PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Müzik sistemleri ile ilgili herşey...

Mısafır
11/02/2007, 16:52
arkadaşlar
kablolama
ızolasyon
hoperlor
kabın
amfı
ve her turlu ekıpman ıcın yardımcı olabılrım
pıyasadan cok daha uygun fıyatlara...

kabın hesapları
port hesapları
ohm hesapları
araba akustıgı, montaj mantıgı

KENDINIZ KABIN YAPMAK ISTERSENIZ HOPERLORE GORE KABIN OLCULERINI
KESTIRILECEK MDF EBATLARINI ICINE KONUCAK MALZEMELERI SIZE HAZIRLAYABILIRIM ...
hakkında danısabılırsınız...

erdiyilmaz
11/02/2007, 17:56
vadi izoLasyon konusunda tavsiyeLerin nedir?

Mısafır
11/02/2007, 19:27
sesın ıcerıde kalması ve sac parcaların rezonans yapmaması ıcın
50x50 bır tarafı yapsıkanlı dıger tarafı zıft malzeme var
kapı ıclerı tavan bagaj zemını camurluk ustlerı ve bagaj kapısı kaplanıyor

OzzY
11/02/2007, 19:42
mtk nın arabasında var vadinin bahsettiği uygulama gayet güzel sonuç vermiş.

Mısafır
12/02/2007, 00:08
ne için fiat istemiştin ???

mTk
12/02/2007, 11:24
Peki usta bi sorum olacak ;)
Bizim teyplerde rca çıkışı yok. Bunun için benim anfimde direkt teyp çıkışlarını bağlayacağın biryer var. Şuan bunu kullanıyorum Hiçbirşikayetim yok.
Sence bunu kullanmaya devammı etmeliyim, yoksa teyp çıkışlarına rca çıkış bağlayan yerler var orada rca çıkışımı yaptırmalıyım.

Mısafır
12/02/2007, 11:39
ya boyle kullan yada.
pre processor al 9 volt yap rca cıkıslarını :D super olsun

mTk
12/02/2007, 12:11
.
pre processor al 9 volt yap rca cıkıslarını :D super olsun

One yaw :D Ben köyden yarın geldimde pek anlamadım :baris:

medxr
12/02/2007, 17:44
benim gbi aracın ses kalitesinden memnun olmayanlar vardır sanırm.ben sadece ses kalitesini gelistirmek istıorum.yanı anfi,bagaj dolusu ıvır zıvır falan istemiorum.yani sadece hoparlorleri degiştirsek istediigm sonucu alabilri miim.ses yukseklıgi cok onemli dgl ama sadece sesin netligi cok ii olsun istıorum.kaliteli ses konusunda hassasım ve bu konuda ii bi şeler istıorum aracımda da en azından evimdeki gbi olsun net ve kaliteli bi sistem için neler gerekli.neler yapabilirm.nsl ve nerde yapabilirm.garanti dısı kalır mı.ve maliyet nsl olur.oncelikle bu bahsetigim sorun için 200-300 ytl yeterli gelir mi..bilgilerinize ihtiyacım var.(baska bi baslık altında acmak istemedim konuyu...)

civcivx
12/02/2007, 18:26
Bu iş için 200-300 ytl hiçbirşeydir maalesef. İyi bir ana ünite+iyi bir amfi+iyi hoparlörler. İyi ses için bu 3'ü şart. Bunların toplam maliyeti ise; 1000 ytl.yi rahatlıkla aşar.

Ama kısa vadeli çözüm için; en basit ve en az maliyetli yöntem, hoparlörleri değiştirmek. Bazen sadece iyi bir komponent takımı ile neler yapılabildiğine şaşıyor insan.

medxr
12/02/2007, 19:08
cem senın araban emotion.cok fark var mı senın aracla.active e hiç bindin mi bilmıorum ama hakikaten cok rahatsızım ses kalıtesınden hep boguk gelior ses hiç bi netlik duyamıorum artık sıkılmaya basladım bu durumdan.bi de işin aslı ben sımdılık ana unıteyı cıkarmıcam cunku goruntu cok bozuk gelior gozume aksi halde.forumda bı arkds yapmıstı onda gordum ve hosuma gitmedi.(ana unıte ısıne yakın bı zmn da girmicem en azından cnku ılerde 7 'monıtorlu tv lı dvd li navıgasyonlu indas bı se dusunebilirm belki.ki o da cok fonksıyonlu oldugu ıcın orjınallıgını bozmaya deger yanı.ama sadece ses için bozmak istemıorum orjınallıgnı)benım kafama asıl takılan konu blaupunkt ıı bı marka.her ne kdr forumdakı arkdslar bugune kdr cıkardıgı en dandık unıte deseler de mutlaka bi kalitesi vardır dıe dusunuorum.yanı ne biliim 300 ytl lik bi sony den pek bı farkı yoktur gbime gelioo.simdi ben acıkası anfının ne ıse yaradıgnı bılmıorum yanı ne gerek var ona.woofer falan da ıstemıorum.demek istediigm sesin siddeti dgl sesin netligi kalitesi(yanı arabam dum dum dıe ses cıkarmasın ama gzl temız ses cıkarsın ıstıorum).bunun için de tahminlerime gore sadece hoparlorlerı degistrmek yeterli gelir mi.bunun maliyeti nedir ortalama.ve fikirlerime katılıor musunuz.bunun ıcın anfı de sart mıdır yada daa baska seler.

uzman
12/02/2007, 20:59
elbette sesin kalitesi,bütün frekansların oluşmasıyla pekişir ki mevcutları modifiye etmekle tiz sesleri,orta sesleri en fazla mid-basları iyileştirirsin,ya baslar,onun için de bir anfi ve SW şart gözüküyor.

the_Algn
12/02/2007, 21:39
cem senın araban emotion.cok fark var mı senın aracla.active e hiç bindin mi bilmıorum ama hakikaten cok rahatsızım ses kalıtesınden hep boguk gelior ses hiç bi netlik duyamıorum artık sıkılmaya basladım bu durumdan..

bildiğim kadarıyla donanım seviyelerinde ses kalitesinde değişim yok..
boğuktan kastın cd çalarsa orta şiddeette hiç boğuk ses vermiyor...eğer mp3 leri cd track'a çeviriyosan mp3 kalitesine dikkat et..yada orjinal cd ler dinlee boğuk ses vermemesi gerek...
300ytl lik sony bizim araçtakinden çok üstünler...bana kalırsa anfi+woofer yanii setli arabalar özellikle düşük ses seviyesinde çok hoş oluyor ...bu yüzden kalite arıyorsan bu işlere bulaşman gerek...Ses sistemi olan bir arabya bin kaliteyi görürsün

civcivx
12/02/2007, 21:52
Amfi çok daha az distorsiyonla daha iyi ve daha güçlü ses çıkmasına yardımcı olur. Ana ünite ile amfinin arasındaki bağlantı ön çıkışlar aracılığı ile yapılır ve bunun avantajları vardır. Normal bir ana ünitenin, THD (Total Harmonic Distortion) diye tabir edilen istenmeyen ses bozulmalarını yaratma seviyesi %5'ler civarında iken, iyi bir amfininki %1'in altındadır. Hatta günümüzün kaliteli amfileri %0,01 seviyelerine rahatlıkla inebiliyor. Düşük değer iyidir.

Ayrıca S/N (Signal to Noise) oranı dediğimiz bir değer daha var. Bunun ayrıntısına girmeyeceğim. Kısaca ve kabaca, 1W güç verildiği zaman kaç desibel şiddetinde ses alacağını anlatır. Bu değer genelde ana ünitelerde 90-95 dB arasıdır. Amfilerde ise 100-105 dB'in üzerine kolayca çıkar. Yüksek değer iyidir.

Ayrıca normal bir ana ünitenin ses çıkışları genelde 50-15000 Hz arasını düzgün bir şekilde üretebiliyor. Amfilerde ise 20-20000 Hz arası standart değerdir. Geniş aralık daha iyidir.

