PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat Isparta servisi bana kazık mı atmaya çalışıyor?

tasotti
31/07/2008, 10:49
Merhaba arkadaşlar, size bir sorum olacak. Benim arabam GP 1.4 Fire Active 77 BG Benzinli bir araç. 2 ağustosta 2007 de aldım ve bir yılı dolmak üzere. Şu anda 6900 KM yapmış bulunmaktayım. Servisi aradım bugün randevu almak için, neler değişecek maliyeti nedir falan diye sordum. Yetkilinin bana dediği aynen şu. Arabanız yıllık bakıma girecek değişecek malzemeler şunlar:
Yağ
Yağ filtresi,
Hava filtresi,
Yakıt fltresi,
Bujiler (4 tane),
Polen filtresi,
Rot balans ayarı,
5 kapı ayarı.

Maliyet olarak da 220 ytl civarı olur ,biz biraz işçiliğimizden düşeriz dedi. Şimdi benim merak ettiğim şu, sitedeki çoğu kişi yıllık bakımda yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişir diyor. Bunun haricinde pek birşey değiştiren yok. Acaba bu Isparta Demireller Demtrak servisi bana kazık mı atmaya çalışıyor? Yoksa gerçekten bu parçaların değişmesi gerekli mi? Eğer gerekli ise verdikleri fiyat uygun mu? Bir de ben bujileri, yakıt filtresini, polen filterisini değiştirmenize izin vermezsem nolur dedim, adam bunlarda ortaya çıkacak bir arıza durumunda arabanız garanti haricinde kalır dedi.

Biliyorum biraz uzun oldu ama başka arkadaşlara da yardımcı olabileceğini düşündüm bu başlığı şimdiden hepinize teşekkür ederim.

clraky
31/07/2008, 11:22
Aracin Yillik Bakiminda Motor Yağ Yağ Hava Polen Ve Bujileri Değişiyor Ve Bakima Ilave Olarak Fren Bakimlari ön Düzen Ayari Elektrik Kontrolü Kapi Ayari Vs. Işlemler Yapiliyor ücret Uygun

Linos
31/07/2008, 11:34
Yıllık bakımda genel olarak; hava Filtresi, yağ, yağ Filtresi, polen filtresi ve bujiler değişiyor. Ve bu da yaklaşık olarak 100-150 YTL. civarında tutar. Bahsedilen rakam çok yüksek!..

anvil
31/07/2008, 11:40
Arama kısmına "yıllık bakım" yazarsan çeşitli fiyatları görebilirsin.

Bu fiyat biraz pahalı gibi ama yaklaşık aynı fiyata yaptıran da var, daha aşağısına yaptıran da. Bu da işin ilginç yönü.

tasotti
31/07/2008, 11:45
Arama kısmına "yıllık bakım" yazarsan çeşitli fiyatları görebilirsin.

Bu fiyat biraz pahalı gibi ama yaklaşık aynı fiyata yaptıran da var, daha aşağısına yaptıran da. Bu da işin ilginç yönü.
ben zaten arama yaptım ve mesajımda yazdığım verilere ulaştım o yüzden soruyorum zaten bu kadar şeyin değişmesi normal mi diye. Ben mesela yıllık bakımda yakıt filtresinin değiştiğini hiç okumadım.

chn73
31/07/2008, 12:44
yıllık bakımı gecen sene 70 ytl ye yaptırmıştım.bu senede fiyat aynı olur sanırım.servis sana periyodik bakım muamelesi yapmak istiyor.aracının 6900 km de olduğunu,periyodik bakım değil yıllık bakım yaptıracağını ,fiyatında 70 ytl civarında olduğunu söyle.

tasotti
31/07/2008, 13:41
yıllık bakımı gecen sene 70 ytl ye yaptırmıştım.bu senede fiyat aynı olur sanırım.servis sana periyodik bakım muamelesi yapmak istiyor.aracının 6900 km de olduğunu,periyodik bakım değil yıllık bakım yaptıracağını ,fiyatında 70 ytl civarında olduğunu söyle.
senin geçen seneki yıllık bakımında benim saydığım parçalardan hangileri değişmişti. Zannedersem sende sadece yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişmiş olmalı.

