PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frende ses

extanbul
30/07/2008, 18:42
merhaba arkadaşlar. frenlere basınca cızıktama sesi duyuyorum nedendir acaba? servis e 10000 bakımında götürdüm ve balatalardan zımparaladık düzeldi diyorlar ama çok kısa bir zaman sonra yeniden yapıyor. birde debriyaj geç kavrıyor gibi geliyor bana hiç garantiden baskı balata değiştiren ve ya sorunu olan oldumu acaba?

ABNEW
30/07/2008, 19:04
Engin, frenlerden gelen sesin kaynağı balata ya da disk kaynaklıdır %90.Balatanın bitiyor olması, kalitesiz olması, aşırı ısı sonucu sertleşmiş olması ya da bitmesi sonucu fren esnasında ses gelebilir.Yine disk yüzeyinin de bozuk olması ya da ufak bir eğilme bile ses ve vurma yapabilir.Balata ve disk yüzeyinin %100 uyumlu olması gerekiyor.Eskiden aspes kullanılırdı.Bu sesi kesebiliyordu.Ancak artık bu da mümkün değil.

Debriyaj, özellikle dizeli yeni kullanıyorsanız geç kavrıyormuş gibi gelebilir size.Eğer gaza basınca motor devirlenip araç da hızlanıyorsa ve son sürate ulaşılıyorsa baskı-balata da bir sorun yoktur.Ancak teknik bir problem de olabilir tabi.Gp larda kronik baskı-balata sorunu bulunmuyor...

tolgaank88
30/07/2008, 19:14
frene basınca tısssss diye bir ses mi geliyor??
eger o ses ise,aynısı bendede geliyor....nedenide balatalardan...servise gittiğimde usta;yeni balatalarda kanserojen yapan bi madde varmış,artık onu koymuyolarmış balatalara...ondan dolayı boyle bi ses geliyomus,ayrıca dediğine gore bu madde konulmadıgı için balata omru kısalıyormuş...benimkini temizliyeceklerdi ama vaktim olmadıgı için bırakmamıştım aracı...temizlemek bi sure sesi kesiyormus ama yeniden yaparmış...

pascal
31/07/2008, 02:21
sanırım bununla yaşamaya alışmalısın, ben 2 sene boyunca aralıksız o sesle fren yaptım. servise gidip sürekli hallediyordum ama 2-3 sonra tekrar oluyordu. kendisi arabayı satmamın nedenlerinden birisidir :)

ekorkut
31/07/2008, 10:07
Fren balatalarından gelen sesleri dinlemeyeceksiniz arkadaşlar...Bende hiç ses gelmiyor ama 1800 km deki T-JET imizde yine hıss pısss cikkk cikk diye sesler eşliğinde duruyor araba.

zaimkaan
31/07/2008, 10:13
Eğer freni tam güç köklediğinizde, ses geliyor ise muhtemelen balatalarda ya da disklerde bir problem var demektir. Ama frene hafif bastığınızda, sanki disklerden bir şeyleri kazıyormuşsunuz gibi gelen sesi diyorsanız, bu ses hemen hemen çoğu arabada var. Buda eskiden balataların üretiminde kullanılan aspes denen maddenin, kansorejen içerikli olduğu için şimdiki balatalarda kullanılmamasındandır. Grande Puntoda frenler bence genel olarak çok başarılı.

misli1
31/07/2008, 22:34
Aracım garantide olmasına rağmen servisle görüşüp bu fren sesinden kutrulmak istediğimi ve dışarıdan balata taktıracağımı söyledim. Fren ve disklerin garantiden çıkacağını söylediler. Aracıma fiatın bahşettiği balatalardan daha iyisini yani bosch veya lucas balata taktıracağımı söyledim. Garanti dışı (sadece balata ve disk) kalmasına rağmen iyi sonuç alacağıma servisle birlikte kanat getirdik ve bosch servisinde lucas fren balatası taktırdım ve şimdi hayatımı yaşıyorum. Maliyeti balata artı işçilik 69ytl. İnşallah fikir vermişimdir.

tolgaank88
31/07/2008, 22:43
Aracım garantide olmasına rağmen servisle görüşüp bu fren sesinden kutrulmak istediğimi ve dışarıdan balata taktıracağımı söyledim. Fren ve disklerin garantiden çıkacağını söylediler. Aracıma fiatın bahşettiği balatalardan daha iyisini yani bosch veya lucas balata taktıracağımı söyledim. Garanti dışı (sadece balata ve disk) kalmasına rağmen iyi sonuç alacağıma servisle birlikte kanat getirdik ve bosch servisinde lucas fren balatası taktırdım ve şimdi hayatımı yaşıyorum. Maliyeti balata artı işçilik 69ytl. İnşallah fikir vermişimdir.