Her ne kadar şu anda piyasada MOSFET çıkışlı ve kaliteli ana üniteler olsa da, sadece ses sinyallerini yükseltip hoparlörlere vermek amacı ile tasarlanmış olan amfiler ile kıyaslanamazlar.

Daha basit şekilde anlatmaya çalışayım:
Ana ünitenin ses ayarı 40'a kadar çıkıyor diyelim. Şimdi bir ana ünitenin vereceği maksimum güç günümüz şartlarında 27, bilemedin 30Wrms'tir. Sen bu güce ulaşabilmek için volume ayarını rahatça 30-35 seviyelerine çıkartırsın. Bu da sesin bozulmasına yol açar. Neden? THD'miz ve S/N oranımız iyi değil.

Ama aynı ana üniteyi, onunla aynı güç seviyelerinde bir amfiye bağlasan bile (4x30Wrms gibi mesela), volume ayarı 15-20'de iken çok daha güçlü ve çok daha temiz ve daha geniş frekans aralığına sahip bir sesi rahatça alman mümkündür. Sebeplerini yukarıda kısaca ve kabaca anlatmaya çalıştım.

medxr
12/02/2007, 22:07
yorumlar ıcın tsk ederım arkdslar ama oto muzık sıstemlerınde gercekten cok bilgisizim.yardımlarınıza cok ihtiyacım var.simdi bizim kolonlar ii midir dediklerinize gore yanı geliştirmekte fayda yok mudur.benım derdım bas sesler dgl hatta pek sevmem bas ları ama sonucta woofer ın sadece bas dgl de sesın de kalıtesıne katkı sagladıgını da okudum brz evvel bi yerde.sımdı benim fikrim su yondeydi bizim kolonlar sankı boguluor sankı yetersz kalıor gbıme geliodu yanı ana unıteye ayak uyduramıomus gbı dusundum.o yuzden ole bi yorum yaptım.teybın sesını 10 un uzerıne cıkarınca hakıkaten ses ınanılmas bozuluo sankı evde zor ceken bı radyoyla bogusuormusum gbı...abımde focus ghia var onla kıyaslıorum gercekten cok fark var arada ki o tamamen orjınal hıc bı ıslem yapmadı bunun ıcın.benım derdım de cok ıddalı olmasın ama o duzeylerde olsun ıstıorum.peki meseala asagıdakı linkteki hoparlorleri alsam heralde bi faydası olcaktır dgl mi.bi de kac tane hoparlor almam gerekıo bunun gbı.bi kutudan bi tane mı cıkıoo.
https://www.hepsiburada.com/department.aspx?categoryID=253575
biri bana su sıteden sunları sunları almalısın dıebilir mi ve bunların ne işe yaradıklarını kısaca anlatabılır mı.orta halli bi sistem gerekleri olarak.ve bahsettıgm sorunumu cozecek sekilde onem sırasına gore hangılerini once almamı tavsıye edersınız.mesela herseyden once kolonları degıstrmelısın bunun ıcınde sunu tavsıye ederım.sora woofer alırsan daa ıı olur.bunun ıcn de sunu tavsıye ederım.son oalrak da amfı yı de aldın mı tmm dır gbilerinden bı yorumda bulunabilr misiniz.yada senı sadece su ıdare eder baska bi şeye gerek yok gbisinden bi yorum olursa cok sevınrım..
tekrar tsk ederım yardmlarınz için...

erdiyilmaz
12/02/2007, 22:12
sesin 10'un üzerine çıkınca yani çeyrek seste bozuLması normaL degiL. hoparLorLerinin patLak, yerinden oynamamış, şaşe yok vs. gibi düşünerekten, sesin boguLuyorsa; teyibin bass-tiz ayarLarını biraz degiştirmeni öneririm. sonucunda kapıLardaki hoparLorLer mid takımı yada woofer degiL, fazLa bass'a geLmiyorLar. teyibin Audio tuşuna basıp bass LeveL 'ini düşürüp -1-2 gibi tiz LeveLini + konumLara aLmanı tavsiye ederim.

medxr
12/02/2007, 22:17
ben msgımı yazarken cvplar gelmıs ztn.cok tsk ederım arkdslar paylasım ıcın..sımdı ali haklsıın ben henuz orjınal bı track cd dinlemedım arabamda belki de bu yuzden dir dedigin gbi..
cem abi senın dedigne gore de ana unıtemı degiştirmesem de tatmin olabilcegim sesi elde ederim dıosun.amfi sart bunun ıcın.peki hangı amfi uyar bzımkıne sole cok paalı olmayanlarından.yukarıdakı siteden ornek verebilrsen sevınrım.kolonları ilk etapta degiştrmesem de olur mu en azından sımdılık.amfi kayde deger bi degişiklik yapacaktır demek istedın heralde.doru mu anladım..

medxr
12/02/2007, 22:18
sesin 10'un üzerine çıkınca yani çeyrek seste bozuLması normaL degiL. hoparLorLerinin patLak, yerinden oynamamış, şaşe yok vs. gibi düşünerekten, sesin boguLuyorsa; teyibin bass-tiz ayarLarını biraz degiştirmeni öneririm. sonucunda kapıLardaki hoparLorLer mid takımı yada woofer degiL, fazLa bass'a geLmiyorLar. teyibin Audio tuşuna basıp bass LeveL 'ini düşürüp -1-2 gibi tiz LeveLini + konumLara aLmanı tavsiye ederim.

bu onerını denıcem yarın..tsk ederm..

civcivx
12/02/2007, 22:30
Amfi bağlayacaksan hoparlörleri değiştirmen şart. Bu hoparlörler ile amfi kombinasyonu pek bir işe yaramaz. En basit çözüm olarak hoparlörleri değiştirebilirsin. Bu bile sesin biraz daha iyileşmesine katkı sağlar.

Bu arada, yukarıda da yazıldığı gibi ana ünitenin bas-tiz ve EQ ayarlarını biraz kurcala derim. Ayarları uygun değilse kötü ses alman sürpriz değil. Ben bazı denemeler sonucu gayet iyi olduğunu düşündüğüm (en azından bu ses sistemi için sınır diyebilirim) bir kombinasyon yaptım ve şu an bu şekilde kullanmaktan memnunum. Ki ben de amfi+sub falan düşkünü bir insanım ama bu şekilde kullanmak ta bana şimdilik yeterli geliyor. Yalnız kısmetse ana üniteyi değiştirmeyi kafaya koydum. Konsol çerçevem bile hazır ;)

the_Algn
12/02/2007, 22:36
ben msgımı yazarken cvplar gelmıs ztn.cok tsk ederım arkdslar paylasım ıcın..sımdı ali haklsıın ben henuz orjınal bı track cd dinlemedım arabamda belki de bu yuzden dir dedigin gbi..
cem abi senın dedigne gore de ana unıtemı degiştirmesem de tatmin olabilcegim sesi elde ederim dıosun.amfi sart bunun ıcın.peki hangı amfi uyar bzımkıne sole cok paalı olmayanlarından.yukarıdakı siteden ornek verebilrsen sevınrım.kolonları ilk etapta degiştrmesem de olur mu en azından sımdılık.amfi kayde deger bi degişiklik yapacaktır demek istedın heralde.doru mu anladım..

