiði için ustanýn hiç kaçarý yok zaten onu sökmeye mecbur kalýyor,manifolt plastik olsun veya demir olsun hiç farketmez..(Çoðunlukla plastik)

ugurozer
16/04/2008, 00:03
"Bende Tunalý Otomotiv Serdar beyden Salý sabahý için montaj randevusu aldým,araç 1 gece orda kalýcak yani Çarþamba akþamý teslim alýcam..1500 peþin + 550/5 taksit þeklinde anlaþtýk , inþallah hayýrlýsý olur servise kadar gittim inceledim araþtýrdým tanýþtým bu konuda ne yapýlmasý gerekiyorsa son 10 gündür yapýyorum inþallah sorunsuz olucak..

Araç 2007 model 1.4 8v Grnde punto,sadece 9.000 km.de þu an :)

3 gün önce yað ve hava filtresi deðiþimi yaptýrdým temiz olsun montaj öncesi diye. "

bakýn neler buluyorum yaw bora hakketten çok titiz bir adamsýn heryerde varsýn heryerde araþtýrma yapmýþsýn :)) bende civic icin arastýrma yapýyorum suanda taktýracaksam prins ve teleflex arasýndayým ancak sanýrým taktýrmayabilirim. Bizim honda motorlarý biliyorsunz arkdslar teknoloji olarak muazzm bir makineler ancak bu teknoloji tamamen benzine gore ayarlý ve biz bu yuzden dunyanýn parasý verdik. Subap zamanlarýnýn otomatik degisimi vs hersey bosa gidiyor birde bu ayarlardaki ve yazýlýmlarda cýkabilecek bir prblem isi ekonomi derken berbat bir sarfiyata sokabiliyor. Arastýrmalarýma gore lpg ve vtec teknolojileri cok komik oluo yanyana :( bilsem benzin performansýný istedigim anda yasayabilecegim ok hic durmayacagim ama bunda suphem var. Biraz daha arastýrma yapmalýyým.. :(( tesadýfen vtec ve lpg ile ilgili birseylerle karsýlasýrsan bora lutfen banada bildir... tekrar tskler

tempesty
16/04/2008, 00:18
Uður kardeþim bu bulduðun yazýmý yazdýðým yeri birazcýk incelersen eðer ; Teleflex markasýnýn asýl VTEC ve turbo motorlar için verimli olduðunu okuyup þaþýracaksýn,hatta o forumda 2 tane Honda Accord sahibi var onlarda Teleflex taktýrmýþlar oldukça memnunlar,2 taneside Prins taktýrmýþ,onlarda memnunlar...Alet 2.3 motormuþ heralde sen benden daha iyi bilirsin tabi :) Ayrýca bugün arabamý teslim ettiðimde tesadüf içerde 1 Civic 1 de Accord vardý sahibi yine Ýstanbul'dan gelmiþ,yarýn senin için resimlerini çekerim :D

Bu sistem aracýn performansýný hiçbir þekilde düþürmüyormuþ,düþürse bile hissedilmeyecek derecede az oluyormuþ okuduðum kadarýlya..Bunu saðlayanda elbette yine enjektörlerin manifolda direkt olarak baðlanmasý...Zaten performans istiyorsan eðer olay tek bir düðmeye bakar :)

Teleflex konusunda 3 sýkýntýlý ve þikayetçi araç var onlarda normal olmayan extreme araçlar..Birisi 5 silindirli full modifiye Bravo,diðeri Chyresler Stratus,birde 92 model bir Mondeo...Chyresler sonradan düzeltilmiþ ayarla,Mondeonun sorunu ise Lpg den deðil aracýn kendi gaz kelebeðinden kaynaklanmýþ,sahibi 500 ytl ye çýkma kelebek bulmuþ taktýrmýþ devam etmiþ..Sanýrým Bravo sizlere ömür :D Tunalýda bu konuyu sordum,arakadaþ motorla çok oynamýþ önceden,biz o kadar kurcalamýyoruz kardeþim dediler :D

