PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli G.Punto'yu, dizel devirlerinde kullanırsak ne olur?

Linos
28/07/2008, 16:09
Soru başlıkta var zaten. Vites geçişlerini, multijetlerdeki gibi yaptığımızı varsayalım! Ne zararı olur?

gogigogi
28/07/2008, 16:15
çok yakar.... boşuna motoru zorlarsın... ben normalde dizeli 3000 d/d kullanıyordum benzinliyi de 2000-2500 d/d kullanıyorum torku gayet yeterli ama verdiğim örnek 75hp mjet ile 120 hp t-jet

ugurozer
28/07/2008, 16:40
Oncelikle boyle bir kavram yani dizel motor devri benzinli motor deviri diye birsey yok. Her motorun tork ve hp degerleri farklidir ortalamalar alındığında genelde dizel max. torklara tekabul eden devirler daha dusuk cikar. Her motor vuruntu yapmadigi sürece ne kadar dusuk devirde kullanilirsa o denli ekonomik ve uzun ömürlü olur. Ben benzinli vtec2 motorlu aracimi dizelden daha dusuk devirlerde kullanabiliyorum. Yeterki rampa yukari veya ivme gerektigi anlarda olayi abartmayıp vuruntuya sebebiyet vermeyelim.

ekorkut
28/07/2008, 17:26
Benzinli motoru şehir içinde uzun süre düşük devirlerde kullanırsan arabanın bir süre sonra hantallaştığını hissedebilirsin. Bunun sebebi de motorun kurum bağlaması. Motor zorlanmadığı sürece böyle kullanmanın da bir sakıncası yok dediğim şey dışında. Bunun da önüne geçmek için en azından 15 günde bir müsait bir yolda biraz üst devirleri görecek şekilde gazlayacaksın ciğerleri temizlemek için))

makeles
28/07/2008, 17:40
kuş serisi kullananlar bilirler yüksek vites düşük devirde zangır zangır titrerler hele ki biraz yokuşta geç kal vites düşmeyi çıldırtır.. benzinli bir çok araç için bu zangırtı aşırı titreme şeklinde hala var.. bence motoru yerinde tutan elemanları uzun vadede zorlayıp gittikçe artan bir sarsıntı oluşabilir.. kurum ve yakıt sarfiyatı artışı da cabası..

bu arada 1.3mjt için vuruntu yaptığı devri yazabilir misiniz? ben şimdiye kadar hissedemedim 2. viteste dalgınlıkla durdururken 700 devirde biraz sallantı yapmıştı.. sanırım küçük motor kendini çabuk toparlıyor bi de MSR torku ayarlayıp sarsıntı yaptırmıyor..

ekorkut
28/07/2008, 18:38
Arkadaşlar, dizellerdeki vuruntu olayı ile benzinlilerdeki vuruntu olayı birbirinden çok farklıdır. Benzinlide sıkışan karışım buji ateşlemesinden önce kendi kendine patlarsa, vuruntu oluşurken, dizelde zaten normal işleyiş prensibi kendi kendine patlama üzerinedir.
Dizellerde vuruntu olayı özetle şu şekilde oluşur. Silindir içine dolan patlamaya hazır karışımın patlaması, ancak belli bir sıcaklık ve basınç değerinde "ignition delay" tabir edilen süre kadar tutulması ile gerçekleşir. Bu süreye kadar karışım sıkışır ve hızlı bir şekilde basınç ve sıcaklık yükselir, ardından kendi kendine patlama meydana gelir. Silindir içine püskürtülen mazotun ideal kondisyona gelirken buharlaşması olayı, ignition delay olayından daha uzun sürüyorsa, yanma başladıktan sonra basınç hızla yükselmez ve vuruntu olmaz. Amaaa, eğer ki ignition delay bu buharlaşma olayından daha uzun sürüyorsa karışım bir anda yanar ve basınç yükselmesi çok ani olur. Bu durumda kırıcı darbe ve vibrasyon oluşur. Ayrıca dizel sesine ilaven çok daha acıklı taka taka sesleri duyulur. Buna sebep, enjektör püskürtme miktarının veya geometrilerinin motorun yapısına uygun olmaması, (yapılan tuninge cevap verememesi) ve aşırı turbo basıncı gelir.