Kardeş dediğinden teknik olarak cd çalarında yada hoparlöründe bir sorun yoksa sen bas ayarını sonuna getirmiş olabilirsin bu yüzden de 10 seviyesinde sesler bozulmuş olabilir...Arkadaşın dediği gibi Bas ayarını 0 veya daha alt seviyelere getirmeyi dene...(Benim ayarım Bas:2 Tiz:3 şeklinde) EQ ayarıda yapabilirsin...ortlama bir otomobil severi tatmin edecek ses veriirrr grandemizz...yok hala boğuksa bir sorun vardır...ama dediğim gibi bilgisayarına mp3 indirirken(lime wire v.s gibi dosya paylaşım programlarıyla) mp3 lerin kalitesine dikkat et 190kbit/saniye ve üstü değerdeki mp3leri Track yap o zamanda kalite artar...

medxr
12/02/2007, 22:40
valla içime su serptın.senin ayarların nsl merak ettım bi ara aracına bındıgın bı vakıt bakıp bana da solersen sevınrım.ben aldım alalı hıc bır ayar yapmadım teyple ilgli.dediginiz gbi bundan da olabilir.ana unıteye gelince almısken en iisi olsun isterim o yuzden onun ıcın beklemem gerekior.daa once de bahsettıgm gbı tv li dvd li navıgasyonlu ii marka bişe istiorum.ama ona daa var tabiki..sen ne alıcan ana unıte olarak cem abi..

medxr
12/02/2007, 22:44
Kardeş dediğinden teknik olarak cd çalarında yada hoparlöründe bir sorun yoksa sen bas ayarını sonuna getirmiş olabilirsin bu yüzden de 10 seviyesinde sesler bozulmuş olabilir...Arkadaşın dediği gibi Bas ayarını 0 veya daha alt seviyelere getirmeyi dene...(Benim ayarım Bas:2 Tiz:3 şeklinde) EQ ayarıda yapabilirsin...ortlama bir otomobil severi tatmin edecek ses veriirrr grandemizz...yok hala boğuksa bir sorun vardır...ama dediğim gibi bilgisayarına mp3 indirirken(lime wire v.s gibi dosya paylaşım programlarıyla) mp3 lerin kalitesine dikkat et 190kbit/saniye ve üstü değerdeki mp3leri Track yap o zamanda kalite artar...

tmm ali senın dediklerin de bana mantıklı gelmeye basladı sımdı dusununce cok mantıklı.dedign gib sankı baslar cok acık bende.yarın iice bi irdelicem ve siizn ayarlarınızla denicem.

civcivx
12/02/2007, 22:45
Alınca söylerim :kop:

Şaka bir yana, bir Pioneer ana ünite tutkunu olarak, Pioneer.

Little F.K
12/02/2007, 22:57
Kolonları değişmeden anfi işine hiç girme.He anfi artı kolonlar pahalı olur diyorsan tek bir ana ünite yeter.Ve asla Pioneer dan şaşma ana ünitede.

Bende Pioneer kullanıyorum ve Indash e gecicem fiyat araştırıyorum.Uzun vadede alamam diyosan in-dash hıc ugrasma al bı pioneer deh serisi bak keyfine :)

the_Algn
12/02/2007, 23:02
Kolonları değişmeden anfi işine hiç girme.He anfi artı kolonlar pahalı olur diyorsan tek bir ana ünite yeter.Ve asla Pioneer dan şaşma ana ünitede.

Bende Pioneer kullanıyorum ve Indash e gecicem fiyat araştırıyorum.Uzun vadede alamam diyosan in-dash hıc ugrasma al bı pioneer deh serisi bak keyfine :)

kardeş ben de anfi + subwoofer alcaktım...250watt rms li ..nolcek şimdi

medxr
12/02/2007, 23:03
ne gzl ya bayaa bı fıkır sahıbı oldum sayenızde.simdilik yapacaklarım olarak ilk sırada kolonlar var anladııgm kdryla.tabi once bı ayarlarımı kontrol edıcem duruma gore begenmessem hala degişikliklere giidcem.fırat dedigni anladım ama sanırm yaza doru ındash alırım o zmn a kdr ıdare etsın artık bu.kolonlar her halikarda degişecek bu durumda.Allah nasip ederse eninde sonunda indash a gecices cunku.bu arada senın tercıhın nedir fırat ındash konusunda neler gecıo aklından.sadece indash mı alacaksın.aracında sıstem falan bi şeler var mı...

Little F.K
12/02/2007, 23:17
Bende orta yollu bi sistem var Medxr.Ana ünitem Pioneer 5850.Subwooferım jbl,30 cm 1000w,anfim edison 604A,MİD takımımda cadence.Indash alıcam inşallah bu yaz.Ses konusunda pek bi değişiklik olmuycak ama indash te görüntü var tabi :)Yaza girmeden subwoofer ı değiştircem.1600 w 400 rms bi jbl alıcam.Anfimi de 75.4 jbl le değiştirip 2 takım mid bağlıycam.Arkaya ve öne.Subwooferıda sony mono sub anfisiyle beslicem.

Tabi en son Pioneer 5700 dvd indashıda taktım mıydı :)

Alialgan Cem abiye bi danışmak lazım.Ben önermiyorum bizim kolonlar muhtemelen yanabilir.

the_Algn
12/02/2007, 23:20
Bende orta yollu bi sistem var Medxr.Ana ünitem Pioneer 5850.Subwooferım jbl,30 cm 1000w,anfim edison 604A,MİD takımımda cadence.Indash alıcam inşallah bu yaz.Ses konusunda pek bi değişiklik olmuycak ama indash te görüntü var tabi :)Yaza girmeden subwoofer ı değiştircem.1600 w 400 rms bi jbl alıcam.Anfimi de 75.4 jbl le değiştirip 2 takım mid bağlıycam.Arkaya ve öne.Subwooferıda sony mono sub anfisiyle beslicem.

Tabi en son Pioneer 5700 dvd indashıda taktım mıydı :)

Alialgan Cem abiye bi danışmak lazım.Ben önermiyorum bizim kolonlar muhtemelen yanabilir.

Abi bişe sorcam bilmediğim için: ben şimdi adamların anfiye sadece subwooferı bağlayacaklarını sanıyordum...

Little F.K
12/02/2007, 23:29
O zaman olur.Ben kolonlarla beraber bağlanıcak anladım.Yanlız anlamadığım şu sub anfiyle beslendi tamam ama kolonları gene orjinal ünite beslicek bu seferde sesi çok actın mı problem yasama ıhtımalın yukselıcek.Yada ben mi yanılıyorum_?

the_Algn
12/02/2007, 23:38
O zaman olur.Ben kolonlarla beraber bağlanıcak anladım.Yanlız anlamadığım şu sub anfiyle beslendi tamam ama kolonları gene orjinal ünite beslicek bu seferde sesi çok actın mı problem yasama ıhtımalın yukselıcek.Yada ben mi yanılıyorum_?

Yanılmıyorsundur...Kolonları değiştirmeden bu iş olmazda aslında ....Şöyle bir durum var ben sesi çok açan birisi değilim arkdan biraz bas vurusn yeter dedimm ..heralde olurr birde maliyet çok değil anfi+subwoofger 250rms kabilne ..380ytl

Little F.K
12/02/2007, 23:41
Olur ya niye olmasın.Basları teypte full kısıp subtan alıcaksın.Sorun olmaz o zaman.;)Zamanla bide ana ünite aldın mı işte o zaman olay biter :)

the_Algn
12/02/2007, 23:44
Olur ya niye olmasın.Basları teypte full kısıp subtan alıcaksın.Sorun olmaz o zaman.;)Zamanla bide ana ünite aldın mı işte o zaman olay biter :)

Eyvallah kardeşş...

Little F.K
13/02/2007, 00:10
rica ederim hayrlısı olsun artık ;)

civcivx
13/02/2007, 09:14
Evet amfi+ sadece subw. bileşkesinde bir sorun yok. Ancak ana üniteden hoparlörlerin basları vermeyeceği şekilde bas ayarı yapmak gerekir. Subw. takılı değilken sesi 30 civarında açarak, rahatsız etmeyecek şekilde ses vermelerini sağlamak lazım. 30'un üzerini pek önermem, distorsiyon oluşacaktır.

Sonra subw. çalıştırılarak aracın hoparlörleri ile uyumlu bir bas frekans değeri yakalanmalı. Tabi tecrübe ve kulak işi bunlar. Ama olmazsa olmaz şeyler var. Mesela amfiyi LPF ayarına almak, Cut Filter Frequency ayarını 80 Hz civarında tutmak iyi sonuçlar almak için ilk adımlardır.