ugurozer
16/04/2008, 00:25
evet bora hondacilar performans konusunda odun vermek istemiyorlar teleflex ve prins harici taktýran yok gordugum kadarý ile ama taktýran sayýsý oldukca az:( bazi forumlardada teleflexi 10 bin km kullandýktan sonra arýza ýsýgý yandýgýný soyluenleri gordum arýza kodalrýda fakir karýsým buda cok tehlikeli yuksek ýsý olusturur. Deðiþken subap zamanlamasýnýn ayarýný kacýrýyor olabilir. 40 binde kontrol ediliyor bizde bu ayar ancak benim 75 bin devirdim hic bir prpblem cikmadi lpgde 10 binde bir ayar gerektirirse ekonomiye baya bi sekte vurur. Bunuda hesaba katmak gerek degilmi

:)

evet bora accordlarda degisken zubap zamanlamasýna sahip 2.0 olanlarýda var 2.4 olanlarýda var. Onlar taktýrýyorsa uzun vadedes orun yasamýyorsa bende yasamam sanýrým :)

tempesty
16/04/2008, 00:34
Haklýsýn Uður ama dediðim gibi bu tamamen araba markasý ve modeline göre deðiþiyor ona kalýrsa sadece bunlar deðil her marka sorun çýkarmýþ Prins bile...Fakat tamamen ayarlarla ilgili sýkýntýlar olmuþ ve bunlarýn hepsi sonradan düzeltilmiþ..Teleflex sisteminde böyle deðil kesnlikle kalibrasyon ayar vs. hiçbiþey yok çünkü Sagem marka ECU kullanýyor ve direkt aracýn kendi bilgilerini kopyalýyor yani aracýn benzinde verdiði deðerleri kendisi kopyalayýp Lpg için oluþturuyor böylece sorun yaþama riski oldukçadüþüyor...Bu konuda sabrýn varsa eðer þu forumu okumaný tavsiye ederim,biraz uzun bir konu fakat yazarý çok bilgili ve sonraki sayfalarda Teleflex önermiþ ==

www.CARdanADAM.com :: Baþlýðý Görüntüle - LPG re-mapped. (https://www.cardanadam.com/forum/viewtopic.php?t=18866&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=ad4c3e3103cd3b22490c7c3aba333f55)

ugurozer
16/04/2008, 00:42
yarýn hepsini okuyacagim. Teþekkürler Bora. Senin aracýný kendi aracým gibi hissetmeye baþladým artýk okadar objektifsinki heycan yaptým nasýl olcak diye bende inan :)

tempesty
16/04/2008, 00:45
Yaw bu arada daha þimdi farkettim sana yolladýðým adreste adam Ýmpreza WRX STÝ ye,diðeri Q4'e Lpg taktýrmýþ sen bana olmaz diyosun :D

Teþekkür ederim güzel dileklerin için,inþallah iyi olucak hep beraber görücez...Zaten yarýn arabayý alýcam ve 1 hafta sonra Ýstanbul yapýp dönücem bu arada tahminen 5-6 depo harcarým belli olur o zaman..50 ytl ile Ýstanbula gelirim artýk :D

ugurozer
16/04/2008, 00:51
yaw bora olmaz deyiþimn sebebi benim aracla paþa paþa kullandgm zaman sehirdýþý suanda bile 4000 deviri gecmedikce subap zamanlamasý ekonomi modda calisio 17 ykr lere dusebiliyorum hani bunu taktýktan sonra 14 lere ulasabileceksem sehir icinde 17-18 ykr asagisina inemeyeceksem pek mantugu yok cunki yol yapmýyorum fazla. Yukarda verdigin adamlar basmasa arabayý stop etse km de 40 ykr yakan adamlar yaw :))))

tempesty
16/04/2008, 00:54
Doðru bak onda çok haklýsýn hakkaten :) Gerçi benim arabada az yakýyordu Ankara'da þehiriçinde km.de 21-22 kuruþ civarý harcýyordum ama yol çok fazla yapýyorum ben :( Lpg yi takýnca bir de önüme otobüs ayarlarsam artýk arabanýn motoru kapatýr gelirim ben :D