Hiç merak etmeyin bizim Multijetler abartılmadığı sürece bu vibrasyonları sesleri size dinletmez. Ben en abartı konumlarda da denedim herhangi bir şakırtı duymadım. Yani çok düşük devirde yokuşta araba ilerleyemezken tam gaz yapmak haricinde multijetlerde bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Ziyaretçi047
28/07/2008, 20:50
muratcım bir şey olmaz. ben ekonomi adına denedim. sorun çıkmaz. sadece çok sıkıcı bir sürüş olur gaza basarsın gitmez o kadar.

Linos
28/07/2008, 21:42
Benzinli motoru şehir içinde uzun süre düşük devirlerde kullanırsan arabanın bir süre sonra hantallaştığını hissedebilirsin. Bunun sebebi de motorun kurum bağlaması. Motor zorlanmadığı sürece böyle kullanmanın da bir sakıncası yok dediğim şey dışında. Bunun da önüne geçmek için en azından 15 günde bir müsait bir yolda biraz üst devirleri görecek şekilde gazlayacaksın ciğerleri temizlemek için))

Emre, aynen böyle oluyor işte. Eşim sürekli bahsettiğim şekilde kullanıyor. Arabayı aldığımda son derece hantallaşmış buluyorum. Bir-iki sefer devir kesiciye kadar çıktığımda, cillop gibi oluyor motor! :)

ABNEW
28/07/2008, 22:11
Starjet multijet gibi kullanılırsa:

-Tüketim sabit hız ve düşük devirde gidildiği için düşecektir.

-Ani hızlanmalarda vites küçültmeden tam gaz vermek motoru zorlar.

-Sürekli düşük devirde gitmek motorun daha çabuk kurum bağlamasına neden olur.

-Arada sırada limitöre girilerek motorun verimli çalışması sağlanarak sorunsuzca kullanılabilir.Ben genelde sabit hızda düşük devirle seyrederim.Arada sırada da 6500 lere çıkarım tabi:)

Ziyaretçi047
29/07/2008, 00:49
valla dostum anladığım kadarıyla sizin turbojetler iyi güzel de ekonomi konusunda hiçbir şey düşünmemişler :)

gogigogi
29/07/2008, 08:35
evet doğru söylüyorsun 8,7 lt yakıyorum karma olarak t-jette
valla dostum anladığım kadarıyla sizin turbojetler iyi güzel de ekonomi konusunda hiçbir şey düşünmemişler :)

Ziyaretçi047
29/07/2008, 10:22
zaten arabanın amacı farklı sanırım. direk performansa yönelik yapılmış. bastığı zaman içmesi burdan geliyor. fakat keşke basılmadığı zaman ekonomik olabilseymiş.

ugurozer
29/07/2008, 10:39
işte teknolojinin ortaya çıktığı noktada bu zaten bastığın zaman gitsin su gibi içsin hakkıdır ama basmadığın zaman yakması ne demek oluyor?

Ziyaretçi047
29/07/2008, 11:48
katılıyorum. o yüzden benim arabam o konuda çok iyi. basarsam benimki de yakıyor ama basmazsam hala çok ekonomik. hatta benzinle kıyaslarsak burdan ankaraya kadar 1.6 benzinli bir araçla yan yana ibreleri 200 e dayayıp gidelim. ben 1 kez mazot alırım o 3 kez. :)

yani bir benzine göre bassam da ekonomik.

ABNEW
29/07/2008, 13:09

Mjtd 90bg ile T-Jet 120bg i kıyaslarsak T-Jet daha az yakıyor:) Tabi kendine göre.

Mjtd nin fabrika ortalamasını hiçbir zaman tutturamamışken (4.6lt/100km)T-Jet in ortalamasını çok rahat tutturuyorum.(6.6lt/100km)

Mjtd yi 20000km boyunca kullandım ve ortalamam 5.5lt/100km idi.T-Jet le bu oran sadece 1lt kadar yüseldi.

Her zaman söylerim:

''Dizelin fabrika ortalamalarını tutturmak benzinliye göre çok daha zordur''

Sonuçta dizeller daha az yakıyor tabi:)Ancak T-Jet GP kesinlikle fazla tüketmiyor.Ortalamaları 1.6 atmosferiklerin üstünde değil...

ekorkut
29/07/2008, 13:30
Valla Arda, sen karma tüketimi baz alıyorsun ama bence Ankara içinde olduğun sürece şehir içi tüketimi baz almalısın. Yani bu da MJET 90 için 5,9 lt/100 km. Ben şehir içi durumlarda bu değeri tutturduğum gibi, sürekli Ankara' nın merkez dışındaki semtlere git gelli durumlarda (Çayyolu, Eryaman vs) bu değerlerim 5 in de altına iniyor. Şimdi açıp bakmadım T-JET in fabrika verisi nedir ama bizim T-JET benim bu 5,9-6 litreler tükettiğim etaplarda benzer kullanım rejimlerinde 9-10 litreler arasında geziyor. Bunun kendi sınıfı içinde ekonomik değil ama en iyi ihtimalle sınırlar dahilinde olarak yorumlanabileceğini düşünüyorum.