ekorkut
31/07/2008, 14:23
Merhaba arkadaşlar, size bir sorum olacak. Benim arabam GP 1.4 Fire Active 77 BG Benzinli bir araç. 2 ağustosta 2007 de aldım ve bir yılı dolmak üzere. Şu anda 6900 KM yapmış bulunmaktayım. Servisi aradım bugün randevu almak için, neler değişecek maliyeti nedir falan diye sordum. Yetkilinin bana dediği aynen şu. Arabanız yıllık bakıma girecek değişecek malzemeler şunlar:
Yağ
Yağ filtresi,
Hava filtresi,
Yakıt fltresi,
Bujiler (4 tane),
Polen filtresi,
Rot balans ayarı,
5 kapı ayarı.

Maliyet olarak da 220 ytl civarı olur ,biz biraz işçiliğimizden düşeriz dedi. Şimdi benim merak ettiğim şu, sitedeki çoğu kişi yıllık bakımda yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişir diyor. Bunun haricinde pek birşey değiştiren yok. Acaba bu Isparta Demireller Demtrak servisi bana kazık mı atmaya çalışıyor? Yoksa gerçekten bu parçaların değişmesi gerekli mi? Eğer gerekli ise verdikleri fiyat uygun mu? Bir de ben bujileri, yakıt filtresini, polen filterisini değiştirmenize izin vermezsem nolur dedim, adam bunlarda ortaya çıkacak bir arıza durumunda arabanız garanti haricinde kalır dedi.

Biliyorum biraz uzun oldu ama başka arkadaşlara da yardımcı olabileceğini düşündüm bu başlığı şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Yağ + Yağ Filtresi + Hava Filtresi değişimine 100 desek, yakıt filtresi de değişimiyle beraber 20 olsun. Bujiler değişimleriyle beraber 35 diyelim, Polen filtresi 25 olsun, rot balans 20 diyelim. Kapı ayarı da bedava olsun.

Toplamda ne etti ? 200 civarı. Söylenen kalemlere göre bu size belirtilen 220 YTL fiyatı normal gibi. Yahu bu ne böyle daha 6700 km deki arabanın bujisi mi değişirmiş. 1 sene dolsa da garip yani. Dizellerin bakım masrafı yüksek diyenlere duyurulur))

tasotti
31/07/2008, 14:42
ya arkadaşlar bana bir yol gösterin ne yapayım, 20.000 bakımı olsa anlayacam ama ben her sene durduk yere buji, yakıt pompası, polen filtresi mi değiştirip duracam. sizce bu saydıklarımı değiştirtmesem nasıl olur. sadece yağ, yağ filtresi, hava filtresi değiştiriyim yeter diyorum. adam garanti dışı falan kalır diyo kalırsa kalsın anasını satayım. avrupada adam 20.000 de bir gidiyor biz her sene ben belki 3 senede yapacam 20.000 km yi ama adamların verdiğinin 3 misli bakım parası verecem.

kara kız
31/07/2008, 15:15
benim aracım yıllık bakımını-na 16,700 de girdi tum filtreler ,yağlar dğişti..ön fren balatam değişti bujılerim 20,000 bakımında değişti... aracım suanda 39,800 km de bujılerim 20,000 de değişen bujıler balatalarım 16,700 de değişen balatalarım arka kampanalarım orjınal kampanalar..fiyat konusunda bı yorum yapamıcam ama bujılere bence hiç ama hiç gerek yokk 6,700 de bujımı değişir bukadar olur yaaaaa

başka servis yokmu ıspartada bide ordan fiyat alsan..yada en yakın ıldeki servisi bi telefon edip gorussen bakalım onlar ne diicek