Ahh niye daha önce taktýrmadým ki ahhh salak kafam :( Gittim anca yok 17 jant aldým yok yay yok far yok aksesuar derken...havaya attýk parayý yaw :(

ugurozer
16/04/2008, 00:58
ah bak þimdi 17 jant olayý benim vtec le lpg nasýl yakýsmýyorsa seninde oyle oldu bi tarftan 17 jant takmýþ paþam bi taraftan lpg diyor :) onun sarfiyatýný lpg ile telafi edecegim diyorsun yani :)

önüne otobus ayarlama olayýnda kafama gelen taþý gormedim sanma :)) istanbula gelirken boþ otobanda 100 km/saat hýzý geçen bir otobusun arkasýna yaklaþtýgýnda anlýk tuketime bir bak, sonra yorumlarýný gel yaz buraya :) kimbilir sehiricindede otobus aramaya baþlamayasýn sen :)

tempesty
16/04/2008, 01:05
Yok walla kesinlikle taþ deðildi o açtýðýn konuda haklýsýn ve çok uzun yol yapmýþ biri olarak bende bunun farkýnda olmama raðmen paylaþma gereði duymamýþtým,bir gün sol þeridi kapatýp giden otobüsün arkasýnda sellektör yapýyordum ve otobüs bana yol vermek için saða çekildiðinde arabanýn gitmediðini farkedip otobüsü çok zor solladýðýmda uyandým olaya ben :D

Ayrýca ben kendi arabamý sattým kardeþ þu an imzamda gördüðün araç yok yani dolayýsýyla þimdi niþanlýmýn arabasýný kullanýyorum, o da fire Punto kýrmýzý ve standart :) zaten þimdiki aklým olsa bir çöp dahi almam arabaya ama...

TunFeB
16/04/2008, 09:35
bora hayýrlý uðurlu olsun kardeþ.
ruhsatla ilgili soru soran bi arkadaþ olmuþ sanýrým. benim ruhsata iþletmem çok kýsa sürdü. yaklaþýk yarým saat civarý mmo dan sýzdýrmazlýk için bekliyosunuz. daha sonra muayne için karayollarýna gidiyosunuz o da toplam 1 saat civarý sürüyor. eminiyete giderken yanýnýzda mutlaka 1 adet boþ kaðýt ve kalem bulundurun. orda dilekçe yazmanýz gerekecek. ben dilekçe için sýradan çýkmama raðmen emniyette iþlemim 1 saatte bitti. eðer ki benimm olduðum gün bi anormallik yoksa bence hiç takipçiye falan para vermeyin. emniyete ruhsatý verdikten sonra ertesi gün 4 ten sonra gelip alýn dediler bana.

tempesty
17/04/2008, 00:12
Arkadaþlar bu akþam aracýmý teslim aldým ama yine de bitmemiþti biraz da benim kendi acelemle bugün iþim olduðu için teslim almak istedim zorla :) Bütün her iþlemi bitmiþti ama bir tek makine mühendisinin lap top la baðlanýp bir program atmasý gerekiyormuþ onu yaptýramadým o yüzden yarýn tekrar götürücem..Bugün 50 km ye yakýn yol yaptým ilk izlenimlerim ise þunlar :

1.cisi ve en önemlisi çok tuhaftýr ama araç eskisine nazaran çok daha sessiz çalýþýyor (özellikle rolantide) motor sesi duyulmuyor..Bana da çok ilginç geldi daha önce birkaç usta Teleflex enjektörlerinin böyle bir özelliði olduðunu söylemiþti fakat ben inanmamakta inat ediyordum bugün gözlerimle gördüm :) (kesinlikle þu dizele benzer þýk-þýk sesi yok kesildi)

2.cisi ise aracýn performansýnda-çekiþinde kesinlikle en ufak bir deðiþiklik yok (ne az-ne fazla) Bugün aracý niþanlýmda kullandý ve lpg ile gittiðini anlamadý bile :) Sadece sanýrým kilo artýþýndan dolayý dik bir yokuþta zorlanma hissettim 2.viteste o kadar..Birde geri viteste yokuþ yukarý çýkmak isterken ayný þeyi yaþadým...Onun haricinde en ufak fark yok.