ABNEW
29/07/2008, 14:06
Valla Arda, sen karma tüketimi baz alıyorsun ama bence Ankara içinde olduğun sürece şehir içi tüketimi baz almalısın. Yani bu da MJET 90 için 5,9 lt/100 km. Ben şehir içi durumlarda bu değeri tutturduğum gibi, sürekli Ankara' nın merkez dışındaki semtlere git gelli durumlarda (Çayyolu, Eryaman vs) bu değerlerim 5 in de altına iniyor. Şimdi açıp bakmadım T-JET in fabrika verisi nedir ama bizim T-JET benim bu 5,9-6 litreler tükettiğim etaplarda benzer kullanım rejimlerinde 9-10 litreler arasında geziyor. Bunun kendi sınıfı içinde ekonomik değil ama en iyi ihtimalle sınırlar dahilinde olarak yorumlanabileceğini düşünüyorum.

Emre, bana göre T-Jet hala ekonomik bir motor:)

Yukarıdaki yazımda, dediğin gibi karma tüketimi dikkate aldım.Hep 5.5lt/100km lik mjtd tüketimimi örnek veriyorum.Bu değere bakılarak çok kolay karşılaştırma yapılabilir.Gidip geldiğim yerler, güzergahlarım neredeyse aynı.Yani şehir içiyse şehir içi, dışıysa dışı.Dizelle 5.5lt ile geziyordum. (Şehir içi veri 5.9lt/100km) Aynı yerleri T-Jet ile 6.5-6.7lt ile geziyorum.(Şehir içi veri 8.7lt/100km))Bu çerçevede düşünerek sonuca çok kolay ulaşabiliriz.Yine tekrar edersek dizelle ortalamayı yakalamak benzinliye göre çok daha zor.

Tüketimde sürücü faktörü de çok önemli.Bunu da hep belirtirim.Aynı araç, aynı trafikte farklı tüketim değerlerine de ulaşabilir.

Benim bahsettiğim değer sürekli dur-kalk yapılarak oluşan bir değer değil tabi.Trafik durumuna göre tüketim bir miktar daha artar ...

Mjtd kullanan arkadaşlar yanlış anlamasın.2 sene boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadım.Hiçbir şikayetim de olmadı.Mükemmel bir motor...

Linos
29/07/2008, 16:20
Yahu hangi başlık açılsa, eninde sonunda "yakıt" olayına geliyor mevzu! :)

ekorkut
29/07/2008, 16:57
Evet aynen öyle yaaa...Olay Cihanın şu cümlesinden sonra boyut değiştirmiş

""valla dostum anladığım kadarıyla sizin turbojetler iyi güzel de ekonomi konusunda hiçbir şey düşünmemişler :)""
Sonra gelsin tüketimler gitsin tüketimler...

AHAHAHHA

ABNEW
29/07/2008, 17:26
Yahu hangi başlık açılsa, eninde sonunda "yakıt" olayına geliyor mevzu! :)

Murat, dünyanın en en pahalı yakıtını kullandığımız için otomobil sitesinde konu dönüp dolaşıp hep aynı yere geliyor:):)

Ziyaretçi047
29/07/2008, 18:13
Haklısınız boyut değiştirdiysem kusura bakmayın. Ama ufak bir müdahale ; dizelle değer tutturmak zor diye bişe yok. Zira biz fabrika değerlerinin altına bile iniyoruz. Benzini bilemiyorum. Bi de dizelin verdiği ataklık ve tork benzine kıyasla yaktığı yakıt hesapla hangisi ekonomik. Evet t-jet daha çabuk hızlanıp daha hızlı gidebilir. Ama diyorum. İkimiz yan yana gidelim 200km/h dayanıp. Ekonomi orda çıkar açığa. :)

ugurozer
29/07/2008, 18:15
kesinlikle Arda :)

pascal
29/07/2008, 18:40
Emre, bana göre T-Jet hala ekonomik bir motor:)