Tabi ana ünitemiz üzerinde doğrudan subw. pre-out olsa, ön ve arka hoparlörler için LPF-HPF ayarlama imkanı, bunların kesme frekansını ve level ayarını yapma imkanı olsa çok iyi olurdu da, yok işte :( Zaten bu tür şeyleri fabrikasyon bir ana üniteden istemek abesle iştigal olur :icon_smile_cool:

Bu arada, subw. bağlamak için alınacak amfinin üzerinde Bass Boost ayarı olması önemli. Çünkü bizim ana ünitede bir subw.ın faz, level, cut filter vs .ayarını yapabileceğimiz atanmış bir subw. çıkışı yok ve hoparlörlerin sesi bozmaması için bas ayarını genel ayarlardan kısınca, otomatik olarak amfiye giden bas sinyalleri de azalacak. Bass Booster ayarı olmayan bir amfide bağımsız şekilde istendiği gibi bas ayarlamak zor olacaktır.

erdiyilmaz
13/02/2007, 10:40

kapasitör de bakıyorum bu araLar,
Jameson 1F = 230 ytL civarında buLdum
For-X 1F = 165 ytL civarında.

uygun fiyatLı bu beLirttikLerimden daha iyi marka oLan kapasitörLer için fiyat verebiLir misin yakLaşık. ankara'da buLamıyorum, nette buLdukLarım da hoşuma gitmedi pek. dijitaL göstergeLi fiLan oLması şart degiL, işimizi görsün yeterLi

teşekkürLer şimdiden ;)

Little F.K
13/02/2007, 13:16
Erdi bende 160 ytl ye cadence buldum kapasitör.

civcivx
14/02/2007, 10:55
@bebeto85, Cadence'i nerede buldun?

@erdi, O markaları boşver. A.S.S. veya Cadence iyidir. Bir de Boss diye birşey çıkmış ama onun hakkında yorum bulamadım henüz. 1.2 Farad 185 YTL civarı.

Mısafır
14/02/2007, 11:41
gzero tavsıye ederım ..

Mısafır
14/02/2007, 11:42
gzero uygun fıyatlıdır... ve ıyıdır capasıtor de

woyzeck
14/02/2007, 12:10
arkadaşlar,ben arabanın üzerindeki orjinal tesisata (teyp ve hoperlör) anfi ve subbass bağladım.anfinin üzerindeki crossower ayarlarından ön ve arka kapılardaki kabinlerin frekanslarını ayarladım.bunun sonucunda subbassla çok iyi sonuç aldım.mükemmel bir ses aldım ve arabadaki tesisatın orjinalliğini de hiç bozmamış oldum..

Mısafır
14/02/2007, 12:13
evet sub kullandıgın zaman
amfi uzerınden hı cut yapman gerek kompanentlere ...

uzman
14/02/2007, 12:16
anfiden SW çıkışınıda LPF ye getirmen gerekir.

Mısafır
14/02/2007, 12:59
kapasıtor fiyatları (malesef pesin)

1.2 Farad boss audio 100 usd
2 farad boss audio 135 usd
1 farad graud zero 135 usd

Little F.K
14/02/2007, 15:29
Cem abi Cevizlide LnC müzikte.

medxr
15/02/2007, 09:00
arkadaşlar,ben arabanın üzerindeki orjinal tesisata (teyp ve hoperlör) anfi ve subbass bağladım.anfinin üzerindeki crossower ayarlarından ön ve arka kapılardaki kabinlerin frekanslarını ayarladım.bunun sonucunda subbassla çok iyi sonuç aldım.mükemmel bir ses aldım ve arabadaki tesisatın orjinalliğini de hiç bozmamış oldum..

mukemmel derken ses kaltesi mı yoksa gucu mu.net ve kaliteli ses alabilor musun.ve ne marka taktrdın kaca mal oldu..(bu arada gecenlerde ses ile arama hakikaten haksızlıklık yapmısım.fena dglmiş.ama ben simdi kafayı taktım ya daa iisini isticem her seyde oldugu gbi.huyum kurusun.boleyım işte..)

woyzeck
15/02/2007, 12:16
ses kalitesinden çok memnunum..bosshman 1600 watt anfi,30 cm pionerr subbass,orjinal teyp...

medxr
15/02/2007, 12:41
alpay abi..bole yapınca garantıden cıkmıs mı oluo..bi de subbas ı nereye koydun..gercekten kayde deger bi ses kalite farkı var mı orjınal halıne gore..benım için guc hiç onemli dgl.ama sesın berraklıgı cok onemli ve orjınal halini malesef pek begenmıorum o yuzden tavsıye eder msn bana bole bı sıstemi...

civcivx
15/02/2007, 12:54
@medxr, SQ için subw. takmak istersen, JL Audio öneririm. (S)ound (Q)uality konusunda çok iyi bir markadır. Tabi sadece bu yetmez, hepsi iyi olsun dersen kapı hoparlörlerini de değiştirmen gerekir.

Mısafır
15/02/2007, 13:05
hertz,focal,ve helix sq da ıyı markalardır fıyatları bıraz yuksektır ama...

Little F.K
15/02/2007, 13:05
Ana ünite tabikide :)

medxr
15/02/2007, 14:07
sq nedır bu arada.ne işe yarar.bi de kapasitor le anfi aynı sey mi..
cem abi.. jl konusunda DH forumda da cok olumlu yorumlar var.gercekten ii marka olsa gerek dedigin gbi.simdi jl sq onerıosun bana peki baska bi seye de gerek var mı (anfi vs bunla kullanmak için yoksa tek basına bunu kullanmak da kayde deger bı ses kalıtesı verır mı)sence benım beklentilerim cercevesınde.(tek istedigim berrak bi ses)

medxr
15/02/2007, 14:10
sound qualıty oluo galiba bu sq.ses kalitesi yanı.sanırım bunun ıcın bı de anfı gerek demi..

Little F.K
15/02/2007, 14:19
Enes bak ilk sayfadaki yazılardada anlatmıştık.İstediğin berrak sesse az masraf diyosan bir ana ünite al.Berrak sesi alırsın.Yok istemem diyorsan kolon alıp bunları anfiyle beslemen gerekir.Beslemessen aman aman bi fark göremezsin.

Kapasitörle anfi aynı şey değil.Kapasitör kabaca akım düşmesini engelleyip ses performansının bozulmasını önlüyor diyebiliriz.

civcivx
15/02/2007, 14:31
Şimdi bir subw. bağlamak için amfi şart tabii ki. Direkt subw. sürdüğünü söyleyen bazı ana üniteler (Mesela Pioneer) var ama amfinin yerini tutmaz.

Öncelikle bir subw.+amfi bileşkesi yapman lazım. Sadece bu bile, aracın içindeki sesi inanılmaz değiştirecektir. Doğrudan kalite açısından değil de, eksik ve mutlaka gerekli olan alt bas frekanslarını tamamlamak için bu şart.
Bir ara bir yerlerde bir yazı okumuştum. "Neden insanlar, özellikle de genç erkekler, subwoofer hastasıdır? :D"

GP hatchback bir araç olduğu için, bagajdaki ses, sedan bir araçtan daha çok içeri gelecektir. O yüzden çok güçlü olmayan -mesela 300-400 Wrms gücünde- 12 inçlik bir subw. ve 12 Voltta ona bu gücü verebilecek iyi bir amfi yeterli olacaktır.

Markalar çok fazla, o yüzden hepsi hakkında yorum yapmak yanlış olur. Ama JL Audio, SQ, yani ses kalitesi konusunda haklı bir üne sahip bir marka. Infinity gibi markalar da var SQ alanında. JBL, Kicker gibi markalar ise genelde SPL, yani kaliteden çok ses gücüne önem verenlerin tercihi.

Bu sisteme ilk etapta kapasitör gerekmeyebilir. Zaten 150-200 YTL'yi bu tür bir sistemde kapasitöre vermek yerine biraz daha güçlü bir akü alınması daha mantıklıca olur.