3.cüsü ise motor sýcakken birçok kez aracý stop edip tekrar çalýþtýrdýk bunu sürekli tekrarladýk ve týkýr týkýr çalýþtý..Sonra akþam üzeri Ankara'da hava biraz serinledi ve bende arabayý park edip 5 saat sonra çalýþtýrmaya gittiðimde ilk marþta ve çok kýsa bir sürede çalýþmasýna raðmen (ilk çalýþma benzinle oluyo tabi) hissedilir bir titreme yaþadým rolantide,fakat yola çýkýnca bu hemen düzeldi,700-800 metre sonra ise araç -sarsýntýlý- ve ani bir þekilde lpg ye geçiþ yaptý otomatikman..Fakat elbette böyle olmamasý gerekiyordu daha önce böyle geçiþ yapmamýþtý...sanýrým bugün benim biraz acele davranýp arabayý hemen teslim almak istememden kaynaklandý inþallah yarýn geliþmeleri size bildiririm..

4.cüsü ve en güzeli ise 45 litre olan depom tam 40 litre gaz aldý ve 64 ytl para ödedim :D Bakalým bununla kaç km yapýcam þehirçinde..(ustalar rahat 500 yaparsýn dediler)

Unutmadan yazýyým , sistem genel anlamda Teleflex marka fakat bazý parçalarý kaliteli diðer markalardan seçilmiþ...(Diðer sýralý sistemlerde genelde öyle) Bunlar ;

ECU = Sagem marka (2. önemli)
Enjektör = Bosch veya Khein (Prins de ayný) sanýrým tam emin deðilim (en önemlisi bu)
Borular = Maoflow marka
Þamandýra = Aldesa marka
Tank = Step marka

https://img260.imageshack.us/img260/5210/dsc01072rw0.jpg (https://imageshack.us)
https://img518.imageshack.us/img518/6929/dsc01086cs7.jpg (https://imageshack.us)
https://img73.imageshack.us/img73/6880/dsc01088ul5.jpg (https://imageshack.us)
https://img260.imageshack.us/img260/3862/dsc01089mw5.jpg (https://imageshack.us)
https://img73.imageshack.us/img73/8098/dsc01091cw7.jpg (https://imageshack.us)

TunFeB
17/04/2008, 11:23
güle güle kullan kardeþ....

irgil
18/04/2008, 01:33
güle güle kullan araç garantilimiydi servisemi yaptýrdýn nasýl oldu

tempesty
18/04/2008, 05:33
güle güle kullan araç garantilimiydi servisemi yaptýrdýn nasýl oldu

Teþekkür ederim,servisler takmýyorlar dýþarýda güvenilir bir yere taktýrdým aracýn sadece lpg ile baðlantýlý olan parçalarý garanti dýþý kalýyor..(Motor parçalarý vs)

eakbas
18/04/2008, 08:24
hayýrlý olsun bora; güzel günlerden kullanýn
selamlar

goldumut
18/04/2008, 09:02
hayýrlý olsun sende býze katýldýn demek:)

pdr42
18/04/2008, 09:15
ya bu ilk zamanalrda cok kontrol ediliyordu ama simdi kontrol eden gormedim acýkcasý bende hele arac mdelli olunca pek akýllarýna gelmiyor hatta ben ruhsata iþletecem deddiðimde tamrici niye demiþti:) karar senn ama yakalanýrsan oda ayrý bir konu

mkaksoyer
18/04/2008, 09:55
teleflex neden çift ecu kullanmýþ anlayamadým açýkçasý.
tesisat iþçiliði gerçekten güzel kablolarý izolasyon halýsýnýn altýndan geçirip kamufle etmiþler çoðu servis uðraþmaz bu ince detaylarla. fakat komutatör yeri yanlýþ seçilmiþ obd baðlantýsý için komütatörü yerinden sökmeniz gerekecek ;açýkçasý kabloyu baþka araç içine taþýyacak bir yerde yok ben de ayný yerde komütatörü içerde býraktým düzgün ayar yapýlýrsa rezerve geçtiðince alarm verir zaten sürekli bakmaya gerek yok

quixotic
18/04/2008, 10:11
þehir içi ve dýþý grande puntolarýmýzda Lpg tüketimi nedir arkadaþlar ?