Yukarıdaki yazımda, dediğin gibi karma tüketimi dikkate aldım.Hep 5.5lt/100km lik mjtd tüketimimi örnek veriyorum.Bu değere bakılarak çok kolay karşılaştırma yapılabilir.Gidip geldiğim yerler, güzergahlarım neredeyse aynı.Yani şehir içiyse şehir içi, dışıysa dışı.Dizelle 5.5lt ile geziyordum. (Şehir içi veri 5.9lt/100km) Aynı yerleri T-Jet ile 6.5-6.7lt ile geziyorum.(Şehir içi veri 8.7lt/100km))Bu çerçevede düşünerek sonuca çok kolay ulaşabiliriz.Yine tekrar edersek dizelle ortalamayı yakalamak benzinliye göre çok daha zor.

Tüketimde sürücü faktörü de çok önemli.Bunu da hep belirtirim.Aynı araç, aynı trafikte farklı tüketim değerlerine de ulaşabilir.

Benim bahsettiğim değer sürekli dur-kalk yapılarak oluşan bir değer değil tabi.Trafik durumuna göre tüketim bir miktar daha artar ...

Mjtd kullanan arkadaşlar yanlış anlamasın.2 sene boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadım.Hiçbir şikayetim de olmadı.Mükemmel bir motor...

dediğin doğru abi, çoğu 1,6 atmosferik motordan daha az yakar.tabii kullanıma çok bağlı, gazlarsan jeep kadar da yakarsın. ama sen de dizel kadar yaktırıyosun abi arabayı nasıl başarıyorsun :)

Ziyaretçi047
29/07/2008, 18:59
turbo kendi klasmanında yakıt ekonomisi sağlayan bir unsurdur. tabi çok zorlarsan bir anlamı kalmaz. turbosuz la turbolu aynı hızda gitsin turbolu daha az yakacaktır düşüncesindeyim.

ugurozer
29/07/2008, 21:30
sabit bir hıza ulaştıktan sonra turbo türibinlerinin egsoz yonlu basıncı dusuk devirlerde aynı motorun belki daha fazla yakmasına sebep verebilir ancak, aynı sureler yakalanacak sekilde turbolu ve turbosuz aynı motor ivmelendirilecekse ve ruzgara karsı direncli bir sekilde sabit hızda gidilecekse (90 ın ustunde hızlar) turbolu motor kesinlikle bu asamalarda daha ekonomik olacaktır.

ekorkut
30/07/2008, 09:35
GP T-JET ler, 1.4 16V 95 HP lik Starjet motorların turbolu versiyonları. Başka bir blok tasarımı falan yok ortada. Piston çapxstrok 72x84, sadece sıkıştırma oranları farklı haliyle turbo olunca. Hangi disiplinde T-JET Starjetten daha az yakacaktır bana bunu kimse izah edebilir mi acaba?

ugurozer
30/07/2008, 10:09
Emre, 2 aracıda aynı anda kaldırıp turbosuz aracın verecegi max. perf. nedir bilemiyorum, atıyorum 11. saniye diyelim, 11 saniyede 100 km hıza ulaştırdıgında yapılacak olcumlerde turbosuz arac daha cok benzin yakmış olacaktır. 2 aracı sabit hızlı 180 km yolu bir saatte aldırdıgında yine turbosuz olan arac daha fazla benzin yakmış olacaktır.

ekorkut
30/07/2008, 11:27
Ben ise hiçbir koşulda daha az yakacağına inanmıyorum. Turbonun etkili boost üretmediği kalkış devirleri hariç (ki t-JET de kalkışta oldukça dinamik, turbo lag hiç yok), turbo araba her koşulda motoru daha fazla hava ve bununla orantılı olarak daha fazla yakıtla dolduracaktır. Starjet li arkadaşlarımızdan rica edelim madem. 120 ile giderken 150 ile giderken baksınlar anlık tüketime. Ben de T-Jet in kine bakar söylerim olmaz mı?

ugurozer
30/07/2008, 13:48
turboda mantık daha fazla sıkıştırma yapmak, yakıt miktarına soguk hava (birim hacme daha fazla oksijen) ile yanma kalitesini artırmaktır, yakıt miktarları aynı oldugunda turbo devrede ve devre dışı oldugunda devredeki turbolu motor daha guclu olacaktır, aynı gucu almak icin turbolu motora daha az yakıt girmelidir. Karşılaştırmayı ben iki aracıda zıplata zıplata kullanayım şoyle zevk alayım diyipte yapacak olursanız tabiki turbolu arac totalde daha fazla yakmış olacak.

ekorkut
30/07/2008, 14:37
Uğur, güç hava ile alınmaz. O havayı benzinle karıştırabildiğin sürece güç alırsın. Senin yazdığın gibi aynı miktar yakıta daha fazla hava basmak diye bir olay yoktur. Ne kadar hava varsa o kadar yakıt vardır ve olmak zorundadır. Havayı gerekli miktarda yakıt ile besleyebilmektir prensip olan. Turbo arabada yakıtla besleyemediğin hava ancak sana kırılmış motor olarak geri döner.