Ama ikinci bir amfi -kapı hoparlörlerini beslemek için- istenirse, duruma göre akü ve kapasitör takviyesi şart olabilir.

medxr
15/02/2007, 14:54
fırat senı cok ii anladım da simdi alpay abi mesela orjınal teybyle bişeler yapmıs.ve memnun kalmıs.acıkcası ben de orjıanlı sımdılık bozmak istemıorum.keske bursada olsaydın da senın araca bınseydım...sımdılık alternatıf yolları dusunuorum.neden mı cunku baktıgın zmn bı ana unıte de nerden baksan 300 ytl cıvarında olcak.yaza doru bi indash almam kuvvetle muhtemel kı o zmn da ana unıteye bosuna para vermıs olucam bunu da dusunuorum.kaldı ki amfi + suw (hatta belki + component ) gbi bişeyle de hemen hemen aynı kalıteyı hatta belki daa iisini almam mumkunse bu yolu tercih etmem daa mantıklı gelioo bana.
cem abi..sımdı bu jl nın cok cesitleri var malumun.8cm olanlarından baslıo yanlıs bılmıosam 35cm e kdr falan cıkıoo.acaba benım gbi ucuz bıse ısteyenler ıcın 8 cm ise yarar mı.bu 8-35 cm olması neyı degsitirio.ne fark var arada kabaca..

Little F.K
15/02/2007, 15:08
Enes bende alternatif üretmeye çalışıyorum.Mesela bir anfi bir sub derken compenantlar girmiş.Bi bakıcaksın 800 e yaklaşmış masraf.:) O yüzden diyorum.

medxr
15/02/2007, 15:20
haklısın fırat.malesef ki maliyet denen sey bu konuda sınır tanımıor.bi de fırat mesela sen pıoneer 5700 dusunuodun sanırm indash olarak.bunun suan kullandıgın pioneer dan cok bi farkı varmdır sence ses kalitesi olarak.bi de senn aracta ztn sistem var demi yanı ole kullanıosun ya ondan dıorum belki o yuzden ses kalitesinden memnunsundur die.yanı sadece ana unıte yı takıp hic denemıs mıydın.bu arada pıoneer ın tv tuner ı cıkmıs ayrı olarak satılıo.sabah bazı sıtelerde gezerkn gormustum.yanı 5700 le tv de izlemek olanaklı ama tabi en az 200 ytl masrafla...

medxr
15/02/2007, 15:37
anladım fırat tsk ederim.peki son olarak da hanı sub ı kapatıp acabiliorsun ya o zmn cok fark oluo mu sence ses kalitesi olarak(tek derdim bu cunku).bi de mesela witson die bi marka da var biliosundur.bugun bayaa bi arastırdım onu.pek bilinen bı marka dglmiş ama bayaa ii ozellgi olduugndan bahsedıor herkes.onun da 50*4 amflisi varmıs falan.belki bole bişe alınsa benım gbı yukses ses dgl de berrak ses meraklısı bırısı ıcın yeterlıdır nedersın.hani ilerde ufak tefek bişeler daa baglamak istersek falan..hatta link de verııyım de incele sen de istersen.bu lınkteki fiat hakikaten en hesaplısı.normalde 1.500 ytl den asagı yok..
https://www.sermaknet.com/main/product_detail.asp?pro_ID=3541&sub_cat_ID=0&cat_ID=58

Little F.K
15/02/2007, 15:56
Enes bu paraya Pioneer alırız ya :)Sub kapatınca ses kalitesi aynı kalıo.Sadece bas gelmiyor.

medxr
15/02/2007, 16:08
bi sey daa sormak istıorum arkdslar..simdi hangisi daa onemli amfi mi suw mu.sole acıklayayım.amfi ses cıkıs urunlerıyle teyp arasındakı baglantıdır anladııgm kdryla.ve amfiler arasındakı fark ; ses kalitesini belirlemekten ziyade sahip olunan hoparlorler,wooferler ws falan bunlar arasındakı dengeyı kurar dagılımı saglar buna gore de besleyıp besleyemeycegıne gore yanı amfi tercih edilir.yanı durum buysa ses kalitesi olarak dikakt edilecek ilk husus suw dur.yanı sesin ozellgini o belirler cunku ses ondan cıkacak.o yuzden dielim ki jl (begenıldıgı ıcın ornek verıorum) marka suw aldık.ve buna uyumlu bı jbl marka orta sınıf bı amfi aldık.o zmn ses muthıs olur dıebilir miiz.yoksa amfiyi de cok kalite bişe almalıyız.bir de daa once de sordugum gbi; mesela jl nın 6WQ 75 Watt Subwoofer,15W3v2 500 Watt Subwoofer ve 12W3v2 300 Watt Subwoofer modellerı arasında ne fark vardır.

medxr
15/02/2007, 16:10
Enes bu paraya Pioneer alırız ya :)Sub kapatınca ses kalitesi aynı kalıo.Sadece bas gelmiyor.

bas sevmeyen biri olarak o zmn sadece ana unıte yeterli olacaktir benım için..:pirateinhat:

medxr
15/02/2007, 16:38
haklsıın fırat ole yaparım tabı de ztn bı kac ay dokunmayacagm arabama yaza doru inş in dash alarak baslıcam işlere.simdilik bilgi ediniorum..

medxr
15/02/2007, 16:56
gercekten ii olur yaa bekleriimmm..

woyzeck
15/02/2007, 17:11
mukemmel derken ses kaltesi mı yoksa gucu mu.net ve kaliteli ses alabilor musun.ve ne marka taktrdın kaca mal oldu..(bu arada gecenlerde ses ile arama hakikaten haksızlıklık yapmısım.fena dglmiş.ama ben simdi kafayı taktım ya daa iisini isticem her seyde oldugu gbi.huyum kurusun.boleyım işte..)

evet ses kalitesinden çok memnunum.orjinalinden inanılmaz farklı ve güçlü.ayrıca da çok temiz bir ses.

KeOpS
15/02/2007, 17:14

selam
bu yaptıgının resımlerını koyarmısın ve nasıl yaptıgını bıde kaca mal ettıgını yapmmaız gerekenlerı daha acıkca belırtırsen cok sevınırımu bende orjınallerını bozmak ıstemıyorum bıde abartılı olsun ıstemıyorum temzı ses alıyım yeterlı benım ıcın :D
saol

medxr
15/02/2007, 17:30
ses sistemleriyel ilgili benım gbi bilgisi olmayanlar için bilgi kaynagı buldum.yararlı olur umarım..(yenı bi konu baslıgı altında vermek istemedim topic kirliligi olmasın diee..)

İyi bir oto müzik sisteminin olmazsa olmazları nelerdir?

İyi bir sisteme sahip olmak için ilk olarak belirli niteliklere sahip bir radyo-teyp almak gerekiyor. Herşeyden önce, ön ve arka hoparlörlere bağımsız kumanda edilebilmeli (Fader yapılabilmeli).
Bass ve Treble (kalın ve ince) seslerine de bağımsız olarak kumanda edilebilmeli. Kendi içinde en az 4x30 Watt gücünde bir amfi çıkışı (Hipower) olmalı. İlave bir amfi ile sistemin her zaman kuvvetlendirebileceği düşünülerek, ekstra amfi çıkışının olmasına dikkat edilmeli.
Otomobilde kaliteli müzik dinlemek için, kesinlikle CD player'a sahip olmak gerekiyor. Bu nedenle alınacak radyo-teybin bagaj disk çalar çıkışı da olmalı. Bu sayede bagaja monte edilecek bir CD player'ı teybin üzerinde bulunan bir düğmeden kontrol ederek, istenilen diski rahatlıkla dinlemek mümkün oluyor. Kullanılan bagaj diskleri, genellikle 6, 10 ya da 12 adet disk çalma kapasitesine sahiptir.
Bu sistem tamamlandıktan sonra, sıra hoparlörlerin seçimine geliyor. Eğer bütçe kısıtlıysa, orjinal hoparlörler sistem tamamlanabiliyor. Hoparlörler monte edilirken, otomobilin kendi yuvalarını kullanmak yeterli.

Araç sahibinin dinlediği müzik türü, oto müzik sistemi seçiminde ne derece etkili?