ne kadar suredir kullanıyorsunuz bu balataları,ve kaç km yaptınız yeni balatalarla???

defeat
01/08/2008, 04:56
Fren balatalarından gelen sesleri dinlemeyeceksiniz arkadaşlar...Bende hiç ses gelmiyor ama 1800 km deki T-JET imizde yine hıss pısss cikkk cikk diye sesler eşliğinde duruyor araba.
Aynı şekilde Bodrum yolculuğum sırasında başladı bu fren ciklemesi ve devam ediyor.Ben de 1800km'deyim.Yarın servise gidiyorum.

extanbul
01/08/2008, 09:37
ben servisle konuştum bana da bu olayın aspes olmadığından veya yolda tozun toprağın balata ile disk arasına sıkıştığından kaynaklandığını söylediler. bende diyorum ki onlara arabam daha 10 000 km de sorun ya balata ya disk. benim ilk kullandığım araba değil bu ki tofaş olarak daha once 2005 model doblo premio vardı ve onda frenle ilgili hiç bir sıkıntım olmadı.ama şimdi ki doblo ve punto da frenlerdeki ses canımı sıkıyor açıkçası bende frenleri başka yerde farklı marka ile değiştireceğim zamanı gelince. Punto d debriyaj olayına gelince de hızlanmasında son hızda bir sorun yok dediğim gibi ilk kavrama da bir sorun var. multijet kullandım daha önce 70 bg lik şimdi ki doblo da 75 bg lik ama onda sorun yok kalkışta. punto da sorun var gibi geliyor. yakında servis yolu gözüktü sanırım.

misli1
01/08/2008, 18:04
ne kadar suredir kullanıyorsunuz bu balataları,ve kaç km yaptınız yeni balatalarla???
Yaklaşık 10,000km (7aydır) Bir önceki aracım 2003 model punto (ilk sahibydim) idi fren sesi ilk 6000km gibi başlamıştı ve her ne kadar garantiden veya cepten değişti isede sorun 40,000km'ye kadar devam etti. Eğer disklerde sorun yoksa çaresi en kalitelisinden başka marka fren balatasıdır. Yaklaşık iyi yıldır bütün balatalarda as yok ama kullandığım beş değişik marka ve model araçta böyle bir sorun yok, hatta şirkette kullandığım 2002 mod. albeada bile fren sesi yok.

HKNZHR
02/08/2008, 10:49
aynı sorun bendede nadir abi ile konustugumda bmw'mde bile aynı sorun var care yok dedi xD bende frene basarken tempo tutuyorum artık.. ışıklarda dururken yada viraş alırken hafif dogunkugumda.. sanki icinde 2 fare var biri digerini boğazlıyor gibi bir ses geliyor... genelde öğlen saatlerinde karsılasıyorum ve bazende frenslerin sertleştigini tam basamadıgımı fark ediyorum... otomotiv sektörünün buna bi çözüm bulamaması cok acayip.. frene basınca insanlar donup bakıyor sinirim bozuluyor..!

mustafaf
02/08/2008, 11:00
Allah ıyılıgını versın hakan. hıc gulesım yoktu valla. ıkı fare demek :D:D:D

pascal
02/08/2008, 15:57
her arabada öyle bir problem var diye birşey yok. bunun normal birşeymiş gibi konuşulması çok yanlış bence. eğer bir Bmw den de bu ses geliyorsa onda da problem var demektir ve baktırılması gerekir. yapıldıktan sonra belki bir daha ses yapmaz o Bmw de onu bilemem ama GP de maalesef geçmeyen bir hastalık bu...

HKNZHR
02/08/2008, 16:27
ozan arkadas bunu söleyen bana nadir abi mersin de fiat servisinde calısıyor kendisi.. nadir abide geciremiyorsa sanırım gecmesi mümkün degil :)

mustafa kardes uni acılsın bi bulusuruz allah izin verirse beraber dinleriz "farelerin sessizligi" xD

pascal
03/08/2008, 01:29
valla hallederse ne mutlu sana Hakan kardeşim, ben sırf o ses yüzüden 4-5 kere götürdüm arabayı servise 2-3 gün sonra ama yine azdı fareler :) frene basmaya utanıyordum artık hele ışıklarda falan dururken ciiiiiikliyodum millet bakıyodu falan etrafımdaki kamyonları işaret edip onların üstüne atmaya çalışıyordum :D

mustafaf
03/08/2008, 08:49
ozan arkadas bunu söleyen bana nadir abi mersin de fiat servisinde calısıyor kendisi.. nadir abide geciremiyorsa sanırım gecmesi mümkün degil :)

mustafa kardes uni acılsın bi bulusuruz allah izin verirse beraber dinleriz "farelerin sessizligi" xD

ınsallah hakan valla cok sevınırım.acılsın unıversıte bulusalım mutlaka....