TunFeB
18/04/2008, 16:15
0,135 ytl

quixotic
18/04/2008, 16:54
þöyle sorayým.. kaç bin'deyken lpg taktýrdýnýz? aðýrlýklý olarak hangi markayý tercih ettiniz?

brc , atiker, vb..

TunFeB
18/04/2008, 23:17
17000 km deydi aracým lpg taktýrdým. lovato ve brc arasýnda gidip geldim ve brc taktýrdým. çok þükür bi sorun yok. aracým 21 bini geçti

tempesty
19/04/2008, 09:19
walla benim arabada 9.500 km.de taktýrmýþken en iyisi olsun diye Teleflex marka taktýrdým (2 ecu yok bu arada resimde gözükenlerden saðdaki ECU,soldaki MAP) Þu anda son 3-4 gündür kullanýyorum ve oldukça memnunum benzin 3,44 ytl olmuþken baþým aðrýmadan korkusuzca gaza basmak kadar güzel biþey yokmuþ :) Keþke çok daha önce taktýrsaymýþým çok piþman oldum :( 64 ytl ye depo doldurdum þu an 1 çeyrek harcamýþým ve 130 km yapmýþým..Zamanla görücez.

goldumut
19/04/2008, 09:25
19.111KM DE TAKTIRDIM SU AN 21.500de..steffanelli taktýrdým karma 0,150kurus yakýyorum..
ýlk taktýrdýgýmda ustanýn ayara ýyý olmadýgý ýcýn sabah benzýnde calýsmama sýkýntýsý verdý ama ýnce ayarla bu ortadan kalktý.suan cok ama cok memnunum...hatta ve ve hatta dizel out lpg in yani:)

goldumut
19/04/2008, 09:26
walla benim arabada 9.500 km.de taktýrmýþken en iyisi olsun diye Teleflex marka taktýrdým (2 ecu yok bu arada resimde gözükenlerden saðdaki ECU,soldaki MAP) Þu anda son 3-4 gündür kullanýyorum ve oldukça memnunum benzin 3,44 ytl olmuþken baþým aðrýmadan korkusuzca gaza basmak kadar güzel biþey yokmuþ :) Keþke çok daha önce taktýrsaymýþým çok piþman oldum :( 64 ytl ye depo doldurdum þu an 1 çeyrek harcamýþým ve 130 km yapmýþým..Zamanla görücez.

64 ytl lpg ýle yaklasýk 450 km yol gýdersýn...ceyrek depo harcadý dýyorsun hatta 160 olucak hala ceyrek olucak depon sonra daha hýzlý duser..

tempesty
19/04/2008, 09:34
64 ytl lpg ýle yaklasýk 450 km yol gýdersýn...ceyrek depo harcadý dýyorsun hatta 160 olucak hala ceyrek olucak depon sonra daha hýzlý duser..

Saðol Umut ; benimde depo 45 lik,herkes 37-38 litre alýr daha fazla almaz diyordu fakat ilk fullediðimde tam 40 lt gaz aldý hatta dolmasýna yakýn tuhaf sesler çýkarmaya baþladý ben korkmuþtum meðerse normalmiþ o sesler :D

Sanýrým dediðin gibi daha sonra hýzlý düþmeye baþlýcak ama bu gidiþle 450-500 km arasý yapýcam inþallah..

Bu arada sormak istediðim bir þey var..Ben lpg ye geçmeden önce yol bilgisayarým ortalamada 6,6 lt gösteriyordu sonra lpg ye geçince acaba benzin sarfiyatýnýmý göstericek gaz sarfiyatýný göstericek anlamamýþtým yani gaz sarfiyatýný göstericek olursa eðer benzinden daha fazla çýkmasý lazým (belki 8,0 lt falan)...Fakat þu an bi tuhaflýk var bilgisayar daha da düþtü 6,2 lt gösteriyor bi araþtýrýcam bu konuyu :)