Kaliteli müzik sisteminin anahtarı; hoparlördür! Araç sahibinin dinlediği müzik, hoparlör seçiminde son derece etkili. Çünkü her hoparlörün kendi karakterine uygun olarak iyi çaldığı bir müzik türü vardır.
Bazı hoparlörler mekanik ses verirler, bazısı çok fazla echo yapar, bazısı ise çok donuk ve baslı ses verir. Müşteri sevdiği müzik türünü en kaliteli dinleten hoparlörü seçmesi için montajcıya müzik tercihleri hakkında detaylı bilgi vermeli ve mutlaka önerilen hoparlörü almadan önce bir şekilde dinlemelidir.

Hangi tür müziğe hangi hoparlör kullanılmalı?

Dünyada yüzlerce marka değişik hoparlör var. Çoğu hoparlör markası tek veya iki farklı müziğe odaklanmıştır. Mesela klasik ve slow müziği iyi çalar. Ama techno müziği çaldığı zaman ses bozulmaya başlar.
Techno müzik çalan hoparlör ise, slow müzik çaldığında çok sert bir ses verdiği için rahatsız olursunuz.

Otomobilin orijinalliği bozulmadan müzik sistemi nasıl yenilenebilir?

Müzik sistemleri, oldukça pahalı uğraşlar. Bu nedenle kısıtlı bütçeler için de çok aşamalı sistemler bulunuyor. Kısacası ucuz bir sistemle başlayıp, eklemelerle bu sistemi kusursuz hale getirebilmek mümkün. Bu noktada en önemli konu, montaj. İyi bir montajcı müzik sistemini otomobili kesip biçmeden, otomobili tahrip etmeden kurmak zorunda. Burada devreye bilgi, beceri, deneyim ve ustalık giriyor. İyi bir müzik seti yaratmak adına araçlarının tahrip olmaması için otomobil sahiplerinin araçlarını ustalık ve becerilerine güvenmedikleri montaj atölyelerine teslim etmemeleri gerekiyor.
Distribütörlüğünü yaptığımız bir American firması olan Rockford Fosgate, dünyada üretilen tüm orjinal otoların radyo-teyplerine birebir uyan bir amfi sistemi geliştirdi. Geliştirilen bu amfi sistemi sayesinde, hoparlörlere yapılan küçük bir müdahale ile eşsiz kalitede ses elde etmek mümkün oluyor.

Yenilenen müzik sistemini başka bir araca aktarmak mümkün mü?

Aynı taşınırken evdeki müzik setini alıp başka bir eve götürmek gibi, müşteri bizim taktığımız müzik setini alıp başka bir araca takabiliyor. Araç sahibi, otomobilini satmaya karar verdiyse taktığımız sistemi söküp, otonun orijinal sistemini yerine sıfır hasarla takıyoruz. Böylece araç eski haline geldiği için satılırken değer kaybetmiyor.

Direksiyondan kumanda sonradan taktırılabilir mi?

Direksiyondan kumanda, arabanın orijinal sistemiyle beraber satılan bir donanım. Sonradan yaptırma imkanı yok. Bu kumanda sayesinde arabanın radyo-teybini direksiyondan açıp kısabiliyor ve radyo kanalı değiştirebiliyorsunuz. Bu konuda önemli bir nokta, otomobilin orijinal teybinin değiştirilmesi halinde direksiyondan kumandanın kullanılamaz hale gelmesi. Piyasada "interface" denilen adaptörler sayesinde bazı marka teypleri direksiyondan kumanda ile kullanma imkanı var ama çok kısıtlı.

Sonradan çoklu CD çalar taktırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Otomobilin orijinal CD çalarını taktırmak gerekiyor. CD çaları herhangi bir yerden değil, mutlaka otomobili üreten firmadan alınması gerekiyor. Çünkü aynı marka ve model bile olsa, üretici firmadan almadığınız CD otomobile birebir uymuyor. Bunun nedeni firmanın CD üzerinde kendine özel değişiklikler yapması. Firmalar otomobil sahiplerini, CD çaları sadece kendilerinden almaya mecbur bırakıyor. Bu yüzden de fiyatları normal CD'lere oranla iki misli oluyor.

Eski otomobillere CD çalar taktırmak mümkün mü?

Eski otomobillerde teybin CDçıkışı yoksa "FM modülatörlü" diye tanımlanan CD çalarlar var. Bagaj CD'si ama, öne gelen ve kibrit kutusundan biraz daha büyük bir görüntü ünitesi var. Onun üzerinden şarkı ve CD değiştiriyorsunuz. Sesini de FM frekansından 88.3 veya 88.9'a ayarlayıp oradan dinliyorsunuz. Yani sanki arabanın içinde bir radyo istasyonu varmış gibi bagajdan size yayın yapıyor. Bu CD çalarlarda ses, CDdeğil radyo kalitesinde oluyor. Ama başka bir çözüm yok. Bugün Doğan'a da, Renault 12'ye de, bu şekilde CD çalar takabilirsiniz.

Otomobilde mp3 dinlemek için neler yapılabilir?

Walkman tarzı portatif mp3'leri özel adaptörler sayesinde otomobilinizin teybine takabilirsiniz. Ayrıca sadece otomobiller için üretilmiş mp3'ler de var. Oto Müzik Merkezi olarak ithal ettiğimiz M-Station marka oto mp3, 3000 şarkı kapasiteli. Aynı oto radyo-teybi gibi altı kızaklı olduğu için istendiğinde çıkarıp, yanınıza almak mümkün. Evinizdeki bilgisayardan download ettiğiniz şarkıları mp3'ün hafızasına kaydederek arabanızda dinleyebiliyorsunuz. Bu mp3'ün fiyatı 1.000 ile 1.250 Dolar arasında değişiyor.

Oto Müzik Sistemleri ile ilgili bazı terimler

HOPARLÖR

20-100 hz arasındaki frekans bandındaki sesler, bas sesler olarak tanımlanır. Bu frekans bandındaki sesleri veren hoparlöre subwoofer adı verilir.
Subwoofer müziğin içinde olan alt basları verir. Arabanıza subwoofer takmazsanız, arabanızın kapılarına takılı olan hoparlörlerden gerekli olan dip bas sesleri istediğiniz gibi duyamazsınız. Kaliteli müzik dinlemek için bagaja küçük dahi olsa mutlaka bir subwoofer taktırmak gerekir. Müziğin içindeki kontrabası, bas gitarı duyabilmeniz için subwoofer'a ihtiyaç vardır. Müzik dinlerken subwooferı duymakla kalmaz aynı zamanda hissedersiniz de.

MID BAS

100 Hz ile 300 Hz arasındaki sesleri verebilen hoparlörlere mid bas hoparlörler denir.

MIDRANGE

300 hz ile yaklaşık 3 Khz arasındaki sesleri veren hoparlörlere midrange hoparlörler denir.

TWEETER

Yaklaşık 3 Khz ve üstündeki sesleri veren hoparlörlere tweeter denir

AMFI

Amfi ses gücünü ve kalitesini artırmaya yarar. Eğer otomobilin Orijinal radyo/teybine bağlanmak isteniyorsa bu çıkışa uyumlu olması gerekir.
Anfi gücüne karar verirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, anfinin gerçek watt değeridir. Bunun için amfinin üzerindeki değil, kataloğunda yazılı olan değerler esas alınmalıdır. Bazı marka amfilerin üzerinde 2x100 Watt yazar ama gerçekte 2x25 Watt'tır. İkisi aslında aynı. Ancak aynı otomobilde SAE ile HP beygiri gibi ikisinin hesaplanış şekli farklıdır. Otomobilin normalde voltajı araç giderken 12 Volt seviyesindedir. Ama genellikle amfilerin üzerinde 14.4 Volt'taki değeri yazılır.
Amfiler iki, dört veya beş kanal çıkışına sahiptir. İleride doğabilecek ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak bazı ekstra özelliklere uyumlu bir amfi tercih etmenizde fayda var. Bu ekstra özellikler arasında crossover, bas ve tiz ayarı, mono çıkış yer alıyor.