"yakıt miktarları aynı oldugunda turbo devrede ve devre dışı oldugunda devredeki turbolu motor daha guclu olacaktır, aynı gucu almak icin turbolu motora daha az yakıt girmelidir." demişsin.

Yani iki motor var, bunlardan atmosferik olan x birim yakıtı y birim hava karıştırıyor, turbo olan 2y hava ile karıştırıyor diye birşey mümkün değil. Turbo 2y hava kullanıyorsa, atıyorum 2x de yakıt kullnıyordur. Kullacağı yakıt miktarına da 4000 rpm değerlerine kadar lambda, bu devirden sonra da MAP karar verir. Turbonun bu güçlü beslemeyi sağlayabilmesi için de enjektörleri çok daha fazla akışı destekleyecek düzeydedir.

GP dizel, benim 3 uncu turbo arabam 2 defa da motor kırdım bu sebepten ötürü ve az çok biliyorum turbo arabanın ne prensiple işlediğini.

Bundan önce aynı motorun atmosferik ve turbo beslemeli türevi olan 2 arabam oldu peşi sıra. Alfa q4 ve tempra 16V. İkisinin de motorları çapxstrok blok aynıydı. Turbo Alfa her koşulda temizzzz %50 fazla yakıyordu.

Bu arada öğlen servise beni abim götürdü. Araba 1884 km olmuş ve hiç sıfırlamadığımız ve alındığı günden beri geçerli olan ortalama 10,6 lt/100 km. Starjet le bu değere çıkabilecek bir arkadaş var mı acaba?

pascal
30/07/2008, 16:18
Uğur, güç hava ile alınmaz. O havayı benzinle karıştırabildiğin sürece güç alırsın. Senin yazdığın gibi aynı miktar yakıta daha fazla hava basmak diye bir olay yoktur. Ne kadar hava varsa o kadar yakıt vardır ve olmak zorundadır. Havayı gerekli miktarda yakıt ile besleyebilmektir prensip olan. Turbo arabada yakıtla besleyemediğin hava ancak sana kırılmış motor olarak geri döner.

"yakıt miktarları aynı oldugunda turbo devrede ve devre dışı oldugunda devredeki turbolu motor daha guclu olacaktır, aynı gucu almak icin turbolu motora daha az yakıt girmelidir." demişsin.

Yani iki motor var, bunlardan atmosferik olan x birim yakıtı y birim hava karıştırıyor, turbo olan 2y hava ile karıştırıyor diye birşey mümkün değil. Turbo 2y hava kullanıyorsa, atıyorum 2x de yakıt kullnıyordur. Kullacağı yakıt miktarına da 4000 rpm değerlerine kadar lambda, bu devirden sonra da MAP karar verir. Turbonun bu güçlü beslemeyi sağlayabilmesi için de enjektörleri çok daha fazla akışı destekleyecek düzeydedir.

GP dizel, benim 3 uncu turbo arabam 2 defa da motor kırdım bu sebepten ötürü ve az çok biliyorum turbo arabanın ne prensiple işlediğini.

Bundan önce aynı motorun atmosferik ve turbo beslemeli türevi olan 2 arabam oldu peşi sıra. Alfa q4 ve tempra 16V. İkisinin de motorları çapxstrok blok aynıydı. Turbo Alfa her koşulda temizzzz %50 fazla yakıyordu.