LPG kullanan arkadaþlar genelde hangi istasyondan gaz aldýklarýný ve memnun olup olmadýklarýný yazabilirlermi ?? Zira ben henüz acemiyim daha ilk depomu kullanýyorum onu da Total den aldým 1,61 ytl..

quixotic
19/04/2008, 09:49
Aracým 4.000 Km oldu. bir arsa fikrim var.. Bunun için satmazsam bu ay, kesinlikle Lpg taktýrmak istiyorum. Atiker düþünüyorum.

ne bu ya 130 YTL benzine veriyorum depoyu fullemek için, þehir içi 500 km yapýyor..

goldumut
19/04/2008, 10:19
Saðol Umut ; benimde depo 45 lik,herkes 37-38 litre alýr daha fazla almaz diyordu fakat ilk fullediðimde tam 40 lt gaz aldý hatta dolmasýna yakýn tuhaf sesler çýkarmaya baþladý ben korkmuþtum meðerse normalmiþ o sesler :D

Sanýrým dediðin gibi daha sonra hýzlý düþmeye baþlýcak ama bu gidiþle 450-500 km arasý yapýcam inþallah..

Bu arada sormak istediðim bir þey var..Ben lpg ye geçmeden önce yol bilgisayarým ortalamada 6,6 lt gösteriyordu sonra lpg ye geçince acaba benzin sarfiyatýnýmý göstericek gaz sarfiyatýný göstericek anlamamýþtým yani gaz sarfiyatýný göstericek olursa eðer benzinden daha fazla çýkmasý lazým (belki 8,0 lt falan)...Fakat þu an bi tuhaflýk var bilgisayar daha da düþtü 6,2 lt gösteriyor bi araþtýrýcam bu konuyu :)

LPG kullanan arkadaþlar genelde hangi istasyondan gaz aldýklarýný ve memnun olup olmadýklarýný yazabilirlermi ?? Zira ben henüz acemiyim daha ilk depomu kullanýyorum onu da Total den aldým 1,61 ytl..

valla yol býlgýsayarýndaký ortamala gostergeye hýc bakmýyorum ben.zaten lpg taktýrmadan once .6.5 ortalama yazýyordu nasýl oluyorsa ben 240 kurus yakýyordumký o zmn 8 lýtre yapýyordu.o zmanda beným yol býlgýsayarý yakýt tuketýmý konusnda tutarsýzde sýmdý ýse hýc bakýyorum býle...20ytl lpg ýle 130 km..30 ytl lpg ýle 210 km gýdýyorum..zaten lpg býtýnce ýkaz verýyor ve benzýne gecýyor.ýlk calýstýrmalardaký benzýnden lpg gecýs mesafesýnýde toplam km dusuyorum:)

daimi aldýgým býr lpg yok..yaný en ýyýsý opet aygaz dýyorlar ama oda býraz pahalý býzm burda bp ye ve shell e gore:)bence hepsý ayný bp aldýmö sorun cýkmadý shell aldým hývbýrsey olmadý...

goldumut
19/04/2008, 10:22
Aracým 4.000 Km oldu. bir arsa fikrim var.. Bunun için satmazsam bu ay, kesinlikle Lpg taktýrmak istiyorum. Atiker düþünüyorum.

ne bu ya 130 YTL benzine veriyorum depoyu fullemek için, þehir içi 500 km yapýyor..

yaný abý kesýn gec zaten lpgye ýlk basta ayar sýkýntýn olursa býle(en kotu ýhtýmal)ýnce guzel býr ayarla sorun ortadan kalkýyor.benzýnde ýken ýnsan býnmeye korkuyor valla..hatýrlýyorum 50 ytl benzýnle 205 yada max 210 km gýdebýlýyorudm..sýmdý lpgde ýse 350 km cývarý yaný bence super!

þekerlioðlu
19/04/2008, 15:54
https://img230.imageshack.us/img230/108/27156647ll5.png

OzzY
19/04/2008, 16:00
senede 6000 km yapan bi araç için mantýklýmý sizce?