CROSSOVER

Crossover amfiden çıkıp hoparlöre giden frekansları düzenleyen bir cihaz. Dünyada her şeyi çok iyi çalabilen bir hoparlör olsaydı, crossover'a ihtiyaç duyulmayacaktı. İyi bir müzik sistemi için insan kulağının duyduğu frekansları düz (flat) bir şekilde kulağa vermek gerekiyor. Bunu gerçekleştirebilmek için 2 veya daha fazla hoparlöre ihtiyaç duyulur. Hoparlörlerle beraber crossover kullanırsak, crossover her hoparlöre ihtiyacı olduğu frekansı yollayarak kulağımızın bütün frekansları doğru almasına yardımcı olur. Crossover sayesinde her hoparlöre doğru sinyal gider. Böylece hoparlörler de doğru frekans bandında daha kaliteli, temiz, güçlü çalar. Üst düzey kalitede bir ses sisteminde mutlaka crossover bulunması gerekir.
Aktif ve pasif olmak üzere iki çeşit crossover vardır. Aktif crossover radyo-teyp veya cd çalar ile amfi arasına bağlanır. Pasif crossover ise amfi ile haporlör arasına bağlanır. Genelde aktif crossover daha çok tercih edilir. Amfiden önce bağlandığı için amfinin çıkarmış olduğu gücü hoparlörün daha iyi almasını sağlar.

HI-FI (HIGH FIDELITY)

Hi-Fi İngilizce "yüksek sadakat" anlamına gelen High Fidelity kelimesinin kısaltmasıdır. Müziği doğal ve kaliteli dinlemek anlamında kullanılır. Bazı hoparlörler müziğe kendi karakterlerine göre yorum yaparlar. Bazısı biraz daha tizli çalar, bazısı daha midli. Gerçek Hi-Fi'ciler müziği olabildiğince doğal dinlemeye çalışır.

:deal:
alıntıdır tabi kiii....

the_Algn
15/02/2007, 18:53
teşekkürler medxr

uzman
15/02/2007, 18:57
sonuç olarak bu sistemdir ve kaliteli bir ses almak için olayı topyekün düşünmek gerekir,şöyleki, mevcut sisteme yapılacak ilavelerle iyileştirmeler yapılabilir,ancak istenen verim tam olarak alınamaz,tam verim alınabilmesi için,sistemin komple değiştirilmesi,(ana ünite,5 kanallı anfi veya 4 kanallı anfi+mono sub.anfisi yani çift anfi,ve bunlarla uyumlu SW ve 2 çift component takımı) kaliteden ödün verilmeden uyumlu eşdeğer ürünler alınması ve iyi bir yerde montaj yaptırılması gerekir,tabiki herşeyden önce ne istediğine karar verdikten sonra bu işe girişmek gerekir,aksi takdirde sonradan pişman olunabilmekte ve bu kullanıcıya daha pahalıya mal olabilmektedir.
montajın iyi bir servisde yaptırılması aracın hasar görmeden montaj yapılmasını sağladığı gibi,bilmediğiniz konularda da yanlış yönlendirilmemiş olursunuz,maalesef günümüzde hala 4 kanallı bir anfiye 4 haporlör bağlayıp,üstüne köprülü bir şekilde SW bağlayan ustalar var,bunun sakıncalarını da bilen bilir,isteyen olursa bu konudan da bahsedebiliriz.hatta hala sedan bir aracın pandizotunu araç güvenliğini hiçe sayarak kesip haporlör montajı yapanlar bile var (Tabi cahilliklerinden).bu arada yukarıdaki yazıda 20-100 hz arasındaki sesleri verebilen haporlörlere SW denir diye teknik bir bilgi verilmiş,ancak uygulamada gerçekten alt-bas sesler alınmak isteniyorsa özellikle 30 hz in altına inilmesinde yarar vardır,SW çapı büyüdükçede daha alt frekanslara inilmesi mümkündür.

mavigitar
19/02/2007, 11:54
:rockband: Arkadaşlar benim arabam FIRE DYNAMIC 1,4 77BG 3 kapı.
Ben herşeyiyle full aldım ve bu paketin içinde hi-fi müzik sistemi de var ve inanılmaz güzel sesler çıkıyor. Basslar manyak güzel kısacası ben m:baris: emnunum. Bazı arkadaşalar ses sisteminden memnun olmadığını yazmışlar. Buna cvp olarak memnuniyetimi belirtmek istedim...:rockband:

BGRAYS
19/02/2007, 11:55
bende hi fi yok ona ragmen gayet yeterli diye dusunuyorum hele de dier markalarla karsılastırdıgım zaman ...

civcivx
19/02/2007, 12:18
Müzik sistemlerinden memnuniyet göreceli bir kavram olduğu için, kimimize iyi kimimize kötü gelmesi doğaldır. Sürekli araç içi müzik sistemleri ile uğraşan ve müzik kulağı hassas olan kişiler için GP'nin müzik sistemi (subw.sistem dahil) bir süre sonra yetersiz gelmeye ve dürtmeye başlıyor, doğanın kanunu bu :icon_lol:

Mesela aktif subwoofer kutusu ilk dinledinildiği ve EQ ayarları iyi yapıldığı zaman iyi ses veriyor gibi görünse de (ama gerçekten iyi veriyor o kapasiteye göre), harici amfi+subw. olayına alışkın kimseler, GP'nin aktif subw.ının basları uğultu şeklinde verdiğini ve uzattığını eninde sonunda farkediyor (plastik kutudaki aktif subw.ların kaçınılmaz sonu :D) ve rahatsız olmaya başlıyor. Ama dediğim gibi, bu kişiye göre değişen bir kavram ve normal bir kullanıcı için kesinlikle yeterli bir müzik sistemi, GP'deki.

BGRAYS
19/02/2007, 12:23
Müzik sistemlerinden memnuniyet göreceli bir kavram olduğu için, kimimize iyi kimimize kötü gelmesi doğaldır. Sürekli araç içi müzik sistemleri ile uğraşan ve müzik kulağı hassas olan kişiler için GP'nin müzik sistemi (subw.sistem dahil) bir süre sonra yetersiz gelmeye ve dürtmeye başlıyor, doğanın kanunu bu :icon_lol:

Mesela aktif subwoofer kutusu ilk dinledinildiği ve EQ ayarları iyi yapıldığı zaman iyi ses veriyor gibi görünse de (ama gerçekten iyi veriyor o kapasiteye göre), harici amfi+subw. olayına alışkın kimseler, GP'nin aktif subw.ının basları uğultu şeklinde verdiğini ve uzattığını eninde sonunda farkediyor (plastik kutudaki aktif subw.ların kaçınılmaz sonu :D) ve rahatsız olmaya başlıyor. Ama dediğim gibi, bu kişiye göre değişen bir kavram ve normal bir kullanıcı için kesinlikle yeterli bir müzik sistemi, GP'deki.

abi zaten sana yeterli gelmesi düşünülemez :icon_smile_big: :icon_smile_big: zaten yaptıkların belli .. kendi açımdan asiri seyler beklemedigim icin volume 18-19 da cıwarı ses duzeyınde cızırtılı bı sıstem olmasın yeterlı belkı ılerde bısı yapabılırım o ayrı :p

matrox
06/03/2007, 23:09
benim gbi aracın ses kalitesinden memnun olmayanlar vardır sanırm.ben sadece ses kalitesini gelistirmek istıorum.yanı anfi,bagaj dolusu ıvır zıvır falan istemiorum.yani sadece hoparlorleri degiştirsek istediigm sonucu alabilri miim.ses yukseklıgi cok onemli dgl ama sadece sesin netligi cok ii olsun istıorum.kaliteli ses konusunda hassasım ve bu konuda ii bi şeler istıorum aracımda da en azından evimdeki gbi olsun net ve kaliteli bi sistem için neler gerekli.neler yapabilirm.nsl ve nerde yapabilirm.garanti dısı kalır mı.ve maliyet nsl olur.oncelikle bu bahsetigim sorun için 200-300 ytl yeterli gelir mi..bilgilerinize ihtiyacım var.(baska bi baslık altında acmak istemedim konuyu...)