Bu arada öğlen servise beni abim götürdü. Araba 1884 km olmuş ve hiç sıfırlamadığımız ve alındığı günden beri geçerli olan ortalama 10,6 lt/100 km. Starjet le bu değere çıkabilecek bir arkadaş var mı acaba?

yani demek istediğin şu mu, turbo motor ne olursa olsun her şartta daha fazla yakar ???

ekorkut
30/07/2008, 16:38
T-JET motorunun içine daha fazla hava girdiği tüm anlarda daha fazla yakar. Bu da T-JET için tüm devir bantlarıdır diye düşünüyorum. Çünkü araçta etkili boost üretilmeyen ölü bir bant yok düşük devirlerde dahil olmak üzere. Haa şimdi oturup rölanti veya az üstü 1500 devire kadarki alanı işaret ederseniz o zaman bir ihtimal teorik olarak mümkündür. Çünkü boost daha henüz çok iyi hava basmaya müsade etmiyordur ve sıkıştırma oranı daha yüksek olan atmosferik bu devirlerde daha fazla benzin hava karıştırabiliyordur ve daha fazla yakıyordur vesaire. Ama yani pratikte yok böyle birşey yaa. Alet yakıyor yani köküke kadar.Yani Starjet le nasıl mukayese edeceksin. Hadi söyleyin bana starjet şu sürat sabit bir hızda şu kadar anlık tüketime sahip diye, ben de T-JET de bakayim size söyleleyim. Daha nasıl bu konunun sonunu getireceğiz ki??
Turbo araba basınçla havayı doldurunca mis gibi uzayıp gidiyor da, basınç gelince gelen sadece hava mı? Aynı basınçla uyumlu olacak kadar yakıtı da kat kat katlıyor aynı anda...

Ortam yine tüketim konusuna geldi ve takıldı kaldı yaa...

ugurozer
30/07/2008, 17:53
verim motorun performansının harcadigi yakıta bolumunden çıkar, turbo verimi artıran bir aparat olarak bilinir, verim artarsa aynı yakıt degerlerinde performans artar, motor performansını sabit tutarsan verim artoyırsa yakıt dusmus demektir, fizik kuralları bunu gosterir, ancak turbonun verimi artıran bir aparat olup olmadığını tartışacaksak ve verimi artıran bir aparat degil diyorsanız ayrı mesele o zaman siz haklısınız.

ekorkut
30/07/2008, 18:33
Bizim T-JET fizik kurallarına uymuyor o zaman. Çünkü tüketimimiz 10 litreden de fazla son 1800 km ortalaması. Bence senin hesabın verim değil direk tüketim üzerine. Oysa ki verim olayı farklı tabir ediliyor içten yanmalı motorlar için.

Verim dediğin içten yanmalı motorlarda "volumetric efficiency" değeridir. Senin ne kadar az yaktığın değildir içten yanmalı motorlardaki verim kıstası. Birim hacime sığdırabildiğin hava ve bununla doğru orantılı olarak yakıttır. Fire olsun, starjet olsun, tjet olsun aynı motor bloğu üzerine imal edilmişlerdir. Fire daki verim (volumetric efficiency) silindir başına 2 süpab içeren kapağı ile birim zamanda sabit durumdaki silindir hacmine x birim hava ve yakıt sıkıştırıp iş yapabiliyorsa, starjet; silindir başına gelen ekstradan 1 emme ve 1 egzoz subaplarıyla daha fazla emme ve egzoz alanına sahiptir ve daha fazla verim (volumetric efficiency) e sahiptir. Verimi (Yine yazıyorum bıkmadan, sabit olan birim hacime doldurabildiğin hava yakıt miktarı) artırmanın en etkili yolu da aşırı beslemedir. Bu da günümüzde turbo veya supercharger dır. T_JET de volumetric efficiency, 1 barlık atmosfer basıncına ilave olarak turbonun da bastığı eksta 1 bara yakın basınça beraber, atmosferik kardeşlerine göre çok çok daha fazladır. 1 bar basınç demek aynı koşullardaki atmosferik türevine göre 2 kat civarı emme sağlar ama 2 kat hava emmek de tam 2 kat güç kazanmak anlamına gelmemektedir. Bunun makul endeksi, 1 barda atmoferik türevine göre %40 fazla çıkış sağlamasıdır.
Şimdi eğer verimi yine tüketimle aynı tutuyorsan o zaman dediğim gibi bence çok verimsiz bir durumda T-JET tempolu kullanımda.
Ama verim işi tüketim değil, silindirin hacmini olabildiğince iyi kullanabilmekte. O da turbo ile en iyi şekilde yapılıyor zaten.

Söylediklerinde turbonun verimi artıran bir ekipman olduğuna %100 katılıyorum. Ama bu verim tüketim olarak algılanmamalı yukarıda belirttiğim üzere.