þekerlioðlu
19/04/2008, 16:04
senede 6000 km yapan bi araç için mantýklýmý sizce?

satmayý düþünmeyenler için mantýklý olur.(bende yaklaþýk 6000km yapýyorum)ama satmayý düþünmediðim için her halükarda avantaj getirir.tabii birde ekonomiyi düzeltsem hemen taktýracamda.

TunFeB
19/04/2008, 21:26

umut' un da dediði gibi ilk çeyrekten sonra daha hýzlý düþüyo gösterge

TunFeB
19/04/2008, 21:29

bora ben lpg taktýrdýðýmdan bu zamana kadar totalden aldým ve bi sorun yok. aygaza görede 10 ykr daha uygun fiyatý

tempesty
19/04/2008, 22:10
bora ben lpg taktýrdýðýmdan bu zamana kadar totalden aldým ve bi sorun yok. aygaza görede 10 ykr daha uygun fiyatý

Tabi Tuncay depo baþýna 50 km oynar yani az mý :)

OzzY
19/04/2008, 22:54
satmayý düþünmeyenler için mantýklý olur.(bende yaklaþýk 6000km yapýyorum)ama satmayý düþünmediðim için her halükarda avantaj getirir.tabii birde ekonomiyi düzeltsem hemen taktýracamda.
Ben sýcak bakýyorumda anneme söyledim geçen gün ben istemem dedi :D
bakalým tamamen himayeme geçsin düþünüyorum

goldumut
21/04/2008, 12:05
EVET Ozan ayda 100 taksýtlede taktýrabýlyýrsun.buda ortalama zaten benzýne verýdgýn fazladan paraya denk gelýyor..

tempesty
21/04/2008, 13:36
350 km oldu ve þu anda son yeþil ýþýk yanýyor (ilk depom) hatta bazen kýrmýzý yanýyor sonra tekrar yeþil yanýyor sanýrým þamandýra sensöründe biþey var onun dýþýnda hiçbir sorun yok allaha þükür týkýr týkýr :)

Bu arada yol bilgisayarý halen 6,3 lt gösteriyor ortalama..(gazmý benzinmi bilemiyorum ama gaz deðil sanýrým neyi ölçüyor anlayabilmiþ deðilim,yakýnda çözücem inþallah) :)

rigormortis
21/04/2008, 22:36
ya bu ilk zamanalrda cok kontrol ediliyordu ama simdi kontrol eden gormedim acýkcasý bende hele arac mdelli olunca pek akýllarýna gelmiyor hatta ben ruhsata iþletecem deddiðimde tamrici niye demiþti:) karar senn ama yakalanýrsan oda ayrý bir konu

hocam siz önceki sayfalarda lpg taktýrdýktan sonra serviste garantisi devam ediyor dediniz.zannedersem konyadaki bir servisten bahsediyorsunuz..bu servisi öðrenebilirmiyim sizden..koyuncu fiat deil galiba..çünkü orasý baþ bayii..cevabýnýzý merakla bekliyorum..
ayrýca lpg hakkýnda bizleri aydýnlatan görüþlerinizden dolayý teþekkür ediyorum..
saygýlar..

arkadaþlar bir de þunu sormak istiyorum ben özellikle donaným haberde zavoli için iyi þeyler duyuyorum..kimse bundan bahsetmemiþ..

zavoli hakýnda ne düþünüyorsunuz..??

Wolf1965
25/04/2008, 00:20
Ýyi akþamlar,
Araþtýrmalarýný ve tecrübelerini bizlerle paylaþan tüm arkadaþlara teþekkür ederim.Hayýrlý olsun sn.tempesty,km ler arttýkça da paylaþýmlarýnýzý bekliyoruz...Tþk.

tempesty
25/04/2008, 02:12
Abi ilk depomu totalden doldurmuþtum 40 litre (64 ytl) Bugün 420. km.de gaz bitti,hatta kýrmýzý ýþýkta araba stop etti ve çalýþtýrdýðýmda kapattým benzine geçtim..(ilk depoda km.de 15 kuruþ civarý biþey yakmýþým demekki)

Bugün depomu Aygazdan doldurdum ve 3 litre daha az 37 lt gaz aldý (63 ytl)..Bakalým kaç km yapýcaz..