arkadaşım sana verilebilecek tek tavsiye gidip kendine mbquart marka mid tiz komponent almandır
buda sana yaklaşık o bahsettiğin 300 milyona patlar ses kalitesinin bariz iyileştiğini göreceksin

matrox
06/03/2007, 23:18

kapasitör de bakıyorum bu araLar,
Jameson 1F = 230 ytL civarında buLdum
For-X 1F = 165 ytL civarında.

uygun fiyatLı bu beLirttikLerimden daha iyi marka oLan kapasitörLer için fiyat verebiLir misin yakLaşık. ankara'da buLamıyorum, nette buLdukLarım da hoşuma gitmedi pek. dijitaL göstergeLi fiLan oLması şart degiL, işimizi görsün yeterLi

teşekkürLer şimdiden ;)

belki görünüşü çok hoş olmasada konya sokaktan 1 farad 16 volt luk bir kapasitör alınabilir yada birkaç tane alınıp paralel seri bağlantı ile 1 farad oluşturulabilir maliyetide tahminen 20 milyonu geçmez ama görüntü için hiçbirşey diyemem
sonuçta sadece kapasitör ve ihtiyacını kesinlikle karşılayacaktır

erdiyilmaz
07/03/2007, 01:09
o benim de akLıma geLdi de, montaj konusunda sıkıntı çıkartır, bir de orjinaL birşey oLmadıgı için pek güvenemem, kapasitör ters bağLandıgı anda arabanın havaya uçması ihtimaLi var 1000mf/16v cap. patLamıştı sonucu kötüydü, 1f'i düşünmek biLe istemiyorum : )

matrox
07/03/2007, 02:25
orjinal olmadığı için güvenemem demişsin ama sonuçta kapasitör pasif bir elektronik ekipmanı aşırı voltaj vermediğin yada kutuplarını dolu halde iken çevirmediğin sürece patlaması çok zor
şekil olarak da aklıma şu geldi dışındaki plastik kaplamayı çıkartıp çok güzel bir şekilde boyanabilir arabanın rengine mesela
ben konu ile ilgileneceğim yarın bir konya sokak yapayım ayrıntıarı sizinle paylaşırım

Mısafır
07/03/2007, 08:54
paralel bagladıgınız kapasitorler direnci arttırır.
kapasıtorlerı mumkun oldugu kadar amfıye yakın baglamalısınız...

Ryu
15/03/2007, 19:06
bizim arabalara için bazuka bilen varmı ? yada olur mu ?

matrox
16/03/2007, 01:39
olur tabiki
kenwood ve jbl in kendinden anfili bazokalarını biliyorum biraz araştır istersen
ama benim tavsiyem anfi ve sub alıp arabaya göre dizayn etmek
bu çok daha başarılı olur
bazoka yerine orjinal hifi sistemde alınabilir aşağı yukarı aynı ses kalitesi alınacaktır diye düşünüyorum

TATARİ@VİP
16/03/2007, 01:56
olur babm olur neden olmasın bnm aracımda var bi tane bazooka nominal 200w camı zangır zungur ditretiyo... ama istediğim apartmanda oturan insanların içi titresin onada vakit var ama peki bana ne önerirsiniz?

matrox
16/03/2007, 02:04
arkadaşım öncelikle iyi izolasyon gerekiyor bunun için dynamat şart
ana üniteyi değiştirmek istersen tavsiyem clarion
profesyonel bir sistem istiyorsan ana ünite çıkışlarını unut sana 2 tane anfi gerekecek birisi mono birisi 4 kanal
dineyeceğin müzik tarzına göre kutu yapılması gerekli
mid tiz takımlarında tavsiyem mb quard
anfi ve woofer için rockforfosgate öneririm
1000 watt rms woofer üstünde woofer kullanma bagaj küçük tek woofer işini görür 2. sini koymak istersen 2 woofer birbirine basınç yapacağından verim düşecektir
bunlar benim görüşlerim
farklı marka kulanan arkadaşlarda görüşünü belirtirse daha net bir bilgi alabilirsin

medxr
28/03/2007, 15:31
su sistem kafama cok yatmaya basladı.bu konuda onerileri fikirleri olanlar varsa dinlemek isterim..simdiden tskler..
ana ünite olarak :

https://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=257232&productid=otm251921

https://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=257232&productid=otm251915

(bu marka cok tavsiye edilior forumlarda ve de ipod girişi olması nedeniyle bunları dusunuorum.diger markaların aynı ozellikte urunlerıne gore cok da fark yok arada fiat olarak.almısken en ii ses kalitesinde olsun istiorum.)

amfi + s.woofer olarak da :

https://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=251243&productid=otsonyxsaw81p5+

https://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=251474&productid=otalpineswd2030

(amfisi ve woofer i içinde herseyile hazır bi sistem oldugu için bole bişe tercih ettim tabii dusunce olarak.kutusuydu, ayarlarıydı,besleme derdi vs olmasın die.ve de aracımı satacagım zmn da cıkarması sorunsuz ve cok kolay oldugu için ve de her araca lzm bişe die dusunuorum.cok guclu olmadıgnı biliorum ama benim için ses kalitesi onemli sadece.guc onemli dgl..)simdi bunların birbirlerine gore üstunlukleri ve bana hangısının daa cok hitap edebilcegi konusunda fikirlerinizi bilmek istiorum.benim için en onemli sey:1. ses kalitesi (sesi cok asırı acmadıgım için yuksek sesin cok da onemi yok) 2. fonksiyonellik.(ıpod girişi vs teknolojık aletlerle uyumu... gbi.) 3. tipi (gorunus de cok onemli konsolda sırıtmasın)

NeoN
11/11/2007, 15:30
merhaba orjinal teyibe kabinli sb + jbl anfi baglatmak istiyorum yardımcı olabilirmisin

murat53
03/01/2010, 02:49
arkadaşlar bende bir müzik sistemi tutkunuyum.profesyonel bir müzik sistemim var yalnız böyle bir sistemi bizim araçlarımız malesef kaldırmıyor.izolasyonu da yapmama rağmen.başka yerlerden sorun oluyor mesela koltukların zangırdaması ön dikiz aynasının serviste kaç sefer yapıştırtmama rağmen düşmesi kapı camlarının zangırdaması tavan lambasının zangırdaması gibi.akustik denen bişey yok bunu sistemi bağlayan söylüyor .bizim araçların kaldıracağı sistem bana göre. 1000 vatt jbl anfi 1 takım önlere jbl mit takımı 75.4 jbl anfidir bunların toplam fiyatı ana üniteyi değiştirmeden 550 tl dir montajı dahil.alınabilecek en güzel sesi alırsınız.daha büyük bir tesisata hiç gerek yok dediğim gibi araçlarımız kaldırmıyo.birde 75.4 jbl anfi güzel bir anfidir fakat ayarları iyi yapılmazsa mit takımı yakmasıylada ünlüdür.sistemi almaktan çok onun motajı bence çok daha önemlidir.

Euphrates
02/05/2010, 19:01
arkadaşlar, ben aracın mevcut ses sisteminden gayet memnunum ancak arka taraf için aynı şey geçerli değil. elimde eskiden kalma pioneer ts-e1695 var ve bu hoparlörler boyutuna göre gayet iyi ve temiz ses veriyor. bu kolonlarla şimdikinden daha iyi ses alacağıma eminim ama montajı nasıl olur diye düşünüyorum çünkü bu kolonlar 16 cm. söylediğim hoparlörleri hatırlayamayanlar aşağıdaki linke bakabilir. bu tip bir kolonu arka kapılara takan veya nasıl takılacağını bilen varsa yardımı kıyak olur. saygılar.

TS-E1695 - Pioneer Product Archive (https://www.pioneer.co.uk/uk/products/archive/TS-E1695/index.html)