Ziyaretçi047
30/07/2008, 18:41
ani hızlanmalarda hızlı sürüşlerde sürekli güç gerektiğinde t-jet her zaman starjetten fazla yakacaktır. hava girişi çoğalacak dolayısıyla yakıt isteği artacaktır. fakat sabit hızda veya sakin kullanımda eşit olabilir hatta daha az bile yakma olasılığı var bence.

ABNEW
30/07/2008, 19:20
Haklısınız boyut değiştirdiysem kusura bakmayın. Ama ufak bir müdahale ; dizelle değer tutturmak zor diye bişe yok. Zira biz fabrika değerlerinin altına bile iniyoruz. Benzini bilemiyorum. Bi de dizelin verdiği ataklık ve tork benzine kıyasla yaktığı yakıt hesapla hangisi ekonomik. Evet t-jet daha çabuk hızlanıp daha hızlı gidebilir. Ama diyorum. İkimiz yan yana gidelim 200km/h dayanıp. Ekonomi orda çıkar açığa. :)

Var maalesef Cihan;

Dizelle fabrika ortalamasını tutturmak daha zor.Bu demek değil ki imkansız.Tabiki yakalanır ama dizeli benzinliye göre çok daha dikkatli kullanmak zorundasınız.

Belirli bir hıza hangi ivme ile ya da güç ile ulaşılacağı tüketimi etkiler.Yani bir araç dip gazla o sürate çıkmaya çalışıyorsa ve diğer araç da daha sakin bir şekilde o hıza ulaşmaya çalışıyorsa (Önde bile olabilir) 2. araç daha az yakar.Sabit hızda da yine daha güçlü bir araç , daha az yakabilir.Yani 200km lik örnek çok spesifik...

------

Turbo konusunda da şunları diyebilirim,

Turbo araçlarda silindir içindeki yanma çok daha şiddetli olmakta bunda asıl pay
silindirlere giden ekstra hava.Ancak bununla birlikte yine bu ekstra havaya göre yakıt beslemek de gerekiyor.Yani sadece turbo farkı olan iki araçtan turbolusu bir miktar daha fazla yakabilir.Ancak bu da T-Jet Star-jetten çok yakar demek değildir.Kullanım tarzı ve yol tüketimi değiştirebilir.Örneğin starjet 140km/s e ulaşmak için T-Jetin yaktığından daha fazlasını da yakabilir.Her ikisi de aynı sürede aynı hıza geldiğini varsayarsak...

Ziyaretçi047
30/07/2008, 20:21
ya bu laf çok saçma geliyor bana. dizelle fabrika değeri tutturmak daha zor. fabrika değeri nedir. mühendis testidir. adamlar dikkatli sürüyor iki arabayı da ortalamaları yazıyorlar sonuç olarak. bu demek oluyor ki dizelin sürüş yelpazesi geniş. ve istenirse çok ekonomik olabilir. benzinde ne kadar istesen de çok ekonomik olmaz. yani mühendis dizelde az yaktı diye suç mu oldu şimdi :)

ABNEW
30/07/2008, 20:32
ya bu laf çok saçma geliyor bana. dizelle fabrika değeri tutturmak daha zor. fabrika değeri nedir. mühendis testidir. adamlar dikkatli sürüyor iki arabayı da ortalamaları yazıyorlar sonuç olarak. bu demek oluyor ki dizelin sürüş yelpazesi geniş. ve istenirse çok ekonomik olabilir. benzinde ne kadar istesen de çok ekonomik olmaz. yani mühendis dizelde az yaktı diye suç mu oldu şimdi :)

Dizelin sürüş yelpazesinden kastın devir bandı ise geniş değil Cihan.Dizelde devir bandı dikkatlice kullanılmalı.Zaten ortalamayı tutturmak için bu şart.Ben zaten dizel fazla yakar demedim.Dizel tabiki benzinliden daha ekonomik.Dizel motor çalışma prensibi gereği daha az yakıta ihtiyaç duyuyor ve yakıtın litre fiyatı da benzinden düşük.Dolayısıyla dizel benzinliden daha az yakar bu normal.Ancak dizelde tüketimi minimuma indirmek benzinliden daha zor.Tekrar belirteyim: dizel az yakar ama tüketimi minimuma indirmek benzinliden daha zordur...

Ziyaretçi047
30/07/2008, 21:21
yok devir bandını kastetmedim. ama görüşe hala pek katılmıyorum. yani şuna katılmıyorum. dizeli araba sürmekten en anlamayan adama da versen az yakmayı başarır. ama benzini en usta şoföre de versen az yakacam diye zorlanır. umarım anlatabildim.