tasotti
31/07/2008, 15:41
başka servis yokmu ıspartada bide ordan fiyat alsan..yada en yakın ıldeki servisi bi telefon edip gorussen bakalım onlar ne diicek
yok hocam başka servis ıspartada. başka ilede gidemem işlerim çok. karar verdim ben polen filtresi, yakıt filtresi, rot balans ayarı, 5 kapı ayarı ve buji değişimini yaptırmayacağım. sadece yağ, yağ filtresi ve hava filtrsi değiştireceğim yeter. zaten bu ay göçtüm, kasko 580ytl + 100ytl zorunlu trafik sigortası + 280 ytl MTV ikinci taksiti. verecek para kalmadı bi de gidip servise yamulamam 220 ytl. veririm 100ytl yaptırırım bakımını tamam. ne bu ya 6900 km deki arabaya periyodik bakım yapmaya kalkıyo herifler.

ekorkut
31/07/2008, 16:37
Arkadaşım garanti prosedürünü tam bilmeden bence itiraz etme. Uzlaşmaya çalış adamlarla. En azından rot balans kapı ayarı vs gibi konulardan şikayetin yoksa yaptırma. Periyodik bakımda değil, bozulması durumunda yapılacak ayarlar bunlar. Buji işi falan da çok çok tutmaz yanılmıyorsam. Bir hesapla bakalım. Hayırlısı olsun.

chn73
01/08/2008, 12:35
senin geçen seneki yıllık bakımında benim saydığım parçalardan hangileri değişmişti. Zannedersem sende sadece yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişmiş olmalı.
aynen dediklerin değişti.6900 km deki bir arabada da çok hor kullanmadığın taktirde rot balans,kapı ayarı,buji değişimi gibi bakımlara gerek olacağını zannetmiyorum.bu servislerde eşkiya gibi haraç kesmeye başladı.yıllık bakımı yaptırmasan araban garantiden çıkmaz sadece yağdan kaynaklanan bir sorun varsa servis onu garantiden yapmaz.servise aynen böyle söyle.gecen sene 8000 km de yıllık bakımı yaptırmıştım.şu an 1 yıl doldu ve arabam 10 000 km de.tekrar yıllık bakım yaptırmayı düşünmüyorum.20 000 km dolunca gider sanayide yağ ve filtreleri değiştiririm.

mustafaf
01/08/2008, 13:12
bu lınkı ıncelersenız bıraz daha fıkır edınebılırsınız.Nadır bey Mersın Bılen Oto'da servıs sefı olarak gorev yapıyor.kendısının verdıgı bılgılerıde okursanız daha yararlı olacagı dusuncesındeyım...

https://forum.grandepuntotr.com/servis/7344-yillik-bakim-adana-mersin.html#post172391

tasotti
02/08/2008, 14:40
Slm arkadaşlar, ben dün servise gittim ve istediğim parçaları değiştirterek bakımı yaptırdım. 121,33 YTL tuttu yıllık bakım 6 da taksit yaptılar, iyi oldu velhasıl. Parçalarda ve işçilikte %10 iskonta yaptılar. bana işçilik genede fazla geldi çünkü işlem 1 saat sürdü sürmedi. Değişen parçaları ve fiyatlarını yazıyorum (KDV dahil değil bu fiyatlara):

Yağ (Selenia 3 lt): 48,36 ytl
Yağ filtresi: 3,84 ytl
Hava filtresi: 12,44 ytl
Polen filtresi: 28,61 ytl
Hava filtresi ve motor yağı/yağ filtresi değişimi işçiliği: 21 ytl !!!!