Onun dýþýnda genel olarak arabadan ve sistemden maþallah oldukça memnunum allaha þükür en ufak bir sorun yok..En son neden uyarý bile vermeden araç stop etti onu anlayamadým,normalde gaz bittiðinde ýþýklý ve sesli uyarý vererek benzine geçmesi gerekiyordu ve ilk depoda neden 40 2. cide 37 litre aldý onu da araþtýrýcam..

kara kýz
25/04/2008, 08:59
her istasyonun basýnç deðerleri farklý aradaký litre deðiþikliði ondan farkediyo..

ugurozer
25/04/2008, 11:23
evet bora ilk deponda bombos bir depon vardý 2. deponda belirli bir miktar gaz olsada o basincta arac calismadigi icin sistem kapanýyor. ayrýca istasyonlarýn basinc degerleride farkli tabiki 3-6 L degisim gosterecektir surekli. Yeni degerlerini ve aracý nasýl kullandýgýný merkla bekliyoruz. ;)

GaladrieL
25/04/2008, 16:11
Puntiþin annesi olarak bende biþeyler paylaþmak istedim ;

Aracýn performansýnda kesinlikle bir deðiþiklik olmadý, enteresan bi þekilde sesi azaldý, nedendir bilmiyorum..

En büyük korkum (eski sistem bir LPG li araçta tecrübe etmiþtim) "az da olsa gaz kokusu olur mu?" idi..Kesinlikle öyle birþey olmuyor..

Herþeyden önemlisi (þahsým adýna) psikolojik rahatlýðýnýz. Yani az yaktý/çok yaktý endiþeleri olmadan, gönül rahatlýðýyla araba sürme keyfini yaþayabilmek.. Bence bu herþeye deðer..

Þimdilik herþey sorunsuz gidiyor, dilerim hep böyle devam eder.. Allah nazarlardan korusun.. Yoðun araþtýrmalarý, emeði ve en çok da ruhsata iþletme konusunda çektiði eziyetlerden dolayý bitanecik Bora'ma tekrar teþekkür ederim :)

erdiyilmaz
25/04/2008, 16:41
Abi ilk depomu totalden doldurmuþtum 40 litre (64 ytl) Bugün 420. km.de gaz bitti

bora abi þehir içi tüketim deðerLeri cidden çok güzeL, güLe güLe kuLLanýn

sermen08
25/04/2008, 16:42
bora abi þehir içi tüketim deðerLeri cidden çok güzeL, güLe güLe kuLLanýn

makul evet

tempesty
29/04/2008, 01:16
Tüm Ekonomi Haberlerini Okumak Ýçin

Önceki Haber Sonraki Haber

28 Nisan 2008

Kurþunsuz benzinin litre fiyatý 4 kuruþ arttý

A.A

Akaryakýt ürünlerinden 95 oktan kurþunsuz benzinin litre fiyatý 4 YKr arttý.

Yeni ayarlamayla Ankara ve Ýzmir'de BP, OPET ve Shell'de 95 oktan kurþunsuz benzinin litre fiyatý, 3,44 YTL'den 3,48 YTL'ye yükseldi.

Ýstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakalarýnda, 95 oktan kurþunsuz benzinin litre fiyatý, BP, OPET ve Shell istasyonlarýnda 3,45 YTL'den 3,49 YTL'ye çýktý.
Bu arada, katkýlý 95 oktan kurþunsuz benzinin litre fiyatýnda da 4 YKr artýþ yapýldý. Katkýlý 95 oktan kurþunsuz benzinin litre fiyatý, illere ve daðýtým firmalarýna göre 3,37-3,38 YTL arasýnda deðiþiyor.

Daðýtým firmalarýnýn belirlediði tavan fiyatlar, rekabet ve seri nedeniyle þirketler ve ürün çeþitlerine göre küçük çaplý deðiþiklikler gösterebiliyor..

Wolf1965
29/04/2008, 02:04
Taktýracaz bu gidiþle,Bora kardeþim,eþimde micra dizel var 100 km'de 5,5 litre yakýyor.Senin deðerlerin dizelleri bile kýskandýrýyor. :)