ABNEW
31/07/2008, 00:09
yok devir bandını kastetmedim. ama görüşe hala pek katılmıyorum. yani şuna katılmıyorum. dizeli araba sürmekten en anlamayan adama da versen az yakmayı başarır. ama benzini en usta şoföre de versen az yakacam diye zorlanır. umarım anlatabildim.

Ben anladım ama ben de hala katılmıyorum.Dizelden anlamayan kişi dizeli kullanamaz ama benzinliyi az çok kullanabilir.Tabi sonuçta tüketim dizelde düşük çıkabilir bu ayrı ben bunu kastetmedim...

Ziyaretçi047
31/07/2008, 00:11
Neyse anladım sanırım demek istediğini :)

ugurozer
31/07/2008, 00:24
dizelde hakketten devir olayını abartı dusurmek gerekiyor, ben super sanıyorum kendimi manuelde kullanıyorum 5.6 cikiyor otomatige alıyorum eco modunu aciyorum herif 1900 devirde vites yukseltiyor, ben diyorum bayacak arabayı napıo bu diye ama bi bakıyorum aynı guzergahta aynı hızlarda testte 5.0 tuketim gosteriyor, birde bu rampa inislerde vitesi cok kucultup motor freni yapmak istemese ve beni manuelde inmeye zorlamasa dahada ekonomik olacak kendi başına :)

Ziyaretçi047
31/07/2008, 00:42
arkadaşlar adı üstünde dizel. Dizel ilk nerde kullanıldı. Kamyonlar otobüsler iş makinaları gemiler. Neden dizel. Düşük devirde yüksek tork. O zaman deviri ne yapacaksınız. Sabit hız 1500 devirde yolculuk yapabilin diye var o motor. Motor en doğru zamanda vites değiştiriyor. Dualogic dizel yokuş çıkarken bayılıyor vites küçültmüyor diyen arkadaşlara da ısrarla bunu anlatmaya çalıştım zaten.

ekorkut
31/07/2008, 10:10
Valla dizeli bilmeyen adam gerçekten zorlanır kullanmakta. Bırak uzamayı kopmayı gitmeyi, yerinden zor kaldırıyorlar resmen. Arkadaşa veriyorum yanında oturuyorum, adam hergün arabaya binen adam ama yerinden zor kaldırıyor, abuk subuk devirlerde kullanıyor beceremiyor. Dizeli bilmek alışmak lazım. Hem performanslı hem de ekonomik sürüş anlamaktan geçiyor.

Ziyaretçi047
31/07/2008, 19:31
dizeli bilmeyen her kalkışta stop eder :D

ugurozer
31/07/2008, 19:46
yok be abi ne stop ettirecek kabinli traktor hepsi :) gazdan ayagimi cekiyorum 2 ile relantide keci gibi tirmanıyor hele 1. vitesdeyse stop ettirmeyi bırak durdurana aşkolsun :)

ekorkut
31/07/2008, 22:54
1 de sal arabayı rölantide, dere tepe dümdüz çıkıyor ama kaldırmasını bilmeyen için zor arkadaşlar yaa..pat pat stop manyağı oluyor araba ))

Ziyaretçi047
31/07/2008, 22:58
kaldırmasını bilirsen benzinliden hem daha güçlü kalkar hem de durmaz. bilmezsen de akşama kadar uğraş :D

ugurozer
31/07/2008, 23:09
:)))

EPKAH
31/07/2008, 23:50
yaw bende mi bi problem var ben ilk kullandığımdan beri hiç stop ettiremedim şu dizel araçları aksine benzinlide daha çok stop ettiriyorum ben.dizel yağ gibi kalkıyor çok hoşuma gidiyor. sanırım problem bende. :)

ABNEW
01/08/2008, 00:18
1 de sal arabayı rölantide, dere tepe dümdüz çıkıyor ama kaldırmasını bilmeyen için zor arkadaşlar yaa..pat pat stop manyağı oluyor araba ))

Emre, mjtd ler yine de bu konuda 1 numara.Diğer dizellerde düşük devir, yüksek viteste araç aniden stop ediyor...

makeles
01/08/2008, 15:01
eşim sürücü kursunda benzinli araçlarda kullanmış hep.. dizelde ilk binmede 5-6 defa stop ettirdi deli oldum.. sonra bayır aşağı yollarda denedik alıştı sayılır.. şu sıralar klima açık stop ettiriyor o kadar.. :)