servis biraz problem yapmaya kalktı, garanti dışı falan kalır dedi herşeyi değiştirmemiz lazım dedi, bende yok arkadaş istemiyorum sadece istediğim parçaları değiştirin yeter dedim. sonunda istediğimi yapmak zorunda kaldılar. Yağa baktım çok az eksilmiş ve çok da yanmış gözükmüyordu ama prosedür gereği ve araba rahatlasın diye yağı değiştirttim. Bujileri söktürttüm baktık tertemiz değişmeye gerek yok dediler. zaten bende değiştirmeyecektim. Polen filtresini de söktürttüm o baya bir kirli idi. benden size tavsiye her sene polen filtresini değiştirin. ayrıca klimayı çalıştırdıktan sonra ertesi gün arabaya binsem arabaya klima kokusu sinmiş oluyordu heralde polen filtresnden kaynaklanan bir durumdu. bakalım görecez yakında belli olur koku durumu. birde bizim arabalarda yakıt filtresi yokmuş görevli öyle dedi. böylelikle o değişmedi masraftan kurtuldum. 5 kapı ayarı ve rot balans ayarı yaptırmadım çünkü hiçbir şikayetim yoktu bunlardan. velhasıl işte böyle yıllık bakımı atlattım. yalnız çok dikkat edin uyanık olun arkadaşlar, servisler işi bilmediğini anlayınca prosedür böyle deyip herşeyi değiştirmeye çalışıyor ve dünyanın parasına patlıyor bakımlar. bakımdan sonra sanki araba hafiflemiş gibi geldi bana. sağlıcakla kalın. hepinize iyi sürüşler.

anvil
02/08/2008, 21:03
iyi hadi 1 sene kafan rahat. biz 3 ayda bir uğruyoz valla servise.

chn73
02/08/2008, 21:18
Slm arkadaşlar, ben dün servise gittim ve istediğim parçaları değiştirterek bakımı yaptırdım. 121,33 YTL tuttu yıllık bakım 6 da taksit yaptılar, iyi oldu velhasıl. Parçalarda ve işçilikte %10 iskonta yaptılar. bana işçilik genede fazla geldi çünkü işlem 1 saat sürdü sürmedi. Değişen parçaları ve fiyatlarını yazıyorum (KDV dahil değil bu fiyatlara):

Yağ (Selenia 3 lt): 48,36 ytl
Yağ filtresi: 3,84 ytl
Hava filtresi: 12,44 ytl
Polen filtresi: 28,61 ytl
Hava filtresi ve motor yağı/yağ filtresi değişimi işçiliği: 21 ytl !!!!

servis biraz problem yapmaya kalktı, garanti dışı falan kalır dedi herşeyi değiştirmemiz lazım dedi, bende yok arkadaş istemiyorum sadece istediğim parçaları değiştirin yeter dedim. sonunda istediğimi yapmak zorunda kaldılar. Yağa baktım çok az eksilmiş ve çok da yanmış gözükmüyordu ama prosedür gereği ve araba rahatlasın diye yağı değiştirttim. Bujileri söktürttüm baktık tertemiz değişmeye gerek yok dediler. zaten bende değiştirmeyecektim. Polen filtresini de söktürttüm o baya bir kirli idi. benden size tavsiye her sene polen filtresini değiştirin. ayrıca klimayı çalıştırdıktan sonra ertesi gün arabaya binsem arabaya klima kokusu sinmiş oluyordu heralde polen filtresnden kaynaklanan bir durumdu. bakalım görecez yakında belli olur koku durumu. birde bizim arabalarda yakıt filtresi yokmuş görevli öyle dedi. böylelikle o değişmedi masraftan kurtuldum. 5 kapı ayarı ve rot balans ayarı yaptırmadım çünkü hiçbir şikayetim yoktu bunlardan. velhasıl işte böyle yıllık bakımı atlattım. yalnız çok dikkat edin uyanık olun arkadaşlar, servisler işi bilmediğini anlayınca prosedür böyle deyip herşeyi değiştirmeye çalışıyor ve dünyanın parasına patlıyor bakımlar. bakımdan sonra sanki araba hafiflemiş gibi geldi bana. sağlıcakla kalın. hepinize iyi sürüşler.
gazan mubarek olsun kardeş.ilk bakımı ucuz atlatmışsın.servislere gitmeden önce bu forumda baya araştırmaa yapmak lazım.motordaki çapaklar ilk yağ değişimiyle dışarı atılıyormuş o yüzden ilk yağ değişimi önemliymiş.benim ikinci yıl bakımı geldi.geçen yıldan bu yıla 2000 km yol yapmışım.şimdilik pas geçtim.eğer ilerleyen zaman içerisinde yağın kıvamı hoşuma gitmezse sanayide değiştirir gecerim.

mustafaf
03/08/2008, 09:14
dızellerde yakıt fıltresı var ama benzıllıler ıcın bılmıyorum olmayabılır.bu arada gecmıs olsun sımdılık yakanızı kurtarmıssınız servısten :)

EBRU
08/08/2008, 15:14
arkadaşlar merhaba ,
birçok farklı fiyatlarla belli ki kafanız karışmış.HAKLISINIZ.çok fazla ziyaret edemiyorum bu aralar sitemizi çok yoğunuz ama pazartesi size aracınızın bakım zamanları,ücretleri özellikle yedek parça fiyatları hakkında kesin ve detaylı bilgi vereceğim.

EBRU
15/08/2008, 17:10
merhaba arkadaşlar ,
öncelikle gecikmeden dolayı özür dilerim...

1.3 multijet araçların 10.000 , 30.000 diye giden ara bakımları yağ değişimi diye geçer.değişen parçaların kdv li liste fiyatları aşağıdaki gibi;
a) yağ filitresi = 14,46 ytl
b)1 lt yağ = 21.46 ytl
c)2 lt yağ =37.55 ytl
d)hava filitresi = 16,35 ytl (araçlara toplam 3 litre yağ koyulur)
işçilik bedeli : 17.43 + KDV dir.

20.000 , 40.000 diye giden bakımlar periyodik bakımdır.değişen parçaların kdv li liste fiyatları aşağıdaki gibi;
a) yağ filitresi = 14,46 ytl
b)1 lt yağ = 21.46 ytl
c)2 lt yağ =37.55 ytl
d)hava filitresi = 16,35 ytl
e)polen filitresi = 33.76 ytl
f)yakıt filitresi = 75 BG = 66.75 ytl - 90 BG = 66.89 ytl
araca cam suyu koyulursa fiyatı 3 ytl dir.
işçilik bedeli :83.00 ytl + KDV dir.

1.4 benzinli grandepunto lar 20.000 , 40.000 DİYE 20.000 de bir bakıma gelir.
(benzinli araçlarda sonradan takılma LPG varsa bakımlara her 10.000 km de gelmeleri gereklidir)değişen parçalar ;
a) yağ filitresi = 5.68 ytl
b)1 lt yağ = 20.28 ytl
c)2 lt yağ = 36.78 ytl
d)hava filitresi = 14.97ytl
e)polen filitresi = 33.76 ytl
f)buji = 1 adet = 10.64 ytl (4 adet kullanılır = 42.56 ytl)
işçilik bedeli :83.00 ytl + KDV dir.

NOT:ÖN FREN BALATALARI ÖMRÜ KULLANIMA GÖRE DEĞİŞİR FİYATI = 63.00 YTL DİR.
NOT:ARACIN GARANTİ KAPSAMINDA KALABİLMESİ İÇİN 60.000 KM YE KADAR DİREKSİYON YAĞI VE FREN HİDROLİĞİNİN DEĞİŞMESİ GEREKİR.ÇÜNKÜ BUNLARDA SARF MALZEMELERDİR KULLANIMI BİRE BİR ETKİLER.
DİREKSİYON YAĞI : (1 litre 10.75 ytl )
FREN HİDROLİĞİ : (0.5 litre 9.55 ytl)
(bu önemli notlar dizel ve benzinli araçlar için geçerlidir...)

arkadaşlar umarım bu bilgiler işinize yarar...

erhan
15/08/2008, 17:20
paylaşım için teşekkürler

Muhendis06
15/08/2008, 19:08
Bu devirde 6900 km yapmis bir motorun bujilerini degistirmek zorunda kaliyorsaniz, o motoru cope atin. Benzinli araclarin da yakit filtresi vardir, ancak dizellerdeki kadar sık aralikla degismesi gerekmez/beklenmez. Benzinli fire motorlarin TR sartlarinda motor yag omru 20000 km olarak ongorulmus.

kadoku
16/08/2008, 09:32
Bu yılki periyodik bakımda benzer olayı bende yaşadım daha 7700 km deki arabamın bujilerini değiştirdiler her nekadar değiştirmek istemesemde garantisini yeni uzattığım aracımın garantisi bozulmasın diye değiştirmek zorunda kaldım, ancak bana bu yıl Fiat'ın periyodik bakımlara bir takım değişiklikler yaptığı söylendi hatta bizzat kendimde bakım periyotlarına baktım gerçekten söyledikleri gibi ancak işin maddi boyutu bir hayli farklı geçen yıl 85 ytl ye yaptırdığım bakım bu yıl 270 ytl tuttu açıkçası çok güvenerek gittiğim bir servisti İSt.en iyi servislerden biri olduğunu düşündüğüm bir servis ama şimdi benimde kafamda soru işaretleri oluşmaya başladı periyodik bakımlarda servisler farklı uygulamalar yapıyor doğrusu nedir bunun bir standardı olması gerekmezmi?

GUL
08/09/2008, 13:16
Yağ
Yağ filtresi,
Hava filtresi,
Yakıt fltresi,
Bujiler (4 tane),
Polen filtresi,
Rot balans ayarı,
5 kapı ayarı.

Slm ,

Aynı işlemleri daha 2 gün önce 6 eylül de yaptırdım , yıllık bakım olarak, ilk verilen tutar 250 ytl idi , pazarlıkla 194 ytl ye yaptırdım...Pazarlık edin...

muratde
20/09/2008, 20:41
6900 km de buji de neymiş yaw.ne kadar komik yaaaa.ayıp valla servis ne güzel servismiş öle.kesin tek yetkilidir o çevrede tekelcilik yapıyorlardır.

HKNZHR
20/09/2008, 21:12
arkadaslar konu acılmıs bir sorim gerci nadir abi ile konustum ve yanına gitmeyi düşünüyorum benide bu konuda baya bir aydınlattı.. benim araba 15.700 gibi yıllık bakıma girdi ve 110 ytl verdim.. 20 ytl de lastiklerin yerini degiştirdim rot-balans ayarı yaptırdım.. şimdi arabam 20600 km de ve pazartesi mersine gittigimde 20.000 bakımına girecek param olursa xD

yıllık bakıma girdigi için daha pahalıya patladıgını fark ettim.. yani 2 kez işcilik parası veriyoruz... ögrenci oldugum icinde bu durum biraz beni sarstı :)

20.000 de

işcilik 83 ytl
bujiler 42 ytl
polen filtresi 33ytl toplamda 160 ytl e varan bir ücret cıkıyor sanırım :) ne yapalım kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez...

muratde
20/09/2008, 21:14
hakan kardeşim kaz tavuk olayını açarmısın.anlamadımda.

HKNZHR
20/09/2008, 21:27
şöle anlatim garanti dısı kalırsa daha buyuk masraflar cıkmasın die :) servise bagımlı kalıyoruz tabi sitemim adana birmota zengin müşterileri olunca yalakalıgın kralını yapıyorlar benim gibi ögrenci olunca sallamıyorlar

muratde
20/09/2008, 21:29
şöle anlatim garanti dısı kalırsa daha buyuk masraflar cıkmasın die :) servise bagımlı kalıyoruz tabi sitemim adana birmota zengin müşterileri olunca yalakalıgın kralını yapıyorlar benim gibi ögrenci olunca sallamıyorlar

şimdi anladım kardeşim demin bağlantı kuramadım da o sebepten.valla ben bişiy söyleyeyim mi size.elinizden ne geliyorsa gerektiği zaman ardınıza koymayın para verip araba alıyoruz tabiki hizmet edecekler.o kadar.

HKNZHR
20/09/2008, 21:33
ben foruma bi baslik acim onu okuyun adana birmotun yaptıgını göründe cıldırın biraz.. birazda küfredin benim gibi xD

Genius
21/09/2008, 13:18
10 bin bakımı ile 20 bin bakımı işçilik fiyatları bu kadar fark ettiğine göre içine özen, sevgi ve şefkatde katıyorlar heralde :D

OzzY
21/09/2008, 14:29
tüm bakımlarda aynı işçilik alıyolar nedense en son 88 ytl + kdv idi :D